Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Якщо ви раніше користувалися Jetboil’ом, або йому подібним, забудьте все, що ви знали про інтегровані системи. Нова модель MiniMo від Jetboil розширює уявлення про цей вид кухні для походів.

IMG_7339

Власне, назвати будь-яку інтегровану систему кухнею раніше не повертався язик. Так повелося, що першопочатково вони були призначені лише для кип’ятіння води і заливання нею субліматів або чаю. Через відсутність плавного регулювання, непропорційну форми посуду та занадто м’яку ручку готувати в них було можливо, але катастрофічно незручно.

Особливо коли справа доходила до макаронів або каш, приготування перетворювалось на нон-стоп спостерігання за вогником під казанком, який час від часу згасав, і доводилося розпалювати його наново.

IMG_7379

А через надмірну чутливість регулювального вентиля, при будь-якій спробі трохи збільшити полум’я, з пальника вилітав потужний факел, і виникав ризик спалити вечерю.

В новому Jetboil MiniMo картина кардинально змінилася на нашу користь.

IMG_7282

Площу клапана регулювання подачі газу збільшили в декілька разів в порівнянні з попердніми моделями. Це дало змогу отримати надзвичайно плавне регулювання полум’я. Тож тепер не доведеться змагатися у ювелірній майстерності, а можна сміливо крутити вентиль, не боячись загасити пальник або, навпаки, занадто його розбудити.

IMG_7366

Про загальні переваги автоматичного клапану я вже згадував в огляді Jetboil Sol Ti v2.0. Якщо коротко, то він забезпечує потужне полум’я незважаючи на температуру повітря та кількість газу в балоні аж до -6°С.

Вентиль в новій системі робить повні чотири оберти. Раніше було два з половиною. Але головна відмінність – в діапазоні регулювання. Якщо ви маєте будь-яку інтегровану систему, то, мабуть, помічали, що різниця між мінімальним і максимальним полум’ям лише в чверті оберта вентиля. А в Jetboil MiniMo зону впливу розширили майже до двох повних обертів, тобто збільшили у 8(!) разів.

Ця особливість нового Jetboil дозволила готувати у ньому найвибагливіші до слабкого полум’я страви, тобто всі види каш, які, на сьогоднішній день, є основою меню для туристів.

Разом з тим, швидкість закипання води для вашого улюбленого чаю ані трохи не зменшилась. Вже через 2 хвилини 13 секунд після клацання вбудованим п’єзопідпалом ви матимете півлітри окропу, витративши при цьому близько 4-ох грамів газу.

Позитивних змін зазнала і конструкція ручок. Вони відтепер металеві і прикріплені до казанка. В порівнянні з попереднім варіантом – небо і земля! З жорсткими ручками маніпулювати всією системою, наприклад, зливаючи воду з макаронів, чи підтримуючи систему під час перемішування каші, можна набагато впевненіше і акуратніше.

IMG_7396

Аби користувач не обпікав руки об гарячий метал, виробник вкрив ручки захисним шаром.

IMG_7387

Якщо ж в холодний день, навпаки, хочеться погріти руки, казанок ненадовго можна брати за неопреновий чохол. Але через те, що його висота зменшилася, з’явився ризик доторкнутися до гарячого металу.

IMG_7415

Загалом, чохол тепер відіграє єдину роль – запобігає зайвим втратам тепла через стінки казанка. І зняти його для прання складніше, ніж в інших моделях, адже для цього потрібно демонтувати металеві ручки.

IMG_7582

Форма алюмінієвого казанка в Jetboil MiniMo має співвідношення діаметру до висоти близько одиниці, відповідно, прогрів страви відбувається рівномірніше, і зменшується імовірність ситуації, коли біля дна їжа вже пригоряє, а зверху ще й близько не готова. До того ж, така форма полегшує перемішування страв, бо раніше для цього була потрібна довга ложка або паличка. Їсти з казанка, а, особливо, вигрібати залишки їжі з кутів, завдяки тій самій формі, суттєво зручніше.

IMG_7438

Знизу казанка – знайомий всім радіатор та отвори для кріплення до пальника. Зверніть увагу, що на відміну від Jetboil Sol, таких отворів лише одна пара. Тож, покрутити казанок в руках, шукаючи місця з’єднання, доведеться на секунду довше.

IMG_7560

Зсередини казанка нанесені мітки об’єму. Якщо заповнити ємність по вінця, матимемо трохи більше літра води. Але кип’ятити, уникаючи розбризкування, можна 500-600 мл.

IMG_7481

Кришка казанка Jetboil Minimo має всі переваги, що й її попередниці: отвір для зливання води, отвір для пиття прямо з казанка та ‘правильну’ силу фіксації.

IMG_7477

Новою особливістю є місце для транспортування підставки під балон. Раніше вона вкладалася під пальник.

IMG_7471

До речі, при транспортуванні, всередину казанка поміщаються всі деталі, ложка (на зразок Esbit FS18-TI) і 100-грамовий балон газу, з яким одна людина може готувати їжу в поході протягом трьох-чотирьох днів.

IMG_7489

При бажанні, в казанок можна покласти і більший балон (230 грамів), але тоді пальник та інші дрібнички доведеться перевозити окремо.

IMG_7501

Аби гострі деталі не подряпали поверхню казанка, їх варто складати у м’який чохол, що входить до комплекту.

IMG_7507

Також в комплекті ви знайдете пластикову чашку, але особливо не покладайте на неї надій. Один-два походи і вона полетить у смітник: занадто крихкий пластик.

IMG_7531

IMG_7514

До цього часу все виглядало майже казково, але час поговорити і про недоліки.

Вага системи не суперлайтова. Повний комплект потягнув на 440 грамів. Це на 125 більше за Sol Ti.

Плавне регулювання, насправді, доступне тільки в спокійну погоду. Якщо ж до пальника діставатиметься вітер, він легко гаситиме слабкий вогонь.

Якість пальника помітно впала. Погляньте на наступні фото:

IMG_7328 IMG_7316

А тепер скажіть, так має виглядати Jetboil за 130 доларів, чи бюджетний Fire Maple за десятку?

Погіршення якості окремих деталей вплинуло і на пальник в цілому. Між стійкою і основою пальника, а також між стійкою і верхньою частиною, можна спостерігати помітний шат. І, якщо на пальнику він не здається суттєвим, то варто лише встановити казанок, і у верхній його частині амплітуда коливань становитиме вже два сантиметра! Раніше Jetboil не дозволяв собі такого навіть у найдешевшій моделі Zip.

Я не знаю, чи то мені дістався настільки невдалий екземпляр, чи бренд невдало змінив фарбрику-виробника, але раджу вам перед покупкою детально перевірити все в магазині.

IMG_7354

Підсумки.

Jetboil дійсно зробив великий крок до розширення можливостей інтегрованих систем. Але дивне зниження якості вельми негативно вплинуло на мої враження про новинку. Мабуть, якби я вперше познайомився з Джетбойлом, то нічого б і не помітив, але ж я добре знаю, на що цей бренд здатен.

Я задаю собі питання: чи стане Jetboil MiniMo моїм основним пальником? І, мабуть, відповім на нього ствердно, бо альтернативи йому поки що немає. Але якщо я задумаю похідне меню виключно з субліматів, то, все ж таки, не проміняю свій перевірений Jetboil Sol Ti v2.0 на новинку.

IMG_7586

Переваги: перша інтегрована система розроблена для повноцінного приготування їжі, надзвичайно плавне регулювання полум’я, вигідні і зручні розміри казанка, супернадійні ручки.

Недоліки: нівелювання переваг плавного регулювання за сильного вітру, зниження якості виробництва.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Огляд новинки! Інтегрована система Jetboil MiniMo
Primus Lite+: огляд найкомпактнішої інтегрованої системи
Початківцям. Переваги інтегрованих систем для приготування їжі
Перезаправка туристичних газових балонів. Наша думка

Де купити, вдячність і підтримка

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

  • Інтегрована система Jetboil MiniMo – головний герой огляду – у Вершині або у Gorgany
  • Газ для інтегрованих систем – у Вершині або у Gorgany

Дізнатись детальніше про співпрацю ПроПоходи з магазинами спорядження.