Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Складність: ●●●●◌ 

Тривалість: 3-5 днів; 54,8-73,9 км. 

Маршрут: село Ділове – Ялинський водоспад – полонина Латундр – Полонина Лисича – Мармароський хребет та гора Піп Іван Мармароський (1938м) – траверс гори Бендряска (1549м) – полонина Довга – гора Межипотоки (1713м) –  траверс гір Мала Нєнеска (Нєніска) (1815м) та Велика Нєнеска (Нєніска) (1815м) – траверс гори Стіг (1650м) – полонина Радул – гора Вихід (1471м) – гора Васкул (1730м) – гора Піп Іван (Чорна Гора) (2028м) – Сідловина (1763) – гора Вухатий Камінь (1864м) та Дзембронські водоспади / гора Смотрич (1898м) – полонина Смотрич – село Дземброня

Зміст

[Опис і фото]
[Район походу та приблизний трек]
[Яку карту обрати]
[Базовий графік висот і відстаней]
[Деталізований путівник з GPS-треком]

Важливо! У путівниках українськими Карпатами ми намагаємось надати максимально деталізовану інформацію про маршрут. Однак, через постійну дію природних та антропогенних факторів, ми не гарантуємо її абсолютну достовірність. Ми не несемо відповідальності за успішне або неуспішне проходження вами маршруту та за будь-яку шкоду вашому життю і здоров’ю, що викликана використанням цього путівника. Зважайте на свої сили, досвід, знання та прогноз погоди. Користуйтесь здоровим глуздом. Повідомте своїх друзів чи рідних про маршрут, яким збираєтесь йти. Використовуйте взуття, відповідне до покриття на маршруті та погодних умов. Подбайте про захист від дощу, теплий одяг, головний убір, сонцезахисний крем, їжу та достатній запас води. Пам’ятайте, що джерела часом пересихають. Після опадів на маршруті можуть траплятись ділянки із слизьким ґрунтом, будьте уважними і користуйтесь трекінговими палицями. Подбайте про достатній заряд засобів зв’язку та навігації і способи його відновлення.

Увага! Частина маршруту #17 проходить відкритим хребтом. Уникайте перебування на відкритій місцевості в грози. Перевіряйте прогноз погоди і знайте, як реагувати на наближення грози.

Відео з походу

Опис маршруту

Мармароси – це любов з першого погляду. Масив виявився зовсім не великим у масштабах Українських Карпат. Але настільки іншим, що сюди хочеться повертатись знову і знову.

Маршрут розпочинається із села Ділове, яке, за версією жителів Закарпаття, є географічним центром Європи. Тут обов’язково потрібно отримати дозвіл на проходження маршруту – адже Мармароси проходять кордоном України та Румунії.

Перша цікавинка, що зустрічається на маршруті – Ялинський водоспад. Він менш відомий, ніж Манявський чи Гук, але точно не менш красивий. 

Далі дорога приведе на полонину Лисичу – традиційне місце для відпочинку та ночівлі мандрівників.

Наступного дня, після нетривалого підйому на хребет, перед вами відкривається неймовірна краса Мармароських гір. Вони гострі, стрімкі, а тому більш нагадують Альпи, ніж звичні нам Свидовець чи Чорногору. Рослинність тут теж альпійського типу.

Наприкінці травня і до середини червня тут можна побачити цвітіння рододендронів – одних із найкрасивіших гірських квітів.

Сам хребет має зовсім невеликі перепади висот. Тож, якщо вам пощастило з погодою, перед вами відкриються чудові пейзажі Українських та Румунських Карпат.

Спуск з хребта доволі стрімкий, зате після нього вас чекатиме значна ділянка маршруту із невеликими перепадами висот, що проходить ґрунтовою дорогою через ліс. Тут навіть цікавіше було б їхати велосипедом, аніж йти пішки.

На маршруті є чимало джерел і місць для ночівлі. Тож тривалість його проходження можна підлаштувати під ваш досвід, можливості, підготовку та побажання.

Перед вершиною Межипотоки завершується лісова зона і відкривається вид на Чорногору. 

Далі стежка приводить до ще одного чудового місця для ночівлі під горою Стіг. Тут є кілька джерел та галявин для наметів.

На полонині Щівник можна придбати сиру і молока або ж зупинитись у туристичному притулку.

Від полонини починається різкий підйом на гору Вихід, після чого стежка знову скидає вниз. 

Наступний тривалий підйом починається під горою Васкул і продовжується різким підйомом на Піп Іван Чорногірський.

На вершині розташована обсерваторія та рятувальний пункт. Також тут є приміщення, де можна зупинитись у випадку негоди або заночувати.

Від обсерваторії до Дземброні можна спуститись через Вухатий камінь або Смотрич.

Маршрут через гору Вухатий камінь трішки довший, зате більш пологий. А через гору Смотрич – коротший але й більш стрімкий.

Після спуску з гір маршрут завершується у селі Дземброня, де можна зупинитись у якомусь із гостинних дворів або в туристичному кемпінгу Білий Слон.

Район походу і приблизний трек

Яку карту обрати

Для проходження цього маршруту ідеально підходить карта “Мармароси”, що існує в паперовій і ламінованій версіях та Чорногора, що існує в паперовій і ламінованій версіях. Ламінована живе набагато довше.

Базовий графік висот і відстаней

Деталізований PDF путівник з GPS-треком

Для цього маршруту ми склали надзвичайно деталізований путівник в PDF фортматі. В його повній версії на вас чекають:

  • алгоритм отримання дозволу в прикордонників і зразок заяви;
  • поради по транспорту;
  • повна онлайн-гугл-карта з візуалізацією маршруту і всіма важливими точками;
  • покроковий текстовий путівник з порадами по проходженню кожної ділянки;
  • детальний графік висот і відстаней з врахуванням важливих точок маршруту;
  • скажено деталізований GPS-трек з всіма важливими точками у форматах як для смартфонів, так і для навігаторів;
  • наша любов до гір і старання зробити вашу мандрівку якомога комфортнішою.

Вартість путівника – 149 грн. 5 грн з вашої оплати ми переведемо в Фонд Добрих Справ для Карпат. Решту коштів використаємо для розвитку проекту ПроПоходи.

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.