Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

На третій день виставки ми запланували собі лише три великих стенди, а решту часу лишили на вільне блукання павільйонами в пошуках чогось цікавого і незвичного.

Cascade Designs (MSR, Therm-a-rest, PackTowl)

Першим з запланованих стендів був гігант Cascade Designs, який включає в себе таких виробників як MSR, Therm-a-Rest, Platypus, Sealline, PackTowl.

Найбільше змін цього року сталось у Therm-a-Rest. І перша з них та, на яку особисто я чекав вже дуже і дуже давно. У всіх килимках відтепер буде новий клапан WingLock Valve, який має зворотній клапан всередині.

Якщо хтось з вас користувався килимками Therm-a-Rest, то ви знаєте, як дивно відбувався процес надування: потрібно було наповнити килимок повітрям і хутчіш закручувати клапан, доки вся ваша робота не вилетіла назовні.

Тепер поспішати не треба. Відкручуємо верхній чорний корок і неспішно надуваємо килимок. Якщо захочеться перепочити чи відволіктись – не проблема, повітря нікуди не втече. Коли килимок наповнений, закручуємо чорний корок і насолоджуємось комфортним сном.

Якщо килимок потрібно здути, повертаємо кольорові виступи в нижній частині клапану протигодинникової стрілки і повітря виходить назовні.

Такими клапанами відтепер будуть оснащені всі килимки Therm-a-Rest. Однак в деяких з них (більше кемпінгових моделях) за функції надування і здування відповідатимуть різні клапани. Втім і вони виготовлені на основі того клапану, що я описав вище.

В надувачках для килимків теж зміни. Багато хто з вас чекав надувачку-гермомішок і вона таки з’явилась! Therm-a-Rest BlockerLite Pump Sack важить 75 грамів і її приєднання до клапану килимка відбувається завдяки комбінації паз-виступ.

Електрична надувачка Therm-a-Rest NeoAir Micro Pump тепер стала ще менше і її вага впала до 65 грамів. Це вже з батарейками.

З 2020 року в асортименті виробника з’являться дві нові моделі надувних килимків: NeoAir Topo та NeoAir Topo Lux. Перша має товщину 7,5 см і важить 620 грамів. Її R-value = 2,3. Конструкція килимка зображена на фото нижче. Крім вертикальних перегородок в ньому додані горизонтальні канали, що в шахматному порядку закріплені то до верхньої, то до нижньої тканини. Таким чином повітря менше бігає всередині килимка і він стає теплішим.

NeoAir Topo Lux виготовлений за просунутішою триангулярною конструкцією. Його товщина вже 10(!) см, а вага лише 650 грамів. Водночас, його коефіціент R-value складає 3,7, тобто це сильний трисезонний килимок. А якщо згадати, що дехто досі бігає взимку з тонкими пінками, для них це ліжко видасться теплим і в зимових походах.

На додачу, верхня тканина килимка NeoAir Topo Lux доволі приємна на дотик.

Самонадувний килимок Therm-a-Rest Trail Pro з 2020 року матиме конструкцію StrataCore (переріз нижче на фото), товщину 7,5 см, вагу 820 грамів і R-value 4,4. В порівнянні з теперішньою версією він додасть 2,5 см товщини, 80 грамів ваги і 0,4 R-value. Що казати, додаткові 2,5 см висоти дадуть море комфорту його власнику. Якщо ж хочеться легший і тонший варіант, який є в продажу зараз, то саме час замислитись над купівлею, бо 2020 рік не за горами.

Ще одне оновлення в килимках – це додатковий колір Therm-a-Rest Z-Lite. З 2020 року його можна буде придбати і у блакитному виконанні.

Наступне важливе оновлення в килимках – це новий стандарт вимірювання їх R-value, що зветься ASTM F3340-18. Про цей стандарт ми вже говорили в статті про другий день виставки.

Він дозволяє уніфікувати вимірювання теплоізоляції килимків серед виробників і вивести їх на більш справжній і відповідний до реальних умов рівень. Цікаво, що за новим стандартом теплоізоляції килимків Therm-a-Rest помітно зросла. Рекордсмен зростання – Therm-a-Rest X-Therm. Тепер його R-value становить 7,2!

У MSR оновився намет Hubba Hubba NX. По-перше, вони вихваляються новим поліуретановим покриттям Xtreme Shield, яке має жити на тканині значно довше за попереднє.

По-друге, вони відмовились від проклейки швів в тенті, бо ті є найслабшим місцем в питанні довговічності. Натомість кількість шарів тканини на швах збільшили на два і тепер ті шви прошивають голкою, діаметр якої менший за діаметр нитки. Тому нитка має щільно заповнювати отвір від голки і не пропускати опади всередину. До того ж, як розказав нам представник бренду, до складу нитки додали бавовну, яка розбухає від намокання і ще щільніше заповнює отвір.

Такою технологією давно користуються виробники ультралегкого спорядження і навіть окремі поважні поп-бренди, тому сумнівів в її дієвості в мене не виникає.

MSR Hubba Hubba NX комплектується композитним каркасом Syclone від американського виробника Easton. За відгуками, він еластичніший за алюміній, тому переживає сильніші вітри і вигини, однак менш ремонтопридатний у разі пошкодження. Саме тому український постачальник MSR (магазин Команда Екс) матиме в наявності змінні секції композитних каркасів, на випадок, якщо вашому тенту знадобиться ремонт.

Абсолютно нових наметів на 2020 рік у виробника є два: Avstand та Habitude. Перший – простора напівбочка з зовнішніми алюмінієвими дугами, що в двомісному виконанні важить 2,72 кг.

Причина ваги – товщина тканин: тент 68D армований поліестр, дно – 70D нейлон з плетінням Тафетта.

З такими тканинами тамет має бути міцнішим і стійкішим до погодних умов за полегшені варіанти. А зовнішні дуги дозволять встановлювати тент окремо від спальні, або одним рухом встановлювати весь намет.

В дощових регіонах така властивість стане в нагоді, бо спальня лишатиметься сухою.

Habitude – це палац для сім’ї або компанії друзів. В ньому можна стояти на весь зріст (в центрі спальні), а конструкція явно запозичена з високогірних наметів.

Додаємо сюди міцні тканини (тент – поліестер 68D з армуванням, підлога – поліестер 68D Тафетта) і маємо суперстійкий і просторий намет, що важить 5,72 кг в чотиримісній версії і 6,35 кг – в шестимісній.

І погляньте на товщину його дуг! Це мінімум 10 мм.

Серед приємних дрібничок – оновлення підставки для газових балонів. Тепер вона має гумову основу і вміє складатись компактніше.

В рушниках PackTowl – гарні малюнки. Кажуть, ці рушники вміють довше за інші лишатись свіжими і не набирати запах. Секрет – в їх обробці. Ми такими не користувались, але може хтось з вас хоче підтвердити чи спростувати цю заяву.

На що я хочу звернути увагу – то це вага рушників PackTowl Ultralight. Вона є меншою за вагу аналогічних моделей у інших виробників.

Exped

В швейцарців новинок і оновлень дуже багато.

Вони нарешті поміняли конструкцію підвіски рюкзаків Lightning i Thunder. Тепер пряжка регулювання висоти спинки гарно схована за м’яку накладку і її тиск на спину виключений (пам’ятаєте, я попереджав про нього в огляді?).

Стропи і фурнітура в цих рюкзаках стали меншими і легшими. Щоправда, вага виробів від того не зменшилась. Можливо, зміни в підвісці успішно “з’їли” весь виграш у вазі.

З 2020 року в асортименті Exped з’явиться міський-мандрівник наплічник популярного нині формату рол-топ з потужних тканини і металевою фурнітурою. Петлі для металевого гачка, що тримає рюкзак закритим, встановлені на різній висоті, щоб можна було змінювати його об’єм залежно від наповнення.

Особисто мене найбільше привабив клей для швидкого ремонту. Не плутайте його з суперклеєм, який після висихання стає крихким і нееластичним. Експедівський висихає за 15 секунд під світлом ультрафіолетового ліхтаря (йде в комплекті до клею) і після висихання лишається таким же еластичним, як наш улюблений McNett SeamGrip. Я, чесно кажучи, не розумію, чому такий клей не з’явився у макнетівців. Ніби ж вони в голові гонки по ремонту спорядження.

Як би там не було, тепер не потрібно буде чекати ніч чи більше, доки в поході заклеїться взуття. Намастив, посвітив і вперед. Цікаво буде потестувати цей клей на зносостійкість у взутті, де все рухається і гнеться нон-стоп.

В килимках у Exped з’являються дві нові пінки, FlexMat та FlexMat Plus. Обидві складаються “гармошкою”. Помаранчева має товщину 1,8 см, синя – 3,8 см. Вага – 350 і 500 грамів. За заявою виробника перша розрахована на температури +3°С і вище, друга -4°С і вище.

Обидві пінки ми вже маємо в користуванні і детальніше розкажемо про них навесні 2020-го, коли вони з’являться на ринку України.

В надувних килимках оновлення лиш одне: модель Airmat тепер випускатиметься і в прямокутній версії та носитиме назву AirMat UL. В розмірі Regular її вага становитиме 390 грамів, в Large – 510 грамів. Показник R-value в обох – 1,3.

До речі, Exped відтепер також міряє теплоізоляцію своїх килимків за стандартом ASTM F3340-18. Через це не дивуйтесь, що всі знані вами килимки з 2020-го року матимуть інші показники в описах. Водночас, їх можна буде напряму порівнювати з килимками Therm-a-Rest та Sea To Summit.

В самонадувному секторі Експед активно подався в кемпінг. До класичного МегаМату товщиною 10 см додався Exped MegaMat Max товщиною 15 см (навіть уявити не можу той обсяг комфорту, який дає такий килимок) і Exped DeepSleep Mat товщиною 7,5 см, що буде коштувати значно менше МегаМатів, водночас стане комфортнішим за тонші самонадувачки.

В спальниках швейцарці хвалились моделлю WaterBloc Pro, в якій замість швів тканини з’єднані спаюванням. Експедівці кажуть, що завдяки цій технології спальник полегшав на 30% відносно свого аналогу попередніх років. Зовнішня тканина спальника Pertex Quantum Pro з показниками 1000/7000, внутрішня – армований нейлон 15D. Наповнювач – польський гусячий пух 90/10 з пружністю 850FP. Вага спальника з лімітом на -8°С становить 890 грамів, на -13°С – 1280 грамів. Вага утеплювача в першому випадку 540 грамів, в другому – 850 грамів.

Ще одним приводом похвалитись став квілт Exped Quilt Pro. Тканини і наповнення аналогічні спальнику WaterBloc Pro.

Внизу отвір затягується шнурком, збоку – блискавка на всю довжину. Використання таких виробів доволі широке: і як окреме ліжко, і як лайнер і як анерквілт в гамаку. Версія на 0°С ліміту важить 750 грамів та має 450 грамів пуху всередині.

Спальники WinterLite, TrekkinLite та Comfort з 2020-го року матимуть жіночі версії, що міститимуть на 10-15% більше пуху над торсом і в ногах.

Comfort – це нова модель пухового спальника середнього цінового діапазону (за мірками швейцарців). Тканини 20D армований i 30D неармований нейлони, пух гусячий 700 cuin 90/10. Чоловіча модель на 0°С в розмірі М (до 180 см) містить 420 грамів пуху і важить 970 грамів. Також є моделі на -4°С (590 г пуху, загальна вага 1140) і -10°С (750 г пуху, загальна вага 1290) для чоловіків та на -4°С (495 г пуху, загальна вага 990) і -9°С (675 г пуху, загальна вага 1190) для жінок.

Tatonka

Tatonka в більшості вихвалялась рюкзаками, як тими, що вже були в колекції, так і новинками.

Центральна композиція рекламувала серію рюкзаків з системою Recco, яку, зазвичай, використовують для пошуків людей у лавинах. Німці кажуть, що влітку цю технологію можна задіяти для пошуку заблукалих чи травмованих туристів. На рюкзаку вшивається відбивач сигналу, а гелікоптер літає над землею з передавачем-отримувачем і шукає відбитий сигнал з рюкзака потерпілого.

Мені ж більше сподобалась не сама система (бо в Україні подібною технологією пошуку рятувальники не оснащені), а ті рюкзаки, які входять до колекції Recco у Татонки.

Як і Kelty Zyp, про який ми говорили в одному з останніх відео на нашому каналі, вони не мають суцільної спинки. Максимальна вентиляція, яку німці назвали X Vent Zero.

Більше того, у Татонки в рюкзаках з такою підвісною системою можна змінювати вигин спини, тим самим або збільшувати вентиляцію, або перетворювати простір рюкзака на більш класичний і зручніший в завантаженні.

З такою спинкою у Татонки є два типи рюкзаків: класичні і полегшені. Обидва в якості однієї з тканин використовують нейлон Gridstop з нитками Dyneema, однак в полегшеній версії більшу частину рюкзака займає легкий нейлон. І підвісна система в ній також позбавлена всього зайвого.

В результаті, 30-ти літровий Tatonka Skill 30 з вентильованою спиною важить 800 грамів. А 45-ти літровий Tatonka Kings Peak (вже з клапаном) – лише 1,2 кг.

В міському напрямі очі розбігаються від кольорів і рішень: класичні рюкзаки, ролтопи, для ноутів.

Навіть сумка з лямками є, якщо раптом захочете чогось незвичайного.

З аксесуарів я б виділив два. Перший – це сумка “бананка”, в які фастекс вимагає додаткової дії (підняття центральної частини) для відкриття. Така от антикрадіжкова функція.

А другий – це море гаманців з захистом від зчитування даних з карт. Просто море.

А якщо захочете добре заховати паперові гроші – ловіть ремінь з прихованою кишенею.

І, наостанок, покажу вам того монстра, який розрахований на навантаження понад 30 кг. Це Tatonka Yukon X1. Він особливий тим, що його рама зі спини опускається безпосередньо в вушка поясу, таким чином вага має краще розподілятись на тіло мандрівника.

Я, мабуть, ніколи це не перевірю особисто, бо з такими вантажами ми не бігаємо, однак мені було б цікаво затестити “полегшену” версію Юкона на 60+10 літрів, бо на такі рюкзаки час від часу ми отримуємо запити від вас.

Kayacat

Це той бренд, який вразив мене найбільше. Виявляється, на ринку вони вже давно, але пересіктись з ними раніше нам не траплялось.

На виставці Kayacat презентували один єдиний продукт – це надувний катамаран. Його родзинка в тому, що весь катамаран, з усім навісним, що ви бачите, і з сидінням, і з веслом, і з помпою, і з упаковкою важить 7 кг! Сім кілограмів! Більше того, він залазить в сумку розміром великої ручної поклажі літака.

І якби ж то це все. Ширину катамарану можна змінювати розстібанням чи застібанням блискавки.

І виробник каже, що з’єднавши спереду і ззаду балони, його можна використовувати на білій воді.

А в спокійній воді весло можна перетворювати з подвійного на довге, для веслування стоячи. І все необхідне для цього також є в комплекті поставки.

Коштує таке щастя 960 євро. А ще за п’ять сотень можна докупити на нього вітрило і спростити собі життя.

Pajak

Цей польський бренд вже давно відомий нам своїми ультралегкими спальниками, але, нажаль, в Україні його не знайти. Хоч на виставці помилуємось на його творіння.

Цього року вони презентували пуховий подвійний спальник Quest 4TWO на температуру ліміту 5°С, що важить 1100 грамів. В якості утеплювача – польський качиний пух 700FP. І весь цей спальник зроблений з матеріалів, що піддаються переробці.

Паяківці вчили нас, що вага пуху в спальнику не є показником теплоти, якщо той пух стиснений тканиною. І показували надра своїх спальників, що дають пуху розправитись по максимуму.

А щоб вразити своєю роботою, продемонстрували спальник на температуру ліміту -43°С вагою 1500 грамів. В нього закладені 1050 грамів польського гусячого пуху пружністю 900FP. Ціна такого спальника 970 євро.

На цьому наш екскурс по виставці завершився. Вперше сталось так, що за три дні ми обійшли всі стенди, що нас цікавили. Зазвичай, на це не вистачало і чотирьох днів.

Все ж, цього року виставка значно поменшала. Менше брендів, менше цікавинок, менше відвідувачів. Дистриб’юція в Європі більш-менш розподілена і для виробників така виставка – це зайва витрата коштів, яка не приносить пропорційних доходів. Тим більше, що організатор так і не виконав свою обіцянку зробити її відкритою для всіх.

Тепер цікаво, а що ж буде наступного року?

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи і автору статті. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

  • Інтернет-магазин Вершина
    Інтернет-магазин Gorgany
  • Або скажіть “Запишіть на ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
  • Інтернет-магазин Команда Екс надає 10% знижки за кодовою фразою “Запишіть На ПроПоходи” в коментарі до замовлення
  • Або скажіть “Запишіть на ПроПоходи” на касі магазинів Команда Екс та Команда Екс Travel
  • Liteway надає 5% знижки за промокодом “propohody”
  • James Cook надає 5% знижки за промокодом “propohody”
  • ЇDLO дає знижку 10% за промокодом “2ProP10“.

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.