Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Якщо ви регулярно слідкуєте за публікаціями на ПроПоходи, то маєте пам’ятати нашу реакцію на перше знайомство з прототипом Osprey Rook, яке відбулось на виставці OutdoorShow минулого літа.

Від Оспрею кожного разу ми очікуємо все технологічніших і технологічніших новинок, а в цьому випадку стикнулись зі значно простішою версією трекінгового рюкзака. У відповідь на наш здивований погляд представник компанії пояснив, що “моделі Rook і Renn (жіноча версія) дають можливість заволодіти якістю виробництва Osprey і рештою його переваг за значно менші кошти”.

Що ж, ідея добра, ми тільки за. Великооб’ємний і бронебійно-зносостійкий трекінговий рюкзак з натяжною вентильваною спинкою, невеликою вагою (1,56 кг для 50 л), ще й з рейнкавером в комплекті за 150 євро – супер. Однак не дарма інші оспреївські рюкзаки з аналогічними параметрами коштують дорожче. То ж задача цієї статті – розібратись, які елементи і яким чином зазнали змін, щоб в результаті продавець в магазині міг озвучити вам згадану ціну.

*Ви просили на початку статті давати технічні характеристики спорядження. В даному випадку вони наступні:

Матеріал: 600D Polyester
Вага: за каталогом – 1.59 кг, перевірена – 1,56 кг
Об’єм: 50 л (існує також на 65 літрів)
Розміри: 74x42x35 см
Накидка від дощу в комплекті, її вага 110 грамів

Важливо! Рюкзак Osprey Rook 50 наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію цієї статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі рюкзак Osprey Rook 50 переходить в #БанкСпорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Відділення і кишені

Основне відділення Osprey Rook звично розділене м’якою перегородкою на дві частини. Її можна зняти, випустивши стропи з трищілинних пряжок, що я і зробив одразу по отриманні рюкзака.

Верхній вхід до основного відділення в класично оспреївському виконанні: червона стропа з полегшеним фастексом для компресування вмісту і шнур з фіксатором, що стягує вхід.

Тягнемо за зелений хлястик на пластиковому фіксаторі і рюкзак відкривається. Тягнемо за шнурок – закривається

Нижній вхід – на потужній блискавці YKK #10. Вперше бачу таку в рюкзаках Osprey.

Тут би вистачило і #8, як в інших рюкзаках виробника, однак по всій конструкції видно, що американці вирішили з Osprey Rook побити рекорд зносостійкості і блискавка #10 стала однією зі складових задуму.

Всередині основного відділення – кишеня для питної системи з підвіскою і мініатюрним фастексом.

Ми хоч і користуємось питними системами, але ніколи не складаємо їх в подібні кишені, бо щоб дістати резервуар для наповнення і повернути його наповнений на місце, доведеться виймати частину речей. А це не надто оптимальний підхід. З нашого досвіду, системи краще класти в основне відділення поверх решти спорядження.

Вихід для патрубка питної системи розташований по центру спинки, зверху. Далі трубка пропускається крізь еластичні петлі на лямці і фіксується до нагрудної стяжки.

Тут я закріпив трубку питної системи до протилежної лямки, бо забув магнітну пряжку на стропу

Наступне доступне для завантаження відділення – зовнішня кишеня в клапані рюкзака. Шикарний об’єм, зручний доступ через блискавку YKK #8 (теж витривалість з запасом, зазвичай вистачає і #5) зі зручним оспреєвським пулером, але є одне “але”.

Всередині інтегрована система Jetboil Flash і 450-ти грамовий балон газу

Клапан вшитий до рюкзака намертво і не має змоги рухатись вгору-вниз. Через це доступний об’єм кишені в ньому залежить від заповненості основного відділення: чим більше складаєте в основне, тим меншою стає кишеня клапану.

Загалом я позитивно ставлюсь до пришивання клапанів в рюкзаках менших об’ємів, де цей хід додає зручності, адже клапан нікуди не тікає при відкриванні. Та в більших наплічниках, особливо тих, які сам виробник відносить до трекінгових, зафіксований клапан врізає додаткові можливості пакування і кріплення спорядження. Будь він на стропах – і можна закинути під нього мотузку, мембранку, фліску чи ту ж питну систему.

Внутрішня кишеня на клапані Osprey Rook відсутня. Трохи сумую за нею після зручностей, які вона дарувала мені в інших рюкзаках.

Об’єм кишень на поясі більш ніж достатній для всіляких перекусів і дрібниць. Навіть два пауербанка по 20000mAh і шапка в одну кишеню – не проблема. Або купа дріб’язку, який хочеться тримати під рукою.

Мені подобаються конструкції кишень, де “хвіст” чи “ніс” не пришиваються до пояса, адже в такому випадку довгі жорсткі предмети, на кшталт тих самих пауербанків, не тягнуть пояс і не врізаються в кістки стегон. Оспрей вибрав лишити вільним “хвіст”, спрацювало відмінно.

Блискавка кишені (знову таки, велика YKK #8) без проблем відкривається і закривається однією рукою. І погляньте, як хвіст кишені чітко обіймає каркас рюкзака. Ідеальне конструювання.

Аби задня частина кишені не прогиналась під вагою вантажу, її з’єднали з нижньою компресійною стропою основного відділення, якою можна регулювати центр ваги рюкзака і ступінь вільності/контролю наплічника в зоні стегон.

Момент, який варто згадати в темі поясних кишень – це довжина блискавки, яка впритул дозволяє закласти всередину смартфон з безрамним екраном 6,2’’, але не більше.

Кожна з бічних сітчастих кишень має по два входи: вертикальний для габаритнішого вантажу на зразок великих пляшок з водою та трекпалиць і експрес-бічний для невеликої пляшки з водою, щоб та була постійно під рукою. В нижній частині бічних кишень, очевидно, для кращої зносостійкості, замість сітки використана основна тканина рюкзака.

Об’єм бічних кишень виглядає добрим на перший погляд, однак, як і у випадку з клапаном, він сильно залежить від наповнення основного відділення. Якщо воно під зав’язку, то про габаритні речі (великі пляшки з водою) в бічних кишенях можна забути. Вставити і дістати їх буде можливо, втім цей процес буде таким складним, що бавитись з ним вдруге не захочеться.

Причина цього явища – сітка, яку виробник обрав для Osprey Rook. Вона нееластична, тому не може “додавати” об’єму, коли в цьому виникає потреба. І тут я маю претензію до Osprey щодо заплутування користувачів. Нееластичну сітку в Osprey Rook виробник так само називає Powermesh, як і надзвичайно еластичну, що використовується в інших моделях бренду. Звісно, читаючи опис рюкзака, я очікую отримати те, що написано, і до чого звик. А в результаті маю щось зовсім інакше і по вигляду, і по властивостям.

На додачу, на об’єм бічних кишень негативно впливає нижня компресійна стропа, але не так логічно, як можна припустити. Замість того, щоб додатково фіксувати вміст кишені, стискаючи її, вона виштовхує вантаж назовні. Приведу простий приклад: послабляємо стропу, складаємо в бічну кишеню пляшку з водою, затягуємо стропу – і вона опиняється наполовину під пляшкою, від чого остання починає повзти вгору. І чим сильніше намагатися затягнути стропу, тим вище лізтиме пляшка. У випадку з ємностями об’ємом 1,5 літра та менше ситуацію рятує велика глибина кишені, а вже дволітрові пляшки носити в бічних кишенях я не раджу, бо є ризик загубити їх на шляху.

На превеликий жаль, в новинці відсутня будь-яка фронтальна кишеня. Ех, Osprey, еластична фронталка – це ж твоя фірмова фішка і крутий спосіб швидко сховати зайвий одяг, капці чи закинути продукти щойно з магазину. А зараз маємо халепу навіть зі звичайною фліскою: куди її покласти, якщо стало спекотно, але не хочеться далеко ховати? Я чіпляв за верхню компресійну стропу, але це до перших гострих гілляк чи чагарників.

Йдемо чистити стежки від завалів на минулому #HikeYourOwnHike

Можливості навіски спорядження

Оскільки фронтальна частина рюкзака лишилась абсолютно вільною, було б дурно цим не скористатись. Тож вздовж неї з’явились 6 міцнющих петель, до яких можна причепити шнуром все, що забажаєте. Лиш пам’ятайте, що це не найвдаліше місце для підвіски важкого спорядження, бо з ним ваш центр ваги відлетить так далеко назад, що встояти на ногах буде непросто.

Ще дві пари петель знайдете на верхній частині клапану рюкзака. Тут вже можна розмістити важчі речі, втім також не нехтуйте центром ваги.

Третя зона можливої навіски спорядження знаходиться в нижній частині рюкзака, біля нижнього виходу основного відділення. Тут можна скористатись парою знімних 15-ти мм строп з фастексами, щоб прикріпити, приміром, килимок. Якщо не плануєте цього робити, лишайте стропи вдома і економте два десятки грамів ваги.

Підвісна система

Хоча Osprey Rook і найдешевший трекінговий рюкзак в лінійці, разом з тим виробник побалував його користувачів натяжною вентильованою спинкою, яка, до всього, вміє швидко змінювати розмір, підлаштовуючись до мандрівників різного зросту.

Діапазон регулювання настільки великий, що в новинці відсутня розмірна сітка. Один рюкзак Rook для всіх чоловіків і один Renn – для жінок.

Щоб припасувати рюкзак собі, хапаємось за пулери, що вдягнені на металеву скобу, тягнемо їх назовні і пересуваємо верхню частину підвісної системи по напрямним вгору-вниз. Як досягнуто бажаної висоти, відпускаємо пулери і слідкуємо, щоб пластикові кріплення заскочили в петлі на спинці.

Другий етап регулювання – перевірка противідкидних строп і, за потреби, їх перевстановлення на іншу висоту. Простіша рекомендація наступна: якщо спинка закріплена в двох верхніх петлях, встановлюємо противідкиди в верхнє положення. Якщо на двох нижніх – в нижнє. Зміна положення противідкидів – це елементарне перевдягання стропи з однієї пари трищілинних пряжок в іншу.

Сітка на спинці – та ж, що й на бічних кишенях. Тут її нееластичність вже грає на користь мандрівника, бо спина добре тримає натяг і не притискається до задньої стінки наплічника.

Лямки і пояс виконані за одним і тим самим принципом: сітка з середини і основна тканина чорного кольору ззовні. В порівнянні з іншими рюкзаками Osprey, сітка на лямках і поясі значно жорсткіша.

Про комфорт підвісної системи не можна говорити абсолютно ствердно, бо в кожного з нас інша спина. Але від своєї скажу, що рюкзак сів, як то кажуть, краще не буває. Це не легендарні обійми Atmos AG, але добрий шлях до схожого відчуття американцям подолати вдалось. Носив я його з превеликим задоволенням. Плюс, натяжна вентильована спинка, як не крути, в більшості випадків краще за пласкі конструкції справляється з відведенням вологи і, відповідно, додає комфорту в русі.

Закривається пояс підвіски полегшеним фастексом YKK 38 мм, а його натяг регулюється з допомогою кінців стропи, що проходять крізь дві трищілинні пряжки на вушках поясу. Тягнемо кінці стропи до центру і пояс затягується. Суттєво зручніше і простіше, ніж в рюкзаках, де ті кінці потрібно розтягувати назовні.

Регулювання довжини лямок – класика: 20-мм стропа і трищілинна пряжка Woojin.

Як і на всіх трекінгових рюкзаках тут наявна нагрудна стяжка з фастексом-свистком. Відмінність від звичної оспреївської – спосіб зміни її положення, що досягається переставлянням пластикової фурнітури в одну з трьох петель.

Зазвичай, американці ставлять довгі напрямні, по яким ковзає фурнітура, що тримає стяжку, але для бюджетної новинки таке рішення, мабуть, було надто дороге. З огляду на те, що я не користуюсь нагрудною стяжкою, то і довший час зміни її положення для мене не важливий.

Тканини і фурнітура

Основна тканина рюкзака – поліестер 600D плетіння Oxford. Бачити таку тканину в рюкзаку Оспрей мені настільки незвично, що словами не передати. Вона має шалений запас міцності, який зацінять поціновувачи кидати рюкзак де попало і пройтись з ним жерепом без стежок. Шістсот деньє! Ніколи не думав, що буду писати це число в огляді оспреївського продукту. Броня.

Рюкзак, який ви бачите на фото, крім вилазок з нами, місяць активно їздив Європою з проектом Доступно.UA. З пошкоджень за цей час – помітні потертості тканини на нижніх вигинах каркасу (очікувано) і значно менші на місці примикання кишень до каркасу рюкзака.

Якщо цей темп зносу накласти на середньо-статистичну довжину походу, то стає зрозуміло, що протерти Osprey Rook до дір вдасться не скоро.

Зсередини тканина має водостійке поліуретанове просочення, яке рятує від короткочасних невеликих опадів і кидання рюкзака на вологу траву. На час затяжних дощів я раджу ховати речі, що мають лишитись сухими, в гермомішки, і вдягати на рюкзак рейнкавер.

Якщо бути прискіпливим, то в матеріалі Osprey Rook випливають два недоліки, які комусь з вас можуть бути важливими. Перший – плетіння Oxford, що використане в тканині новинки, найпопулярніший тип плетіння в тканинах для рюкзаків по всьому світу. Через це Rook виглядає дешевше решти своїх родичів преміального сегменту з технологічнішими матеріалами. Ще й чорний колір в окремих елементах… Чому б не сірий? Було б значно красивіше.

Другий недолік – здатність цієї тканини збирати на себе бруд. Через товсті нитки і крупне плетіння бруд і пил легко чіпляються між волокнами і нитками. І вони там набагато помітніші, ніж на витончених матеріалах, які, приміром, використовуються в моделях Osprey Talon. Часом мені здається, що такий тип в’язки придумали, аби добити всіх плямо-фобів. І, знову таки, цей чорний колір! На ньому видно найменші пилинки. Ну, чому ж не сірий?

Варто зауважити, що чиститься ця тканина теж простіше за ті, що мають дрібніше плетіння. Зазвичай, достатньо пройтись по ній щіткою і більшість помітного бруду вже зникає.

Фурнітура в Osprey Rook нічим не відрізняється від аналогічних деталей в дорожчих продуктах Osprey: легка, надійна і приємна в роботі. Всі пряжки – Woojin, фастекси – YKK, блискавки – YKK. Жодного ноунейму.

Комплектація

Великий плюс заслужив Osprey за наявність у Rook комплектного рейнкавера (накидки від дощу). І ще один плюс за те, що накидка оснащена страхувальним кріпленням до рюкзака. Цей момент ви оціните в вітряну погоду, коли сили природи намагатимуться вкрасти у вашого наплічника захист від дощу.

Автор фото – Віталій Андрєєв

Ховається рейнкавер в невеликій кишенці на дні рюкака. Її легко знайти по відповідній позначці. За площею кишеня займає все дно, тому з пакуванням накидки проблем не виникає.

Матеріал накидки – армований нейлон 70D. По периметру прокладена гумка, але регулятор її натягу відсутній. Знову таки, так дешевше.

Висновки

В підсумку я раджу Osprey Rook в якості першого рюкзака тим, хто бажає броньований, водночас, неважкий наплічник з вентильованою спинкою за помірні кошти. Додатковою перевагою для початківців буде регульована підвісна система, яка дозволить передати Osprey Rook в користування друзям-родичам з іншою статурою, коли ви забажаєте змінити рюкзак, або полегшить процес його продажу, бо перепони у вигляді підбору розміру в даному випадку не буде.

Припускаю, що фронтальна кишеня додала б до ціни рюкзака ще з десяток євро, але вона була б вартою кожної копійки. Особливо з огляду на використання нееластичної сітки в бічних кишенях і пришитого клапана. Це, Osprey, вам до роздумів.

Переваги: вентильована підвіска з регулюванням розміру, скажена зносостійкість, вага, зручні кишені на поясі, ціна.

Недоліки: дешевий зовнішній вигляд, відсутність фронтальної кишені (а-а-а!), пришитий клапан.

*Якщо вентильована спинка для вас непринципова, то зараз є гарна нагода вхопити за ціною Osprey Rook 50 рюкзак Osprey Kestrel 48 попередньої моделі. В нього і тканини цікавіші, і фронтальна кишеня є, і внутрішня кишеня клапану наявна, і додаткові бічні кишені на блискавці, і бічні сітчасті кишені вже добре тягнуться. Плюс, рейнкавер також в комплекті, система Stow-on-the-go, кріплення для льодорубів… Тільки вентильованої спинки немає і кишені на поясі не дозволять переносити великі сучасні смартфони. Нещодавно Олександр Бондарчук писав про новий Kestrel, порівнюючи його зі страрим, то ж раджу переглянути цю статтю. Але знайте, що акційних рюкзаків Kestrel лишились одиниці. Не пропустіть нагоду.

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи і автору статті. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

  • Інтернет-магазин Вершина
    Інтернет-магазин Gorgany
  • Або скажіть “Запишіть на ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
  • Інтернет-магазин Команда Екс надає 10% знижки за кодовою фразою “Запишіть На ПроПоходи” в коментарі до замовлення
  • Або скажіть “Запишіть на ПроПоходи” на касі магазинів Команда Екс та Команда Екс Travel
  • Liteway надає 5% знижки за промокодом “propohody”
  • James Cook надає 5% знижки за промокодом “propohody”
  • ЇDLO дає знижку 10% за промокодом “2ProP10“.

Спорядження з огляду у партнерів

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.