Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Український виробник Turbat швидко набирає оберти у розширенні свого асортименту. Щопівроку їх каталог збільшується ледь не вдвічі. З одного боку, приємно бачити таку динаміку в рідного виробника, з іншого – чи встигає команда дбати про перевірку та тестування прототипів і про готовність продуктів до випуску на ринок?..

Судячи з осінніх оновлень їхнього каталогу, в цьому сезоні всі сили були віддані одягу: нові штани, нові та оновлені фліски, термобілизна і мембранні куртки.

З точки зору технологічності саме мембранки зі згаданого переліку викликають в мене найбільше цікавості. Погляньте на каталожні показники куртки Turbat Vulkan 3L Pro: тришарова мембрана з 25000 водостійкості і 30000 паропроникності. Враховуючи ціну в 4545 грн ($165) це дуже сильна заява на успіх.

одежда для туризма турбат

Власне, я не зустрічав на українському ринку іншої тришарової мембрани з такими показниками і за таку ціну, крім як на розпродажах залишків з великою знижкою.

Все ж, хоча вдалий підбір мембрани і грає дійсно велику роль, в куртці є багато інших деталей, які впливають на комфорт та ефективність її використання. В цьому огляді ми пройдемось по кожній з них, і я спробую пояснити, що саме мені подобається, а що б я вдосконалив з огляду на власний мембранний досвід.

Важливо #1! Куртка Turbat Vulkan 3L Pro надана мені виробником безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію перших вражень. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій.

Важливо #2! Стаття називається “перші враження”, бо я не використовував цю куртку в гірських умовах. Відповідно, про надійність матеріалів і комплектуючих в цій публікації говорити не будемо. Якщо ви хочете отримати відгук про гірське використання, зверніться до Влада Куцого. Він ходив в цій курточці на Мон Блан. Або, можливо, свої враження про неї розповість хтось із читачів в коментарях.

мембранная куртка от дождя и ветра

Спершу ще кілька слів про мембрану і чому я кажу, що 4545 грн – це гарна роздрібна ціна. Справа в тому, що мембранки інших виробників, які можуть наближатись до цього цінового показника (Marmot, Salewa, Montane, Mountain Equipment), є дво- або дво-з-половиною-шарові. А той третій шар мембрани, насправді, дуже і дуже помічний як в зносостійкості виробу, так і в його функціонуванні.

мембрана это водонепроницаемая ткань

Зносостійкість – це просто: додатковий шар тканини захищає мембрану від пошкоджень елементами іншого одягу на вашому тілі або спорядженням в рюкзаку. А от про функціонування, як перевагу, задумуються далеко не всі. Навіть виробник не рекламує такої особливості в своєму відео. А функціонування, у випадку тришарової мембрани, на мою думку, важливіше за зносостійкість, адже в мене і дво та 2,5-шарові мембрани не страждали від пошкоджень. А от від конденсату…

Конденсат завжди утворюється на внутрішній поверхні вашої куртки, щоб ви не робили. Бо ви рухаєтесь, пітнієте, ваші теплі випари (піт) забирає термобілизна, швидко передає їх далі і, врешті решт, пройшовши шлях через утеплювач, або і без нього, вони конденсуються на прохолодній поверхні мембрани. Якщо мембрана не в змозі швидко їх перекинути назовні (а жодна мембрана світу не впорається з випаровуваннями людини, що активно рухається), вони накопичуються на внутрішній поверхні куртці, збираються в краплини і повертаються до утеплювача або термобілизни. В результаті під курткою утворюється сауна.

мембрана мармот
Внутрішня поверхня двошарової мембрани Marmot Knife Edge

Якщо ж мембрана тришарова, то захисний третій шар грає роль своєрідного дозатора і розподілювача конденсату. Крапля всмоктується в тканину і розповзається по більшій площі. Через що її випаровування крізь мембрану відбувається набагато швидше і ефективніше. А ви, в результаті, менше мокнете зсередини.

мембранная ткань
Підкладка тришарової мембрани Turbat Vulkan

В реальних умовах різниця ефективності дво- і тришарових мембран колосальна. Саме тому знавці так ганяються за тришаровими.

Якщо ж ми закриємо очі на тришаровість і зосередимось лише на цифрах в описі мембрани, то, знову таки, навіть 2-шарових і 2,5-шарових мембран з показниками 25000 водостійкості і 30000 паропроникності за таку ціну ви навряд знайдете.

турбат мембрана 20000Але, як я казав раніше, мембрана хоч і дуже важлива, її переваги можна легко злити невдалим підбором і розміщенням інших деталей виробу. І, на мою думку, та на мій превеликий жаль, з Turbat Vulkan сталось саме так.

Що ж трапилось?

Почнемо з найболючішого для мене. Кишені. Їх на куртці три і жодної вдалої. Приміром, кишеня на грудях: зручне розташування, добре, що ззовні, водостійка блискавка, але… Ви не можете поставити в неї телефон вертикально, навіть крихітний Xiaomi, бо не вистачає місця по висоті.

одежда для охоты Turbat Vulkan

А якщо покласти його горизонтально, то з ваших грудей стирчатиме помітний прямокутник, ще й відчуватиметься дискомфорт від тиску.

мембрана куртка турбат вулкан

Коли ж ви одягнете рюкзак з широкими лямками, телефон страшенно тиснутиме на груди.

мембрана куртки Turbat Vulkan

Виходить, що функціонування цієї кишені обмежується м’якими негабаритними речима. Як покращити ситуацію? Кишеня має стати вищою і вужчою.

Кишені на поясі. Хвалю Turbat за розташування блискавок: вони знаходяться на тій висоті, те пояс рюкзака їх не закриватиме. Тобто, ви можете користуватись блискавками в той час, коли йдете з трекінговим рюкзаком із застібнутим поясом. Це дуже і дуже круто. Однак, ви помітили, що я написав “користуватись блискавками” а не “кишенями”? Бо кишенями в повному обсязі користуватись не вийде.

Виявляється, дно кишені знаходиться на нижньому шві куртки. Тобто все, що ви покладете в кишеню через правильно-високо-розміщену-блискавку, все одно впаде до низу і затиснеться поясом.

что такое мембрана

Це значить, що туди ви не зможете покласти жодної об’ємної або твердої речі. Навіть невелика шапка так притискатиметься поясом до стегон, що ваші зауваження чутиме найближче до маршруту село. І “спочатку застебнути пояс, потім покласти” не працюватиме, бо з таким підходом після кожного привалу потрібно буде або спустошувати кишені, щоб застібнути пояс рюкзака, або намагатись утримати їх вміст вгорі, одночасно застібаючи пояс. Перший варіант для тих, хто любить губити речі, другий – для чотирирукої Шиви.

штурмова куртка

Велика глибина кишень має ще один недолік: з них незручно діставати дрібні речі, на кшталт телефону.

Що зробити? Обмежити висоту кишень до лінії поясу рюкзака. Вдалість цього рішення чудово демонструє куртка Marmot Knife Edge.

мембранная куртка что это

І, якщо ви думали, що зауваження до кишень закінчились…

Погляньте, де знаходиться блискавка по відношенню до центру куртки. Дууууже далеко. Для порівняння ловіть її наочне розташування на інших мембранках.

мембранная куртка как выбрать

Тобто, щоб дотягнутись до кишені, вам потрібно вельми сильно відсувати руку назад. Це і без наплічника робити не просто, а з ним, коли ваша спина навантажена, а рухи рук дещо обмежені лямками.. не легка то процедура, повірте.

мембранная одежда турбат вулкан

Як бути виробникові? Нахилити блискавку або зсунути її ближче до центру.

Самі блискавки по якості теж не приносять позитивного захвату. Бігунки ходять дуже туго, особливо при застібанні.

мембранная куртка как выбрать обзор советы

Кожна взаємодія з вентиляцією, кишенею чи основною блискавкою добре помітна і вимагає напруження. І звук від руху блискавок нагадує аналогічний в дешевих виробах. Знаю, що фірмові блискавки YKK додали б до результативної ціни до 300 гривень, водночас, як покупець, на блискавках я б не хотів економити.

Крій. Чи форма. Не знаю як правильно назвати причину, але в наслідок неї блискавка весь час йде хвилями, куртка десь обвисає, а десь перетягується. Я знаю, що одне з фото з утеплювачем, але інші мембранки все одно з цим краще справляються.

мембранная куртка обзор Turbat Vulkanодежда для рыбалки турбат

Розмір я, зазвичай, обираю М, але в турбатівській лінійці мені найкраще сіла Л-ка.

Тепер зробимо крок в бік позитивних моментів, якими Turbat Vulkan 3L Pro може сміливо хвалитись.

Пулери. Це ті ниточки з пластиковими елементами, за які ви тягнете, щоб відкрити блискавку. Вони добрі, вони є, і дуже розумно розміщені: на тих блискавках, де бігунки два (вентиляція, основна блискавка), пулер лише один, щоб в роботі не сплутати, за який саме тягнути.

одяг для походу

В кількості бігунків Turbat Vulkan 3L Pro виграє в Marmot Knife Edge, бо в останньому на основній блискавці і на вентиляціях лише по одному бігунку.

Розташування блискавок для вентиляції і їх довжина – пречудові. Мембранка добре провітрюється крізь отвори під пахвами. Зважаючи на її тришаровість, ефект від вентиляції теж має бути кращим, якщо порівнювати з 2 шаровими та 2,5 шаровими моделями.

одяг для туризму турбат

У верхній частині основної блискавки – правильна дрібничка – надставка з приємної на дотик оксамитової тканини, аби жорстка блискавка і бігунок не торкались обличчя.

мембранна куртка для походів огляд

Нижня стяжка теж гарно облаштована: з обох боків пластикові затискачі на гумці. Тягнемо за гумку – задуває менше. Натискаємо на кнопки – гумка повертається в початкове положення.

водонепроникність паропроникність мембрани

З регулюванням капюшону одноручне керування не спрацює. На затягування кожен з фіксаторів по боках потрібно регулювати обома руками.

мембрана водонепроникність паропроникність

Однією рукою можна підтягнути гумку, що регулює глибину капюшону.

водонепроникна тканина

Відсутність дашка на капюшоні, як на мене – недолік, бо в дощ більше крапель потраплятимуть на обличчя і стікатимуть до шиї. Бічні увігнуті лінії – перевага, бо тканина не заважає дивитись вбік.

мембрана це

Окремим компліментом варто згадати довжину рукавів і манжети на зап’ястях. Ці два моменти в мембранці Turbat Vulkan 3L Pro виконані пречудово. Липучка – звір. Принаймні, доки нова.

туристична куртка з мембраною огляд мембранна куртка як вибрати

Шви – я не в повному захваті з естетично-прискіпливої точки зору. Ніби і рівні кроки, але паралельність сильно кульгає. Особливо це помітно на довгих фронтальних відрізках.

штурмова куртка мембранна

Колір мені дуже подобається. Навіть, дещо шкодую, що саме такий пантон турбатівці обрали для першого варіанту мембранки. Бо в другій, удосконаленій версії, колір, скоріше за все, вже зміниться. А я б дуже хотів собі саме цей, в поєднанні з виправленими конструктивними недоліками.

трекінгові куртки

Висновки. Відчуття великого та доброго задуму постійно супроводжувало мене в роботі з курткою Turbat Vulkan 3L Pro. Тим більше, що я бачив, як горіли очі турбатівців, коли вони розповідали про розробку цієї моделі ще минулої зими. Однак його реалізація на сьогодні вельми далека від бажаного мною рівня. Складно сказати, звідки росте коріння тих недоліків, на які я поскаржився в цьому огляді: недостатній час тестування і мала кількість зразків чи бажання знизити роздрібну ціну. Однак, особисто для мене, вони стали б критичними у виборі мембранної куртки. Так, мембрана в Turbat Vulkan 3L Pro пречудова, затискачі і пулери теж, вентиляція добра, і колір – бомба, але нефункціональні кишені, підозрілі блискавки, дивна посадка і капюшон без дашка стримали б мене від придбання новинки. Принаймні, за повною ціною. На чорну п’ятницю або інший розпродаж з великими знижками (30% і більше) Turbat Vulkan вулкан вже добряче привернув би мою увагу. Бо, знову ж таки, тришарова мембрана – це велика перевага турбатівського творіння.

Переваги: тришарова мембрана з гарними показниками водостійкості і паропроникнення, довжина рукавів, реалізація манжетів, стяжка в нижній частині, бічні вирізи на капюшоні, регулювання його розміру, приємна тканина в верхній частині основної блискавки, колір.

Недоліки: нефункціональні кишені, некомфортні блискавки, посадка, відсутність дашка на капюшоні.

куртки трекінгові турбат

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Одяг і взуття для Ісландії. Висновки після мандрівки
Toko vs Nikwax. Тест водовідштовхувальних просочень
Випробування Ісландією. Огляд українських пухових светрів Turbat Kostrych Kap i Turbat Gemba Kap
Лляні сорочки Turbat Bangkok і Turbat Lima. Знахідка на спеку

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Чарівні посилання на спорядження з огляду:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.