Мандрівник початківець. Жага до походів сформувалась в Криму, під час перших спроб дикого відпочинку. Вчився ставити намет вже в 3 роки. Подорожував Карпатами, Кіпром, Майоркою, Грецією і Альпами.

*Фото – Антон Прохоров

Сьогодні в магазинах туристичного спорядження у відповідь на питання «Яку інтегровану систему ви можете рекомендувати?» першими ви почуєте всім знайомі назви Jetboil та MSR. Рідше – Fire Maple, як альтернативу за невелику ціну. Але мало хто покаже вам ще й Primus.

В чому ж справа? Невже цей легендарний шведський бренд не заслуговує на увагу, якщо мова заходить про інтегровані системи?

Обираючи інтегровану систему півроку тому, я спинився саме на Primus. І зараз, після 6-ти місяців користування, спробую детально відповісти, чому я так зробив і чи виправдались мої очікування.

Якщо вам кортить зробити подарунок мандрівнику, то коробочка від Primus EtaLite буде кращою за всіх конкурентів. Стильна, лаконічна і виготовлена з приємного на дотик картону.

Всередині – пальник, казанок, кришка і метровий шнур з гачком.

Шнур – це той елемент, який я жодного разу не брав з собою в гори. Він знадобиться, коли виникне необхідність підвісити пальник, приміром, в печері чи на вертикальній стінці. В звичайних походах в ньому немає потреби.

Шнур оснащений світловідбиваючими вставками, аби легко знаходити його в темряві.

Кришка інтегрованої системи виготовлена із прозорого, жорсткого пластику, з приємною на дотик обрезинкою по периметру.

Верхня частина кришки міцніша та товстіша за нижню. Вона добре витримує навантаження під час транспортування. Кришку можна використовувати як горнятко.

Її об’єм – 250мл. Але, в такому разі, додаткову порцію чаю доведеться готувати у відкритому казанку, що негативно вплине на витрату газу.

Кришка не заклинює при нагріванні, і вільно тримається на казанку. Отвори в кришці призначені для виходу пари назовні. Пити через них не вийде, навіть не намагайтесь. Цей експеримент 100% призведе до опіків.

За необхідності, крізь зазначені отвори можна злити воду, та не забувайте в цей час притримувати кришку руками.

Ні в якому разі не підносьте відкриті ділянки шкіри до отворів, коли вода в системі активно кипить (як на фото).

Будьте уважними! Під час кипіння з отворів на кришці під тиском виходить пара, тож є великий ризик опіків. Ми тричі обпеклись через неуважність, тепер навчені.

Ще одна порада з досвіду: повертайте кришку отворами в протилежну сторону від вентиля регулювання газу, якщо наливаєте в систему більше півлітра води. Це врятує ваші руки від «гейзеру» окропу.

Рукав, що охоплює казанок, на дотик схожий на валянок. Термоізоляційні властивості чохла – відмінні: руки не обпечете, навіть, якщо буде кип’ятити воду тримаючи систему голими руками. Це велика перевага в порівнянні з непореновими рукавами.

Водночас, він дещо незручний для великої долоні, адже обмежений висотою казанка. 

Знімається рукав супер легко. Для цього лиш варто роз’єднати липучку Velcro. В інтернеті є інформація, що цей рукав при значному намоканні може висихати тиждень. Думаю, саме через це у новій моделі його вже виготовили з неопрену. Та на дотик і на вигляд вовняна тканина мені подобається набагато більше.

Вовняний чохол настільки добре ізолює тепло, що я тримаю систему виключно за нього, і зовсім не використовую ручку за прямим призначенням. Чому? Бо, відверто кажучи, вона не зручна через завелику довжину, яка не дає можливості впевнено оперувати казанком чи системою.

До слова, в новій Lite+ ручка вже коротша, відповідно комфортніша у використанні.

За задумом виробника, ручка має 2 положення: для підвішування-транспортування та для утримування системи в режимі готування.

Ситема кріплення елементарна: петля зі стропи і металевий гачок. Головне його уважно зачепити.

Ручка має додаткову петельку, призначення якої мені не вдалось розгадати. В оновленій версії цієї петлі вже немає.

Транспортування Primus Eta Lite спочатку виводило мене з рівноваги, бо кожного разу все з казанка випадало в рюкзак, оскільки кришка не тримається на казанку, а ручка її належним чином не фіксує.

В новішій версії ця проблема вже виправлена, та я і зі старою знайшов оригінальне рішення. Достатньо провернути ручку по спіралі перед тим, як закріпити металевий гачок і вона ідеально триматиме кришку на казанку разом з усім вмістом.

Казанок виготовлено з анодованого алюмінію. Його загальний об’єм – 750 мл, корисний об’єм для води – 500 мл. Всередині добре проглядаються мітки об’єму. Переливати найвищу з них я не рекомендую, адже це призведе до перевитрати палива, та збільшення часу закипання.

Зазвичай, я подорожую з дівчиною, і нам об’єму 500 мл вистачає з головою. Перша порція окропу йде на запарювання їжі, а друга – на приготування чаю.

Казанок оснащений радіатором, що прикріплений до нього точковим зварюванням. Радіатор прискорює закипання води і тим самим економить паливо. Секрет його роботи простий: за рахунок великої площі радіатор встигає схопити набагато більше тепла, ніж плоске дно казанка. Як результат, ми гріємо воду, а не повітря.

Металеву деталь навколо радіатора виробник називає вітрозахистом. Давайте будемо реалістами – якщо говорити про вітростійкість, то цей елемент можна назвати вітрозахистом лише для галочки. В цьому питанні MSR Windburner стоїть на вершині Олімпу і дивиться на всі ці «вітрозахисти» з широкою посмішкою.

Основа кожної системи – її пальник. В Eta Lite Primus використав нову для себе конструкцію пальника, яку назвав Laminar Flow Burner.

 

Її ідея в тому, щоб замінити частину довгої вертикальної трубки, в якій паливо змішується з повітрям, на плаский резервуар з перегородкою. Паливно-повітряна суміш, вдаряючись в перегородку, значно сповільнюється і встигає добре перемішатись, доки долає шлях навколо перепони. Таким чином значно зменшується висота пальника, що, в свою чергу, позитивно впливає на стійкість всієї системи.

Заявлена потужність пальника Primus – 1500 Вт. І вона не залежить від версії, пальники абсолютно однакові. Виробник говорить про наявність плавного регулювання полум’я, і в безвітряних умовах воно дійсно має місце. Навіть більше, є відчуття утримання постійного тиску, але, напевно, це лише моє внутрішнє переконання. Готувати в Primus Eta Lite я не пробував, оскільки лінивий і віддаю перевагу сушеній їжі в пакетах.

Щодо вентиля регулювання газу, то він так і просить, аби виробник додав йому якийсь подовжувач, на кшталт тих металевих, що зустрічаються у інших виробників. Бо в рукавицях ним зовсім не зручно працювати. До того ж, якщо ви таки забули повернути кришку отворами в протилежну від вентиля сторону, то пробувати закрутити газ, доки з казанка б’є гейзер, я раджу навіть не пробувати.

Вбудований п’єзо елемент працює безвідмовно. В області полум’я він охоплений керамічною трубкою.

В похідних умовах можна повністю розібрати пальник і прочистити його, відкрутивши лише 2 болти та 2 шурупи.

Всі елементи подачі газу, регулювання та підпалювання закриті в пластиковий кожух. В мене з ним трапилась пригода, що показала рівень гарантійної підтримки Primus в Україні.

Коротка історія: в перших версіях пальника Eta Lite був використаний крихкий пластик, що вже в перший день використання, сильно мене засмутив. Мінімум 3 тріщини і відламаний шматочок пластика біля кнопки п’єзоелементу.

Я дуже дякую представнику Primus в Україні, за те, що без вагань відправили мені на заміну кожух з п’єзо підпалом від нової версії Lite+. Хоча тріщини і не впливали на використання системи, отримати їх в абсолютно новому пальнику – не найбільша радість.

Зміна пластику – це ще одне вдосконалення, яке виробник не афішував в оновленій версії, хоча, на мою думку, мав би це зробити.

Мабуть ви помітили, що на ручці прикріплений дивний металевий елемент.

Це ніщо інше як тримач для сторонніх казанків. Вкручуєте три металеві штифти у відповідні отвори на пальнику і підставка готова.

Це найкрутіше і найлегше рішення із всіх, що я бачив. Геніально просте у використанні і транспортуванні та займає мінімум місця.

Якщо інші казанки ви не плануєте використовувати, металеву основу і штифти можна залишити вдома, зменшивши тим самим загальну вагу системи на .. грамів.

Останнім, водночас, не менш важливим елементом конструкції, є система кріплення пальника до казанку. В Primus Eta Lite вона унікальна і, на мою думку, цей варіант є найнадійнішим із усіх, що я зустрічав.

Металевий дріт з пружинної сталі у формі трикутника легко входить в кожух радіатора і міцно тримає казанок на його місці. Достатньо лише провернути – і все.

Саме завдяки цій конструкції кріплення, на додачу з новою конструкцією пальника, їм вдалося змістити центр маси вниз, що значно підвищило стійкість системи. І, дійсно, я не використовую триногу навіть для стограмового балону. І не відчуваю жодних хвилювань, що перекину систему повну окропу.

Приємно, що під час роботи пальника на максимумі, тепло майже не виходить назовні теплообмінника, що вказує на високий ККД системи.

Щодо триноги, то вона ані трохи не вражає. Через непродуману конструкцію, вона не влазить в казанок і її треба носити окремо. У результаті вона лежить вдома і припадає пилом.

Тепер щодо можливості пакування похідної кухні в казанок. Тут я просто в захваті. В казанок влазить пальник, два горнятка Wildo Fold-a-cup по 250мл, і стограмовий балон газу. А якщо використовувати в якості горнятка кришку системи, то місця вистачить і для чаю-кави та цукру!

В зібраному стані – рекордні 10х15см. Враховуючи, що я не користуюсь мискою, а замість неї завжди купую мінімум один пакет «Їdlo», то це майже вся моя кухня. Окремо подорожує лише ложка.

Тільки погляньте, як ідеально лягає горнятко Wildo Fold-A-Cup в кришку системи. Це ж просто рай перфекціоніста!

Трохи цифр. Вага системи не найкраща серед її однокласників. Комплект з кришки, казанка, рукава і пальника важить 355 грам. А повний комплект – 410 грам.

Час закипання 0,5 л води в домашніх умовах близько 90 секунд. Влітку карпатська джерельна закипає від 2 до 3,5 хв, в залежності від умов. Восени, при не значному вітрі та температурі навколишнього середовища близько 3 градусів, півлітри закипає за 5 хвилин. Всі тести на зимовому газі Primus, і на дешевшому Pinguin. Останній варіант навіть влітку давав, м’яко кажучи, погані показники по швидкості закипання.

Переваги: неймовірна компактність, на мою думку, найкраща система кріплення пальника до казанка, п’єзопідпал, добра стійкість завдяки заниженому центру маси, кришка може бути додатковим горням, найкомпактніше і найпродуманіше рішення для використання сторонніх казанків.

Недоліки: важча за однокласників, необхідно уважно поводити себе під час закипання, аби не обпектись, відсутній подовжувач вентиля регулювання подачі газу, кришка не тримається під час транспортування на казанку, ручка не може бути комфортно використана за призначенням, найневдаліша тринога для газових балонів.

 

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Чи варто дивитись в бік Jetboil Flash 2018. Огляд інтегрованої системи
Primus Lite+: огляд найкомпактнішої інтегрованої системи
Початківцям. Переваги інтегрованих систем для приготування їжі
Перезаправка туристичних газових балонів. Наша думка

Де купити, вдячність і підтримка

Бажаєте віддячити автору за цікаву статтю і підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Автор отримає невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки. Всі дисконтні системи при замовленні через ці посилання працюють, як завжди.

Цінуємо вашу підтримку!