Останній тиджень ми декілька разів відповідали на питання “Яке термогорня можете порадити?”. З огляду на це, в нас виникла ідея детально описати популярні моделі термогорнят, що зустрічаються в аутдорних магазинах України, аби ви самостійно зробили висновок, яке саме буде для кращим для ваших потреб.
Важливо! Цей тест проведено за нашої ініціативи спільно з магазином туристичного спорядження AlpSport. Окрім надання термогорнят, магазин AlpSport прийняв нашу пропозицію сплатити гонорар за проведення тесту і публікацію його результатів. Це жодним чином не впливає на зміст статті, оскільки за нами лишається повний контроль над її наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Всі термогорнята після написання статті повертаються нашому партнеру.
Для проведення тесту ми вибрали декілька найпопулярніших моделей, які можна знайти в аутдорних магазинах України (посилання ведуть в магазин AlpSport).
- Lifeventure Thermal Mug 300 мл
- Lifeventure Flip-Top Thermal Mug 300 мл
- Zojirushi SM-KB48 480 мл
- Zojirushi SM-KC36 360 мл
- Primus Plastic Commuter Mug 400 мл
- Primus Steel Commuter Mug 400 мл
- Primus TrailBreak Vacuum Mug 350 мл
- Esbit Thermo Mug 375 мл
Показники, за якими ми вирішили порівнювати горнята, на нашу думку, входять в топ важливих для більшості користувачів. Кожен пункт в наступному списку – активне посилання до конкретної частини статті. Якщо не бажаєте читати все підряд, клікайте на цікаву для себе властивість і отримуйте потрібну інфо.
- Тривалість збереження температури гарячого напою.
- Механізм закривання (герметичність, зручність, надійність закриття).
- Простота догляду.
- Сумісність з підстаканником і зручність користування в авто.
- Додаткові особливості моделей.
- Суб’єктивне: зовнішній вигляд, матеріали, “як сидить в руці”.
- Технічне: вага, об’єм і їх співвідношення.
- Ціна.
- Висновки.
Тривалість збереження температури гарячого напою.
“Скільки воно тримає?” – найперше запитання, за словами продавців, яке лунає з вуст відвідувача, що вибирає термогорня. Тому на нього і відповімо першим.
Для проведення тесту ми обрали два види умов: +20°C, що відповідає офісним умовам і є певною верхньою межею, в яку ще використовують термогорнята для гарячих напоїв; -20°С, що є відносно крайнім варіантом для української зими. Звісно, температури взимку трапляються і нижчі, але за тих умов мало хто покладатиметься на термогорня і, скоріше, візьме замість нього термос. Час досліду – 6 годин, бо мало хто тримає напої в горнятах більше. Знову ж таки, для довших періодів в якості акумулятора тепла використовують термос.
Оскільки температура завжди падає нелінійно, ми знімали показники щогодини і припиняли записувати результати, коли вона сягала 40°С, адже за такої температури напої сприймаються нами вже як ледь теплі.
Таким чином, кожен учасник тесту має на графіку дві криві: верхня визначає втрату тепла за температури навколишнього середовища +20°С, нижня – -20°С. Отже, якщо ви обираєте термогорня, у вас є точна картина, що очікувати від нього в цьому діапазоні температур.
Там, де криві швидко падають вниз, горня швидко втрачає тепло. І, навпаки, пологіші криві означають, що горня дуже добре справляється зі збереженням температури напоїв.
Також, аби порівняти дані горнят між собою, ми виклали два графіки, теплий і холодний, де розташовані одразу всі учасники. Ось все по-порядку:
Як видно з графіків, Zojirushi найкраще справляють зі збереженням тепла. Зверніть увагу ще й на те, як сильно вони відірвались від наступного найближчого учасника, Primus TrailBreak Vacuum Mug. Останній показав дуже добрий результат в порівнянні зі своїм братом, Primus Steel Commuter Mug. Хоча, здавалось би, обидва від одного виробника, обидва металеві, а Trail Break ще й меншого об’єму.
Lifeventure Flip-Top Thermal Mug з пластиковою відкидною кришкою на диво показало кращий результат за ідентичне горня з глухим металевим корком, Lifeventure Thermal Mug. Аутсайдер тесту, Primus Plastic Commuter Mug, буде добрими варіантом для офісів, коли просто хочеться, аби напій довше лишався гарячим, але так, щоб його можна було пити одразу, не обпікаючи губи і язик; або для формату “доїхати до роботи”, якщо час добирання до робочого місця становить менше 1,5 години. Для довших прогулянок, подорожей і роботи на вулиці краще обирати з решти учасників. Zojirushi не підійдуть для використання в офісі чи в коротких переїздах, бо приготований напій буде придатним для пиття безпосередньо з горня дуже не скоро. Якщо ж чаю-кави захочеться скоріше, доведеться брати з собою додаткове горня, в яке переливати гарячий напій для швидшого охолодження до температури вживання.
Механізм закривання (герметичність, зручність, надійність закриття).
Лідер в цьому розділі – також Zojirushi. Обидва горня цього виробника мають чи не найдосконаліше продуманий корок.
Для початку, він герметичний і не протікає. Аби горня випадково не відкрилось в рюкзаку, на корці передбачено блокування кнопки відкриття.
І механізмом блокування і кнопкою відкриття можна оперувати однією рукою, не випускаючи горня. При натисканні на кнопку, спершу корок відкривається лише на 5 мм. В цей час, якщо з горня під тиском вилітає гарячий напій, корок схоплює його і зливає назад.
Коли ви відпускаєте кнопку, кришка відкидається повністю і блокується у відкритому стані, щоб не вдарити вас по носу, коли питимете каву.
Завдяки невеликому діаметру горнят, закрити корок можна також однією рукою. Поїлка в обох моделях Zojirushi має подовжену частину для пропускання всередину резервуару повітря, щоб напій виливався рівномірно, а не хлюпав хаотично. Форма поїлки і наявність кришки дозволяє навіть наосліп визначити, де саме слід ловити ротом напій. Це зручно в тих ситуаціях, коли ви не дивитесь на горня (читаєте книжку, керуєте автівкою). Робота механізмів надзвичайно чітка. І тут відчувається, наскільки якісною є кожна деталь.
Lifeventure Flip-Top Thermal Mug – ще одне герметичне горня з відкидною кришкою поїлки.
Але, щоб відкрити його, необхідно залучати вже обидві руки. Для цього, міцно тримаючи горня однією рукою, пальцями іншої потрібно підчепити пластикову скобу і зняти її з упору.
Кришка, як і в горнятах Zojirushi, тримається у відкритому стані. Вперше дотиснути її до упору вельми складно, оскільки здається, що далі вже нікуди. Наступні рази – легше.
В новому горняті кришка триматиметься відкритою і без упору, за рахунок тугого ходу її кріплення. Як довго хід лишатиметься тугим і триматиме кришку – ми не знаємо. Якщо серед вас є користувачі цього горня, діліться досвідом. Пластик в Lifeventure, за відчуттям, не такий якісний, як в Zojirushi. Блокування кришки відсутнє, та в новому горняті воно може й не портібне, бо скоба міцно сидить на своєму місці. Отвір для перепускання повітря відсутній, тому будьте готові до хлюпання.
Інше горня від Lifeventure, модель Lifeventure Thermal Mug, в якості корка має різьбову кришку.
Щоб випити чаю-кави, доведеться повністю відкрутити його.
Робити це на вулиці не так вже й зручно. Та й на ходу випити з цього горнятка не вийде. Перевага такого рішення – тотальна герметичність. Якщо вам не вдається відкрити горня, в конструкції передбачено клапан для врівноваження тиску. Аби дістатись до нього, потрібно відкрутити верхню частину корку.
Займатись цим і так не дуже зручно, а в рукавицях це особлива пригода. Та й не думаю я, що користувачі цієї моделі будуть в захваті від такого рішення і щоразу викручуватимуть частину корку, щоб скинути тиск. До того ж, ця кришка гірше ізолює напій від холоду, ніж пластикова відкидна.
Лайвхак! В відсіку під верхньою частиною корку можна переносити невелику кількість заварки або декілька чайних пакетиків для наступного чаювання.
Горнята Primus Steel Commuter Mug та Primus Plastic Commuter Mug мають ідентичні корки.
Відкривання для пиття відбувається натисканням кнопки на верхній частині корка.
Механізм працює плавно і легко. Поїлка не має добре визначної форми, тому наосліп пити з цих горнят ризиковано. Краще витратити секунду і поглянути на нього. В корку передбачено отвір пропускання повітря для рівномірності потоку рідини. Горня є умовно герметичним. Умовно – бо резинка, яка ущільнює механізм, буде пропускати, якщо на неї потрапить заварка від чаю. Жодного блокування кнопки відкриття-закриття немає, з огляду на це варто бути обережнішим зі складанням такого горня в рюкзак з цінними речима. Часом, при першому відкривання горня після наповнення (коли тиск всередині зріс), з поїлки вилітали краплини напою.
Наступний представник шведського сімейства, Primus TrailBreak Vacuum Mug, оснащений подібним клапаном, водночас його закривання і відкривання відбувається повертанням верхньої частини корка на 90°.
В одноручному використанні таке рішення також не можна назвати зручним. В двуручному – все елементарно. Як і в його родичах, в корці наявний отвір для пропускання повітря. Визначити місце для виходу напою в цьому горня можна і на осліп. Для цього потрібно намацати невеликий пластиковий виступ на зовнішньому радіусі корка.
Блокування на кришці відсутнє, водночас випадкове відкривання такого механізму менш ймовірне, ніж кнопкового. Цей механізм в нашому рейтингу на другому місці, після Zojirushi.
Еsbit Thermal Mug з його механізмом в цьому пункті займає останнє місце. З відривом.
Кнопка шалено туга, постійно застрягає. Хоча з виду все дуже схоже на Primus, якість виконання значно нижча. Як пластику, так і гумки. Остання час від часу злазить зі свого місця і про герметичність тоді не може бути і мови. Отвір для пропускання повітря відсутній. Єдина перевага продукту німецького бренду – чітке розміщення поїлки.
Простота догляду – це можливість легко і без надмірних хитрощів почистити горня і його механізм від залишків напою. Хоча мало хто зважає на цей момент перед покупкою, при першому ж митті думки повертають в іншу сторону. То ж наша задача в цьому пункті – розказати вам, що очікувати від кожної моделі, коли справа дійде до наведення чистоти.
Zojirushi тримає добрий рівень простоти рішень. Аби розібрати корок для наведення ладу, варто лише натиснути на його світлу центральну частину. Матимете таку картину перед собою.
Кожну деталь просто помити і, що не менш важливо, скласти все назад. За бажанням, без жодних проблем можна зняти верхню і нижню ущільнюючі гумки.
В горнятах Primus з розбиранням також жодних проблем, щоправда деталей отримуємо вже більше. Для того щоб розібрати механізм Primus Plastic Commuter Mug та Primus Steel Commuter Mug потрібно внутрішню частину корку повернути за годинниковою стрілкою відносно зовнішьої.
В результаті п’ять деталей готові для чищення. Збирання вже складніше, ніж в Zojirushi, та, все ж, не важке. Варто зауважити, що через деталі з дрібними відгалуженнями і наявність пружини такий механізм має більше шансів вийти з ладу, ніж, приміром, механізм тих самих Zojirushi. Цей факт більше до попереднього пункту огляду, та ми лиш зараз розібрали корок.
Новіше горня Primus, модель TrailBreak Vacuum Mug розбирається схоже: варто впертись пальцями в пелюстки на клапані і крутити їх у напрямі, який підказує стрілка.
Ще одна перевага в порівнянні з іншими горнятами Primus – вертикальні насічки на зовнішній частині корку, що допомагають відкрутити його з резервуару. З рівнесенькою поверхнею звичайного Vacuum Mug стискати корок, щоб зрушити його з місця, доведеться сильніше.
Lifeventure Flip-Top Thermal Mug розбирати немає ані можливості, ані сенсу. Все можна без проблем промити й так.
Ситуація з Lifeventure Thermal Mug схожа. Для регулярного миття його можна не розбирати, бо в верхній резервуар залишки напою не попадають, якщо ви не користуєтесь клапаном врівноваження тиску. Хіба що зняти гумку. Якщо ж ви користуєтесь клапаном, то вже знаєте, як розібрати корок. Процедура описана в п.2.
Esbit Thermo Mug – це пригода з пригод:) Нібито, механізм доволі схожий на Прімусівський, але виробник не декларує, що корок розбирається. І на самому горняті жодних підказок з його розбирання. Щоправда, в надрах інтернету можна знайти хакерську інструкцію з демонтажу. Та хтозна, чи це не шкодить корку? І що скаже дистриб’ютор, якщо хтось під час цієї процедури пошкодить якусь детальку? Гарантія? Чи втручання в конструкцію? Словом, останнє місце з можливих. З великим відривом.
Сумісність з підстаканником і зручність користування в авто.
Відколи я почав писати цю статтю, то дізнався багато нового про підстаканники в автомобілях:) Раніше я не звертав на них увагу і просто ставив своє горня всередину. Виявилось, що їх конструкція і розміри сильно різняться від авто до авто. Тому, замість того, щоб складати табличку сумісності для кожного горняти з кожним автомобілем (це аж надто багато роботи), я вставлю табличку з діаметрами дна всіх моделей з тесту. Перший діаметр – це дно, другий – на висоті 5 см, на яку плюс-мінус вставляються горнята в підстаканник. Якщо для вашої автівки підходить діаметр дна, але не підходить верхній – не біда. Значить, горня не стане на висоту підстаканника, але як-не-як буде триматись в ньому. Та будьте уважні з моделями Primus Commuter Mug, їхній діаметр починає різно збільшуватись від самого дна. Відповідно, якщо берете горня “впритирку”, можете пролетіти.
Щодо зручності користування, то Zojirushi знов попереду всіх, перші два місця в цьому рейтингу їхні. Бо ви можете розблокувати і відкрити і закрити горня однією рукою, ви завжди знаєте, чи воно відкрите, ви чітко відчуваєте, звідки треба пити, навіть не відволікаючи погляд від дороги. А ще воно найвужче з усіх, тому підійде для більшої кількості підстаканників. Щоправда, в широких підстаканниках без фіксаторів трохи гулятиме на поворотах.
На третьому місці для мене – Lifeventure Flip-Top Thermal Mug. Доклавши трохи зусиль, його так само можна відкрити і закрити однією рукою. І, так само, по кришці навпомацки визначити чи відкрите воно, та інтуїтивно зрозуміти, де саме знаходиться поїлка. Форма і діаметр дозволяє вмістити його в доволі велику кількість підстаканників. Але відсутність системи перепускання повітря змушує поводитись з ним обережніше.
Четверте місці по зручності користування в автомобілі обіймає Esbit Thermo Mug. Добре виражена поїлка, можна відкрити однією рукою і форма горня передбачає добру фіксацію в більшості підстаканників. Закрито воно чи ні – можна визначити по положенню кнопки: в рівень з поверхнею корка – закрите, нижче рівня – відкрите.
П’яте місце – Primus TrailBreak Vacuum Mug. Виграє формою і визначенням місця поїлки завдяки невеликому вигину, водночас визначити навпомацки, чи воно відкрите – неможливо. Доведеться відволіктись від дороги і поглянути на текстові позначки збоку корку.
Якщо воно таки закрите, доведеться відірвати обидві руки від керма, щоб відкрити його. Відкрити однією рукою можна, та для цього потрібно докласти зусиль. Задіяти другу руку значно швидше і легше. І це рішення приймається автоматом.
Обидва Primus Commuter Mug, і пластиковий, і металевий, легко відкривати, бо плавна кнопка, але 100% правильно визначити, звідки пити можна лише поглянувши на горня. І форма цих моделей сильно звужує кількість підстаканників, куди вони надійно стануть.
Останній в списку, або, я б краще сказав, взагалі поза ним – Lifeventure Thermal Mug. Для використання в автівці він не придатний. Бо вам і кермо доведеться відпустити, щоб відкрити його, і змінити весь одяг та обробити обпечену шкіру після першої нерівності на дорозі або неуважного маневру сусіднього авто.
Додаткові особливості моделей.
Окремі моделі з нашого тесту можуть похвалитись певними перевагами, які можуть вплинути на ваш кінцевий вибір.
Наприклад, горнята Zojirushi зсередини оброблені тефлоном. Тефлоновий шар полегшує очищення і запобігає утворенню залишкових запахів після ароматних напоїв.
В теорії, ваша сьогоднішня кава не має пахнути вчорашнім чаєм з м’ятою. В реальності – … хто користувався цими горнятами, підказуйте, бо за домовленстю з партнером, нам не можна було заливати всередину горнят будь що, окрім води.
Всі горнята Primus оснащені резиновими протиковзними накладками на дно. Окрім ковзання, ці накладки прибирають і голосний звук, який видають металеві горнята при встановленні їх на тверді поверхні.
Esbit також має протиковзну накладку, але з пінного матеріалу. Криво наклеєну.
Lifeventure Thermal Mug, як я вже казав, здатний зберігати в кришці ще одну порцію заварки чи декілька чайних пакетиків для майбутніх чаювань.
Суб’єктивне: зовнішній вигляд, матеріали, “як сидить в руці”.
Zojirushi виглядають відмінно. Глянцева фарба у синього і легенька матова у бежевого, струнка форма, кришка в колір резервуару. Кожна деталь не лише функціонує ідеально, вона й виглядає відповідно. Лежить в руці дуже добре завдяки невеликому діаметру. І добре підійде для тендітних дівочих рук. Готуйтесь, що на лакованій фарбі швидко з’являтимуться подряпини.
Обидва Lifeventure – на наступній сходинці цього пункту оцінювання. Теж гарна фарба, купа кольорів на вибір. Частина – глянцеві, решта – шорсткі матові. Матовані варіанти підійдуть тим, хто переживає за зовнішній вигляд і не любить дрібних подряпин на гладкій поверхні лакованих горнят. Моделі Lifeventure також мають невеликий діаметр і відмінно сидять в руці.
Наступне місце за Primus TrailBreak Vacuum Mug. Матова порошкова фарба = менше подряпин. Стримані кольори. Є варіант суто зі сталевими стінками, без покриття. Добре сидить в широкій долоні.
Esbit Thermo Mug майже не відстає від попереднього учасника. Матова порошкова фарба, добра форма для долоней різного розміру: менші можуть хапатись знизу, більші – зверху. Але, як на мене, його зовнішній вигляд сильно псує поїлка.
Primus Commuter Mug найменш зручно тримати в руці. Хоча з боку горня виглядає вельми добре. Металева версія вкрита порошковою фарбою, що відчувається в руці набагато приємнішою за пластик. Пластик – аутсайдер цього етапу оцінювання, бо відчуття в руці ані від форми, ані від матеріалу недобрі.
Технічне: вага, об’єм і їх співвідношення
Цей параметр заданий для тих, хто ставить показник ваги серед важливих при виборі термогорнят. Окрім абсолютних значень, я наведу співвідношення об’єму для ваги, аби ви могли порівняти, скільки грамів горня вам потрібно носити за кожен грам води у ньому. Відповідно, найкращим буде найменший результат.
Як бачите, японські Zojirushi й тут вириваються вперед з величезним відривом. Якщо згадати, що разом з тим вони мають і найкращі показники по теплоізоляції, то починає здаватись, що ті горнята магічні.
Ціна
На 31 жовтня 2017 року вартість термогорнят з нашого тесту складає (в порядку спадання):
1018 грн – Zojirushi SM-KB48 480 мл
980 грн – Zojirushi SM-KC36 360 мл
935 грн – Primus TrailBreak Vacuum Mug 350 мл
719 грн – Primus Steel Commuter Mug 400 мл
683 грн – Lifeventure Flip-Top Thermal Mug 300 мл
548 грн – Lifeventure Thermal Mug 300 мл
539 грн – Esbit Thermo Mug 375 мл
381 грн – Primus Plastic Commuter Mug
Висновки.
Вибір термогорня сильно залежить від умов, в яких ви будете його використовувати. Тепер, з усіма можливими графіками температур, інструкціями з розбирання, визначення особливостей і нашою суб’єктивною думкою, сподіваємось, вам буде простіше зробити вибір.
Наша думка: офіс і коротке добирання до роботи-навчання – Primus Plastic Commuter Mug. Довгі прогулянки на вулиці, подорожі, довгі переїзди, походи – будь-хто з Zojirushi. Звання “Найкраще співвідношення ціна-якість” – Primus Steel Commuter Mug. Primus TrailBreak Vacuum Mug виглядає добрим в тестах, доки питання не доходить до ціни. Бо доплативши лише 55 грн можна взяти Zojirushi SM-KC36, що значно переважає абсолютно по всім параметрам. Lifeventure Flip-Top Thermal Mug можна взяти за яскравий дизайн, доволі добру термоізоляцію чи стриманий розмір. Водночас, якщо розміром і яскравістю можна поступитись, на 36 грн дорожче коштує Primus Steel Commuter Mug. І, на нашу думку, він буде надійнішим, бо невідомо, як довго проживе пластикова скоба на кришці Lifeventure, адже вона доволі тонка. Lifeventure Thermal Mug – скоріше схожий термос по зручності користування, ніж на горня. Без скручування корку ніяк. Esbit Thermo Mug в загальному заліку на останньому місці. Бо його нерозбірний і тугий механізм з регулярним заїданням не співвідноситься з ціною і загальним уявленням про цього шанованого німецького виробника.
Важливо! Величезна подяка магазину туристичного спорядження AlpSport за співпрацю в цьому тесті. Віримо, це лише початок;) Тим часом, ви можете підтримати тих, хто підтримує нас, і придбати собі чи друзям новеньке горня в АльпСпорті за адресою вул. Дегтярівська, 11, м.Київ. Або безпосередньо на їхньому сайті. Або за прямими посиланнями нижче:
Lifeventure Thermal Mug 300 мл
Lifeventure Flip-Top Thermal Mug 300 мл
Zojirushi SM-KB48 480 мл
Zojirushi SM-KC36 360 мл
Primus Plastic Commuter Mug 400 мл
Primus Steel Commuter Mug 400 мл
Primus TrailBreak Vacuum Mug 350 мл
Esbit Thermo Mug 375 мл