Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Коли спорядження виходить з ладу на тестах ПроПоходи, ми втішаємо себе, що дізнались межу його можливостей і здобули цінну інформація для читачів. Мовляв, на основі нашого досвіду ви знатимете, куди з ним можна ходити, куди ні. І тим самим вбережете себе від зайвих витрат і розчарувань. Цього разу я втішав себе за черевики Salewa Alp Trainer.

Salewa Alp Trainer на Jordan Trail

З Салєвою, як виробником взуття, мої відносини були вдалими в трьох випадках з чотирьох. Кросівки Salewa Firetail, я купив в 2012 році, і вони досі, час-від-часу, бігають зі мною в гори. Останній вихід – румунський масив Родна минулої осені. Незважаючи на страшний зовнішній вигляд, що відлякує і ведмедів (2000+ км пробігу, як не крути), вони лишаються надзвичайно зручними і працюють на “відмінно”.

2013-го року я став власником зимових Salewa Snow Trainer, які до сьогодні є моїм єдиним зимовим взуттям. Ця модель надзвичайно вдала, окрім, хіба що, посиленої слизькості підошви, що проявляється в місті на мокрій плитці.

Salewa WildFire протримались близько 2 років похідного життя, однак перші ознаки невдалої конструкції вилізли вже через два тижні прогулянок містом. Вони дуже швидко втратили свій зовнішній вигляд і не виправдали моїх очікувань.

Коли постало питання легких черевиків для Йорданії, першими на думку спали саме Salewa Alp Trainer, адже я був добре знайомий з колодкою цієї моделі (виробник запозичив її з кросівок), і про це взуття схвально відгукувались кілька моїх друзів, чию думку я вважаю достатньо об’єктивною і виваженою.

За мандрівку Йорданією Альп Трейнери набрали перші 200 км пробігу. Розмаїття погодних змін і поверхонь на маршруті змусило провести масу краш-тестів і зробити корисні висновки щодо придатності цієї моделі до тих чи інших умов використання.

Salewa Alp Trainer і різні види покриття

Важливо! Черевики Salewa Alp Trainer надані мені дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію цієї статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за автором лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій

Основна ідея Salewa Alp Trainer – це легкі мембранні черевики без утеплення, що вдягаються навесні і восени, коли в важких утеплених моделях вже немає потреби, а ходити в кросівках захолодно. Для тих, хто цілорічно віддає перевагу черевикам з огляду на кращу підтримку стопи і захист від опадів/гілок/камінців, Альп Трейнери – потенційний варіант на весну-літо-осінь.

Якщо ви шукаєте легкий черевик і у вас вузька або середня стопа, я раджу бодай приміряти Alp Trainer. Його посадка надзвичайно зручна і, за відчуттями, нагадує не черевик, а кросівок з м’яким і приємним верхом та відносно жорсткою підошвою. Незважаючи на те, що взуття я забрав з магазину за день до вильоту, жодного мозолю чи натертості за всю мандрівку не з’явилось. Суцільний комфорт і насолода.

Підлаштування черевика на ногу відбувається двома способами. Перший – фірмовий крок Салєви – подовжена шнурівка. Вона починається від самих пальців, чим дозволяє припасувати черевик до ноги по всій довжині. Пам’ятайте, що в поході пальці мають почувати себе вільно, а п’ята зафіксованою.

Моя особиста радість – жорсткі гачки для шнурівки в верхній частині черевика. Через власну неуважність я втратив два класичних на зимовому взутті, а поміняти їх ціла пригода, бо для цього потрібно розшивати халяву, щоб залізти під мембрану. Ці ж виглядають такими, що зламати їх буде не просто.

Друга можливість регулювання посадки – це устілка. Її жовту нижню частину можна від’єднати і таким чином збільшити об’єм черевика. Це теж одна з фірмових фішок Салєви, що існує від найпершої серії їхнього взуття.

Жорсткості підошви черевиків з надлишком вистачає, щоб захищати ступню від тиску гострих елементів, що трапляються під ногами. Перевірено на всіх можливих розмірах і вигинах камінців. 

Salewa Alp Trainer в Йорданії

Передню частину підошви Salewa називає Climbing Zone, натякаючи, що нею буде зручно фіксувати ногу на малих виступах (як в скельниках), але для цього жорсткості підошви вже замало, що відчутно по напруженню стопи, необхідному для втримання на дрібній сходинці.

Щільність гуми в підошві менша, ніж в іншому салєвівському взутті, з яким мені доводилось мати справу. З одного боку, це позитивно впливає на вагу черевика (в 45-му розмірі вага одного лише 600 грамів). З іншого – підошва не любить гострих ребер на камінцях твердих порід (кремінь, лава), які лишають на ній вищерблення. На щастя, такі поверхні без прокладених стежок зустрічаються вкрай рідко, тож стосовно цього можна розслабитись.

Знос підошви, як можна бачити після 200 км знущань гостряками і абразивом, – помірний. Не найменший з тих, що я бачив, але і не такий, що викликає занепокоєння. 1000 км вона має пробігти без проблем.

Під п’ятою на підошві розташована амортизаційна вставка з EVA піни. Як і будь-яка піна, вона теж не любить гострих камінців, але, знову таки, нічого критичного за нашу мандрівку не сталось, незважаючи на тотально агресивне до взуття середовище.

Щодо зчеплення підошви з різними видами поверхонь – тут все чудово. Єдиний випадок, коли нога поїхала проти мого задуму – це поросле водоростями каміння в струмку (перешкода з розряду “вологий стовбур дерева без кори” чи “полірований мармур, вкритий тонким шаром снігу”, де жодна з підошв не допоможе).

Довкола всього черевика виробник пропустив своєрідний захист, що в передній і задній частинах виготовлений з м’якої гуми, а з боків – з тканини, вкритою поліуретаном.

До гуми жодних питань: відмінний баланс еластичності і міцності. На ній майже відсутні сліди контакту з камінням. І ця гума суперово амортизує удар, коли черевик вдаряється в тверду перешкоду.

А от замість вкритої поліуретаном тканини, що встановлена з боків, я б волів бачити кевлар, який був на попередній версії Salewa Alp Trainer. Він значно краще витримує спілкування з гострими камінцями. По кевлару складно сказати, де саме той взаємодіяв з недружнім йому світом. А на поліуретані подряпини видно дуже добре.

В місцях найчастішого контакту, де він постражав особливо помітно (на згинах, що виступають при кожному кроці), я наклав шар клею McNett Freesole, аби спинити подальше руйнування тканини.

Ще один елемент, який сильно постраждав під час походу (як видно з фото вище) – внутрішній шов, що фіксує бічний поліуретановий захист. Він розташований на тій висоті, що, за моєї форми стопи, найбільше випирає назовні і, відповідно, першою сприймає удари і тертя об каміння. Сантиметр вище і ситуація була б зовсім іншою. А так перший ремонт шва довелось провести вже на другий день мандрів каньйонами і кремнієвими полями. Надалі, я регулярно проводив ревізію і доклеював найбільш підозрілі місця. А по поверненню додому очистив черевик Isoproclean`ом і залив клеєм обидва внутрішні шви по всій довжині, щоб захистити ще живі нитки від руйнівного тертя.

Якби я наперед знав, що попаду в такі умови і що цей шов опиниться на місці основного вигину, то ще б перед виїздом залив його McNett Freesole. Тоді в мандрівці на це не довелось би витрачати час.

Думаю, що в Альпах, Карпатах та інших регіонах, де відсутнє подібне каміння в таких кількостях, проблем зі швом не було б. Принаймні, серед моїх друзів аналогічні скарги не виникали. Разом з тим, мені цікаво почути відгуки інших власників цієї моделі. Як у вас справи з внутрішнім швом?

На задній частині черевика, за словами виробника, розташована система підтримки п’яти, що зветься 3F, але мені цей елемент виглядає скоріше деталлю дизайну, аніж ефективним гравцем конструкції. Його жорсткість не відрізняється від жорсткості решти гуми в задній частині черевика, яка і без того чудово утримує п’яту на місці.

Верхня частина Salewa Alp Trainer комбінована з кількох матеріалів. Ближче до низу по боках роль основного матеріалу грає замша товщиною 1,6 мм. Вона, на диво, абсолютно не постраждала від каміння. Мала товщина замші обумовлює м’якість і еластичність верху взуття, що, в свою чергу, дозволяє комфортно долати траверси схилів і пересуватись поверхнями з постійно змінним кутом поперечного нахилу (наприклад, велике каміння).

Ще одна деталь, яка сильно додає в комфорті – це неопреновий задник. Завдяки тому, що на спусках він вільно тягнеться назад, нога не відчуває звичного “черевичного тиску”. Неначе йдеш в кросівках. Гарна ідея і чудове втілення.

На тому ж заднику зверху вшитий неопреновий язичок, який додатково пом’якшує тиск черевика на шкіру.

Передня частина Salewa Alp Trainer виготовлена з сітки. Вона легка, міцна, повітропроникна, але є одна але. Коли черевик загрузає з головою в піску на якийсь дюні, піщинки крізь сітку потрапляють в простір між нею і мембраною і відмовляються виходити назовні.

Якщо погуляти піском пару годин, він наб’ється грудочками по всьому черевику і ходити стане вкрай незручно. Тоді доведеться просидіти з півгодини, щоб витрусити бодай частину, вигадуючи все нові і нові способи виманити піщинки назовні.

Мені так і не вдалось повністю позбавитись від піску у мандрівці. Вже вдома я відкрив один зі швів біля язичка на кожному черевику і витрусив на підлогу кухні частину пустелі Ваді Рам. Якщо б цей пісок залишився в черевиках, то грав би роль наждачного паперу на мембрані і, врешті решт, перетер би її. Тож, для прогулянок пустелями ця модель не підійде.

Мембрана. Якщо Salewa Alp Trainer розглядати як демисезонне взуття, то наявність мембрани Gore-Tex – перевага: і від води захищає, і тепла трохи додає. Влітку ж я голосую за легкі безмембранні кросівки, бо за температури понад +10…15°С в мембранних черевиках моїм ногам вже зажарко. Однак, я знаю, що це індивілуальне відчуття, і частина з вас визнає взуття з мембраною в літній період. Тому лишу фінальну оцінку сезонності на ваш розсуд. За жаркої погоди ця модель буде принаймні швидше віддавати зайве тепло через сіточку, ніж черевики з тканини чи суцільно вкриті замшею.

Пам’ятайте, що жодна існуюча мембрана не справиться з відведенням вологи на 100%. Аби допомогти їй в цьому, обирайте шкарпетки, що вміють швидко вбирати і розподіляти піт (вовна, поліпропілен, поліамід).

Остання технологія, якою вихваляється Salewa, зветься Cleansport NXT. Це обробка внутрішньої поверхні черевика певним видом мікробів, які просинаються з появою вологи (поту) і знешкоджують бактерії, що викликають неприємний запах у взутті. Після висушування черевика мікроби знову “засинають”. Звучить космічно. Як об’єктивно виміряти, наскільки все це працює – не уявляю. Суб’єктивно, за перші 200 км проблем з запахом не було, хоча вдень ноги в черевиках запарювались. Лиш зазначу, що я був одягнений у вовняні шкарпетки, які також вміють давати раду пахучим бактеріям. Мабуть, якщо б Cleansport NXT не працювала, її б не застосовували такі виробники, як Merrel, Keen, CAT, Puma та інші.

З огляду на вищевикладене і на набутий досвід, мої висновки щодо призначення Salewa Alp Trainer наступні:

Я не раджу ці черевики для:

  • довгих переходів через піщані поверхні: пляжі чи дюни.
  • мандрівок, де ви очікуєте великі площі агресивного покриття: гострі лава та кремній розміром з кулак і більше. Для таких умов дивіться в бік моделей з суцільним гумовим обідком, що приклеєний поверх основної тканини. Наприклад, модель Salewa MTN Trainer, про яку ми писали тут: https://propohody.com/salewa-mtn-trainer-mid-gtx-2017-review/
  • важких походів з великим рюкзаком, який вимагає більшої підтримки гомілкостопу, що в даній моделі був принесений в жертву комфорту.

Для чого вони будуть гарним вибором:

  • походи Карпатськими стежками, окрім холодного сніжного періоду; те саме щодо Альп, Грузії і схожих кліматичних умов.
  • мандрівки, де необхідний кращий захист від води, ніж може забезпечити мембранний кросівок, водночас немає складного рельєфу, що вимагає жорсткої підтримки стопи. Гарний приклад – Ісландія.
  • походи, в яких ви хочете мати добрий захист ніг, але, знову таки, куди немає сенсу тягти баласт з великого і важкого трекінгового взуття.
Salewa Alp Trainer в пустелі Ваді Рам

Висновки. Salewa Alp Trainer варто розглядати, як високий мембранний кросівок, що дає пропорційно більше тепла, водостійкості і захисту гомілкостопу. Пам’ятаєте, як в поході одна нога рушить вперед, чіпляє та підкидає камінець, а друга смачно приймає його на кісточку? От такого в Альп Трейнерах не буде. Причому лише за додаткові 150 грамів в порівнянні з трекінговим кросівком. Для прохолодної карпатської весни з залишками снігу і для морозної осені – це супер варіант. Якщо влітку ви теж голосуєте за мембрану, для вас сезонність використання Salewa Alp Trainer значно розширюється. Плюс, це гарне рішення для мінливого клімату, на кшталт ісландського. Але не варто розглядати їх для походів, маршрут яких проходить піщаним узбережжям чи пустелями. І трешові місцини з великим гострим камінням не їх професійне поле.

Переваги: мала вага, надзвичайний комфорт кросівка при захисних властивостях черевика, збалансована підошва, вдалий передній гумовий захист, подовжена шнурівка і подвійна устілка, м’яка задня неопренова вставка, жорсткі гачки для шнурівок.

Недоліки: поліуретановий боковий захист слабший за кевлар в попередній версії, через своє розташування внутрішній шов бокового захисту схильний до пошкоджень від контакту з камінням.

*Пам’ятайте, що взуття завжди варто добре приміряти перед покупкою. Не замовляйте його наосліп, щоб не попасти на дурні витрати. Виняток – вже знайома колодка, посадка і розмір.

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Чарівні посилання на спорядження з огляду:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.