Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Складність: ⚫ ⚫ ⚫ ⚫ ⚫
Тривалість:
283 км, 12 – 25 днів.
Маршрут: Торунський перевал — г. Вишківський Ґорґан (1440 м) — г. Молода (1724 м)- г. Грофа (1748 м) — г. Паренки (1735 м) — г. Мала Попадя (1598 м) — г. Попадя (1740 м) — г. Коретвина (1671 м) — траверс г. Петрос — р. Петрос — р. Лімниця — хребет Матагів — г. Висока (1803 м) — г. Ігровець (1804 м) — перевал Боревка — г. Лопушна (1772 м) — г. Велика Сивуля (1836 м) — г. Мала Сивуля (1818 м) — полонина Рущина — полонина Боярин — р. Салатручіль — р. Салатрук — село Бистриця — траверс г. Плоска — траверс г. Довга — перевал Столи — полонина Блажів — г. Малий Ґорґан (1592 м) — г. Синяк (1665 м) — полонина Хом’яків — г. Хом’як (1541 м) — село Микуличин — г. Ягідна (1216 м) — г. Чорний Погар (1266 м) — г. Гордя Доброкіївська (1356 м) — перевал Суха Розсіч — перевал Рижі — г. Китулівка (1382 м) — г. Копець (1336 м) — Кривопільський перевал (село Кривопілля) — хребет Кострич — село Красник – хребет Кринта – Угорські Скелі – селище Стовпні – селище Пробійнивка – хребет Пнєв’є – селище Перкалаба – хребет Яровиця – хребет Томнатик – РЛС Памір – перевал Семенчук – село Шепіт.

Зміст

[Вступ]
[Опис і фото]
[Район походу та приблизний трек]
[Яку карту обрати]
[Базовий графік висот та відстаней]
[Деталізований путівник з GPS-треком]

Важливо! У своїх путівниках українськими Карпатами ми намагаємось надати максимально деталізовану інформацію про маршрут. Ми не несемо відповідальності за успішне або неуспішне проходження вами маршруту, травми та летальні випадки. Зважайте на свої сили, досвід та знання, прогноз погоди. Повідомте своїх друзів чи рідних про маршрут, яким збираєтесь йти. Використовуйте взуття, відповідне до покриття на маршруті та погодних умов. Подбайте про захист від дощу, теплий одяг, головний убір, сонцезахисний крем, їжу та достатній запас води на денний перехід, адже джерела іноді пересихають. Після опадів на маршруті можуть бути ділянки із слизьким ґрунтом, користуйтесь трекінговими палицями. Подбайте про достатній заряд засобів зв’язку та навігації і способи його відновлення.

Вступ

Сімка – це особливе число. Саме тому в якості сьомого маршруту я хотів підготувати для вас щось незвичайне.

В недавній подорожі Ґорґанами я часто зустрічав таблички з написом “Східно-Карпатський туристичний шлях.”

Стало цікаво, чому цей маршрут виділений окремим маркером? Чим він відрізняється від інших?

Після повернення додому я почав пошуки інформації: описи, треки, звіти про проходження. Проте, знайдені відомості були скудними, а звітів про проходження я не знайшов взагалі. Лише приблизна карта і дещиця опису на сайті фундації «Карпатські стежки», яка займається маркуванням та розчищенням стежок в Карпатах.

З’ясувалось, що Східно-Карпатський туристичний шлях має довжину близько 200 км і є другим за протяжністю туристичним маршрутом в Україні. Він проходить крізь всі Ґорґани, зачіпаючи частину Чорногірського масиву.

Шлях почали відновлювати в 2002 році, і на сьогодні виконано величезний обсяг роботи. Маршрут спланований так, що він час-від-часу проходить крізь населені пункти, де можна докупити продуктів, поїсти в кафе і навіть заночувати в готелі чи прийняти культурний душ.

Словом, це вже абсолютно новий тип походів, які дарують всю повноту зустрічей з недоторканою природою, в той же час, регулярно стикаючись з цивілізацією. Це створює належні комфорт і легкість подорожування.

Зібравши більше інформації, я подумав, що було б непогано першому зробити опис цього маршруту і подарувати читачам всі 200 км другого за довжиною туристичного маршруту України.

Із цими думками я зібрав рюкзак і вирушив в дорогу… 🙂

*Так було у 2012 році. На сьогодні Східно-Карпатський Туристичний Шлях має довжину близько 300 км і завершується вже за Гринявськими горами в селі Шепіт Чернівецької області. Решту маршруту ми розвідали в 2016 році. І тепер наш путівник містить інформацію про весь Східно-Карпатський Туристичний Шлях. 

Опис маршруту

Починається Східно-Карпатський туристичний шлях з Торунського перевалу (941 м) на трасі Долина – Хуст, де пролягає кордон Івано-Франківської та Закарпатської області.

З перших кілометрів стежка дуже плавно набирає висоту без різких перепадів. Ця дозволяє добре розім’ятись і дійти до вершин в гарному похідному настрої.

Подолання гори Магура проходить непомітно. Напружитися доведеться лише під час підйому на гору Вишівський Ґорґан на 7,5 кілометрі шляху. До речі, перше джерело, яке трапиться на маршруті, знаходиться за 10 км від старту. З огляду на це, запасіться водою ще у населеному пункті, звідки будете добиратись до Торунського перевалу, розраховуючи на 4-5 годин ходу.

Із Вишівського Ґорґану починається 7-ми кілометровий спуск повз село Слобода до урочища Свіча. Стежка петляє смерековим лісом, інколи виходячи на відкриті галявини, а потім біжить вздовж струмка. Спуск такий самий плавний, як і підйом у перший день походу.

Маркування стежок по всьому маршруту чудове. Маркери нанесені на видних місцях і доволі часто. На перехрестях стежок зустрічаються карти, схеми і вказівники. Забігаючи наперед, скажу що за всі 194 км походу паперова карта для навігації буде потрібна лише разів зо три. Решту часу її можна використовувати для планування місць ночівлі і визначення назв сусідніх вершин.

Від урочища Свіча стежка пролягає вузькоколійною залізницею. Зустріти залізницю на кілометровій висоті в горах – це вже дивно. Але, як виявилось, тут прокладена ціла мережа колій із розвилками і мостами.

Ця частина шляху страшенно заболочена через вивезення лісу, тому готуйтесь, що будете брудні і мокрі.

За два кілометри маршрут кілька разів перетинає потік, далі стежка бере вгору і починається підйом на полонину Солотвина під горою Молода. Перед полониною розташоване джерело із питною водою і місце для стоянки, де можна відпочити перед сходженням.

Підйом на вершину не складний, але затяжний – 3 км. Тут вперше нам трапиться низькоросла альпійська сосна (жереп) і ґорґанські камені, покриті лишайником.

З Молодої стежка збігає вниз до однойменної річки, втрачаючи майже 900 метрів висоти. Поруч із річкою є столики, за якими приємно пити чай після купання в холодній воді. Для переходу через річку з одного берега на інший перекинуті два смерекові стовбури. Проте, якщо не маєте бажання перевіряти свої стійкість і рівновагу, можете йти вбрід.

Далі маршрут піднімається повз зарослий травою потік до туристичного притулку в сідлі між вершинами Кінь Грофецький та Грофа. Звідси продовжуємо рухатись нашим маршрутом #5: Грофецько-Попадійське кільце. Ґорґани, Карпати. Шлях проходить через гору Грофа, туристичний притулок Плісце, хребет Пареньки, вершини Мала Попадя, Попадя і Коретвина. Опис можна прочитати за посиланням, а тут я додам кілька нових фото.

За горою Коретвина стежка залишає збоку вершину Петроса і спускається до русла річки. Далі шлях продовжується ґрунтовою автомобільною дорогою у напрямку села Осмолода. Але до села маршрут не доходить. Стежка перетинає річку Лімниця через підвісний міст і веде нас на хребет Матагів.

В Осмолоді є магазин, а також приватні садиби, де можна заночувати. Але пам’ятайте, що захід в село – це гак в 2,5 км.

Від підвісного моста і до села Бистриця стежка прямує черговим нашим маршрутом — #6. Найвищі вершини Ґорґан: Висока, Ігровець, Сивуля. Карпати.

Щоб не перенавантажувати поточну статтю, пропоную ознайомитись з більш детальною інформацією і фотографіями цієї частини маршруту за посиланням. Короткий опис – нижче.

Спершу шлях пролягає по хребту Матагів, минає туристичний притулок і прямує на вершини Висока та Ігровець.

З Ігровця стежка спускається на полонину Боревка з чудовими місцями для ночівлі і струмком поруч. За полониною починається підйом на хребет Сивуля через вершини Лопушна, Велика Сивуля і Мала Сивуля.

Між іншим, гора Велика Сивуля має висоту 1836 метрів і є найвищою точкою всього Східно-Карпатського туристичного шляху. Довколишні краєвиди змусять вас активно попрацювати із фотоапаратом.

Далі, після проходження хребта, дорога прямує до полонини Рущина. Її м’який зелений трав’яний килим наштовхує на думку про те, щоб залишитись тут на ночівлю. До того ж, на полонині є кілька джерел питної води.

За Рущиною стежка біжить до наступної полонини – Боярин. Потім донизу, на озеро Салатручіль із трьохметровим водоспадом. За озером естафету переймає ґрунтова дорога, яка виводить нас до села Бистриця. Тут можна врізноманітнити свій похідний раціон харчуванням у кафе і поповнити запаси провізії в магазині.

В Бистриці завершується наш маршрут #6, а дорога веде до гір Плоска і Довга.

Підйом достатньо крутий, але проходить крізь затінений красивий ліс.

Із згаданих вершин відкривається безкрайній краєвид у всіх напрямках: звідси видно більшу частину Ґорґан, частину Чорногірського хребта із Говерлою і Петросом на горизонті.

Згідно з картою маршрут не заходить на гору Довга, а звертає перед нею ліворуч, на перевал Столи. Проте, якщо у вас знайдеться годинка вільного часу, заскочте наверх на Довгу, там дуже й дуже красиво.

З перевалу Столи стежка прямує на полонину Блажів, звідки починається короткий, але дуже крутий підйом на гору Малий Ґорґан. Поглянувши із вершини на північний-захід, ви побачите гору Довбушанка, а у південно-західному напрямку перед вами відкриється панорама гірськолижного курорту “Буковель.”

Діставшись гори Синяк, погляньте назад, щоб ще раз помилуватись Ґорґанами, якими пройдено вже більше 100 км.

Після хребта – спуск лісом на полонину Хом’яків. Тут, особливо у вихідний день, ви зустрінете багато туристів, які прийшли покорити популярну вершину Хом’як. Причина популярності – її розташування. Поруч знаходяться автомобільна дорога, водоспад Гук і село Микуличин, де можна залишити авто з речами і легко вибратись на висоту в півтора кілометри.

Тут є гарна можливість продемонструвати цивілізованим туристам набуті за похід навички вибиратись вгору крутими кам’янистими схилами.

Від гори Хом’як звивистий серпантин веде донизу, в село Микуличин. Стежка виходить до КПП, за яким починається дорога на водоспад Гук. А Східно-Карпатський туристичний шлях звертає праворуч, до підвісного мосту через річку Прут.

Річка повноводна, а поруч із мостом є декілька кам’яних ванночок, де можна полежати в природному джакузі.

В селі ви знайдете всі блага цивілізації. Хоча магазину шляху по дорозі не зустрінете, за необхідності, до нього можна прогулятись, трохи відхилившись від маршруту.

Із Микуличина починається дорога на хребет із вершинами Ягідна, Чорний Погар, Гордя Доброкіївська. Спершу підйом буде доволі крутим, але щойно стежка вийде на першу вершину, всі труднощі залишаться позаду. Далі подорож хребтом продовжиться по второваній ґрунтовій дорозі практично без перепадів висоти.

З хребта відкриваються краєвиди на вершини Хом’яка і Синяка, а також на Чорногірський хребет з Петросом і Говерлою, які з кожним кілометром ставатимуть все ближчими.

Цей хребет примітний ще й тим, що тут зустрічається багато столиків із лавками, відпочиваючи на яких можна милуватись неперевершеними гірськими пейзажами.

А ще, завдяки тому, що на вершинах хребта немає лісового покриву, тут можна спостерігати шикарні заходи сонця.

Після перевалів Суха Розсіч і Рижі, стежка виходить на черговий неймовірний хребет. Головна його особливість – каміння величезних розмірів, з яких сформований весь гребінь.

Після цієї перепони маршрут проходить затіненим лісом і спускається з гір на Кривопільський перевал.

На перевалі є магазин і кафе, але асортимент продуктів тут достатньо бідний.

Хребет, який видно із перевалу у південному напрямку, називається Кострича. Він невисокий, його домінуюча вершина має 1585 метрів. Але він обов’язково запам’ятається видами на Чорногору, яка простягається паралельно з ним. Оскільки хребет відкритий, сходи і заходи сонця тут також приголомшливі.

Детальніший опис ділянки Східно-Карпатського туристичного шляху, що пролягає хребтом Кострича, можна прочитати в нашому путівнику “Маршрут #12. Хребет Кострича“.

Після Костричі стежка біжить в село Красник. Це місце – одне з логічних завершень прогулянки Східно-Карпатським туристичним шляхом.

Чому так?

  1. Бо звідси можна легко дістатись автобусного сполучення Верховина – Івано-Франківськ і повернутись в цивілізацію.
  2. Бо найкрасивішу, найскладнішу і найнасиченішу частину Східно-Карпатського туристичного шляху ви вже пройшли.

Частковим виключенням є наступна частина Східно-Карпатського туристичного шляху від села Красник до села Пробійнівка (Пробійна). Вона надзвичайно гарна, проходить повз Угорські скелі і, водночас, проста для проходження. Скажімо так, вона може стати релаксовим завершенням вашої пробіжки Східно-Карпатським туристичним шляхом.

Ділянка від Красника до Пробійної нам настільки сподобалась, що ми виділили її в окремий путівник “Маршрут #11. Дивовижна краса Гринявських гір“. Але є одне але. З цим маршрутом варто готуватись до веселої двогодинної поїздки заповненим старезним автобусом розбитими дорогами з Пробійнівки до Верховини, коли прийде час вертатись додому. До всього, він ходить рідко і, часом, непрогозовано. Якщо ви згодні на такий експеримент і досі маєте сили, рушайте! Не пожалкуєте. Детальний опис цієї ділянки я пропоную прочитати в описі маршруту #11, а тут, як завжди, як вставлю кілька фото для заохочення.

Ділянка від Пробійнівки до Шепіту тягнеться 70 км через найвіддаленіші від цивілізації села і місця. Висоти тут невеликі, стежки примітні, джерел багато, а місць для наметів безліч.

Втім, будьте готові, що з точки зору краєвидів ця частина не така насичена, як всі попередні. Вона скоріше спокійна і дає можливість більше зосереджуватись на думках під ритмічний звук власних кроків.

Я раджу проходити її, якщо:

  • ви хочете подолати весь Східно-Карпатський туристичний шлях;
  • хочете побачити неперевершену кляузу (дамбу) Перкалаб, побувати в селі Перкалаба і побачити РЛС Памір;
  • хочете віддалитись на кілька днів від цивілізації.

В інших випадках ця частина нічим особливим не запам’ятається. Наголошу, що “не запам’ятається” в обов’язковій зв’язці з “після всього побаченого на решті Східно-Карпатського туристичного шляху”. Бо як окремий маршрут, без прив’язки до проходження СКТШ, ця ділянка вартує того, щоб відвідати її.

Плануючи проходження цієї ділянки пам’ятайте, що на вибирання з села Шепіт до Львова легко піде цілий день.

Район походу та приблизний трек

 

Яку карту обрати

Для проходження цього маршруту доведеться запастись кількома картами. Ось їх назви і посилання на купівлю як звичайних, так і ламінованих версій. Ламіновані живуть набагато довше, тому раджу купувати саме їх. Для ще більшого подовження їх життя, проклейте торці по периметру скотчем, адже ламінована сама поверхня з обох боків. Зрізи – ні.

Графік висот та відстаней

Деталізований путівник в форматі PDF та GPS-трек

В путівнику на вас чекають:

  • поради по транспорту;
  • повна онлайн-гугл-карта з візуалізацією маршруту і всіма важливими точками (352 точки);
  • текстовий путівник з порадами по проходженню кожної ділянки;
  • скажено деталізований GPS-трек з всіма важливими точками у форматах як для смартфонів, так і для навігаторів;
  • наша любов до гір і старання зробити вашу мандрівку якомога комфортнішою.

Вартість путівника – 249 грн. 20 грн з вашої оплати ми переведемо в Фонд Добрих Справ для Карпат. Решту коштів використаємо для розвитку проекту ПроПоходи.

Чому цей путівник Карпатами коштує дорожче за інші? На путівник #7 було витрачено пропорційно більше роботи, адже довжина маршруту, який він описує, складає майже 300 км. Наші звичні карпатські маршрути значно коротші, 20-35 км. Фактично, цей путівник, де повністю, а де частково, об’єднує маршрути #5,6,11,12 та кілька додаткових ділянок, що не співпадають зі вже опублікованими путівниками.

ПроПоходи на Патреоні

Долучайтесь до Команди Патреону, підтримуйте розвиток проекту, отримуйте бонуси і ранній доступ до матеріалів!

#ЗапишітьНаПроПоходи

Купуєте в наших партнерів – допомагаєте ПроПоходи і автору статті. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

  • Інтернет-магазин Вершина
    Інтернет-магазин Gorgany
  • Або скажіть “Запишіть на ПроПоходи” на касі будь-якого магазину Gorgany.
  • Інтернет-магазин Команда Екс надає 10% знижки за кодовою фразою “Запишіть На ПроПоходи” в коментарі до замовлення
  • Або скажіть “Запишіть на ПроПоходи” на касі магазинів Команда Екс та Команда Екс Travel
  • Liteway надає 5% знижки за промокодом “propohody”
  • James Cook надає 5% знижки за промокодом “propohody”
  • ЇDLO дає знижку 10% за промокодом “2ProP10“.

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.