Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Звичні хабові конструкції наметів, на відміну від класичних півсфер, дають неабиякий простір всередині, адже всі стінки спальні підіймаються ледь не вертикально. З іншого боку, хабові намети не люблять поперечного вітру, бо жодна з деталей не забезпечує доброї стійкості з боків. Кілок на тамбурі і, в деяких моделях, вітрова відтяжка з кріпленням над входом – це все, на що може сподіватись мандрівник. Більше жодного жорсткого елементу, який би протистояв вітру в поперечному напрямі. Тому з наметами хабової конструкції краще шукати спокійніші місця для ночівлі.

В поточному сезоні одразу дві відомі компанії випустили намети, які мали б вирішити цю проблему.

Одна з них, MSR, випустила серію всезезонних хабових наметів Access, в якій двомісний варіант важить лише 2 кг. В наметах Access верхня поперечина каркасу, кінці якої зазвичай висять в повітрі, подовжена до низу і впирається в грунт в основі спальні. Таким чином, при бічному вітрі стійкість спальні значно зростає. Вартує новинка трохи більше 22000 грн.

Інша компанія, Wild Country, спеціалізується на бюджетніших моделях. В наметах її нової лінійки Helm одна дуга каркасу проходить по центру тенту в повздовжньому напрямі, і не розходиться до кутів (тобто намет вже не є хабовим), а друга пролягає в поперечному напрямі і досягає грунту в основі тамбурів.

Тобто, в теорії, з цією конструкцією за поперечного вітру навіть тамбури лишатимуться функціональними. Хоча Helm на 300 грамів важчий за Access, менш просторий всередині і потребує розтяжки для комфортного перебування в спальні, ми все одно хочемо розповісти вам про цього новачка. Адже його ціна – лише 5068 грн! А запити на стійкіші до вітру намети виникають постійно.

Wild Country Helm 2 – двомісний двотамбурний (два входи) намет із зовнішніми дугами. Особливість наметів з зовнішніми дугами – при встановленні спершу монтується зовнішній тент, а вже після нього – спальня. Або і те, й інше встановлюється одночасно.

Щоб встановити тент, потрібно прокласти дуги в рукави і закріпити їх кінці в люверси на стропах.

Аби операція по встановленню була швидшою і простішою, виробник додав кольорове кодування дуг, рукавів і люверсів. Синю – в синій рукав і до синьої стропи, червону – в червоний і до червоної. На додаток, біля кольорового маркування вшиті світловідбиваючі стрічки, завдяки яким пошук місць для дуг в темряві займає секунди.

Червона поперечна дуга проходить по короткому рукаву в стелі тенту, а з боків тент кріпиться до каркасу пластиковими гачками. Та ж поперечна дуга має дві вигнуті секції, завдяки яким збільшується простір всередині намету.

На синій дузі рукави також вкорочені для додаткової економії ваги.

Обидві дуги – з алюмінієвого сплаву, діаметром 8,5 мм. Зберігаються в окремому чохлі з затяжкою і фіксатором.

Тканина тенту – армований поліестер 68D (моя думка, виробник товщину нитки не вказує) з вогнетривкою обробкою та поліуретановим просоченням водостійкістю 4000 мм.

За бажанням тент можно використовувати незалежно від спальні. Наприклад, тимчасовий прихисток від дощу або полегшене похідне житло.

Як я вже казав, ососбливістю моделі Helm є той факт, що поперечна дуга проходить ззовні тамбурів і тримає їх форму у вітряну погоду. При вдалій розтяжці намету різниця з простими хабовими конструкціями добре помітна. Доки на вулиці дме вітер ви можете користуватись тамбуром і не зважати на непогоду. Тамбур не буде деформуватись і не перекине вашу інтегровану систему, доки ви кип’ятитимете воду для ранкового чаю. І під час готування волога від конденсату тканина не лізтиме вам в обличчя.

*Готувати в наметі небезпечно! Уникайте цього.

**Якщо так склалося, що без приготування в тамбурі не обійтись, ставте пальник чи інтегровану систему в найширшому місці, за дугою каркасу. В тому місці і за сильного вітру простір лишається незмінним.

Недолік конструкції з подовженою поперечною дугою – вам не вдасться відкрити в тамбурі обидві стінки, щоб сидіти в наметі поруч, вдвох, і милуватись заходом сонця.

Відкриті дверцята можна зафіксувати за допомогою петлі і пластикової планки на резинці.

Аби конденсату в наметі утворювалось менше, на бічних сторонах тенту розташовані вентиляційні вікна під акуратними дашками.

Блискавка на вході схована за широким клапаном на липучках. Бігунок на блискавці лише один. Я полюбляю визирати зранку з намету відкривши блискавку зверху, та в Хельмі так зробити не вдасться.

Зауважте, виробник навіть продумав коьорове кодування входів, аби ви не помилилися своєю половиною намету. На одному вході шнур на бігунках кольоровий, на іншому – чорний.

Оскільки повздовжня дуга спускається до торця намету лише по центру, його кути потрібно обов’язково розтягнути. Для цього на кожному з них передбачена відтяжка зі шнура і полегшена пластикова фурнітура для її фіксації.

Всюди, де прикладається навантаження, наявне посилення додатковим шаром тканини.

Місця кріплення дуг на торцях і на тамбурах також можна зафіксувати кілками.

Кілків в комплекті 10. Зберігаються вони в окремому чохлі з затяжкою і фіксатором. І, на мою думку, вони є найслабшим місцем в наметі, адже легко вигинаються.

В кожному кілку є отвір, через який можна протягти петлю зі шнура, аби було простіше виймати їх з землі.

Спальня кріпиться до тенту за допомогою пластикових планок і кілець.

Оскільки спальню можна не від’єднувати від тенту на час транспортування (вже в упаковці від виробника вона приєднана), на встановлення намету витрачається набагато менше часу, ніж ми звикли. Цю особливість легко помітити, якщо встановлювати намет в дощ або самому.

Наступне фото – з перевалу в Альпах, де нам довелося позапланово заночувати і, оцінити переваги Wild Country Helm 2. Історія класична: неочікувана злива, відутність сил після напруженого тижня роботи і будь-якого захисту від дощу. На встановлення намету пішло не більше двох хвилин, і спальня лишилась абсолютно сухою, адже від початку була схована під тентом. А далі – приготування вечері в тамбурі, що, незважаючи на відчутний вітер на перевалі, лишався таким, ніби ми стояли на спокійній галявині посеред лісу.

Були й інші подібні історії на Карійській стежці, навіть такі, де Христині доводилось самостійно встановлювати Хельм на швидкість, змагаючись з вітром, але там температура повітря була близько 20 градусів і за наслідки ми не переживали.

Само собою, що і на Карії під теплим вітром, і в Альпах під дощем зі шквалами ми б дали раду і з хабовим наметом та обов’язково знайшли б спосіб приготувати гарячу вечерю. Перевага Helm 2 саме в тому, що нам не довелось щось вигадувати чи витрачати більше часу на сушку речей. Наш вечір мало чим відрізнявся від будь-якого іншого. Навіть більше, після вечері, коли дощ вщух, в нас лишились сухі пуховки і сили, щоб виповзти з намету і в затишній компанії під смачне вино милуватись зірками.

Повертаємось до спальні. Я завжди дивувався, чому в наметах Wild Country виробник виготовляє спальню з білої тканини.

Один необережний рух брудною ногою чи перше встановлення намету на вологий грунт і на спальні лишаються сліди, від яких неможливо позбавитись.

Цього року на виставці в Німеччині я мав змогу поговорити особисто з розробником цих наметів, і він пояснив, що в наметі – темний тент. Якщо темнішою зробити ще й спальню, то всередину потраплятиме менше світла. І, до речі, він сказав, що я перший звертаюсь з негативним відгуком про колір спальні.

Можливо, англійці обережніші з ногами і вибирають для намету лише такі місця, де росте вистрижена трава, та з нашими пригодами я б бажав, щоб тканина спальні була хоч трохи сірішою.

Про характеристики тканини спальні виробник теж нічого не каже, та за відчуттями це армований поліестер з товщиною нитки близько 20D.

Зверніть увагу, що тканина займає половину висоти спальні. Тому для тих, хто боїться протягів в наметі, Wild Country Helm 2 – добрий варіант.

Двері спальні відкриваються безіменною блискавкою. Бігунок ковзає дивовижно легко. У відкритому положенні двері можна скласти в кишеню поруч.

Кишень в наметі – чотири. По одній – біля дверей. І ще по одній – в торцях намету на протилежних сторонах. Таке рішення мені категорично не сподобалось, бо ребра спальні спальні не мають кріплень до тенту і навіть найлегші речі змушують кишені провисати, крадучи простір спальні.

Як результат, в який би бік не лягати головою, один з мандрівників все одно тулитиметься до кишені тім’ям. Єдиний вихід – спати “валетом”, що зовсім не зручно. Моя порада виробникові – або перемістити їх на один торець, щоб обидві кишені були в ногах, або зробити кріплення ребер спальні до тенту.

Окрім кишень, всередині спальні під стелею є петелька для ліхтаря.

Довжина спальні – 225 см. Ширина – 118 см. Якби не згадані кишені, мені б зі зростом 188 см було б абсолютно комфортно спати. Та кишеня змушувала мене приймати діагональну позицію. Добре, що у Христинки в ногах лишалось для мене місце:)

Висота спальні – 105 см. Сидіти вдвох  по центру – без проблем. Але особливого простору немає, бо стеля в поздовжньому напрямі швидко спадає до низу.

Дно спальні, на мою думку, виготовлено з поліестру 68D без армування. Водостійкість – 6000 мм. З кожного боку тканина дна завертається на 10 см наверх, щоб вберегти спальню від бризок та дрібних потічків в зливу.

Ширина тамбурів в наметі – 50 см. І, хоч по площі вони програють багатьом іншим наметам, по корисному об’єму – на висоті. Адже кожен тамбур додатково розтягує зовнішня дуга. На практиці користуватись тамбуром зручно, але великим рюкзакам в ньому все одно не місце, бо, знову ж таки, ребра спальні не мають кріплень до зовнішнього тенту. І навіть найлегший рюкзак “завалює” стінку спальні.

Та й взуття мого 45 розміру можна розмістити лише ближче до центру.

В наметі Wild Country Helm 2 передбачено чотири відтяжки: дві в поперечному, дві в повздовжньому напрямі. Кожна відтяжка – це двометромий шнур діаметром 3 мм зі світловідбиваючими вставками і фосфоресційним фіксатором (світиться вночі).

Місця кріплення вітрових відтяжок до намету – це міцні трикутники з тієї ж тканини, що і підлога спальні.

Транспортується намет в чохлі з торцевим входом, що закривається шнуром з фіксатором.

На протилежному торці – другий шар тканини до половини висоти зі світловідбиваючою стрічкою – це своєрідна ручка для маніпуляцій з наметом (дістати з рюкзака, дістати намет з чохла). Після нічного встановлення намету завдяки цій блискучій вставці двічі економив час на пошуки чохла в траві.

Всередині чохла – елементарна інструкція зі встановлення намету.

Аби показати вам розмір намету в спакованому стані, я поклав поруч з ним інтегровану систему об’ємом 1 літр.

За якістю виготовлення – це типовий Wild Country. Якісні тканини і фурнітура у відповідальних місцях і простіші елементи там, де це можливо без втрати надійності. Наприклад, стропа в місцях кріплення дуг або фіксатори на чохлах могли б бути легшими і компактнішими, але такі зміни вплинули б на вартість. Результат такого підходу – добрий намет за більш ніж приємною ціною.

І ще один важливий приємний момент – вага намету. Без кілків і відтяжок вона становить 2100 грам. З кілками і відтяжками – 2300. Як на мене, це класний показник для бюджетного трисезонного вітростійкого намету з ціною менше $200.

Висновки. Мандрівникам, які прагнуть максимального простору спальні, я, все ж, раджу дивитись на намети хабової конструкції і шукати спокійніші місця для ночівель. Бо в Хельмі, після просторих хабових апартаменів, місця помітно менше.

Водночас, якщо ви з підозрою ставитесь до хабових конструкцій саме через їх бідну вітростійкість, не бажаєте витрачати час на пошуки спокійних стоянок і переживати вночі за правильність обраного місця, чи плануєте мандрівку у вітряні краї, зверніть увагу на Wild Country Helm 2. Для таких вимог це класний продуманий намет з гарною ціною.

Переваги: вітростійкість, швидкість встановлення, спальня лишається сухою при встановлені в дощ, функціональні тамбури у вітряну погоду, ціна.

Недоліки: порівняно малий простір спальні, слабкі кілки, дивне розташування кишень.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Також спорядження з огляду можна безкоштовно спробувати в поході завдяки нашому проекту Банк СпорядженняОсь що про намет Wild Country Helm 2 пишуть ті, хто ним вже скористався:

 • Вага 2300 – це переваги??? 0_o

  • Може я погарячкував?:) скоріше мав на увазі, що, враховуючи інші особливості і ціну, вага добра. Та, мабуть, ти права, в безумовні переваги її не запишеш. Виправлю. Дякую!

   • Dmytro Korol

    Погарячкував)

   • Михаил

    Антон,привет.Подскажи пожалуйста какую палатку лучше взять при восхождении на Казбек летом? Спасибо.

    • Привіт. Я досвіду з Казбеком не маю, тому попросив відповісти тобі @Vlad Kutsey, який досвідченіший в цьому питанні.

    • Vlad Kutsey

     Я два раза (июнь и август) брал на Казбек Salewa Denalli 3. Полный порядок. Стояли на 3650, то есть возле метеостанции.
     Снега на этом участке не было (все такие лето), а когда и выпал (на 1 день) то проблем никаких не возникло.
     Сейчас хожу с The North Face Stormbreak 2 и она мне больше нравится (брал ее 2 недели назад на Монблан).
     В моем Instagram есть снимки с Казбека и палаток, вдруг интересно – @vkutsey

  • Кайнозой

   Марино, дякуємо за запитання.
   Wild Country — це британський бренд наметів для великого кола споживачів. Основною перевагою Helm є комбінація гарної ціни, технічних показників і невеликої ваги.
   Якщо ви «тру-легкохід», радимо звернути увагу на інший бренд наметів від цього ж виробника — Terra Nova. Ці намети двічі були занесені до Книги рекордів Гіннеса як найлегші в світі. Цього року британці представили новий намет Terra Nova Laser Pulse Ultra 1 вагою лише 490 г – http://bit.do/terranova-laser-plus-ultra-1
   В магазинах новинка зʼявиться у наступному році. Ми — офіційні представники Terra Nova. Якщо захочете стати першою власницею цього намету в Україні — звертайтесь, будемо раді допомогти 🙂

   • В моєму розумінні 2+ кг – це не невелика вага, а середня. Невелика – це до 2 кг, а тру-ультралайт до 1кг. Взагалі, коли дивлюсь на якомусь сайті намети “ультралайт”, а там в списку моделі до 3 кг, не знаю плакати чи сміятися 😀

    Про Terra Nova я в курсі, в нас Superlite Voyager вже роки чотири 🙂 Навіть огляд писала про неї http://marinatravelblog.com/obzor-palatki-terra-nova-superlite-voyager/ Облизуюсь таку саму з кубеновим тентом, але дууууже дорого 🙁 Якби той тент окремо продавався, може було б дешевше… Так що доведеться поки що цю вигулювати, вона ще в гарному стані після всіх пригод.

 • Роман

  Антон, приветствую. Вопрос немного не по теме, я смотрю на фотографии с обзоров и вижу, что у тебя происходит эволюция и по коврикам, если в начале ты был ярым сторонником минимализма, Therm-a-rest neoair, Exped Hiperlite все ультралайт и только в анатомическом исполнении, то сейчас я уже вижу STS Comfort Plus Insulated Mat в прямоугольном исполнении, это далеко не легкий и компактный коврик, вес почти 1кг. Вопрос, почему ты взял Comfort Plus Insulated Mat (и именно в прямоугольном исполнении), а не скажем, второй Comfort Light Insulated Mat (синий, что у тебя был Comfort Light Mat это конечно не для зимы был, хоть ты с ним зимой и ходил).

  • Романе, привіт! Дещо поправлю тебе. Той килимок, що зараз в мене (зелений) – це не Comfort Plus Insulated Rectangular, а ComfortLight Insulated форми мумії. Тобто наступний, після Ultralight. Також маємо Ultralight Insulated.
   Чому саме ці два, а не Експед чи Термарест. Термарест відлякував шарудінням, відшаруванням алюмінієвого шару і незручним клапаном. Перші дві проблеми вже виправили, водночас клапан досі незручний.
   Exped HL – Чудовий килимок, якщо подорожувати нечасто. Декілька разів на сезон. Бо тканина 20D і без армування – ніжніша за армовану 30D у термареста і 40D у STS. Відповідно, при інтенсивному використанні термін його служби буде меншим. Ті, хто ходить декілька разів на сезон не помітять цього, бо він відслужить декілька років. Якщо ж подорожувати часто, варто замислитись над міцнішими тканинами. І армуванням, бо воно полегшує ремонт.
   Наступне – товщина і конструкція килимка. СТС зроблені так, що нагадують (в певному наближенні) ортопедичні матраци. Тобто, вони жорсткіші і не мають зайвих коливани при перевертанні. +Зручний клапан, зручна надувачка.
   З усіма цими перевагами мені здалось, що додаткові грами варті подовженого терміну служби і комфорту в користуванні. Але це – для мене.
   Тепер Ultralight Insulated vs ComfortLight Insulated. Мені подобаються обидва. КомфортЛАйт дещо жорсткіший. Тому між ними мені самому складно визначитись. Зараз беремо в походи обидва. На теплішому спить Христина. На ультралайтовому – я.
   Неутеплені версії СТС я б не радив брати. Вони захолодні. Синій КомфортЛайт, що без утеплення зараз є в нашому банку спорядження і його можна спробувати, якщо маєш бажання.

 • Виталик Калита

  Привет!Хочу пойти с семьей в Карпаты.. Я,жена и ребенок 4 года,.И стал выбор палатки на троих.Критерии такие:вес, 2 тамбура,минимум сетки и цена.Почитал обзор Wild Country Helm2, заинтересовала.На сайте есть такая же,только 3. Смущает маленький обьем ” жизненного пространства.
  Может что посоветуете?

  • Привет! В ФБ уже все обсудили, наверное, ты сначала сюда написал:)

 • Віра Волошина

  У мене Zephyros цієї фірми. Раніше ставилась до неї спокійно, намет як намет, далеко не просторий (хоча мені з моїми дрібними габаритами в самий раз, навіть рюкзак всередину можна взяти). Але влітку потрапили з ним в такий вітер, що тепер знаю – вона дуже вітростійка. Вітер був такий, що важко було на ногах встояти, а намет витримав усе доволі достойно. Не скажу, що він ідеальний, є слабкі місця, в яких почала розповзатись тканина (в спальні), ну і кілочки погані, уже майже всі гнуті-перегнуті. Але за ціною-якістю все добре, плюс перевірена вітростійкість)