Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Ви багато разів просили нас звернути увагу на дещо доступніше спорядження, ніж зазвичай оглядається в блозі. Ми з радістю дослухались до вашого прохання і в мандрівку Карійською стежкою взяли декілька новинок з середнього цінового діапазону, які позитивно виділяються серед подібних собі.

Сьогодні мова піде про новинку 2017 року від Turbat, двотамбурний хабовий намет Shanta. З вагою у 2350 грамів він розташувався перед самим злетом вагово-цінової експоненти, отримавши цінник у 4500 грн.

Водночас вигоди, які отримує власник цього намету, жодним чином не поступаються значно дорожчим моделям на українському ринку. Власне, це і стало причиною вибору для огляду саме цього новачка.

Turbat Shanta в мандрівці Карійською стежкою

Turbat Shanta – класична двійка. Ширина спальні 125 см (пам’ятаєте, як ви сварились на 110 см Латундра? Турбат виправився). В середину як раз лягають дві іжевки. З надувними килимками розміру Regular лишається запас вільного місця.

Довжина – 210 см. Разом з майже вертикальним підйомом торцевих стінок її було більш ніж достатньо, щоб розмістити ста вісімдесяти восьми сантиметрового мене без жодних нависань спальні на голову.

Висота намету з середини – 105 см. Додаємо хабову конструкцію – і отримуємо неймовірно просторий палац. Настільки просторий, що ми вдвох з абсолютним комфортом могли б грати в монополію, запросивши до себе туристів з сусіднього намету. Без жартів.

В бухті Domus Cukuru. Туреччина

Якщо ви губитесь, почувши термін “хабова конструкція”, – коротке пояснення. Хаби – це вузли з’єднання декількох дуг намету між собою. Завдяки ним весь каркас є зв’язаним, а конструкція намету не обмежується лише класичним перехрещенням секцій. Так виглядають хаби в наметі Turbat Shanta.

Каркас Шанти – з алюмінієвого сплаву. Анодація відсутня, так дешевше.

Для транспортування каркасу в комплекті є добре продуманий чохол, конструкцію якого ми вже зустрічали в наметі Turbat Latundr. Чохол виготовлений з тієї ж тканини, що й тент намету. Для закривання маємо на ньому шнур зі світловідбиваючими вставками і фіксатор. Аби чохол було простіше відкрити, виробник оснастив його зручною петелькою з сірої стропи.

Крізь цю ж петельку можна пропускати компресійну стропу рюкзака, щоб зафіксувати чохол на час транспортування в бічній кишені наплічника.

В нижній частині чохла присутня кишеня на липучці, в якій зберігаються кілки для намету. Аби її було легше відкривати, виробник повторив фокус зі стропою.

Вкотре засвідчу, що мені дуже подобається, коли чохол для кілків і для каркасу єдиний. Він суттєво зменшує шанси загубити кілки чи забути їх вдома.

Самі кілки – ідентичні кілкам в комплектації Turbat Latundr. І, як я вже казав в огляді згаданого намету, вважаю таку V-подібну форму найвдалішою з усіх для трисезонного використання.

А невелика петелька зі світловідбиваючого шнура береже ваші нерви, час і пальці. Адже з її допомогою і витягти кілок суттєво легше, і зростають шанси вчасно помітити кілки в темну пору доби та не вдарити об них пальці.

Знову ж таки, анодація на кілках відсутня, бо це позитивно для покупця впливає на кінцеву ціну намету.

Кілочків в комплекті – вісім. Чотири встановлюються по кутах намету, два – для тамбурів і ще два тримають нижні торцеві відтяжки разом з повздовжніми вітровими.

Вітрові вітдяжки зроблені з 2 мм шнура зі світловідбиваючими вставками. Саме з того, який використаний для петель в кілочках і в стяжці чохла. Для фіксації відтяжок – ультралегка пластикова фурнітура.

На тенті наявні ще 4 петлі для вітрових відтяжок на ребрах торців. Якщо за прогнозом погоди у вашому поході переважатимуть вітри і ви плануєте ставати на відкритих стоянках, для власної впевненості можете додатково купити чотири відтяжки та кілочки, що продаються набором з назвою Viter. Та моя порада – краще витратіть час на пошуки захищеного від вітру місця для ночівлі. Буде і затишніше, і спокійніше.

Нажаль, в Turbat Shanta відсутні поперечні вітрові відтяжки, які для хабової конструкції вельми корисні. Ми пробували зробити їх самостійно, та я не знаю, чи таке рішення здатне виконати свою місію.

Оскільки ми ще не роздивились всі особливості спальні, я пропоную повернутись всередину.

Безперечна перевага намету Turbat Shanta – цілих вісім(!) кишень для дрібниць. До того ж, розміщених надзвичайно розумно на двох ярусах по бокам від входів. Жодна з кишень не тисне на голову, навіть переповненою.

Той рівень організації спорядження, якого Христині вдавалося досягти в нашому наметі за допомогою кишень, може позмагатись зі складуванням товарів на складі Amazon. Величезний плюс Турбату за це рішення.

В центрі стелі – кріплення для ліхтарика: тканинна петля та пластикова планка.

Двері намету – арочної форми. Її перевага – величезний вхід, в якому можуть одночасно сидіти двоє туристів і не заважати один одному. Недолік – у відкритому положенні дверцята падають на підлогу і їх чистота повністю залежить під чистоти підлоги намету.

Для кріплень відкритих дверей передбачені петлі з планками, але ми ними майже не користувалися по банальній причині: довго.

Замки на дверцятах – круті YKK #5. Ті ж, що й в моделі Latundr. На замках петлі зі вже знайомого шнура, щоб зручніше оперувати бігунками.

Тканина дна – поліестер з товщиною нитки 68D та водостійкістю 5000 мм водяного стовпа. Це добрий показник для сучасних наметів. Дно на 15 см загортається по бокам, щоб вберегти спальню від бризок та потічків, що можуть потрапити під час дощу під намет. Далі на 30 см висоти стінки спальні продовжуються тим самим поліестером 68 D, але вже без просочень. А після і до самого верху спальня виконана з дрібної сітки. Перевага такого розподілення тканин – пречудова вентиляція разом з базовим вітрозахистом туристів в лежачому положенні.

Кріплення спальні до каркасу повністю унаслідоване від моделі Latundr. Міцна металева фурнітура з червоною анодацією в кутах. За натяг відповідають семиміліметрові стропи.

Місця кріплення строп, за доброю традицією, посилені додатковим шаром тканини.

Кріплення спальні до поперечної перекладини – за тією ж схемою: металева фурнітура і дублювання тканини в місці прикладання навантажень.

Решта кріплень – пластикові гачки J-hook. Я бажав би мати їх на міліметр більшими, щоб швидше і простіше чіпляти спальню до каркасу. Бо зараз для фіксації гачка потрібно зробити два “кліки”. В моєму GoLite Imogene UL2 достатньо одного руху.

В теплу і бездощову погоду на безлюдних пляжах можна обійтись встановленням самої спальні. В решті випадків варто скористатись тентом. Він, як і спальня, виготовлений з поліестеру товщиною нитки 68D. Водостійкість – 3000 мм водяного стовпа.

Кріплення тенту я раджу починати з перекладини, оскільки її фурнітуру виокремити серед іншої можна без помилково. І, через відсутність кольорового кодування решти кріплень, це єдиний 100% варіант не пролетіти з відповідністю кутів. Кольорове кодування не додасть помітного зростання в ціні, але завжди значно спрощує вечірнє встановлення намету на втомлену голову.

Після фіксації тенту до перекладини, встановлюємо металеву фурнітуру по кутам і підтягуємо тканину за допомогою стропи, пропущеної через пластикову пряжку YKK.

А далі – розтягуємо кілками тамбури. Кріплення тамбура – петля з 15 міліметрової стропи з тією ж трищілинною пряжкою YKK для регулювання натягу.

Блискавка тамбурів і бігунки на ній ідентичні тим, що на спальні. Зверху блискавка прикрита 5-ти сантиметровим клапаном на липучках Velcro.

Бігунків на блискавці два. Відкривши верхній можна визирнути назовні, і роздивитись погоду чи непроханих гостей.

У відкритому положенні двері тенту фіксуються тим самим способом, що й спальні – тканинна петля з пластиковою перекладиною.

Щоб без завад милуватись гарним краєвидом, тамбур можна повністю забрати.

Узбережжя Егейського моря. Туреччина

З відкритим тамбуром слідкуйте за погодою, оскільки тенту не вистачає декілька сантиметрів, щоб прикрити вхід в спальню від вертикального дощу.

Розмір тамбурів величезний. Мої кросівки 45-го розміру виглядають дитячими.

На торцях тенту розташовані два вентиляційних вікна з упором, який, за бажанням, можна забрати, щоб зменшити потік повітря.

Завдяки металевій фурнітурі власники Turbat Shanta можуть відкрити половину тенту, перевівши намет в режим “зоряне небо”. Я, щоправда, не знаю, чи хтось бавиться цим часто, але добре мати можливість.

Інша перевага згаданої фурнітури – тент можна встановити без спальні. Для цього довететься дещо повозитись, і в результаті матимете чудову заміну пляжної парасольки. Лише не забудьте закріпити її торцевими відтяжками.

Пакується намет в легенький чохол з торцевим входом і тканинною ручкою з протилежної сторони для зручності витягання складових з середини.

На моє питання стосовно футпринту виробник відповів, що з такою міцністю дна він не потрібен. Я з цим не згоден, оскільки, футпринт – це захист не лише від вологи, а й від бруду, який спершу впливає лише на естетичний вигляд намету, а згодом, забиваючись поміж нитками, потурбується про пришвидшений знос тканини. Тому принаймні опціональний футприт я би був радий бачити в магазинах.

Щодо кольору намету, на мою думку, цей легкий зелений користуватиметься серед туристів гарним попитом. Та, як би там не було зручно з точки зору практичності, місячне сяйво мені більше до душі.

Світанок на березі моря. Карійська стежка

Висновки. Turbat Shanta – відмінний вибір для туристів, які роблять перші кроки у полегшенні спорядження, водночас, не бажають вкладати в нього великі гроші. Разом з адекватними вагою і ціною власник матиме море приємних і продуманих дрібничок і можливостей використання намету.

Переваги: ціна, велика кількість варіантів встановлення завдяки фурнітурі, внутрішній простір, великі тамбури, якісні матеріали і пошив, наявні петлі на кілочках, світловідбивні відтяжки, вісім кишень, адекватна вага для цього набору опцій і ціни, приємний колір.

Недоліки: відсутність поперечних вітрових відтяжок, відсутність кольорового кодування строп, відсутність патрубка для ремонту дуг і опціонального футпринта.

Ранок в наметі

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Cпорядження з огляду можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк СпорядженняОсь що про намет Turbat Shanta пишуть ті, хто ним вже скористався:

 • Віктор

  Антоне, може трохи не темі, але як тобі вистачає при зрості 188 см регулар килимок з довжиною 183 см, комфортно ? Сам 189 і думав лише на лардж, але ти посіяв в мені сумніви)

  • Вікторе, ноги, звісно, звисають з килимка, але дискомфорту від того не відчуваю. Якщо не ліньки тягати додаткову вагу, то з Лардж буде суттєво зручніше. Адже він і ширший на 10 см. А це, як на мене, важливіше за довжину.

 • Anton Koval

  Доброго дня.
  Підкажіть вагу кілочка

  • Антоне, кілочок важить 11,5 грамів.

   • Anton Koval

    Дякую!

 • Sergey Levandovski

  Ходил с ним в дождь, было бы хорошо иметь футпринт и возможность ставить его без внутрянки чтоб не намочить ее. Дома получилось поставить без футпринта только внешний тент, но на холоде + ветре, думаю нужны нервы )

  Тоже обратил внимание на то что дверь собирается внизу – несколько раз задевал ее ботинками.

  Отличные карманы – продуманные и удобные, не пародия. Я бы добавил карман из матового материала, чтоб можно было рассеивать свет от фонарика. Есть такие в мармотах.

  Мне не хватало возможности закрыть вентиляционные окна изнутри. Выходить на дождь не хотелось.

  Обратил внимание на крепление дуг к тройникам – они изнутри усилены, плюс.

  Не спрашивал, но интересно, что будет если дуги поломаются? Есть где купить новые? Также интересно посмотреть на нее после, скажем, года эксплуатации – состояние полеуретанового покрытия.

  В общем, согласен – хорошая палатка за свои деньги. Возможно, куплю себе такую.

  • В Shanta звичайні 8,5мм дуги. Купити зовсім не проблема.

  • Карман из матового материала – отличная идея. Если располагать фонарив вдоль верхнего кармана, то и эти немного рассекают свет.

   Поломаную дугу можно поменять по секциям. Как писал @oleksandromelchenko:disqus , их диаметр – 8,5 мм, довольно распространенный.

 • Taras Taday

  Дуже не люблю такого плану входи, згадується тера з такими ж входами, мега незручні як на мене.

  • Мова про двері аркою?

   • Taras Taday

    Так, маю на увазі входи, де блискавка не розстібається знизу входу. Досить незручно виходити. Також незручно мати доступ до тамбуру з намету і навпаки, напівколом з боковим кріплення в цьому плані кращі. Загалом майже на всі дії потрібно розстібати вхід повністю, бо відкриваючи утворюється вхід згори намету, поступово розширяючись до повного відкривання, а всі речі у тамбурі лежать знизу.

    • Згоден, з тамбура речі діставати непросто. Дякую за аргумент!

 • Volodymyr Pavlyuk

  Хороша копія хабби-хабби 🙂

  • Важча на 700 грам, дешевша на 10000 🙂
   Де все це було, коли ми починали ходити?:)

   • Volodymyr Pavlyuk

    Тоді ми якось таким не заморочувались 🙂

 • Yanek

  https://uploads.disquscdn.com/images/fa73162f46be4cf14cad22bd5cbf5ee1a8b38c9fc0d091fea44a27abbd200d67.jpg
  Ще одна невдала копія big agnes, виглядае конструктивно подібною. Якщо брати за основним крітеріем легкого намету – вазі то big agnes copperspur ul3 це простора 3-ка. Але ніяк не двійка. Та ще й важить 2000гр з чохлом та кілками.
  Turbat важче на 350гр та він 2йка ! 2350 на 2 особи проти 2000 на 3 особи. Конструкція подібна.
  Агенс можливо взяти за 300долл це на 3000гр дорожче за турбат.
  До речі в агнесі якому вже 4 роки усі вказані в відгуку недоліки відсутні. Кольорове кодування є, трубка є, віддтяжки є. Футпрінт опціональний. Але тканина на вхід підвертається так само дебільно до низу.

  • По ціні БА – інша категорія. Її з МСР рівняти

 • Иван Литвинчук

  Саме зараз обираю намет… І опинився на такому роздоріжжі:
  “Naturehike Star-River 2” чи “Turbat Shanta”?
  Переваги та недоліки є в обох наметах, але СтарРівер підкупає вагою та комплектом.
  Може щось порадите?

  • Іване, привіт.

   Мені не відомо, наскільки добрий в НХ каркас. Знаю, що китайські бувають дуже різні. Саме тому Турбат затримав випуск наметів, бо шукали надійний каркас, проводили випробування. І там він зараз дуже добрий.

   Якщо припустити, що у НХ не гірший, то раджу подумати, що тобі більше подобається: внутрішній простір, чи менша вага. Шанта буде відчутно просторішою, НХ – легшим.

   Тканина НХ краще витримає ультрафіолет, але мова йде про роки активних мандрів, доки це стане відчутним. Футпрінт – це добре.

   В Шанті тканина витриваліша на знос, тому, якщо ходити без футпрінту, довше житиме.

   Кишені Шанти – це фантастика.

   Суб’єктивна перевага НХ – колір.

   • Иван Литвинчук

    Антон, дякую! Ще пошукаю де вживу їх подивитись, бо зараз питань стало ще більше))

    • Шанта є в нашому Банку Спорядження. Збирайся в гори і бери з собою 😉

     • Иван Литвинчук

      Можливо так і зроблю – але найближчий похід – у кінці вересня)

 • Олександр

  вагаюся: шанта чи латундр. шанта ширша і дно міцніше, але якщо купити футпринт до латундра – дно ще міцніше і зручно сушити, але тоді втрачається різниця у вазі. отакий парадокс. що думаєте?

  • Привіт! Латундр вужчий за Шанту і підходить худим туристам. Тому пропоную відштовхуватись від цього. Якщо в Латундрі ок, то брати його. Якщо затісно – Шанту. Футпрінт я завжди раджу. З ним і зручніше, і намет довше житиме.

 • Олександр

  Намет Salewa Latitude II – цікавий варіант по знижці (3900 https://www.gorgany.com/namet-salewa-latitude-ii.html). Що можете сказати про неї

  • Олександре, з точки зору якості і технологічності, Turbat Shanta буде кращим.

   • Олександр

    дякую

    • Олександр

     Коли Ви користувалися Латундром, спальники сильно торкалися стінок палатки, і чи не мокріли від того?

     • Сильно залежиться від погодних умов. І, все ж, Латундр – для двох худих людей.

     • Олександр

      Антоне, дуже дякую за відповідь