Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

В Карпатах, куди ми ходимо дуже давно, фільтр для нас не є обов’язковим. Адже наші організми звикли до складу місцевої води. І чистих джерел, зазвичай, на шляху зустрічається багато. Водночас, і в рідних краях фільтр дещо розширює можливості добування питної води, якщо взяти до уваги річки, що вже побували в населених пунктах, застійні джерела та річки в період дощів і повені, коли вони несуть з собою велику кількість бруду.

В закордонних походах нам, зазвичай, невідомо яку воду і з якої водойми чи калюжі доведеться пити. Тому ми намагаємось убезпечити себе від втрат часу і настрою на неприємні хвороби, а також від зайвих витрат на їх лікування.

Саме з огляду на непередбачувану ситуацію з водою, найкориснішою одиницею спорядження в нашій подорожі на Кіпр і точно не останньою за користю в мандрівці на Тенеріфе був надкомпактний і надлегкий фільтр для води Katadyn BeFree.

Він важить лише 58 грам, займає місце як півтора горнятка Wildo Fold-a-Cup і, водночас, здатен очистити до 1000 літрів води від всіх організмів і найпростіших, що можуть нашкодити здоров’ю людини. І, звісно, забрати з води мул, водорості і інші механічні домішки. Навіть з нашим активним темпом подорожей 1000 літрів – це три роки мандрівок вдвох.

Тримаючи в руках цю крихітку складно повірити, що вона вміє очищати воду краще і набагато швидше за дорожчі керамічні фільтри.

Власне, при першій зустрічі з ним я і не зрозумів, що це повноцінний фільтр. Коли на стенді Katadyn хлопець кинув його мені до рук зі словами “This is something new for us, check it out”, я просто поклав подарунок в рюкзак. А, по поверненні з виставки, разом з рештою сувенірів, висипав його до шафи з дрібним спорядженням. Звісно, знаючи хто такі Katadyn, я здогадувався про причетність пляшки до очищення води. Але на той момент в подібному продукті не було потреби і я про нього швидко забув.

Лише коли ми збиралися на Кіпр і, через осінню посуху на острові, постало питання стосовно води, згадався подарунок від швейцарців.

Аби визначити, чи він задовільнить наші вимоги по фільтрації, я зайшов на сайт виробника в пошуках характеристик і був надзвичайно здивований. І переклав його до шафки з цінним спорядженням.

Виявилось, що BeFree – порожнисто-волоконний фільтр з діаметром пори 0,1 мікрона.

Щоб ви теж здивувались цьому показнику, знайте, що кращі керамічні фільтри, навіть від тих самих найкрутіших швейцарців Katadyn, мають ступінь фільтрації 0,2 мікрона. Разом з тим суттєво більше важать і бояться падінь, через які може розколотися керамічний фільтрувальний елемент.

З BeFree ситуація протилежна. В ньому немає чому ламатись, бо, по-перше, немає жодних рухомих частин, а, по-друге, кожна з трьох (лише трьох!) його деталей майже безсметрна.

Пляшка фільтра – виробництва HydraPak – виготовлена з надзвичайно легкого і, водночас, міцного термопластичного поліуретану, з’єднання швів якого відбувається радіочастотним зварюванням.

Цей тип зварювання стає все популярнішим в туристичному спорядженні, оскільки позитивно впливає на міцність матеріалу в місцях з’єднання.

Прозорий матеріал пляшки дозволяє бачити ступінь її забруднення і рівень води всередині. Для точнішого визначення об’єму рідини на зовнішній стороні пляшки нанесене градуювання.

Поверхня ємності BeFree, як і інших продуктів HydraPak, шорстка і значно приємніша на дотик, ніж звичний всім пластик.

Жорсткий верх пляшки виготовлений з поліетилену високої щільності і тим самим зварюванням приєднаний до м’якої частини, утворюючи з нею одну нероз’ємну деталь.

Ковпачок фільтру – спортивна поїлка для PET пляшки. Тобто, навіть якщо ви десь вб’єте її, перша пляшка Миргородської Спорт поверне все на свої місця. Можна закрутити і звичайною, не спортивною кришкою, і пити з фільтру, як із пляшки пепсі.

Найбільш ранимою деталлю є сам фільтрувальний елемент. В даному випадку “ранимою” означає, що його не варто зберігати чи транспортувати разом з гострими предметами. Пластик, з якого виготовлений корпус фільтрувального елементу, надзвичайно міцний. Водночас фільтрувальні волокна – відкриті. І ніж чи виделка можуть їх пошкодити, якщо дістануться всередину через отвори в корпусі.

Але саме відкритий корпус надає цьому фільтру ряд переваг в порівнянні з іншими порожнисто-волоконними фільтрами, на зразок Sawyer.

Перша з них – фільтр можна щвидко і легко промити без застосування додаткових інструменів. Лиш опустити його в воду, тримаючи за горло і пополоскати. Або наповнити ємність невеликою кількістю води, накрутити фільтр і добряче потрусити.

Друга – його можна промивати брудною водою! Уявіть, що ввечері ви розбили табір і виявилося, що фільтр вже забився. Якщо корпус фільтра закритий, єдина можливість його промити – це зворотнє пропускання очищеної води. А де взяти очищену воду чи cкільки часу потрібно вбити, щоб її очистити, якщо фільтр ледве дихає?

Третя перевага – ви бачите ступінь забруднення фільтра і визначаєте час промивання чи заміни картриджу.

Четверта – фільтр між використаннями можна просушити і в ньому не будуть розмножуватись шкідливі організми.

Якщо ви покладете фільтр без пляшки в кишеню рюкзака і лише ввечері згадаєте, що в тій самій кишені лежить виделка, перевірте, чи не пошкодились волокна фільтра. Процедура перевірки елементарна: спробуйте продути вологий фільтр в зворотному напрямку. Якщо під час продування у вас ледве не рвуться легені від напруження – фільтр в повному порядку. Якщо ж повітря вільно проходить в пляшку – міняйте картридж. Зауважте, що фільтр для цієї перевірки має бути вологим! Тому перед процедурою пропустіть крізь нього воду.

У Katadyn BeFree не можна заливати воду теплішу за 60°C, бо виникне ризик розходження швів на пляшці.

Показник, завдяки якому BeFree лишає позаду всіх конкурентів – це швидкість фільтрації – до двох літрів на хвилину! Якщо ви не користувалися раніше фільтрами для води в умовах походу, повірте – це дуже швидко. Дуже.

Разом з тим, вам не треба докладати зусиль. Наповнений водою фільтр достатньо перевернути і всю роботу за вас зробить гравітація. Якщо ж ви захочете прискорити процес – стисніть пляшку і напор значно зросте.

Єдиний недолік в цьому випадку – невеликий об’єм пляшки, лише 0,6 л. Якщо мова йде про соло мандрівки або подорожі вдвох, такої ємності вже ледве достатньо. Якщо ж ви вирішите йти компанією, то більше часу витрачатиметься на заповнення фільтра, ніж на саму фільтрацію.

Специфічна різьба діаметром 42 мм не дасть можливості використовувати з BeFree росповсюджені пляшки більшого об’єму. Вихід – м’який резервуар HydraPak Seeker. Вони існують в об’ємах 2 і 3 літри і оснащені тією ж різьбою діаметром 42 мм. З ним відчутно прискориться підготовка води для вечері. До того ж, HydraPak Seeker – відмінний ультралегкий варіант для транспортування води, бо вага трилітрового – менше 100 грамів, і порожній він скручується в невеликий рулон.

Інший продукт HydraPak, який вам може знадобитися – пляшки UltraFlask. Та, що має об’єм 0,6 л – копія ємності Katadyn BeFree.Оскільки Katadyn не продає ці пляшки окремо, у випадку пошкодження ємності доведеться звернутись до продукції американців.

Замість забрудненого вщент картриджу можна придбати новий, щоправда його ціна не сильно відрізнятиметься від вартості нового фільтра.

В нас з прототипом Katadyn BeFree, саме тим, що дістався мені на виставці, стався прикрий випадок: м’яка частина пляшки від’єдналась від жорсткої. В поході ми скористалися клеєм з ремкомплекта до килимка Exped і відновили герметичність шва. Цього вистачило на 6 днів походу, як раз до його завершення. З дому ми зв’язались з Katadyn, аби вияснити, в чому справа. І отримали пояснення, що на ранніх прототипах пляшок їх виробник, HydraPak, відпрацьовував технологію зварювання. Судячи з усього, на нашій пляшці вона ще не була досконалою.

Завдяки цьому випадку ми дізналися, що поліуретановий клей від килимка може тимчасово повернути пляшку до життя. А свою поміняли в українського представника Katadyn на нову в межах гарантії. Тож, користуючись нагодою, дякуємо представникові за розуміння і крок нам на зустріч, бо, насправді, прототипи ніколи не попадають під гарантію, а ми чесно пояснили походження нашого зразка.

Я не люблю говорити про ціну спорядження і робити суб’єктивні висновки про її відповідність вигодам, що несе продукт, та нашу логіку щодо BeFree пояснити не полінуюся.

В чужій і далекій країні, куди ви поїхали відпочивати і де не знаєте абсолютно нікого, опинитись в лікарні через ковток неправильної води – дуже дороге задоволення. Навіть, якщо страхова вам відшкодує матеріальні витрати, втрачений час та можливості ніколи і ні ким відшкодовані не будуть. Тому ціна фільтра у 1350 грн виглядає більш ніж крутою, враховуючи переваги, які отримуємо: максимальна безпека з непомітним навантаженням на рюкзак і майже з нульовим впливом на його об’єм. Саме через малу вагу і об’єм цей фільтр не ліньки брати з собою в кожен похід, навіть, коли мова заходить про рідні Карпати. Бо, як я казав на початку, тим ви розширюєте свої можливості по безпечному добуванню питної води.

Важливо #1. Про віруси і туристичні фільтри. Розмір вірусів менший, ніж пори будь-якого туристичного фільтра. Але вони нечасто бувають у воді у вільному стані і ніколи не розмножуються там самостійно. Для цього їм потрібна жива клітина. Переносяться віруси, зазвичай, з іншими організмами. Тому фільтр їх стримує разом зі згаданими організмами, але, за вимогами медичних стандартів, виробник не має права про це заявляти. Часом, виробники хитрують! Говорять, що їх фільтри не медичний прилад і ігнорують стандарти. А далі, враховуючи описані властивості вірусів, стверджують, що їх продукти прибирають з води всю шкідливу біологію. Будьте в цьому моменті обережн! Якщо плануєте відвідати регіон зі складною вірусною ситуацією у водоймах, приміром, Індію, пам’ятайте, що додаткове знезараження води пігулками на кшталт Javel чи Micropur, ультрафіолетовими лампами SteriPen або кип’ятінням – обов’язкове. Що б там не написав на туристичному фільтрі його виробник.

Важливо #2. Katadyn BeFree подбає, щоб ви не зловили біологічної зарази, водночас він не впливає на хімічні домішки в воді. Концентрація хімії на віддалі від цивілізації мінімальна. Але, якщо ваш багатоденний маршрут прокладено вздовж річок, що проходять крізь населенні пункти, додайте до мікрофільтрації ще й вугільний фільтр. Він знизить концентрацію хімікатів у воді.

Відео-огляд фільтра BeFree під час мандрівки Кіпром:

Висновки. Без жодних сумнівів, фільтр Katadyn BeFree радимо розглянути всім, хто задумав подорожі в далекі країни. Особливо туди, де ситуація з джерелами води нерозвідана. Навіть в рідних Карпатах наявність такого фільтру не зашкодить. З його ціною і можливостями – це інвестиція, що відпрацює себе неодноразово. Додайте до цього вагу в 58 грам і надзвичайну компактність – і маєте беззаперечного лідера серед туристичних фільтрів на українському ринку. До слова, результатом презентації BeFree в Європі стала престижна золота нагорода на міжнародній виставці ISPO, а в Штатах він здобув звання “Вибір редакції” від відомого американського журналу Backpacker.

Пам’ятайте про вугільний фільтр, якщо будете брати воду з водойм в цивілізації, і про знезаражуючі пігулки та кип’ятіння, якщо заплануєте подорож в регіони зі складною вірусною ситуацією.

Переваги. Вага, об’єм, швидкість фільтрації, ресурс, простота і надійність конструкції, продумане промивання, ціна, добрий гарантійний сервіс.

Недоліки. Відсутня можливість вибору об’єму пляшки при покупці, висока ціна заміни картриджа.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Також спорядження з огляду можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк СпорядженняОсь що про Фільтр Katadyn BeFree та ємність Hydrapak Seeker 3L пишуть ті, хто ними вже скористався:

 • Timur Morozov

  На рахунок фільтрації керамічними фільтрами, Miniwell у моделі L610 заявляє про розмір пор 0.01 микрон (в 10 раз меньше ніж у Katadyn BeFree) і на відео – фільтрує навіть барвник розчинений у воді. А фільтр з мембраною 0.1мікрон пропонують як фільтр попередньої очистки.

  • Oleg Antoshkiv

   фраза “навіть барвник” нічого не означає, доки не відомо що це таке і чи справді він розчиняється він у воді (насправді це може бути суспензія)

   • Timur Morozov

    На відео показано, що фільтр з порами 0.1 мікрон практично не впливає на забарвлення, при тому що після фільтра 0.01 мікрон – вода прозора. Крім того виробник заявляє ефективність проти вірусів (банальний “Гепатит А” передається вірусом)

    • Тимуре, а яка швидкість фільтрації і розмір того фільтру?

     • Timur Morozov

      Сам я ним не користуюсь (в мене простіша модель на 0.1 мікрон) але виробник заявляє: Water Flow
      0.5 L (0.13gal)/min, Size
      165*50*85mm.

 • Привіт. А можеш дати рекомендації по використанню фільтра в Карпатах? Цікавить звідки воду фільтрувати ним НЕ можна? Наприклад, йдеш собі і бачиш калюжу з тритонами чи жабами =) Або ж в якісь ямі вода біля джерела застояна, а джерело поруч майже пересохло і воду не набрати. Дякую.

  • Кайнозой

   Михайло, вітаємо!
   Фільтр BeFree ефективний проти бактерій та мікроорганізмів, проте не змінює хімічний склад води та майже не покращує її смак і запах.
   На практиці це означає, що з калюжі з живими тритонами і жабами пити можна. З каламутного озера та річки з амебами — також можна.
   Але якщо застояна вода дуже сильно цвіте, або якщо в маленькій калюжі померла, наприклад, миша, то краще не ризикувати, адже аміак та інші небезпечні хімічні речовини, що виділяються в такому випадку, фільтр не усуне. Так само не бажано пити воду, якщо побачите в ній інші хімічні забрудники, наприклад, банки з-під фарб чи пакунки від мінеральних добрив 🙂
   Для таких випадків краще використовувати фільтр, що має в циклі фільтрації активоване вугілля, наприклад Katadyn Combi, Vario або Hiker Pro. Або ж власноруч пропустити воду після BeFree через готовий або саморобний вугільний фільтр (підійде активоване вугілля з аптечки або навіть від багаття).

  • Власне, постачальник відповів дуже добре, я лиш додам від себе, що зараз шукаю адаптер з вугільним фільтром для БіФрі, щоб можна було і запах забирати, і з калюж безпечно пити. В останній подорожі в Туреччину це б нам допомогло, оскільки часом траплялись занедбані криниці.

   • Дякую, обов”язково дай знати коли знайдеш =) Як варіант – просто окремий девайс..

    • Дам знати) Враховуючи, що різьба на фільтрі як в PET пляшок, то, думаю, такий девайс вже існує)

 • karmeljuk

  Привіт
  Дякую за огляд. Де краще брати даний фільтр? На українських сайтах ціна на 300грн вища, ніж на офіційному сайті

  • Привіт! Мені завжди простіше взяти в Україні з двох причин: не треба заморочуватись з доставкою і я матиму 100% гарантію, для отримання якої не треба відправляти спорядження деінде.
   Подивився офіційний сайт. Ціна 45 євро. В Україні 1350 грн. Різниця 90 грн.

 • Anton Veretennik

  На счет отделения мягкой части от жесткой – произошло то же самое с купленным два месяца назад фильтром.
  На второй день похода – появилась на стыке в начале небольшая дырка, потом разошлось в нескольких местах.

  • Меняй по гарантии. Мы узнавали, это проблема первой поставки была. Сейчас исправили, а неудачные – меняют.

   • Anton Veretennik

    Да я б поменял, но ситуация – как по писаному тобой ниже комментарию. Заказывал спальник из штатов и добавил мелочевку всякую к нему. В том числе и фильтр 🙂 так что пролетаю с гарантией.
    Буду что-то крутить с 42 мм гидропак бутылками, наверное.

  • Кайнозой

   Антоне, доброго дня.
   Нам прикро, що у вас були проблеми з Katadyn BeFree. Як зазначив пан Прохоров, перша партія резервуарів дійсно мала технічні вади. Як тільки виробник дізнався про брак, було введено додатковий етап контролю якості. Тепер кожен резервуар перевіряють під тиском, перш ніж надіслати до магазину.
   Якщо ви ще не обміняли свій BeFree за гарантією, зверніться, будь ласка, до магазину, в якому купили фільтр, і отримайте новий взамін пошкодженого.

   • Anton Veretennik

    Як вже відписав Антону – я купував цей фільтр в США, тому відравляти його назад фінансово недоцільно.
    Але дякую за оперативну відповідь. Приємно коли предтставник бренду реагує на коментарі покупців.

 • karmeljuk

  Дякую за детальний опис. На днях купив й собі цей фільтр, але тестував лише на воді з крану. Питання чи є якась межа забруднення води, тобто чи можна взяти воду з калюжі і очистити даним фільтром до питної?

  • Кайнозой

   Доброго дня.
   Якщо у калюжі не буде шкідливих хімікатів – то можна. Бруд та 99,999% бактерій відфільтровуються за допомогою BeFree.

   • karmeljuk

    зрозуміло, спасибі

   • karmeljuk

    А чи можна даним фільтром відфільтрувати воду з крану? Цікавить технічна можливість, а не доцільність

    • Кайнозой

     Так, безумовно можна.
     Втім, воду з крану зручніше очищувати фільтром Katadyn Combi Plus. По-перше, його можна підключити до системи водопостачання (наприклад, у трейлері). По-друге, у ньому є вугільний постфільтр, який покращує запах та смак води.

 • Markiyan Holovatskyy

  Хотів придбати – на жаль зараз немає в наявності. І не тільки на vershyna.com, на інших сайтах теж відсутній

  • Кайнозой

   Маркіяне, доброго дня.

   Українські туристи швидко оцінили переваги BeFree. Попит на цей фільтр в Україні значно перевищив очікування, BeFree розкупили швидше, ніж ми розраховували.

   Консультанти магазинів сказали правду, наступна поставка від виробника очікується наприкінці лютого. Але мають приїхати аж три моделі Katadyn BeFree — з резервуарами місткістю 0,6 л, 1 л та 3 л.

   Якщо ці строки вам не підходять, і фільтр потрібен взимку, можна скористатись програмою «Банк Спорядження» – propohody.com/gear-bank

   • Markiyan Holovatskyy

    З задоволенням, правда в мене тривалість походу аж 4 тижні, але спробую подати заявку

 • Олег

  Христина, Антон, доброго дня!
  Дякую вам за чудові огляди.

  Чи можна попросити поради?
  Із часу написання цієї статті Katadyn почав випуск фільтрів BeFree із трилітровими ємностям.

  Як гадаєте, чи варто використовувати їх для регулярного довготривалого перенесення води?
  Чи ліпше натомість використати великі ємності HydraPak (наприклад) або купувати декілька менших ємностей?

  Дякую!

  • Khrystyna Prysiazhna

   Доброго дня! Ми трилітровий BeFree часто використовуємо для перенесення води. Єдине – все одно всю воду, яка попала всередину резервуару, фільтруємо. Бо ця ємність для брудної, неочищеної води. Плюс трилітрового BeFree – його можна підвішати на гілочку і використовувати як гравітаційний фільтр – поки ви розкладаєте намет, вода собі фільтрується в якусь банку чи каструльку.
   Теж маємо HydraPak – вони як запасний резервуар для чистої води. Серед них я б радше обрала 3л. Цього об’єму вистачає на двох-трьох людей для приготування вечері-сніданку (якщо джерело далеко і ліньки двічі ходити туди-сюди), або для довгого денного переходу без джерел.