Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Зараз в мандрівках ми весь час користуємось надувними килимками. Але так було не завжди. Особисто я пройшов повний шлях еволюції похідного ліжка від гілок/трави під наметом через іжевку і самонадувайку до надувайки. І на сьогодні вважаю, що надувні килимки для 99% походів – найкраще рішення, бо вони при мінімальному об’ємі і вазі дають максимум комфорту і тепла.

Однак, як не крути, ми часто отримуємо прохання порадити не надувний, а самонадувний килимок. В таких випадках спершу намагаємось визначити, чи мандрівник усвідомлює його особливості і чи знає всі вигоди легших та компактніших надувайок. Якщо ж так і самонадувачка потрібна з аргументованих причин (жорсткість ліжка, ціна, подорож на авто, бажаний подарунок, etc.), радимо конкретну модель.

З появою килимка Sea To Summit Comfort Light S.I. навесні 2018 року більшість порад зводиться саме до нього. Тож, аби щоразу не розписувати аргументацію “за і проти” цієї моделі, я взяв її у дистриб’ютора і написав короткий огляд. І тепер просто роздаватиму посилання на нього, чим хитро спрощу собі життя та зекономлю час 🙂

Важливо! Килимок Sea To Summit Comfort Light S.I. наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію статті. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі килимок Sea To Summit Comfort Light S.I. переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Важливо! Не плутайте Sea To Summit Comfort Light з Sea To Summit Comfort Light S.I. Абревітатура S.I. якраз означає Self Inflating – самонадувний. Килимок без цієї абревіатури в назві є надувним.

Отже, чому саме цей килимок так припав мені до душі і чому я виділяю його з-поміж інших. Спершу запам’ятайте, що показник теплоізоляції килимка STS Comfort Light S.I., той, що зветься R-value, становить 2,7. Надалі ми будемо порівнювати його з іншими моделями, де ця інформація знадобиться.

Якщо ж говорити в абсолютному значенні, то для середньостатистичного туриста такої теплоізоляції вистачить, щоб спати в температурах вище нуля. Якщо до цього ви користувались лише іжевською пінкою, то знайте, що її R-value близько одиниці. Тобто головний герой огляду щонайменше як 2,5 іжевки по теплоті.

Вага килимка в розмірі Regular – 650 грамів. Показник видається не найлегшим, доки не поглянути на його товщину. А вона становить 5 см. З такими даними може позмагатись лише Термарестівський EvoLite (520 грамів при 5 см висоти), але він має менший показник теплоізоляції (R-value 2,1), вкрай незручний клапан і коштує в Україні на третину дорожче.

Про товщину ще один важливий момент. На мою думку, з точки зору комфорту, самонадувні килимки мають зміст, якщо їх товщина 3,8 см та більше. Ті, що мають товщину 2,5 см (популярний показник в найлегших серіях) крадуть непропорційно багато комфорту в порівнянні із економією ваги.

Наступною перевагою самонадувайок Sea To Summit в порівнянні з усіма іншими виробниками є клапан. Він найпродуманіший з тих, що ви можете зустріти на ринку. Перше, для надування він відкривається найширшим отвором. Тобто повітря має найменше спротиву на вході.

Далі, коли килимок набрав повітря до максимуму, який дозволяє пружність його піни, закриваємо отвір зворотнім клапаном і спокійно додуваємо до потрібної пружності. В цей час зворотній клапан не випускає повітря назад. До зворотного клапану підходять помпи і STS, і Exped. А якщо ви вирішите додувати його ротом, будьте готові до 3-4 видихів.

До слова, в комплекті помпи немає. Її доведеться купити окремо, або додувати килимок ротом. 

Якщо килимок надутий надто сильно, натисканням на зворотній клапан (помаранчева цятка в центрі) можна спускати повітря малими порціями, щоб добитись найкращого комфорту.

Після надування закриваємо клапан кришкою і спимо.

Здування самонадувного килимка завжди ускладнюється тим, що пружній наповнювач чинить опір, хоче розправитись і надути килимок. Часом, килимок потрібно скрутити-розправити-скрутити декілька разів, аби він досяг бажаного розміру.

Завдяки чарівному клапану, з STS все значно простіше. Відкриваємо кришку, знімаємо зворотній клапан, перевертаємо його і знов під’єднуємо до отвору. Тепер, він став зворотнім в інший бік. Тобто, коли ви згортатимете килимок, клапан не дозволить повітрю повернутись назад, всередину килимка, як би сильно не прагнув того пружній наповнювач.

Таким чином, при скручуванні килимка вам не треба тримати руки в постійній напрузі і відкривати-закривати клапан між підходами.

Коли все повітря випущено, перевертаємо клапан в звичне положення закриваємо кришкою і.. *тут має бути “кладемо килимок в його чохол”, але ні!

Найбільший недолік килимка Sea To Summit Comfort Light S.I. – це як раз транспортувальний чохол. Точніше, розміри того чохла. Ніби виробник подбав, щоб килимок можна було дуже легко здути і скрутити, але як би добре ви намагались це зробити, запхати його назад в чохол – робота на добрі п’ять хвилин. І не факт, що вам взагалі це вдасться зробити.

Я сподіваюсь, що в наступній поставці виробник виправить цей нюанс, а поки раджу не заморочуватись з чохлом, огортати килимок гумкою чи стяжкою і переносити в рюкзаку просто так.

Пару добрих слів про чохол: він має ручку на задній частині, закривається стяжкою з фіксатором, оснащений декількома петлями зі стропи на бічній частині і виготовлений з тієї ж тканини, що й сам килимок (поліестер з товщиною нитки 30D, без армування).

Тепер про наповнювач, його особливості і можливості самонадути килимок. Всередині килимка – поліуретанова піна. Але, як бачите, на відміну від популярного рішення з вертикальними отворами, тут всі отвори в піні – горизонтальні, зроблені в форматі трапецій.

З цього маємо дві переваги в порівнянні з вертикальними отворами. Через те що зверху і знизу піна йде суцільним шаром, килимок має однакову теплоізоляцію по всій поверхні. Тому неважливо, як ви спите: на спині, боку, животі – всюди грітиме однаково.

І суцільний шар піни значно зменшує ймовірність відшарування тканини від піни, внаслідок якого виникають гулі на поверхні килимка. 

Минулого року на виставці у Фрідріхсхафені представники Sea To Summit заявляли, що завдяки трапецієвидній конструкції утеплювача, їхні самонадувні килимки будуть самонадуватися краще всіх. Наші експерименти показали, що вони справді надуваються швидше, але різниця не є такою суттєвою, щоб голосно кричати про неї. Як на мене, клапан і співвідношення ваги до висоти для STS-івського килимка є більшими козирями. Плюс, як і у всіх інших, швидкість надування залежить від температури і вологості. Приміром, в найсприятливіші умови (тепло, сухо), Sea To Summit Comfort Light S.I. набирає повітря в межах 3-5 хвилин. В холодні і вологі вечори в Карпатах цей процес може тривати і півгодини. Само собою, цей процес можна прискорити, надувши килимок помпою (купується окремо) або ротом.

Пам’ятайте, що слово “самонадувний” в назві будь-якого килимка будь-якого бренду є дещо оманливим. Будь-який самонадувний килимок доведеться надувати до потрібної пружності власноруч. Бо жоден пружній матеріал не здатен засмоктати стільки повітря, щоб килимок став достатньо твердим для сну. В залежності від якості наповнювача і погодних умов самонадувні килимки, за нашим досвідом, можуть набирати до 85% необхідного об’єму повітря.

З обох боків килимка Sea To Summit Comfort Light S.I. нанесено протиковзний малюнок з поліуретану. Хоча він одним з найуспішніших серед рішень, які мені зустрічались, це не означає, що від нього варто чекати дива. Якщо ваш намет стоїть на схилі, готуйтесь з’їхати до стінки. Хоча, якщо у вас новий намет і новий килимок, певний час ви будете відчувати протиковзну дію.

З-поміж іншого, хочу звернути вашу увагу на площу цього килимка. Хоча виробник зазначає її як анатомічну, вона більша за анатомічні форми інших виробників.

І останнє, на що я б звернув увагу бажаючих купити килимок Sea To Summit Comfort Light S.I. – це підвищена схильність до появи плям на його поверхні. Мабуть, справа в світлому кольорі тканини. Вона доволі легко чиститься звичайним милом в теплій ванні. Лиш не забувайте під час цієї процедури закривати клапан 😉

Також про цей килимок ми зробили відео огляд:

Висновки. Sea To Summit Comfort Light S.I., як на мене, є найцікавішим самонадувним килимком на українському ринку, якщо мова йде про походи з рюкзаком. Як для власної висоти в 5 см він має доволі малу вагу, може похвалитись найпродуманішим  клапаном і розумною внутрішньою будовою, яка, з одного боку, додає рівномірності теплоізоляції, а, з іншого, береже килимок від відшарування тканини. Плюс, у згорнутому стані Sea To Summit Comfort Light S.I. займає місце аналогічно килимкам з товщиною 3,8 см. До того ж, ціна цього килимка позитивно відрізняється від схожих варіантів. Однак, розглядаючи його до покупки варто пам’ятати, що чохол через замалий розмір скоріше доведеться використовувати в якості мішка для речей, ніж за прямим призначенням. І добрим буде навчитись миритись з плямами, або ж набиратись натхнення і сил час від часу купати килимок в теплій ванні з господарським милом.

Переваги: співвідношення ваги до товщини, відносно малий пакувальний об’єм, найпродуманіший клапан, добра ціна, порівняно більша площа, збалансована тканина по товщині/вазі/ціні/зносостійкості.

Недоліки: чохол навряд вийде використовувати за прямим призначенням, схильність тканини до появи плям.

Щоб підтримати розвиток ПроПоходи, купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки. Всі дисконтні системи при замовленні через ці посилання працюють, як завжди.

Спорядження з огляду в магазинах-партнерах ПроПоходи:

Щиро цінуємо вашу підтримку!

 • Dmytro Korol

  Буду першим. Ніби коврик і непоганий, але виходить що мій Термарест пролайт плюс куплений три роки виходить легшим і теплішим водночас…

  • Цей варіант був у мене в фаворитах до появи СТС. З ним і порівнював в більшості, бо теж його маю. Але:
   1. клапан Термарест – це жах
   2. він тонший
   3. ціна в Україні конкретно більша за СТС (3900 проти 2500)

   • да, клапан тремареста жуткий неудобный атавизм, но с другой стороны я как-то не встречал жалоб на их надежность или выход из строя, а вот на “мембранные” клапаны типа как на экспетах или СтС видел (не зря СтС кладут запасной клапан в ремкомлект)

    я сам после экспеда гиперлайт в поисках “идеального” коврика и пока в раздумьях между thermarest xlite и prolite (оба короткой версии) и временно ушел с экспеда на klymit. просто хочется спать и не заморачиваться мыслями – а вдруг сегодня клей на этом экспеде рванёт

    • В нас жодних претензій до клапанів СТС, хоча по #БанкСпорядження вони юзаються так, що огого.

     Термарест пролайт від себе точно не радив би, бо 2,5 см – замало.

     • даже для лета? в зиму пока не планирую ходить
      к СтС есть вопросы не только в плане клапана, на легкоходном форуме у Рика читал про то как образец ткани СтС который они показывают на выставке просто разрывали руками

     • @vitaliyandreev:disqus за тканину в СТС точно можна не переживати. Якщо є сумніви, то можна взяти ті, які в нас юзаються хардово і подивитись, як там справи.

     • может когда-то я наконец-то попаду с вами на HikeYouOwnHike и там можно и посмотреть )

     • Dmytro Korol

      Ну от це бачиш, суб”єктивно. Мені 2.5 см цілком хватає, тим більше що мова йде не про тепло а комфорт. Я зараз більше про те що від нової моделі хотілося б чогось трошки більшого, все таки час іде, а в самонадувних килимках безумовно є свій прикол

    • Андрій

     Здивуйте, а що із вашим експедом трапилося? Просто аж дуже цікаво

     • пока ничего, но он из партии где экспед признал брак клея, легко гуглится по “exped blown baffle”.

     • Andrey Duma

      Спробую вгадати – репнула тканина(або почала спускати повітря по площині) 🙂
      Прочитав нижче – не вгадав 🙂

 • Andrey Duma

  З точки зору того, хто має відношення до THERMAREST(і великій досвід їх використання) декілька зауважень:
  1.З приводу клапана – так, клапан THERMAREST може і не такий зручний(хоча це питання звички і використовуються клапани такого типу на більшості килимків), але проблем з ними практично немає. За десяток років до нас не звертались з такою проблемою(принаймні, не пригадую такого).
  Особисто я проблем і незручностей з такими клапанами не відчував ніколи.
  2. Цей килимок досить холодний. Він лише трохи тепліший за Prolite(який вдвічі(!!!) тонший і майже вдвічі легший) – це для любителів малої ваги, і значно поступається моделям Prolite Plus і Trail Pro. А відповідно – чим тепліший килимок, тим легший спальник можна взяти.
  3. З власного досвіду – товщина 2,5 – так, замала. Але вже 3,8 – більш ніж достатньо для комфорту(навіть з моєю вагою, не кажучи вже про більш спортивних людей)
  Ну, і не забуваємо про пожиттєву гарантію від THERMAREST на заводський брак)))
  З огляду на це все – далеко не все так однозначно, як може здатися. 🙂
  Особливо якщо вибирати УНІВЕРСАЛЬНИЙ ВСЕСЕЗОННИЙ самонадувний килимок.

  • Привіт! Дякую за коментар! Тим більше від представника бренду. По тим пунктам:
   1. Я б терпів формат клапану, якщо б там був зворотній клапан. Бо, як не крути, а без нього незручно. І з огляду на клапан, надувачкою користуватись теж не зручно 🙁
   Мені подобається конструкція килимка, бо добре утеплення при малій вазі, але клапан відштовхує від користування.
   2. Про теплоту – згоден, що це килимок не супер теплий, але його буде достатньо при температурах від нуля і вище. Навіть, невеликий мінус і вище. А в цей діапазон вписуються ледь не 90% всіх походів українських мандрівників. Хоча в зимові походи ходять дедалі більше, все одно, це мізерна кількість в порівнянні з тими, хто ходить лише три сезони.
   Пролайт, як вже сказано, менш комфортний через товщину. А самонадувачки ж беруть як раз для комфорту. Якщо мова про вагу, тоді надувачки. Пролайт Плюс – добрий по теплу, вазі і товщині, але там клапан( Трейл Про – вже заважкий і скоріше зимовий, а ніж всесезонний.
   3. Гарантія в Термарест – пречудова, жодних питань.

   Універсальний всесезонний – то я вже писав, що мети не ставили такої, бо для більшості зимові походи не актуальні. Або ж в них ходиш суттєво рідше, ніж в інші сезони. Тобто немає сенсу з собою тягати зайвий об’єм і грами ті три сезони, коли вони не потрібні, щоб отримати від них користь в парі зимових походів на рік (якщо взагалі потенційний користувач ходить в гори взимку). Бо то як їздити весь рік на позашляховику заради двох зимових снігопадів і миритись з гемором паркування в місті і шаленою витратою палива.

   Я чекаю від Термаресту нового супер клапану і буду одним з перших, хто візьметься за його тестування 😉

   • Andrey Duma

    Кожен, звичайно, має право на свою точку зору. Але робити загальний висновок тільки на основі типу клапану…Тим більше – ще пару років назад ці клапани були зручними і нормальними, а тут раз – концепція помінялась – і ті ж самі клапани стали “жахливими, незручними” і т.д. А з приводу теплоти килимка – це відноситься не тільки для зими. В будь яку пору року(крім спекотного літа) в комплекті з більш теплим килимком можна сміливо брати менш теплий(і більш легкий) спальний мішок. Я, наприклад, крайніх декілька років користуюсь завдяки теплому килимку легким і дуже зручним для мене пуховим кілтом на 0,6 кг(не дуже люблю я кокони). Вистачає від Турції до Ісландії))) Дуже сумніваюсь, що в Ісландії під легким серпневим снігопадом мені було б комфортно спати на цьому килимку з моїм спальником…

    • Було б дивно закривати очі на новинки і радіти тому, що було пару років тому тільки тому, що на той час це було ок. Для мене різниця в зручності настільки сильна, що TAR поки стоїть осторонь моїх бажань і порад.

     По теплоті я б радив збалансовувати спальну систему. Інакше в холодні ночі сон буде такий собі через те, що доведеться крутитись, притискаючи до теплого килимка то один, то інший бік.

     • Andrey Duma

      Дивна трохи логіка… Поясню:надути – здути килимок – справа умовно 10 хвилин. Тепловий фактор людина відчував всю ніч, від цього залежить її сон і те як вона відпочине. І на комфортний відпочинок він впливає куда більше ніж десятихвилинне надування – здування. Тому пріоритетність, як на мене, має R-фактор як більш важливий показник.
      По спальному мішку – якщо вночі стає холодно, то як правило від недостатньої теплоізоляції килимка(бо під спиною якраз утеплювач у спальнику зпресований і гріє слабо). І якщо ще при цьому килимок слабо теплоізолює, то тоді людина і мерзне, і не відпочиває. А зверху спальник гріє достатньо майже будь який нормальний при плюсовій температурі.)))
      Мені для комфортного сну вистачає просто лежати на теплому килимку і вкриватись пуховим кілтом(я його часто навіть не зчеплюю з килимком) 🙂

 • Олег

  а що ви можете сказати про Килимок Sea to Summit Camp Mat SI Regular? бачу в ньому матеріал зовнішній інший, ніби трохи міцніший, товщина менша, але думаю це не суттєво

  • Khrystyna Prysiazhna

   За рахунок товстішої тканини (75D) він точно витриваліший за той килимок, що в огляді. Товщина у 3.8см – мінімальна, з якою я б брала для себе килимок, бо на тоншому можуть відчуватись камінці та нерівності. А показник тепловіддачі (R-value) 4 дозволяє використовувати килимок у всі сезони. Клапан такий же, як і в Comfort Light S.I. тільки вага 780 грамів не є малою. Але це кому як.
   Тобто він міцний, витривалий, теплий, вміру твердий (як і всі самонадувачки), трохи важить, зате ціна як для таких характеристик – просто бомба 🙂

   • Олег

    зрозуміло..я ще роздумую над надувним Ultralight Insulated, але він потребує бережного використання ніби..зате виграє у вазі і об’ємі..правда не знаю чи мені получиться спати на боку чи на животі на надувному Ultralight Insulated, бо не рівна поверхня трохи мене турбує)

    • Бережне використання – це просто перевірити поверхню, на яку будете ставити намет і потім килимок (щоб не було нічого гострого) і берегти від вогню. Це доволі просто робити. А от про відчуття комфорту під час сну важко щось сказати, бо в кожного по-іншому. Мені зручно спати і на боку, і на животі. А ви, для того щоб прийняти рішення, можете перед покупкою спробувати поспати на такому килимку, скориставшись проектом #БанкСпорядження. Умови тут: http://propohody.com/gearbank/