Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Вы знаете, кто такой Богдан Гула? Это человек, благодаря которому у вас есть возможность читать описания маршрутов в блоге ПроПоходы на украинском языке:) В свободное от переводов время Богдан пишет заметки для собственного блога ?З рюкзаком за плечима.? Но сегодня он написал статью про питьевые системы специально для нашего походного сайта.

Если вы хотите написать статью для блога ПроПоходы – не молчите, выходите на связь по почте propohody[собака]gmail.com.

А сейчас встречайте первый гостевой пост в блоге!


 

Цікавим нововведенням в сучасному туристичному спорядженні стали питні системи, також відомі як гідро-паки чи H2O-системи. Закордоном такими системами користуються вже давно, і у нас вони поступово набирають популярності. Питні системи надають можливість поповнювати запас води в організмі під час ходьби, чи, що важливіше, під час їзди на велосипеді, не зупиняючись і не втрачаючи швидкості руху. Без сумніву, вони дуже практичні в деяких видах змагань (зокрема, в пригодницьких гонках чи мультиспортивних змаганнях) і доволі зручні у звичайних туристичних походах.

За специфікою конструкції питні системи можна поділити на такі типи: жорсткі питні системи, які мають в своїй основі пластикову пластину, котра підтримує їх постійну форму, та м’які питні системи, які такої пластини не мають і схожі на мішок. Питні системи обох конструкцій мають низку переваг і недоліків.

Кожен із названих типів систем також можна поділити на підтипи в залежності від певних ключових параметрів. Так, деякі системи можуть закриватись різьбовою кришкою (кришка при цьому може бути більшого чи меншого діаметру) або ж слайдером. Також значення має діаметр та довжина питної трубки, тип питного клапану, вага системи. Враховуючи ці параметри, слід здійснювати свій вибір.

Оскільки мій досвід використання обмежується системами Osprey HydraForm Reservoir 2 L і Freetime Hydration System 2 L, аналіз питних систем буду проводити на їх прикладі. Основними критеріями для порівняння я обрав наступні: зручність наповнення водою; зручність транспортування в рюкзаку; зручність пиття під час походу; зручність догляду за системою.

Користування гідро-паками відбувалось у зв’язці із рюкзаком Osprey Kestrel 38.

 

Freetime Hydration System 2 L

Тип: м’яка питна система
Вага: 133 г
Довжина: 38 см
Ширина:  17,5 см
Ширина наповненої системи: 10 см
Довжина трубки:  103 см
Діаметр трубки: 6 мм

 

Зручність наповнення водою.


За допомогою спеціальної ручки під отвором систему в домашніх умовах можна легко наповнювати водою з пластикової пляшки чи з-під крану (якщо хтось ризикне). В природних умовах цю систему, як систему м’якого типу, наповнювати також зручно. Її можна підставляти під струмінь води, яка, наприклад, спадає із невеликих каменів. А там, де поверхня води рівна, гідро-пак можна занурювати у воду і зачерпувати її. Наповнення системи можливе навіть тоді, коли струмок чи річка достатньо мілкі. Зрозуміло, система може бути наповнена і за допомогою горнятка. В порівняні з м’якими системами, що закриваються слайдером, наповнення цієї є менш зручним.
Оцінка – 4 з 5.

 

Зручність транспортування.


В порівнянні з жорсткою системою має певні недоліки. Через м’який тип конструкції, гідро-пак не має стабільної форми. Його поведінка стане вам зрозумілою, якщо спробуєте наповнити поліетиленовий пакет водою, спершу повністю, а потім частково. Наповнена система стає достатньо об’ємною і, при розташовуванні в спинному відділенні наповненого рюкзака, може спричиняти дискомфорт. Особливо складно зручно розташувати систему в рюкзаку після її “перезаправки”. Під час велопрогулянок із ненаповненим наплічником, питна система може “перекочуватись” рюкзаком з боку в бік. Суттєвою перевагою системи є її легкість.
Оцінка – 3 з 5.

 

Зручність пиття під час походу.


Довжина трубки і діаметр достатньо зручні. Відсутнє кріплення до лямок рюкзака. Клапан нікудишній, відкривати його незручно і важко.  P.S. Коли в походи брав цю систему, проблему зі зручністю пиття (чи то її відсутністю) вирішував, прилаштовуючи до питної трубки клапан та фурнітуру від Osprey.
Оцінка – 2 з 5.

 

Зручність догляду за системою.


Трубка і клапан легко від’єднуються від тіла гідро-паку. Через вузький отвір для наповнення її неможливо вимити зсередини. Є спеціальна петелька, за яку систему можна підвісити для просушування. Щоб стінки не прилипали одна до одної під час сушіння, встромляв в отвір питну трубку.
Оцінка – 3 з 5.

 

Osprey HydraForm Reservoir 2 L

Тип: жорстка питна система
Вага: 337 г
Довжина: 43 см
Ширина:  18,5 см
Ширина наповненої системи: 6 см
Довжина трубки: 103 см
Діаметр трубки: 7 мм

 

Зручність наповнення водою.


За допомогою спеціальної пластикової ручки, яка обхоплюється рукою, систему дуже зручно наповнювати в домашніх умовах. В природних умовах за наявності стоку води з каменю чи жолоба наповнення також дуже зручне – можна навіть не замочити гідро-пак (що не завжди вдається із м’якою системою). Проте, якщо водне плесо не має місць стоку води, жорстка конструкція стає серйозною перепоною наповнення системи водою. Щоб це зробити швидко, потрібно використовувати горнятко. Як варіант – питна система має достатньо широку кришку, нею можна також ефективно набрати води всередину.
Оцінка – 3,5 з 5.

 

Зручність транспортування.


Жорстка конструкція забезпечує пристойну зручність носіння і має низку переваг над м’якими системами. Тут є кілька моментів. По-перше, пластикова пластина має вигнуту форму, яка співпадає із вигином спини. По-друге, завдяки цій самій пластині вода розподіляється всередині ємності рівномірно, а сама система має невелику ширину навіть при цілковитому наповненні. По-третє, завдяки стабільній формі гідра-пак легко виймати і вкладати в рюкзак, незалежно від його рівня наповненості. Під час їзди на велосипеді Osprey поводить себе стабільно. Проте є один суттєвий недолік – велика вага питної системи, яка становить 337 г. в порівнянні з 133 г. від FreeTime-у. Різниця суттєва. Якщо розглядати цей фактор в розрізі участі в змаганнях на кшталт GorganyRace, вага стає першочерговим фактором надання переваги м’якій системі.
Оцінка – 4,5 з 5.

 

Зручність пиття під час походу.


Довжина трубки достатня. Більша її ширина, в порівнянні із FreeTime, дозволяє пити зручніше – втягується більше води. Питний клапан дуже зручний і не потребує важких маніпуляцій із відкриванням, достатньо зігнути його великим пальцем і, взявши в рот, легко стиснути зуби. Крім того, виробник передбачив оригінальний спосіб прилаштування питної трубки до лямок рюкзака. Одна частина кріплення (пластик із металевою пластиною) розміщується на грудній стяжці наплечника. На клапані є пластина із магнітом. Таким чином, коли виникає потреба пити – до трубки можна зручно дістатися, а після пиття – так само зручно закріпити її, не зупиняючись. Для велосипеда – просто чудовий варіант.
За зручністю пиття Osprey отримує всі 5 з 5.

 

Зручність догляду за системою.


Для відокремлення питної трубки від системи її під час миття, необхідно спершу зняти нижній край пластикової ручки із спеціальних пазів. Для цього потрібно натиснути на відповідну кнопку і потягнути пластикову ручку вперед. Отвір для наповнення системи водою – широкий,  але недостатній, щоб помити її вручну. Недарма виробник пропонує придбати на своєму сайті спеціальний набір для миття і сушіння системи. Гідро-пак має спеціальну петельку для сушіння після миття. Все таки, м’які системи, особливо, які закриваються на слайдер, зручніші при митті і сушінні. Щоб переконатись – достатньо пошукати відео на Youtube.
Оцінка – 3 з 5.

 

Висновки

Питну систему FreeTime я схильний використовувати у походах, де першочергове значення має загальна вага рюкзака. В зручності носіння вона програє Osprey. Зручність пиття зрівнюю, використовуючи питний клапан і фурнітуру від Osprey.

Osprey незамінний для мене у велопоїздках або в неважких піших походах, де я не думаю над кожним грамом спорядження. Затьмарюють хороші враження від зручності транспортування та пиття, лише вага та певні недоліки наповнення системи водою.

Зручність в догляді за обома системами зрівнюється лише через вузький отвір для наповнення водою FreeTime. Був би він ширший – моя оцінка для цієї системи була б вищою. За час користування цими системами я наповнював їх лише водою або водою з лимоном. Додавання цукру, меду чи інших липких інгредієнтів могло б серйозно ускладнити миття питних систем обох типів.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.