Христина Присяжна
Автор блогу ПроПоходи. Захоплююсь горами, каякінгом, свіжими ідеями і їх втіленням. Живу і працюю в Тернополі.

Моя перша спальна система складалась з теплого спальника, який я використовувала у всі сезони, та іжевського килимка. Логічно, що влітку з таким комплектом було спекотно, бо ж спальник зимовий. А от чому так холодно було взимку – я не підозрювала.

Як виявилось, поняття “спальна система” з’явилось в світі аутдору не просто так. Правильний підбір та поєднання її частин як раз і відповідає за теплий і комфортний сон мандрівника.

В мережі можна знайти багато описів складових спальної системи, та для себе я виділила два варіанти: базовий та розширений. До базового відносять лише 2 елементи. Перший – це спальник або квілт, тобто те, що утеплює тіло зверху та з боків. Другий елемент – це килимок, що захищає від втрат тепла знизу.

Розширений включає в себе все, що хоч трішки може вплинути на тепло і комфорт сну (укриття: тент, намет, біві; аксесуари: подушка, простирадло; і т.д.). Але сьогодні, щоб розібратись з поставленим питанням, нам буде достатньо знань і про базовий набір.

Мабуть, кожен, хто збирається в похід навіть вперше, усвідомлює, що спальники вибираються за температурою. Це видається дуже логічним твердженням. А вже на килимок туристи-новачки (і не тільки новачки) звертають менше уваги. Часто він сприймається, як просто підстилка, захист від брудної землі чи вологи, але точно не як єдиний шар утеплювача під тілом.

Чому знизу не гріє спальник? Бо будь-який спальник зігріває за рахунок повітря, яке стримує утеплювач. Коли ж ви лягаєте в спальник, тіло стискає утеплювач і виганяє з нього все повітря, яке б мало зігрівати спину.

Саме тому, яким би теплим не був ваш спальник, єдиним бар’єром для тепла, яке намагається втекти від вас в землю, є лише килимок. Якщо він недостатньо протистоїть втратам тепла, воно тікатиме в землю, доки його кількість не збалансується. Тобто, або доки ви не нагрієте землю під собою, або не охолонете самі.

Згадайте, як ви останній раз спали в холодну погоду на іжевському карематі. Гарантую, що ви неодноразово крутились вночі, щоб зігріти спальником охолоджені від килимка частини тіла. Звідси і переривчастий сон, і недосипання, і накопичення втоми, і настрій не дуже, і…

Саме тому все частіше говорять про спальники і килимки як про частини, що утворюють одне ціле – спальну систему. І ці частини мають відповідати одна одній.

З вибором спальника, зазвичай, проблем не виникає. Майже на кожному ви можете побачити рекомендовані температурні характеристики, отримані за стандартом EN13537. Хоча існує багато факторів, що впливають на ваше відчуття тепла, та, все ж, за даними на спальнику можна зорієнтуватись, чи підходить він для умов вашого походу.

А як вибрати достатньо теплий килимок? Перш за все, подивіться на показник теплоспротиву, R-value.

Чим він вище, тим більше килимок перешкоджає втраті тепла. Для звичайного пінного килимка, типу іжевки, R-value = 1. Цього достатньо для комфортного сну влітку у теплу ніч. Для демісезонних походів і для літніх походів в прохолодніші країни (Швеція, Норвегія, Ісландія), де температура вночі буде близько 0℃, комфортний сон забезпечать килимки з показником R-value = 3 і більше. Наприклад, ми користувались такими: Therm-a-rest X-lite (R-value 3,2), Exped Synmat HL (R-value 3,3), Sea To Summit UltraLight Insulated (R-value 3,3).

Для мінусових температур варто брати килимки із ще більшим показником показником теплоспротиву. Як рекомендують виробники, не менше 4. Хоча, якщо звичайний пінний килимок – єдине, на чому вам доводилось спати, то навіть на килимку з R-value 3,3 при мінусовій температурі ви вже почуватиметесь суттєво краще. Якщо не вірите, візьміть у наступну мандрівку один із наших килимків з Банку Спорядження і переконайтесь самостійно.

Варто зазначити, що R-value – показник, що не має єдиного стандарту вимірювання для туристичних килимків. Деякі виробники дійсно тестують килимки, дехто пише R-value “на око”. Тому немає гарантії, що 3,5 у виробника А буде точно краще ізолювати, ніж 3,2 у виробника Б. Але, в загальному, R-value дає можливість визначити сезонність килимка, а цього для туристів достатньо.

І, на відміну від температурних показників спальника, R-value дає можливість вирахувати результативний показник теплоізоляції килимків, якщо скласти їх один на інший. Для цього потрібно лише додати значення R-value. Наприклад, поклавши на пінний килимок із R-value 2,6, надувний з R-value 3,3, в сумі ми отримаємо комбінацію із показником теплоспротиву 5,9. А це вже крутий варіант для зимового походу.

Зі спальниками такий фокус не вийде, бо взявши спальник на -5 і вставивши його в спальник на -10 ми точно не отримаємо спальник на -15. Там схема набагато складніша.

Без якісного відпочинку важко відчути задоволення від походу. А завдання спальної системи як раз забезпечити вам тепло і комфорт для повноцінного відновлення сил вночі. І спальник, і килимок мають розцінюватись як рівноправні складові спальної системи. І, пам’ятайте, що нестача теплоізоляції однієї складової не може бути компенсована надлишком іншої. Тому вибирайте і спальник, і килимок відповідно до умов походу і спіть міцно!

А Антон зняв кльове відео на цю ж тему. І ми наполягаємо, щоб ви підписались на наш канал на YouTube 🙂

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

 • Роман Шаровський

  А якщо дві надувайки з R-value 3,3? Одна на другу, звичайно. Це ж в сумі ОГО – 6,6 ! Літом так дрімав під час обіднього привалу, поки було дуже жарко іти. Ніби зручно було, не падав.

  • Khrystyna Prysiazhna

   Так виходить 🙂
   Думаю, якщо планувати спати одночасно на двох надувних килимках, їх можна скріпити стропою – саморобною або з’єднувачем для килимків.

   • Роман Шаровський

    Цими вихідними випробую. Напишу про результати експерименту.

    • Krajzer Ferlay

     Дуже чекаю на результат 🙂

     • Роман Шаровський

      Описаний у статті принцип досліджено на практиці. Троє учасників походу з однаковими спальниками (мається на увазі температурного режиму), але з різною “комбінацією” теплоізоляції знизу. Результати наступні:
      Учасник 1 використовував тільки іжевський каремат, як наслідок, у наметі мокро, під наметом талий сніг, у спальнику не дуже комфортно.
      Учасник 2 використовував іжевку+самонадувайку Therm a rest (R-value, нажаль, невідоме але для експерименту неважливо). У наметі і під ним майже сухо.
      Я ж використав дві своїх Expedівських надувайки. Окрім того, що спав найвище за інших 🙂 та ніс додаткові грами, спати було дуже комфортно і дуже тепло. Під карематом сухо. Сніг просто спресований.
      Отже, описаний у статті принцип діє.

     • Khrystyna Prysiazhna

      Круто, що вам одразу вдалось все перевірити 🙂

 • Anatol Natol

  А от тема, чому два спальники не сумуються – цікава! Був певен, що так… Є відповідь? Дякую!)

  • Андрей Несмит

   Плюсую! Прийоми утеплення, бажано перевірені і адекватні, дуже потрібна і цікава інформація. Наприклад спальник на -15-17, а “за бортом” -20 і нижче. До речі пробував при -15 палити свічку в двушаровій, щоправда 3х сезонній, палатці… якось ефекту я не відчув. А от каталітична грілка чи електрична, приєднана до пауербанку, у спальнику давали відчутний ефект.

   • Каталітичні грілки мені теж подобаються. Електричними не користувався. Про підвищення теплоти спальнику напишемо обов’язково. Це часте питання.

  • По тому думаємо зробити окрему статтю 😉

  • First Last

   Показники спальників не сумуються, бо під вагою тіла спальники зтискуються і в цій зоні виникає теплова діра. Тобто, показник будь-якого спальника – це ідеалізація для випадку спальника, підвішеного в повітрі, тобто, без навантаження. А показник килимків при покладанні на них тіла зменшується відносно менше (завдяки пружним якостям).

   • Anatol Natol

    Логічно, але теплової діри може не бути, якщо килимок має теплопровідність нижчу чи рівну двом спальникам. Як тоді?

 • Андрей Несмит

  Що за пірамідальний намет на задньому плані?

 • First Last

  Теплий спальник не може не гріти. Не пишіть дурниць в заголовках.

 • Nick

  було б круто якщо ви зробили б огляд якогось з спальникыв Exped (наприклад Exped UltraLite 300).

  • Ніку, привіт! Поговоримо з представником Експед.