Христина Присяжна
Автор блогу ПроПоходи. Захоплююсь горами, каякінгом, свіжими ідеями і їх втіленням. Живу і працюю в Тернополі.

Ісландія – країна мінливої погоди. Щоб комфортно мандрувати нею, ми мали добре підібрати спорядження, одяг та взуття. Мембрана у моїх стареньких Lowa вже не тримала вологу, та й тріщини на згинах шкіри не додавали впевненості. Тому я взялась шукати обнову.

Оскільки в Антона був позитивний досвід користування черевиками Salewa, вирішили обирати щось з асортименту саме цього бренду. Однією із найдавніших та найнадійніших моделей в його лінійці є Salewa MTN Trainer Mid GTX. До того ж, її нещодавно оновили, тому цікавість стала додатковим фактором, що вплинув на вибір. Само собою, вирішальним була посадка на ногу. Адже, яким би крутим чи гарним не було взуття, якщо воно буде не комфортним, про решту ви не згадаєте.

Важливо! Перш ніж продовжити читати огляд, знайте, що черевики MTN Trainer Mid GTX надані мені безкоштовно дистриб’ютором Salewa в Україні. Також, я отримую гонорар за написання вражень від користування ними. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за мною лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій.

Вибираючи найзручніший розмір, я замовила одразу декілька. І вже вдома поміряла всі по черзі, щоб визначити оптимальний баланс між запасом по довжині і фіксацією п’яти. Пам’ятайте, в черевиках для походів ці моменти є вкрай важливими. Інакше історії про чорні нігті і болючі мозолі можуть стати реальністю.

З огляду на те, що черевики – дуже суб’єктивна тема, я більше часу приділю опису конструктивних особливостей, аби вам простіше було порівняти цю модель з іншими. Власні враження теж додам, та ще раз зауважу, що ноги у всіх різні і цей огляд не має бути інструкцією для дій наосліп. Добре приміряйте взуття перед покупкою.

Матеріал верху в Salewa MTN Trainer Mid GTX 2017, як і у попередньої моделі, виконаний із замші товщиною 1,6 мм. Ще на виробництві її покривають спеціальним водовідштовхуючим просоченням. Окрім додаткового захисту від промокання, просочення вберігає замшу від поглинання вологи. Останнє негативно відображається на повітропроникності черевика, адже зводить нанівець користь від повітропроникних властивостей мембрани.

Просочення в черевиках не вічне. Його варто час від часу поновлювати. Частота поновлення залежить від інтенсивності використання. Найкраще це робити після кожного тривалого походу з опадами. Слід зазначити, що прогноз погоди на нашу мандрівку спонукав обробити черевики водовідштовхуючим засобом і перед походом. Не знаю, чи це зіграло значну роль, та точно надало мені впевненості.

Основний вологостійкий бар’єр в Salewa MTN Trainer – це двошарова мембрана Gore-Tex Performance Comfort. Вона вмонтована в черевик у вигляді шкарпетки з проклеєними швами і сама приклеєна до зовнішнього матеріалу. Той сірий матеріал на фото:

Багатоденні дощі під час мандрівки Ісландією черевики витримали на “ура”. Один з них намок лише на шостий день, коли під час переходу річки вбрід вода затекла через верх. Якби я не полінувалась і заскочила Антону на спину, як у всі інші рази, ходила б в сухому взутті набагато довше:)

Ще один момент, який позитивно впливає на водостійкість в цих черевиках – це мала кількість швів. Бо кожен шов – це прямий шлях для води всередину черевика. Саме тому шкіряні безшовні черевики так цінуються серед гідів і мандрівників, що багато часу проводять в подорожах. Водночас, всі шкіряні безшовні черевики дуже важкі і доволі дорогі, відповідно, виробники шукають певний баланс.

Язичок у черевиках синтетичний, м’який, прикріплений до взуття з обох боків практично по всій довжині, тому залишається на місці навіть під час активного руху. У місцях з’єднань із замшею – незначні згини, які абсолютно не відчутні.

Навколо усього черевика – гумовий рант. Він, з однієї сторони, додає взуттю жорсткості, яка відповідає за комфорт і збереження енергії на кам’янистих ділянках, а з іншої – м’яка гума захищає і матеріал черевику, і ногу мандрівника від ударів об гілки, каміння і інші перешкоди, амортизуючи їх.

Щоправда, краї обрезинки подекуди відстають від замші.

У Salewa MTN Trainer Mid GTX також можна зустріти систему 3F, якою дуже пишається виробник.

Від продавців в магазинах можна почути, що металевий трос, який закладеній в цю систему, при шнуруванні стягує черевик навколо гомілки. Це не зовсім так. Трос жорстко закріплений в двох точках і не може нічого стягувати, бо жоден з його кінців неможливо посунути з місця. Мені видається, що він грає роль елементу дизайну, який нагадує про наявність згаданої системи. Натомість, жорстка гумова вставка, що ховається під ним, дійсно охоплює п’яту і достатньо міцно тримає її. Верхня ж частина черевика лишається м’якішою, тому переходи по траверсах не викликають такого дискомфорту, як в черевиках з незмінною жорсткістю.

Одна з двох змін, яка відбулась від попередньої моделі до теперішньої – це оновлена м’яка задня частина черевика в зоні ахілового сухожилля. Ця конструкція запозичена з альпіністської лінійки Salewa. Вона дозволяє вільно вигинатись назад гомілковому суглобу, зберігаючи при цьому бічну стійкість гомілки. У порівнянні з попередньою моделлю, максимальний кут згину збільшився на 20%. Як наслідок, на спусках нога рухається більш природно і долати довгі спуски стає комфортніше. І це справді відчутно.

Інша фірмова фішка Salewa, дію якої легко відчути – це подовжене шнурування черевика. Воно починається від самого носка і нагадує шнурування скельників.

Таке рішення дозволяє якнайкраще підлаштувати взуття до своєї стопи та значно зменшити ризик появи мозолів. За моїм досвідом, шнурівки недостатньо шорсткі, тому що звичайним вузлом “бантик” вони погано тримаються. Щоб попередити випадкове розв’язування, потрібно використовувати “подвійний бантик”. Це коли, після запускання однієї петлі за другу, перед затягуванням, ви ще раз пропускаєте петлю по колу, та вже іншу, ніж перший раз. Такий вузол чудово тримає шнурівку і, за потреби, розв’язується так само легко, як і одинарний бантик.

Ще один доступний спосіб мікрорегулювання у Salewa MTN Trainer Mid GTX – система Multi-Fit Footbed (MFF). Це устілка, що складається з основи чорного кольору і двох змінних елементів зі спіненого матеріалу жовтого кольору, що кріпляться між собою липучками Velcro. Міняючи їх можна підлаштувати взуття під власну ширину стопи.

Якщо у вас вузька нога, або ви носите тонкі шкарпетки, варто використовувати велику жовту надставку. Якщо маєте ширшу стопу або йдете в зимовий похід, де будете одягати товстіші шкарпетки, приєднуйте маленьку.

*В даному випадку я не кажу “широку стопу”, бо колодка черевиків Salewa доволі вузька. Для широких стоп кращими будуть (в порядку зростання ширини колодки): Zamberlan, Scarpa, Bestard.

Устілки черевиків виготовлені із застосуванням технології Cleansport NXT. Це стороння технологія і Salewa – один з десятків виробників, що її використовують. Її ідея в тому, що на тканині розміщують мільйони “добрих” мікробів в “сплячому” стані. При контакті з потом вони “просинаються” та нейтралізують продукти життєдіяльності бактерій, які винні у появі неприємного запаху. Хоч це звучить як щось казкове, запаху дійсно немає. Точніше, він з’являється, але не так інтенсивно і після висихання черевиків зникає зовсім.

Наскільки ця технологія є довговічною, покаже час. Про всяк випадок, у нас в арсеналі є McNett Mirazyme, що добре справився з Антоновими черевиками, які не мали такого нововведення, і після поїздки, скажімо так, потребували тривалого замочування у згаданому засобі.

Тришарова підошва Vibram Wrapping Thread Combi – наступне вдосконалення в порівнянні з попередньою моделлю.

Вона відрізняється набагато агресивнішим малюнком протектору та видовженою задньою частиною, яка відповідає за м’якішу амортизацію в зоні п’яти.

Як і раніше, підошва Salewa MTN Trainer Mid GTX вельми жорстка як на поздовжній згин, так і на скручування. Тому чудово підійде для кам’янистих маршрутів і для використання з м’якими кішками.

Зовнішній вигляд – одна із набільш суб’єктивних характеристик. Мені завжди подобався підхід Salewa до дизайну: сміливі кольори, стильний і акуратний вигляд. В цій моделі традиції залишились незмінними. Поєднання спокійних тонів коричневого із яскравістю помаранчевого та блакитного роблять із звичайного трекінгового взуття черевики, які хочеться взути за першої нагоди.

На додачу, MTN Trainer на ногах виглядають дуже акуратно та мініатюрно. А мені, як людині з невеликим розміром стоп, ця деталь важлива.  

Розмірна лінійка Salewa має половинки розмірів. Саме це і врятувало мене, бо 36-ий розмір був затісним, а в 37-му вже не трималась на місці п’ята. 36,5 підійшов ідеально.

Висновки. При вазі черевика 595 грамів (36,5 розмір) черевики Salewa MTN Trainer Mid GTX оснащені всім необхідним для високого рівня комфорту в доволі інтенсивних походах: жорстка підошва з агресивним малюнком, гумовий обідок, чітка адаптація до стопи, якісна мембрана і фіксація п’яти. Добре, що виробник подумав і про спуски. За оновлений м’який комірець мої ноги йому дуже вдячні. Ця модель підійде для як одноденних, так і для багатоденних походів найрізноманітнішими регіонами. Як показав досвід, вони відмінні для мінливої погоди. А одягнувши на Salewa MTN Trainer м’які кішки можна сміливо йти на Мон Блан чи Казбек.

Переваги: глибока шнурівка, високий м’який комірець, підошва з агресивним протектором та додатковою амортизацією п’яти, трикомпонентна устілка, дуже добра водостійкість, гумовий рант, фіксація п’яти.

Недоліки: недбало приклеєна обрезинка, недостатньо шорсткі шнурівки.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

 • Черевики Salewa MS MTN Trainer Mid GTX  у Вершині або у Gorgany
 • Черевики Salewa WS MTN Trainer Mid GTX у Вершині або у Gorgany

 • Роман

  Есть у меня замшевые Scarpa Kailash GTX и есть цельнокожанные Scarpa Delta GTX, после долгой эксплуатации и тех и тех, мне больше нравятся цельнокожанные, сохнут гораздо быстрее, намокают дольше, от грязи чистить легче, единственный минус, если ходить по каменистой местности, кожа царапается. замша в этом отношении прочнее.

  • Якщо багато ходити, то цільношкіряне взуття – мрія!

   • Vitaliy Shuruta

    Чому в статті майже нічого немає про вагу взуття в порівнянні з аналогами (тобто я б це до плюсів додав).
    Цільношкіряне взуття то звісно круто, але по півкіло додатково на ногу це так дуже ніфігово для довгих та швидких маршрутів.

    • Для швидких і довгих беремо кросівки 😉 Вага цих черевиків, дійсно, добра.

  • Евгений

   царапается и то и другое, заметнее просто на коже, а замша за счет своей ворсистости и намокает быстрее, и чиститься труднее
   мне больше всего нубук нравится, и царапины не так видны как на гладкой коже и уход проще чем за замшей, и водостойкость лучше

 • Olexy Kuzenko

  на які температурні режими розраховані?

  • Khrystyna Prysiazhna

   Температурні режими в такому взутті – річ ну дуже відносна. Бо в кожного свій рівень комфорту.
   Замша точно краще тримає тепло, ніж текстиль. Наявність мембрани – ще один плюс до тепла. Товста підошва – ще один.
   Ці черевики не мають утеплення, тому все вирішуватиме шкарпетка, яку одягнеш.
   Я знаю людей, яким комфортно ходити в цих черевиках взимку, знаю і тих, хто бере такі в літні походи. Так що кожному своє 🙂

   • Robert Walker

    А вы знаете хороший текстильполимеры для зимы, которые реально в Украине померять? (еще в идеале чтоб кошки одевались на них – с кошками ходьбы опыта нет, это я на будущее чтоб можно было в любой момент сорваться и попробовать)
    Интересует как вегетарианца 🙂 Последний раз около года назад в Команде Экс проверял. У них все было как минимум с элементами натуральной кожизамшинубука. И даже так не ответили в какую сторону мне идти искать и сказали у них такое крайне редко и скорее случайно появляется. Благо нога не мерзлячая до последнего момента это 2-3 носка и кросы, если уже снег хороший и холод то идет в ход коламбия и т.п. но это все же больше удобная городская обувь я считаю.

    • Khrystyna Prysiazhna

     Ви можете поглянути щось із асортименту Salomon або The North Face. У перших точно були моделі без елементів натуральної шкіри, другі можуть мати таке в асортименті. Чи буде зручно в чомусь з них ходити в кішках – не візьмусь сказати.
     Все-таки, якщо мова йде про зимові походи, виробники найчастіше використовують шкіру. Та надіюсь, вам вдастся знайти текстильні черевики в Україні 🙂

     • Robert Walker

      Дякую! Так інколи навіть пошук вегітарінського взуття для міста нагадує маленький челендж 🙂

     • Vitaliy Shuruta

      Для зимы в Карпатах чудесно подходят двойные (там где есть вынимаемый внутренний ботинок) пластиковые ботинки (для нормальной зимы и нормального похода по Черногоре например 🙂 ) Ну и кошки на них нормально садятся, даже автоматы.

     • Robert Walker

      Спасибо. Я видел такие в фильмах про восхождение на Эверест и K2 🙂 ну я понял это уже для самого максимально возможного экстрима профи альпинистов. Если, например, в таких зимой в Карпаты на поезде ехать – это ж практически не реально будет передвингаться нормально их прийдется в рюкзаке тащить и уже на верху переобуваться?

     • Vitaliy Shuruta

      В восхождениях на 8000 используется еще более теплая высотная обувь с встроенной бахилой вроде таких https://www.adventurepeaks.com/wp-content/uploads/2016/05/scarpa-phantom-8000-1.jpg
      я же имел в виду пластики вроде таких https://www.adventurepeaks.com/wp-content/uploads/2016/05/vega.jpg ,они уже считаются “старой школой” и относительно часто даже секондах встречаются.

      Основная проблема зимой таящий снег прямо на ботинке от которого они размокают в не зависимости от мембраны, а потом замерзают.
      Поэтому тут варианты или шить/покупать бахилы поверх обычных (ну как обычных – теплая коламбия не подойдет, они обычно с мягкой подошвой, в жестком фирне нужны нормальные горные ботинки с жесткой подошвой) довольно теплых ботинок. Или покупать зимние утепленные модели в встроенными бахилами или пластики.

      Нормальной зимой не упаритесь ), в поезд можно взять тапки,а если есть подходы – теплые кроссовки например.

     • Robert Walker

      Спасибо 🙂 Вот этот черный вообще очень внешне похож на лыжный ботинок. Короче надо искать где продают, мерять и тогда будет понятно насколько мой вариант.

  • Олексію, не дивись на ту коламбію з її “до -25°С” :))) Хто зна як вони ліміт визначили і яка точка відліку. Відсутність стандарту – поле для хитрощів 😉

   • Olexy Kuzenko

    Так само в інтегрованих системах мене цікавить показник “швидкість закипання”. З 80 до 100град?? ))

  • walker

   Температурные режимы определяются толщиной носков.

 • А чим таку замшу чистити? В мене є аналогічні яскравого зеленого кольору, але вже замша сіра 🙁 Я їх щіткою терла, але не допомагає, вже думаю може попрати в пральній машині?

  • Khrystyna Prysiazhna

   Думаю, в машинці краще не прати. Можна спробувати чистячий гель від Nikwax. Але ним ніколи не користувалась, тому не знаю, чи він дасть суттєвий ефект. Думаю, можна поглянути на штатівських форумах, може там є якісь супер-рецепти 🙂

  • vagabond

   Візьміть косметику фірми Saphir- і і почистите, і повернете колір і текстуру, а також надасте водовідштовхуючих властивостей. Там є з чого вибрати!

 • Классная обувь, как и любые ботинки и обувь вообще их нужно чистить, что тут такого