Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Досить давно я поглядав на цей килимок і все ніяк не міг збагнути, яким чином виробнику вдалось досягти рівня теплоізоляції R-value 1,9 без використання утеплювача і додаткового розмежування камер по горизонталі. Sea To Summit з аналогічним килимком спромоглись лише на R-value 0,7, Klymit – на 1,3. А тут аж 1,9.

Килимок Exped AirMat HL MW

З іншого боку, я вже неодноразово чув від виробників, що стандарт вимірювання R-value для туристичних килимків відсутній, і кожен використовує той, який йому до вподоби. Саме тому буде неправильним порівнювати результати килимків різних виробників. І саме тому NEMO, замість показника R-value, визначають для своїх килимків граничну температуру використання.

То ж, коли випала нагода спробувати теплоізоляційні властивості Exped AirMat HL власною спиною, довго я не думав.

Exped AirMat HL MW в упаковці

Цей огляд я розділю на три частини. В першій розповім про технічні характеристики і власний досвід з серією Exped HL загалом, в другій поговоримо про переваги і недоліки саме неутепленого Exped AirMat HL, а завершу все аргументацією вибору і результативні враження від використання MW (Medium Wide, 183×65 см) розміру цього килимка.

Важливо! Килимок Exped AirMat HL MW наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію цієї статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій

Exped AirMat HL MW в Йорданії

Особливості, переваги і недоліки серії HL

Серія HL або HyperLite (так вона називалась в 2013-му, коли в мене з’явився перший килимок Exped) – це найлегша серія килимків швейцарського бренду. З-поміж інших килимків в колекції її відрізняють тонша тканина (поліестер 20D) і зменшена площа. В результаті, килимки серії HL важать дивовижно мало: утеплений Synmat HL в розмірі М (183х51 см) – 350 грамів, неутеплений AirMat HL – 310 грамів.

Exped Synmat HL M (ліворуч) та Exped Airmat HL MW (праворуч)

Менша площа килимків HL серії лишиться непомітною для тих з вас, хто спить спокійно. Хто часто крутиться, маю попередити, що килимок добряче звужений в нижній частині, і злітання з нього ніг при перевертанні – звична справа.

Незважаючи на зменшену площу, бічні сторони килимка лишились прямими, як і в прямокутних моделях. Ця особливість буде цінною для мандрівників, що полюбляють з’єднувати килимки один до одного, щоб не провалюватись між ними.

Щодо тонкої тканини, то наш досвід можна назвати полярним. З одного боку, ми виявили, що тканини 20D можуть показати шалені результати по зносостійкості і довговічності. Взяти хоча б подвійний Synmat HL Duo з нашого Банку Спорядження, який на сьогодні провів в горах понад 200 ночей. Тканина у ньому і досі чудово себе почуває, за виключенням забруднень, які аж ніяк не залежать від товщини нитки. Цей килимок, разом з наметом GoLite Imogene, стали для нас символами витривалості ультралегкого спорядження.

Інший полюс нашого досвіду лежить в площині пошкоджень і відсутності армування тканини. Якщо мова йде про тонкий точковий прокол, то справа завершиться, як і у килимках з армуванням, ледь помітним отвором і накладанням невеликої латки. Якщо ж пошкодження створить масштабніший об’єкт, ніж колючка (наприклад, гілка, камінець), а ви в цей момент сидітимете чи лежатимете на килимку, то розрив тканини, від тиску повітря, що виривається назовні, може бути значним. Такі пошкодження вимагають більше зусиль, часу і матеріалів для їх усунення. І, що казати, змушують очі лізти на лоба в перші секунди усвідомлення ситуації.

Йой!

Армування тканини (прокладання товстіших ниток через певні проміжки) могло б запобігти такому сильному розповсюдженню розривів, що підтверджує наш досвід з нештатними ситуаціями на інших килимках.

Цей розрив, що ви бачите на фото, в умовах походу вдалось заклеїти стрічкою McNett Tenacious Tape. А по поверненні додому я переробив все на перманентну латку, яку вирізав із залишків іншого килимка.

Естетично не надто привабливо, водночас дієво. Ремонт Exped Airmat HL MW

*Одного разу я запитав представника Експед про армування, і він зазначив, що армування в поліестері не дало б їм змоги так надійно ламінувати повітронепроникний шар на тканину. А нейлон, як матеріал для килимків, вони не розглядають через його схильність до розтягування.

Малюнок з темних шестикутників на верхній тканині килимка зветься GripSkin і його основна перевага – збалансовані протиковзні властивості. Ідея – втримати спальник на килимку, щоб він не так активно сповзав в бік чи вгору-вниз, водночас не кріпити спальник засильно, щоб не заважати користувачеві крутитись на килимку.

Верхня тканина килимка Exped Airmat HL MW

В користуванні це помітно, якщо спробувати полежати на килимку без GripSkin і з ним. Якщо ж одразу починати з килимка, що вже має таке покриття, то розбалувано починаєш сприймати все як “дано”.

Інша перевага наявності темного шестикутного візерунку – це маскування дрібних забруднень. На тих килимках, що Exped випускав раніше, була помітна кожна цятка. А зараз спробуй розгледіти їх на рябій поверхні.

Нижня частина килимка – сіра тканина без покриття.

Нижня тканина килимка Exped Airmat HL MW

Клапан на Exped AirMat HL один і він стандартно відповідає за надування і за спустошення килимка.

Клапан килимка Exped AirMat HL MW

Для полегшення першого процесу виробник комплектує килимок невеликою помпою. Відкриваємо кришку клапана, приєднуємо помпу, тиснемо на неї долонею, закриваючи при натисканні центральний отвір, відпускаємо, повторюємо наново, і так 110 разів для килимка стандартного розміру. По досягненню потрібної пружності від’єднуємо помпу (повітря з килимка нікуди не тікає, бо клапан зворотний) і закриваємо кришку клапана.

Мініпомпа Exped MiniPump

Якщо килимок надто твердий – тиснемо на зелений зворотний клапан і випускаємо надлишок повітря.

Коли знадобиться випустити все повітря, обережно тягнемо за зелений відросток на клапані, доки сам клапан не перестрибне назовні. Або вставляємо прив’язаний пулер між стінкою клапана і самим клапаном.

Як здути килимок Exped AirMat HL MW

*Якщо зелений клапан вийде з ладу, на заміну підійде клапан від килимків Sea To Summit, що продається в ремкомплекті разом з латками.

Свій вибір комплектної надувачки для килимка виробник пояснює її вагою. Exped MiniPump важить 45 грамів. Однак я готовий нести на собі додаткові 15 грамів з гермомішком-надувачкою Exped Schnozzel Pumpbag UL M (важить 60 грамів), щоб не бавитись щовечора з сотнею одноманітних рухів. Не лякайтесь, цей процес ані складний, ані довгий (надування килимка стандартного розміру займає близько хвилини), просто з гермомішком-надувачкою все значно легше і спокійніше.

Exped Schnozzel Pumpbag UL M (ліворуч) та Exped MiniPump (праворуч)

Висота килимків Exped серії HL – 7 см. Разом з поздовжнім розташуванням повітряних комірок ці особливості формують м’яке похідне ліжко. Якщо ви звикли спати на твердих матрасах, спершу спробуйте лягти на цей килимок в магазині, щоб точніше визначитись з правильністю вибору. Для довідки, решта габаритів килимка розміру Medium: довжина – 183 см, ширина в плечах – 52 см, в ногах –  35 см.

З мого досвіду, в килимках Exped помітний ефект водяного ліжка: коли ви рухаєте ногами, хвилі докочуються до голови. Інша ситуація, коли на цей ефект слід зважати – розкладання речей в наметі. Приміром, ви виклали дрібні речі з рюкзака на килимок, потім сіли на нього, від цього краї килимка підскочили догори і ваші дрібнички злетіли на дно намету. З одного боку, підняти їх зовсім не важко, з іншого, якщо серед тих речей було щось тверде і дрібне, що непомітно лишилось під килимком, маєте ризик отримати в килимку отвір. Тому будьте уважні в цьому моменті. І не ставте на килимок горнята з напоями, навіть якщо вам здається, що ви сидітимете чи лежатимете нерухомо 😉

В комплекті до надувного килимка Exped AirMat HL ви отримаєте мішок для транспортування з кишенькою для ремкомплекту, сам ремкомплект і помпу Exped MiniPump.

Чохол килимка Exped AirMat HL MW

Чому інші виробники не вшивають кишеню для ремкомплекту – я не знаю. Це геніальне в своїй простоті і дієвості рішення. Ремкомплект завжди з килимком і шанси загубити його майже нульові. Ті, хто губили ремкомплекти з килимків Therm-a-rest і Sea To Summit, зрозуміють мій захват.

В ремкомплекті знайдете дві латки вже з нанесеним на них клеєм, тюбик поліуретанового клею та інструкції з експлуатації і ремонту. Клей у Exped дуже добрий. Після його закінчення швейцарці радять брати вже знайомий вам McNett SeamGrip.

Ремкомплект килимка Exped AirMat HL MW

Чому можна захотіти килимок без теплоізоляції

Килимок без утеплювача легший, компактніший і дешевший. На фото нижче – Exped Synmat HL в розмірі M (Medium, 183×51) та Exped AirMat HL в розмірі MW (Medium Wide, 183×65 см). Якщо б другий був в розмірі першого, різниця була б помітна ще більше.

Exped Synmat HL в розмірі M (ліворуч) та Exped Airmat HL в розмірі MW (праворуч)

Різниця в ціні у килимків одного розміру – 1094 грн (AirMat HL M – 3476 грн, SynMat HL M – 4570 грн), а в вазі – 45 грамів (AirMat HL M – 305 г, SynMat HL M – 350 г).

Якщо більшість походів у гіпотетичного мандрівника відбуваються влітку, то навіщо платити більше і носити на собі додаткову вагу? Або, якщо ви все одно берете пінку, бо любите їх надійність і безвідмовнсть, водночас мрієте про більший комфорт сну, неутеплений AirMat стане легким і компактним доповненням, яке ви ледь помітите в рюкзаку, водночас, з ним якість відпочинку злетить до небес, бо всі нерівності грунту під вами неначе зникнуть.

А по теплу двох шарів такого ліжка цілком вистачить, щоб ходити в гори за температури вище нуля градусів.

Якщо говорити про використання Exped AirMat HL як окремого килимка, то виробник вказує його рівень теплоізоляції R-value на рівні 1,9 і радить використовувати за температур вище +6°С. З власного досвіду я б посунув цю межу до +8…+10°С, залежно від того, наскільки ви мерзнете.

В порівнянні з килимком Sea To Summit ComfortLight (R-value 1,0), Exped AirMat HL дійсно відчувається теплішим. На Комфортлайті я змерзав вже при +10°С, в той час як на Ейрматі за такої температури спалось цілком добре. Схоже, окремі поздовжні камери краще знерухомлюють повітря, ніж коміркова система Sea To Summit.

Як спиться на розмірі Medium Wide

На моїй пам’яті, експедівці стали першими, хто почав випускати розмір килимків Medium Wide. Все ж логічно: багатьом стандартна ширина у 52 см буде незвично малою, особливо після пінок, а декому і фізично незручною. Водночас, зріст статистичної більшості не перевищує 183 см. Відповідно, додаємо в лінійку розмір стандартної висоти зі збільшеною шириною (63 см) і робимо щасливими людей, які раніше мусили брати Large (198х63 см) і носити на собі зайві грами довжини та переплачувати гроші за непотрібні матеріали.

За потреби я добре вмощуюсь і на класичному розмірі Medium, однак цього разу прагнення здобути більше комфорту мінімальним додатковим об’ємом і додатковими 65-ма грамами переважило ідею тотальної економії ваги.

Порівняння ширини Exped AirMat HL MW та Exped Synmat HL M

Як спиться? Я радий, що таки обрав широку модель. Якщо по-простому, то відчуваєш себе вільніше в рухах і не намагаєшся втримати тіло в межах заданого простору. Більше розслабляєшся, спокійніше спиш. З різницею в ціні у 200 гривень між стандартним і широким розміром немає про що думати: якщо маєте більші плечі чи статуру і хочете почувати себе вільніше – хапайте Medium Wide. Додаткові 65 грамів відпрацьовуватимуть себе щоночі.

*Якщо виникне потреба в максимальній економії вазі і місця, я братиму з собою розмір М.

Висновки. З килимком Exped AirMat HL головне – не помилитись в очікуваннях. Невелика різниця в числах R-value, яку декларує виробник між утепленим (3,3) і неутепленим (1,9) килимками, в реальності відчувається набагато більше, ніж математичні 42%. І, хоча він дійсно тепліший за Sea To Summit ComfortLight, я не раджу використовувати його за температур нижче 8-10°С. Особливо, якщо до тих температур не дотягує ваш спальник.

Через відсутність армування на тканині наголошую на ретельному слідкування за всіма речами з гострими кутами, що можуть опинитись поруч з килимком. І не буде зайвим захопити з собою, про всяк випадок, достатній запас стрічки McNett Tenacious Tape, бо в разі сильних пошкоджень рідного ремкомплекту може не вистачити.

Універсальна ремонтна стрічка McNett Tenacious Tape

Коли і для кого Exped AirMat HL буде кращим? Під час літніх походів і подорожей для мандрівників, що дбають про максимальну економію ваги і об’єму. В якості додаткового шару поверх пінних килимків для досягнення домашнього рівня комфорту. Для літнього байкпекінгу і для використання в якості аеропортового тревел-ліжка. Обов’язково розгляньте всю розмірну лінійку килимків, перш ніж зробити фінальний вибір. Часом море комфорту сховане лише за 65-ма грамами додаткової ваги.

Переваги: вага, компактність, комплектація, порівняно добра теплоізоляція.

Недоліки: відсутність армування тканини, в ідеалі – гермомішок надувачка замість помпи.

Exped AirMat HL MW в своєму мішечку

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Чарівні посилання на спорядження з огляду:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.