Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

*Я вже відчуваю, що це стане одна з найбільш обговорюваних статей за останній час 🙂

Отже, за традицією, короткий екскурс в минуле. Весна 2018 року – у Turbat з’являється перший пуховий спальник, Kuk 350. Те, до чого вони активно прагнули і на що ми так сильно чекали. Українське виробництво, український пух, вага 600 грамів і добра ціна! Якість виготовлення того спальника була посередня, але на свою ціну він себе суперово виправдовував.

Turbat Kuk 350. Перша версія

Звісно, були серед вас ті, хто хотів бачити якість Мармоту за ціною Турбату. Але чудес не буває. Перша спроба є перша спроба. Той спальник був випущений зовсім невеликою серією, тому швидко зник з полиць магазинів.

Далі львів’яни показали Kuk 250, що був помітно кращим. А на початку 2019 року презентували зимовий Kuk 700 (1143 грами на -14°С), який по якості разюче відрізнявся від своїх старших братів: все рівнесенько, все гарненько, все продумано. Ну, майже все, крім моєї мрії, діагональної блискавки.

Зимовий спальник Turbat Kuk 700

І ось, близько місяця тому, вони випустили на ринок оновлений Turbat Kuk 350. Вже тої якості і конструкції, яка може сміливо конкурувати з Мармотом і іншими закордонними виробниками схожого рівня. Разом з якістю зросла і ціна. Ще не до рівня Мармот, але підібралася до нього доволі близько.

Новенький Turbat Kuk 350 в компресійнику

Я від самого початку розглядав збільшення ціни як позитивний показник, бо це наслідок того, що спальник став дорослішим, продуманішим і якіснішим. Таким, яким я можу вихвалятись на міжнародній тусовці мандрівників чи блогерів і казати “дивіться, чуваки, це український продукт!”. І сам особисто насолоджуватись його перевагами.  

Втім, багато читачів в нашому опитуванні на ФБ зустріли інфо про підняття ціни критично і різко.

В цій статті ми розглянемо всі зміни і вдосконалення новинки і поговоримо про конструктивні особливості, що підняли вагу спальника на 180 грамів. *І тут вже скотилась сльоза суму по моїй щоці.

Turbat Kuk 350 в Міжрічинському парку

Важливо! Спальник Turbat Kuk 350 наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію цієї статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі спальник Turbat Kuk 350 переходить в #БанкСпорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Щодо конструкції, то спальник став зовсім інакшим. На це вплинули і відгуки попередніх користувачів, і бажання виробника охопити ширшу аудиторію. Тобто ставити поруч старий Кук і новий для порівняння ціни наразі немає сенсу, бо спільного в тих спальниках лише матеріали і концепція центральної блискавки. Решта – змінене.

Зі спільного – той самий український бленд пуху з 70% гусячого, 30% качиного, з пружністю 750 FP і співвідношенням пуху до пера 90/10.

Інший спільний складник – тканини. Зовнішня – японський нейлон 20D з армуванням і DWR просоченням (останнє в спальнику живе помітно довше, ніж на пуховках). Внутрішня – китайський нейлон 20D без просочення і армування.

Тканини спальника Turbat Kuk 350

Ще до спільного можна віднести нитки і петлі для підвішування. Та й все.

Петлі для провітрювання в ногах спальника

А тепер – до відмінностей

Через скарги високих людей на маленьку ростовку, спальник виріс на 14 см. Тепер в ньому можуть спати мандрівники зростом до 2 метрів (раніше – до 185 см). Фактично, всі нові Куки зробили розміру Large. Цей крок є досить дивним в оновленні Кука, бо примушує статистичну більшість тягати з собою зайві грами ваги і платити зайві гривні. Додаткова ростовка стала б кращим рішенням для споживачів. Особливо для тих, чий зріст менший 185 см, бо їм тепер ще й прогрівати весь зайвий простір. А його багааато.

Turbat Kuk 350 (ліворуч) і Sierra Designs Backcountry Bed (праворуч)

Ріст по довжині сприяв і росту в ширину. В плечах спальник став на 5 см ширший. Хто любить активно крутитись – вам це буде до смаку, бо спальник менше протистоятиме рухам.

Блискавка теж була змінена на більшу і довшу заради комфорту і зносостійкості. Замість 80-ти сантиметрової YKK #3 в оновленому Turbat Kuk 350 стоїть 110-ти сантиметрова YKK #5.

Фірмова фішка Turbat – центральна блискавка

На верхньому двосторонньому бігунку з кожного боку висить зручний пулер. Нижній бігунок – без пулера. Моя класична порада – 15 см тонкого шнурка і буде вам щастя.

Стрічка, яка запобігає закусуванню, тепер схована під тканину. Її дієвість від того не постраждала, але виглядає спальник вже цілісніше.

Ці два шви біля блискавка тримають стропу під тканиною

Блискавка на кишені для дрібничок також з сімейства YKK. В першій моделі стояла безіменна. Пулер на кишені можна довісити за згаданим вище рецептом. Об’єм кишені достатній для великого смартфону.

Кишеня Turbat Kuk 350 об’ємна і з крутою блискавкою.

Подорослішав в спальнику і футбокс: його площа зросла і він отримав наближену до прямокутнка форму. Нагадаю, що в першому Куку 350 це був невеликий овал.

Футбокс Turbat Kuk 350

Оскільки від частини потенційних користувачів лунали прохання про комірець, виробник додав і його. Як на мене, в спальнику “на нуль” комірець не є аж такою необхідністю. Так, він додає тепла, якщо температура наближається до гранично-рекомендованої, але в такому випадку пуховий светр чи фліска дадуть більший результат. Тому, в загальному заліку, турбатівці великі молодці, що наловчились і втілили ще одну деталь і тепер в списку переваг для більшості користувачів Кук має на один рядок більше. Але для тих, хто дбає про вагу і усвідомлює дію комірця та наявність шару утеплення в базовому наборі туриста, це, знову таки, додаткові грами і додаткові гривні.

Оновлення – комірець

*Про комірець в спальнику “на нуль” мені цікаво почути вашу думку. Користуєтесь і закриваєте його? Ні? Чи просто вдягаєте на себе теплі речі?

Шнурки і фіксатори на комірці і капюшоні замінені на потужніші. Результат аналогічний іншим змінам: користуватись стало значно легше і приємніше, водночас маємо кілька грамів в плюс.

На комірці нового Turbat Kuk 350 впровадили цікаве рішення, яке я вперше зустрів на зимовому Куку. Це додатковий вихід для шнура з іншого боку комірця. В залежності від того, якою рукою вам зручніше регулювати комірець, переставляєте фіксатор в потрібний бік і насолоджуєтесь кастомізацією.

З дрібничок ще відмічу невеликі зміни в клапані, що запобігає розстібанню: він тепер менший і акуратніший.

Новий Кук був протестований на температурні режими за найновішим стандартом ISO 23537 і отримав результати +5°С (жіночий комфорт), 0°С (чоловічий комфорт), -15°С (екстремальне виживання). Попередня версія таких тестів не проходила.

І тут ми дістались найцікавішого питання. За словами виробника, кількість утеплювача в спальнику лишилась незмінною. Отже, приріст в його вазі (*новинка важить 780 грамів, на 180 більше, ніж перша спроба) має пояснюватись іншими складовими конструкції. Коли ж спробувати порахувати вплив змін на вагу, то без пуху 180 грамів різниці не набирається. 120 грамів – це максимальне значення, яке мені вдалося витягти з розрахунків, де до уваги бралась тканина, блискавки, бігунки, шнури і фіксатори. Отже, пух таки має бути доданий, бо і розміри збільшились, і комірець з’явився і клапан під блискавкою подовжився, і з усім цим спальник видав 0°С чоловічого комфорту на тестах. Або в попередньому Куку його було менше 350 грамів.

В розрізі якості пошиття оновлена модель виглядає в рази краще. Як і в зимовій версії, акуратні, рівні шви і добре оброблені конструктивні вузли. Як я вже казав, такою якістю пошиття буде приємно вихвалятись перед друзями-іноземцями, які тямлять в спорядженні. За це Турбату велике дякую.

Комплектація спальника – без змін. Для довготривалого зберігання в шафі – просторий сітчастий мішечок на затяжці.

Мішок для зберігання Turbat Kuk 350

Для перенесення в поході – компресійний мішок з якісною фурнітурою, нерозривними на дні стропами і зручно пришитою кришкою.

Компресійний чохол Turbat Kuk 350

В стягнутому стані спальник – крихітка. В рюкзаку може й загубитись:)

Суперкомпактний! Turbat Kuk 350

Висновки. З точки зору ціни в мене немає до виробника питань. Перелічені вдосконалення з одночасним ростом якості виробництва це сильний крок вперед. Роздрібна ціна 6500 грн в поєднанні з 10% персональною знижкою, яка сьогодні є чи не в кожного нашого читача, дають результативну суму у 215 доларів за пуховий спальник “на нуль” вагою 780 грамів в розмірі Large. Але! Новий Turbat Kuk 350 тепер доступний ТІЛЬКИ в розмірі Large! І якщо високі мандрівники можуть радіти новим габаритам Кука, решта має пам’ятати, що зайвий простір в спальнику вимагає багато енергії для прогрівання. І ця решта туристів, до якої належу і я, має носити на собі додатковий об’єм і вагу, які не приносять жодної користі, а лиш додають спальнику в ціні.

Мама-міа! Скільки простору!

Виробник пише, що спальник рекомендований мандрівникам зростом від 175 до 200 см. Я б радив туристам, що мають зріст менше 185 см вже придивлятись до інших варіантів. Інакше є шанс намучитись із зігріванням вночі, хоча вдень на плечах доведеться нести те, чого там не має бути.

І, любі мої турбатівці! Ви молодці! Ви ростете, ви розвиваєтесь і дозволяєте нам пишатись українським виробництвом. Моє прохання: повторіть все це в розмірі Regular. Це ж буде бомба вагою близько 730 грамів!

Ваш щирий шанувальник,
Антон

Зроблено в Україні!

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про спальник Turbat Kuk 350 пишуть ті, хто ним вже скористався:

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Чарівні посилання на спорядження з огляду:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.