Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Вісім місяців знущань.
Сотні кілометрів стежок.
І два рюкзаки. Досі живі.

В цьому огляді говоримо про новинки 2017 року – оновлені серії рюкзаків Talon i Tempest від Osprey, з прототипами яких ми бавимось від липня 2016 року і тепер знаємо про них абсолютно все.

Не секрет, що виробники презентують свої новинки задовго до їх виходу на ринок. В туристичному спорядженні термін, що минає від презентації до продажу, складає приблизно 8-9 місяців. І ми завжди прагнемо домовитись з виробниками про тестування презентованих прототипів, щоб ви мали повну інформацію про продукт як раз до моменту його появи в магазинах. І щоб вам не довелося відчути себе піддослідним щуром. Це наша прерогатива:)

Osprey є одним з тих брендів, які завжди йдуть нам на зустріч в питаннях тестування. Зазвичай ми отримуємо прототипи новинок навіть до їх офіційної презентації світовому товариству. Відтоді тягаємо їх горами і містами без жодного жалю і обережного ставлення, створюючи умови, так би мовити, форсованих випробувань. Тобто, якщо ці рюкзаки прожили в нашому темпі і з нашим відношенням більше півроку, вас вони скоріше втомлять своїм виглядом через півдекади, ніж вийдуть до того часу з ладу.

Та надійність давно вже перестала бути основним показником при виборі спорядження. Сучасні користувачі, окрім надійності, шукають максимальну зручність і продуманість, величезний функціонал, інноваційність і, що стає все важливішим критерієм вибору, бомбезний зовнішній вигляд. Прийшов час дізнатися, що в межах згаданих критеріїв можуть запропонувати новинки від Osprey.

Інноваційність, для мене особисто, є найцікавішим критерієм, тому я почну з нього. Успіх підвісної системи Anti Gravity (AG) в моделях Atmos і Aura показав, що Osprey вибрав дуже правильний вектор руху. Проте в рюкзак, який позиціонується як полегшений мультиспорт, повноцінну AG систему не встановити. Вона є занадто масивною і складною.  Тому в чоловічому Talon i жіночому Tempest виробник реалізував “полегшений” формат новітньої системи, максимально зберігши її основну перевагу: рівномірний розподіл навантаження.

Оскільки до 100% навантаження від рюкзака припадає на стегна і нижню частину спини, саме там Osprey вніс основні зміни в підвіску. Відтепер від краю до краю стегнового пояса тягнеться єдиний відрізок об’ємної еластичної сітки. Відчуття від охоплення нею стегон схожі на відчуття від системи Anti Gravity. Дуже плавне і приємне облягання. Різниця відносно попередньої версії – колосальна.

Наступне вдосконалення підвісної системи стосується жорсткості каркасного елементу спинки рюкзака. В передпопередній лінійці Talon основною проблемою була занадто велика м’якість спини. В минулому поколінні її зробили жорсткішою і спина вже не відчувала кожну одиницю спорядження в рюкзаку. Але газові балони чи тверді чохли досі могли змусити туриста спинитись і перепакувати рюкзак. Нове покоління Talon i Tempest змінило ситуацію остаточно. Тепер не треба переживати за розподілення речей в рюкзаку відносно їх м’якості. Пакуйте як завгодно, цей білий елемент візьме всі гострі кути на себе.

Теоретично, можна діставати цей елемент і використовувати його як сідачку на привалах, та виробник не зазначає такої можливості. І я вкрай не раджу цього робити з двох причин: першочергово – ви вб’єте свій захист спини та будете жалітись на рюкзак; а далі ви згадаєте всі нецензурні слова, які колись чули, поки запхаєте той елемент назад в рюкзак. І, на додачу, пошкодите нігті, намагаючись застібнути вивернуту блискавку, що закриває кишеню для захисного елементу. Тому насолоджуйтесь комфортом підвіски без її розбирання, а на привалах підкладайте під себе весь рюкзак (я цього не казав).

Вентиляція рюкзака вдосконалена на кожній частині підвісної системи. Основна площа спини тепер має ще менше пінного матеріалу і більше вільного простору для руху повітря.

Сітка в нижній частині спини пропускає повітря крізь себе для вентиляції через ті ж канали між пінкою.

А перфорація пінного каркасу стегнового поясу забезпечує його вентиляцію через поясні кишені. 

Вентиляція лямок рюкзака розроблена за тим сама принципом: перфорована піна оформлена з двох сторін повітропроникною сіткою. Сітка, що ближче до тіла, – об’ємна і м’яка, ззовні – тонка одношарова.

Еко-момент. Придивіться до пінної вставки на спині. Вона споживає суттєво (суттєво!) менше матеріалу, ніж попередня, бо виготовлена не з допомогою вибирання зайвого матеріалу з площі листа, а нанесенням надрізів на вузьку смугу піни і подальшим її розтягненням. Osprey назвав це “аккордеон”. Будь як Osprey. Бережи планету!

На додачу, підвісна система в Osprey Talon i Tempest може змінювати розмір в межах 10 см класичним оспреєвським способом: пересуванням пластини, до якої кріпляться лямки рюкзака.

Пластина фіксується липучками Velcro, які без вашого бажання ніколи не посунуться зі свого місця. В чоловічій версії розмірів спинки два: M/L та S/M, в жіночий – єдиний.

Окрім змінної довжини спинки, в рюкзаку наявні інші засоби регулювання підвісної системи. Вантажні стропи з трищілинними пряжками WooJin у верхній частині лямок змінюють відстань між рюкзаком і спиною туриста. Цим встановлюється пріоритет вентиляції або повного контролю над кожним рухом.

Зміною довжини лямок можна перекидати вагу з плечей на стегна і навпаки, якщо останні стомляться. Для цієї мети також передбачена трищілинна пряжка, проте вже більшого розміру, з огляду на сильніші навантаження, які вона має витримувати.

Регулювання поясу відбувається легким стягуванням кінців стропи до центру. Дуже плавно і майже без зусиль. Щоб відпустити пояс, підсовуємо пальці під трищілинні пряжки і стропа миттєво розслабляється.

Бічні компресійні стропи в оновлених Talon i Tempest теж беруть участь у регулюванні підвісної системи. Їхній нижній кінець закріплений до фланців, пришитих до поясних кишень. Тому із затягуванням компресійних строп нижня частина рюкзака щільніше прилягає до спини.

Наступна інноваційна новинка в Osprey Talon i Tempest – це еластична сітка. Не дивуйтесь. Якщо я кажу, що сітка – це інновація, значить вона того заслуговує.

Нова сітка в рюкзаках Osprey окрім того, що неймовірно еластична, повертається в первозданний стан після багаторазових скажених розтягнень. І, на додачу, показує дива міцності і надійності при контакті з гострими поверхнями і колючими рослинами. За весь час насиченого тестування лише одна мініатюрна дірка на одній з кишень. Завершилась епоха, коли сітка в рюкзаку була найслабшим елементом.

Функціонал. Задача всіх рюкзаків одна – транспортувати спорядження. Проте спорядження буває різним і так само різною є частота його використання. Логічно, щоб зберігалось правило “частіше використовую – ближче тримаю”, виконання якого кожен виробник намагається втілити наявністю різноманітних кишень і систем кріплень.

Основне відділення рюкзака має верхній вхід, який стягується шнуром з пластиковим стопером.

Для додаткового компресування речей над входом проведена 20 мм стропа із застібкою-фастексом. Перевагою зовнішнього розміщення компресійної стропи є можливість зменшити висоту рюкзака для того, щоб він стовідсотково проходив в ручну поклажу авіакомпаній. Тягнемо за стропу і верхня частина спинки плавно згинається до потрібної висоти. Не намагайтесь зробити це з переповненим рюкзаком. Єдиним результатом докладання надмірної сили буде зламаний фастекс.

Клапан у рюкзаках об’ємом 33 і 30 літрів пришитий до спинки. І для мене це значущий недолік. Під знімний клапан можна швидко скласти теплий одяг, якщо раптом потеплішало, або розмістити продукти після відвідин магазину. І не потрібно заморочуватись з додатковими ємностями чи грою в пазл з кожною кишенею рюкзака. У ситуації з новими Talon 33 і Tempest 30 можливості екстреного збільшення об’єму дуже обмежені.

Мабуть, Osprey і гадки не мав, що такі невеликі рюкзаки можна використовувати для багатоденних походів, тому і не заморочувався зі ступенями вільності. А дарма! Бо на більшій версії, 44 і 40 літрів, клапан вже можна підіймати догори, оскільки з кожної сторони він закріплений стропами з пряжками. Але навряд вдасться переконати кожну авіакомпанію, що ці об’єми відповідають розмірам ручної поклажі.

Клапан надає в розпорядження дві кишені. Об’ємна зовнішня вміщає походну кухню і дрібнички. 

Пласка внутрішня зроблена з сітки і розрахована на документи, гаманці та інші цінні речі. Пластиковий червоний карабін призначений для кріплення ключів.

Передня еластична кишеня, в моєму випадку, використовується для пляшок з водою на довгі переходи, дощової накидки на рюкзак і мого власного дощовика. І саме вона виручає в часи фруктового відриву.

Зверху передня кишеня закривається стропою з фастексом під яку ще можна вставити пуховий светр, аби він був завжди поруч. Але не робіть так, якщо йдете через колючі зарості. Бо від светру лишиться саме лахміття.

Бічні еластичні кишені я використовую для перевезення пляшки з водою, штативів і крісел Sea To Summit Air Chair. З огляду на невелику глибину кишень, довге спорядження раджу фіксувати кріпленням, призначеним для руків’я льодоруба.

Фірмова фішка Osprey – InsideOut – це можливість пропустити компресійні стропи як ззовні, так і з середини бічної кишені. В першому випадку вони залізно утримуватимуть весь вміст кишені. А в другому – частину спорядження, приміром, каркас намету, можна зафіксувати намертво, а решту простору кишені використовувати для речей, що вилучатимуться регулярно і не потребують жорсткої фіксації, як пляшка з водою.

Кишені на поясі в наших прототипах були виготовлені з еластичної сітки. В ринковій версії матеріал змінили на жорсткіший нейлон. В нас і з сіткою не було жодних проблем, та з нейлоном кишені будуть ще витривалішими до контактів з ґрунтом чи ногами, коли рюкзак стоїть на землі.

Оскільки до цих кишень можна дістатись найшвидше, вони ідеально підходять для найчастіше вживаного спорядження: навігатора, телефону, перекусу і крему від сонця.

Позаду спинки розташована кишеня для питної системи. Максимальний об’єм, на який вона розрахована – 3 літри. Чіпляється питна система за допомогою мініатюрного фастекса на стропі, а її трубка виводиться крізь резинки на лямці рюкзака до нагрудної стяжки.

Згадану кишеню можна використовувати і для транспортування пласких павербанків. Тоді шнур для заряджання прокладається шляхом трубки питної системи. Але цей варіант використання кишені я раджу застосовувати лише в бездощових регіонах. 

Білі резинки теж багатофункціональні. Вони підходять для кріпення окулярів: дужки протягуються на зустріч одна одній. Будьте дуже уважні і знімайте окуляри в транспорті, щоб не загубити їх. Бо саме так я лишився без своїх улюблених Julbo Stunt. І дуже за ними сумую.

Остання нерозглянута кишеня – та, що знаходиться на плечовій лямці рюкзака. Її призначення для мене – повна загадка. В середину не влазять ні навігатор, ні сучасний смартфон, хоча саме там їх тримати було б найзручніше. Для окулярів вона теж не згодиться, бо занадто сильно стискає оправу. Найвдаліше рішення, що спало мені на думку – перекласти туди шапку. А на майбутнє, побажання до Osprey – розширити її до розмірів смартфону.

Окрім кишень, для транспортування спорядження Osprey Talon i Tempest оснащені ще трьома наборами кріплень. Два з них – це кріплення для льодорубів на фронтальній площині рюкзака. Петля в нижній частині й резинка з фіксатором зверху.

З огляду на те, що ці кріплення використовуються вкрай рідко, натомість чіпляються за кущі і гілки на зарослих стежках, Osprey задумав для них дрібні кишеньки, куди все можна сховати. І рюкзак набуває акуратнішого вигляду.

Кріплення Stow-On-The-Go – ще одна фірмова оспреївська фішка, що призначена для транспортування трекінгових палиць. Руків’я палиць утримуються резинкою з прозорим патрубком на плечовій лямці, а нижні кінці вкладаються в аналогічне кріплення збоку рюкзака.

В наших прототипах зажим, що утримує верхнє кріплення, був занадто слабким і натяг резинки постійно спадав. В ринковій версії ця проблема вже виправлена.

Альтернативно кріплення Stow-On-The-Go можна використовувати для перенесення штативу, який має бути завжди під рукою.

Велосипедистам сподобається, що рюкзаки Talon i Tempest оснащені місцем для кріплення проблискового маячка і мають багато світловідбиваючих малюнків.

Для любителів заявити про свою присутність, нагрудна стяжка рюкзака має вбудований в тризуб фастекса свисток. До речі, висоту стяжки можна відрегулювати, пересуваючи її пластикові кріплення вздовж напрямних на лямках рюкзака.

Ще одна загадка для мене – відсутність в комплектації всієї лінійки Talon i Tempest накидок від дощу, або рейнкаверів. Начебто, серія мультиспорт, що передбачає активне використання на велосипеді, в горах, в подорожах містами, а рейнкавера немає. Хоча без нього неможливо навіть покласти цей рюкзак в брудний багажник автобуса. Що вже говорити про опади в горах чи брудні велосипедні маршрути.

З іншого боку, Osprey радить для літражу 30 і 33 літри рейнкавери розміру S, які б не дозволили нам робити масивну навіску спорядження на рюкзак. Ми ж використовували накидки розміру М і почували себе абсолютно вільно, якщо потрібно було прикріпити ззовні рюкзака одяг, спорядження і навіть додатковий рюкзачок Osprey Ultralight Stuffpack.

Останнє трапилось, коли ми не стримали в магазині свій апетит до екзотичних фруктів. Тоді ж рюкзаки пережили свій найбільший стрес навантаженням. При рекомендованому навантаженні до 13 кг, Osprey Talon 33 в піковий момент переносив 23 кг, а Osprey Tempest 30 – 15 кг їжі і спорядження. Само собою, про комфорт мова вже не йшла, адже підвісна система розрахована на значно менші знущання.

Зі всім розмаїттям кишень, кріплень і з дивовижним запасом міцності, чоловічий Osprey Talon 33 важить лише 910 грамів, а жіночий Osprey Tempest 30 – 860 грамів! Щоправда, не забувайте додавати до цих цифр вагу накидки від дощу. Фірмова оспреївська Ultralight Raincover M потягне на 80 грамів.  

Від дизайну рюкзаків я в повному захваті. І те, як вони виглядають на спині, і вибір кольорів – бомба. З усієї палітри саме червоний Talon і м’ятний Tempest сподобались мені найбільше, хоча в першу подорож я додатково взяв ще й синій варіант чоловічого рюкзака, щоб вибрати кращий колір.

Спеціально для вдосконалення зовнішнього вигляду з клапану забрали фіксовані кріплення. А ті фастекси, що утримують його в закритому стані, посадили на вільний шнур, прокладений по периметру клапана. В результаті, фастекси тягнуть за шнур і клапан рівномірно і акуратно облягає верхню частину основного відділення. В попередній версії варто було переповнити рюкзак, або лишити трохи вільного простору всередині, і клапан вигинався як хотів, чим страшенно обурював моє естетичне єство.

На сьогодні прототипи побували з нами в трьох серйозних розвідках, випробували всі можливі види транспорту, навіть подорожували ззовні автомобіля в ненайсприятливішу погоду. Одного разу були змочені дизелем в багажнику автобуса, іншими днями вдало пережили контакт з гострою лавою Канарських островів і колись давно – з колючими заростями невідомих рослин на Кіпрі. Вода, як виявилось, теж для них рідна стихія, в якому б агрегатному стані вона не була.

Окрім походів, рюкзаки відвідали за ці вісім місяців десятки міст в Україні і за кордоном. Двічі були випрані у ванній з теплою водою і мильним розчином. Перший раз причиною був мазут з кузова застопленої автівки, другий – наслідки нашого експерименту з прив’язуванням рюкзака до автомобіля.

З пошкоджень за весь час – один отвір в передній еластичній кишені чоловічого Osprey Talon 33 і надірване кріплення для питної системи в жіночому Osprey Tempest 30. Останнє – суто з моєї вини, бо, витягаючи навпомацки рюкзак з багажника автобуса, я переплутав кріплення питної системи з основною ручкою рюкзака.

Висновки. Osprey щоразу мусить сильніше напрягтись, аби вразити мене своїми продуктами, адже з кожною вау-новинкою очікування до наступних лише зростають. З серіями Talon і Tempest йому це добре вдалося, бо таке поєднання невеликої ваги з широким функціоналом, вражаючим комфортом, неймовірною надійністю і бомбезним дизайном – просто казка. Osprey старанно рекламує серії Talon i Tempest вже багато років. І от тепер я можу впевнено сказати, що настав час звернути на них увагу.

Переваги: нова зручна підвіска, нова міцна еластична сітка, мала вага, велика кількість кишень, добрий запас витривалості. При мінімальному стягуванні чоловічій Talon проходить в ручну авіапоклажу, в жіночому Tempest для цього достатньо не заповнювати клапан.

Недоліки: пришитий клапан, відсутність рейнкавера, дивна кишеня на лямці.

 

Хочете знати, як виглядає Osprey Talon 33 після 120+ днів використання? Читайте у нашій статті “Як швидко вмирає ультралегке спорядження? 5 яскравих прикладів“.

 

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про рюкзак Osprey Talon 33 та рюкзак Osprey Tempest 30 пишуть ті, хто ними вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Відтепер до 18 кг вантажу? Нові Osprey Exos 2018 та Osprey Eja 2018. Детальний огляд
Огляд рюкзака Osprey Hikelite 26. Місяць походів в Новій Зеландії
Детальний огляд рюкзака Sierra Designs Flex Capacitor 40-60
Оптимальні п’ятидесятки. Огляд рюкзаків Osprey Stratos 50 та Osprey Sirrus 50
Огляд рюкзаків Exped Thunder та Exped Lightning. Нарешті на ПроПоходи

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.