Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Хоча літо вже добігає кінця і активний сезон носіння сандалів в Україні завершується, саме зараз настає час розпродажів літнього спорядження в туристичних магазинах. Тому я не буду відкладати публікацію цієї статті до наступної весни, а поділюсь нею вже зараз. До того ж, дешеві перельоти потроху розмивають чітку сезонність мандрівок і створюють цілорічну актуальність літньому спорядженню.

Історія появи цього огляду класична. Lizard – новий для українського ринку бренд, який з 2019 року почала представляти компанія Gorgany. Оскільки нас читають і дивляться багато мандрівників, Gorgany запропонували нам обрати для себе сандалі з асортименту Lizard і поділитись з вами своєю думкою щодо їх недоліків і переваг. 

Спробуємо.

З першого погляду Lizard намагається заявити про свою серйозність тотально італійським виробництвом. Сандалі, що обрали для себе ми, як і решта моделей в лінійці, виробляються в Італії на власній фарбиці з відповідними якісними наслідками.

Серед наших друзів є власники Лізардів з багаторічною історією, які досі вправно бігають світом.

Для огляду ми спинились на моделях Lizard Creek та Lizard Super Hike, з ідеєю спробувати найдешевші моделі і по максимуму порівняти різні особливості, які виробник закладає в свої продукти.

Приміром, Creek мають устілку зі штучної шкіри, яка має давати краще зчеплення у вологих умовах і задовільняти безтваринні вимоги вегетаріанської частини наших читачів. Super Hike, в свою чергу, оснащені шкіряною устілкою, яка має бути приємнішою до ноги.

До того ж, в Супер Хайках стропи мають м’які підкладки, в той час як в Кріках стропа гола.

І от ми два місяці ходили містами, ходили лісами, ходили пісками в Україні, Польщі, Німеччині, Румунії, Болгарії і, врешті решт, назбирали для вас інформацію і враження.

Ще в магазині виявилось, що моделі Lizard більших розмірів розраховані на вельми повні ступні. Тобто в Христининому 37-му розмірі довжина строп звична, в той час, як в моєму 46-му їх можна сміливо зменшити на кілька см.

Щоб вивести з-під підозри форму моїх стоп зауважу, що в інших виробниках (Ecco, Turbat, Teva, Source) довжина строп мені в пору. 

З огляду на це, якщо маєте вузьку або середню стопу, врахуйте цей момент, замовляючи сандалі онлайн: не робіть це в останній момент, лишіть час на примірку і можливу заміну, чи похід до майстра, що вкоротить стропи і перенесе липучки на нове місце.

Виникає питання “навіщо цим заморочуватись?”. Раджу приміряти Лізарди в магазині і порівняти з іншими. Мені видається, що вони не просто зручні (як і має бути підошва із стропою за 2К гривень), а чимдуж прагнуть завоювати звання найзручніших. “Bugatti серед сандалів”, як каже наш друг Віктор. 

Звісно, зручність взуття –  суцільна суб’єктивність, але аналогічні захоплені відгуки, що збігались з нашими відчуттями, ми чули не лише від Віті. 

Пробіжимось по конструктивним особливостям тих моделей, що ми взяли для себе. 

Щоб не заплутати вас, поясню, що моделі Hike і Super Hike відрізняються лише накладками на стропи. А Hike і Creek – матеріалом устілки (точніше, верхнім матеріалом підошви). В решті моментів – ці моделі ідентичні.

Місце для стопи на підошві Lizard’ів сильніше утоплене від рівня її країв, за ті сандалі, з якими я мав справу. І площа під стопою передформована під базові анатомічні вигини.

Відповідно, нога чітко займає своє місце і відпочиває на приємній устілці. Ця особливість грає на користь мандрівника не лише з боку зручності, а й береже його пальці: коли зачіпаєш якийсь корінець чи камінець, що стирчать на стежці, цей невеликий перепад гальмує стопу, яка за інерцією рухається в бік перешкоди. Пальці врятовані, настрій теж.

Той самий вигин підошви допомагає визначити правильний розмір взуття, навіть, якщо ви забули, що в сандалях варто передбачати запас перед пальцями. Довжина перепаду правильно враховує необхідну кількість безпечних міліметрів залежно від обраного розміру.

До всього цього, наближення стопи до рівня землі веде до кращого “відчуття” поверхні з точки зору впевненості в рухах там, де умови вимагають уваги і зосередженості. 

Щодо жорсткості підошви, то й тут все збалансовано розкішно. Верхня частина підошви м’яка і приємно амортизує кроки. Нижня накладка – жорстка гума, що береже ногу від зайвої інформації про гостроту рельєфу. Ніби-то маєш тонкі і м’які сандалі, ледь не міські, водночас крокуєш по гострому камінню поза дорогами і не помічаєш його.

*Тут я веду мову про відносну жорсткість, як для такої товщини підошви, якщо порівнювати її з аналогічними за товщиною в інших виробників, наприклад у Teva. Якщо ж плануєте ходити по гостро-кам’яному рельєфу довгий час, краще дивитись на сандалі з товстішими і жорсткішими основами, наприклад Lizard Ride H2O або Source Gobi.

Очікувано, підошву для сандалів Lizard виготовляє їх співвітчизник, компанія Vibram. Протектор базовий, не для борсання в багнюці і не для слизьких гірських схилів. 

Щодо відмінності у верхньому покритті (шкіра та штучна шкіра) то обидва варіанти приємні в користуванні, мають оксамитове покриття і, на мою думку, в комфорті в суху погоду сильної різниці між ними немає. В дощ натуральна шкіра стає слизькішою, але не категорично, якщо сандаль правильно затягнутий на стопі. 

Штучна шкіра краще справляється з відведенням вологи і на ній менше помітні забруднення. На натуральній шкірі забруднення з’являються після першої прогулянки в дощ і псують зовнішній вигляд, чим натякають на регулярну чистку.

Після двох місяців експлуатації я спробував почистити їх щіткою з милом і результат в порівнянні з нечищеним взуттям ви можете бачити на фото нижче. 

Накладки на стропи додають зручності і ціни. Як на мене, приріст ціни відповідає додатковому комфорту.

З іншого боку, від підкладок стропи видаються ширшими, про що мають пам’ятати дівчата з маленькими ніжками. Безпідкладковий варіант виглядає тендітніше, а щось з тоншими стропами (на кшталт Lizard Hex) було б ще кращим.

Однак, якщо сандалі розглядаєте для довгих переходів містами чи природою, підкладки я раджу ледь не примусово.

Добре, що підхід до ціни керівництво Lizard не перейняли у асоційованою з ними французькою автівкою. В магазинах України вони ділять діапазон 2000-3000 грн з популярними у туристів Source та Teva. 

*Це регулярна ціна, а зараз, завдяки розпродажам, вони на 30% дешевші.

Стосовно витривалості я не можу надати вичерпної інформації, бо наш досвід обмежується двома місяцями користування, хоча в цей час сандалі і були основним взуттям. Безсумнівно, італійські вироби ходять такий термін без наслідків. Тут краще нагадаю, що серед наших друзів є власники Лізардів з багаторічним досвідом активних мандрів. І вони задоволені.

Схоже, ми будемо теж.

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

Спорядження з огляду у партнерів

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи і автору статті. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.