Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Це розповідь не суто про гірський похід, а про нашу тижневу подорож Румунією автомобілем, впродовж якої ми хотіли захопити, окрім гір, інші визначні місця, що радили друзі. Сама країна вразила нас настільки, що мовчати про побачене не маємо сил.

В якості аперетиву, нарізка відео з нашої мандрівки, аби ви зрозуміли, чи варто читати далі.

Ми багато ходимо в гори. Дуже. І в більшості наші походи проходять Карпатами, адже дістатись до них надзвичайно просто, стежки добре розмічені, а різні куточки Карпат не схожі один на інший. Навіть з дуже і дуже частими вилазками в гори ми досі відкриваємо для себе в Карпатах нові неймовірні маршрути, як, наприклад, Гринявські гори, де ми побували на початку літа.

Та, часом, хочеться чогось іншого і більшого. Тоді думки летять в Татри і впираються в заборону на намети; або в Альпи, де основною перешкодою є вартість перельоту, якщо подорож не запланована завчасно. Цього разу думками ми пішли не на захід, а на південь і там нашу увагу привернула Румунія. З карти ми побачили, що гори займають значну її площу, а фотографії показали, що в північній частині вони схожі на Карпати, а в південній – на Альпи. Коли ми почули, що південна частина румунських гір зветься Трансильванськими Альпами, всі сумніви розвіялись і рішення “Румунія” було остаточно прийнято.

Виїзд намітили за два тижні, але підготовкою ми активно зайнялись лиш в останні пару днів перед мандрівкою. Як завжди, пішли по друзям з запитаннями “хто був?” і “що можна подивитись?”. В результаті отримали на карті півтора десятки точок, розкиданих по країні, і усвідомили, що за тиждень часу, а саме стільки ми мали на мандрівку, побачити все неможливо, якщо їхати громадським транспортом. Тому вирішили брати машину. А це цікавий новий досвід, адже раніше досліджувати країни машиною нам не доводилося.

Ранок в горах

Останню ніч перед виїздом ми склали орієнтовний маршрут і на ранок вирушили до Чернівців, де на нас чекали пакунки зі спорядженням на тестування, яке ми планували випробувати в горах. В Чернівцях ми зайшли в гості до друзів, які додали на нашу карту ще декілька точок і маршрут був відкорегований, адже ми вже розуміли, що втратили половину першого дня на очікування посилки, а кількість місць, які заслуговують на відвідини, лише збільшилась.

Врешті-решт, наш план виглядав наступним чином: кам’яні зубці біля гори Rarau – соляна печера Salina Turda – місто Sibiu – шосе Transfagarasan – радіальний вихід на гору Negoiu – радіальний вихід на найвищу вершину Румуніі, гору Moldoveanu – дамба на озері Vidraru – гірський масив Piatra Craiului – каньйон Bicaz – і останній день, якщо він лишиться – море.

Звісно, цей план був нездійсненний, але ми маємо ставити амбітні цілі, аби не нудитись в подорожах.

Добряче затримавшись в Чернівцях ми перетнули кордон лиш о дев’ятій вечора, тому до першої точки нашої подорожі, Rarau, дістались майже опівночі. Петляючі гірським серпантином з відмінним асфальтовим покриттям знайшли оглядовий майданчик зі столиками високо в горах і вирішили ночувати на ньому. Тут в нас майнула думка, що машина є достатньо великою і, розклавши задні сидіння, можемо спробувати ночувати прямо в ній. Виявилось, що це не тільки можливо, але й надзвичайно зручно, адже не треба шукати рівне місце для намету без гострих камінців, витрачати час на його розкладання-складання і переживати за вітростійкість. Припаркувався, розкрив сидіння, поклав килимок і житло готове. Прокинувшись вранці і відкривши багажник, ми могли споглядати таку красу:

Ранок в горах

Дорога приводить одразу до початку маршруту навколо зубців. Тому набору висоти майже немає. Через 150 метрів прогулянки лісом перед очима постає перша скеля.

Околиці вершини Рарау

Далі маршрут забирає праворуч і проводить по колу. Проте йти пробитим маршрутом було нецікаво і в якийсь момент ми звернули круто ліворуч, вгору, вибравши за мету невеликий перевал. З його вершини вид на зубці був ще захопливішим.

Околиці вершини Рарау

Поки фотографувалися почався дощ і лиш додав гострих вражень, адже за взуття для прогулянки були обрані сандалі, які жодним чином не пристосовані для спуску по слизькому мокрому камінню.

Околиці вершини Рарау

Нижче на спуску зняли невелике відео, аби показати вам навколишні краєвиди.

Залишок спуску був таким, що згадуватимемо ще довгий час. Стрибаючи поміж здоровенних валунів, ми добігли до стежки, яка привела нас до парковки.

Околиці вершини Рарау

Околиці вершини Рарау

Другу половину дня витратили на пошук грошей і документів які здавалися загубленими, а виявились надійно схованими в надрах машини. Тому до наступного пункту нашої програми, соляної шахти, дістались після її закриття і вирішили ставати на ніч просто на парковці поруч. Знак біля парковки сповіщав, що вона є виключно для автобусів, та жодного автобусу ми не бачили, і вирішили, що своєю ночівлею нікому не завадимо.

На ранок, коли вже пакували речі, до нас підійшов поліцейський і попросив переставити машину. Жодних залякувань штрафами чи погроз. Англійською, спокійно і ввічливо.

Salina Turda на фотографіях, які бачили в мережі, виглядала чимось космічним, а в реальності виявилась ще дивовижнішою. В її надрах доступні для відвідування дві величезні шахти. Одна з них, верхня, має розміри 80х50х40 метрів. Це приблизно футбольне поле на глибині мінус 13-го поверху, якщо рахувати від першого рівня коридорів. Від поверхні землі можна додати ще 6 поверхів. Всередині є колесо огляду, настільний теніс, більярд, міні-гольф, боулінг, кінотеатр, магазинчики.

Соляна шахта Salina Turda

Друга шахта опускається ще на 13 поверхів нижче. На її дні є солоне озеро, діаметром 70 метрів, посеред озера розташований острівець, де можна взяти на прокат човен і поплавати під куполом висотою 120 метрів. Навіть, коли знаходишся всередині, не можеш усвідомити того масштабу. Прокат човнів коштує 70 гривень за 20 хвилин. Вхід в печеру вартує 140 гривень з особи.

Соляна шахта Salina Turda

Соляна шахта Salina Turda

Повітря в печері вологе і солоне. Температура – 10-12°С. З одягу достатньо легкої футболки і тонкої фліски. Дихається всередині неймовірно легко і зовсім не хочеться виходити назовні. З цієї причини ми не помітили, як пролетів час і, замість запланованих двох годин, гуляли по печері більше чотирьох.

Соляна шахта Salina Turda

Відвідувати печеру радимо з самого ранку. Бо вже починаючи з 10:30 місця на парковці знайти буде неможливо, а кількість відвідувачів всередині значно збільшиться, разом з чергами на ліфти, сходи і човники.

Місто Sibiu, за показами навігатора, знаходиться в двох годинах їзди від соляної печери. За планом було відвідання міста та рух далі, в сторону шосе Transfagarasan. Та по дорозі нас чекав ремонт автобану, тому переїзд тривав понад три години, впродовж яких ми спостерігали за гарними краєвидами обабіч дороги.

В дорозі

Sibiu теж не подарувало додаткових хвилин, лиш навпаки, своєю красою полонило час.

В місті багато парковок, частина – безкоштовні. На одній з них, в 10 хвилинах ходу від центру, лишили авто. За бажанням машиною можна заїхати в сам центр міста.

Більшість міст в Румунії, які нам довелося бачити – це вулиці дво-три-поверхових акуратних будиночків. Багатоповерхівки зустрічаються вкрай рідко. Найвища, що бачили, мала 9 поверхів. Тому в містечках дуже затишно. Немає хаотичної каші з машин і людей.

Місто Сібіу

Місто Сібіу

Sibiu доглянуте і тихе. Незважаючи на рок-фестиваль, що був намічений в центрі на вечір, в місті було чисто і спокійно. На вулицях, на зразок Львова, багато кафе з різноманітними кухнями. Одне з них, Pasaj, було обрано місцем для вечері.

Місто Сібіу

В ньому грав легкий рок, власники володіли англійською і добре вгадували бажання в напоях. Свіжий яблучний сидр і м’ятно-імбирний лимонад на фоні головного годинника Sibiu – такою картиною завершувався наш третій день в Румунії.

Місто Сібіу

Для ночівлі обрали кемпінг Ananas, дорога до якого займає близько 10 хвилин від центру Sibiu. Гарячий душ, рівний газон для намету і парковки, обладнана кухня, пральна машина і вид на гори – про що ще можна мріяти в активній подорожі?

Це була наша перша і остання ніч в наметі за тиждень. Решту ночей спали в машині.

Ранок в кемпінгу

Сніданок в горах

Ранком вирішили, що настав час гір і мусимо сьогодні забратись по Трансфагарашу до перевалу, до стоянки, де можна лишити машину і піти шукати пригод. По плану було до обіду дістатися перевалу і у другий половині дня збігати на вершину Negoiu. Але, як завжди, стриматись, щоб не спинятись на кожній стоянці і не виходити дивитись на запаморочливі краєвиди – було понад можливостей.

Шосе Трансфагараш

Шосе Трансфагараш

Тому до стоянки ми дісталися близько шостої вечора, а вийшли на маршрут о сьомій, після зборів і перекусу. Далі знов відео краще проілюструє, що відбувається на перевалі, який, як і інші точки збору кіосків і хаотичних стоянок, ми охрестили румунським Яремче.

Декілька фотографій з вечірньої прогулянки:

Хребет Фагараш

Хребет Фагараш

Хребет Фагараш

Хребет Фагараш

Повертались з гір вже пізно вночі і що добре помітили – то це високий рівень розмітки троп на хребті. Ліхтарики не вмикали до пізньої ночі, бо яскраві білі мітки було видно здалеку, а частота їх нанесення дозволяла не задумуватись над напрямком. Навігацію дуже легко здійснювати за допомогою додатку Maps.Me, в якому добре вказані навіть стежки в горах. Саме тому не викладаємо наших треків, адже вони повністю співпадають з даними Maps.Me.

Зверху було добре видно поселення в долині, що яскраво світилися уночі.

Ніч на хребті Фагараш

Ранком наступного дня не хотілося вилазити з машини через холод і вітер. Тому сніданок готували одразу в багажнику. І планували вихід на вершину Moldoveanu.

Ранок в горах

Сніданок в горах

За нашими розрахунками ми мали за день встигнути сходити туди і назад, враховуючи, що до вершини було 11 кілометрів, а в Карпатах ми спокійно давали по 30 км на день, навіть прокидаючись пообіді. Але Трансильванські Альпи були іншої думки, і цю вершину взяти нам не судилося:)

Хребет Фагараш надзвичайно живописний. Ось, приміром, види з першого перевалу.

Хребет Фагараш

Хребет Фагараш

Від перевалу є дві можливі стежки в бік вершини Молдовяна. Вони з’єднуються буквально за кілометр, але є дуже різними. Перша йде ліворуч, по гребеню, і дарує неймовірні краєвиди.

Хребет Фагараш

Хребет Фагараш

Інша йде через озеро Капра і є значно простішою. Ми, звісно, обрали видовижніший шлях, після якого трохи відпочили.

Хребет Фагараш

Далі зустрічаються ділянки шляху, які потрібно долати, чіпляючись руками за металеві троси, але нічого складного в тому немає.

Хребет Фагараш

Чим далі від перевалу, тим красивішим і безлюднішим стає маршрут. Загалом, в горах, в порівнянні з Карпатами, туристів дуже мало. Біля озера Капра, яке за величиною в рази більше за Несамовите, стояло лише три намети.

Хребет Фагараш

Хребет Фагараш

Незважаючи на те, що жодної найвищої вершини ми не взяли, Трансильванські Альпи вразили нас дуже глибоко. Це дійсно Альпи, і за будовою і за рослинністю. Вони є складнішими за Карпати по проходженню. І незвичнішими за краєвидами. Туди точно варто повернутися, бо потенціал цих гір в своєму першому поході осягнути неможливо.

Ввечері, ще засвітла, встигли проїхати далі по Трансфагарашу і подивитись на водоспад Capra.

Водоспад Капра

А на ночівлю встали на березі гірської річки.

Ранок в горах

Останній день нашої подорожі ми бачили, що вже точно не встигаємо ані пробігтись по масиву Piatra Craiului, ані потрапити на море. Тому прийняли рішення присвятити час дамбі на озері Vidraru і каньйону Bicaz. Дамба є по-справжньому велетенською спорудою. Масштабу картині додає величезна скеля, що височіє над нею.

Дамба на озері Відрару

Проте більше 15 хвилин там немає чого робити, тому швиденько зняли відео, зробили пару фото і вирушили в сторону каньйону.

Дорога нас вела ще через два перевали, які за величчю поступались Фагарашу, але були не менш красивими. Загалом дороги в Румунії нам дуже сподобались. Жодної поганої, де б ми боялися пошкодити машину, не зустрілося.

Каньйон Bicaz остаточно добив своїм масштабом. І слово “масштабність” стало ключовою асоціацією з Румунією. В ньому, як і в соляних шахтах, неможливо було усвідомити всю силу місця, навіть перебуваючи в ньому.

Каньйон Біказ

Величезні вертикальні скелі, між якими лишається місце тільки на нешироку автомобільну дорогу, здіймаються так високо, що піднявши погляд вертикально вгору все одно не з’являється відчуття, що бачиш вершину каньйону. Часом дорога настільки звужувалася, а скелі так нависали, що з’являвся острах зачепитись дахом машини.

Нам дуже пощастило потрапити до каньйону пізно ввечері. Бо, судячи з кількості торгових точок в ньому, це місце вдень заповнене туристами під зав’язку і з паркувальними місцями проблема.

О дев’ятій вечора прийшло розуміння, що наша він’єтта на румунські дороги закінчується за 3 години і це стало мотиватором встигнути доїхати до кордону опівночі, щоб не доплачувати зайві євро. Чим все закінчилось можна побачити в останньому відео з поїздки.

Наш маршрут Румунією можна прослідкувати по наступній карті:

Їдучи в Румунію ми і близько не могли уявити, яке враження вона справить на нас. Це країна відкриттів, що не вимагає великих бюджетів чи складного транспортного переїзду. Міста, гори, дороги, люди – ми лишились в захваті від усього. І, звісно, тепер роздумуємо коли наступного разу по-справжньому виберемось у Трансильванські Альпи, щоб з головою поринути у їхню магічну красу.

Корисна інфо:
– в паспортах маємо польські багаторазові шенгенські візи, яких абсолютно достатньо для перетину кордону з Румунією.
– для користування румунськими автодорогами потрібно купувати він’єтту, що продається на будь-якій заправці одразу за кордоном і коштує близько 5 євро на тиждень.
– паливо в Румунії дуже дороге, 1,1 євро за літр дизеля. Решта цін помірні: доба парковки 30 грн, пакет соку 25 грн (супермаркети Penny, Lydl), вечеря на двох в доброму затишному кафе зі смачною кухнею – 400 грн, ніч в кемпінгу з гарячим душем, кухнею і пральною машиною обійдеться в 10 євро (1 машина, 1 намет, 2 людини).
– до сплати в супермаркетах і на заправках приймають картки і готівку. Останню лише в Румунські Леях. Якщо ви спробуєте домовитись про розрахунок в євро, то курс буде абсолютно не вигідним. Єдиний виняток на нашому шляху – кемпінг Ananas, де можна було без проблем розрахуватись в євро за добрим курсом.
– гроші краще міняти в банках, обов’язкова наявність паспорту для здійснення обміну. Банки працюють лише до 17:00.
– намети можна ставити всюди, де завгодно, окрім місць із знаками заборони. Якщо такі будуть, ви їх не пропустите. Звертайте увагу на слово Interzisa. Воно означає заборону.
– англійську в Румунії розуміють не всюди, проте проблем зі спілкуванням не було жодних. Румунська мова схожа на італійську.

Як вам такий формат подорожей? Чи цікаво читати й дивитись? Чи надалі ділитись такими матеріалами?

Захід сонця в Бакоті

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

 • Олександр Пушик

  BMW наскільки я розумію Х3? Який мотор і як показував себе на серпантинах? І за скільки проїхали Трансфагараш?
  На рахунок Румунії дідусь розказував історії, як за совка вони з бабусею їздили туди щось купувати і попали в самий розгар революції. Їхали по Бухаресті серед танків і БТРів. І ще розказував як за ними цигани гналися, 7 годин безперевно їхав!

  • Привіт! Це X5 зі спорт-пакетом M, з дизельним двигуном на 3 літри і трьома турбінами. Відповідно з майже 400-ами конями і 740 Нм крутного моменту, який доступний вже на 2000 об/хв і розгіном до сотні в 5 секунд, серпантини він не помічав. Найкрутіше, що витрата пального по грошам була менше! ніш в малолітражці з бензиновим двигуном 1,6. Середня за подорож склала 8,9 л дизеля на 100 км, в той час як, приміром, Фабія з 1,6 в довгих подорожах і без гір брала 8 л бензину.
   Загалом, дуже цікавий досвід подорожі на автомобілі в якому можна спати. Тепер мрію про бус 🙂
   Я собі можу уявити, що творилося в Румунії під час революції. Дідусь, мабуть, після тієї мандрівки вже нічого не боявся.
   Нас, доречі, циганами трохи лякали, але ми жодного не зустріли. Або вони гарно маскуються:)
   Дякую за посилання на подорож! Ісландія в списку поїздок-мрій. Обов’язково туди потрапимо.

   • Олександр Пушик

    Дуже-дуже крутий мотор! Вітаю з покупкою! В принципі, якщо ти не відбитий на голову драйвер, то це ідеальний двигун для цієї машини.В іншому випадку потрібно брати X5M))
    До речі, теж помітив парадокс: на 6-ти бензинових циліндрах розхід виходить меншим ніж на citroen c4 з 1.6)) Я так думаю, що це можна пояснити тим, що приходится менше тиснути на педаль акселератора і тим самим менше викручувати мотор до верхів. А ти як думаєш: яка причина цьому?

    • Два уточнення: 1. Це і є X5M:) 2. Ми взяли цю машину для пари подорожей, не купували її.
     По питанню потужності і витраті. Все залежатиме від умов експлуатації. Потужніші двигуни встановлюють на важчі машини. Вони багато енергії витрачають на розгін, але менше на підтримку сталої швидкості, якщо мова йде про 120+км/год. Відповідно, експлуатація в місті, де постійно старт-стоп, вигідніша на малих машинах з малими двигунами. Довгі подорожі – турбований дизель об’ємом 2+ літри – швидко і економно.

   • Олександр Пушик

    І на рахунок буса: це дуже класна річ для подорожей, але ти втратиш велику к-сть грошей на подальшій продажі. Це пов’язано з тим, що за єдинооб’ємники в Україні і країнах СНД завжди платили менше. Така вже ментальність)) Це при умові, якщо ти візьмеш VW multivan або MB V-class. Варто подивитися за скільки продаються 3-х річні мульти.
    Крузак це найкращий вибір для таких подорожей. Надійний, потужний, комфортний. Плюс доукомплектувати його тентом, який кріпиться збоку, каліткою для запаски і каністри, і в принципі, на ньому можна їхати хоч на край світу. І найцікавіше: він завжди є ліквідним, неважливо в якому стані і з яким пробігом, люди готові його купувати.
    Повертаючись до бусів, для подорожей рекомендую придивитися до VW california. Сам не юзав, але знайомі знайомих в захваті!

   • Volodymyr Pavlyuk

    В останньому відрядженні до США в прокаті видали семимісний Chrysler Town&Country. В цього вена є дуже крута фішка: середній ряд крісел складається в підлогу, а задній — в багажник, таким чином маємо півністю плоску підлогу як у вантажному бусі:
    http://carbuzzard.com/wp-content/uploads/2013/11/Chrysler_TownCountry_2014_Limited-cargo.jpg

    • Класна машина! Тут вже ліжко довжиною метри два з половиною. Ми лиш мали роботу кожен вечір перекидати речі на передні сидіння. Це незручно. В бусі, як я розумію, можна поставити ліжко, а під ним зробити склад для речей. Тоді на ніч середній ряд сидінь складається, на нього розкладається ліжко, а всі речі зберігаються під ним.

     • Marian

      Anton Prokhorov цей нам би підійшов ідеально

      https://www.youtube.com/watch?v=5a9Hhda1ioE

     • Це мрія. Повна незалежність від готелів, кемпінгів. Хоч кожного дня маєш власне житло в новому гарному куточку планети.

 • Volodymyr Pavlyuk

  Румунія класна. Правда був там покищо тільки на мотоциклі, але хочеться ще й походити тамтешніми горами.

  • Да, в ті гори ми точно підемо ще раз. Це Альпи просто під носом. За пару днів наші друзі розвідають туди шлях громадським транспортом, то будемо мати ще корисної інформації.

   • Марина Мельник

    Чи можна десь ознайомитися зі звітом ваших друзів? Саме плануємо маршрут в ці місця, дуже згодилась би така інформація.

    • Марино, вони не викладали звіт, та, пам’ятаю, відгуки про громадський транспорт в них були недобрі. Елементарні запізнення, через які не встигаєш на пересадку, відсутність інформації на станціях і т.д. Вони вже встигли вдруге з’їздити в Румунію, та цього разу взяли машину.

     • Марина Мельник

      Дякую, враховуватимемо

 • Taras Taday

  А яким чином рюкзак з синенького-бірюзового(на першому фото) перетворився на червоний? 🙂

  • Тарасе, вся справа в моїй невизначеності і в крутості кольорів. Я не був певен, якого кольору краще взяти рюкзак, то повіз два, щоб знайти натхнення в горах і визначитись там:)

   • Taras Taday

    а це часом не нова серія талонів 2017-го? можливо буде огляд?

    • Саме вона:) Огляд буде обов’язково. Бо рюкзаки сильно помінялись в кращий, на нашу думку, бік.

 • Olga Kior

  Очень красивые фото! Природа Румынии просто невероятная по своей красоте. Если приедете еще раз, рекомендую заехать в Брашов. Красивейший город, а рядом с ним на холме есть медвежий заповедник, куда можно зайти и посмотреть на медведей во время их кормления. В той же области есть Синайя, практически альпийская деревня, где забываешь, что ты в Румынии. Там же есть знаменитая гора Piatra arsa-babele, куда тоже есть относительно легкие маршруты.

  • Ольга, спасибо за советы! В Румынию обязательно вернемся и не один раз. Ее красоты неисчерпаемы, мы не видели и миллионную долю всего:)

 • Гуцул

  Кльовий огляд і відео. Продовжуй в тому ж дусі.

 • Дякую за надихаючий огляд. Поїду туди колись обов”язково!

 • Taras Vasylyk

  Гарний опис!!! Був там разом із другом в 2013 році в середині липня. Пройшли хребет Фегераш від початку до кінця і ще й захопили інший Пятра Краюлуй. Дуже класні місця. Туди дійсно хочеться повертатись знову і знову)). Коли перглядав ваше відео як ви стартували до Молдовяну, то задумався, як ви маєте встигнути)), адже ми йшли від озера Капра до підніжжя гори 6 годин, правда з величезними наплічниками, але все одно… До маркування там дійсно, рятувальники ставляться серйозно, заблукати мабуть нереально)). А от щодо невеликої кількості туріків, то це трохи здовувало, тому що тоді ми бачили ще більше ніж в нас влітку на Чорногорі)). Дякую за приємні спогади))

  • Тарасе, дякуємо за відгук! Скажіть, скільки зайняло у вас проходження Фагарашу?І скільки Пятра Кряулюй? Ми в наступному році плануємо виділити час на їх проходження, аби скласти докладний путівник, тому цікаво, на яку тривалість подоржі варто розраховувати.

   • Taras Vasylyk

    Стартували із села Турну Рошу перед обідом, що недалеко від містечка Талмачу. Всього похід тривав 9 днів з урахуванням однієї днівки в кінці Фагарашу, біля озера Урля, а якщо точніше, то на перевалі Зірней. Темп був вище середнього)), тобто виходили вранці і йшли майже до ночі)). Якщо б ви хотіли пройтись так же, то рекомендував би йти із містечка Авріг до озера Авріг і далі по хребту в східному напрямку – аж до Молдовяну. Після чого спустиитсь до цивілізації і під’їхати під хребет Пятра Краюлуй до кабани Плаю Фої, звідти через перевал Фундурі пройтись хребтом до кабани Курматура, слід зауважити що на Пятрі немає води, тому треба запастись десь на 1,5 доби. Якщо цікаво, то можу скинути детальний звіт, адже це був спортивний похід)))

    • Дякую за відповідь, Тарасе! Думаю, нам треба не менше двох тижнів, щоб повторити ваш маршрут, бо в нас декілька годин на день йде на фотографії.
     Я був би дуже вдячний за детальний звіт, бо інформації дуже і дуже мало. Він би зекономив нам багато часу на підготовці.

 • Roman

  Так справді, дуже гарно написано, все легко, доступно читається. у цих рядках кожен знаходить щось для себе, що найближче йому. Чим далі я чмиав тим більш глибоко в мені осідала думка про те, що потрібно закинути подалі думки про море http://otpusk.dn.ua/azovskoe-more/arabatskaya-strelka і почати готовитись до походу в гори.
  Велике дякую за цікавий матеріал!!!

  • Романе, дякуємо! Дуже раді, що вам сподобалось читати про нашу подорож. В горах цікаво і безмежно гарно.

  • Антон

   Роман, погоджуюсь, думки про море, а особливо про Арабатку, краще відкинути подалі, ціни не те що кусаються, це просто… Вказанний сайт лежить, може мали на увазі http://otpusk.org.ua/azovskoe-more/arabatskaya-strelka ? Подивився бази відпочинку і ще більш захотілося у гори!

 • Nikolay Belov

  Добрый день.
  Планирую летом поход в Румынию, пока еще выбираю Ретезат или Фегераш.
  Если Фегераш, то хочется попасть и на Пятра Краюлуй и в связи с этом есть вопрос.
  Если спуститься к озеру Балеа (откуда Вы стартовали к Молдавяну), то можно ли там на месте найти транспорт (автобус или такси) чтобы уехать вниз, в цивилизацию?

  • Я думаю, якщо не автобус, то автостоп. Туристів там море. Хтось, та й підвезе 😉

 • Аля Квітка

  Добрий день. так Румунія фантастична і манить повернутись ще раз. я мала лише змогу їхати через цю красу по трасі Е81. час від часу ставали, щоб зробити кілька фотографій, але не знала що саме фотографую, бо навіть не уявляла що через таку красу буду проїджати. і навіть приїхавши додому не можу вияснити яку саме гору ми бачили. Додаю фотографію можливо хто знає. Вид з:траса Е81 Calimanesti (електростанція Калеманешти) https://uploads.disquscdn.com/images/9504631f6ed8284180df0dc74e2d6a87d2faa63446bbfd01569ac4debd8098c2.jpg

 • Vitsenko Vadym

  Пре чудова стаття, як і сама Румунія!
  Планую відвідати ці та інші місця. Формат подорожі прикольний. Маючи авто в подорожі я ще спробував би порибалити і пополювати на рибу. Звичайно якщо це можливо.
  Антоне, а якою камерою велися фото зйомки?

  • Вадиме, знімали на телефон Samsung S7 Edge

 • Bokshych

  Скажіть будь-ласка, газ провозили з собою через кордон чи купували в Румунії? Наперед дякую за відповідь 🙂

  • Khrystyna Prysiazhna

   Доброго дня!
   Газ придбали ще в Україні і везли його в Румунію.

 • Universalle

  Вітаю. Цікавить питання оренди авто, якщо маєте такий досвід. Можливо знаєте кращу компанію в Україні з можливістю виїзду за кордон, або у Румунії. І де ви робили обмін на леї, в Україні чи там на місці? Дякую.

  • Khrystyna Prysiazhna

   Доброго дня!
   Мені не відомі компанії з оренди авто в Україні, які б дозволяли перетин кордонів. Думаю, простіше доїхати, наприклад, до Сучави, і винайняти авто там.
   Кошти обмінювали і в Україні, якраз біля кордону, і безпосередньо в Румунії у відділенні банку.