Христина Присяжна
Автор блогу ПроПоходи. Захоплююсь горами, каякінгом, свіжими ідеями і їх втіленням. Живу і працюю в Тернополі.

Хтозна чому так сталось, але наразі серед великої кількості українських туристів побутує думка, що пухові спальники призначені лише для сухих умов. Начебто, в ньому є сенс або влітку, коли відомо, що погода буде теплою та сонячною, або ж морозною зимою, коли єдині опади – це сніг, а конденсат в наметі буває лише у вигляді інею.

Водночас температурний діапазон +10…-5℃ ігнорується. Адже це переважно осінь чи весна, а тому “дощі, конденсат, спальник намокне і навіть в Карпати на п’ять днів пух брати не можна”. Разом з тим, найширший вибір пухових спальників серед аутдорних виробників знаходиться діапазоні 20…40°F (-6…+4℃). Дивно, правда?

Ми не перший рік користуємось пухом і не відчуваємо з ним жодного дискомфорту навіть за дуже вологих умов. Водночас, насолоджуємось його легкістю, компактністю і теплотою.

Аби ще раз довести, що в сучасний пух можна вірити, ми взяли пухові спальники в свою найвологішу мандрівку, у вересневу Ісландію. Два тижні щоденних дощів, сто відсоткова вологість, і відсутність можливості висушити спорядження в теплі – що може бути краще для тестування пуху?

Спальники спеціально брали різні: бюджетний і топовий. Але з однаковими температурними характеристиками: -1,7℃ та -2℃ чоловічого комфорту за шкалою EN. Ідея такого підходу в тому, щоб показати, як реагує на вологість різний пух, і чим ще, крім наповнювача, відрізняється спальник за $250 від спальника за $500.

В якості топової моделі з декількох причин обрали Sea To Summit Micro McIII. По-перше, серія Micro є однією із бестселерів серед пухових спальників на українському ринку. По-друге, Антон користується своїм Micro McII уже понад три роки і шалено ним задоволений. І, по-третє, серію Micro оновили 2017 року, і мені було цікаво показати вам, що саме змінив виробник.

Добрим бюджетним варіантом нам видався Marmot Never Winter, та про нього – вже в наступному огляді. А зараз зосередимось на продукті австралійських майстрів.

Важливо! Спальник Sea To Summit Micro McIII наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію огляду. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі спальник Sea To Summit Micro McIII переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Sea To Summit Micro McIII виготовляють у двох ростовках: regular, для користувачів зростом менше 183 см, та long, довший і ширший, для тих, чий зріст сягає 192 см. Тут варто зауважити, що Антонові з його зростом 188 см комфортно і в спальнику стандартного розміру.

Температурний режим спальника за стандартом EN13537:
– температура жіночого комфорту +4℃,
– температура чоловічого комфорту -2℃,
– екстремальна межа використання -18℃.

Важливо! При виборі спальника орієнтуйтесь виключно на температури комфорту. Екстремальна межа – додатковий показник для досвідчених туристів, а не рекомендація виробника.

Вага спальника у розмірі regular становить лише 740 грамів! Подовжена версія важитиме на 70 грамів більше.

В якості теплоізолятора в Sea To Summit Micro McIII використовується гусячий пух із пружністю (Fill power) 850+ та співвідношенням пуху до пера 90/10. Вага пуху в спальнику розміру regular – 350 грамів, у long – 380 грамів. Для додаткового захисту від абсорбування вологи пух оброблений полімерним гідрофобним покриттям ULTRA-DRY Down™ від DownTek. Це покриття сприяє і швидшому висиханню, якщо намокання не вдалось уникнути.

Наступна складова, що вберігає пух від зайвої води і додає тепла – це тканина. Як і в попередній версії Micro, зовнішня тканина спальника – так звана 2D NanoShell™. Це нейлон з армуванням та водовідштовхуючою обробкою. Товщину нитки виробник не вказує, та, схоже, вона залишилась незмінною – 20 Деньє.

Окрім товщини нитки, тканини мають ще один важливий показник. Це Тех (Текс), або щільність плетіння. І, хоча цей показник вкрай рідко згадується виробниками спорядження, саме він відіграє в пухових спальниках ключову роль. Адже завдяки щільнішому плетінню спальники втрачають менше пуху (щільнішу тканину складніше проколоти пером) і краще утримують тепло за вітряної погоди.

Якщо спальня вашого намету з суцільної сітки (наш випадок), або ви спите в старій колибі з купою дірок в стінах, або ж ночуєте просто під тентом – в таких випадках зовнішня тканина – це єдиний захист від видування тепла зі спальника і тому її щільність є такою важливою.

Sea To Summit теж не вказали параметр Тех для зовнішньої тканини Micro McIII, але, з нашого досвіду, вона супер щільна. Це помітно і по порівняно малій кількості пір’я, що пробивається крізь неї, і по ночівлях за сильних вітрів. Навіть, коли на вулиці вирував шторм, я не відчувала, що спальник втрачає надто багато тепла.

Інша перевага зовнішньої тканини у Micro McIII – надзвичайно якісна водовідштовхуюча обробка.

Під час нашої подорожі, через конденсат і постійні складання-розкладання намету під дощем, його тент завжди був мокрим зсередини. І кожен необережний рух скидав вологу вниз на спальники. Якби не обробка тканини, пух щодня б отримував добрячу порцію води і міг би сильно втратити в пружності. Натомість, завдяки просоченню, всі краплі, що досягали спальника, лишались на поверхні тканини або скочувались з неї.

До слова, на старому Антоновому Micro McII обробка тканини досі працює відмінно.

Внутрішня тканина спальника оновлена. Тепер це нейлон товщиною з товщиною нитки 15D і без армування. Як на мене, доволі приємний на дотик.

Всі шви спальника – “теплі”. Це означає, що зовнішня та внутрішня тканини з’єднані між собою через вертикальні перегородки. Відповідно, наскрізні отвори, крізь які тепло може швидко тікати назовні, відсутні.

Вертикальні перегородки разом із зовнішньою і внутрішньою тканинами формують комірки для пуху. В оновленому Micro ці комірки горизонтальні, а не квадратні, як було у старій версії.

Мені набагато більше подобається попереднє рішення, адже хоч додаткові перегородки для квадратних комірок збільшують вагу виробу, та все ж краще утримують пух на своєму місці. Водночас, і з новою конструкцією я не відчула дискомфорту. Адже пухові спальники так чи інакше варто струшувати перед сном, щоб рівномірно розподілити пух по всьому об’єму комірок. Просто тепер до цієї процедури слід поставитись відповідальніше, якщо температура повітря наближається до зазначених на спальнику показників.

На мою думку, серія Micro стала такою популярною в Україні завдяки своїй конструкції, що дозволяє використовувати один й той самий спальник і як кокон, і як ковдру.

Якщо потрібна ковдра – розстібайте блискавку і розкривайте стяжку в ногах. Ковдрою зручно вкриватись вдвох в нехолодні ночі, або використовувати її як покривало на теплому пляжі чи галявині.

Якщо потрібна максимальна теплоізоляція – закривайте всі можливі стяжки і замки, та матимете теплий і затишний кокон з мінімумом зайвого повітря всередині.

У моделі 2017 року блискавку YKK #3 змінили на більшу і важчу YKK #5.

Досить неоднозначний крок для спальника, який зветься в каталозі ультралегким. Виробник подає це рішення під соусом універсальності і надійності. Ніби-то, більша блискавка витриваліша за меншу, тому проживе довше. Плюс, #5 – найбільш розповсюджена блискавка і тепер цей спальник можна буде з’єднати не лише з таким самим Micro, а й з іншими спальниками чи квілтами, наприклад, з STS Ember EbIII:

Sea To Summit Micro McIII з’єднаний з квілтом Sea To Summit Ember EbIII

Але мені видається, що заміна блискавки – це звичайнісінький крок до здешевлення виробництва і до страхування себе від криворуких туристів, що не навчились користуватись ніжнішими і дрібнішими деталями. Тільки чому в цьому випадку зайві грами мають носити ті, хто вміє поводитись з полегшеним спорядженням?

На блискавці є два бігунки – односторонній нижній та двосторонній верхній. Останнім можна оперувати як ззовні так і зсередини.

Щоб металевий бігунок не торкався обличчя, у повністю закритому спальнику він ховається під невеликий клаптик оксамитової тканини.

У спальнику розміру regular при купівлі можна обрати, з якого боку буде блискавка – зліва чи справа. У подовженому варіанті вона буває лише з лівого боку.

Вздовж блискавки прокладено пуховий комірець, який запобігає зайвим втратам тепла. А щоб бігунок не “закусував” тканину, під комірцем прокладена жорстка стропа.

Стяжка внизу спальника – це шнур, що фіксується маленьким пластиковим затискачем. Місце виходу шнура посилене стропою та двома люверсами.

Затискач не в змозі втримати спальник закритим, якщо активно рухати ногами, коли перевертатись вночі чи вмощуватись з вечора.Тому я раджу додатково зав’язувати просту петлю, яка не дасть фіксатору посунутись з місця. Тільки таку, яку можна розв’язати одним рухом. Це стане важливо, якщо ніч видасться теплою. Тоді отвір в нижній частині спальника можна відкрити і влаштувати таким чином додатковий вихід для зайвого тепла.

Довжина спальника продумана так, що дві нижні комірки пуху у стягненому вигляді утворюють вертикальну стінку, завдяки чому формується щось на зразок футбоксу. Футбокс – це анатомічно продумане відділення для стоп, завдяки якому стопи не натягують спальник і не стискають утеплювач. Це добра штука, адже стиснутий утеплювач = відсутній утеплювач.

Варто зауважити, що навіть у добре стягненому спальнику внизу залишається дірка. Тож, якщо зазвичай ви мерзнете в ноги, в холодні ночі одягайте додаткову пару шкарпеток.

Завдяки нижньому виходу з цим спальником можна робити ще один фокус, про який не говорить виробник: використати його в якості додаткового утеплюючого шару в таборі.

Капюшон в новому Sea To Summit Micro MсIII кардинально змінився у порівнянні з попередньою версією. Якщо раніше це був прямокутник зі стяжкою по периметру, який можна було розкрити до плаского стану або ж обгорнути навколо голови, то тепер це повноцінний анатомічний капюшон.

Подвійна стяжка із пластиковим затискачем контролює натяг капюшону і коміру. Їх можна регулювати незалежно.

Внутрішній утеплюючий комірець в Micro MсIII відсутній. Це плата за ультралегку вагу.

Водночас, сам капюшон дуже теплий. Велика кількість пуху, на додачу до невеликого розміру комірок, сприяє доброму розподіленню утеплювача навколо голови і, як наслідок, відмінної теплоізоляції.

Для провітрювання і просушування спальника на ньому передбачено три пари петель – на капюшоні, футбоксі і по середині спальника.

Для зберігання цінних речей, або техніки, що боїться холоду, всередині є велика кишеня із зовсім непомітною блискавкою. Знайти її можна лише завдяки петлі із 2мм шнура, який прив’язаний до бігунка.

За словами виробника, спальник можна скомпресувати до 5 літрового розміру. Нам же вдавалось стягувати компресійник значно щільніше – “на око” десь до 2-2,5 літрів. Для порівняння, фото з літровою пляшкою Hydrapak Stash.

Комплектація спальника в порівнянні з попередньою версією хоч і побіднішала на один елемент, та все одно лишилась найкрутішою з тих, що мені зустрічались. 

Відтепер роль ємності для зберігання і ємності для прання грає один і той самий мішок. На одній із його сторін – детальна інструкція по догляду.

Якщо потрібно випрати спальник – достатньо закрити мішок стяжкою з фіксатором.

Для зберігання спальника мішок закривається на блискавку і утворює акуратний паралелепіпед.

Таким чином на невеликій полиці можна зручно розмістити декілька спальників. І, завдяки інформації на торцях мішків, дуже швидко віднайти потрібний під час зборів в похід. А щоб було легше витягувати його з полиці, виробник передбачив на мішку невелику ручку зі стропи.

Звісно, якщо у вас достатньо простору в коморі, щоб зберігати спальник у мішку закритому лише на стяжку – робіть так. Адже, чим вільніше зберігається спальний мішок, тим краще для пуху.

Компресійний мішок Sea To Summit Micro MсIII важить 58 грамів. Він виготовлений з нейлону з плетінням CORDURA®. Товщина нитки основної тканини – 30 Деньє, армування наявне.

Торці компресійного мішка теж виготовлені з нейлону з плетінням Ripstop, проте товщина нитки значно більша, близько 70 Деньє.

Рівномірну компресію забезпечують чотири чорні стропи з трищілинними пряжками YKK.

Клапан компресійника пришитий до основи. Завдяки цьому він не плутається в стропах і завжди лишається на своєму місці.

Основу компресійника стягує 2 мм шнур з фіксатором. Місце виходу шнура, на яке припадає найбільше навантаження, додатково підсилене стропою та люверсом.

На нижньому торці компресійника пришита невелика кишеня, завдяки якій мішок зручно витягати з рюкзака, або діставати з нього спальник.

Водовідштовхуюче силіконізоване просочення компресійного мішка вбереже спальник від вологи. Та цей компресійник не є стовідсотковим захистом від води, адже його шви не проклеєні. Тому, якщо погодні умови під час мандрівки передбачаються дощові та вологі, як наприклад було у нас в Ісландії, краще замість компресійника взяти повноцінний гермомішок. Та й загалом, наша порада – разом з пуховим спальником одразу брати до нього гермомішок. Бо рано чи пізно він вам знадобиться. І краще мати його завчасно, щоб в останній момент перед виходом не бігати по магазинам, чи, ще гірше, переконатися в його необхідності вже під час мандрівки.

Окрім мішків в комплектації ви знайдете конверт з документацією, що містить опис характеристик спальника і його конструкції і роз’яснення стосовно гарантії (вона у STS пожиттєва). Плюс, звернення виробника, паспорт випробування пуху, і персональний номер спальника. А також невеликий інформаційний буклет з фірмовим карабіном.

Добре, що ми потягли з собою в Ісландію настільки різні пухові спальники. По-перше, цей експеримент показав, що і простіший пух (650FP в Marmot Never Winter) здатен витримати два тижні скаженої вологості з терпимими втратами в ізоляції, якщо вдень носити спальник в гермомішку. Це з врахуванням того факту, що ми постійно сушили в спальнику мокрий одяг. І, по-друге, ми щодня спостерігали наслідки конструктивних відмінностей бюджетного Marmot Never Winter і дорожчого Sea To Summit Micro McIII, і могли порівняти, як сильно вони впливають на результат.

Висновок з експерименту доволі цікавий. Якщо б ми їхали суто з Мармотами, то були б повністю всім задоволені. Лиш під кінець довелося б вдягати додатковий шар одягу, бо, все ж, пух став менш пружним, і, відповідно, менше ізолював від холоду. Але Sea To Summit показав мені, наскільки крутим може бути спальник. Ідеальна пружність пуху після двох тижнів знущань. Така, ніби ми півмісяця спали в теплому будинку. Зовнішня тканина Micro McIII надзвичайно добре протистояла волозі і не випускала пух. І тим разюче відрізнялась від тканини в Мармоті, яка вбирала більшу частину крапель і дозволяла пір’їнкам показувати носа назовні. Після перевертання вночі зім’ятий бік спальника Micro McIII швидко розправлявся, водночас пуху з Мармоту для цього потрібен був час. І, якщо в цей момент вітер задував з боку зім’ятого пуху, тіло відчувало холод. В Micro McIII і в найвітряніші ночі було абсолютно затишно, наскільки б активно я не крутилась. І, з усім цим, Micro McIII на 10% легший за NeverWinter і може трансформуватись в ковдру.

На останок, важливий момент. Marmot Never Winter – дуже добрий пуховий спальник. І в якості бюджетного варіанту він пречудовий. Порівнювати його з вдвічі дорожчим Sea To Summit Micro McIII, само собою, недоречно. Бо це як Skoda порівняти з Mersedes. Та, на відміну від зазначених брендів автівок, про пухові спальники українські туристи знають відносно мало. Тому мені хотілось детальніше показати, за що, у випадку з Sea To Summit Micro McIII, потрібно заплатити додаткові $250. А про Marmot Never Winter ми ще поговоримо в одному з наступних оглядів. Бо ми ж поїхали в Ісландією з прототипом моделі 2018 року 😉

Висновки. Sea To Summit Micro McIII – класний спальник-трансформер з надзвичайно добрим пухом з гідрофобною обробкою та неймовірно малою вагою як для власних температурних характеристик і конструктивних особливостей. Заміна блискавки на важчу – це, як на мене, крок назад. А от вдосконалення капюшону – абсолютний плюс, адже таким чином виробник значно покращив теплоізоляцію тієї частини тіла, через яку організм втрачає третину тепла. Щоправда, тепер капюшон не розкладеш в плаский прямокутник, але, як каже Антон, “ковдрість спальника від того не постраждала”.  

Переваги: супер легкий; надзвичайно компактний; можливість використати і як кокон, і як ковдру; гідрофобний пух із високим показником пружності; дуже добра зовнішня тканина із щільним плетінням та дієвою DWR обробкою; вдосконалений капюшон; внутрішня кишеня.

Недоліки: важка блискавка #5, горизонтальні комірки для пуху замість квадратних, відсутній утеплюючий комірець.

 

Відео огляд спальника Sea To Summit Micro McIII з нашого Youtube-каналу:

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Також спорядження з огляду можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк Спорядження.

 

 • Евгений Черненький

  Какой на ваш взгляд, оптимальный объем гермомешка для этих спальников

  • Алексей

   Судя по описанию 6 литровой гермы будет за глаза, это если обходиться без компрессии.

  • Привіт! Щойно спальник повернувся до нас і я перевірив. Оскільки пакування в гермік дещо відрізняється від пакування в компресійник, я б взяв об’єм більше, ніж 6 літрів. Приблизно 8-10. Різниця в вазі буде в районі 5-8 грам, та по зручності пакування більший об’єм буде кращим.

  • Anton Boreiko

   LOWE ALPINE S (FAD-43), вроде 6 или 7 литров. Спальник пакуется без проблем. 8-10 будет однозначно слишком много. У меня проблема что даже при максимальном закручивании – воздух все равно проникает и спальник в гермо-мешке раздувает раза в полтора – хоть гермик в компрессионник засовывай… либо отказыватся от гермика, если нет беспрерывного ливня или тумана.

 • Гарне у Вас спорядження!

 • Александр

  Можно небольшой рассказ о том, как сушить пуховые спальники в дождливом походе? Где, как, сколько, когда и прочие нюансы. Просто побаиваюсь немного пуха, а он ведь такой хороший :))

  • Привіт! Скільки триває похід і від чого намок спальник?

   • Александр

    Пока только зимой использовал пуховый спальник и он не намокал еще 🙂 Но планируем две недели весной в Грузии, пугают, что там влажный климат и не советуют брать пуховые спальники. Спальники не супер-пупер, а производства Сплав https://www.splav.ru/goodsdetail.aspx?gid=20160422131043620896 вот и хочется каких-то советов от опытных пользователей пуха 🙂

    • Якщо будете переносити його в гермомішку і не залазити всередину в мокрому одязі, то два тижні має протриматись. Обробка пуху є, пух добрий. Ми і гіршій тягали в вологі умови. Якщо зрану і звечора буде добра суха погода, то кладіть спальник підсохнути. Суцільну сушку пуху в поході організувати майже неможливо. Але вберегти спальник від води – елементарно. Плюс, пам’ятай, що в горах – чим вище – тим сухіше повітря.

     • Александр

      Вроде и так все понятно, но вот хочется услышать от кого-то конкретно что и как делать, типа сам ничего не соображаю :))) Спасибо, думаю не пропадем 🙂

 • Anton Boreiko

  Взял такой спальник (коврик Therm-a-Rest Z-Lite Sol) в поход по Мармаросам на майские, 4 ночи, 1 из них в калыбе. Первые 2 ночи было тепло (одежда – только тонкая термушка, носки снял) и в обносительно безветренном месте, вторые две – и температура ниже, по ощущениям около 5-8 градусов и весьма сильный ветер. Спал в 2 слоях одежды. Не могу сказать что совсем уж замерз, но засыпать было весьма некомфортно, особенно чувствовалось когда порывы ветра задували в палатку или калыбу. Так что в случае температуры близкой к нулю (заявлено до -2) и наличии ветра как то пока не хватает доверия к спальнику.
  Из технических минусов – молния очень плохо соеденяется из состояния одеяла и не застегивается плотно до конца – упирается в защитную ткань.
  Если много ворочаешся с бока на бок – если молния окажется со спины – может чувствоватся ветер через молнию, хоть она и утепленная.
  Вещи так же пробовал сушить внутри, при не слишком высокой влажности – подсыхают, но нужно ночи две на полную просушку, если вещь сильно влажная.
  Дождь был, но небольшой. Влажность – не запредельная, так что полноценной проверки на влагостойкость провести не удалось.
  Из плюсов – ОЧЕНЬ компактный 🙂 Правда как советовали выше – в гермо-мешке носил только первые 2 дня, потом переложил в компрессионник, так как в гермо-мешке он все равно набирает воздух и занимает ощутимо больше места чем в компрессионнике.
  В общем пока делать выводы рано, но из всей обновленной экипировки (рюкзак, ботинки, мембранка, очки, фонарик и еще куча всего) – только по спальнику на текущий момент несколько жалко потраченых средств, пока оправдывается только компактность, но не более чем этак на $250. Возможно это изменится в будущем в процессе эксплуатации. До этого из хороших пуховых вещей есть опыт использования только зимней куртки Marmot и от нее с первого момента примерки в магазине был в полном восторге. При катании на лыжах при очень сильном ветре – не чувствовал ни излишней влаги ни холода ни ветра.
  Именно куртка и Ваши статьи про пух убедили рискнуть потратится на хороший пуховой спальник)
  В общем надеюсь в следующих походах он лучше себя покажет…

  • так -2 это ведь лимит, а комфорт +4, кроме того обычной “пенки” в температуру около нуля может и не хватать для теплоизоляции, а ветер значительно уменьшает ощущаемую температуру

   • Anton Boreiko

    Если Therm-a-Rest Z-Lite Sol – обычная пенка, то ижевская тогда какая?)
    Со стороны земли дискомфорта от холода как раз особо не чувствовал. Тем более последняя ночь вообще на 2-м этаже калыбы была 🙂

    • про “обычную” это я про ненадувные, конечно же

  • Антоне, привіт! Дякую за детальний відгук! Цікаво було б дати тобі для порівняння якийсь інший спальник на -2, типу Marmot NeverWinter, щоб визначити, чи то в спальнику справа, чи у власних відчуттях. Бо по вітростійкості кращих спальників за СТС (безмембранних) я не зустрічав. Та й до показників самого спальника претензій не було.

   Речі флісові, якщо сильно мокрі, то в нас за 1 ніч теж не висихали. Пуховки – без проблем.

   І з надувним килимком хочеться, щоб ти спробував спати 🙂
   Як задумаєш наступний похід, скажи. Щось цікаве придумаємо.

   • Anton Boreiko

    Учту 🙂
    Сравнивать мне действительно особенно не с чем – раньше только в достаточно недорогом синтетическом спальнике спал и то давно (на ижевке).
    По сушке – трекинговые носки после дня носки (без дождя) не полностью высыхали и еще спортивные наколенники из синтетики.

    Когда смотрел надувные коврики (в т.ч. из обзоров на сайте), ни у одного не было в комплекте помпы, а отдельно стоили еще лишнуюю тысячу… в итоге цена за компактный надувной коврик получается запредельная.

    • Тепер до всіх SeaToSummit s Exped помпи в комплекті 🙂

     • Anton Boreiko

      Возможно там где смотрел еще старые модели… (https://ex.com.ua/catalog/mat/?f425=1691&pmin=50&pmax=10108)

     • Khrystyna Prysiazhna

      Можливо, просто забули змінити опис. Всі Експеди з минулого літа продаються з надувачками в комплекті, а SeaToSummit – з цієї весни. Щоправда, якщо хочеться взяти щось з останніх, то треба уточнювати у продавців, чи це з нової партії, чи ще старі.

 • Олександр

  Антоне, дякую за огляд. Тільки но купив такого спальника. Довго думав, чи брати, бо то для мене, мягко кажучи, не малі гроші, але подумав, що краще один раз купити якісну річ, ніж зекономити і потім жаліти.
  Тішуся, не натішуся. Але й переживаю, щоб добре служив. Як тільки з ним кудись піду, одразу розповім про враження.
  Маю одне запитання. Можливо воно недоречне, можливо так і має бути. Але все ж. Я помітив це чисто випадково. Коли розправлений у ковдру спальник підняти на світло, то він просвічується, і в цей момент видно, де саме є пух, а де його немає. Я так розумію, що в тих місцях, де пуху не видно, буде просочуватися холод. Цього можна якось уникнути? Можливо його треба якось розпушувати? Це мій перший пуховий спальник, тому я не дуже знаюся на експлуатації.
  З іншого боку, я розумію, що аби в спальнику пух не просвічувався, його треба набити пухом під зав’язку, як подушку вдома, але тоді він буде нереально важкий.

  • Дякую, але це робота Христини.
   Стосовно твого запитання – таке є у всіх спальниках. Витягнувши його з компресійника варто добряче струсити і покласти, щоб пух розпушився. А за деякий час спальник із розпушеним пухом варто ще раз струсити, щоб пух рівномірніше розподілився. Якщо якісь зони і залишаться (таке часто біля швів може бути), то мій досвід показує, що це не є критичним і не впливає на відчуття тепла.

   • Олександр

    Антоне, дякую. І Христині дякую за огляд :). Недогледів.