Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Майже в кожного виробника пальників за останні роки в асортименті з’явилися інтегровані системи. І мені абсолютно не подобається, що всі вони схожі одна на одну. Нічого ідейно нового з випуском новинок не з’являється. Так, змінюється дизайн, розмір казанка і колір кришки, але такого, щоб вигукнути “вау” – нуль. Лиш Jetboil не давав до цього моменту сумувати і працював над клапанами та плавним регулюванням.

Аж тут MSR вирішив потішити всіх і, врешті решт, приєднав свій пальник а-ля Reactor до казанка. Таким чином з’явилася перша інтегрована система, яка, за твердженням виробника, не боїться вітру. І назву їй дали MSR Windboiler 1.0L. Це в перший рік. Цього року її перейменували у Windburner 1.0L, та від цього ніц не змінилося.

MSR Windburner. В упаковці

*Я спеціально запитав в Cascade Designs про зміну назви і ось яку відповідь отримав:

Hi Anton,
Nope! They are the same, we just changed the name. The Windburner is the most current. We did change the color of the cozy, but they are exactly the same burner.
Best,
Kirk

 

Ідея

Теоретично, будь-які вітрозахисти і конструкції з килимків і каміння, які до цього часу доводилося будувати, аби прискорити приготування вечері і зберегти паливо у вітряну погоду, тепер можна забути. Відкрити газ, чиркнути кресалом і поставити казанок з водою – все що треба, аби отримати гарячу вечерю за будь-якого вітру. До того ж, витрата палива і час закипання води від збільшення швидкості вітру не мають суттєво зростати. За несприятливих погодних умов це суттєво заощадить нерви і здоров’я туриста. А в довгих подорожах позитивно вплине на стартову вагу наплічника.

MSR Windburner. Ранкова кава

Конструкція

Досягається поставлена мета двома технічними особливостями пальника. По-перше, MSR Windburner – єдина інтегрована система, що використовує в паливній суміші лише те повітря, яке змішується з паливом по дорозі до місця згоряння (primary air). Воно забирається через отвори в стійці пальника.

MSR Windburner. Місце забору повітря

Доступ кисню між пальником і казанком цій системі ні до чого. Така особливість дозволила лишити в стінках казанка лиш невеликі отвори для вихлопу, а решту закрити металом, що ізолювало голову пальника від вітру.

MSR Windburner. Готуємо чай

Решта ж інтегрованих систем мусить добирати кисень в зоні горіння, через що повністю закрити полум’я від вітру немає можливості.

Друга особливість MSR Windburner стосується способу передачі тепла. Значна його частина передається не конвекцією, як у інших пальників, а випромінюванням, яке не піддається впливу вітру. От вам шах і мат несприятливій погоді. В роботі голова пальника нагадує інфрачервоний обігрівач типу UFO.

MSR Windboiler

І, насправді, це лише відправна точка в переліку переваг американської інтегрованої системи.

Пам’ятаєте, як два роки тому мені сподобався намет Hubba Hubba NX від MSR? Windburner викликає аналогічні емоції. Тут продумано абсолютно все, до найменших дрібниць. А якість продукту, як завершальний акорд симфонії, не лишає сумнівів у вдалому виборі інтегрованої системи.

Так само, як і топові моделі Jetboil, MSR Windburner має клапан автоматичного регулювання подачі газу. Коли тиск газу в балоні падає (холодна погода чи майже порожній балон), клапан пропускає більше палива, аби пальник працював без падіння ефективності. Насправді, ця особливість є дуже зручною, бо не потребує від туриста додаткових дій в той момент, коли на них немає ані часу, ані бажання.

Хоча MSR заявляє, що Winburner має плавне регулювання, в реальності досягти слабкого кипіння страв не вдається. На найменших обертах, коли пальник ще не згасає, він видає більше тепла, ніж потрібно, приміром, для варіння каші. Вихід є – варити каші, що фасовані в порційних пакетах. Вони не закривають дно і не пригоряють, навіть з активним кипінням. Головне в такому готуванні – слідкувати за рівнем води в казанку, адже википатиме вона швидко, а якщо влити забагато – буде вибризкуватись крізь отвори в кришці.

Кришка сама по собі заслуговує на окремий абзац. Її недолік в тому, що, доки не розігріта, вона неохоче одягається на казанок. Також, я б рекомендував одразу прив’язати до неї петельку зі шнурка, аби зручніше і безпечніше відкривати казанок повний окропу.

MSR Windburner. Багатофункціональна кришка

На крищці є решітка для зливання води, наприклад, з макаронів, та поїлка з захистом нижньої губи від обпікання об гарячий метал.

MSR Windburner. Поїлка в кришці

По центру кришки – отвір для кавового пресу, якщо ви вирішите ним користуватись. Додаткова зручна опція кришки – вона ідеально підходить для миски, якою комплектується MSR Windburner. Виходить чудове горнятко, з якого зручно пити чай і яке, завдяки кришці, довше тримає тепло.

MSR Windburner. Кришка підходить до миски

Миска вміщує півлітра і має на стінці позначки об’єму. Та, що найважливіше, вона функціональна, на відміну від аналогічних в Jetboil. Бо останні зроблені з крихкого пластику і швидко ламаються. Ця ж є пластичною і не боїться легких деформацій. На казанок Windburner миска кріпиться знизу, чіпляючись виступами за верхню частину вітрозахисту.

MSR Windburner. Позначки об'єму на мисці

Казанок MSR Windburner теж випередив свого конкурента в декількох моментах. Звісно, завдяки особливому пальнику, на казанок з’явилась можливість почепити вітрозахист, що вберігає систему від зайвих втрат тепла у вітряну погоду. Теплообмінник на казанку має значно більшу товщину металу, відповідно, зігнути його випадково просто неможливо.

MSR Windburner. Міцний радіатор

Jetboil, навпаки, має теплообмінний елемент з надзвичайно тонкого металу, який сильно боїться перегріву і може зазнати пошкоджень від твердих предметів в рюкзаку.

М'який радіатор Jetboil

Кріплення казанка до пальника аналогічне джетбойлівському, але, на відміну від нього, казанок має не одну пару отворів для кріплення, і навіть не дві чи три, а шість! Тому посадити його на пальник можна навіть в темряві, бо крутити довго казанок, аби попасти на кріплення, не доведеться.

MSR Windburner. Шість пар отворів для кріплень

Пальник, в свою чергу, також має три виступи для кріплення замість звичних двох на інших інтегрованих системах. Мій Jetboil Sol Ti чудово тримається і на двох, але, мабуть, MSR вирішили підстрахуватись.

MSR Windburner. Три точки кріплення казанка

Теплоізоляційний чохол казанка – наступний елемент, який вигідно вирізняє MSR від топових моделей Jetboil. Якщо ви забажаєте помити казанок після їжі, але так, щоб не замочити чохол, то на моделях Jetboil Sumo, MiniMo та Sol доведеться добряче повозитись аби зняти чохол і, тим більше, встановити його на місце. Адже для цього потрібно просувати під чохлом навколо казанка стропи, виводити їх крізь отвори назовні і кріпити липучками під ручкою. Справа для терплячих туристів. В MiniMo на заваді стануть ще й ручки казанка, які доведеться демонтувати. В MSR Windburner достатньо потягнути пластиковий фіксатор під ручкою і стягнути чохол вниз. Дві секунди – і готово. Встановити його на місце ще швидше: лише просуваємо чохол по казанку до верху, поки не клацне. Тож тепер процес миття казанка спростився для мене в рази.

MSR Windburner. Продуманий чохол

В своєму Jetboil Sol я б не назвав ручку повноцінною, бо маніпулювати системою повною окропа доволі важко. Чохол сильно прогрівається, а пальці, так чи інакше, будуть торкатись його. MSR Windburner про це подбали, розмістивши під ручкою на чохлі пластину, яка запобігає контакту пальців з гарячим казанком. Тому з цим казанком мати справу приємніше.

І, звісно, жоден сучасний казанок не може обійтись без позначок об’єму на внутрішній стінці.

MSR Windburner. Позначки об'єму в казанку

Пальник, який ми вже згадували на початку, має ще декілька конструктивних особливостей, вартих уваги. Його пластикова основа завжди лишається прохолодною, тому маніпулювати системою, окрім ручки, можна і за допомогою цієї основи, яка, до речі, дуже добре лягає в руку завдяки своїй формі.

MSR Windburner. Зручна основа

На додачу, конструкція елементу дозволяє поставити систему на робочу поверхню без балону, в той час як в дорожчих моделях Jetboil такої можливості немає. Точніше, якщо так само поставити, наприклад, мій Sol, то від найменшого вітру чи доторку він одразу перекинеться.

MSR Windburner. Може стояти без балону

Цікавий факт! Через різну кількість точок фіксації, казанок від MSR підходить до пальників Jetboil, а от казанки Jetboil на пальник MSR не сідають.

MSR Windburner. Казанок підходить до пальника Jetboil

Довжина вентиля в MSR Windburner більша ніж в будь-якого конкурента, тому ризик обпекти руки окропом під час вимкнення пальника став ще меншим.

MSR Windburner. Довгий і зручний вентиль

Доки пальник не розігрівся, дуже складно помітити, що він ввімкнений, а тепла він одразу викидає багато. Тому, аби не обпалити пальці, на поверхні пальника прокладений тоненький дріт, який нагрівається до червоного кольору за 1-2 секунди, чим сигналізує про активність пальника.

MSR Windburner. Сигнальний дріт

Система MSR Windburner має захист від перегріву. Якщо стійка пальника нагріється вище допустимого, спрацює запобіжний клапан і перекриє подачу палива. В такому випадку слід почекати, доки вона охолоне і повернути клапан на місце. Для цього ніжкою підставки під балон треба натиснути на латунну форсунку крізь отвір для забору повітря. Виробник зазначає, що перегрів системи – випадок небезпечний, і може бути наслідком браку. Тому, якщо перегрів трапився вдруге, слід повернути систему виробнику, бо запобіжний клапан зношується дуже швидко.

Підставка під балон, як і в решти виробників інтегрованих систем, підходить як до маленьких балонів місткістю 100 г, так і до балонів 230 та 450 г.

MSR Windburner. Розкладена підставка під газовий балон

MSR Windburner. Складена підставка під газовий балон

І останній елемент, який наявний в комплекті поставки – це шматок рушника з мікрофібри. Мабуть, він призначений для миття казанка, та мені більше сподобалось лишати його сухим і закидати на дно казанка при пакуванні, аби він вбирав в себе зайву вологу.

MSR Windburner. Шматок рушника в комплекті

Вага кожної зі складових є наступною: казанок – 160 г, чохол казанка – 45 г, кришка – 15 г, пальник – 198 г, рушник – 2 г, миска – 32 г, підставка під балон – 16 г. Загальна вага системи: 468 г.

MSR Windburner. Сніданок в Гринявських горах

У використанні

Перше, з чим було важко змиритись – відсутність п’єзопідпалу. За звичкою, я ставив казанок на пальник, а потім шукав пальцями кнопку. Призвичаївся до цього аж в третьому поході. А от до погодного атеїзму MSR Windburner я звик моментально і вже не думав де і як розмістити кухню, аби вітер не заважав готувати. Щойно захотілося гарячого – став і зробив. І плювати на вітер.

Звісно, повноцінною кухнею його назвати не можна через відсутність слабкого полум’я, що унеможливлює варіння круп, але вихід завжди можна знайти, і ним стали крупи в пакетах, які для експерименту ми готували в одному з походів. Супи, що мають достатньо вологи, можна без проблем варити при одній умові – не наливати більше 0,6 літра води. Інакше, при кипінні, вона активно вилітає крізь отвори в кришці.

Мені сподобалось, що пальник акумулює багато тепла, і тому, після вимкнення, вода в казанку ще деякий час кипить. Завдяки вітрозахисту на казанку, втрата тепла після вимкнення відбувається набагато повільніше, ніж в системах з відкритим радіатором, тому страви і напої довше лишаються гарячими.

Якщо ж порівнювати витрату палива MSR Windburner з Jetboil Sol Ti, то на кожні півлітра води перший буде витрачати 5,6 грамів газу, а другий – 4,6. Тобто в безвітряну погоду MSR Windburner буде програвати в економії. Щойно подує вітер, Winburner вирветься в лідери. І економія зростатиме із посиленням вітру.

При перевезенні, разом з усіма комплектуючими, всередину казанка можна сховати стограмовий балон газу. Але я знайшов інший чудовий варіант пакування кухні. Балон я лишав ззовні, тоді всередину до пальника і підставки влазять дві складені горнятка Wildo Fold-a-cup і запальничка. Або ж одне горня і чай на двох людей на 5 днів походу.

MSR Windburner. До походу готовий

MSR Windburner. Що влазить всередину

Висновки

Якщо ви вже маєте інтегровану систему і вам вона до душі, то якнайшвидше переходити з неї на новий MSR Windburner не варто. Почекайте, доки географія ваших подорожей почне вимагати стійкості до вітру. Якщо ж ви лише думаєте про придбання інтегрованої системи, то Windburner буде добрим вибором для всіх туристів, крім гурманів, що полюбляють готувати в походах, а, значить, потребують плавного регулювання; і поведеним на вазі легкоходам, бо її вага у 468 г, є значно більшою, ніж має, приміром, титановий Jetboil Sol (284 г).

Переваги: продуктивна робота за наявності вітру, захист від перегріву, автоматичне регулювання подачі газу, міцний казанок і теплообмінник, легкий в користуванні чохол, живуча миска, продумана кришка та довгий вентиль. На додачу – економія палива за вітряної погоди.

MSR Windburner. На Чорногорі

Недоліки: відсутність плавного регулювання, порівняно велика вага.

А для тих, хто лиш намагається зрозуміти сенс інтегрованих систем, коротке відео з поясненнями, зняте на озері Несамовите, Чорногірський хребет, Карпати:

А в цьому відео ми вже провели випробування вітром систем MSR Windburner та Jetboil Sol Ti:

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про інтегровану систему MSR Windboiler пишуть ті, хто нею вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Чи варто дивитись в бік Jetboil Flash 2018. Огляд інтегрованої системи
Primus Lite+: огляд найкомпактнішої інтегрованої системи
Інтегрована система Jetboil MicroMo. Огляд
Перезаправка туристичних газових балонів. Наша думка

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

  • Інтегрована система MSR Windboiler – головний герой огляду – у Вершині або у Gorgany
  • Горнятко Wildo Fold-a-Cup – компактне і надійне пластикове горня – у Вершині або у Gorgany

Також спорядження з огляду можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк Спорядження

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.