Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Тривалість: 3 дні; 39,8 км.
Маршрут: с. Подобовець — водоспад Шипіт — гора Гимба (1491 м) — гора Стій (1681 м) — гора Великий Верх (1598 м) — гора Плай (1330 м) — метеостанція — закинута сироварня — гора Темнатик (1343 м) — м. Воловець.

 

 

[Опис і фото]
[Як дістатись]
[Путівник]
[Графік висот і відстаней]
[Карта, GPS-трек]
[Особливості маршруту]

 

Опис маршруту

Як вам ідея вирватись на декілька днів із розпечених залізобетонних лап міста і пройтись свіжими оксамитовими схилами хребта Боржава в Карпатах? Окрім заряду енергії від гір і водоспаду Шипіт, можна також підзарядитись вітамінами на привалах серед безкраїх чорничних полів, які покривають зеленим килимом всю Боржаву.

Це все – чорниця:

А ось вона зблизька:

У підніжжі гір стиглі ягоди чорниці можна знайти вже наприкінці червня. На вершинах вона достигає до другої половини липня. Крім чорниці на маршруті в менших кількостях зустрічаються також суниця та ожина.

Довжина маршруту становить 39,8 км. Якщо ви не налаштовані багато ходити в перший день, шлях можна відчутно скоротити. На таксі від вокзалу у Воловці добираємося до самого водоспаду Шипіт – це мінус 3 км ходу. Після відвідин водоспаду можна скоротити ще 5 км затяжного підйому на Гимбу, скориставшись крісельним підйомником (25 грн.). Таким чином, в перший день походу замість 17 км можна отримати всього 9 км, а на додаток – мінімальну кількість підйомів.

А тепер почнемо наш віртуальний похід:)

З першого ж пагорба між Подобовцем і Пилипцем нам відкриється вид на хребет Боржава, яким ми будемо сьогодні йти. Але перед тим, як почати штурм першої вершини – гори Гимба, можна заскочити на водоспад Шипіт. Він знаходиться в лісі трохи вище с. Пилипець.

Щоб не тягнути рюкзаків із собою, залишіть їх в одному з кафе. При нагоді скуштуйте на терасі чай з ароматних карпатських трав – він одразу задасть хороший мандрівний настрій.

Після відвідин водоспаду саме час підніматись в гори. Тут ви маєте два варіанти: перший – пройти всі 7,5 км підйому пішки; другий – скоротити 5 км шляху, скориставшись підйомником. Якщо ви не ходите в походи регулярно, рекомендую вибрати варіант 2.

По дорозі на Гимбу на кожному повороті відкриваються захоплюючі краєвиди гірських хребтів та вершин.

Незабаром ліс залишиться внизу, а перед вами розстелиться оксамитовий килим Боржави.

Стежка виведе вас на гору Великий Верх, на західному схилі якої можна розбити табір для ночівлі. Зручно вмостившись, звідси можна добре спостерігати за заходом сонця.

Другий день походу почніть з прогулянки до гори Стій – найвищої точки маршруту. До неї веде вузька і звивиста стежка.

Потім повертайтесь назад і через Великий Верх прямуйте в сторону метеостанції. Від навколишніх пейзажів буде важко відірватись, але, тим не менше, уважно дивіться під ноги і слідкуйте за стежкою.

Для другої ночівлі непоганим варіантом буде місце поблизу закинутої сироварні на північному схилі гори Плай.

Сироварня дуже давня, тому на неї краще дивитись тільки ззовні. Поруч знаходиться джерело.

Зранку третього дня вам доведеться зробити черговий вибір – чи підкоряти гору Темнатик. Якщо ви втомились ходити і бажаєте швидше потрапити до цивілізації, можете починати спуск у Воловець дорогою, яка веде від сироварні донизу. Якщо ж відчуваєте в собі достатньо сил і ентузіазму, то прогуляйтесь мальовничою стежиною, яка траверсує (пролягає перпендикулярно до схилу) гору Плай і виводить на Темнатик.

З Темнатика ароматним хвойним лісом спускайтесь у Воловець. Дорогою можна робити привали на галявинах із ожинами і суницею.

 

Як дістатись

З Воловця:

– на таксі. Від залізничного вокзалу до магазинів в селі Подобовець (60 грн. за машину, час в дорозі – 15 хв.).
– маршруткою. Щоб потрапити на зупинку, слід спуститись від залізничної станції на головну дорогу і повернути праворуч. Далі – пройти до круглої клумби на дорозі, минути її і через 30 метрів з правого боку в затінку дерев чекати на маршрутку. Попередьте водія, що вам потрібно вийти коло магазинів у Подобовці (4 грн., час в дорозі – 25 хв.).

 

Путівник

Від зупинки поруч із магазинами в Подобовці (1) рухайтесь ґрунтовою дорогою, що йде на південний-захід. На роздоріжжі тримайтесь лівого боку. Перейшовши пагорб ви потрапите в село Пилипець. Тут багато готелів і ресторанів. В одому з них ви можете поснідати і залишити свої речі на час прогулянки до водоспаду.

Перейдіть бетонним мостом (2) через річку і рухайтесь далі по дорозі. За 1 км ви дійдете до дерев’яної хатки доглядача (3). Прохід платний і коштує 3 грн.

Від хатки йдіть вгору течією річки по одному із берегів на ваш вибір. Через 500 метрів ви вийдете до водоспаду Шипіт (4).

Оглянувши водоспад, повертайтесь до хатинки доглядача протилежним берегом (так буде цікавіше), а звідти – до готелю, де ви залишили своє спорядження. Забирайте рюкзаки і повертайтесь до бетонного мосту, від якого починається дорога до водоспаду.

Якщо ви хочете піднятись на першу вершину (Гимба) на підйомнику, ідіть дорогою, яка прямує вгору повз готель Шепіт Карпат. Вказівники виведуть вас до підйомника. Підйом платний і коштує 25 гривень.

Якщо ви вирішили підніматись пішки, то від мосту йдіть 50 м у східному напрямку, а потім повертайте праворуч на ґрунтову дорогу, яка веде на південь.

Через 3,9 км від мосту ви побачите слабкий потічок, який перетікає дорогу (влітку це може бути лише волога смуга). Ліворуч на схилі, за 30 метрів звідси, витікає джерело (5), з якого починається потічок. Джерело досить слабке. Щоб набрати літр води знадобиться декілька хвилин.

Від джерела продовжуйте рухатись ґрунтовою дорогою. Через 900 м ви дійдете до верхньої станції крісельного підйомника (6), а ще через 2,7 км – вийдете на гору Гимба (7). З вершини рухайтесь 380 метрів в західному напрямку, потім – в північно-західному в сторону гори Великий Верх.

Коли підніметесь на хребет, поверніть ліворуч і прямуйте вниз, в протилежну від вершини сторону. Через 200 метрів з правого боку ви вийдете на стежку, яка траверсує гору Великий Верх. Ідіть нею 700 метрів, а потім – починайте спуск по схилу. Стежки для спуску немає, ідіть обережно. Через 230 метрів ви вийдете на рівну ділянку (8), де й можна поставити намети. Ця місцина, як і весь схил, покрита чорницею. Обирайте найбільш рівну поверхню і розбивайте табір. Джерело розташоване за 120 метрів у північно-західному напрямку на цій же висоті.

Увага! Західний схил Великого Верху – відкрите місце. Якщо вночі очікуються грози, на ньому не можна розбивати табір. Слід спуститися до рівня лісу

Зранку повертайтесь на стежку і рухайтесь нею у напрямку, звідки ви прийшли. На перетині стежок нікуди не звертайте і дотримуйтесь обраного напрямку.

Через 3,7 км від місця перетину стежок, зарослий чорницею шлях виведе нас на гору Стій (9). Відпочивши, повертайтесь назад. Щоб спростити дорогу, прямуйте стежкою, яка йде в обхід вершин.

На знайомому перетині стежок перед горою Великий Верх (10) перевірте наявність води. Якщо її залишилось небагато, обійдіть Великий Верх стежкою ліворуч (тією ж, що веде до місця ночівлі) і поповніть запаси води в знайомому джерелі. Якщо ж води достатньо для 6-ти кілометрового переходу, то прямуйте стежкою на вершину гори.

Після підйому на Великий Верх, рухайтесь у північно-західному керунку, в бік метеостанції на горі Плай (11). Досягнувши станції, проходьте через її територію і починайте спуск на північ. За 1,2 км ви вийдете до закинутої цегляної будівлі. Це – сироварня. На схід від неї за 150 метрів ви знайдете джерело і місце для стоянки (12). Падайте тут на ночівлю.

Зранку починайте рухатись тією ж дорогою, яка вивела вас на сироварню. Через 200 метрів звертайте праворуч на стежку, яка йде траверсом гори Плай. Протягом наступних півтора кілометрів на вашому шляху трапляться декілька джерел. Якщо ви не взяли достатньо води на місці ночівлі, то можете зробити це тут.

Продовжуйте рухатись стежкою, поки вона не виведе вас на ґрунтову дорогу.

По дорозі рухайтесь на північний-захід. На роздоріжжі тримайтесь правого боку. Скоро ви досягнете вершини Темнатика (13). Пройшовши цю гору, продовжуйте рух стежкою, яка біжить хребтом. Коли дійдете до металевого хреста (14), починайте спуск у північно-східному напрямку.

Рухайтесь стежкою через хвойний ліс. Він закінчиться вирубкою, а стежка зверне на північ і виведе вас на ґрунтову дорогу. Вийшовши на неї, поверніть ліворуч і продовжуйте рухатись на північ. Через 1 км ви вийдете до потоку (15), де можна скупатись перед виходом до цивілізації. Скоро почнеться Воловець.

В селі рухайтесь дорогою на північний-захід, поки не вийдете до Т-подібного перехрестя. Тут повертайте ліворуч. Через 340 метрів буде роздоріжжя. Дотримуйтесь правого боку і через 650 метрів ви вийдете до залізничної колії і вокзалу (16).

 

Графік висот і відстаней

 

Карта і GPS-трек

Ідеальною для цього маршруту є карта “Боржава” видавництва “Україна. Відпочивай активно”. Всі кольорові маршрути, згадані в описі, позначені відповідними кольорами на карті.

Також ви можете завантажити з нашого гугл-диска GPS-трек з усіма важливими точками маршруту у форматі gpx – для навігатора, kml, kmz – для смартфонів: завантажити.

Для візуалізації маршрута ми склали гугл-карту:


 

Особливості маршруту

Основна частина шляху пролягає відкритим хребтом, тому під час планування маршруту варто переглянути прогнози погоди і пересвідчитись у відсутності гроз. Якщо на місці ви зрозумієте, що незабаром почнеться гроза, негайно спускайтесь з хребта найбільш безпечним схилом до рівня лісу.

З тієї ж причини (відкрита місцевість) у безхмарну погоду сонце може сильно припікати. Слід пам’ятати про панамку і крем від засмаги. А тим, хто дуже швидко згоряє, краще взяти з собою легку сорочку з довгими рукавами, яка закриє руки, плечі та шию.

На чорничних схилах хребта водяться малі надокучливі мошки. Вони рідко кусають, проте заважають обідати і навіть просто сидіти і розмовляти. Готуйтесь воювати з ними або ж тренуйте свою витримку ігноруючи їх:)

 

На завершення ще декілька фотографій цього маршруту:

Переклад маршруту українською – Богдан Гула.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

 • Декілька фото )
  Ще більше з Боржави тут:
  http://gavranboris.blogspot.com/

 • Вія

  Ну, загалом – прогулялись класно. Єдине, що втрапили на сезон противних дрібних мошок, ну і чорниця лише цвіте. Але всеодно класно. Нарешті знайшла час записати свої враження. Кому цікаво, читайте тут: http://lemonist.blogspot.com/2013/05/blog-post_15.html

  • Сезон цих мошок на Боржаві триває до середини серпня:) Дякую за посилання на опис подорожі!

   • Вія

    мушки – зло >_<
    Раніше скільки раз була на Боржаві – їх не бачила

    • Вія, тобі пощастило, бо у мене стопроцентно протилежний досвід:)

 • Oleksandr Garichkin

  Може порадите де там можна ходити хоча б днів 5? а то дивлюсь на мапу, особливо нема куди йти)

  • Щоб на Боржаві провести 5 днів, треба ходити дуже повільно:) Як варіант – пройти, притримуючись маршруту Закарпатського Туристичного Шляху із заходом на гору Стій і ночівлею під старими бараками. Якщо не поспішати, то днів 5 як раз і вийде. Старт – Воловець, фініш – Межигір’я.

 • Степан Петрушевич

  а не підкажете, чи будуть зустрічатись на цьому шляху джерела? Хотілось би точно знати скільки води брати.

  • Привіт, Степане. Джерела будуть, але не на самій стежці. Зараз вийшла чудова карта “Боржава” видавництва АССА: http://www.gorgany.com/turystychna-karta-borzhava.html
   Візьміть її з собою і будете мати уявлення про розташування джерел. Плюс, скачайте GPS трек, що в цьому описі і подивіться його за допомогою Google Earth. Там відмічені всі джерела з дуже високою точністю (2-3 метри).

   • Степан Петрушевич

    дякую)

 • Ivan Ovcharyk

  А Ви не підкажете, де можна завантажити саме мапу району Боржави для MapSource?

  • Привіт, Іване! Гарної карти Боржави для МапСурс поки немає. Можна відсканувати карту Боржава від Асси і зробити прив’язки до місцевості в Гугл-Земля.

 • Анна

  Траверсую г.Плай справа – там на стежці є джерело

 • Tania Mazur

  Привіт) Підкажіть будь ласка скільки часу займе спуск з Темнатика до Воловця?

  • Привіт! Якщо зовсім не поспішати і робити паузи на фотографії, до трьох годин максимум.

 • Юрій

  Шеф, хз чи ти тут ще висиш…плануємо з друзяками йти в похід цим маршрутом в серпні, от, і всі вперше йдуть в похід з ночівлею. Можеш дати пару порад новачкам? Найбільше страшить гроза в Карпатах, бо якось доводилося попасти під грозу на Яблуниці…то був жах.

  • Привіт. В серпні грози ще можуть бути, але рідко і не такі страшні, як у червні-липні. Грози в 90% бувають після обіду. Тому бажано високі ділянки і хребти долати у першій половині дня. В будь-якому випадку, якщо наближається гроза, краще скинути висоту по найбезпечнішому напрямку.

   Поради до походу по Боржаві:
   1. Боржава легка для проходження в гарну погоду, бо видно далеко і загубитися неможливо. Але тільки падає туман чи низькі хмари, все стає на 100% навпаки. Через одноманітність ландшафту і купу стежок можна сильно блуканути і вийти чорт зна де. Тому беріть навігатор і записуйте на нього GPS-трек, що додано до цього маршруту.
   2. Тільки но бачите грозу – скидайте висоту. На Боржаві це зробити легко.

 • Andrii Kysil

  йду в похід з друзями вперше на початку травня, хотів би запитати, чи холодно буде вночі? і що краще брати газовий пальник чи назбирати дров перед підйомом?

  • Привіт, Андрію. На початку травня погоду прогнозувати складно, оскільки рік від року вона різниться. Цього року, 20 квітня ще сипав сніг, то ж на хребі можна очікувати температуру нижче нуля.
   Якщо є можливість взяти пальник – беріть звісно його. Швидше, простіше, акуратніше, як вдома на плиті. Дров на Боржаві немає, а тягнути купу з собою – я не уявляю скільки важитиме рюкзак:) Тому пальник – 100%.

 • Archibald Chernyavsky

  с женой прошлись по Боржаве в начале августа 2014, шли “против шерсти”, начиная с Воловца…подъем оттуда крутой и нелегкий, с другой стороны явно легче, но у нас конечной частью маршрута был отель “Пилипець” 🙂 Треккинг по Боржаве может быть коварным и не таким легким, как кажется. В начале маршрута жарило до +29 на солнце. У вершины Темнатика из-за южного хребта на нас вывалилась гроза. Впервые столкнулся с грозой в горах – штука стрёмная и громкая до ужаса. Все равно что одеть на голову кастрюлю и бить по ней палкой. Начали быстро сбрасывать высоту, пока спускались (почти скользили) по склону в лицо начал бить ледяной дождь с градом, по черничнику летели вниз как на слаломе). Промокли до нитки. Сбросив до 1000 м, в попыхах случайно поствили палатку прямо у родника! На карте его, кстати, нет. Изучайте карту внимательно, рассчитывайте запасы воды! Судя по тому, как у нас многие на треке просили воду, мы не одни протупили с запасом воды. Родник, к которому мы шли вверх (судя по карте), оказался на 600 м ниже нас по крутому склону! (под Великим Верхом) С парой глотков воды в бутылке мы шли почти 4 часа под палящим солнцем, а прятаться сверху негде! В конце уже просто смачивали губы, усиленно ели чернику. Наконец, дойдя до следующего родника, выпили его весь 🙂 Боржава она такая. Но красивая – жуть!

 • Tania Mazur

  привіт, хвилює питання чи можна скоротити цей маршрут до двох днів, щоб була одна ночівля? зі мною піде подруга, яка буде в горах вперше і боїться, що не витримає більше 🙂

  • Привіт. Так, скоротити до двох днів можна.
   1. Не йдіть на гору Стій.
   2. Від сироварні одразу скидайте в Воловець по грунтовці, не йдіть через Темнатик.
   Ночівля під Великим Верхом.
   Маєте встигнути;)

 • Влад

  як з дровами на цьому маршруті?

  • Pavlo

   Трьома повідомленнями вище на це питання вже відповіли:

   “Якщо є можливість взяти пальник – беріть звісно його. Швидше, простіше, акуратніше, як вдома на плиті. Дров на Боржаві немає, а тягнути купу з собою – я не уявляю скільки важитиме рюкзак:) Тому пальник – 100%”

 • Дмитро

  Збираємось в похід Боржавою. Маршрут ваш вподобали. Як з погодою там на початку серпня? І де краще слідкувати за прогнозами? Я розумію що погода річ така примхлива, але все ж може щось порадите.

  • Привіт, Дмитре. На Боржаві на початку серпня нічого надзвичайного по погоді не буде. Я раджу подивитися на прогноз перед виїздом, щоб бачити, на які температурні режими слід підготувати одяг і спальник.
   Зверніть увагу, що Боржава – відкритий хребет, який в грози є дуже небезпечним. Тому особливу увагу звертайте на небо в післяобідній час.

 • Lebens

  Дякую за маршрут! Скажіть, а чи є на ділянці для ночівлі на захід від Великого Верху достатньо місця для ~5-6 палаток? Чи ближче (нижче) до лісу, якщо буде гроза? Хочемо піти великою компанією новачків, і не впевнений що зможемо дійти до бази ПВО щоб стати там.

  • Привіт. З такою кількістю наметів краще, все ж таки, мандрувати до бази. Бо на схилі ВВ немає зручної галявини. Доведеться сидіти в зарослях чорниці:)

 • Nataliya Povzhyk

  Поділіться думками, наскільки безпечно піти на Боржаву великою групою судячи з подій на Закарпатті? особливо за останні дні http://mgir.info/mizhhir-ya/1399-viiskovyi-helikopter-vidkryv-vohon-po-ps-u-velykobereznianskomu-raionu-foto?

 • Julia

  Підскажіть, будь ласка, чи є там змії на чорничних полях? Думаєм скористатись даним маршрутом через 2 тижні і тепер вирішуємо, яке взуття краще брати. Дякую

  • Привіт. Від змій ніхто не застрахований на 100%, щоправда мені на Боржаві змії не траплялися. Але вони десь там є;)

 • Андрій

  Доброго дня!
  Збираємось з друзями в похід по цьому маршруту на цих вихідних (19.09 – 21.09). Так як самі з Києва – квитки до Воловця брали місяць тому. Зараз синоптики обіцяють на ці дні грози. Можливо дасте якісь поради?)

  • Андрію, Боржава – вельми неприємне місце для зустрічі грози. Хребет відкритий і високий. Але наперед засмучуватись не варто, адже грози, зазвичай, трапляються після обіду. Відповідно матимете півдня, щоб дістатися безпечного місця ночівлі. Де саме ви плануєте зупинятись на ніч?

   • Андрій

    Оскільки майже всі йдуть в похід перший раз, тому і хотілось би почути від вас поради як каще діяти в цій ситуації. Зупинятися хотіли відповідно до того, як написано в описі маршруту.

    • Андрію, під Великим Верхом я б не радив ставати в грозу. Зараз прогноз змінився і гроз не очікується, але краще пробіжіться вже в перший день до закинутої військової бази за горою Стій, там буде безпечніше. Біля сироварні стоянка відносно закрита.

     • Андрій

      А можна будь ласка конкретніше, бо я щось не знайшов цю закинуту військову базу. Це місце є на маршруті? А чому біля сироварні стоянка відносно закрита?)
      Дуже дякую за відповіді)

 • Віталій

  Антон дякую за корисний сайт. Ходили по твоїм звітам по Горганах, а тепер ось збираємось на Боржаву. Є декілька запитань. Плануєм брати дитину, тому важлива вся інформація. 1. Автобус Воловець – Пилипець, я так зрозумів не доїжджає до підйомників, що перед водоспадом, тому ти й пішов навпростець з Подобовця?
  2. Підйомники, не доїжджають до самої вершини Гимби? Метрів 300 треба буде ще набирати?

  • Привіт, Віталію! Автобус не доїжджає, тому з дитиною вам буде простіше взяти таксі від вокзалу в Воловці і доїхати до самого підйомника. І підйомник, дійсно, не завозить на вершину, тому там треба буде ще пройтись. І навігатор обов’язково майте з собою, бо в туманну або сніжну погоду Боржава – як зачароване коло, невідомо куди йти.

 • Alex

  Скажіть, будь ласка, чи є вода (дженела) на місцях ночівлі, які познаечені на треку?

  • Привіт! Всюди, де є джерела, вони позначені на треку позначками джерел. Зауваж, що в кінці літа води може бути значно менше. Деякі джерела можуть пересихати.

 • Crash Overite

  Доброго часу доби. Підкажіть будь ласка чи реально здолати цей маршрут на велосипедах і якщо реально то чи встигнемо за день?

  • Привіт! Так, велосипедами без проблем. За день чи встигнете залежить тільки від вас:) Відстань невелика.

   • Crash Overite

    Дякую. Обов’язково спробую цього літа.

 • Юра Тов

  Перший дводенний похід, купу емоцій, я закохався в Боржаву 🙂

  • Юра Тов

   а чи реально пройти за день по маршруту Подобовець-Гимба-Стій-Вовче? так годин за 8-9, якщо в середньому ми ходимо швидше в 1.3-1.5 рази ніж вказано по вказівниках на тій же Боржаві

   • Я б сказав ні, але якщо вам вдасться, дайте знати контрольний час:)

    • Боржавою не ходив, але в будь-якому разі хотів сказати, що в подібних ситуаціях реальність завжди залежить від важливого питання, чого саме хочеться і в якому режимі. Наприклад, чи реально пройти Чорногірський хребет за 12 годин? Якщо довго милуватися різними краєвидами тощо, тоді, звичайно, нереально. Натомість у “Чорногірському марафоні” минулої осені переможець пройшов десь за 11:30 (а я був останнім з результатом близько 24 годин). Але зрозуміло, що для “середньонормального” походу ні півдоби, ні доба на всю Чорногору — не орієнтир :).

    • Mario

     Доброго дня! Де краще залишити авто? Хочемо на водоспад заглянути і на вершину Гимби підйомником. Дякую!

     • Маріо, парковки є біля готелів, і, пам’ятаю, вздовж дороги до водоспаду.

 • Victor Pakhay

  друзі, підкажіть будьласка чи реально за 8 годин пройти від г.Гимби -г.Великий Верх -г.Темник і спуститись до Воловця? планую поїдом приїхати до Воловця в 5.30 і щоб встигнути повернутись на поїзд о 21.30?

  • Привіт. Цілком реально, якщо слідкувати за часом 🙂

 • Nazar Moroz

  Не підкажете як маршрут в кінці жовтня? Є сенс йти? Що потрібно уникати, дякую

  • Назаре, вітаю. Судячи з погоди, кінець жовтня цього року може бути дуже сніжним. Боржава в сніг небезпечна складною навігацією і лавинами. Я б відклав її на тепліші часи.

  • Роман Бобер

   е сенс слідкувати за погодою. а вона навіть у жовтні може бути сприятливою

 • Даша

  Добрий вечір. Підкажіть, будь ласка, чи можливо піднятися з Воловця до закинутої сироварні за 5 годин. І наскільки цей підйом важчий за підйом на Гембу

  • Andriy Lazurkevych

   ЗД вокзал – Сироварня: за 4:45 год на вихідних дійшов з повністю заванаженим для ночівлі рюкзаком, 8-річною дитиною (також з великим рюкзаком), зупинками кожні 15-20 хв і 4-5-ма великими привалами.
   Зворотній маршрут 2:20 год.
   Порівняти з Гембою не можу – не ходив.

 • Taras Taday

  З останнього походу бачили на боржаві багато пляшок повністю набитих якимись чорними жуками, ніде не можна знайти інформації хто і навіщо їх туди збирає, можливо хтось знає хто і нащо?

  • Можливо, вони самі туди заповзають? Чи закриті пляшки?

   • Taras Taday

    Пляшки відкриті, але дуже малоймовірно, оскільки заповзти важкому жуку по слизькому пластику до отвору у пляшку майже нереально.

    • Taras Taday

     Отримав відповідь від ентомолога http://science.smnh.org/ua/naukova-chastyna/struktura/viddil-muzejnyh-informacijnyh-system/laboratorija-entomologiji/spivrobitnyky_1/volodymyr-bogdanovych-rizun.html

     Як це не малоймовірно, але жуки дійсно самі
     заповзають у пляшки. Потім не можуть звідти вилізти і гинуть. Пляшка (пластикова
     чи скляна) працює як пастка. А приваблюють жуків спочатку рештки вмісту пляшки,
     особливо, якщо це залишки солодкої води чи пива. А після того, як у пляшці
     загинуть перші жуки і почнуть розкладатися, то їх запах приваблює наступних
     жуків. Із жуків у пляшки у першу чергу заповзають: жуки-мертвоїди (Silphidae – https://uk.wikipedia.org/wiki
     Мертвоїди), жуки-гнойовики (Geotrupidae – https://it.wikipedia.org/wiki/Geotrupidae), а також
     жуки-туруни (Carabidae – https://uk.wikipedia.org/wiki/Туруни).
     Усі вони полюбляють запах «гнилизни», тому знаходять пляшку і залазять у неї.
     З повагою.

     Володимир Різун

 • Марія

  привіт. а якщо залишити машину в с. Подобовець ,то якпотім туда вернутись краще?
  якщо з Гори Темнатик йти тим самим шляхом назад в с.Подобовець то скільки часу це приблизно займе?

 • Андрій

  Привіт. Чи є біля шипіта стоянки для ночівки? Ввечері приїждаємо у Воловець, то треба десь розкинути палатку.

  • Біля самого Шипоту немає, потрібно підійматись за нього вище.

 • Rostyk Kuzyk

  Дякую Вам за хороший опис маршруту! Ходив минулого року, цього року планую ще раз!)

 • Роман Бобер

  Привіт , чого фініш з г.Цицька розходиться з вашим маршрутом № 4

  • Привіт, Романе. Не зрозумів питання.

 • Pasha Lototskyi

  Хотів би застерегти тих, хто планує таборуватись в низинах біля р. Боржави. Мошка там не просто надокучлива, а й люто кусається. Укус комара в порівнянні …не порівнюється. Питанням захисту в той раз злегковажили, тепер другий тиждень “враження” заживають.

 • Оксана Волинець

  Класний маршрут. Водила влітку дітей. З погодою повезло. Вражень маса!!!

 • Ivan Ferents

  Доброго дня.
  Проїхавши (вело) Боржавський хребет не одноразово так і ні разу не розклавши палатку на хребті.
  Зарас підтягую дружину до веломандрів і однозначно я буду іти цей маршрут через Пилипець, тобто з підйомом на Гимбу.
  Потрібна порада де можна роскласти палатку на ніч так щоб було джерело та лісний масив на випадок грози.(звичайно зупинюсь по вашим вище написаним пропозиціям коло гори ВВ, якщо з погодою все буде гаразд ).Просто вело похід це не піший. ти ловиш моменти мильком, і тільки в стоянках розглядаєш всю красу, або коли тягнеш вел вгору))
  Можливо краще вже тоді мені піти на Жид Магуру? там є джнрнло і лісний масив зовсім поряд?
  Фото додаю. десь в цьому районі. https://uploads.disquscdn.com/images/5087247631e8b00c24335277f67bac4a67a9db09dbe67e77253d827d4ce7b769.jpg

 • Тарас

  Привіт. Підкажіть підйомник працює літом?

  • Sergiy Popkov

   У Пилипці? Працює.
   вебкамера – https://snig.info/ru/Pylypets/2

   • Тарас

    Так. Дякую)
    А як справи із дровами на зупинці великий верх? Бачу джерело там є. Хочемо там зупинитись . 3 палатки поміститься ?

    • Нуль. Щоб знайти дрова треба скидати чимало. Три намети помістяться, простору вдосталь

 • Lana Saratova

  Всім привіт! Шукаю компанію для походу Боржавою 23-26.08. +планую політ на параплані у Пилипці. Виїжджатиму з Києва до Львова, потім до Воловця. Буду рада кожному!) мій фб https://www.facebook.com/profile.php?id=100004077318738