Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Раніше ми вже говорили про те, як заклеїти намет без латки за допомогою клею McNett Seam Grip.  Цей метод чудовий для тих випадків, коли мова йде про поріз чи невелику дірку. Та часто буває, що отвір пошкодження чималий і тоді доцільніше скористатись латкою. Тим паче, що багато наметів комплектуються такими латками у ремнаборах.

Тож сьогодні я розповім вам, як заклеїти отвір в наметі (рейнкавері, гермомішку, пончо…) з використанням латки.

Важливо! Ця стаття є частиною проекту #РемонтуйНеВикидай, який спонсорується дистриб’ютором McNett в Україні. Це жодним чином не впливає на зміст публікації, оскільки за нами лишається повний контроль над її наповненням. Детальніше – в нашому кодексі публікацій

Перед тим, як приступати безпосередньо до ремонту варто з’ясувати який клей та латку потрібно взяти для ремонту саме вашого намету. Визначитись нам допоможе тип водовідштовхуючого просочення.

Якщо ваш намет має двостороннє силіконове просочення – його можливо відремонтувати лише силіконовим клеєм (наприклад, McNett SilNet). Таких наметів вкрай мало (в Україні менше 1%) і про особливості їх ремонту ми поговоримо окремо.  

В решті 99% ваш намет матиме зсередини поліуретанове покриття, для якого варто обирати клей на основі уретану і користуватись порадами з цієї статті. З нашого досвіду нас найкращим на сьогодні варіантом клею є McNett Seam Grip.

*Це ані трохи не пов’язано зі спонсоруванням проекту, ми переконались в якості клею ще до того, як уклали угоду підтримки з McNett. Власне, саме тому угода укладена з цим виробником.

Важливо! Якщо ви сумніваєтесь в наявності поліуретанового покриття на своєму наметі, погляньте на проклейку швів. Якщо вона здійснена стрічкою – покриття поліуретанове. Технології проклейки стрічкою швів на силіконізованих тканинах на сьогодні не існує.

Якщо в описі вашого намету вказано “Силіконізований нейлон”, “Silnylon” і т.д. – все одно погляньте на шви. Скоріше за все, силіконове покриття нанесене лише ззовні, а зсередини все одно той самий поліуретан, з яким ми і будемо працювати. В наметах з двостороннім силіконізованим просоченням шви або непроклеєні, або промащені вручну пензлем, що за виглядом ані трохи не схоже на рівненьку стрічку.

Отже, повторю, шви зсередини проклеєні стрічкою = зсередини поліуретанове покриття = клей McNett Seam Grip і поради з цієї статті.

Наступне, що нам потрібно знайти перед ремонтом – латку. Ідеальний варіант, якщо виробник укомплектував ремонтний набір вашого намету невеликими шматками тканини, з якої його було виготовлено.

Якщо таких не знайшлось, потрібно знайти латку, що виготовлена з такої ж тканини схожої товщини (нейлон, якщо у вас нейлоновий намет, поліестер, якщо у вас поліестеровий намет; різниця у 10-20 деньє значення не матиме). Такі латки можуть продаватись у туристичних магазинах або ж можна придбати виріб з такої ж тканини, і використати його частинку для ремонту. Наприклад, щоб заклеїти дірку на MSR Hubba Hubba, придбати гермомішок за 300 гривень буде дешевшим рішенням, ніж заміна намету.

Тепер, коли ми з’ясували тип тканини та водовідштовхуючого покриття і підібрали для них латку та клей, можемо приступати до рятувальної операції.

Для ремонту нам потрібно наступне:

  • клей McNett Seam Grip;
  • латка;
  • тверда рівна дощечка (наприклад, кухонна);
  • поліетиленовий пакет або шматок стрейчевої плівки (2шт.);
  • паперова серветка;
  • ватний тампон;
  • спирт ізопропіловий або етиловий;
  • ножиці;
  • тягарець, яким можна притиснути латку (наприклад важка книжка, пауербанк);
  • рукавички для роботи з клеєм;
  • каталізатор McNett Cotol-240 (не обов’язково, використовується для прискорення ремонту).

Перший крок – обмотуємо плівкою кухонну дощечку. Це буде наша робоча поверхня. Клей добре відстає від плівки, але, якщо намет приклеїться до столу, то, скоріше за все, його доведеться зрізати ножем.

Зверніть увагу! Краще обирати прозору плівку без малюнків, аби клей, що може просочитись крізь дірку, не зафарбувався у колір малюнків на пакеті (у цьому ми переконались на власному досвіді).

Розміщуємо дощечку там, де її ніхто не зачепить мінімум чотири години. Бажано – добу.

Кладемо тканину намету в один (!) шар внутрішньою стороною догори. Поліуретанове покриття наноситься лише зсередини намету, а поклейка, як ми вже з’ясували, здійснюється зі сторони просочення. Тому саме з внутрішньої сторони нам і потрібно буде накладати латку.

Визначаємо розмір отвору і вирізаємо латку, що закриватиме його із запасом у 1,5-2 см з кожної сторони. Не забудьте заокруглити кути латки. Так вона протримається набагато довше.

Ватний спонжик змочуємо у спирті і протираємо зону навколо отвору з запасом в 3 см. Це процес очищення і знежирення тканини. Без нього, якщо намет не новий, клей чіплятиметься значно гірше.

Тепер розправляємо тканину, відкриваємо клей і одразу з тюбика наносимо його на отвір так, щоб клей виступав приблизно на 5-7мм навколо латки. Наприклад, якщо для латки ви давали запас у 1,5 см, то клей має захоплювати площину на відстані 2 см навколо пошкодження.

Будьте уважними, клей має добру текучість. Не забувайте користуватись одноразовими рукавичками. Якщо клей попадає на руки чи стіл – не зволікайте, користуйтесь серветкою або тканиною, змоченою в ізопропіловому спирті, рідині для зняття лаку або розчиннику для фарб. Не користуйтесь водою! Адже це той засіб, що допомагає клею затвердіти, а не змиває його.

Після нанесення клею важливо добре закрити тюбик. Тепер накладаємо латку. Спершу притискаємо центром до отвору, а далі обережно розгладжуємо її до країв.

Важливо! Прикладайте латку до клею лише шаром, що має поліуретанове покриття. Якщо після вирізання латки ви забули, з якого боку який був шар, просто уважно придивіться до сторін – поліуретанова матиме “глянцеве” покриття.

Інший спосіб – проведіть пальцем по латці, злегка притиснувши. Зі сторони поліуретанового покриття латка тягнутиметься за пальцем, зі сторони без покриття – палець легко ковзатиме по тканині.

Сторона латки, що має поліуретанове покриття
Сторона латки без PU-покриття

Часто буває, що краї латки можуть почати “загортатись”. Тому ми рекомендуємо на період попереднього схоплювання клею поставити на латку якийсь тягарець, аби притиснути її. Наприклад, книжку або пауербанки. Тільки не забувайте обгорнути тягарець в міцний товстий поліетилен. Він не приклеїться і вбереже ваші речі чистими.

Через 4 години – це час попереднього схоплювання клею – намет можна переставляти, а тягарець забирати. Якщо ви використали книжку, спершу обережно витягніть її з поліетилену. Далі акуратно заберіть поліетилен, знімаючи його з клею паралельними до поверхні рухами.

Виробник зазначає час повного висихання клею McNett Seam Grip – 8-12 годин. Все залежатиме від температури та вологості у приміщенні, де висихатиме намет. Що менша вологість, то більше часу потрібно закладати на ремонт. Для певності ми рекомендуємо для повного висихання залишити латку на 24 години.

Існують також методи, що пришвидшують час ремонту. Наприклад, час повного висихання клею можна скоротити до 2-4 годин, якщо скористатись каталізатором McNett Cotol-240.

Для цього перед нанесенням на дірку змішайте паличкою, зубочисткою або ножем кілька крапель каталізатора з клеєм у співвідношенні 1:5. Змішуйте на неабсорбуючій поверхні, наприклад, на шматку плівки або пластиковій кришці. Після цього швидко наносьте суміш на отвір. Врахуйте, що час попереднього схоплювання теж скорочується – замість 4 годин на усі процедури у вас буде лише 15-30 хвилин.

Також McNett Cotol-240 можна використовувати як очищувач від жиру та бруду замість спирту.

При відсутності McNett Cotol-24 для прискорення висихання можна використовувати і звичайну воду. Додайте кілька крапель води до клею McNett Seam Grip, змішайте і після цього наносьте на отвір. Лише у цьому випадку суміш вийде непрозорою. Приблизний час повного висихання – 4-8 годин.

Після висихання – перевірте латку. Вона має міцно триматись навіть при доволі сильному розтягненні.

Ось і все! Завжди ремонтуйте спорядження, а не викидайте його. А зекономлені кошти витрачайте на мандрівки в гори.

Процес ремонту намету можна переглянути на відео:

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Чарівні посилання на спорядження з огляду:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.