Перш ніж Христина розповість вам про чудові зимові світанки, які доводилось нам бачити в зимових походах, і розкаже про одяг і спорядження, які варто прихопити для їх комфортного споглядання, я зверну вашу увагу, що її список добре підходить саме для піших кількаденних мандрівок зимовими Карпатами. Для інших регіонів і умов він може і буде відрізнятись. З першими думками про зимові походи щиро раджу відвідати зимовий альпсемінар і семінар з лавинної безпеки. За браком досвіду зимових мандрівок запрошуйте з собою досвідчених друзів або приєднуйтесь до групи професійного гіда. Плануючи подорож обирайте вже відомі вам маршрути. Для початку будуть чудовими ті, що проходять на невеликій висоті поблизу з цивілізацією, наприклад, Кукул і Кострича. Завжди дбайте про навігацію і заряд пристроїв, що її забезпечують. Пам’ятайте, що на морозі алкалінові і нікель-металогідридні (NiMH) елементи живлення швидше відмовляються працювати. Літієві будуть кращими, але й ті відпрацюють менше звичного. Обов’язково повідомте своїх друзів чи рідних про маршрут, яким збираєтесь йти, та регулярно з ними контактуйте. Само собою, зареєструйтесь в рятувальників і збережіть собі їх контакти (Христина підготувала вам корисний список). А також передайте ці номери своїм рідним чи друзям з чіткими інструкціями, в яких випадках ними скористатись.
Далеко не вперше в зимовому поході? Тоді прочитайте цю статтю, аби перевірити, чи про все ми згадали. А на вдячність ми поділимось чек-листом-незабувайкою, з яким щоразу збираємось до зимових вершин.
Гарного читання
/А
Світанки в горах завжди прекрасні. А в зимових походах ці миті особливо чарівні: спершу сонце ніжно торкається засніжених вершин своїм теплим промінням та наповнює їх всіма відтінками рожевого… А вже за секунду здається, що хтось розсипав навколо мільйони діамантів, які виблискують так яскраво і різнобарвно, що хочеться зупинити час, аби вдосталь насолодитись цією красою… Але вже за п’ять хвилин ви застрибуєте в намет, аби хоч трішки зігрітись, бо, виявляється, ваш чудовий і теплий одяг для міста чомусь не дає того ж ефекту в горах.
До підбору одягу в зимові походи варто ставитись відповідальніше, бо наслідки кожного неправильного рішення масштабніші, ніж влітку. З одного боку, вам має бути достатньо сухо й тепло, а з іншого – ви не маєте виглядати наче верблюд в каравані, що несе на собі баул, з яким можна спокійно переїхати жити в інше місто.
Тим не менш, загальна логіка облаштування комфорту зберігається: три шари, перший з яких покликаний відводити вологу від вашого тіла, другий – утеплювати, а третій – захищати від вітру та вологи.
Одяг для денних переходів. Перший шар – відведення вологи
Спідня білизна
Спідня білизна має бути зручною, без тісних гумок чи товстих швів, що можуть натирати. Також зверніть увагу на спортивну спідню білизну – труси, короткі шорти, спортивні топи. Синтетичні варіанти будуть менше акумулювати вологу, ніж класичні бавовняні. Вовна (шерсть) буде приємною до тіла і також краще даватиме раду волозі, ніж бавовна. Плюс, вовна краще справляється з запахами.
Термобілизна (кофта на довгий рукав + штани)
Під час денного переходу першочергова функція термобілизни – не зігрівання, а відведення вологи. Для цих цілей добре підійдуть тонка та середньої товщини синтетика, або тонка чи середньої товщини (150-220 г/м2) вовна мериноса.
Між вовною і синтетикою – ваш вибір. Шерсть буде дорожчою, але приємнішою до тіла і краще даватиме раду запахам. Синтетика дешевша, простіша в догляді, і в боротьбі з вологою на тілі вона на першому місці.
По товщині – орієнтуйтесь на власні відчуття холоду, швидкість руху і потовиділення: чим активніше рухаєтесь і рясніше пітнієте, тим тоншою має бути термобілизна. Повільно пересуваєтесь, мало пітнієте і мерзнете – беріть товстішу.
Бавовняна (коттонова) білизна буде вкрай невдалими варіантом, оскільки цей матеріал утримує багато вологи і повільно сохне. Залиште її для прогулянок містом.
Шкарпетки
Правило номер один – забудьте про бавовну (коттон). Вона набирає в себе багато вологи і неохоче її віддає. Звідси швидке замерзання ніг в русі, яке стає нестерпним на привалах. Синтетичні і вовняні шкарпетки справляються з вологою значно краще.
Поради по вибору схожі з термобілизною, але початкова відправна точка тепліша: від синтетичних середньої товщини, якщо рухаєтесь активно і ступні рясно пітніють, до товстої вовни (шерсті), якщо пересуваєтесь повільно і добре відчуваєте холод ногами.
Шкарпетки мають бути вищими за халяву черевика. Для денних переходів варто мати 2 пари шкарпеток для зміни або комбінування. Слідкуйте за станом шкарпеток і вчасно змінюйте мокрі на сухі. Ризик обмороження в мокрих шкарпетках зростає в рази.
Важливий момент! Ваші черевики повинні мати достатній запас простору для всіх шкарпеток, які ви плануєте вдягти. Якщо шкарпетки будуть стисненими, це значно знизить їхні теплоізоляційну користь. Крім того, від перетискання стопи погіршиться її кровообіг, що є передумовою обмороження.
Одяг для денних переходів. Другий шар – утеплення
Флісова синтетична кофта / пуховий светр
Синтетичний фліс – це гідрофобний матеріал, що добре зберігає тепло і коштує відносно небагато. Він не затримує вологу, а передає її далі, на зовнішній шар одягу. Якщо вологи буде більше, ніж її зможе вивести зовнішній шар, фліс стане вологим, та все одно зігріватиме.
Товщину флісу обирайте за тією ж логікою, що й товщину термошкарпеток: тонку фліску, якщо добре переносите мороз і активно рухаєтесь; товсту, якщо ви ходите повільно і сильно відчуваєте холод.
Якщо ви сильно мерзнете і мало пітнієте, фліску краще замінити пуховим светром або светром з замінником пуху (Primaloft, Featherlite). За відсутності опадів і помірного холоду в пуховому светрі можна йти і без третього шару одягу.
Теплі штани
Ноги в зимових походах Карпатами не потребують додаткового утеплення під час ходового дня. Це та частина тіла, що рухається найбільше і продукує скажено багато тепла. Плюс, кожен шар одягу на ногах ще більше ускладнюватиме рух, через що викликатиме ще більше виділення тепла і поту. Тому утеплюючий шар на хід не розраховується. Його роль виконують в симбіозі термобілизна і третій шар одягу, підбором яких ви досягаєте ідеального для себе показника теплоти.
Одяг для денних переходів. Третій шар – захист від опадів і вітру
Мембранна / софтшельна / лижна куртка з капюшоном
Головні функції останнього шару – вітрозахист та вологозахист з одночасним виведенням вологи назовні.
Класичне рішення – мембранна куртка, яку ви одягнете поверх флісу чи пухового светру. У випадку з мембранами що більший показник паровідведення, то краще. Добре, якщо куртка матиме вентиляційні блискавки під рукавами. Липучки для регулювання манжетів і затяжка внизу – маст хев! Наявність капюшону зі стяжкою в куртці для зимового походу обов’язкова! Прослідкуйте, щоб розмір куртки був достатній для того, щоб вмістити шар утеплення і не перетискати його.
Велика перевага софтшелу над мембранкою – набагато краще паровідведення. Водночас, він не є водонепроникним. Тобто одяг з софтшелу варто брати в дійсно зимові походи, коли ані дощу, ані мокрого снігу не очікується. За таких умов він розкриє себе на всі 100 і ви забудете про проблеми з вологою в утеплювачі. Плюс, софтшел не видає шурхоту, як мембрани. Однак, навіть якщо ви візьмете софтшел, мембранна куртка зайвою не буде. Бо софтшел, як не крути, має обмеження по вітростійкості і в скажені вітри на хребтах буде продуватись. Плюс, в сильні тривалі снігопади софтшел не врятує від пробирання води всередину.
В якості верхнього шару можна використати і лижну куртку. В такому разі бажано, аби вона не мала багато утеплення. Інакше в русі вам буде занадто спекотно, навіть якщо ви не вдягатимете фліс. Звідси піт і сильне охолодження на привалах. Лижні куртки часто мають снігову спідницю, яка в зимовому поході зайвою не буде.
Мембранні / софтшельні / лижні штани
Обрані штани мають добре закривати поясницю, бути вітро- та вологозахисними, мати додатковий рукавчик на взуття або затяжку внизу штанок. Якщо ви обираєте лижні штани, бажано, аби вони мали мінімум утеплювача. Якщо ж утеплювача чимало, впевніться, що в штанах наявна вентиляція і оберіть тонший базовий шар.
Ноги рухаються активніше за інші частини тіла. Обравши надто теплі штани ви будете сильно пітніти в русі, через що страшенно мерзнути під час зупинок і привалів.
Не одягайте джинси в зимовий похід! Вони швидко промокнуть, а висушити їх в похідних умовах вкрай важко.
Черевики
Перше – взуття має бути водонепроникним. В більшості черевиків водонепроникність забезпечує мембрана. Перевірте, чи вона працює, накидавши в черевики туалетного паперу і поставивши їх у ємність з водою. Якщо через деякий час папір змокне – мембрана пошкоджена. Тоді готуйте з запасом сухих і теплих шкарпеток, щедро обробляйте взуття водостійкими засобами і задумайтесь над суцільними бахілами з підошвою.
В цільношкіряних або нубучних варіантах черевиків мембрану ставлять не завжди. Там може бути достатньо і якісного просочення.
Особливості черевиків, що будуть корисними в зимових горах – це гумовий обідок (захищає взуття від порізів об гострий фірн), двозонна шнурівка (дозволяє по-різному шнурувати зону стопи та зону щиколотки), рельєфний протектор та утеплення.
Хоча утеплення в черевиках для зимових Карпат бажане, його відсутність не є критичною. Якщо в черевиках достатньо товста підошва, яка добре ізолює від холоду знизу, і добрий запас простору, надолужити відсутність утеплення в їх стінках можна шкарпетками. Але в цьому варіант варто добре перевірити, чи точно буде достатньо простору для всіх шарів шкарпеток на нозі з врахуванням того, що стопа ні в якому разі не має перетискатись, а пальці взагалі повинні вільно рухатись.
Окремі мандрівники відсутність утеплювача вважають за перевагу, бо з ним взуття сохне набагато довше, а висушити вологу шкарпетку простіше простого. Ще один недолік взуття з утепленням – запахи. Недосушений утеплювач – оазис для бактерій, що продукують неприємні запахи, і вигнати їх звідти неможливо. А замінити шкарпетку, що пахне – справа кількох хвилин. Однак, якщо ви сильно мерзнете, водонепроникне взуття з утеплювачем має бути на ваших ногах.
Якщо маєте можливість придбати черевики з цільного шматка шкіри чи нубуку – зробіть це. Шкіра і нубук, на відміну від тканини, краще протистоять волозі, краще ізолюють і довше зношуються. Недоліки такого взуття: вага і ціна.
Взуття обов’язково має бути на 1,5-2 розміри більшим, щоб навіть з усіма планованими шкарпетками ваші пальці на спусках не впирались в передньою частину черевика. Також при виборі розміру врахуйте, що під кінець похідного дня ноги набрякають та просідає склепіння стопи. Тобто, приміряючи в магазині черевики зранку, додайте запас і на набрякання-просідання стоп. В жодному разі не беріть в похід нове взуття – походіть в ньому на роботу бодай тиждень перед мандрівкою.
Для додаткового захисту від вологи обробіть взуття водовідштовхувальними засобами (спреї, рідини, спеціальний віск).
Бахіли / гамаші
Бахіли або гамаші є надважливими у зимових походах. Їх одягають поверх штанів та черевика для захисту від снігу, води та бруду. На додачу, вони створюють додатковий шар повітря на ногах, який допомагає втримати тепло.
Якщо не знаєте, що таке бахіли чи гамаші, погляньте на наступне фото, або зазирніть сюди: різні бахіли і гамаші в Gorgany.
Бахіли мають власну підошву, а гамаші кріпляться до взуття гачком (до шнурівок) та стропою чи дротом (під підошвою). Перевага перших – кращий захист від снігу і води, що буде корисним для взуття, яке промокає (зношене або старе) і захист взуття від пошкоджень об наст чи фірн, більша теплоізоляція. Перевага других – менша вага, компактність, кращий відвід вологи і функціонування рідного протектору взуття.
Існують варіанти гамашів, що не мають кріплень до черевика, однак такі я не раджу розглядати, бо з ними сніг таки добереться до вашого взуття і ніг.
Зараз слова “бахіли”, “гамаші”, “ліхтарики”, “туристичні гетри” вживаються як тотожні, тому досліджуйте кожну модель окремо, зважаючи на ваші потреби.
Для Карпат шукайте моделі, що закриваються за допомогою широкої липучки Velcro, адже нею простіше оперувати і вона надійніша за блискавку (зламати її неможливо). В таких моделях варто добре перевіряти липучку, бо неякісна перестане працювати, щойно на неї налипне трохи снігу. Додаткове нижнє кріплення запобігатиме самовільному відкриванню. Наявність регулювальної затяжки на верхньому обідку бахіл чи гамашів обов’язкова, бо саме нею ви кріпите їх на нозі у верхній частині.
Пов’язка на шию
Під час походу мультифункціональні пов’язки чудово замінюють класичні шарфи: добре огортають шию, не розповзаються під час руху та швидко сохнуть. Іноді їх називають “бафи” – від назви бренду Buff, що є найвідомішим виробником таких продуктів. Їх можна використовувати різними способами – як шарф, пов’язку на вуха, шапку, балаклаву і т.д.
Для зимового походу обирайте варіанти з флісом (приклад). Вони значно тепліші за звичайні.
Шапка
При виборі шапки для зимового походу звертайте увагу на ті, що якнайменше продуваються в районі вух. Чудовий варіант – шапка з флісовою підкладкою.
Надто теплі шапки прибережіть на вечір, а на денний перехід беріть помірно теплі моделі.
Балаклава
Балаклава – це головний убір, що закриває шию, голову, лоб і підборіддя, та має проріз для очей і носа (приклад). Вона чудово захищає обличчя під час сильних морозів або зустрічного вітру. Балаклава не є обов’язковим елементом, бо часто її можна замінити просто мультифункціональною пов’язкою. Та якщо велику частину походу ви збираєтесь провести на відкритих від лісу ділянках, в балаклаві вам буде комфортніше.
Рукавиці
На чому не варто економити вагу – так це на рукавицях, адже руки чи не найчастіше страждають від обморожень. Рукавиць варто мати 2-3 пари різного типу (тонкі, теплі, верхонки) та комбінувати їх відповідно до погодних умов.
Флісові рукавиці дешеві, добре зберігають тепло та швидко висихають навіть на руках (приклад). Мембранні верхонки – це вітро- та водонепроникні рукавиці без утеплення, що одягаються на теплі рукавички (приклад). Лишень пам’ятайте, що вони мають бути на розмір більші, ніж ваші основні рукавиці, аби не стискати утеплюючий шар.
Якщо у вас немає верхонок – сміливо беріть лижні чи сноубордичні рукавиці, але під них все одно одягайте тонкі флісові або вовняні (шерстяні).
Рукавиці з віндстопером (тканина, що не продувається вітром) – теж чудовий варіант.
Вдала комбінація на хід – це флісові рукавички та мембранні верхонки. Якщо температура падає, до них додаються теплі рукавиці з товстим флісом, пухом або синтетичним утеплювачем.
Ще одна корисна дрібниця на рукавицях – шнурочки або гумки, які одягаються на зап’ястя. Завдяки ним, якщо ви знімете рукавичку, вона не впаде в сніг і її не забере вітер.
Теплий пуховик з капюшоном
Хоч теплий пуховик – атрибут вечірніх посиденьок, це та річ, що має бути в легкому доступі у рюкзаку, аби на кожному привалі ним можна було швидко утеплитись. Бо в русі вам тепло, а щойно зупинитесь – почнете мерзнути. Теплий пуховик можна замінити утепленою лижною курткою, але не тією, в якій ви вже рухаєтесь (якщо третім шаром ви обрали лижну куртку), а додатковою, що лежатиме сухою в рюкзаку.
Фантазуйте! Цей список має бути відправною точкою. Користуючись ним добре думайте і аналізуйте. Змінюйте шари одягу в залежності від погодних умов і темпу руху. На привалах завжди утеплюйтесь. Пам’ятайте про вентиляцію на зовнішньому шарі одягу і не лінуйтесь скинути зайву кофту, якщо вам стало спекотно йти.
Обирайте одяг яскравих кольорів, бо так ви будете більше помітними в умовах поганої видимості чи у випадку настання критичних ситуацій.
Одяг для вечірніх посиденьок та сну
Цей комплект одягу вже не має піклуватись про вологу, бо в спокійному стані організм виділяє її вкрай мало. Мета одягу для посиденьок та сну – створити навколо вас якомога більший шар утеплення, бо разом з виділенням вологи в стані спокою різко падає і виділення організмом тепла.
Пам’ятайте, що весь запасний одяг має бути захищеним від води. На час переходів спакуйте його в гермомішки чи водонепроникні пакети.
Спідня білизна
Додатковий комплект білизни потрібен для тих випадків, коли ваш основний змокне (від поту, дощу чи снігу).
Термобілизна (кофта на довгий рукав + штани)
Фактично, цей комплект є змінним на той випадок, якщо основний ходовий змокне. Найкращий варіант – дублювати за характеристиками основний. Тоді, якщо основний не висохне за ніч, змінний можна вдягти наступного дня. Якщо беремо білизну суто для зміни на вечір, можна спинитись на простішому варіанті: бавовняному гольфі і підштаниках або теплих колготках.
Шкарпетки
Якщо ваші шкарпетки змокли під час переходу, ввечері міняйте їх на сухі і теплі. Товста вовна меріно і тут буде найкращим варіантом. В якості дешевшої альтернативи – товста синтетика або в’язана бавовна. Якщо у вас таких немає – беріть теплі в’язані “бабусині” шкарпетки.
Чуні
Цікава альтернатива шкарпеткам для сну – чуні. Це спеціальні шкарпетки з синтетичним або пуховим утеплювачем, що займають мінімум об’єму в спакованому вигляді і так само мізерно важать (приклад). А от тепла вони додають чимало, як під час вечірніх посиденьок, так і під час сну.
Флісові або пухові штани
Якщо під час похідного дня зазвичай не потрібно одягати утеплюючий шар для ніг, то, на місці ночівлі він вам точно знадобиться. Флісові штани на сьогодні є найпростішим і найдоступнішим рішенням.
Пухові штани – ще краще, бо суттєво легше і компактніше, разом з тим і значно дорожче. До того ж, в українських туристичних магазинах я їх не зустрічала.
Якщо у вас немає ані флісових, ані пухових, беріть з собою теплі лижні штани.
Теплий пуховик з капюшоном
Тут мова йде про той же пуховик, що я згадувала у списку одягу для денних переходів. Звісно, ви можете закутатись в спальник, проте в теплому пуховику будете більш мобільні.
Тонкий пуховик, про який також йшла мова, не замінює товстого. Він лише може доповнювати загальний “пиріг”, якщо вам хочеться ще більше тепла.
Якщо теплого пуховика у вас немає, беріть утеплену лижну куртку (ту, що лежатиме сухою вдень в рюкзаку, а не ту, в якій будете весь час йти). Якщо немає і її – якомога товстіші додаткові фліси (1-2, в залежності, яка погода і як сильно мерзнете) і закутуйтесь в спальник.
Додаткова шапка
Якщо теплий пуховик з капюшоном ви замінили лижною курткою чи флісом, варто подбати про додаткове утеплення голови. Це може бути ще одна шапка з підкладкою, однак перевірте, щоб вона не перетискала основну.
Ще один доступний і ефективний варіант утеплення голови – пуховий капюшон (приклад). Він легкий, компактний, недорогий та чудово підходить для посиденьок та сну.
Рукавиці
Для вечора варто мати додаткову теплу суху пару рукавиць. Товсті пухові або з синтетичним утеплювачем будуть чудовим варіантом. Товсті флісові чи шерстяні – доступнішим.
Змінне взуття
Буде потрібне в походах, в яких заплановані ночівлі в колибі. Тоді в приміщенні зручніше перевзутись в легкі шльопанці, а основне взуття поставити в теплому куті, щоб воно бодай трохи підсохло. Не ставте взуття на пічки чи близько до вогню! Ефективність сушки полягає в активному русі теплого повітря, а не в його надмірній температурі.
На цьому з одягом і взуттям все. Щоб нічого не забути, збирайте рюкзак по зручному списку. Обов’язково реєструйте свої зимові прогулянки в рятувальників. А їх контакти збережіть і собі, і дайте друзям, що чекають на вас вдома.
Ходіть в зимові гори і не мерзніть!
Інші статті по темі на ПроПоходи:
Пуховий светр і фліска. Що коли обираємо, переваги і недоліки
Чому варто хотіти пух, а не синтетику. Енциклопедія пуху. Частина 1
Чому вилазить пух і що з цим робити?
Прання пуховки з гідрофобним пухом. Nikwax Down Wash Direct. Спроба 2.0
Де купити, вдячність і підтримка
Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:
- Інтернет-магазин Вершина
- Інтернет-магазин Gorgany
- Інтернет-магазин Кайнозой
- Або скажіть “ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.