Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Пам’ятаєте, як минулого літа ми вели репортажі з виставки Outdoor Show в Німеччині? В одному з них можна побачити, як на стенді NEMO, на почесному місці, лежить килимок, що дуже і дуже нагадує Термарестівську гармошку Z-Lite. А напис на стенді натякає, що іншим ключовим виробникам подібних килимків час починати боятись.

Презентація NEMO Switchback на виставці Outdoor Show 2018

Ви ж розумієте, що після такого ми не могли обійти новинку увагою? Тим паче, що NEMO офіційно з’явився в Україні і потроху тягне на себе ковдру продажів полегшеного спорядження.

Але! Оскільки вся інформативна кампанія нового NEMO Switchback побудована на порівнянні з “іншими килимками” (а всі ми добре розуміємо, що мова не про Naturehike чи Terra Incognita 🙂 ), я пішов до магазину і купив класичний Therm-a-rest Z-Lite Sol. 

NEMO Switchback vs Therm-a-rest Z-Lite Sol

Важливо! Килимок NEMO Switchback наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій.

Обидва згадані килимки – це родичі сімейства Closed Cell Foam, тобто пружної піни з герметично відокремленими одна від одної комірками з повітрям. Вони програють самонадувним і надувним килимкам у комфорті, спакованому об’ємі і теплоізоляції, але значно випереджають їх по надійності і простоті користування. Пінний килимок можна хоч 100 разів проколоти, відірвати від нього шматок, а він все одно грітиме і зберігатиме початковий рівень комфорту. Тому ці килимки стають вибором номер один для довгих автономних походів. А часом їх використовують як додатковий шар утеплення і захисту для самонадувного чи надувного килимка.

Therm-a-rest Z-Lite Sol на ринку вже купу років. Він настільки привабив туристів своєю ідеєю компактного пакування, що посів одну з перших сходинок по продажам у світі і міцно закріпився на ній, незважаючи на постійні спроби копіювання з боку китайських компаній.

NEMO ж спробували вдосконалити конструкцію Z-Lite. Та чи вдалось їм здійснити свій задум?

Ціна обох килимків плюс-мінус однакова: Z-Lite Sol в українських магазинах коштує 1874 грн, а NEMO Switchback – 1988 грн.

Якщо ви обираєте килимок на подарунок, то потужна картонна упаковка Switchback виглядатиме значно презентабельніше. В інших випадках вона хіба що естетично побавить власника кілька хвилин і відправиться на переробку. Переробці підлягають упаковки обох килимків. Поліетилен Z-Lite такий, що навчений розкладатись швидше за звичайний.

Килимок Therm-a-rest Z-Lite Sol в своїй упаковці

Автори новинки оперують п’ятьма вигідними відмінностями Switchback:

  • він компактніший у складеному вигляді;
  • і на 20% товстіше в розкладеному стані;
  • м’якіший і, відповідно, комфортніший, через змінну пружність піни по висоті;
  • він має кращу теплоізоляцію, адже затримує більший об’єм повітря між виступами;
  • зносостійкіший, бо зверху накладений шар твердішої піни, а знизу на блискучій поверхні розміщено захисний шар).
Зворотній бік упаковки NEMO Switchback

Я розберу пункт за пунктом, аби наглядно показати вам, що має на увазі виробник, і, найголовніше, поділюсь досвідом, наскільки всі зміни відчутні в користуванні.

Перше твердження перевірити просто: ставимо складені килимки поруч і спостерігаємо результат. Дійсно, різниця у висоті близько 2 см.

Порівняння по висоті NEMO Switchback vs Therm-a-rest Z-Lite Sol

Втім, вона помітна, лише коли килимки лежать самі по собі, що в похідному побуті… не буває. Щойно ми прикладемо невелике навантаження (імітуємо складання килимка в рюкзак чи багажник) – різниця майже зникає.

А якщо трохи притиснути? NEMO Switchback vs Therm-a-rest Z-Lite Sol

Якщо навантаження виросте ще більше – один від одного килимки і відрізнити не вдасться. Тобто помітної економії місця з новинкою не досягнути.

Інша справа в прив’язуванні килимка до рюкзака. Switchback потребує на дещицю менше довжини стропи (не так важливо) і прив’язаним утримує свою форму (вже цікавіше). У Z-Lite в прив’язаному стані сильніше вигинаються кути, що збільшує шанси зачепитись за кущі, гілки чи інші перешкоди. 

NEMO Switchback i Therm-a-rest Z-Lite з однаковим натягом строп

Основна перевага компактнішої форми Switchback, про яку на місці виробника я б кричав найголосніше, – це простота і зручність роботи. Він не намагається весь час розгорнутись і поводить себе передбачуваніше за Z-Lite. Як ви його поклали, так він рівненько і лежатиме. Плюс, Z-Lite, коли береш його однією рукою, постійно прагне розпрямитись і вирватись з долоні. Switchback краще лягає в руку і потребує помітно менше зусиль для маніпуляцій. Цей момент найбільше оцінять туристи з малими долонями (статистично – діти і дівчата).

Зручність маніпуляцій NEMO Switchback vs Therm-a-rest Z-Lite Sol

Друга задекларована NEMO перевага виглядає вельми весело, бо на тому самому боці упаковки є графік який її спростовує. Дивимось: Switchback на 20% вищий за “інші килимки”. Супер! Логіка підказує, що я спатиму далі від землі, завдяки чому килимок зможе забирати на себе більше нерівностей поверхні. Але ні! Бо сусідня картинка каже, що за товщиною він зрівняється з Зет-Лайтом, щойно я на нього ляжу. І наші експерименти це підтверджують: піна Свічбека м’якіша і від того швидше прогинається, що з’їдає 3 мм переваги у висоті. 

Третій пункт з моєї суб’єктивної точки зору є найбільш значущим: NEMO Switchback правда м’якший за Therm-a-rest Z-Lite Sol. Це відчувається одразу, коли лягаєш на нього. Тіло менше відчуває опуклих точок килимка і легше розслабляється. Тому мандрівникам, які шукають додаткової м’якості від пінок, раджу дивитись на Switchback.

NEMO Switchback і Therm-a-rest Z-Lite Sol в розкладеному стані

Втім, і тут є свої “але”. Виробник каже, що ефект м’якості в цьому килимку не спричинить тотальне його продавлювання під навантаженням, бо досягається зміною пружності піни по висоті килимка і шестигранною формою комірок, ребра яких додають жорсткості. Тобто, у верхній ділянці килимок деформується сильніше, чим дає м’якість, а вже в нижній частині Switchback жорсткіший, що не дає стиснути його надто сильно і втратити в теплоізоляції.

Поверхня NEMO Switchback

Наші досліди показують, що ця інформація є правдивою лише в момент лежання на килимку на спині чи животі, коли вага тіла розподіляється на велику площу. Якщо ж на килимок сісти, то ваші сідниці отримають через Switchback набагато більше інформації про рельєф під килимком і про температуру поверхні, ніж через Z-Lite. Простіше кажучи, якщо Свічбек лежить в один шар, то сидіти на ньому менш зручно і тепло, ніж на Термаресті.

Поверхня Therm-a-rest Z-Lite Sol

Відповідно, якщо ви оберете додаткову м’якість, то на момент сидіння не лінуйтесь згортати NEMO Switchback вдвічі, або, якщо вас багато і потрібна більша площа килимка, покладіть під себе додатковий шар одягу.

Твердження виробника про переваги у теплоізоляції мені так і не вдалось відслідкувати. Мігруючи протягом ночі з одного килимка на інший при лежанні на спині чи животі помітної різниці я не відчув. Якщо спати на боку, Z-Lite видається мені на йоту теплішим, бо менше стискається під вагою тіла в місцях концентрації тиску (плечі і таз). Останнє може бути обумовлено індивідуальними формами. В будь-якому випадку, різниця і тут доволі мізерна, тому висновок по теплоті простий: обидва килимки – добрий варіант для трисезонного використання.

Ночівля в Міжрічинському заповіднику

Останній пункт, на якому наголошує виробник, але не останнє, про що ми будемо говорити – це зносостійкість. Прочитавши “advanced durability”, я кинувся рвати і протикати обидва килимки, очікуючи, що NEMO Switchback краще витримає мої знущання.

З кольорового боку переможцем легко вийшов Z-Lite. Його поверхня краще протистоїть як легкому абразиву (наждачний папір), так і скаженим знущанням (металева щітка). Switchback через м’якшу піну простіше пошкоджується.

NEMO Switchback vs Therm-a-rest Z-Lite Sol. Пошкодження від наждачного паперу
NEMO Switchback vs Therm-a-rest Z-Lite Sol. Пошкодження від металевої щітки

З блискучого боку в боротьбі з абразивом краще показав себе Switchback. Пошкодити металічну поверхню, що допомагає утримувати тепло, в килимку Z-Lite виявилось легше. В Switchback, навіть пошкодженою, вона виглядає чистішою і візуально привабливішою.

Пошкодження блискучого боку килимків NEMO Switchback і Therm-a-rest Z-Lite Sol

На практиці це віддзеркалюється у візуально швидшому старінню сріблястого боку Z-Lite в порівнянні зі Switchback.

NEMO Switchback і Therm-a-rest Z-Lite в користуванні. Свічбек (ліворуч) на тиждень довше

*Як діє алюмінізоване покриття. Якщо хочете від килимка отримати максимум тепла, кладіть його сріблястим боком догори. Тоді він повертатиме частину теплового випромінювання назад до тіла.

Залишкові деформації після тривалого навантаження на обох килимках плюс-мінус однакові. Хіба що на NEMO Switchback вони виглядають органічніше, без великої кількості зморшок. А, може, справа в кольорі: на жовтому зморшки сильніше контрастують тінями.

Стосовно поверхонь килимків є ще один нюанс. Захисний шар на сріблястій поверхні новинки якийсь скрипучий. Тому час від часу, під час перевертання, готуйтесь чути незвичне для пінок “скрип-скрип”.

Решта параметрів у килимках, можна сказати, однакові. Габарити по ширині і довжині 183 х 51 см; вага Therm-a-rest Z-Lite – 431 грам, а NEMO Switchback – 422 грами.

Therm-a-rest Z-Lite Sol здається ширшим, бо без тиску підскочив вище за NEMO Switchback і при зйомці під невеликим кутом маємо такий результат. Насправді ширина килимків однаковісінька

В користуванні обома килимками кардинальної переваги одного над іншим я не помітив. Кожен з них має свої сильні сторони. Новий NEMO Switchback має презентабельнішу для подарунку упаковку, він м’якший для сну і зручніший в роботі; плюс, по ньому менше помітні наслідки користування. Therm-a-rest Z-Lite Sol витриваліший до пошкоджень, які притаманні пінним килимкам, і має пружнішу структуру, що виграє в комфорті і теплоізоляції, коли навантаження зосереджується на малій площі. 

Якщо зазначені в попередньому абзаці особливості для вас не мають особливого значення, постає лиш одне питання: який колір вам більше довподоби?

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Чарівні посилання на спорядження з огляду:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.