Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Нехай вас не дивує, що в одному огляді ми вирішили розповісти одразу про дві лампи. Насправді, відрізняються вони лише деталями, а їх суть, як і переваги з недоліками, ледь не ідентичні. Тому, аби не лити воду дві статті і не додавати вам зайвого чтива, ми в одній публікації розглянемо одразу дві моделі і, разом з тим, порівняємо їх між собою.

Перше, чому серед всієї лінійки SteriPEN ми вибрали саме ці позиції? SteriPEN Ultra та SteriPEN Pure+, на відміну від решти моделей, працюють від вбудованого акумулятора, заряджаються від будь-якого джерела з портом USB і, відповідно, їм не потрібні батарейки. А ми любимо продукти, які не смітять.

Приміром, за життєвий цикл лампи в SteriPEN Ultra ви б використали і викинули від 200 (якщо літій) до 600 (якщо алкалінові) батарейок. Це не лише купа відходів, але й добрячі грошові втрати. Акумулятора ж без проблем вистачить на весь період роботи лампи.

До того ж, SteriPEN Ultra – показова топова модель, яку ми не могли оминути. А SteriPEN Pure+ – знахідка для тих, хто слідкує за кожним грамом ваги в рюкзаку.

В статті про фільтрацію і знезараження ми описували ситуації, коли чистота води може потребувати вашого втручання і додаткових засобів. Припустимо, ви таки опинилися чорт зна де і вам нічого не відомо про тамтешній стан води, або відомо, що віруси в тій воді – регулярні гості. В такому випадку, окрім фільтрації варто подбати і про знезараження.

*Правильна думка, що про знезараження варто дбати завжди і всюди, якщо вода береться не з проточного джерела, але ми говоримо з точки зору статистики, яка каже, що в окремих регіонах світу ризик підхопити вірус суттєво вищий, ніж в інших.

Методів знезараження, які можна використати в мандрівці, є декілька:

  • Кип’ятіння. Довго і витратно по паливу, якщо мова йде про віруси гепатиту (60 хвилин кип’ятіння) і правця (3 години кип’ятіння). І, якщо ви не бажаєте пити воду гарячою, доведеться ще почекати її вистигання.

  • Хімічні методи: хлоровмісні і йодовмісні сполуки. Довго чекати результату (від 30 хвилин) і вода матиме присмак хлору або йоду. Його можна забрати спец засобами, але це додатковий час і кошти. Чекати, доки запах вивітриться сам – доволі довго.

  • Фільтрація з допомогою фільтру з порою 0,02 мікрони або менше. Єдиний аутдорний фільтр, який на сьогодні таке вміє – це MSR Guardian. І він, справді, продуманий витвір мистецтва, що фільтрує воду зі швидкістю до 2.5 (!) літрів на хвилину і має ресурс 10000 літрів. Але він важкий (більше півкіло у вологому стані) і коштує в Штатах аж $350. І на момент написання статті (2 роки з моменту випуску фільтра на ринок) він досі відсутній в продажу в Україні.
    *Компанія Sawyer також має в асортименті фільтри, що, за їх твердженням, відфільтровують віруси, але часом їхні твердження рекламно натягнуті і якому з них вірити – невідомо.
  • І…. компактні ультрафіолетові лампи.

Простота використання – це один з найсильніших козирів УФ ламп. Все, що потрібно – це набрати в ємність відфільтрованої від механічних домішок води, зняти з лампи захисний ковпачок, увімкнути її і занурити у воду. Для підвищення ефективності, воду варто розмішувати тією ж лампою. Щойно лампа сповістить про завершення процесу, воду можна вживати для пиття чи готування їжі. Не треба довго чекати, качати важіль чи сидіти поруч з джерелом води.

В чому магія? УФ-лампи продукують випромінювання із необхідним для знезараження спектром та інтенсивністю, від чого 99,99% живого в склянці вмирає. Водночас такої дози випромінювання замало, щоб нанести шкоду людському організму, та й резервуари, в яких ви будете знезаражувати воду, не пропустять ультрафіолет.

Час опромінення залежить від об’єму: для знезараження 0,5 літра води потрібно 48 секунд, для літра – 90 секунд. Якщо води потрібно більше, її варто знезаражувати літровими порціями.

Інша перевага ультрафіолетових ламп – вони не спотворюють смак води, як хімічні знезаражувачі. Жодних присмаків хлору чи йоду у вашій склянці. З іншого боку, не сподівайтесь, що вони покращать смак болотяної чи застійної води. Це робота для вугільних фільтрів.

Недолік УФ методу знезараження – він вимагає попередньої фільтрації фільтром з порою 0,1-0,2 мікрони. Перша причина для цього – УФ знезаражувачі дієві лише у прозорій воді. Бо в брудній воді шкідники можуть сховатись за мулом чи пісчинками і випромінювання їх просто не досягне. Друга причина – фільтр затримає стійкі до УФ випромінювання шкідників, адже їх розмір переважає величину пори фільтру.

З місією попередньої фільтрації ідеально справиться той самий Katadyn BeFree, з яким ми подорожуємо вже півтора року, або будь-який інший компактний фільтр зі схожою величиною пори.

На перший погляд здається, що додатковий фільтр – це плюс вантаж і плюс витрати. Але навіть лампа SteriPEN Ultra, що є далеко не найлегшою моделлю в лінійці, разом з власним захисним чохлом і фільтром Katadyn BeFree 0,6L важить 219 грамів, що більш ніж вдвічі менше ваги фільтру MSR Guardian. І вартує ця парочка в Україні $205, що також значно менше $350, які просять за MSR в Штатах. Це враховуючи, що Ultra – найдорожча з усіх Стеріпенів.

Програш маємо в часі і в кількості дій. Бо спочатку треба нафільтрувати води, а потім переходити до знезараження. 

При першому знайомстві з лампами SteriPEN найдовше моє “ем-м-м…” стосувалось скла лампи. Бо тендітний матеріал ніяк не співвідносився в голові з експлуатацією в походних умовах. Власне, це побоювання я озвучив і в статті про фільтрацію і знезараження, на що у відповідь отримав відео, де лампою SteriPEN стріляють з гармати для картоплі (щоо?:)). Після тих пострілів і польотів лампа вижила і працювала, бо скло на ній не просте, а надміцне кварцеве. Ще й полімерні кільця між зовнішнім і внутрішнім шарами скла амортизують удари. Значить, сильно переживати за лампу через падіння не варто, але й кидати аби де теж не варіант, бо можна випадково стати зверху і розчавити її.

Аби більше захистити лампи від можливих пошкоджень, кожну з моделей оснастили жорстким пластиковим ковпаком з отворами для дренування вологи і м’яким чохлом.

Основний матеріал чохла – неопрен. По боках – вставки з об’ємної сітки, що забезпечать добрий вивід вологи, якщо ви покладете всередину мокру лампу.

Закриваються чохли на липучку velcro. Позаду чохлів – петля на липучці для кріплення на ремінь з максимальною його шириною 80 мм.

Корпуси ламп SteriPEN не тотально водонепроникні. Верхня кришка корпусу лише бризкозахищена. Це дивно, бо ж девайси призначені для роботи з водою і мають електроні компоненти, а поставити ще одну прокладку – елементарно.

УФ лампи без проблем працюють на морозі. Але транспортувати їх краще в теплі. Тоді не треба буде чекати, доки лампа прогріватиметься для старту. І зарядки акумулятору вистачить на більшу кількість знезаражень.

SteriPEN Ultra, як я вже казав, це флагман всієї лінійки. Його вага – 134 грами (перевірена). Чохол додає ще 28. За розміром – 18 см довжини, 4 см в максимальній ширині.

Окрім чохла в комплекті 80 см шнур usb-micro usb, інструкція і вельми цікавий папірець.

На ньому написано, що коли ви вичерпаєте ресурс лампи у вашому SteriPEN Ultra (а це 8000 циклів), виробник абсолютно безкоштовно надішле вам новий SteriPEN, такий самий, або актуальний на той час аналог. Все що треба – після купівлі зареєструвати продукт на сайті виробника і не зламати його до закінчення ресурсу. І я спеціально переконався: цей фокус діє і в Україні. Непогано, правда?

Якщо поглянути на цифри, то результат виходить взагалі фантастичний. 8000 циклів = 8000 літрів води. Якщо знезаражувати щодня по 3 літри, лампи вистачить на 7 років і 3 місяці. Якщо мандрувати лише 2 місяці на рік – це більше 44 років мандрів. Тепер згадуємо кількість ситуацій, коли реально потрібно знезаражувати воду… Тобто, для більшості туристів це одна лампа на все життя. Мені цікаво, скільки людей таки звернуться по заміну лампи, використавши сповна її ресурс 🙂

*Програма заміни ламп називається Premium Lamp Life Pledge і розповсюджується лише на моделі з ресурсом 8000 циклів: SteriPEN Adventurer Opti, SteriPEN Classic 3, SteriPEN Ultra, SteriPEN Freedom.

Керування лампою – з однієї кнопки. Натискаємо 1 раз і лампа завантажується для 90-секундного циклу (знезараження 1 літра води). Натискаємо двічі – 48-секундний цикл для півлітра.

Сама лампа запалюється, коли два металевих стрижня торкаються води. Тоді й починається відлік часу.

Щойно таймер дійде до нуля і з’явиться смайлик – порція води готова до вживання.

Якщо контакт з водою під час відліку перерветься і смайл засумує – процедуру доведеться почати наново, ще раз натиснувши кнопку. Продовжити з того ж моменту, де спинився таймер, не вийде.

З мого досвіду, на перших запусках нової лампи відлік часом припинявся і смайл сумував, навіть коли прилад лишався зануреним у воду. Хтозна чому. Це само собою минулося після першого десятка експериментів.

Після кожної завершеної процедури на екрані відображається як ресурс лампи, так і стан заряду акумулятора. Однієї зарядки вистачає на 50 циклів знезараження.

Перезарядка елементарна. Відкриваємо гумову кришку на задній стінці, і під’єднуємо кабель. Від пауербанку акумулятор на нашій лампі заповнюється за 5 годин. Як на мене, це дивовижно довго, адже вихід струму – 2А. Наступного разу спробуємо зарядити від розетки і відзвітуємо про результат.

З моделлю SteriPEN Ultra знезараження води можна проводити як в ємностях з широкою горловиною, занурюючи туди лампу, так і в пляшках з вузьким горлом (PET пляшки, Platypus SoftBottle), перевертаючи останні догори дном. Це стало можливим за рахунок гумового конуса навколо лампи, який герметично стикується з вузьким горлом пляшки. Лише не забувайте рухати резервуаром під час процесу знезараження, аби вода в ньому перемішувалась.

Для запобігання вислизанню з рук вологої лампи, на бічних поверхнях корпусу виробник додав гумові вставки.

Вартість SteriPEN Ultra на ринку України на сьогодні становить $140.

Після такої зарядженої всіма смаколиками SteriPEN Ultra наступний герой огляду, SteriPen Pure+, виглядає дитячою іграшкою. Але його мають оцінити легкоходи, що зібралися в далеку мандрівку, і ті туристи, що хочуть мати знезаражувач про всяк випадок, не обтяжуючи ним ані рюкзак, ані власний гаманець.

Погляньте на цю кроху. Її розміри 13х3,5х2,2 см.

Перевірена вага 77 грамів. Чохол ще 28. Тобто, разом з фільтром Katadyn BeFree, комплект повноцінної очистки води від механічних домішок і біології потягне лише на 160 грамів.

Так само, як і SteriPen Ultra, модель Pure+ комплектується кабелем для зарядки й інструкцією.

Лампа Pure+ має ресурс 5000 циклів і не підтримується програмою Premium Lamp Life Pledge. Але, знов таки, якщо подорожувати 2 місяці на рік і кожного дня в подорожі знезаражувати 3 літри води, то цього ресурсу вистачить на більше ніж 13 років (бо ця лампа за цикл знезаражує лише 0,5 літра води).

Акумулятор моделі Pure+ видає до 40 циклів знезараження на одному заряді. Місце розміщення зарядного порту – та ж задня стінка корпусу. І він також прикритий гумовою заглушкою.

Зауважте, що на відміну від SteriPEN Ultra тут немає ані інформаційного екрану, ані кнопок керування. Лиш інструкція на ковпачку.

Активується SteriPen Pure+ зануренням в воду. Щойно металеві контакти дотикаються до води, лампа вмикається і діод на задній стінці починає блимати зеленим, сигналізуючи про початок процесу знезараження.

Через 48 секунд блимання переходить у стабільне світіння, що означає успішне знезараження 0,5 літра води. Якщо потрібно обробити 1 літр, просто повторіть процедуру.

Якщо контакт з водою буде втрачено, діод засвітиться червоним.

Сигнали про низький заряд батареї, її повний розряд і низький ресурс лампи подаються тим самим діодом. Розшифровку всіх варіантів можна знайти в інструкції до приладу. Я б радив її сфотографувати і те фото взяти з собою в мандрівку, щоб не розгадувати потім, що намагається вам сказати знезаражувач.

Через те, що Pure+ має прямокутний переріз, а не круглий, повторити фокус з перевернутою пляшкою з вузьким горлом не вийде. Він призначений суто для ємностей з горловиною від 3 см діаметром.

І, якщо ви таки оберете SteriPen Pure+ в камуфляжному виконанні, добре слідкуйте за ним, бо, випадково лишивши лампу в траві, знайти її буде складно. Якщо вам не треба маскуватись, практичнішим буде блакитний варіант.

Ціна SteriPen Pure+ в українських магазинах – $100.

Висновки. УФ-лампи, на мою думку, це найпрактичніший метод знезараження води. Простий, не вимагає зусиль, як фільтр, і часу, як пігулки, не лишає після себе присмаку. Лампи легкі і компактні і, як виявилось, доволі витривалі. Єдине, щоб я вдосконалив в усіх моделях SteriPen – зробив би їх тотально водонепроникними.

Яку з ламп обрати для себе? Я б спинився на SteriPen Pure+, якщо країни з вірусною активністю – це не основний напрям моїх мандрів. Або якщо я мандрую лише час від часу і хочу мати знезаражувач про всяк випадок. Вона легка, компактна і відносно дешева.

SteriPen Ultra підійде гідам і мандрівникам, які проводять в подорожах більшу частину часу. З її, можна сказати, необмеженим ресуром – це добре капіталовкладення. Плюс, як груповий знезаражувач, Ultra теж виглядає цікавішою через свій скажений ресурс і з точки зору інтуїтивно зрозумілого користування, адже все потрібне інфо видно на екрані.

Для великих груп я б радив вибрати або набір SteriPEN Quantum Rapid Purification System, що за раз знезаражує одразу 4 літри води, або ж заморочитись і за великі гроші привезти собі фільтр MSR Guardian. Його півкілограма на 10 чоловік – несуттєва вага, а швидкість фільтрації і простота користування пречудові.

Переваги: швидкість, простота, легкість, компактність, вбудований акумулятор, робота з пляшками з вузьким горлом (модель SteriPEN Ultra), відносно невелика ціна.

Недоліки: вимагають попередньої фільтрації, наявність скла вимагає обережнішого ставлення, корпус не є водонепроникним.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Найкращий спосіб очистити воду в поході. Фільтрація і знезараження
Похідний фільтр для води Katadyn BeFree. Огляд
Транспортування води в поході. Резервуар Hydrapak Seeker та комплект Hydrapak Trek Kit. Огляд
Вдосконалення кращого. Фільтр Katadyn BeFree 3L. Огляд

Де купити, вдячність і підтримка

*Коли ви купуєте спорядження в наших партнерів через посилання нижче, ми отримуємо невелику комісію з вашої покупки, водночас ви не витрачаєте жодної додаткової копійки. Дисконтна система при цьому діє без перешкод.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Цінуємо вашу підтримку!