Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

В 2019 році в колекції спальників Sea to Summit відбулось стільки змін, що голова йде обертом від спроб вибрати щось для огляду. Антон вже висловив нашу думку про нову найбюджетнішу модель в лінійці, а я зайду з протилежного боку і розповім про оновлення найкрутішої, найтехнологічнішої, найлегшої і найкомпактнішої: Sea To Summit Spark.

І, аби мені було цікавіше, і щоб ви яскравіше усвідомили одну із основних змін всієї колекції, появу жіночих версій спальних мішків, разом зі Спарком я хизуватимусь його половинкою, яка зветься Sea To Summit Flame.

Спальники Sea To Summit Spark SpIII та Flame FmIII в компресійниках

*Наш дисклеймер про отримання спорядження і вигод цього разу буде дещо довшим. Рекламний зразок спальника Sea To Summit Flame FmIII ми отримали безкоштовно ще восени 2018 року. Однак під час тестувань пух у ньому нам здався не схожим на 850+, який декларований виробником в ринковій моделі. І Христина замерзала в зразку вже за температури +5С, хоча по каталогу ринкова модель розрахована на -2С. Щоб підтвердити або спростувати наші підозри і не гарчати дарма на новинку, ми придбали власним коштом вже ринкову модель Sea To Summit Spark SpIII. І добре зробили, бо виявилось, що в рекламному зразку задля економії використаний простіший пух, скоріше за все 600+ чи близько того. Так часто роблять виробники, бо зразки потрібні суто щоб показати їх на виставках, вони не призначені для використання. На це нас мав би наштовхнути напис “Не для продажу”. Ринкова модель і зразок виглядають, і розпушуються зовсім по різному. І в ринковій моделі вже отримуєш задеклароване тепло. Виглядає вона також приємніше, бо містить більше білого пуху, що через тонку тканину виглядає гарніше. За свою роботу над цією статтею ми отримуємо винагороду від Sea To Summit. Як завжди, це не впливає на нашу думку і зміст публікації. Детальніше в нашому Кодексі Публікацій. Оскільки зразок не відповідає каталожним характеристикам, ми не будемо надавати його в БанкСпорядження, а продамо через нашу групу Ринок Спорядження з вказанням реальних характеристик та за адекватну ціну. Доля спальника Spark SpIII, придбаного нами, буде аналогічною, щоб ми могли повернути кошти, інвестовані в розслідування правди.

Жіночі варіації спальних мішків, що з’явилися в асортименті STS цього року, тепліші, коротші і, з точки зору форми, підлаштовані під жіночу анатомію. Разом з тим, матеріали і технології в чоловічих і жіночих моделях абсолютно однакові. Тому будемо вважати цю статтю оглядом і жіночого Flame, і чоловічого Spark. А на моменти, що в них різняться, я зроблю окремий наголос.

Лінійка Spark/Flame відтепер має цілих 5 варіантів моделей кожної статі – від крихітного пухового лайнера, що в скомпрессованому стані менший, ніж кулачок, до серйозного спальника Spark SpIV на -15С і вагою 880 грамів.

Вкладиш Spark Sp0. Сфотографували на виставці OutDoor Show 2018

В цій статті ми будемо говорити про середні по теплоті Spark SpIII і Flame FmIII. Якщо ви задивлятиметесь на інші моделі в серії, пам’ятайте, що конструктивно всі вони відрізняються одна від одної. Знову ж таки, найважливіші відмінності я зазначу в огляді.

Спальники Sea To Summit Spark SpIII та Flame FmIII в розмірі Regular

Sea To Summit Flame FmIII – спальник, що згідно з тестом EN 13537 розрахований на комфортну температуру для жінок -4С. Чоловічий показник комфорту -10С, а екстремальна межа виживання -29С. Чоловічий Sea To Summit Spark SpIII утеплений дещо менше, його показники по EN склали -2/-8/-26С.

Температурні характеристики Sea To Summit Flame FmIII
Температурні характеристики Sea To Summit Spark SpIII

Паспортна вага “трійок” Флейму і Спарку однакова – 665(!) грамів у розмірах Regular. Наш зразок Спарку потягнув на 651 грам. Від їх об’єму в компресійниках щелепа грюкає об підлогу.

Спальник Sea To Summit Spark SpIII скомпресований по максимуму

Утеплювачем в спальнику є гусячий пух пружністю (fill power) 850+ і співвідношенням пуху до пера 90/10. В жіночому Флеймі – 440 грамів пуху, в чоловічому – 430. В обох спальниках пух дбайливо просочений гідрофобним засобом. Для тих, хто призабув, для чого використовують гідрофобне просочення пуху, нагадаю: з ним утеплювач краще протистоїть волозі і швидше висихає в разі намокання.

Якщо і з необробленим пухом легенди про “пуховий спальник намокне у вологих Карпатах” так і залишаються лише легендами, то з обробленим можна про них зовсім забути.

Ultra-Dry Down – це назва гідрофобної обробки

850+ – це показник якості пуху, що зветься fill power. В буквальному значенні він сповіщає, скільки кубічних дюймів може зайняти одна унція пуху. Чим більше значення, тим кращі характеристики пуху в співвідношенні ваги до теплоізоляції. 850+ – це дуже і дуже добрий пух. Недолік такого пуху – ціна, бо процес його отримання вимагає більше часу і кращого технічного забезпечення.

Нові тканини – це другий важливий фактор після пуху, що дозволив спальнику втримати шокуюче низькі показники ваги і об’єму.

Ззовні – нейлон товщиною нитки 10D. Всередині – ультратонкий армований нейлон з нитки 7D(!). Сім!

Зовнішня (зверху) і внутрішня (знизу) тканини спальника Sea To Summit Spark SpIII

*Щоб ви зрозуміли моє здивування, знайте, що показник 7 означає вагу 9-ти кілометрів нитки у грамах.

З точки зору надійності, якоїсь різниці з минулорічними 15D я не відчула. Антон каже теж саме: тканина і досі щільна і витривала. А от з точки зору комфорту наші думки зійшлись на тому, що є зміни як в позитивний, так і в негативний бік.

Щоб тканина з такими тонкими нитками добре тримала пух, щільність їх плетіння задерли до небес. В результаті, пух вона дійсно тримає відмінно, але разом з ним, не впускає і не випускає повітря так швидко, як я звикла це бачити.

Відповідно, зник вау-ефект доставання спальника з 850-тим пухом з гермомішка (коли він на очах розпушується і набирає об’єму). Тепер йому треба добрих 10-20 хвилин, щоб насмоктати повітря і дати пушинкам розправитись.

Кілька хвилин, як з упаковки, ще не розправився

Складання спальника в гермомішок тепер теж потребує додаткового часу і терпіння, бо тканина вперто тримає повітря і не дає швидко стиснути спальник. Відчуття неначе намагаєшся запхати в компресійник надувну кульку. Доводиться спершу стискати його, а вже потім складати в мішок.

Точно як надувна кулька

З іншого боку, щільна тканина дарує нам ряд переваг. Вона добре тримає пух, гарно протистоїть видуванню тепла (цінно, якщо ви спите в наметі, де спальня виконана з сітки, або просто під тентом) і не дає нагрітому повітрю вилетіти назовні від вашого найменшого руху всередині спальника.

Усі шви на спальниках Sea To Summit Spark SpIII та Flame FmIII – теплі. Це означає, що зовнішня і внутрішня тканини з’єднуються між собою не напряму, а через спеціальну сітчасту перегородку. Такий крок запобігає утворенню “холодних” плям через відсутність пуху біля швів. В моделях 0, I та II шви вже наскрізні.

Виробник каже, що вертикальні комірки в зоні торсу (ще одна відмінність від попередньої моделі, де всі були горизонтальні) запобігають скочуванню пуху в сторони, що теж грає на збереження цінного тепла. Я б не сказала, що пух так вже часто кудись тікає, але не маю нічого проти такої підстраховки.

Комірки для пуху в зоні торсу розміщені вертикально. Решта – горизонтально. З боку спини – всі горизонтально.

Незважаючи на те, що це ультралайт спальник, у ньому є футбокс – анатомічне відділення для стоп. Завдяки ньому стопи не натягують тканину і не перетискають утеплювач. Оскільки тепло зберігається саме в знерухомленому повітрі в утеплювачі, важливо запобігати його стисненню.

Футбокс в спальнику Sea To Summit Spark SpIII та Flame FmIII

У Sea to Summit Flame FmIII виробник додав передній шийний комірець. На вигляд це просто збільшена остання комірка для пуху, втім, свою функцію додаткового ізоляційного бар’єру вона виконує на “відмінно”, лагідно заповнюючи простір між шиєю і спальником. Ситуація, коли доброго результату можна досягти мінімальними змінами.

Передній комірець Sea To Summit Spark SpIII

Капюшон – зручний, глибокий, має збільшену кінцеву комірку, що щільніше затуляє можливі варіанти виходу тепла.

Капюшон і шийний комірець стягуються приємним на дотик шнуром, що прокладений через пластиковий фіксатор. Місця виходу шнура додатково підсилені жорсткою вставкою та металевими люверсами.

Шнур для стягування комірця і капюшону в спальнику Sea To Summit Spark SpIII

Петель для підвішування спальника – чотири: дві на футбоксі та дві посередині. Вони петлі призначені лише для просушування та провітрювання вологого спальника після походу. Після прання варто сушити спальник горизонтально, щоб було простіше розправити пух.

Петлі для провітрювання

*Детальніше про прання пухових спальників ви можете подивитись тут: https://www.youtube.com/watch?v=SKmyDxmx4oI

Блискавка у спальнику доповнює прагнення моделі до полегшення: це мініатюрна YKK #3 з двома бігунками, що в моделях Spark SpIII та Spark SpIV і відповідних жіночих Flame витягнулась на три чверті довжини спальника.

Основний бігунок в спальнику Sea To Summit Spark SpIII

Смуга з червоної тканини на Флеймі і з жовтої на Спарку чудово візуалізує місце розташування і довжину блискавки.

Довжина блискавок в спальниках Sea To Summit Spark SpIII та Flame FmIII добре відмічена кольоровими вставками тканини

Як для спальника на -8/-10С подовження блискавки – це позитивний крок, що робить ліжко універсальнішим з точки зору температурного діапазону. Тепер можна сильніше відкрити спальник в надто теплі ночі чи викинути зі спальника ногу і тим самим влаштувати собі потрібний рівень теплоізоляції.

Блискавка Sea To Summit Spark SpIII відкрита на всю довжину

В попередній версії третій Спарк був оснащений блискавкої до половини довжини, відповідно про універсальність особливо не йшлось, тому в порадах ми обмежувались Спарком Двійкою на +2°С. За теплої погоди торс ще можна було як-не-як провітрити, а ноги ні. Двійки і одинички це зауваження стосувалось менше, бо вони мали в ногах наскрізні шви, що випускали назовні більше тепла.

*В нових моделях Spark SpI, Spark SpII, Flame FmI, Flame FmII блискавка доходить лише до половини спальника. Блискавки в Spark Sp0, Flame Fm0 лише на одну чверть спальника.

В нижній частині блискавка нероз’ємна, тому з’єднати Спарк з Флеймом не вийде, хоча конструктивний потенціал для цього є: блискавки на усіх спальниках Flame розташовані з правого боку, а на усіх спальниках Spark – з лівого. Нижній бігунок використовується суто для вентиляції ліжка.

Нижній бігунок Sea To Summit Spark SpIII

Під блискавкою – чотирисантиметровий пуховий комірець з жорсткою вставкою, яка слідкує, аби бігунок не захопив тканину. Типово, рятує вона не у 100% випадків.

Комірець вузенький

Flame FmIII – перший спальник, де мені справді знадобилась допоміжна фіксація блискавки клапаном. Не знаю як і чому, але блискавка кілька разів за ніч відкривалась від моїх рухів, доки я не защіпнула ту пластикову кнопку.

Запобіжник відкриття блискавки на спальнику Sea To Summit Spark SpIII

З огляду на надзвичайно тонкі тканини, виробник підсилює місця найбільших навантажень невеликими клаптиками щільнішого матеріалу.

Підсилення тканини під кнопкою

Розмірна лінійка

З розмірами жіночих і чоловічих спальників в їх п’яти температурних варіантах можна добряче заплутатись.

Жіночий спальник відрізняється від чоловічого своєю формою і довжиною. Щодо довжини, то в розмірі Regular жіноча версія розрахована на зріст до 170 см, чоловіча – до 183. З нашого досвіду, якщо ви худорляві, можете додавати до цих цифр ще 5 см.

Антону зі зростом 188 см добре підходить розмір Regular спальника Sea To Summit Spark SpIII. Але Антон – худий!

В ширину є як відмінність між різними температурними версіями в лінійках Spark/Flame так і між жіночими і чоловічими моделями.

Тепліші версії Spark/Flame з індексами III та IV, що по паспорту мають розмір Regular, зроблені з охопленням в плечах 155 см у чоловічого і 150 см у жіночого. Spark/Flame з індексами 0, I та II в тому ж розмірі Regular мають охоплення в плечах 150 см у чоловічого і 146 у жіночого.

За логікою виробника, в тепліших спальниках потрібен додатковий простір, щоб в сильно холодні ночі можна було одягти додатковий шар утеплювача або вставити в спальник лайнер і, водночас, не перетиснути ним себе і утеплювач. Або скласти в спальник той одяг, який потрібен зранку теплим.

В порівнянні з попередньою моделлю, нові Спарки стали ширшими і в менш об’ємних варіантах. Що вже говорити про “трійку” і “четвірку”. Мандрівникам, для яких стара модель була затісною, раджу полежати в новинці.

Жіноча версія, на відміну від чоловічої, має більше простору в зоні стегон. Ті ж Flame з індексами III та IV в розмірі Regular випускають з охопленням стегон 142 см, а чоловічі Spark – 135 см. Для версій 0, I та II ці розміри становитимуть 136 см для Flame і 130 для Spark.

В той час, як дівчата, що мають об’єм і зріст близькі до зазначених в описі спальника, будуть радіти виробу, що зроблений спеціально для них, зі свого досвіду я маю попередити мініатюрних дівчат: третій Флейм буде для вас надзвичайно просторим, ще просторішим за Спарк. Це видається зручним в теплі ночі, бо можна крутитись в ньому як заманеться, але в холодні доводиться чимось заповнювати зайвий простір, щоб не витрачати власну енергію на його прогрів. Врахуйте це при виборі спальника.

Для Христини спальник Sea To Summit Flame FmIII заширокий

А невисоким хлопцям я раджу подумати: може, беріть собі жіночий Flame? За тієї ж ваги він буде просторішим і теплішим.

Комплектація

Комплектація спальника Sea to Summit Flame FmIII містить – компресійний мішок для транспортування, мішок для зберігання, конверт з паспортом випробування пуху і зверненням виробника та інформаційний аркуш з сувенірним карабіном для дрібниць.

Комплектація спальників Sea To Summit Spark SpIII та Flame FmIII

З іншого боку звернення виробника знайдете рекомендації по догляду за спальником і по його пранню та очищенню.

Компресійник виготовлений з силіконізованого нейлону товщиною нитки 30D та плетінням Cordura. Оскільки шви не проклеєні, мішок варто вважати вологозахищеним, але не вологонепроникним. Його вага –  51 грам.

Торці компресійного мішка виготовлені з армованого нейлону товщиною нитки приблизно 70D. На нижньому торці є кишеня, за яку зручно тримати компресійник, дістаючи з нього спальник. А верхня кришка з одного боку пришита до компресійника, тому завжди лишається на своєму місці, чим рятує від гри в розплутування строп.

Закривається чохол за допомогою 2 міліметрового шнура з фіксатором. Як завжди у STS, місце виходу шнура, що піддається більшому навантаженню, додатково підсилене стропою та люверсом.

Стягується все за допомогою 4 строп із трищілинними пряжками YKK. 

Мішок для зберігання тепер вже не той продуманий красень, що був раніше. Тепер маємо дешевий чорний спанбонд з нанесеними характеристиками, дешева блискавка і одноразова ручка. Все це не в’яжеться зі звичним для Sea To Summit прагненням доводити кожну деталь для ідеалу. Я втішаю себе тим, що контакти з такими мішками, зазвичай, зведені до мінімума. Лежить він собі у шафі і зберігає спальник для гір.

Матюкатись хочеться

Висновки. Ви помічаєте, як швидко змінюється український ринок туристичного спорядження в розрізі спальників? Ще кілька років тому пух мало хто хотів продавати, бо “дорого, попиту немає, мокне”, а зараз ми можемо зайти в магазин і думати-обирати, що ж нам більше до вподоби: пухові спальники від Sea To Summit, чи Turbat, чи Marmot, чи Mountain Hardwear, чи Exped, чи Sierra Designs, чи Therm-a-rest, чи Deuter, чи… список росте.

Герої цього огляду, Sea To Summit Spark та Sea To Summit Flame – це найлегші пухові спальники, що на сьогодні продаються в магазинах туристичного спорядження України. І найкомпактніші. В користуванні – насолода. STS вміє подбати і про важливе, і про дрібниці. Пух, тканини, фурнітура – все на вищому рівні. Хоча, за ціну в 565 доларів іншого я і не очікую.

Вага спальника Sea To Summit Spark SpIII з компресійником

Добре, що ми таки замовили ринкову версію, інакше б ви читали, які ж нові Спарки і Флейми холодні. Наперед будемо обережні, працюючи з рекламними зразками і прототипами.

Переваги: вражаюче співвідношення температурних характеристик, об’єму та ваги; надзвичайно якісні матеріали і пух.

Недоліки: низька якість чохла для зберігання, відсутність кишені для дрібниць.

Втомився пробувати втиснути Sea To Summit Spark SpIII в компресійник 🙂

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Посилання на спорядження з огляду:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.