Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Три місяці пройшло з того часу, як ми опублікували крутезний огляд системи Primus Eta Lite, який написав для вас Олексій Кузенко. І сьогодні ми знову говоримо про продукт шведського виробника, бо…

..система, про яку писав Олексій, вже певний час не випускається виробником. Тобто, якщо б ви захотіли її зараз – єдиний вихід – шукати залишки десь в стоках. На це зауважили і ви, і український представник бренду.

..після розповіді Олексія нам самим захотілось спробувати шведську інтегровану систему в дії. А на носі як раз була мандрівка, де славнозвісна компактність Lite+ стала б дуже і дуже в нагоді, адже, як завжди, переліт планувався лише з ручною поклажею.

Отже, цим оглядом ми покажемо вам актуальну модель, Primus Lite+, яка сьогодні є в більшості українських магазинів туристичного спорядження і поділимось нашими враженнями від тримісячного користування прімусівською системою.

Комплект поставки оновленої моделі майже не відрізняється від того, що показав Олексій у власному огляді. Гарна інформативна упаковка, в якій зберігається казанок в фірмовому чохлі, пальник, кришка-горня, підвісна система, підставка під газовий балон та інструкція. Приємний доданок – запасний штифт для адаптера під нерідні казанки. 

Додатковою етикеткою на пальнику з написаними від руки ініціалами працівника Primus виробник вихваляється індивідуальною перевіркою системи на готовність до роботи.

Зверніть увагу, на упаковці виробник зазначає об’єм системи як півлітра. Але, на відміну від інших брендів, мова йде про прогнозований корисний об’єм казанка. Якщо наливати по вінця, всередину поміститься 750 мл рідини.

Ще один напис, який варто сприймати через призму власного досвіду – це “one person”. Бо вся краса інтегрованих систем у швидкості приготування окропу. Тобто, якщо ви йдете вдвох, обід другого мандрівника, якщо мова йде про сушені чи сублімовані страви, буде готовим лиш на дві хвилини пізніше.

Якщо ж готувати повноцінні страви, то все залежить від розміру порцій, до яких ви звикли. Але повноцінне готування на Primus Lite+ можна порівняти з ідентичним процесом на системі Jetboil без регулятора тиску. Тобто це можливо за необхідної кількості терпіння і точності, але не зручно. Причина в тому, що сила полум’я змінюється від мінімальної до максимальної лише за 45° повороту вентиля. Це занадто мало для комфортної роботи кухаря.

Через це я б радив Lite+ тим, хто в 90% часу вживає сушені страви, яким потрібен суто окріп. Тоді решту 10% випадків можна і помудрувати з вентилем.

Сам вентиль від попередньої версії не змінився. Він досі ховається під казанком, чим змушує добре думати, в який бік спрямовані отвори в кришці.

Адже, якщо їх спрямувати на вентиль, виникне ризик обпекти руки, коли вода закипить і почне вилітати крізь ті отвори назовні. Якщо так сталося, що ви забули правильно розташувати кришку (повернути її отворами в протилежний від вентиля бік), то нехай вихлюпає все, що може вихлюпати і тоді вже тягніть руку до вентиля. Інакше.. можете собі уявити, що окріп зробить з вашою шкірою.

Утворення гейзеру можна уникнути, якщо заливати в казанок не більше 400 мл води. Саме 400, а не 500, про які каже остання мітка об’єму. Якщо заллєте 500, вода активно вилітатиме назовні при закипанні.

Причина такого поводження води – це кришка казанка, яка одночасно виконує роль горня. Аби надати йому доброго об’єму, виробник доволі високо підняв стінки ємності. Коли ж горня використовувати як кришку, то згадані стінки вельми низько опускаються в казанок і добряче взаємодіють з бульбашками окропу.

Хитрість, яка мені спала на думку – перевернути кришку. Але і цей фокус не подіяв, а зробив лиш гірше.

Водночас, в такому положенні кришки, якщо ви були обережними з рівнем води в казанку, можна розігрівати а-ля на водяній бані якісь соуси або тушонку на кшталт I’mReady.

Якщо ви не використовуєте кришку як горня чи ємність для розігріву, можна зрізати її стінки, залишивши від обідка 3-5 мм, і тоді корисний об’єм казанка добряче зросте.

Загалом, користуватись кришкою і як кришкою, і як горням доволі зручно. Вона ще й має силіконовий обідок, що не ковзає в руці. Але я б без проблем проміняв її на класичну кришку, а в якості горня поклав би всередину геніальний Wildo Fold-a-Cup.

І, коли вже зайшла мова про горнята і компактність, прийшов час показати, на що здатна Primus Lite+ в плані місткості. Кришка системи і горня Wildo Fold-a-Cup ідеально поєднуються одне з одним.

Тобто, якщо ви подорожуєте вдвох, за такого розташування ви можете навіть не скручувати 100-грамовий балон, а класти його як є одразу з пальником всередину казанка. Якщо ж балон скрутити (або ви користуєтесь іншим об’ємом балону), в казанок можна покласти ще два горнята Вайлдо.

Тобто, разом з кришкою, у вас буде з чого напоїти чаєм чотирьох мандрівників. Знову ж таки, у випадку соло або парної подорожі вільний простір можна використати для запальнички/кресала, чаю, спецій, невеликого рушника і так далі.

Жодна інша інтегрована система схожого об’єму не здатна показати такої компактності. Згадайте ще, що сам казанок цієї системи менший за інші. Тобто, при максимально відомому корисному простору всередині казанка, ви одночасно маєте найкомпактніші габарити. Це те, що потрібно, коли важливий кожен кубічний сантиметр в рюкзаку.

Чудеса компактності досягаються за рахунок величини пальника. В порівнянні з пальниками інших інтегрованих систем, він – крихітка.

Як писав Олексій, прімусівські пальники також відрізняються і внутрішньою конструкцією. Виробник називає це Laminar Flow Burning. Її ідея в тому, що паливно-повітряна суміш вдаряється в горизонтальну пластину і вже з невеликою швидкістю обтікає її. Це дає можливість суміші добре перемішатись навіть за такої малої висоти пальника. Виробник каже, що завдяки цьому пальник стає і тихішим, що дійсно так і є. Але тиша, як на мене, пов’язана і з його невеликою потужністю (1,5 кВт).

За такої потужності півлітра води в Primus Lite+ в теплу погоду без вітру закипає за 2:40 хв. За прохолодної – 3:30. Як і будь-який аналогічний пальник, Lite+ потребує вітрозахисту за сильного вітру. А за невеликого вітру можна гратися з обертанням системи меншими отворами на казанку до навітряної сторони. Бо, як бачите, з одного боку вони є ширшими, з іншого – вужчими.

З різницею у величині отворів пов’язаний ще один нюанс. Ручка казанка, та, що виготовлена зі стропи, занадто сильно опускається донизу і потрапляє в потік гарячого повітря від пальника. В результаті, в безвітряну погоду, або коли вітер дме в бік ручки, можна отримати отакий дефект.

Коли ми спілкувались з виробником, він пояснив, що кільце зі стропи на ручці мало б стримувати її від опускання до гарячого “вихлопу” пальника, але, як бачите, це йому не надто добре вдається.

Тому моя порада – як мінімум розвертати ручку чохла в бік малих отворів на казанку. А краще – робити повний оберт стропи навколо її осі і тоді вже чіпляти металевий гак на його місце. Таку ж пораду давав Олексій для транспортного положення ручки на казанку.

Якщо у вас таки трапилась подібна халепа, зверніться до українського дистриб’ютора Primus і він посприяє її вирішенню.

Стропа у ролі ручки казанка, як і у джетбойлів, не є аж такою функціональною. Вона занадто м’яка, щоб впевнено маніпулювати системою. Водночас, на відміну від джетбойлів, її виручає чохол, який дійсно дозволяє комфортно тримати в руках казанок повний окропу.

Секрет цього явища – валяна вовна, з якої виготовлений нижній шар чохла. Вона пречудово ізолює та захищає руки від опіків.

Ззовні вовна огорнута фірмовою тканиною Fjallraven G-1000, на якій нашиті логотипи Прімусу.

Виглядає таке поєднання матеріалів, ще й в гірчичному кольорі, неймовірно круто. Недоліки цього рішення – вага, добряча змочуваність чохла і довгий час сушки.

Кріпиться чохол – липучкою. До неї жодних претензій. Працює чітко, тримає міцно, знімається-одягається за секунди.

В нашому випадку після прання на чохлі з’явились темні плями, але тут може бути і наш фейл. Другий раз ми ще не встигли його випрати.

Знизу на пальнику ховається п’єзопідпал з червоною кнопкою. Працює пречудово.

Щоправда, я виламав наш, зачепивши його за сітку на рюкзаку. Доволі дурний випадок:) Заміну зробив з голки шприца. Працює як оригінальний.

Особливістю моделі Lite+, в порівнянні з простішою Lite, є додатковий перехідник на нерідні казанки.

Він кріпиться до ручки-стропи і за хвилину перетворює інтегровану систему на звичайний невиносний газовий пальник. Це найлегше і найкомпактніше рішення з відомих на сьогодні.

Викручуємо три штифти з основи і кріпимо їх у відповідні отвори на пальнику. Тепер на пальник інтегрованої системи можна ставити інші казанки.

Різьба на штифтах стандартна, відповідно, якщо один з них раптом загубиться, заміну можна легко виготовити зі звичайного болта. Але, насправді, виробник подбав про можливу проблему і доклав в комплект ще один штифт.

При поєднанні системи з нерідними казанками пам’ятайте, що полум’я пальника спрямоване вертикально. Тому діаметр казанків має бути зовсім невеликим, інакше доведеться активно перемішувати страву, щоб в центрі ємності вона не пригоріла.

З рідним казанком такої проблеми не існує бо він і невеликий за діаметром (97 мм), і оснащений радіатором. Для тих з вас, хто вперше стикнувся з цим поняттям, радіатор – це дивакуватий елемент по периметру казанка, який, завдяки великій площі, може схопити суттєво більше тепла від пальника і передати його на казанок.

Відповідно, у посуді з радіатором вода закипає набагато швидше і, як результат, ми отримуємо суттєву економію газу. Тобто з інтегрованою системою, де ще й потужність і форма полум’я пальника розрахована під визначений казанок, з газового балону на 230 грамів ми можемо отримати до 28 літрів окропу. Зі звичайним казанком і пальником цей показник буде приблизно на 40% меншим.

Отак, чіпляючись однією темою за іншу я розповів вам майже про всі особливості шведської інтегрованої системи Primus Lite+. Неоглянутими залишились буквально кілька пунктів.

Один з них – це спосіб кріплення казанка до пальника.

* В інтегрованих системах казанок жорстко кріпиться до пальника, за рахунок чого будь-які маніпуляції з системою (переставити з місця на місце, розвернути і т.д.) стають простішими, швидшими і безпечнішими. До того ж, жорстке кріплення унеможливлює випадкове скидання казанка з пальника.

Primus зі своєю розробкою кріплення може боротись за перше місце по зручності з MSR Windburner. Американці досягли простоти і точності завдяки збільшенню кількості точок кріплення, а шведи кардинально змінили всю схему. Вони вигадали пружній дріт у формі трикутника з заокругленими вершинами, що м’яко і надійно фіксує казанок. Цей вид кріплення спрощує і пошук правильного положення казанка для зчеплення.

Виробник каже, що і по висоті воно менше за інші, що мало б добре впливати на стійкість системи, бо ж знижується центр ваги, але, як на мене, різниця з іншими системами надто мала, щоб голосно нею хвалитись.

Підвіска систем, що йде з нею в комплекті, супер проста і легка. Відрізок шнура з металевим гачком і петлею на іншому кінці.

Огортаємо нею потрібну точку кріплення, поводимо під ручкою системи і чіпляємо гак до петлі.

Щодо підставки під балон я повністю погоджуюсь з Олексієм: оскільки вона не поміщається в казанок на час транспортування разом з горнятами, вдалою її вважати не можна. Ми жодного разу не брали її з собою через громіздку форму і острах десь загубити. Хоча, я знаю тих користувачів, що абсолютно задоволені нею.

Вага складових системи: казанок – 148,5 грамів, чохол – 59,5 грамів, пальник – 147 грамів, кришка-горня – 50 грамів, адаптер для інших казанків – 7,5 грамів, підставка під балон – 20,5 грамів, підвісна система – 4,5 грами. Загальна вага всіх складників Primus Lite+ – 437 грамів. Без підставки під балон і підвісної системи – 412 грамів.

Ціна Primus Lite+ в українських магазинах – 3785 грн.

Висновки. Хоча мені зрозумілі далеко не всі рішення розробників Primus Lite+, оминати її увагою при виборі інтегрованої системи не варто. Якщо ви вирішили перейти на інтегровані системи заради їх компактності, то кращого варіанту на сьогодні не знайти. Бо, як я вже казав, Primus Lite+ є не лише найкомпактнішою ззовні, а вона й одночасно має найбільше простору для транспортування зсередини. Однак пам’ятайте про нюанси, пов’язані з користуванням цією системою, бо для когось з вас певні з них можуть стати критичними показниками у виборі кращого варіанту похідного кип’ятильника.

Переваги: найкраща компактність і місткість при транспортуванні, можна брати в руки з окропом, надзвичайно зручна система кріплення казанка до пальника, найкращий і найлегший варіант адаптера для нерідних казанків, підвісна система в комплекті, можливість підігріву соусів на водяній бані, гарний зовнішній вигляд.

Недоліки: готування в ній класичних страв потребує точності, терпіння і забав з вентилем, безпечний об’єм наповнення – 400 мл, ручку казанка варто перекручувати, щоб не спалити, важкий чохол.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Чи варто дивитись в бік Jetboil Flash 2018. Огляд інтегрованої системи
Огляд новинки! Інтегрована система Jetboil MiniMo
Інтегрована система Jetboil MicroMo. Огляд
Початківцям. Переваги інтегрованих систем для приготування їжі

Легка підтримка ПроПоходи

Пам’ятайте, розвиток ПроПоходи – в ваших руках. І ви можете долучитись до нього не витративши ані копійки власних коштів. Для цього достатньо купувати спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки без жодних наслідків для вашого гаманця. Всі дисконтні системи при замовленні через ці посилання працюють, як завжди.

Спорядження з огляду в магазинах-партнерах ПроПоходи:

  • Інтегрована система Primus Lite+ у Gorgany.

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.