Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Рюкзаки пройшли довгий шлях еволюції від простого мішка з лямками до надсучасних каркасних конструкцій, що дозволяють переносити велику вагу і не сипати прокльонами на всі боки. Власне, комфортне перенесення великої ваги було метою, яку намагались досягти новими технологічними хитрощами всі рюкзачні виробники.

Однак решта спорядження теж потроху змінювалась. І всі ті зміни, в основному, були спрямовані на значне зменшення його ваги без втрати комфорту і надійності.

І прогрес зайшов так далеко і сучасне спорядження стало таким легким і компактним, що, іронічно, але каркаси в рюкзаках перестали бути потрібними всім і всюди. З цієї причини почав активно розквітати ринок безкаркасних моделей рюкзаків. І про одну з його квіток, безкаркасний рюкзак українського виробництва Liteway Elementum Pack, сьогодні і піде мова.

Я сама чекала цього огляду вже давно. Справа в тому, що мій досвід користування безкаркасними рюкзаками до походу з Liteway Elementum Pack дорівнював нулю, але цікавість до них постійно зростала. Бо, з одного боку, безкаркасники нагадували мені радянські “колобки” і відлякували потенційним дискомфортом; а з іншого, кількість знайомих, що ходять без каркасу, збільшувалась, і вони чомусь не плакали від болю, а посміхались і раділи зекономленій вазі.

Отже, щойно випала нагода спробувати безкаркасний рюкзак, я нею скористалась. І єдине, що мене хвилювало – це тривалість мандрівки і неможливість змінити рішення впродовж неї. Тобто, якщо цей рюкзак виявиться незручним, мені доведеться терпіти дискомфорт два тижні. Причому, сам маршрут планувався не з легких.

Але Антоновий захват від цієї моделі при першому огляді і великий об’єм його Flex Capacitor`a, що міг прийняти частину мого спорядження в разі катастрофічного розвитку тесту, закріпили моє прагнення отримати новий досвід.

До всього іншого, розміри Liteway Elementum Pack ідеально вписувались в малу ручну поклажу і тим самим економили нам 32 євро додаткових витрат на багаж.

А довжина спинки рюкзака в розмірі S відмінно підійшла до мого 157-ми сантиметрового зросту, що, насправді, виняткове щастя.

Коротше кажучи, всі зірки склались, і я вирушила досліджувати Jordan Trail зі своїм першим безкаркасним рюкзаком.

Розмірна рамка для багажу в Борисполі підтвердила, що зекономити таки вдасться. Глибина та ширина Liteway Elementum Pack повністю відповідають вимогам лоукостера Ryanair до малої ручної поклажі: 20×25см. А завдяки системі roll-top (коли основне відділення не закривається клапаном чи блискавкою, а скручується, як гермомішок), рюкзак можна скрутити рівно на таку висоту, що дозволяє провозити Elementum pack як безкоштовну одиницю багажу.

Рюкзаки Liteway Elementum Pack та Sierra Designs Flex Capacitor в контрольній рамці авіакомпанії Ryanair

В розправленому для походу стані повний об’єм Liteway Elementum pack становить 48 л. З них основне відділення має 35 л, а все решта розкидано по об’ємах кишень. Вага мого екземпляра з усіма додатковими навісками і шнурочками склала лише 555 грамів!

Об’єм основного відділення – 35 л. На фото воно в розправленому вигляді

Але не сприймайте цей рюкзак як “вразливий ультралайт”. Він зроблений з тканини Dyneema 210D GridStop, яка в наших тестах показала скажений результат витривалості і на проколювання, і на розрив. А йорданські блукання по каньйонах його підтвердили.

Dyneema 210D GridStop – це нейлон з двома типами армування: товстішою нейлоновою ниткою (діагональний ріпстоп) та нитками Dyneema. Саме останні утворюють такий впізнаваний малюнок “в білу клітинку”. Dyneema знаменита ще й тим, що витримує навантаження у 12 разів більше, ніж сталь аналогічної товщини. До слова, в нашому тесті нитки Dyneema так і не вдалось розірвати.

В поході максимальне пошкодження, яке ми отримали на основній тканині, ось ця потертість. Враховуючи, що рюкзак тягався по вертикальним стінкам на мотузці в якості штурмового, результат я зараховую як позитивно-визначний.

Армування двох типів: нейлоном і дайнімою, потертості на тканині

Згаданий матеріал має ще дві особливості. Завдяки картатому малюнку, на ньому майже не видно забруднень. А його поліуретанове покриття дбає про базовий захист від вологи.

Зовнішня та внутрішня, покрита поліуретаном, сторони тканини

Звісно, сам рюкзак водонепроникним вважати не варто, адже його шви не проклеєні. Тому все, що хочеться зберегти сухим, раджу пакувати в гермомішки.

Elementum pack, як і будь-який інший полегшений рюкзак, продається без рейнкаверу.

Звісно, питання, яке найбільше всіх цікавить: чи зручно ходити з таким рюкзаком? Моя відповідь після мандрівки: так! Весь секрет – в правильному складанні речей. Рівне і м’яке – до спини, госте і тверде – спереду. Все розміщуємо щільно, щоб рюкзак набув цілісності. Але не настільки, щоб він перетворився на колобок. Пам’ятаємо про розподіл ваги: важке – до спини, легке – внизу і далі від себе.

Це елементарна процедура, яка засвоюється з першого разу і надалі виконується автоматично. В кожної речі з’являється власне місце, куди вона вкладається щоранку. І рюкзак стає гарним і акуратним паралелепіпедом з прямою спинкою, жорсткість якої гарно балансує між підтримкою форми наплічника і м’якістю контакту зі спиною.

Рол-топ система дуже добре допомагає з ущільнюванням конструкції: скручуємо її і вміст рюкзака гарно підтискається.

Ще один варіант позитивно вплинути на комфорт перенесення рюкзака – найпростіша сідачка. Кріпимо її ззовні до спеціальних гумових стяжок, або розміщуємо в кишені для питної системи – і отримуємо додаткову м’якість, захист від гострих речей і допомогу в підтримці форми наплічника.

Кріплення сідачки ззовні

Якщо кріпити сідачку ззовні, її можна використовувати за прямим призначенням на привалах. В мене такої потреби не було, тому кишеня для питної системи видалась кращим місцем.

Чим товстіша сідачка, тим менше можна перейматись правильним пакуванням рюкзака і комфортніше переносити більшу вагу. Найкращий варіант – дві секції килимка-гармошки типу Therm-a-rest Z-Lite чи Nemo Switchback. Вони дадуть ще більшу амортизацію, м’якість і будуть суперово тримати форму рюкзака. Але! В розмірі S для такого рішення на спинці замало місця. Втім, ніхто не забороняє покласти ці секції всередину.

Висота пінного килимка-книжки завелика, щоб кріпити його ззовні в якості “спинки” рюкзака розміру S. У більших розмірах цей спосіб може спрацювати.

В моєму випадку вага була не такою великою, щоб різати новий килимок, тож я обмежилась дешевою террівською моделлю.

Врешті-решт, з комфортом в мандрівці все було настільки добре, що Elementum pack став першим рюкзаком, який за період довгого походу не лишив на моїй спині жодного сліду. До нього червоні натертості в районі ямочок на спині були звичною картиною після усіх тривалих подорожей.

З вентиляцією в Liteway Elementum Pack все просто: не затягуйте плечові лямки до тріску ниток і спина встигатиме провітрюватись, бо рюкзак до неї не притискатиметься повсякчасно, а спиратиметься на пояс і трохи відхилятиметься назад. Тобто сухість вашої спини від наплічника вже не залежатиме. Відповідальними стануть одяг, погода і індивідуальні особливості організму. І, оскільки вага рюкзака не буде високою, то інерція не битиме вас в спину на кожному кроці.

Висота спинки в Elementum pack не регулюється, натомість рюкзак випускають в трьох розмірах: S для користувачів зростом 160-175см, M для тих, чий зріст 175-185см та L для тих, хто зростом 185см і вище. Як я казала, хоча мій зріст не дотягує до 160см, еска лягла на мене чудово.

Приємним здивуванням в такому легкому рюкзаку виявилась повноцінність підвісної системи: і лямки, і пояс м’які та приємні. А їх ширина і товщина більш ніж достатні для ефективного і ніжного розподілу навантаження.

Внутрішній шар згаданих елементів виготовлений з 3-D сітки та прикритий лайкрою (дуже приємна на дотик).

За словами Антона, зазвичай в подібних рюкзаках підвісна система значно примітивніша. Отримати таку дорослу і ефективну – приємний сюрприз.

Регуляція плечових лямок здійснюється за допомогою 20мм трищілинної пряжки та стропи. Запас останньої чималий, тож після регулювання вдома, можете сміливо відрізати непотрібні сантиметри.

Стегновий пояс регулюється за допомогою 20мм фастексу і має просто скажений запас стропи для затягування. Як і з плечовими лямками, відрізайте зайве після примірки.

Грудну стяжку можна регулювати в межах 10 см, але не шляхом популярного “ковзання” фурнітури, а її переставляння в петлі, сформовані зі стропи.

Кріплення грудної стяжки
Регулювання грудної стяжки

Фастекси на грудній стяжці, як і решта пластикової фурнітури, що використана в рюкзаку, від відомого корейського виробника Woojin.

Liteway Elementum Pack оснащений сімома зовнішніми кишенями.

По одній еластичні кишені на кожній з плечових лямок. Матеріал цих кишень – та ж лайкра, що і на внутрішньому боці лямок. Вона дуже добре тягнеться, тож в одну таку кишеню можна легко помістити півлітрову пляшку або великий смартфон.

Єдине, чого б мені хотілось, щоб одна з кишень мала стяжку, як в рюкзаку Sierra Designs Flex Capacitor. Тоді в ній можна було б без страху фіксувати габаритні речі – наприклад, наш стабілізатор dji.

Стяжка на нагрудній кишені рюкзака Sierra Designs Flex Capacitor

Над кишенями на лямках розміщені по дві стропи для патрубку питної системи чи іншої навіски.

Кріплення помпи питної системи за одну із петель на плечовій лямці

На стегновому поясі дві об’ємні кишені виготовлені з того ж матеріалу, що й рюкзак – Dyneema 210D GridStop. Об’єм кожної – 1 літр. В лівій я переносила 2 тюбики з кремом від сонця, губну помаду, крем “Рятівник” і рукавиці, а в правій – телефон, цукерки і баф.

За бажанням, туди можна скласти куди більше дрібниць. Для порівняльної оцінки тримайте фото, де в одній з кишень розмістились два пауербанки на 20000 mAh і губна помада.

Місткість кишені
Передній бік кишені не пришитий до поясу

І зверніть увагу на продуманий дизайн: передній бік кишені не пришитий до поясу, а спрямований вперед. В результаті такого конструювання внутрішній об’єм кишені не крадеться внаслідок перегину поясу через стегна. Я вперше зустрічаю таке рішення і в абсолютному захваті від нього.

Поясні кишені закриваються за допомогою блискавок YKK#3, на їх бігунках – пулер з тонкої мотузки. Для полегшення відкривання виробник додав петельку на початку кожної блискавки.

Блискавка та петелька для полегшеного відкривання
Карабінчик для ключів

І, маленький бонус – в правій кишені є пластиковий карабінчик для ключів.

Бічні кишені в Elementum pack, як і поясні, виготовлені з Dyneema 210D GridStop. То ж жоден жереп для них не страшний. Об’єм кожної кишені 2 літри. Всередину легко поміщається інтегрована система чи термос.

Верхня лінія кишень зрізана під кутом, щоб ви могли оперувати ними, не знімаючи рюкзак і не викручуючи зап’ястя.

У кожній з бічних кишень є пластиковий карабін на 7мм стропі – для кріплення дрібних речей, які не хочеться загубити. Наприклад, складного ножа чи ліхтарика. Таке рішення для мене теж в новинку.

І тепер ми підійшли до моєї любові – передньої еластичної кишені. За “паспортом” її об’єм 6 літрів, а здається, що туди влазить пів рюкзака. Наприклад, туди без проблем заходить бюджетний пуховий спальник на 0С, Sea To Summit Treeline. Тобто фліска, пуховка, мембранка, шапка, теплий баф – це все можна розмістити в ній одночасно.

Матеріал кишені – та ж лайкра. Після першого серйозного пакування верх кишені ледь розтягнувся, але надалі її вигляд лишався незмінним, яким би чином я над нею не знущалась.

Щодо запасу міцності, то сітка може витримати багато. Аж на диво багато. Протягом всього нашого походу вона вдало протистояла всім колючкам, транспорту і чагарникам. Проблема виникла, коли ми дерлись на вертикальну стінку в каньйоні і тягнули за собою рюкзак на мотузці. Дурне було рішення, бо піщаник – страшний абразив, який в наших знайомих вбив і товстий дойтерівський ріпстоп. Після цього пролазу на сітці, як і на дойтерівському ріпстопі, з’явились отвори. 

Сказати, що я з сотню разів сварила себе за цю необачність – нічого не сказати. Якби не це витягування, рюкзак мав би вигляд зовсім нового після повернення після мандрівки.

Ось, для прикладу, фото поверхні, по якій ми тягли рюкзак:

Оскільки виробник запевнив, що сітку можна замінити без шкоди для міцності рюкзака, залишок мандрівки ми використовували її незважаючи на пошкодження. І добра новина – її стан ані трохи не погіршився. Тобто плетіння лайкри не розпускається при розриві, а це неабияка перевага для тканини, з якої виготовлена еластична кишеня.

Про кишеню всередині рюкзака я вже згадувала, коли говорила про способи пакування. Першочергово вона призначена для питної системи, тому має відповідну підвіску і вихід для патрубка вгорі.

Але той отвір, на мою думку, дещо замалий: просовувати крізь нього шланг системи мені було складно (не той, що на фото, а навіть тонший прозорий). Тому було б добре. якби виробник збільшив цей отвір бодай на півсантиметра.

Оскільки рюкзак має систему закриття roll top, клапана зверху ви не знайдете. Але завдяки купі кишень недостачі місця для розміщення дрібниць у “швидкому доступі” я не відчула.

Для полегшення скручування верхньої частини у Liteway Elementum pack вшиті пластикові вставки. Скручена тканина фіксується фастексом, як звичний гермомішок.

Далі рюкзак можна додатково стягнути стропою, що перекидається від спинки до передньої кишені.

І ту ж стропу можна використати як додаткове кріплення для речей, що мають бути в швидкому доступі (фліска, пуховка), або тих, які краще транспортувати ззовні рюкзака (наприклад, ми так кріпили мотузку).

З цією стяжкою пов’язаний маленький лайфхак: якщо стягнути її на максимум, ви отримуєте рюкзак висоти малої ручної поклажі за мірками Ryanair.

Для додаткових маніпуляцій з рюкзаком над плечовими лямками пришита ручка з тонкої стропи.

І останнє, про що я ще не згадувала – компресійна система. Завдяки численним петелькам, що є на рюкзаку, ви можете протягнути еластичну гумку там, де вам потрібно і скомпресувати рюкзак або ж закріпити стільки спорядження, скільки хочете. Аби витримала ваша спина.

Компресійна система збоку
Компресійна система спереду
Компресійна система знизу

В комплектації у моєму Elementum pack було одразу навішано бічні компресійні гумки, гумки на дні та перед фронтальною еластичною кишенею. Гумка для спини, що призначена для зовнішнього кріплення килимка у вигляді каркасу, теж була в комплекті, але при поставці рюкзака ховалась в одній з кишень.

Поєднання системи rolltop та компресійної системи дозволяють чудово регулювати внутрішній об’єм під час мандрівки і розподіляти вагу по спині. Це особливо корисно в довгих походах, коли в перший день рюкзак заповнений “по вінця”, а на десятий з нього з’їли велику частину їжі і він втратив половину об’єму.

На моєму рюкзаку немає кріплення для трекпалиць, але, за словами виробника, на всіх наступних воно вже йтиме в комплекті. Палиці кріпитимуться позаду рюкзака, вздовж фронтальної кишені. Втім, якщо ви більше любите кріплення, а-ля оспреївський Stow-on-the-go, його можна легко реалізувати, переставивши верхнє кріплення на стропу нагрудної стяжки, а в якості нижнього використати гумку бічної компресійної системи.

На замовлення виробник може нашити і окрему гумку в прозорій трубці, щоб вже зовсім, як в Osprey. І петлі для льодоруба. Одним словом, меседж такий, що з усіма вашими побажаннями варто контактувати з виробником. Не хочете бічних кишень? Легко! Мінус одна кишеня на лямках? Будь ласка.

Щодо максимально комфортного навантаження, виробник називає його на рівні 12 кг. За моїми відчуттями, 12 кілограмів можна комфортно переносити тільки якщо ви подбаєте про добротну спинку – відріжете шматок іжевки або, що краще, 2 секції товстішого TAR Z-lite. Якщо ви не плануєте формувати спинку, краще не завантажувати рюкзак більше 9-10 кілограмів. Мій рівень приємного комфорту без формованої килимком спинки знаходиться на рівні 7-8 кг.

*Пам’ятайте, що ваш досвід може різнитись від мого, якщо ви не дівчина зростом 157 см.

Завдяки своїй безкаркасній спинці рюкзак займає дуже мало місця на полиці шафи.

Вартість Liteway Elementum pack на березень 2019 року становить лише 3950 гривень, що неочікувано мало як для такого рівня матеріалів, якості пошиття та продуманості деталей. Не дивно, що попит на нього невпинно росте як в Україні, так і за кордоном.

Висновки. Моя спроба мандрівки з безкаркасником видалась максимально вдалою. Ані дискомфорту, ані поту, ані страждань. Натомість, максимальна ефективність кожного елементу і насолода роботи з ними. Враження про Liteway Elementum pack, як про продукт, лишились тільки позитивні: якісні тканини, якісна фурнітура, гарне пошиття, добра продуманість всієї конструкції і окремих її деталей. Плюс, дивовижно приємна підвісна система, чого не очікуєш від настільки полегшеного спорядження. А численні кишені дозволили не згадувати про відсутність звичного клапану і вдало прилаштувати всі дрібні речі.

Думаю, Liteway Elementum pack мають оцінити й ті, хто часто літає лоукостерами і подорожує країнами та містами. Стягнутим він ідеально проходить в малу ручну поклажу. А після проходження гейту пакуйте в нього хоч вдвічі більше і рушайте з комфортом до нових географій.

І це наш український виробник! Мене аж розпирає від гордості при цій думці.

Переваги: матеріали, ціна, м’яка і тактильно приємна підвісна система, продуманість кишень, компресійна система, кріплення питної системи та трекпалиць, якість виконання, ідеальний для подорожей лоукостами, швидка реакція виробника на побажання користувачів, українське виробництво.

Недоліки: малий отвір для питної системи.

Особливість: це безкаркасний рюкзак.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Відеоблог. Тестуємо на розрив ультралегкі тканини
Детальний огляд рюкзака Sierra Designs Flex Capacitor 40-60
Огляд рюкзаків Exped Thunder та Exped Lightning. Нарешті на ПроПоходи
Спорядження для походу по Jordan Trail в Йорданії. Висновки після мандрівки

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Чарівні посилання на спорядження з огляду:

  • Рюкзак Liteway Elementum pack (введіть промокод propohody і отримаєте 5% знижки, а ми – винагороду за вашу покупку)

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.