Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Вже два роки я користуюсь пуховкою Marmot Guides Down Hoody. Це моя єдина зимова куртка, тому активність її використання максимальна: в місті, поза містом і в походах в якості утеплювача.

Зрозуміло, що в такому темпі вона швидко забруднюється. Та пухові речі не полюбляють прання. Тому цю процедуру я роблю раз на рік, в кінці зимового сезону. Після минулої зими я пішов простим шляхом і здав її у хімчистку. Там за 300 гривень зробили чудо, і після процедури вона виглядала майже як нова, за винятком окремих згинів на манжетах.

Цього року я вирішив прати пуховку самостійно за допомогою засобу Nikwax Down Wash Direct. На виставці в Німеччині виробник активно рекламував його як перший засіб, спеціально винайдений для пуху, що має водовідштовхувальну обробку. А в Marmot Guides Down Hoody пух саме такий.

Nikwax на Outdoor Show 2015

Міра забруднення у пуховки була, м’яко кажучи, сильною. Тому поставало питання: чи варто попередньо прати її рідким порошком, як я роблю з рештою речей, чи повністю довіритись Nikwax. Для чистоти експерименту я вирішив перекинути всю відповідальність на Nikwax, бо на етикетці до засобу було написано “ефективно очищує”. Ну, нехай спробує.

Непроста задача для Nikwax Down Wash Direct

Рекомендації на бірці до пуховки казали “machine wash cold”, та я вирішив поставити температуру 30°С, аби дати засобу бодай якусь фору. Вибрав програму “синтетика”, налив 100 мл нікваксу одразу на пуховку і тицьнув “Старт”.

Тут виявилося, що пух промокати не планує, і Marmot, як надувна кулька, мирно плавав на поверхні води, і жодним чином не хотів провертатись разом з барабаном.

Довелося призупинити машину і вручну витиснути з пуховки повітря. На додачу, я лишив її плавати в барабані ще на півгодини, щоб вона добряче змокла, і тоді вже відновив програму прання. Все завертілося.

Далі я звернув увагу на ще один момент. Стандартна програма “синтетика” триває лише 45 хвилин, включно з полосканням і віджимом. Як на мене, то було замало для повноцінного очищення пуховки. Тому я відкоригував налаштування, додавши опцію “виведення плям”, чим збільшив час прання на 30 хвилин. Оберти віджиму знизив до 800.

Я знав, що під час прання пухових речей радять докидати в барабан декілька тенісних м’ячів, та не зробив цього, бо на етикетці куртки було ясно написано, що м’ячики потрібні лише для сушильної камери. А я не збирався вмикати в машинці режим сушіння.

За годину з чвертю дістав пуховку з машинки і поклав горизонтально на сушку. За добу вона повністю висохла і прийшов час приймати в Nikwax Down Wash Direct іспит.

Результат прання з Nikwax Down Wash Direct

Як виявилося, одного нікваксу недостатньо, щоб відіпрати яскраво жовту пуховку після року активного користування. Хоча більшість забруднень зникли, складні місця, на кшталт манжетів на рукавах і основних зон тертя, лишились з видимим забрудненням. Загальний результат десь на 6 з 10. Тому наступного разу таки слід спочатку випрати її в рідкому порошку, а для просочення пуху використати Nikwax Down Wash Direct.

Після висихання пух розпушився, проте лишився лежати купками по краях комірок. Найпростіший спосіб розбити його по всій площі – легенько потрусити пуховку у всіх можливих напрямках. Та я боявся, що при струшуванні частина пуху повилітає через дрібні отвори, де пуховка протерлась об штани, або постраждала від багаття чи гілок. Тому перед цією процедурою вирішив позаклеювати всі дірки.

Знос тканини

Зазвичай для ремонту спорядження я використовую клей McNett Seam Grip. Він добре чіпляється до тканин (окрім оброблених силіконом) і утворює міцний еластичний шар. Цю пуховку я вже заклеював ним після вдалих посиденьок біля багаття.

Клей McNett Seam Grip

На мій подив, я заклеїв більше 30 дрібних дірок на нижній частині куртки. Полегшені матеріали, з яких пошитий Marmot Guides Down Hoody, за два роки протерлись об жорстку тканину штанів. Ще з десяток отворів знайшлись на манжетах і швах рукавів.

Seam Grip. The work is done

Після добового висихання клею, я хвилин п’ять трусив пуховку, поки не був задоволений розподіленням пуху.

Отже, підсумовую:

1. При сильному забруденні попереднє прання з рідким порошком бажане.
2. Перш ніж покласти пуховку в пральну машину, слід замочити її на півгодини в чистій воді, час від часу витискаючи з неї повітря.
3. М’ячики не обов’язкові, якщо не користуватись сушаркою. Пух і так нормально розправляється після висихання.
4. Всі дірки слід заклеювати до прання. Виглядатиме менш естетично, але хто зна, скільки пуху вимилося з куртки через ці отвори під час вертіння в пралці.
5. Після висихання, трусити 5 хвилин у всіх напрямках, аби розподілити пух рівномірно по комірках.

Якщо маєте свій досвід – діліться в коментарях. Особливо цікаво почути, чи у всіх, хто має пуховки з полегшених матеріалів, вони так само протираються вже через два роки використання.

P.S. Дуже вдячний всім, хто давав поради на Facebook, коли я запостив фото з брудною пуховкою. Наступного разу я не поспішатиму і спочатку перечитаю всі ваші поради:)

 *Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

 • Ярослав Туренко

  Пуховка 686 Airflight down sweater. 2 зимових сезони повсякденного використання у місті. Забруднення є але не такі критичні, як на данному екзеплярі) дірок немає.

  • Ще й з мембранкою. Може, тканини трохи міцніші.

 • павло артемишин

  Ти її просто вбив. Продублюю: попередньо обробити нікваксом і давати в 1.5-2 рази більше і ніквакс все відпере. В таких запущених випадках замочити трохи і можна всю банку. Прати по 2 рази з рідким порошком і потім нікваксом, то тільки шкодити. Колір річ важлива.))))

  • Чому рідкий порошок може нашкодити?

 • Макс

  це Guides Down така ніжна? хотів брати її, а не лайтову ama dablam. тепер подумаю. дякую за пост

  • Так, це Guides Down, та, мабуть, то я занадто суворий до неї. Насправді, пуховка кльова. Я дійсно тягаю її не знімаючи весь сезон, незалежно, чи то треба рубати дрова для шашликів, чи на роботу ходити. До того ж, я завжди підтягую нижню стяжку, щоб не задувало, від чого пуховка ще дужче обтирається об джинси.

 • Максим Самозвон

  Есть такая же куртка, черного цвета. Действительно, через 2 года протерлись дырочки по нижней резинке, но под основной тканью есть еще один слой. В итоге пух не вылазит через них. Куртку в общем ношу уже 4 сезона. Стирал 2 раза – 1 самостоятельно в стиралке, тоже каким-то спецсредством для пуха, типа Никвакса. В самых затертых местах – манжеты рукавов, возле карманов – осталась немножко блестящая “засаленность”. 2й раз отдал в химчистку – почистили хорошо. В целом курткой доволен, она только кажется хлипкой, на самом деле носится долго и практичная.

  • Дякую за інформацію! В мене, мабуть, обидва шари знизу протерлася, бо пух з дірок виглядав.

 • Alexandr Sapranov

  Дякую за відгук про миючий засіб. При пранні речей використовую пральни порошок amway, оскільки від інших я починаю чухатись. Прав у ньому пухові куртки і залишився дуже задоволеним. Цієї вес спробую nikwax

 • Я когда-то додумалась купить ярко-желтую пуховку (не туристическую, а красивинькуйю девачькавуйю). Она сильно замызгалась за одну зиму, особенно рукава. Сдала в химчистку в Ашане на Петровке, они ее постирали, пока я ходила покупала еду, и стоило это как-то совсем недорого. Результат был 9 из 10 (рукава не полностью отстирались). В общем, не вижу смысла париться с nikwax. (И никаких больше желтых пуховок!! :D)

  А вот мембрану мне nikwax восстановил: старая куртка уже начала совсем протекать, но после стирки стала водоустойчивее.