Це був перший похід, де в нас постраждала така кількість спорядження, одягу та взуття. Я сподіваюсь, що врахувавши наш досвід, вам вдасться уникнути подібних помилок та вберегти себе від зайвих переживань.
Спорядження буде представлене у вигляді списку з зазначенням тих моделей, що ми брали з собою, і висновками по кожній позиції.
Намет. Ми з собою прихопили Sierra Designs Sweet Suite 2. І навіть після походу він лишається нашим улюбленцем. Однак для Jordan Trail він не годиться, бо сітчаста спальня пропускає всередину багато піщаного пилу і піску, який легенько здіймається в повітря найменшим вітерцем. Далі цей пил і дихати заважає, і на зубах скрипить, і на спорядження діє, як абразив. Тобто намет для Йорданії потрібно брати той, спальня якого має мінімум сітки. Мінімум!
Кілочки для намету ми з собою не брали, бо була лиш ручна поклажа. Часом мені дуже хотілось, щоб ми таки взяли багаж і поклали туди кілки, бо в вітряну погоду вигадувати патичково-кам’яні кріплення – це велика витрата часу. Однак будьте готові, що навіть з кілочками вам часом доведеться гратись з патичками і камінцями, бо на деяких ділянках кілки відмовляться влізати в щільний кам’янистий грунт.
Футпринт до намету. Якщо намет ви обрали з полегшених (тканина дна 40D і менше), то футпринт захищатиме його від пошкоджень об гостре каміння і колючок, яких в Йорданії безліч і всюду. Бо завжди дешевше купити новий футпринт, ніж поміняти намет. Якщо ви вирішили спати на надувних килимках, то футпринт – це ще один шар захисту килимків від того ж каміння і колючок.
Спальник. Незважаючи на суттєво південніше розташування Йорданії і скажену спеку вдень, ночі там, особливо в пустельних районах, дуже холодні. Тому спальники сміливо розраховуйте на температуру 0..+2°С. Точно не беріть спальники з температурою вище, ніж +5°С, бо будете мерзнути. Ми спали в Sea To Summit Micro MCII та Sierra Designs Backcountry Bed 35 Degree і дуже раділи, що спинились саме на них, а не на холодніших моделях.
Килимок. При виборі килимка варто враховувати і нічні температури, і агресивність поверхонь. З огляду на перший пункт я б радив спинитись на килимках з R-value 2,4 і вище. Мені на Exped Airmat HL MW з R-value 1,9 в найхолодніші ночі було прохолодно, в той час, як Христина пречудово висипалась на Exped Synmat HL M з R-value 3,3. Радію, що взяв для себе розмір саме MW (Medium Wide, довжина стандартна, 183 см, а ширина, як в моделі Large, 63 см). Він лише на 200 грн дорожчий і на 75 грамів важчий, але отриманого комфорту це вартує. Бо стандартний розмір килимка у Експеда менший за площею, ніж в інших виробників, і тотально релакснути на ньому з моїми плечима не завжди виходить.
Оскільки поверхня, на якій ви будете ставити намет – це гострі каміння і колючки, які збільшують ймовірність проколів і пошкоджень, килимок краще обирати з ріпстопом або товстішою тканиною. Тобто, в наступну мандрівку Йорданією, замість серії HL від Exped, я б закинув в рюкзак або килимки Exped Downmat Lite (тканина 75D), або якусь з моделей Sea To Summit (40D + ripstop). Плюс, товстіша тканина килимка менше постраждає і від піску. А він буде всюду і діятиме як наждачний папір між дном спальні і килимком.
З допомогою місцевої природи я так примудрився пошкодити килимок, що на нього пішов весь наш запас стрічки МсNett. Ще й клею довелось доливати. Якщо б тканина була з армуванням, такого великого отвору, скоріше за все, не було б. Шкода, бо килимок брав новий, як раз під цю мандрівку, бо хотів компактніше і, разом з тим, перевірити, як то спати на надувастику без утеплення. Буду пробувати полагодити, бо сам килимок мені сподобався. І в наших Карпатах він би жив роками.
З огляду на це, ідеальним підходом для формування похідного ліжка для Йорданії я вважаю комбінацію пінки і надувастика. Пінка відіграватиме роль захисту від колючок і каміння, чим суттєво економитиме час на вечірнє прочісування місця під намет. А за вечерею, сніданком і на денних привалах пінку можна кинути будь-де і зручно вмоститись зверху для відпочинку. Надувастик буде відповідати за шалений комфорт і додаткове тепло.
Недолік такого рішення – пінка не влізе в ручну поклажу, тому доведеться брати багаж.
З пінок, за достатньої наявності вільних коштів, я б радив дивитись в бік “гармошок”, на кшталт Therm-a-rest Z-Lite та Nemo Switchback. Вони компактніші в перевезенні і зручніші в користуванні, ніж звичні рулонні килимки. Є й дешевші варіанти гармошок у Naturehike і Terra Incognita, але вони виробляються з менш живучих матеріалів, тому і грітимуть менше через сильніше стиснення, і життєвий цикл в них буде коротший.
Надувачка (помпа) для надувного килимка. Бо ви ж не хочете, щоб ваш килимок зацвів зсередини від вологості з ваших легенів.
Рюкзак. Єдина вимога, яку ви маєте ставити до рюкзака – зручність посадки і користування. Решта не має особливого значення. Наші рюкзаки Sierra Designs Flex Capacitor та Liteway Elementum Pack (промокод propohody = 5% знижки) з цим повністю справились. Рейнкавери нам так і не знадобились, бо дощ йшов лише вночі і лиш кілька крапель. Тому з’їздили баластом.
Будьте готові, що, яким би міцним не був ваш рюкзак, він все одно хоч трохи постраждає від контакту з камінням чи рослинами. Або на привалах, або в каньйонах, або в заростях чагарників. З цієї причини я б не радив обирати ультралайтові рюкзаки з силіконки. Для неї в Йорданії, на мою думку, не місце.
Кишеня на рюкзак. Христині пощастило, бо її Liteway Elementum мав дві кишені на лямках. Мій SD FC мав лише одну, де розміщувались окуляри або пляшка з водою. Щоб постійно мати поруч ще й пауербанк зі шнурками, я підчепив собі Gossamer Gear Shoulder Strap Pocket. Дуже зручна штука, якою ми користуємось і в походах, і на зйомках. Об’єму достатньо на два пауербанки по 20000 mAh, або для одного пауербанку зі шнурками і приєднаного на зарядку телефону. Система кріплень кишені супер проста і супер ефективна.
Гермомішки. Вперше в житті я радів герметичності гермомішків, хоча жодної краплини опадів не впало на наші рюкзаки. Причина тієї радості – пил і пісок. Все, що буде поза гермомішками, набуде креативного бурого забарвлення, яке першим пранням вивести не вдасться. Пил настільки сильно проникає в волокна тканин, що півторагодинне крутіння в барабані машинки не в змозі вигнати його назовні. Плюс, той пил і пісок одразу перекидаються з одягу на чисту шкіру, навіть якщо ви щойно з душу. Тому все, що хочете лишити чистим – в гермомішки.
Інтегрована система або пальник з казанком. Оскільки в Аммані і Акабі можна без проблем купити газ, возитись з мультипаливним пальником я не бачу сенсу. Бо це і запах, і час, і неможливість точного регулювання, і заморочки з чисткою перед літаком.
Газовий пальник або інтегрована система – те, що треба. Якщо брати систему і їхати на початку березня, як ми, я б радив MSR Windburner, бо вона буде не чутливою до вітрів, які панують в Йорданії в цей час.
Для звичайного пальника варто попіклуватись про вітрозахист або будувати його з камінців, яких на кожній стоянці вдосталь. Казанок беріть з радіатором, це зекономить вам купу палива. Найдешевший – Fire Maple XK6. І пам’ятайте, що казанки з радіатором ефективніше працюють з пальниками з вертикальним полум’ям. Наприклад той самий Fire Maple 103 (дешевший) або Kovea Flame Tornado (надійніший). До пальника не забудьте запальничку або кресало.
Одного 500 грамового балону газу нам вистачило на весь час мандрівки. Однак ми користувались інтегрованою системою і споживали лише сублімати і сушку, які не треба варити, а лиш заливати окропом.
Якщо вирішите брати рідкопаливний або мультипаливний пальник, знайте, що про безпеку в Йорданії ніхто не дбає. Бензин вам продадуть в будь-яку тару на будь-якій заправці по ціні 1 динар за літр. Тару, скоріше за все, піднімуть у себе з під ніг, бо пляшки там валяються на кожному кроці.
Горнята. В якості горняток ми використовуємо шедевральні Wildo Fold-a-Cup. Дешеві, надійні, легкі і компактні. В інтегровану систему MSR Windburner на час транспортування поміщаються як раз два горня і запальничка.
Тарілки ми з собою не беремо, бо їмо сушку і сублімати одразу з пакетів, однак можу сміливо радити ті ж Wildo Fold-a-cup моделі Big. Ще один варіант, який мені дуже подобається – Sea To Summit Delta Bowl. Останні бувають з герметичною кришкою, але вони суттєво важчі.
Ложки. Головне – не пластикові, бо то недовговічно. Якщо хочете побавити себе, унікальний кольоровий титан від Титанових Витребеньок – супер вибір.
Ніж ми купували в супермаркеті Керефор за 1,5 євро. Якщо маєте багаж, беріть з дому свій, але бажано з ножицями, бо вони згодяться при ремонті спорядження і при вирішенні медичних задач. Наш улюблений – Victorinox Climber.
Ємності для води. Їх об’єм варто розраховувати на 2 дні без джерел. Ми мали 10 літрів на двох. Ідеальний варіант – ємності Hydrapak Seeker (огляд тут), бо вони дуже легкі, не бояться нічого (можна ставати зверху), не додають запахів воді; коли непотрібні, то скручуються в ніщо і, найголовніше, вони ідеально стикуються з фільтром Katadyn BeFree.
Фільтр і знезаражувач – обов’язково. Про це вам скаже будь-який путівник і місцевий гід. Бо тварини тут всюду, їх багато і вони роблять свої біологічні справи і в джерела, і в струмки, і в озерця. Всю воду обов’язково потрібно фільтрувати і кип’ятити. Або фільтрувати і знезаражувати пігулками чи УФ-лампою.
Важливо! Вугільні фільтри на кшталт аквафор турист вас не врятують, бо тут бактерії і віруси, а не хімія, з якою вони навчені справлятись. Тому суто мікроволоконні або керамічні фільтрувальні елементи.
Якщо братимете в якості ємностей Hydrapak Seeker, то Katadyn BeFree ваш вибір.
Навіть взявши фільтр, все одно киньте в рюкзак пластинку знезаражувальних пігулок. Від абразиву в воді фільтр також може вийти з ладу.
Питна система буде зручною для споживання вже відфільтрованої і знезараженої води. Ми зранку кип’ятили фільтровану воду, давали їй вистигнути і заливали в систему. Вдень на привалі повторювали процедуру.
Ліхтарики потрібні, бо темнішає рано. На початку березня о 18:00 вже нічого не видно. Ми задоволені своїми Petzl RXP (чогось ніде в Україні його немає) та Black Diamond Iota. Вони заряджаються від пауербанків, чим бережуть наші гроші від зайвих витрат на батарейки і природу від сміття.
Трекпалиці. З огляду на поверхню, різкі схили і їх сипучість, палиці не завадять. Ми з собою не брали, бо ручна поклажа. Першого дня знайшли одну тростинову і нею користувалась Христина. Від неї було регулярно чути: “Якби не палиця, вже б полетіла”.
Окуляри від сонця. Бо просто не вижити без них 🙂 Ступінь захисту не менше трійки.
Рушники мікрофіброві. Ми брали три. Turbat Shypit M та Sea To Summit Airlite Towel XL – для нас, і Cocoon Ultralight S – для спорядження. Sea To Summit Airlite Towel XL виглядає як тонка штора, але на диво витирає він зручніше за товстішу мікрофібру. І в спакованому вигляді – архікомпактний. Хочемо такий і другий. Його недолік – боїться колючок, бо лишаються зачіпки. Тому не вішайте його на колючий чагарник. Чому мікрофібра, а не домашній махровий – бо компактний, легкий і швидко сохне.
Ремнабір. Тут все просто. Читайте статтю і дійте:)
Джерела енергії. Для зарядки нашої техніки ми брали 5 пауербанків по 20000 mAh і посередині мандрівки заряджали їх в готелі (для цього швидкі зарядки і шнурки). Так, це важче, ніж сонячна батарея, але надійніше і передбачуваніше. У вас, скоріше за все, споживання електрики буде меншим, тому акумуляторів потрібно буде брати менше. Якщо бажаєте погратись з панелями – пробуйте. Лиш пам’ятайте, що на ходу вони заряджають гірше, ніж в нерухомому стані. Тому плануйте довгі денні привали в найбільш сонячну погоду.
Косметичку кожен має формувати під свої потреби, а я лиш виділю важливі позиції, які мають бути в кожного:
- креми від сонця з фактором захисту 50+;
- зволожуючі креми, бо вологість нульова, шкіра сохне;
- помада з фактором захисту 50+;
- крем Рятівник, бо все одно щось забудете намастити або подряпаєте.
Решта спорядження не потребує спеціального підходу і може збиратись по класичному списку. Тому на ньому не бачу сенсу спинятись. Якщо у вас все ж виникнуть питання – пишіть, спробуємо вчасно відповісти.
ПроПоходи на Патреоні
Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!
#ЗапишітьНаПроПоходи
Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:
- Інтернет-магазин Вершина
- Інтернет-магазин Gorgany
- Інтернет-магазин Кайнозой
- Або скажіть “Запишіть на ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
- Інтернет-магазин Команда Екс надає 10% знижки за кодовою фразою “Запишіть На Про Походи” в коментарі до замовлення
- Або скажіть “Запишіть на ПроПоходи” на касі магазинів Команда Екс та Команда Екс Travel
- Liteway надає 5% знижки за промокодом “propohody”
- James Cook надає 5% знижки за промокодом “propohody”
- ЇDLO дає знижку 10% за промокодом “2ProP10“.
Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.