Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Майже в кожного виробника пальників за останні роки в асортименті з’явилися інтегровані системи. І мені абсолютно не подобається, що всі вони схожі одна на одну. Нічого ідейно нового з випуском новинок не з’являється. Так, змінюється дизайн, розмір казанка і колір кришки, але такого, щоб вигукнути “вау” – нуль. Лиш Jetboil не давав до цього моменту сумувати і працював над клапанами та плавним регулюванням.

Аж тут MSR вирішив потішити всіх і, врешті решт, приєднав свій пальник а-ля Reactor до казанка. Таким чином з’явилася перша інтегрована система, яка, за твердженням виробника, не боїться вітру. І назву їй дали MSR Windboiler 1.0L. Це в перший рік. Цього року її перейменували у Windburner 1.0L, та від цього ніц не змінилося.

MSR Windburner. В упаковці

*Я спеціально запитав в Cascade Designs про зміну назви і ось яку відповідь отримав:

Hi Anton,
Nope! They are the same, we just changed the name. The Windburner is the most current. We did change the color of the cozy, but they are exactly the same burner.
Best,
Kirk

 

Ідея

Теоретично, будь-які вітрозахисти і конструкції з килимків і каміння, які до цього часу доводилося будувати, аби прискорити приготування вечері і зберегти паливо у вітряну погоду, тепер можна забути. Відкрити газ, чиркнути кресалом і поставити казанок з водою – все що треба, аби отримати гарячу вечерю за будь-якого вітру. До того ж, витрата палива і час закипання води від збільшення швидкості вітру не мають суттєво зростати. За несприятливих погодних умов це суттєво заощадить нерви і здоров’я туриста. А в довгих подорожах позитивно вплине на стартову вагу наплічника.

MSR Windburner. Ранкова кава

Конструкція

Досягається поставлена мета двома технічними особливостями пальника. По-перше, MSR Windburner – єдина інтегрована система, що використовує в паливній суміші лише те повітря, яке змішується з паливом по дорозі до місця згоряння (primary air). Воно забирається через отвори в стійці пальника.

MSR Windburner. Місце забору повітря

Доступ кисню між пальником і казанком цій системі ні до чого. Така особливість дозволила лишити в стінках казанка лиш невеликі отвори для вихлопу, а решту закрити металом, що ізолювало голову пальника від вітру.

MSR Windburner. Готуємо чай

Решта ж інтегрованих систем мусить добирати кисень в зоні горіння, через що повністю закрити полум’я від вітру немає можливості.

Друга особливість MSR Windburner стосується способу передачі тепла. Значна його частина передається не конвекцією, як у інших пальників, а випромінюванням, яке не піддається впливу вітру. От вам шах і мат несприятливій погоді. В роботі голова пальника нагадує інфрачервоний обігрівач типу UFO.

MSR Windboiler

І, насправді, це лише відправна точка в переліку переваг американської інтегрованої системи.

Пам’ятаєте, як два роки тому мені сподобався намет Hubba Hubba NX від MSR? Windburner викликає аналогічні емоції. Тут продумано абсолютно все, до найменших дрібниць. А якість продукту, як завершальний акорд симфонії, не лишає сумнівів у вдалому виборі інтегрованої системи.

Так само, як і топові моделі Jetboil, MSR Windburner має клапан автоматичного регулювання подачі газу. Коли тиск газу в балоні падає (холодна погода чи майже порожній балон), клапан пропускає більше палива, аби пальник працював без падіння ефективності. Насправді, ця особливість є дуже зручною, бо не потребує від туриста додаткових дій в той момент, коли на них немає ані часу, ані бажання.

Хоча MSR заявляє, що Winburner має плавне регулювання, в реальності досягти слабкого кипіння страв не вдається. На найменших обертах, коли пальник ще не згасає, він видає більше тепла, ніж потрібно, приміром, для варіння каші. Вихід є – варити каші, що фасовані в порційних пакетах. Вони не закривають дно і не пригоряють, навіть з активним кипінням. Головне в такому готуванні – слідкувати за рівнем води в казанку, адже википатиме вона швидко, а якщо влити забагато – буде вибризкуватись крізь отвори в кришці.

Кришка сама по собі заслуговує на окремий абзац. Її недолік в тому, що, доки не розігріта, вона неохоче одягається на казанок. Також, я б рекомендував одразу прив’язати до неї петельку зі шнурка, аби зручніше і безпечніше відкривати казанок повний окропу.

MSR Windburner. Багатофункціональна кришка

На крищці є решітка для зливання води, наприклад, з макаронів, та поїлка з захистом нижньої губи від обпікання об гарячий метал.

MSR Windburner. Поїлка в кришці

По центру кришки – отвір для кавового пресу, якщо ви вирішите ним користуватись. Додаткова зручна опція кришки – вона ідеально підходить для миски, якою комплектується MSR Windburner. Виходить чудове горнятко, з якого зручно пити чай і яке, завдяки кришці, довше тримає тепло.

MSR Windburner. Кришка підходить до миски

Миска вміщує півлітра і має на стінці позначки об’єму. Та, що найважливіше, вона функціональна, на відміну від аналогічних в Jetboil. Бо останні зроблені з крихкого пластику і швидко ламаються. Ця ж є пластичною і не боїться легких деформацій. На казанок Windburner миска кріпиться знизу, чіпляючись виступами за верхню частину вітрозахисту.

MSR Windburner. Позначки об'єму на мисці

Казанок MSR Windburner теж випередив свого конкурента в декількох моментах. Звісно, завдяки особливому пальнику, на казанок з’явилась можливість почепити вітрозахист, що вберігає систему від зайвих втрат тепла у вітряну погоду. Теплообмінник на казанку має значно більшу товщину металу, відповідно, зігнути його випадково просто неможливо.

MSR Windburner. Міцний радіатор

Jetboil, навпаки, має теплообмінний елемент з надзвичайно тонкого металу, який сильно боїться перегріву і може зазнати пошкоджень від твердих предметів в рюкзаку.

М'який радіатор Jetboil

Кріплення казанка до пальника аналогічне джетбойлівському, але, на відміну від нього, казанок має не одну пару отворів для кріплення, і навіть не дві чи три, а шість! Тому посадити його на пальник можна навіть в темряві, бо крутити довго казанок, аби попасти на кріплення, не доведеться.

MSR Windburner. Шість пар отворів для кріплень

Пальник, в свою чергу, також має три виступи для кріплення замість звичних двох на інших інтегрованих системах. Мій Jetboil Sol Ti чудово тримається і на двох, але, мабуть, MSR вирішили підстрахуватись.

MSR Windburner. Три точки кріплення казанка

Теплоізоляційний чохол казанка – наступний елемент, який вигідно вирізняє MSR від топових моделей Jetboil. Якщо ви забажаєте помити казанок після їжі, але так, щоб не замочити чохол, то на моделях Jetboil Sumo, MiniMo та Sol доведеться добряче повозитись аби зняти чохол і, тим більше, встановити його на місце. Адже для цього потрібно просувати під чохлом навколо казанка стропи, виводити їх крізь отвори назовні і кріпити липучками під ручкою. Справа для терплячих туристів. В MiniMo на заваді стануть ще й ручки казанка, які доведеться демонтувати. В MSR Windburner достатньо потягнути пластиковий фіксатор під ручкою і стягнути чохол вниз. Дві секунди – і готово. Встановити його на місце ще швидше: лише просуваємо чохол по казанку до верху, поки не клацне. Тож тепер процес миття казанка спростився для мене в рази.

MSR Windburner. Продуманий чохол

В своєму Jetboil Sol я б не назвав ручку повноцінною, бо маніпулювати системою повною окропа доволі важко. Чохол сильно прогрівається, а пальці, так чи інакше, будуть торкатись його. MSR Windburner про це подбали, розмістивши під ручкою на чохлі пластину, яка запобігає контакту пальців з гарячим казанком. Тому з цим казанком мати справу приємніше.

І, звісно, жоден сучасний казанок не може обійтись без позначок об’єму на внутрішній стінці.

MSR Windburner. Позначки об'єму в казанку

Пальник, який ми вже згадували на початку, має ще декілька конструктивних особливостей, вартих уваги. Його пластикова основа завжди лишається прохолодною, тому маніпулювати системою, окрім ручки, можна і за допомогою цієї основи, яка, до речі, дуже добре лягає в руку завдяки своїй формі.

MSR Windburner. Зручна основа

На додачу, конструкція елементу дозволяє поставити систему на робочу поверхню без балону, в той час як в дорожчих моделях Jetboil такої можливості немає. Точніше, якщо так само поставити, наприклад, мій Sol, то від найменшого вітру чи доторку він одразу перекинеться.

MSR Windburner. Може стояти без балону

Цікавий факт! Через різну кількість точок фіксації, казанок від MSR підходить до пальників Jetboil, а от казанки Jetboil на пальник MSR не сідають.

MSR Windburner. Казанок підходить до пальника Jetboil

Довжина вентиля в MSR Windburner більша ніж в будь-якого конкурента, тому ризик обпекти руки окропом під час вимкнення пальника став ще меншим.

MSR Windburner. Довгий і зручний вентиль

Доки пальник не розігрівся, дуже складно помітити, що він ввімкнений, а тепла він одразу викидає багато. Тому, аби не обпалити пальці, на поверхні пальника прокладений тоненький дріт, який нагрівається до червоного кольору за 1-2 секунди, чим сигналізує про активність пальника.

MSR Windburner. Сигнальний дріт

Система MSR Windburner має захист від перегріву. Якщо стійка пальника нагріється вище допустимого, спрацює запобіжний клапан і перекриє подачу палива. В такому випадку слід почекати, доки вона охолоне і повернути клапан на місце. Для цього ніжкою підставки під балон треба натиснути на латунну форсунку крізь отвір для забору повітря. Виробник зазначає, що перегрів системи – випадок небезпечний, і може бути наслідком браку. Тому, якщо перегрів трапився вдруге, слід повернути систему виробнику, бо запобіжний клапан зношується дуже швидко.

Підставка під балон, як і в решти виробників інтегрованих систем, підходить як до маленьких балонів місткістю 100 г, так і до балонів 230 та 450 г.

MSR Windburner. Розкладена підставка під газовий балон

MSR Windburner. Складена підставка під газовий балон

І останній елемент, який наявний в комплекті поставки – це шматок рушника з мікрофібри. Мабуть, він призначений для миття казанка, та мені більше сподобалось лишати його сухим і закидати на дно казанка при пакуванні, аби він вбирав в себе зайву вологу.

MSR Windburner. Шматок рушника в комплекті

Вага кожної зі складових є наступною: казанок – 160 г, чохол казанка – 45 г, кришка – 15 г, пальник – 198 г, рушник – 2 г, миска – 32 г, підставка під балон – 16 г. Загальна вага системи: 468 г.

MSR Windburner. Сніданок в Гринявських горах

У використанні

Перше, з чим було важко змиритись – відсутність п’єзопідпалу. За звичкою, я ставив казанок на пальник, а потім шукав пальцями кнопку. Призвичаївся до цього аж в третьому поході. А от до погодного атеїзму MSR Windburner я звик моментально і вже не думав де і як розмістити кухню, аби вітер не заважав готувати. Щойно захотілося гарячого – став і зробив. І плювати на вітер.

Звісно, повноцінною кухнею його назвати не можна через відсутність слабкого полум’я, що унеможливлює варіння круп, але вихід завжди можна знайти, і ним стали крупи в пакетах, які для експерименту ми готували в одному з походів. Супи, що мають достатньо вологи, можна без проблем варити при одній умові – не наливати більше 0,6 літра води. Інакше, при кипінні, вона активно вилітає крізь отвори в кришці.

Мені сподобалось, що пальник акумулює багато тепла, і тому, після вимкнення, вода в казанку ще деякий час кипить. Завдяки вітрозахисту на казанку, втрата тепла після вимкнення відбувається набагато повільніше, ніж в системах з відкритим радіатором, тому страви і напої довше лишаються гарячими.

Якщо ж порівнювати витрату палива MSR Windburner з Jetboil Sol Ti, то на кожні півлітра води перший буде витрачати 5,6 грамів газу, а другий – 4,6. Тобто в безвітряну погоду MSR Windburner буде програвати в економії. Щойно подує вітер, Winburner вирветься в лідери. І економія зростатиме із посиленням вітру.

При перевезенні, разом з усіма комплектуючими, всередину казанка можна сховати стограмовий балон газу. Але я знайшов інший чудовий варіант пакування кухні. Балон я лишав ззовні, тоді всередину до пальника і підставки влазять дві складені горнятка Wildo Fold-a-cup і запальничка. Або ж одне горня і чай на двох людей на 5 днів походу.

MSR Windburner. До походу готовий

MSR Windburner. Що влазить всередину

Висновки

Якщо ви вже маєте інтегровану систему і вам вона до душі, то якнайшвидше переходити з неї на новий MSR Windburner не варто. Почекайте, доки географія ваших подорожей почне вимагати стійкості до вітру. Якщо ж ви лише думаєте про придбання інтегрованої системи, то Windburner буде добрим вибором для всіх туристів, крім гурманів, що полюбляють готувати в походах, а, значить, потребують плавного регулювання; і поведеним на вазі легкоходам, бо її вага у 468 г, є значно більшою, ніж має, приміром, титановий Jetboil Sol (284 г).

Переваги: продуктивна робота за наявності вітру, захист від перегріву, автоматичне регулювання подачі газу, міцний казанок і теплообмінник, легкий в користуванні чохол, живуча миска, продумана кришка та довгий вентиль. На додачу – економія палива за вітряної погоди.

MSR Windburner. На Чорногорі

Недоліки: відсутність плавного регулювання, порівняно велика вага.

А для тих, хто лиш намагається зрозуміти сенс інтегрованих систем, коротке відео з поясненнями, зняте на озері Несамовите, Чорногірський хребет, Карпати:

А в цьому відео ми вже провели випробування вітром систем MSR Windburner та Jetboil Sol Ti:

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

 • Інтегрована система MSR Windboiler – головний герой огляду – у Вершині або у Gorgany
 • Горнятко Wildo Fold-a-Cup – компактне і надійне пластикове горня – у Вершині або у Gorgany

Також спорядження з огляду можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк СпорядженняОсь що про інтегровану систему MSR Windboiler пишуть ті, хто ним вже скористався:

 

 • павло артемишин

  Чудовий огляд. Система стала основною в походах. Якщо виправдає себе взимку із зимовим газом, то стане основним 4 сезонним пальником.

  • Дякую. Система класна. Думаю, з зимовими балонами Primus має працювати добре взимку.

  • Так, на 1-2 людей швидко воду закип”ятить, балон не встигне замерзнути.

 • Валера

  дякую, чудово. моя Minimo також як цеглина – 450 грам ))

 • Дуже цікавий огляд.
  Користуюсь пальником вже декілька місяців.
  Декілька зауважень.

  Перше – про неможливість варіння каші. Так, дійсно неприємно, що інженерам MSR так і не вдалось реалізувати режим дуже повільного кипіння. Це швидше пов”язано не з клапаном а з конструкцією самого нагрівного елемента. Малий газ дати можна, але пальник починає пчихати і гасне. Але я не про це хотів написати, а про кашу 🙂 Кашу варити можна. Просто не всі знають, що овочі/злаки готуются вже від температури 85 С+, просто необхідно трохи більше часу. Тому все дуже просто – накриваєте кришкою, доводите до кипіння, виключаєте пальник і чекаєте. Якщо каша дуже довго вариться то просто через 10хв запалюєте пальник знову і доводите до кипіння та вимикаєте. Якщо це зима – можна запалювати через 5хв. Тільки бажано уникати одразу максимальної потужності щоб уникнути перегріву. Такий метод ще сильно економить газ. Для гречки, наприклад, не потрібно вмикати газ ще раз. За 15хв гречка готова.

  Друге – не трясіть майже порожнім балоном, коли газу вже мало а допалити хочеться. Особливо це стосується зими і перезаправлених балонів. Від такого може статись перегрів пальника.

  Третє – не мийте каструлі чи сковорідку WindBurner у посудомийній машині – облазить покриття, перевірено.

  Четверта – варто згадати про каструлю на 1.8 літри, в яку влазить середній балон. Там в комплекті йдуть ще інші, більш стабільні, ніжки під балон. І про класну сковорідку, яку я вже встиг опробувати – дуже зручна, з широкими бортами. Трохи пригоряє, правда. Але відсутність антипригарного покриття для мене це більше плюс – не боїться високої температури та вічна, не царапається.

  П”яте – запалювати пальник краще безвідказними запалами-кресалами. На ібеї пару доларів коштує. Штука на 100% надійна – немає чому ломатись, безвідказна – можна кинути у воду, витерти і користуватись. І легка. Правда розпалити багаття таким можна лише маючи сухий папір чи траву і трохи досвіду, але для будь-якого пальника – ідеал.

  Дякую за цікавий сайт =)

  P. S. Протестую вже за тиждень на скажених вітрах Ісландії. Це фанатів джетбойлів стосується в першу чергу)))

  • Михайло, дуже дякую за змістовне доповнення! Видно, що твій досвід з пальником переважає мій:) Кресало – класна річ. Варто лиш потренуватися з ним працювати, бо не у всіх це виходить з першого разу.

 • Roman Klyuchnyk

  Теж напишу короткий відгук за цього погодного атеїста)) Протестував на хребті Боржави. Довго придивлявся до того яку ж із систем вибрати і зупинився на віндбойлері. Сумніви були чи не взяти джетбойл мінімо до останнього та глянувши на моделі в магазині я вже знав що візьму саме цю. Реально джетбойли якістю виготовлення дуже поступаються мср віндбойлеру і не виглядають на систему за такі не малі гроші, шось до китаю більше схоже. Джетбойл мінімо можна було б взяти якби його вартість була б половину тої що є зараз. Багато чув про те що у віндбойлері немає плавного регулювання вогню і те що готувати у ньому не сильно вийде і перехідника на баняк у нього нема… це все мене бентежило найбільше … так от, після походу я зрозумів, що цей його головний недолік так насправді є одразу і його головною перевагою, якби не така конструкція, він би так блискавично воду не кипятив тай взагалі про вітер я мовчу)) Та й роль у нього для мене зовсім інша, зварити макарони в ньому чи залити сушені продукти в поході після довгого дня походу це саме те що треба, готувати ввечері чи протягом дня коли постійно рухаєшся немає бажання і тратити на це час теж. На хребті коли палатку здуває вітер, а ти собі готуєш без напрягу, це дійсно класно) Для мене взагалі немає потреби вимагати від цієї системи такого щоб готувати на ній повноцінно… Користуватись нею одне задоволення.
  Якщо в горах розбити табір і відпочивати пару днів не переміщаючись, ця система стане хорошим чайником для всіх)) а готувати можна на вогні чи пальнику повноцінно, тоді і сенс готування і бажання зявляється, а якщо іти по маршруту пару днів постійно рухаючись то краще за цю систему годі і придумати.

  p.s. Стояли з подругою на вокзалі у дощ, за 10 хв. потяг мав приїхати, встигли зробили кави за 3 хв у віндбойлері, за 5 хв випили і сіли в потяг)) Тепер ще хочу сковорідку)

  Дякую за чудовий огляд і блог!

  Маю питання, а чи можна з ним використовувати перезаправлений балон? МСР взагалі пишуть щоб використовувати тільки їхні балони з цією системою))

  • Отак, через 2 місяці після коментування пишу відповідь:) По-перше, дякую дуже за розгорнутий коментар! По-друге, можна використовувати будь-які за фірмою резьбові балони: Kovea, Primus, MSR, Jetboil, Edelrid, Optimus. Перезаправлені теж, та варто перевіряти, чи не травить клапан після перезаправки.

  • Ярослав Якубеня

   На перезаправлених балонах працює нормально. Робив чай навіть в електричці, але народу було небагато, ніхто не напрягав.

   • Ми теж, часом, перевіряємо терпіння і уважність пасажирів в вагонах чи аеропортах. Наступний крок – на ходу в Інтерсіті:)

    Дякую за інфо про перезаправлені балони. Ще, може, порадиш, де перезаправити краще, бо вже пару десятків порожніх маю.

    • Ярослав Якубеня

     Заправляю у Львові тут https://www.facebook.com/nonprofitrefuelingLPG/ та ще у одного дядька. Нарікань немає, хіба як приходиться чекати на заправку при тобі 10 балонів. Але якщо залишити і забрати через якийсь час, то норм. Заправляв літом, зараз на морозі газ горів нормально, топив сніг, кип’ятив, освітлював газовою лампою колибу.

 • Max Biednov

  Антон, в мене питання. Повернувшись з останнього походу мав рішучість купити Windburner, але хотів подивитись вживу на нього і заглянув до магазину. Перше, що трохи напрягло – розміри і вага. Він такий високий у зібраному стані, та й в транспортному теж. І вага, що там казати. Коли мені потрібно кудись летіти, я беру мультипаливний мср, в групах по Карпатам – pocket rocket, як резервний до вогнища і на кавачай. Зараз хотів апгрейднути комплект для соло. Через недоліки засумнівався чи варте воно того.
  Ще є MSR Reactor, трохи дорожчий, але більш ультимативний за характеристиками. Він ширший і нижчий. Чи є в тебе досвід роботи з ним, а якщо навіть і ні, то що ти думаєш?
  Є ще пітання стосовно титану. Ніколі не користувався ним. Чи можна в ньому щось варити на вогнищі? як варіант для соло – покет рокет + вітрозахист + http://www.cascadedesigns.com/msr/cookware/rapid-cooking/titan-kettle/product
  і ще альтернативи – http://www.gorgany.com/kazanok-z-teploobminnykom-fire-maple-xk6.html чи http://www.gorgany.com/kastrulya-primus-eta-pot-1-0-l.html.
  Вчора так нічого і не купив, вирішив ще проконсультуватись і подумати.

  • Привіт! MSR Reactor не має жорсткого кріплення казанка. То не є інтегрована система на 100%. Windburner вищий, але завдяки жорсткому кріпленню казанка до пальника, перекинути його значно важче.
   В титані можна варити на вогнищі без жодних проблем. MSR Titan Kettle – мій улюблений казанок з титану. FM XK6 та Primus EtaPot не підходять для вогнища, бо мають радіатор, який швидко заб’ється нагаром.