Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

В середині жовтня до нас звернулась тернопільська компанія Mousson з проханням розповісти про один з їхніх нових наметів. Ми завжди раді розповідати вам про новинки. І особливо раді розповідати про новинки від українських компаній. Водночас, той намет з їхнього асортименту, який видався нам найцікавішим, Azimut (хабовий, купа простору, два тамбури, 2,3 кг), очікують суттєві зміни. Тому розповідати про нього зараз немає сенсу.

Натомість виробник запропонував розповісти про інший намет, Delta Alu (класична черепашка з перекладиною, 2+, два тамбури, 3,4 кг).

Ми чесно попередили, що нашій аудиторії двомісні намети вагою понад 3 кг навряд припадуть до смаку. Та мусонівці запевнили, що для них основне – не зацікавити конкретною моделлю, а показати матеріали, фурнітуру, вузли і якість виготовлення продукції їхнього бренду. Такий підхід нам видався цілком логічним, і ми самі раді були подивитись на новачка, тож намет вирушив у Київ.

Важливо! Намет Mousson Delta 2 Alu наданий нам виробником безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію перших вражень від намету. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі намет Mousson Delta 2 Alu переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Так сталось, що перше розкладання намету відбулось вдома. Я грався з донькою і вона захотіла “поставити будиночок”. Це наша гра, де ми посеред кімнати розставляємо намет з килимками і спальниками, залазимо всередину, готуємо вечерю в джетбойлі та годуємо нею з походних горнят всіх ведмедиків:) В той момент прямо під рукою, щойно з пошти, лежав Муссон, і саме йому дісталась роль вечірньої розваги.

Що вам сказати.. за п’ять останніх років мандрівок з чистими двійками, я добре забув, що таке намет 2+ і 150 см ширини спальні. Заглянувши в спальню я пішов перевіряти, чи нам, випадково, відправили не трійку. В середину легко влізли валетом три надувні килимки стандартного розміру.

Ще один момент, на який я звернув увагу того ж вечора – добра якість швів. Рівні, з постійним кроком, без маневрів, з рівним запасом тканини по всій довжині.

При справжньому розкладанні намету першим нам в руки трапився мішечок з кілками, відтяжками і ремкомплектом. Кілків в комплекті 14 штук, всі алюмінієві Y-подібні, довжиною 18 см і вагою 13 грамів.

В верхній частині кожного кілка є отвір, в який я дуже раджу вставити мотузку, аби їх було легше діставати з грунту. Той самий 2 мм шнур, що й на відтяжках, буде добрим вибором для цієї задачі. По 15 см на кілочок цілком достатньо.

До слова, ми, при встановленні намету з усіма відтяжками, використали лише 12 кілків. Останні два, мабуть, призначені ще для двох дверей тамбура. Та я ніколи не бачив, щоб кожну з дверей кріпили на окремий кілок. Тому ці два можна сміливо лишити вдома і зекономити вагу.  

Ремнабір складається з чотирьох видів латок (по одній для кожної з тканин, що використовуються в наметі) та сталевого патрубка для ремонту дуг.

Відтяжки – з 2 мм шнура із серцевиною. Назовні вплетена світловідбиваюча нитка.

Фурнітура на відтяжках не підписана жодним виробником, водночас пластик не з дешевих. Ергономіка дісталась навіть сюди: з боків на затискачах – заглибини для пальців, щоб зручніше втримувати їх при встановленні відтяжок.

Мішечок, в якому зберігається весь цей цінний вантаж, виготовлений з тієї ж щільної тканини, що й дно намету. З одного боку, виробник не забув посилити місця виходу шнура, які першими страждають від надмірних зусиль мандрівників. А з іншого, не поставив на шнур жодного фіксатора, натякаючи, що його кожного разу доведеться зав’язувати-розв’язувати.

Якщо цей намет – для кемпінгу, то без жодних проблем можна посидіти в машині над затягнутим вузлом і обережно все розплутати. А якщо уявити дощовий і вітряний вечір після складного походного дня в горах, то я б не був радий такій забаві.

В аналогічному мішечку, з різницею лиш в довжині, зберігається і каркас намету. Він складається з трьох алюмінієвих дуг діаметром 8,5 мм: дві основні семисекційні і коротка трисекційна перекладина. Щодо каркасу, одразу кидається в очі довжина секції основних дуг – 58 см. Саме через них намет має настільки довгу і вузьку упаковку: 60 х 17 см.

Приємна деталь в каркасі – торцеві вставки мають різьбу, а не просто так вставляються в трубку. В результаті вони ніколи не вискакують зі своїх місць під час збирання намету.

Основна тканина спальні – армований поліестер з товщиною нитки 68D і щільністю плетіння 210Т.

Дно – поліестер з плетінням Oxford і товщиною нитки 150D. Плетіння Оксфорд характерне суттєвою зносостійкістю. Через цю особливість його використовують в тих зонах спорядження, де очікується більше тертя. Щоправда, сьогодні вже незвично бачити настільки товсті тканини в наметах. Тому повторюю як мантру: “Кемпінг, кемпінг..” 🙂

Підлога тенту оброблена поліуретаном і, за словами виробника, забезпечує водостійкість у 5000 мм водяного стовпця. Всі шви, як в спальні, так і на тенті, проклеєні водостійкою стрічкою, що запобігає потраплянню вологи всередину крізь отвори від голки. Якість проклейки надзвичайно добра. Придивіться, стрічка огортає кожну нитку шва.

До каркасу спальня кріпиться пластиковими гачками. Легкі і приємні в роботі. Кріпляться і знімаються без надмірних зусиль.

Велика перевага – гачки вільно ковзають вздовж дуги, тому їх можна чіпляти абияк, а вони самі знайдуть своє місце. І при розбиранні намету не обов’язково знімати кожен гачок окремо. Достатньо від’єднати кінець дуги від люверсу і одним рухом витягти її з усіх гачків. Зекономлений час буде добре відчутним, коли намет доведеться збирати за поганих погодних умов.

До поперечної дуги спальня кріпиться стропою з люверсом. Все без надмірних зусиль і скажених натягів.

Розміри спальні Mousson Delta 2 Alu – 210х150. Її висота – аж 115 см. Всередині – чотири кишені по кутах. Причому дві з них вшиті в спальню з трьох сторін, а інші дві – лише з однієї. З огляду на це, в перших краще зберігати масивні речі, а дріб’язок скидати в другі.

Ще одна можливість для розміщення речей – це підвісна поличка. Висота спальні дозволяє і поличку розмістити, і, сидячи на надувному килимку, не чіпляти її головою.

Монтується поличка з’єднанням планка-кільце. Фурнітура пластикова. Всі планки пришиті до полички гумками, а кільця до спальні – стропами.

Чіпляти поличку варто кишенями з блискавками донизу. При такому розміщенні можна використовувати і верхню її частину, і легко оперувати кишенями. Останні – чудове місце розміщення ліхтарика для освітлення спальні. Або смартфона з увімкненим вбудованим ліхтарем.

Якщо поличку ви залишили вдома, ліхтар можна закріпити до гачка (нарешті хтось поставив гачок, а не петлю!) у верхній точці спальні.

Двері спальні – двошарові. За тканиною знаходиться ще й москітна сітка. Якщо на вулиці вітряно і прохолодно, закриваємо все разом. Якщо хочеться свіжого повітря і протягу, а назовні море комах, тягнемо за внутрішню блискавку і на дверях залишається лише сітка.

Кожен з шарів дверцят можна закріпити у відкритому положенні з допомогою тканинних петель і пластикової планки.

Блискавки на спальні без клейма виробника. Муссон каже, що це SBS. На бігунках – пулери із вже знайомого шнура зі світловідбиваючими вставками і пластикового затискача з фосфоресційним елементом (світиться в темряві певний час). Працюють всі блискавки на відмінно. Можна без проблем оперувати ними однією рукою.

На кутах спальні – двадцятип’ятиміліметрові стропи з люверсами для кріплення дуг, половинкою фастекса для приєднання тенту і петлею для кілків. Місця фіксації стропи до спальні посилені додатковим шаром тканини. Кольорове кодування строп відсутнє, хоча це вкрай ефективний і дешевий спосіб спростити для туриста процес встановлення намету.

Тент кріпиться до спальні лише фастексами по кутах. Окремі кріплення тенту до поперечної дуги не передбачені. Та вони й не потрібні в наметі, спрямованому на кемпінг і простіші вилазки.

Пластикові фастекси – ноунейм. Як на мене, занадто м’які. Один з них ніяк не хотів лишатися на місці, коли справа доходила до натягування стропи. Довелось вручну розвести в сторони його зубці, щоб вони краще чіплялись за зовнішню частину. Я б радив виробнику поставити кращу фурнітуру, адже доробляти самому щойно куплений намет – неприємно.

Тканина тенту – армований поліестер з товщиною нитки 68D і щільністю плетіння 210Т з водостійкою обробкою поліуретаном (3000 мм).

Виробник зазначає і вогнетривку обробку, та її ефективність в наметах дуже умовна. Така обробка скоріше є вимогою в окремих країнах, де в законах рівняють намети всіх призначень, від військових до туристичних, під одну планку. Тому символи F/R в описі тканини не мають бути вирішальним фактором у виборі намету.

Тент в місцях прикладання навантажень, як і спальня, посилений додатковим шаром тканини. І з огляду на її товщину, цей намет виходить ледь не кулестійким.

Якщо погода очікується вітряна, можна додатково закріпити тент до дуг липучками Velcro і поставити вітрові відтяжки.

Для останніх на тенті передбачені тканинні відгалуження з цікавою особливістю: в моменти, коли вітрові відтяжки не потрібні (добра погода, пакування намету) їх можна скрутити і сховати в кишеню в згаданих відгалуженнях. Супер просте і ефективне рішення.

Для кріплення тамбурів в їхній нижній частині передбачені петлі з 25 мм стропи із трищілинними пряжками, що регулюють натяг.

Блискавка на тамбурі ідентична тим, що й на спальні намету. І розміром, і деталями. Працювати з нею так само приємно.

Зверху блискавка класично прикрита від дощу п’ятисантиметровим клапаном на липучках Velcro. Некласичне рішення – додатковий клапан вздовж всієї блискавки, який, як мені видається, має перешкоджати задуванню дощу в вітряну погоду. Але, маленький нюанс: чомусь липучки пришиті поверх цього клапана, чим у трьох місцях нівелюють його дію.

Бігунок на блискавці – один. Все ж хочеться мати другий у верхній частині, щоб простіше визирати зранку назовні намету.

Зверху, поруч з блискавками, під дашками розташовані вентиляційні вікна. В негоду їхню стійку можна прибрати і закрити дашок на липучку, щоб вітер не видував тепло зі спальні крізь сітчасті вставки у стелі.

Розмір тамбурів – величезний. 45 літровий рюкзак і інтегрована система в ньому просто зникають.

Будь-яку зі стінок тамбуру, або одразу обидві можна закріпити у відкритому положенні. Схема та ж, що й в спальні: петля і пластикова планка.

На торцях намету, в нижній частині, розташовані еластичні кільця для додаткової фіксації тенту кілками. Я б радше мав шнур з пластиковою фурніторою, адже гумки, за моїм досвідом, доволі швидко втрачають еластичність і розсипаються.

Остання деталь, яку ми ще не роздивились – це мішок для транспортування. Він виготовлений з того ж самого армованого поліестеру, що й верхній тент. Закривається стяжкою з пластиковим фіксатором.

На чохлі – інформація про намет. Чомусь про версію з фібергласовими дугами замість алюмінієвих. Виробник каже, що це уніфікація.

Всередині чохла – інструкція із встановлення і застереження щодо користування наметом.

Назовні чохла – купа строп, які мали б бути компресійними, і ручка для перенесення намету. Я ніколи не розумів, нащо робити поперечні компресійні стропи ще й на чохлі для поліестерового намету. Сам поліестер дуже неохоче компресується, та й дві стропи лиш незначно вплинуть на об’єм спакованого намету.

В результаті, якщо його транспортувати машиною, то компресування взагалі не потрібно. А в рюкзаку інші речі притиснуть його так, що цим стропам і не снилось. Тобто, ефективність від такої системи компресування – нуль. А додаткова вага і вартість – присутні.

Заявлена виробником максимальна вага намету в 3,4 кг не відповідає істині. Але в кращу сторону. Реальна вага становить 3,126 кг.

І, про всяк випадок, зауважу, що виробничі потужності наметів Mousson, як і у більшості виробників, знаходяться у Китаї. В Україні на даний момент крупносерійне виробництво наметів не налагоджене. Детальніше про компанію і про їхній асортимент можна дізнатись на сайті виробника.

Висновки. З моєї точки зору, Mousson Delta 2 Alu – це намет для кемпінгу або тих випадків, коли його транспортують машиною. З цієї позиції і викладатиму думки. Бо вага понад 3 кг за походну двійку – це надто багато у 2017 році.

Загальні враження від цього намету – добрі. Разом з тим, в кожному з напрямів є елементи, які прагнуть вдосконалення. 

Візьмемо якість виготовлення. Шви, проклейка, тканини – бомба. З іншого боку, м’яка фурнітура і липучки Velcro, що нашиті поверх міні-клапана, розчаровують. При спілкуванні з виробником вияснили, що липучки – це навмисний крок, щоб вони тримались за товстіший шар тканини, але в інших наших наметах вони і без того тримаються добре.

Далі – про деталі. Кишеньки для відтяжок – клас! Додатковий клапан, що захищає блискавку від дощу – супер! Облаштування спальні – мега. Різьба на заглушках дуг – вищий рівень. Водночас не поставити другий бігунок на блискавку тенту і забути про пластикові фіксатори на мішечки, змушуючи тим самим користувачів витрачати дорогоцінний час на ігри з вузлами – не комільфо.

Інформаційний супровід мені сподобався. Інструкції українською  – клас. Та я б радше змінив їх на кольорове кодування строп, яке б ефективніше допомогло у встановленні походного житла.

Систему компресування на чохлі – це зайва вага і нічого більше. Тому, якщо вона зникне, я буду тільки радий. А на зекономлені кошти як раз можна поставити фіксатори на шнури дрібних мішечків 😉

Підсумок підсумків. Mousson Delta 2 Alu класний вибір для кемпінгу, рибалки, відпочинку на природі і релаксових сплавів. Тобто тих варіантів, де його доставка на місце ночівлі буде здійснюватись не на плечах мандрівника. З мінімальними зусиллями його можна перетворити на ще кращий продуманий переносний будинок. Якщо ж зробити з нього чисту двійку, отримаємо комфортний і якісний бюджетний намет для походів, вагою 2,6-2,7 кг. І в такому вигляді він буде добрим варіантом для тих, хто не любить, з якоїсь причини, сучасні хабові конструкції, або просто бажає зекономити.

Переваги: оснащення спальні, добрі блискавки з класними пулерами, якісна проклейка швів, кишеньки для відтяжок, додатковий міні-клапан для блискавки тамбура, якість виготовлення і якість тканин, вітростійкість вища, ніж у хабових моделей, простота конструкції, просторі тамбури.

Недоліки: відсутність фіксаторів на дрібних мішечках, рудиментарна компресійна система на чохлі, занадто м’яка фурнітура.

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про намет Mousson Delta 2 Alu пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Намет Mousson Azimut 2. Огляд і перші враження
Вітростійка новинка. Намет Wild Country Helm 2
Доктор Marmot, або Як я перестав боятися і полюбив сучасні намети. Огляд Marmot Tungsten 2P
Намет Turbat Shanta. Бомба в середньоціновій категорії

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.