Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Ісландія – країна мінливої погоди. Щоб комфортно мандрувати нею, ми мали добре підібрати спорядження, одяг та взуття. Мембрана у моїх стареньких Lowa вже не тримала вологу, та й тріщини на згинах шкіри не додавали впевненості. Тому я взялась шукати обнову.

Оскільки в Антона був позитивний досвід користування черевиками Salewa, вирішили обирати щось з асортименту саме цього бренду. Однією із найдавніших та найнадійніших моделей в його лінійці є Salewa MTN Trainer Mid GTX. До того ж, її нещодавно оновили, тому цікавість стала додатковим фактором, що вплинув на вибір. Само собою, вирішальним була посадка на ногу. Адже, яким би крутим чи гарним не було взуття, якщо воно буде не комфортним, про решту ви не згадаєте.

Важливо! Перш ніж продовжити читати огляд, знайте, що черевики MTN Trainer Mid GTX надані мені безкоштовно дистриб’ютором Salewa в Україні. Також, я отримую гонорар за написання вражень від користування ними. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за мною лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій.

Вибираючи найзручніший розмір, я замовила одразу декілька. І вже вдома поміряла всі по черзі, щоб визначити оптимальний баланс між запасом по довжині і фіксацією п’яти. Пам’ятайте, в черевиках для походів ці моменти є вкрай важливими. Інакше історії про чорні нігті і болючі мозолі можуть стати реальністю.

З огляду на те, що черевики – дуже суб’єктивна тема, я більше часу приділю опису конструктивних особливостей, аби вам простіше було порівняти цю модель з іншими. Власні враження теж додам, та ще раз зауважу, що ноги у всіх різні і цей огляд не має бути інструкцією для дій наосліп. Добре приміряйте взуття перед покупкою.

Матеріал верху в Salewa MTN Trainer Mid GTX 2017, як і у попередньої моделі, виконаний із замші товщиною 1,6 мм. Ще на виробництві її покривають спеціальним водовідштовхуючим просоченням. Окрім додаткового захисту від промокання, просочення вберігає замшу від поглинання вологи. Останнє негативно відображається на повітропроникності черевика, адже зводить нанівець користь від повітропроникних властивостей мембрани.

Просочення в черевиках не вічне. Його варто час від часу поновлювати. Частота поновлення залежить від інтенсивності використання. Найкраще це робити після кожного тривалого походу з опадами. Слід зазначити, що прогноз погоди на нашу мандрівку спонукав обробити черевики водовідштовхуючим засобом і перед походом. Не знаю, чи це зіграло значну роль, та точно надало мені впевненості.

Основний вологостійкий бар’єр в Salewa MTN Trainer – це двошарова мембрана Gore-Tex Performance Comfort. Вона вмонтована в черевик у вигляді шкарпетки з проклеєними швами і сама приклеєна до зовнішнього матеріалу. Той сірий матеріал на фото:

Багатоденні дощі під час мандрівки Ісландією черевики витримали на “ура”. Один з них намок лише на шостий день, коли під час переходу річки вбрід вода затекла через верх. Якби я не полінувалась і заскочила Антону на спину, як у всі інші рази, ходила б в сухому взутті набагато довше:)

Ще один момент, який позитивно впливає на водостійкість в цих черевиках – це мала кількість швів. Бо кожен шов – це прямий шлях для води всередину черевика. Саме тому шкіряні безшовні черевики так цінуються серед гідів і мандрівників, що багато часу проводять в подорожах. Водночас, всі шкіряні безшовні черевики дуже важкі і доволі дорогі, відповідно, виробники шукають певний баланс.

Язичок у черевиках синтетичний, м’який, прикріплений до взуття з обох боків практично по всій довжині, тому залишається на місці навіть під час активного руху. У місцях з’єднань із замшею – незначні згини, які абсолютно не відчутні.

Навколо усього черевика – гумовий рант. Він, з однієї сторони, додає взуттю жорсткості, яка відповідає за комфорт і збереження енергії на кам’янистих ділянках, а з іншої – м’яка гума захищає і матеріал черевику, і ногу мандрівника від ударів об гілки, каміння і інші перешкоди, амортизуючи їх.

Щоправда, краї обрезинки подекуди відстають від замші.

У Salewa MTN Trainer Mid GTX також можна зустріти систему 3F, якою дуже пишається виробник.

Від продавців в магазинах можна почути, що металевий трос, який закладеній в цю систему, при шнуруванні стягує черевик навколо гомілки. Це не зовсім так. Трос жорстко закріплений в двох точках і не може нічого стягувати, бо жоден з його кінців неможливо посунути з місця. Мені видається, що він грає роль елементу дизайну, який нагадує про наявність згаданої системи. Натомість, жорстка гумова вставка, що ховається під ним, дійсно охоплює п’яту і достатньо міцно тримає її. Верхня ж частина черевика лишається м’якішою, тому переходи по траверсах не викликають такого дискомфорту, як в черевиках з незмінною жорсткістю.

Одна з двох змін, яка відбулась від попередньої моделі до теперішньої – це оновлена м’яка задня частина черевика в зоні ахілового сухожилля. Ця конструкція запозичена з альпіністської лінійки Salewa. Вона дозволяє вільно вигинатись назад гомілковому суглобу, зберігаючи при цьому бічну стійкість гомілки. У порівнянні з попередньою моделлю, максимальний кут згину збільшився на 20%. Як наслідок, на спусках нога рухається більш природно і долати довгі спуски стає комфортніше. І це справді відчутно.

Інша фірмова фішка Salewa, дію якої легко відчути – це подовжене шнурування черевика. Воно починається від самого носка і нагадує шнурування скельників.

Таке рішення дозволяє якнайкраще підлаштувати взуття до своєї стопи та значно зменшити ризик появи мозолів. За моїм досвідом, шнурівки недостатньо шорсткі, тому що звичайним вузлом “бантик” вони погано тримаються. Щоб попередити випадкове розв’язування, потрібно використовувати “подвійний бантик”. Це коли, після запускання однієї петлі за другу, перед затягуванням, ви ще раз пропускаєте петлю по колу, та вже іншу, ніж перший раз. Такий вузол чудово тримає шнурівку і, за потреби, розв’язується так само легко, як і одинарний бантик.

Ще один доступний спосіб мікрорегулювання у Salewa MTN Trainer Mid GTX – система Multi-Fit Footbed (MFF). Це устілка, що складається з основи чорного кольору і двох змінних елементів зі спіненого матеріалу жовтого кольору, що кріпляться між собою липучками Velcro. Міняючи їх можна підлаштувати взуття під власну ширину стопи.

Якщо у вас вузька нога, або ви носите тонкі шкарпетки, варто використовувати велику жовту надставку. Якщо маєте ширшу стопу або йдете в зимовий похід, де будете одягати товстіші шкарпетки, приєднуйте маленьку.

*В даному випадку я не кажу “широку стопу”, бо колодка черевиків Salewa доволі вузька. Для широких стоп кращими будуть (в порядку зростання ширини колодки): Zamberlan, Scarpa, Bestard.

Устілки черевиків виготовлені із застосуванням технології Cleansport NXT. Це стороння технологія і Salewa – один з десятків виробників, що її використовують. Її ідея в тому, що на тканині розміщують мільйони “добрих” мікробів в “сплячому” стані. При контакті з потом вони “просинаються” та нейтралізують продукти життєдіяльності бактерій, які винні у появі неприємного запаху. Хоч це звучить як щось казкове, запаху дійсно немає. Точніше, він з’являється, але не так інтенсивно і після висихання черевиків зникає зовсім.

Наскільки ця технологія є довговічною, покаже час. Про всяк випадок, у нас в арсеналі є McNett Mirazyme, що добре справився з Антоновими черевиками, які не мали такого нововведення, і після поїздки, скажімо так, потребували тривалого замочування у згаданому засобі.

Тришарова підошва Vibram Wrapping Thread Combi – наступне вдосконалення в порівнянні з попередньою моделлю.

Вона відрізняється набагато агресивнішим малюнком протектору та видовженою задньою частиною, яка відповідає за м’якішу амортизацію в зоні п’яти.

Як і раніше, підошва Salewa MTN Trainer Mid GTX вельми жорстка як на поздовжній згин, так і на скручування. Тому чудово підійде для кам’янистих маршрутів і для використання з м’якими кішками.

Зовнішній вигляд – одна із набільш суб’єктивних характеристик. Мені завжди подобався підхід Salewa до дизайну: сміливі кольори, стильний і акуратний вигляд. В цій моделі традиції залишились незмінними. Поєднання спокійних тонів коричневого із яскравістю помаранчевого та блакитного роблять із звичайного трекінгового взуття черевики, які хочеться взути за першої нагоди.

На додачу, MTN Trainer на ногах виглядають дуже акуратно та мініатюрно. А мені, як людині з невеликим розміром стоп, ця деталь важлива.  

Розмірна лінійка Salewa має половинки розмірів. Саме це і врятувало мене, бо 36-ий розмір був затісним, а в 37-му вже не трималась на місці п’ята. 36,5 підійшов ідеально.

Висновки. При вазі черевика 595 грамів (36,5 розмір) черевики Salewa MTN Trainer Mid GTX оснащені всім необхідним для високого рівня комфорту в доволі інтенсивних походах: жорстка підошва з агресивним малюнком, гумовий обідок, чітка адаптація до стопи, якісна мембрана і фіксація п’яти. Добре, що виробник подумав і про спуски. За оновлений м’який комірець мої ноги йому дуже вдячні. Ця модель підійде для як одноденних, так і для багатоденних походів найрізноманітнішими регіонами. Як показав досвід, вони відмінні для мінливої погоди. А одягнувши на Salewa MTN Trainer м’які кішки можна сміливо йти на Мон Блан чи Казбек.

Переваги: глибока шнурівка, високий м’який комірець, підошва з агресивним протектором та додатковою амортизацією п’яти, трикомпонентна устілка, дуже добра водостійкість, гумовий рант, фіксація п’яти.

Недоліки: недбало приклеєна обрезинка, недостатньо шорсткі шнурівки.

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Трейлові кросівки – для походу? Огляд Dynafit Trailbreaker
Одяг і взуття для Ісландії. Висновки після мандрівки
450000 метрів. 20 днів. 30 підвісних мостів. 3 друзів. І маршрут, який би я пройшов ще раз  —  Kungsleden

Легка підтримка ПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

  • Черевики Salewa MS MTN Trainer Mid GTX  у Вершині або у Gorgany
  • Черевики Salewa WS MTN Trainer Mid GTX у Вершині або у Gorgany

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.