Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Тривалість: 7-14 днів; 160 км.

Маршрут: Лез Уш (Les Houches) – Ле Контамін-Монжуа (Les Contamines-Montjoie) – перевал Круа дю Боном (Col de la Criox du Bonhomme, 2478 м) – Ле Шап’є (Les Chapieux) – перевал Сейн (Col de la Seigne, 2512 м) – долина Лекс Бланш (Vaillon de la Lex Blanche) – Курмаер (Courmayeur) – перевал Ферре (Grand Col Ferret, 2537м) – Ла Фулі (La Fouly) – Пра-де-Фор (Praz-de-Fort) – озеро Шампекс (Lac de Champex) – перевал Форклаз (Col de la Forclaz, 1526м) – долина Ле Пьоти (Le Peutry) – перевал Бальм (Col de Balme, 2191м) – вершина Бреван (Le Brevent, 2525м) – Лез Уш (Les Houches).

[Опис та фото]
[Як дістатися]
[Поради та рекомендації]
[Графік висот та відстаней]
[Карта, GPS-трек]

Опис маршруту

Якщо зазирнути в будь-який рейтинг видовищних гірських маршрутів, в першій десятці ви неодмінно знайдете відомий Tour de Mont-Blanc або похід навколо Мон-Блану. Унікальний маршрут огинає найвищу вершину Європи і пролягає територіями одразу трьох держав – Франції, Італії та Швейцарії.

Назва Мон-Блан у багатьох викликає враження, що маршрут проходить через саму вершину, проте це не так. Він пролягає сусідніми хребтами, що дозволяє мандрівнику насолодитись неймовірними краєвидами на Мон-Блан з усіх боків. І, що найцікавіше, єдиного варіанту маршруту не існує – кожен обирає складність проходження сам. Навіть вказівники на маршруті і вказівки на карті не завжди будуть співпадати, але це не повинно вас спантеличити. Хочете навантажень? – вперед на хребет! Бажаєте спокійну прогулянку? – вирушайте траверсом. Це пояснює наявність на стежці туристів всіх рівнів підготовки та вікових категорій. Навіть велосипедисти тут не рідкість.

Друга половина липня – ідеальний час для мандрівки: море квітучих рослин на всіх висотах і приємна, не спекотна погода. Головне не втрапити на трейлранінговий марафон, під час якого всі стежки переповнені.

Оскільки маршрут замкнений, ви можете розпочати його з будь-якої точки і по завершенню знову опинитесь там. Я раджу починати з селища Лез Уш (Les Houches) в долині Шамоні, оскільки дістатися туди дуже просто. Спершу літаком до Женеви, а потім півтори години маршруткою. І ви на старті 11-ти денної прогулянки.

Перші 20 км дорога буде пролягати через невеликі поселення, де ви неодмінно звернете увагу на уважність місцевих жителів до чистоти і оформлення своїх заміських будиночків.

За містечком Ле Контамін-Монжуа (Les Contamines-Montjoie) стежка рушить через однойменний парк до першого перевалу — Боном (Col du Bonhomme, 2329 м). Підйом дуже плавний та мальовничий, а краєвид з перевалу виправдає всі зусилля витрачені на підйом.

Одразу за ним – ще один перевал, вже на 150 метрів вищий: Круа дю Боном (Col de la Criox du Bonhomme, 2478 м), під яким знаходиться найвисокогірніший притулок на маршруті.

За колибою починається тривалий спуск в долину Ле Шапьє. Тут ви знайдете декілька кафе, хороший кемпінг на березі річки і магазин зі свіжим французьким хлібом і десятком сортів домашнього сиру.

Наступна ціль — подолати перевал Сейн (Col de la Seigne, 2512 м), за яким почнеться територія Італії. Перша частина шляху, яка пролягає асфальтованою дорогою між поселеннями, досить одноманітна, але одразу після цього відрізку на вас чекає різкий підйом, який оцінять любителі попітніти. А на перевалі – нові неперевершені краєвиди в усі боки.

Долина Лекс Бланш (Vaillon de la Lex Blanche), в яку спускається стежка з перевалу, стане одним з найбільш вражаючих відрізків шляху.

Тут дорога наближається до живого льодовика на відстань в пів кілометра, проходить повз водоспад і льодовикові озера з бірюзовою водою.

А в хорошу погоду над цією неймовірною картиною у всій красі височить величний Мон-Блан.

Далі стежка траверсує вершину Фарв (Mt. Farve) у супроводі гуркоту від поодиноких каменепадів і веде до відомого лижного курорту Курмаер (Courmayeur). Спуск до самого містечка з вершини лижних трас вам точно запам’ятається своєю крутизною і значними заростями суниці.  Якщо ж ви не хочете витрачати півтори години на шлях до заповітних італійських пирогів і піци, то можете скористатись послугами підйомника і бути внизу вже за 10 хвилин.

Після короткотривалого занурення в цивілізацію на вас чекає непроста розминка – підйом до колиби Бертоне (Refugio Bertone). Джерел води дорогою до притулку не траплятиметься, тому про запас рідини варто потурбуватися ще в Курмаері. Наприклад, воду можна набрати в парку, повз який пролягає маршрут.

Від колиби можна йти двома шляхами: траверсом, або по хребту. Другий варіант варто обирати, якщо ви вирушаєте від колиби в першій половині дня і відчуваєте, що підкорити додаткових декілька сотень метрів висоти – не проблема для вашого організму. Перший варіант варто обрати для старту по обіді, оскільки десь о 4-5 в горах починаються грози і опинитися на відкритому місці та ще й на високому хребті в негоду – випробування неприємне і небезпечне.

Стежка проведе вас квітучими схилами до долини з холодною гірською рікою та лісом з модрин на її берегах.

Тут варто гарно відпочити і сповнитися сил для підйому на ще один перевал — Ферре (Grand Col Ferret, 2537м). Підйом до перевалу затяжний, але неймовірно красивий.

За перевалом — Швейцарія, третя країна, через яку пролягає маршрут Тур де Мон-Блан. Швейцарська частина маршруту — найбільш спокійна та легка. Спершу на вас чекає тривалий спуск в долину повз гірський притулок. Тут можна спробувати найсвіжіший молочний коктейль з альпійського молока.

Далі дорога піде вздовж русла річки Drance de Ferret і, то пірнатиме в густі ліси, то буде вести вас широкими тротуарами маленьких швейцарських сіл.

Від селища Іссерт (Issert) розпочнеться плавний підйом лісовою дорогою до гірського курорту Шампекс (Lac de Champex) і однойменного містечка. Тут досить багато ресторанчиків, кафе і чудова місцева пекарня. На набережній стоять лавочки для відпочинку і, при бажанні, можна орендувати човен для прогулянки.

Від Шампекса стежка знову поведе вгору, але по-швейцарськи плавно. Зі схилів скоро можна буде розгледіти велетенську долину Мартіньї (Martigny) і наступний перевал — Форклаз (Col de la Forclaz, 1526м).

Після перевалу буде різка втрата висоти зі спуском в спокійну долину Ле Петі (Le Peutry) з чудовим кемпінгом та душем.

Плани наступного дня в поході — повернення у Францію. І для цього знову доведеться піднятися на перевал, цього разу з назвою Бальм (Col de Balme, 2191м).

На перевалі — притулок з кафе і літньою терасою.

Після спуску з перевалу вузькою звивистою стежкою, можна відхилитися від маршруту і з’їздити за продуктами в супермаркет містечка Аржантьєр. Автобус можливо доведеться чекати досить довго, тому попутний транспорт — найкраще рішення.

Наступний відрізок шляху буде найцікавішим і найбільше запам’ятається вам в зв’язку зі способом набору висоти і руху вперед. Не забудьте розім’яти руки – починається підйом вертикальними драбинами і вузькими виступами обладнаними перилами з тросу. Через низьку швидкість пересування, тут часто спостерігаються «затори» з туристів.

Решта шляху буде досить людною, оскільки проходить біля схилів на яких регулярно працюють підйомники. Тут можна зустріти безліч людей, що вирушають в гори на один день та піднімаються підйомником з Шамоні. Але о п’ятій вечора, коли підйомники припиняють роботу, гори наче в одну мить стають дикими. Жодної людини на стежці, жодного неприродного звуку. Тільки вогні в долині нагадують про близькість цивілізації, але від них можна легко сховатися, – досить лише лягти на траву.

Вершина Бреван (Le Brevent, 2525м) стане останньою в цій мандрівці і дасть зрозуміти на скільки популярними стають гори, якщо зникає необхідність підійматися на своїх двох. Кожні 10 хвилин підйомник доставляє сюди вагончиком декілька десятків людей, які, наче мурахи, розповзаються по стежках та схилах навколо.

А у нас попереду спуск до залізничної станції в Лез Уш, звідки ми розпочинали свою мандрівку маршрутом Тур де Мон-Блан.

Звідси електричкою за 10 хвилин можна дістатися до кемпінгу, де на вас чекатиме теплий душ і місце для намету. А наступного дня – маршрутка в Женеву і зворотній рейс до Києва.

Як дістатися

Найзручніший варіант – до Женеви. З Києва в Женеву дуже вдало літає Люфтганза. Квитки можна забронювати на сайті http://www.lufthansa.com/. При бронюванні за півроку вартість перельоту значно менша.

Від аеропорту Женеви в долину Шамоні їздять декілька перевізників. Найбільш вдалий та дешевий з них – Alpybus http://www.alpybus.com/. Доставлять в будь-яку точку долини (за принципом таксі). Нові мікроавтобуси, приємні водії. Час в дорозі 1:20. Ціна за умови бронювання онлайн дешевше. Якщо забудете забронювати місце, то доведеться чекати вільного в аеропорті і ціна зросте на 8 євро. При бронюванні зазначте, що вам потрібно дістатися до 31 Place de la Fruitire , Les Houches. Це адреса спортивного магазину, де можна купити газ і від якого розпочинається підйом по маршруту.

Зворотна дорога:

Тим самим Alpybus до Женеви. Не забудьте завчасно забронювати автобус. Вай-фай на маршруті важкодоступний, тому подбайте про бронювання ще до початку мандрівки.

Поради і рекомендації

Весь маршрут можна відслідкувати за треком, який викладено нижче. Для наочності, разом з балоном газу в магазині спорттоварів можете придбати карту Pays du Mont-Blanc А1 (10 євро).

Більшість туристів, близько 98%, проходить маршрут проти годинникової стрілки. Зробіть так само, якщо хочете звести до мінімуму зустрічі з людьми. Якщо ж мрієте натренувати вимову французького bonjour та італійського buonjorno – вирушайте маршрутом за годинниковою стрілкою.

На кожному повороті маршруту обов’язково стоїть вказівник з варіантами руху. Притримуйтесь напрямів, відзначених літерами ТМВ. Не хвилюйтесь, якщо вказівники не співпадають з маршрутом на мапі: і так, і так ви досягнете мети.

Англійську на маршруті розуміють далеко не всі, проте це зовсім не критично. Наполегливість, кмітливість та винахідливість – і ви завжди дізнаєтесь правильну дорогу та замовите в ресторані улюблену страву.

Безпровідний інтернет на маршруті – на вагу золота. Wi-Fi можна знайти тільки в великих містах (Шамоні, Курмаер), і рідко в гірських притулках-колибах поблизу великих міст. Зазвичай в притулках вайфай доступний лише для мешканців.

Зарядити телефон вам безкоштовно дозволять в будь якому притулку чи кемпінгу на маршруті.

Вартість харчування в гірських колибах значно вище, ніж в містах. Бляшанка кока-коли буде коштувати 3-5 євро. Вечеря на двох, з вином та десертом, – 45-50 євро. В містах ціни значно нижче. Підживитись італійськими пирогами можна за 12-15 євро на двох. Піца з напоями коштуватиме близько 25 євро. Щоб суттєво заощадити – беріть максимум продуктів з дому, а в містах купуйте фрукти, адже вони коштують мізерно мало.

Незвичним для нас виявився факт короткого робочого дня. Плануючи закупи майте на увазі, що після 5-6 вечора знайти відкритий магазин неможливо.

Найдорожчими магазинами виявились швейцарські, потім італійські, а найдешевшими – у Франції. З гірськими колибами-притулками все дещо інакше: найдорожчі продукти були в Італійських.

Намети заборонено розкладати поблизу приватних володінь та в природних парках. Дорогою трапляються платні кемпінги з душем. Вартість ночівлі близько 10 євро з двомісного намету, плюс 3-4 євро з людини за душ. В душ також можна піти в колибах. Ціна незмінна.

Графік висот та відстаней

График высот маршрута Tout de Mont-Blanc

Карта та GPS-трек

Спрощений трек маршруту без позначок води і стоянок можна завантажити за цим посиланням та переглянути на карті:

Деталізований GPS-трек з позначеними джерелами води, можливими місцями для наметів, кемпінгами, притулками і магазинами можна придбати в нас за 199 грн. Це мізерні кошти в порівнянні з бюджетом мандрівки, водночас інформація з треку значно спростить і прискорить для вас підготовку до подорожі. А передані нам кошти будуть долучені до розвитку проекту.

Зі всіма питаннями сміливо звертайтесь до нас в коментарях!

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.