Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Пам’ятаю той рік, коли силіконовий посуд Sea To Summit вперше з’явився в магазинах. Я тоді хворів економією кожного граму в спорядженні і навіть за таких умов, незважаючи на вагу у 186 грамів, чайник Sea To Summit X-Kettle об’ємом 1,3 літри видався мені вельми цікавим рішенням у ролі казанка. Звісно, вага 193 грами для об’єму 1,3 літри не є малою, але цей чайник легко відпрацьовує її своєю здатністю за секунду пакуватись у майже непомітний млинець. Більше того, він має жорсткі ручки, які розташовані так, що не нагріваються під час готування їжі. І прозору кришку з силіконовою тримачкою, що, в моїх думках, теж могло стати в нагоді.

До того ж, в складеному стані в той чайник я планував пакувати ще й якийсь чай чи каву, адже місця для цього під кришкою предостатньо. От і виходило максимально корисне використання простору в рюкзаку.

Чайник я таки придбав і відходив з ним лише два походи, бо в мій всесвіт увірвались інтегровані системи.

Повернення до силікону прийшло восени 2017 року, коли наші мандри автівкою стали регулярнішими, як і короткі виходи в гори, де в нас просиналися кулінари і прагнення урізнобарвити сушене походне меню. Та й друзі, що йшли з нами, хотіли законектитись на вечерю, аби не готувати кожному окрему страву.

Оскільки на той час бажання перевірити практичність силіконового посуду досі жевріло, до свого забутого чайника я замовив силіконовий казанок Sea To Summit X-Pot на 2,8 літри.

Важливо! Силіконовий казанок Sea To Summit X-Pot наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію цієї статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі казанок Sea To Summit X-Pot переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Чому силікон може бути таким цікавим для вас? Бо з ним це є розмір майже всієї вашої кухні.

Всередині цього казанка поміщається дві миски і два горня на 480 або 250 мл.

Або ж, замість двох мисок можна закласти всередину той самий чайник.

Економія простору – шалена. Причому зі збільшенням компанії понад 5 мандрівників, економія буде ще помітнішою, бо казанок можна поміняти на чотирьохлітровий, а він займатиме не набагато більше місця.

Тобто, якщо ви ходите з дітьми і маєте нести купу додаткових речей, для яких ніколи не вистачає об’єму рюкзака, або мандруєте компанією (може, ви – гід?), або, як ми, подорожуєте невеликою автівкою… і у всіх цих випадках хочете готувати повноцінні страви – тут силікон з його здатністю пакуватись виривається попереду всіх інших варіантів.

Тепер до особливостей користування силіконовим посудом.

Одразу розставимо крапки над “і” в питанні об’єму головного героя огляду. Хоча цифри на етикетці і в назві казанка кажуть про 2,8 літри, пам’ятайте, що це місткість ємності по вінця. Так її наповнювати можна хіба що при перенесенні води від джерела до табору.

Корисний об’єм цього казанка для готування страв становить два літри. Це на одне кільце нижче від його верхівки. Такого об’єму страви вистачить, щоб нагодувати 4-5 мандрівників.

Виробник пробує нагадати вам про верхню межу наповнення написом Max Safe Line на мірній шкалі зсередини казанка.

Доречі, мірних шкал є дві: одна в літрах, яку ви вже бачили, а інша – в чашках, навпроти першої.

Щоб привести казанок в готовність – знімаємо кришку, тиснемо на дно – і готово. Чуємо звідусіль “Вау” і готуємось відповісти на питання “як можна готувати в силіконовому посуді на пальнику?”

Тоді перевертаємо казанок і пояснюємо, що в моделях X-pot з силікону виготовлені лише стінки, а дно – зі звичного для туристичного посуду анодованого алюмінію.

Відповідно ви можете сміливо ставити ємність на вогонь і не переживати, що вона розплавиться. Так само можна не хвилюватись за місце з’єднання матеріалів, бо жодних клеїв там не використано, силікон одразу наплавляється на алюміній і, вистигаючи, мертво кріпиться до нього.

Два логічні попередження від виробника: слідкуйте, щоб полум’я пальника не виходило за чорну лінію на алюмінієвому денці і не ставте цей казанок на багаття або пристрої, де полум’я складно контролювати.

До першого попередження я зроблю ремарку з нашого досвіду. Силікон може витримувати доволі високі температури. Тому, якщо полум’я від пальника якісь секунди впливало на стінки посуду – це не смертельно. І наш чайник це підтверджує, бо він пережив всяке. Поганим за наслідками є тривалий вплив високої температури, через який силікон деградує, твердішає і тріскається в місцях згинів.

В роботі з таким казанком є ще один момент, де варто бути уважним. Кладучи кришку на казанок під час готування страв – не тисніть. Інакше він складеться. Хоча, ви все одно раз чи два це зробите, і тоді цей нюанс твердо зафіксується у вас в голові:)

Алюмінієве денце казанка дозволяло нам використовувати його і в якості пательні при приготуванні соусів для макаронів. Причому при смаженні на малому вогні стінки казанка можна опустити на один крок (тільки зверху!). Тоді маніпулювати стравою стає простіше. Такий фокус не варто повторювати на потужному полум’ї, бо вигин стінок буде акумулювати багато тепла, що може негативно відобразитись на силіконі. Та й ручки казанка можуть сильно нагрітись.

Аби казанок тримав форму, виробник проклав дріт з нержавійки у верхньому силіконовому кільці. У чайника такий обідок відсутній.

Якщо будете готувати макарони чи варити картоплю, пам’ятайте, що воду можна буде злити не знімаючи кришки. Для цього на ній розташовані декілька десятків дренажних отворів. Але клаптик тканини, щоб підтримувати кришку і не обпекти руки – не завадить.

І в якості мініатюрного помічника – блакитна силіконова ручка, що завжди лишається прохолодною.

Ручки на казанку нам видались ідеальним місцем для зберігання ложок чи лопаток під час готування, щоб не класти їх на землю чи брудний стіл. Їх можна вставити в отвір і сперти на стінку, або просто покласти зверху на ручку.

Пальники для такого посуду краще вибирати з невеликим розсікачем або з вертикально спрямованим полум’ям. Бо у випадку пальників з великим розсікачем вам доведеться сильно зменшувати потужність полум’я, щоб воно не виходило за позначки на дні. А слабке полум’я буде дуже чутливим до найменшого вітру і готування затягнеться на довгий час.

З нашого досвіду кращим варіантом невиносного пальника стане Soto Windmaster. З виносних підійде Kovea Spider або Primus Spider.

В нашому випадку після певного часу використання і чайника, і казанка на їхніх кришках з’явились десятки дрібних тріщин. Ніби ті тріщини нікуди далі не повзуть, але, про всяк випадок, ми стараємось не притискати спакований казанок в рюкзаку. Якщо він подорожує з нами без чайника всередині, то складаємо в нього чай, каву, рушник для посуду – все те, що може чинити спротив продавлюванню кришки.

В будь-якому випадку, якщо кришка зламається, будемо звертатись по гарантії до дистриб’ютора Sea To Summit.

І ще одна перевага силіконового посуду – безшумність при транспортуванні. Ніякого грюкоту з вашого рюкзака при кожному кроці доноситись не буде. Навіть, якщо в казанку будуть інші кухонні предмети.

Щоб закріпити кришку для перевезення, розташуйте її мініатюрними трикутниками до аналогічних позначок на казанку і загорніть ручки так, щоб вони зачепились своїми отворами за відповідні виступи на кришці.

Важить казанок 244 грами. Кришка до нього – 113 грамів. Все разом – 357 грамів.

І декілька слів про чайник. Певний час я розглядав його саме як казанок і, сором мені, радив таке рішення іншим. Однак, останній висновок: Sea To Summit X-Kettle не зручно використовувати як казанок, оскільки його стінки розширяються до низу і через це вимішувати в ньому страви дуже і дуже незручно.

Однак! Як чайник – він пречудовий. Жорсткі ручки, носик і казкова компактність, що добре поєднується в складеному стані з казанком.

Якщо ви таки зберетесь в ньому готувати, знайте, що носик може бути чудовою тримачкою для ложки. І пам’ятайте, що в чайнику немає жорсткої вставки в обідку, то ж з ним варто поводитись обережніше.

Вага чайника 152 грами, його кришки – 41 грам, разом – 193 грами.

Про всяк випадок напишу, що горнята Sea To Summit X-Mug, які вміщають 480 мл, важать по 68 грамів. Sea To Summit X-Cup об’ємом 250 мл важать по 42 грами. Миски Sea To Summit X-Bowl – по 80 грамів.

Таким чином, повний комплект кухні з казанком, чайником і двома більшими горнятами важитиме 686 грамів. Якщо замість великих горнят візьмете менші, вага кухні становитиме 634 грами. Якщо ж чайник проміняєте на дві миски, то з більшими горнятами все потягне на 653 грами, а з меншими – на 601 грам.

Висновки. Само собою, ми в приємному шоці від компактності, якою може похвалитись силіконовий посуд. На даний момент в цьому напрямі він виграє в будь-яких інших видів похідних кухонь. Тож, якщо об’єм при транспортуванні для вас в пріоритеті і ви подорожуєте групою друзів чи сім’єю та плануєте повноцінне готування – обирайте силікон. Хоча, для пар також є рішення – це казанок STS X-Pot об’ємом 1,4 літри і вагою 250 грамів. Вага силіконового кухонного посуду чи набору буде дещо більшою за алюмінієві аналоги, але різниця, з огляду на економію об’єму, не суттєва. Важливо, що в перші рази використання цей посуд вимагає уваги: слідкування за вогнем і обережнішого поводження з кришкою. Надалі це входить у звичку. І я б зауважив на обережне пакування силіконового посуду в рюкзак чи автівку з огляду на пластикову кришку.

Переваги: найкраща можлива компактність, яка зростає з додаванням до кухні більшої кількості предметів, простота користування, безшумність.

Недоліки: потребує уваги при першому користуванні, підозрілі тріщини на кришці.

Цей огляд доступний також і у відео форматі на нашому каналі YouTube:

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про казанок Sea To Summut X-Pot 2.8L пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Інтегрована система Jetboil MicroMo. Огляд
Харчування в поході. Наш підхід
Кулінарний конкурс. Результати

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Спорядження з огляду в магазинах-партнерах ПроПоходи:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.