Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Щороку ми відвідуємо найбільшу європейську виставку спорядження, щоб подивитись на новинки з майбутнього і розповісти про них вам. Цього року програма не менш насичена, ніж зазвичай, тож отримуйте 🙂

В нульовий день виставка відкрита лише для преси, звичайних відвідувачів сюди ще не пускають. Тому це шанс спокійно походити, подивитись на стенди і запланувати роботу на наступні 4 дні. Водночас, на деяких стендах вже можна зустріти виробників і поспілкуватись з ними.

Цього разу в нульовий день першим стендом ми відвідали виробника одягу з вовни, Rough Stuff. Ці хлопці запевняють, що вовна спокійно може бути третім шаром, адже добре стримує вологу, якщо правильно виготовлена. В якості доказу показують курточки, що 100% виготовлені з валяної вовни. Виглядають вони, звісно, дуже кльово. Але пробувати їх носити поки не плануємо. Вони дуже недешеві і в Україні поки що відсутні.

Далі – Technica. Вони намагаються запровадити технологію абсолютно індивідуального по колодці взуття, яке підганяється одразу в магазині. Тобто в середині взуття закладений композит, який при нагріванні до певної температури стає пластичним.

Тоді одягнені у нагріте взуття ноги користувача вставляються в спеціальні ємності і за допомогою повітря кросівки притискаються до ступні. 8-10 хвилин вистигання і кросівок, і устілка індивідуальні. Якщо спроба вам здалась невдалою, процес можна повторити.

Керує всім така страшна машина. Цікаво, чи в Україні ця технологія також буде присутня.

Ortlieb презентували новий рюкзак, що має захист від води IPx7 і може бути використаний як в походах, так і в мандрівках автівкою чи транспортом. Бо це щось середнє між рюкзаком і баулом.

Ніби є напівжорстка підвіска і стегновий пояс з кишенями, разом з тим, відкривається основне відділення величезною блискавкою на спинці рюкзака. Всі шви проклеєні, тканина супер витривала. Звідси доволі висока вага.

На фронтальній частині рюкзака можна закріпити спорядження за допомогою строп і петель.

Пробігли повз Mammut, який, схоже, у 2019 році буде доводити, що спорядження білого кольору якщо і непрактичне, то виглядає неймовірно круто 🙂

А Patagonia, як завжди дбає про навколишнє середовище і показує, що будь-які речі можна використовувати знову і знову. У великих масштабах компанія робить наголос на небезпеці дамб на річках. Спорядження не вдалось роздивитись, бо не було часу, але, думаю, сюди ми ще повернемось в наступні дні.

Виробник Gruezi Bag переконує, що вовна – чудовий утеплювач для спальників. При правильному виробництві вона має бути м’якою, пухнастою і стійкою для прання. Плюс, вовна прагне до певного балансу, відповідно, якщо надворі холодно, вона випускає вологу і стає пухнастішою. Якщо ж тепло, то навпаки, забирає вологу і гріє менше. Хто зна, чи воно дійсно так, бо досвіду з такими спальниками ми не маємо.

Вони пропонують серію мішків з суто вовною, з міксом вовни і пуху і вовни з синтетикою. Вага від 400 грам за версію на +12, ціни від 180 євро.

Решта нульового дня складалась зі спілкування з іншими блогерами, відпочинку і пречудового круїзу Боденським озером.

Перший день виставки почався традиційно зі стенду Osprey. Але відчуття від відвідин стенду були нетрадиційно двозначними.

Думаю, це через бюджетні новинки Rook i Renn, рюкзаки об’єму 50 і 60 літрів і вантажопідйомністю 16-18 кг. Хоча вони мають пречудові параметри по вазі (1,6 кг), враховуючи що їх підвісна система вентильована, ще й змінює розмір, але тканини і сітка на дотик дуже дешеві. Зовсім не оспреївські. Так, лишається добре відома гарантія і якість фурнітури, але як береш в руки рюкзак, то немає того відчуття приємності і впевненості. Ціна на новинку 140 і 150 євро в залежності від об’єму.

Висота спинки регулюється переставлянням металевої рамки в петлі на спинці.

Нажаль, на фронтальній частині рюкзака відсутня фірмова оспреївська еластична кишеня 🙁

А з доброго – новинка комплектується рейкавером.

Гарні новини про модель Kestrel. Завдяки збільшенню товщини амортизаційної подушки і діаметру металевого каркасу, оновлена серія може комфортно витримувати навантаження 20 кг.

Передня еластична кишеня тепер еластична по боках, а спереду вона виконана з жорсткої тканини, аби менше страждати від контакту з камінням, жерепом, чи підлогою в транспорті.

Ще один цікавий крок і на новинках, і на оновленому Kestrel – кріплення стегнової кишені до бічної компресійної стропи. Виробник каже, що затягнувши стропу можна буде легше користуватись кишенею однією рукою.

І найбільш помітний ззовні апгрейд Кестреля – це величезний фронтальний вхід на об’ємах 58 і 68 літрів. В той час як 48 і 38 лишають з бічним входом. А 28 взагалі зникає з колекції.

Відтепер на європейському ринку буде доступна жіноча версія Levity, рюкзачок Lumina.

А Eja буде вироблятись в літражі 58 літрів (дівчата, ви правда хочете такий об’єм полегшеного рюкзака?:))

Hikelite, який ми любимо і користуємо, обзавівся новим об’ємом, 32 літри. Цей літраж вже оснащений клапаном на одній стропі. В решті – все ідентичне меншим об’ємам.

І новинка в серії для одноденних прогулянок – рюкзаки Skarab i Skimmer.

Це чоловіча і жіноча моделі відповідно з доволі цікавою спинкою. Нагадує вона поверхню килимка Therm-a-rest Z-Lite. Мала б трохи вентилюватися і позитивно впливати на розподіл навантаження.

Більші об’єми цих моделей мають кишені на стегновому поясі, фронтальну кишеню з тканини і бічні кишені на блискавках. Менші – еластичні бічні кишені.

Вхід до рюкзаків схожий до салєвівських і експедівських – блискавка, що проходить по верху рюзкака з трьох сторін і відкидає наперед кришку.

Кожен з об’ємів комплектується магнітом для питної системи.

Наступний стенд, який ми відвідали, був Nikwax.

Вони зробили те, чого мені особисто сильно не вистачало. Засіб BaseFresh у вигляді гелевого концентрату. Такого тюбика вистачатиме на 20 циклів прання в м’якій воді і він набагато легший і компактніший за рідину.

Tent&Gear Solar Wash і Solar Proof відтепер є в 100 грамових упаковках.

А Techwash знову оновився і тепер його версія називається 16.1. Кажуть, став ще краще протистояти воді і менше впливати на довкілля.

І, загалом, Nikwax дуже пишається своєю співпрацею з EOCA (Europian Outdoor Conservation Assosiation), яка дбає про довкілля і відновлює ліси на планеті (2 мільйони висаджених дерев у минулому році).

Цього року Nikwax активно рекламує пух просочений їхніми засобами. Кажуть, в спальнику з такого пуху можна плавати і не мерзнути. І показують на стенді фотку з зимових експериментів при температурі -20.

На стенді Sierra Designs і Kelty неперевершений Роман Лопух, тернополянин, що працює на цю компанію в Штатах, детально розповідав про нові рюкзаки і колекцію спальників Kelty (бюджетніший бренд, ніж SD, але належить тому ж власнику).

Рюкзаки, як на мене, пречудові. З ціною від $129 за 28-літровий лайтовий рюкзак з регульованою вентильованою підвіскою до $230 за 68-літровий з тією ж крутою підвіскою, об’ємним клапаном і купою корисних дрібничок.

До речі, між стегновим поясом і плечовою подушкою в підвісці цих рюкзаків нічого немає. Тобто вентиляція суперова. Як така підвіска сидітиме, мабуть перевіримо наступного літа 🙂

І найкрутіша фішка підвіски – це можливість відрегулювати її розмір не знімаючи рюкзака. Тягнемо за дві стропи по боках і рюкзак приймає форму спини.

Моделі більших об’ємів, окрім регулювання довжини спини, оснащені регулюванням поясу. Швидке і просте – липучки велкро.

І дизайн цих рюкзаків видався мені доволі успішним.

Власне, Роман детально розповів про них у відео, яке можна знайти на нашому фейсбуці.

З цікавих спальників я б виділив модель Cosmic, яка має 600 пух з максимально безпечною водостійкою обробкою, і на +4 градуси важить 760 грамів. Притому ціна його в Штатах $129. А український дистриб’ютор каже, що спробує максимально наблизитись до неї в Україні.

На 2019 рік ця модель буде дещо оновлена, але, оскільки в Україні про неї ще мало знають, вважайте буде для вас цікава бюджетна пухова новинка 🙂

Tuck – це спальник на синтетичному утеплювачі ThermaPro Ultra. На ті ж +4 важить 1,32 кг. Вага ніби-то не найпрактичніша, але ціна лише $69.

Плюс, цей спальник має анатомічний капюшон, що обертається разом з головою і вигнуту блискавку, яка дозволяє витягти ноги, щоб скинути зайве тепло і влаштувати їх на спальнику, а не збоку поза килимком.

Пухова ковдра за $99 доларів – ще одна кльова пропозиція від Kelty. 600-ий оброблений пух, вага 1,19 кг і температура ліміту -1. Повністю розкладається в квадрат, тож літом можна користуватись ним вдвох. А восени придбати другий і зістібнути два в одне величезне ліжко.

TruComfort – кемпінгові спальники, що мають інтегровану ковдру. Хочете – вкриваєтесь нею, хочете – застібаєтесь повністю, а можете просто відкинути все на боки і валятись поверх. Спальник на +1 важить 1,8 кг і коштує $110 доларів на американському ринку. Утеплювач – синтетичний ThermaPro.

В такому ж сенсі зроблене і подвійне ліжко TruComfort Double Wide. Інтегровані ковдри, верхній шар від’єднується і може бути використаний як окрема невелика ковдра, підходить для туристів зростом до 198 см і важить 4,3 кг на температуру -7. Коштує такий $180.

Дитячі спальники Kelty є двох типів. Для менших діточок – з відкидною передньою частиною, щоб можна було простіше покласти в нього дитину, що вже заснула у вас на руках чи в колясці.

Для доросліших – спальник, що росте разом з дитиною. Відстібаємо спіральну блискавку і подовжуємо його на 30 см.

Про намети Kelty ми розкажемо в один з наступних днів, коли зможемо поставити їх і детальніше роздивитись.

В Sierra Designs новинок небагато. Одна з них – ультралегкий квілт на 800-му обробленому качиному пуху, з тканиною 15D і отвором під голову для надхолодної погоди. Випускається на температури +1 і -7 градусів. Важать 567 і 708 грамів відповідно.

Намет Meteor тепер матиме версію на чотирьох. А в якості оновленої одинички – High Route, що став легшим завдяки оптимізації конструкції. Його вага 880 грамів. З одного боку – повноцінний вхід, з іншого – тамбур для рюкзака і вкорочена блискавка саме під рюкзак.

Sea To Summit вразив нас кількістю новинок.

Перше – і в спальниках, і в килимках більшість моделей матиме жіночу версію. І це означає не лише теплішу і меншу (170 см), а й продуману по фігурі. Якщо чоловічі килимки рівномірно звужуються донизу, то жіночі мають більш-менш однакову ширину від плечей до стегон, а потім йдуть на звуження. Те саме зі спальниками. Тепліші, коротші і анатомічні.

Моделі Micro відтепер не буде. То ж, хто мріяв про неї – встигайте купити. Лінійка Spark розширена до 5(!) моделей: від Spark 0 (+15, 225 грамів) до Spark IV (-15, 880 грамів).

Спільна властивість всіх – тканина 7D i 10D. А далі кожен з варіантів сильно відрізняється конструктивом. Нульовий не має капюшону і його блискавка лише на третину довжини. Він більше схожий на пуховий лайнер.

Одиничка і двійка – блискавка до половини довжини і добрий капюшон. Трійка і четвірка – блискавка до низу плюс пуховий комірець довкола шиї. Комірки для пуху в зоні торсу – вертикальні, щоб наповнювач не тікав по боках. В ногах – горизонтальні.

Жіночі спальники цієї серії звуться Flame і мають лише праву блискавку. І відтепер всі чоловічі спальники – з лівою блискавкою, жіночі – з правою.

Серія з 750-им пухом зветься Ascent i Altitude. Ці спальники, як і Marmot Neverwinter, мають по дві блискавки, одна з яких – коротка, і призначена для витягання руки, приміром, для читання чи готування. Причому в цих спальниках вже є кліпси, які тримають його біля плечей і не дають падати, чого дуже не вистачало в Мармоті.

Довга блискавка в цих моделях дозволяє з’єднувати спальники між собою. Варіант Ascent на -4 важить 860 грамів. Altitude на -12 тягне на 1080 грамів.

І ще один представник 750-го пуху – мега широкий спальник Explore. Найбільші мандрівники – радійте, тепер матимете якісний і сучасний спальник спеціально для вас. Вага 1395 грамів на -13.

До моделі Trek тепер є жіноча версія Journey на тому ж 650-му пусі, що й чоловіча. І в колекції з’явився ще доступніший по ціні пуховий спальник Treeline. Пух тут вже 600-ий, точні температури і вага поки невідомі.

Квілт Ember відтепер не матиме блискавок, а буде зшитий внизу. Це і полегшення і менші втрати тепла. Але точних даних по вазі поки також немає. Тканина, як і в Спарку, 7D.

В синтетичному світі STS також оновлення. Спальники Traverse і Venture. Обидва на термолайті. Другий – жіночий. Вага Traverse на -4 важить 1,1 кг, Venture на -5 важить 1,1 кг.

Простіші синтетичні моделі – чоловіча Trailhead i жіноча Quest. Перший на -1 важить 1040, другий на -3 важить 1050.

В килимках з’явилася нова модель на товщиною 10 см, EtherLiteXT. Буде доступна як з ізоляцією, так і без. Та, що з ізоляцією буде в анатомічній і прямокутній формі. Прямокутна буде і в розмірі RegularWide.

Фішка цього килимка – тканина, що в одному напрямі має нитку 30D, а в іншому – 40D. Виробник каже, що через це килимок такий матовий на вигляд. Плюс, завдяки новій технології ламінації, килимок майже не шелестить. Принаймні, на перший погляд, це найтихіший надувний килимок, що ми зустрічали.

І цікавий апгрейд всіх килимків STS – це Pillow Lock System. Простими словами – це шорсткі наклейки в області голови, які утримують подушку і не дають їй з’їхати де-не-де.

Цікаво, як ця система впливатиме на простирадла чи спальники. Як проводити рукою – то майже не помітна. Але мала б чіплятись до “оксамитових” тканин.

Жіночі версії килимків – просто бомбезні по кольорам.

Аби старі подушки могли уживатись з системою фіксації, навіть, якщо вони не Делюкс формату з правильними тканинами, для них видумали напірники, що майже нічого не важать. І загалом, для декого це може бути цікава опція, бо напірних легко випрати і мати знову свіжу подушку.

З подушок цікава новинка – надувнка пухова. Пух розташований лише зверху, ззовні надувного балону. Поки ми не зрозуміли для себе її суть, може допоможете? 🙂

По посуду – нова колекція зі сталі. Дно – чорне і шорстке. Можливо, щоб краще стояли на пальнику і мали більшу площу для схоплення тепла. Конструкція така ж, як і в алюмінієвій версії, що от-от з’явилася на ринку. Про неї вже скоро розкажемо детальніше, бо вже деякий вона подорожує з нами.

Вау-ефект отримали від рюкзачка для мандрівок містом і в якості резервного резервуару для речей. Він зроблений з тканини 15D, має об’єм 18 літрів, важить 30 грамів, займає майже нуль місця і, увага, витримує до 90 кг навантаження. Ми перепитали декілька разів, чи точно 90, а не 19. СТСівці просто поставили в нього дівчину і підняли рюкзак разом з нею. Тож, схоже, це таки не міф.

До гамаків Sea To Summit стропи тепер йтимуть в комплекті. Ультралайтові до ультралайтових і звичайні до звичайних. Кріплення зміниться до неймовірно дурне-захисного. Вставити криво не вийде.

І ще одна новинка, яка мені сподобалась – надувний багажник для даху автомобіля. Монтується за пару хвилин і дозволяє перевозити вантаж до 50 кг.

Після STS завітали на Klymit. Там все не так райдужно. Новий подвійний спальник і квілт-ковдра. Та й все. Був ще новий гамак, але нам не видався чимось таким, що варто фоткати.

Ще помітили гарний варіант трек-парасольки від EuroShirm. Чіпляється до рюкзака і не потребує тримання руками. Важить, правда, понад 300 грамів:) Але стенд в них такий гарний 🙂

І вони мають чудову легку парасолю для міста вагою 175 грамів і каркасом з карбону та алюмінію.

Biolite показали новий мангал з піддувом і зарядкою для девайсів через USB. Виглядає круто, але почекаємо на ціну.

Також в них на стенді був невеличкий налобний ліхтарик. Дві лінзи: ближнє і дальнє світло. Спільна яскравість 320 люмен.

Вбудований акумулятор позаду на стропі на 900 mAh і зарядка від usb. Вага 69 грамів. Має червоне світло. Думаю, затестимо його.

Загалом, з’являються нові бренди, що дбають про зменшення кількості пластику. Наприклад, Dowabo. Це двостінні термопляшки для напоїв, в тому числі й газованих. на 0,75 і 0,5 літри. Суто для міста, бо важкі. Ціна до 35 євро. Матова поверхня і кольори – як зефірки 🙂

В Helinox новий стіл, що важить 200 грамів і має навіть 2 підстаканники. Нам би таки дуже згодився в цій мандрівці.

Ще з новинок – кемпінгові стільці. Кажуть, все більше людей їздить на кемпінг, тож вони хочуть їм запропонувати ще більше якісного комфорту в купі з компактністю.

Такими були наші перші два дні на найбільшій європейській виставці спорядження. Якщо у вас є питання – задавайте їх в коментарях і ми спробуємо відповісти на них по поверненні додому 😉

А завтра – нові відео на нашому фейсбуку і нова стаття ввечері на propohody.com 😉

Хештег #PropohodyOutdoorShow2018 в фейсбуку і інстаграмі – то добрий спосіб слідкувати за останніми нованима з виставки!

Нагадуємо, що ви можете легко підтримати розвиток ПроПоходи. Просто купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки. Всі дисконтні системи при замовленні через ці посилання працюють, як завжди.

Щиро дякуємо за вашу підтримку!