Христина Присяжна
Автор блогу ПроПоходи. Захоплююсь горами, каякінгом, свіжими ідеями і їх втіленням. Живу і працюю в Тернополі.

Як я розповідала в статті про спальник Sea To Summit Micro McIII, в мандрівці Ісландією ми задумали дослідити, як поводить себе пух в умовах високої вологості.

Так от, другим нашим спальником в цій незабутній поїздці став добре відомий в світі Marmot Never Winter. Але не той, який вже всі знають, а прототип моделі 2018 року, з деякими цікавими оновленнями.

Важливо! Спальник Marmot Never Winter наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію огляду. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі спальник Marmot Never Winter переходить в Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

Чому Never Winter такий популярний? Бо співвідношення ціни, якості та ваги у ньому – доволі добре. Тому багато хто обирає його своїм першим пуховим спальником.

В якості утеплювача в цьому спальнику використовується качиний пух з показником пружності 650+. Для кращого протистояння волозі пух оброблено засобом, який Marmot називає Down Defender.

За словами виробника, завдяки цьому засобу пух залишається сухим в 10 разів довше і висихає на 30% швидше, ніж необроблений. Такі цифри завжди походять з лабораторних умов, тому я б не радила спиратись на них, як на експериментальні дані живих випробувань. На планеті дуууже багато різноманітних погодних умов, тому неможливо провести тести в усіх ймовірних ситуаціях. Просто знайте, що оброблений пух ДОВШЕ залишатиметься пружним під дією вологи і ШВИДШЕ висихатиме, ніж пух без обробки. А відсотки і рази залишіть для маркетологів.

За стандартом EN13537 температура жіночого комфорту в Marmot Never Winter становить +3,6℃, чоловічого -1,7℃, а екстремальною вважається -17,8℃.

Вага спальника в розмірі Regular становить 850 грамів. За задумом виробника, туристам зростом більше 183 см варто обирати розмір Long, вагою 910 грамів. Хоча Антон, з його 188 сантиметрами зросту, завжди обирає розмір Regular і не скаржиться.

Уся тканина, що використовується в Marmot Never Winter, доволі схожа між собою. Наприклад, зовнішній матеріал у передній частині спальника –  це легкий армований нейлон Ripstop з товщиною нитки 30D та DWR просоченням.

Нижня частина та капюшон виконані із 30D нейлону з DWR обробкою та вже без армування.

Внутрішнім матеріалом виробник також обрав 30D нейлон без армування із DWR просоченням.

Щільність плетіння тканин в Marmot Never Winter значно менша, ніж в Sea To Summit Micro McIII, який ми розглядали в попередній статті. Це добре помітно по кількості пір’я, що пробивається крізь тканину. Його багато. І в таких випадках, не намагайтесь витягти пір’їнку назовні, бо вона потягне за собою дорогоцінний пух. Краще захопіть її крізь тканину зі зворотного боку і втягніть всередину.

Інший момент по тканині, якщо вже порівнювати з STS: водовідштовхуюче покриття на ній майже не працює. Тобто, краплини води в 90% випадках одразу вбираються тканиною. Добре, що обробка пуху це компенсує, інакше б конденсат в наметі міг стати проблемою.

Шви спальника – теплі. Тобто, зовнішня і внутрішня тканина з’єднанні між собою сітчастою перегородкою, що унеможливлює прямий “витік” тепла.

Аби знизити тепловтрати через бічні шви, Marmot спроектував їх якомога ближче до килимка, назвавши такий крок Ground-Level Side Seams. Це давнішня фішка Мармотівських спальників, їй вже років 20. Ідея така, що верхня частина спальника огортає, наче ковдра. А шви розміщуються нижче, в холодній зоні, де повітря не таке нагріте, як згори. Відповідно, втрати тепла з ним менші.

Анатомічний футбокс – ще один спосіб зберегти тепло. Його форма нагадує трапецію звужену у нижній частині. Завдяки розширеному верху пальці ніг не натягують спальник, тим самим не стискають наповнювач (стиснутий утеплювач = відсутній утеплювач, пам’ятаєте?). А звужена ділянка п’ят дозволяє не витрачати тепло на прогрівання зайвого простору.

Мармотівський футбокс має ще одну приємну несподіванку: розробники передбачили в ньому кишеню для сухих грілок, що закривається на липучку.

Виробники грілок не радять притискати їх напряму до шкіри, аби не отримати термічного опіку. Та, зазвичай, такими грілками користуються, коли на ноги вже одягнуто всі можливі шкарпетки. Тому про цей момент можна не переживати.

Для Marmot Never Winter обрали подвійну блискавку YKK №5. Верхній бігунок двосторонній, що дозволяє оперувати ним як ззовні спальника, так і зсередини. На бігунку встановлена серйозна на вигляд протизакусуюча пластикова конструкція. На практиці справляється зі своєю задачею вона так собі. Скажімо, спальник STS без такої фішки закусувався не частіше.

Нижній бігунок – односторонній, без пулера. Ним можна розкрити спальник в області ніг для додаткової вентиляції.

За потреби, два спальники Marmot Never Winter можна зістібнути разом. Варто лиш пам’ятати, що для цього слід обирати спальники з дзеркально розташованими блискавками: лівою і правою. І також пам’ятати, що зістібання спальників не допомагає грітись, адже тоді зростає об’єм повітря, який потрібно прогрівати кожному туристу. Хіба що, покласти в два спальники трьох людей:)

Головна зміна у моделі Never Winter 2018 в порівнянні з попередньою – додаткова двостороння блискавка. Вона коротка, довжиною всього 33 сантиметри і знаходиться по інший бік від основної.

Завдяки двом блискавкам тепер зручніше робити будь-які побутові штуки обома руками не вилазячи зі спальника і сильно не розстібаючи основну блискавку. Або ж тепер можна відкинути верхню частину спальника, як ковдру, в теплішу ніч.

Для довершеної картини не вистачає лише липучок або кнопок, що з’єднували б частини спальника зверху біля початку блискавки. Таким чином, можна було б відкривати блискавки, вільно оперувати руками, а липучки чи кнопки тримали б спальник на плечах і зберігали ще більше тепла.

Зсередини спальника, по обидва боки від блискавок, тканина прошита стропою, щоб бігунки її не закусували.

А щоб ті ж бігунки під час сну не торкались обличчя, у закритому спальнику вони ховаються під невеликі шматки тканини, з того ж матеріалу, що й верх спальника.

По всій довжині блискавки прикривають доволі широкі пухові комірці, що далі переходять в основний комір спальника. Останній можна стягнути гумкою з пластиковим фіксатором.

Ще одна відмінність Never Winter 2018 у порівнянні з попередньою моделлю – особливість конструкції внутрішнього комірця. Його залишили лише у верхній (передній) частині, замість того, щоб пришивати по всьому периметру.

Трішки нижче від внутрішнього коміру – невелика кишеня для цінних речей. Її легко помітити завдяки яскравій смужці зеленого кольору, що прикриває блискавку. Чого таку ж смужку не пришили в STS Micro?

Регулювання капюшону здійснюється з допомогою такого ж затискача, як і на передньому комірці. Водночас, замість гумки тягнути потрібно за плаский шнур. Відмінність у формі шнура і гумки дозволяє навпомацки визначити, яке саме регулювання у вас в руках.

І ще один момент, який мені дуже сподобався – і шнур, і гумка знаходяться на певній відстані від краю тканини, тому затягненими не тиснуть на обличчя.

Для просушки і провітрювання спальника на ньому передбачені 6 петель – по 2 на кожній зі сторін і 2 на футбоксі. При чому, перші виконані з такого ж шнура, що й стяжка на капюшоні, а решта – із тонкої м’якої стропи. Оскільки наш спальник – прототип, відмінність в матеріалах петель може бути наслідком експериментів з тканиною. Цілком ймовірно, що в ринковій версії виберуть щось одне.

Marmot Never Winter нам вдалось спакувати до розміру 2 літрів. Щоправда, для цього ми взяли компресійник від іншого спальника, адже в комплекті з героєм нашого огляду постачається мішок для перенесення, що не має компресійних строп, тому з ним спальник займає не менше 5 літрів.

Матеріал мішка виробник не зазначив, але він нагадує 68D поліестер з поліуретановим покриттям. Мішок стягується плоским шнуром із пластиковим фіксатором. Місце виходу шнура, на яке припадає найбільше навантаження, додатково посилено металевим люверсом. А щоб в мішок не попадав зайвий бруд чи волога, виробник передбачив невеликий клапан.

На дні мішка розташована ручка. Щоправда її конструкція вельми дивна. Просунути під неї долоню можна лише на одну фалангу пальця. Адже ручка – це частина матеріалу дна і крізь її центр проходить шов.

Оскільки шви мішка не проклеєні, для мандрівки у вологу погоду я раджу придбати повноцінний гермомішок. Якраз в той самий момент, коли купуєте спальник, щоб потім не хапатись за голову в поході.

Окрім мішка для перенесення, в комплекті у Marmot Never Winter є мішок для зберігання. Основний матеріал – сітка. На сітці, по всій довжині, вшито прямокутник з поліестру на якому, зазвичай, красивими червоними буквами написано “Marmot”, але, оскільки у нас прототип, маємо його монотонному виконанні 🙂

Дно мішка – з того ж поліестеру. І тут, зазвичай, вказано модель спальника, температуру, на яку він розрахований, та характеристики пуху. Але у нас прототип… 🙂

Тепер ще кілька слів про досвід. Особисто для мене такий спальник виявився захолодним на зазначені виробником температури. Я це пояснюю двома причинами. По-перше, я маленька, тож вільного простору, який потрібно прогріти, залишається в спальнику чимало. І, по-друге, я багато кручусь уві сні, в наслідок чого пух постійно стискається в різних місцях спальника. І, оскільки показник пружності пуху, який впливає на його швидке розправляння, в цьому спальнику відносно невеликий, 650, то стиснуті місця відновлюються не так швидко, як хотілось би. З іншого боку, якщо взяти до уваги ціну спальників на пуху 850+, то на холодні ночі можна не полінуватись і вдягти пуховий светр.

Антон теж помітив, що, хоча цей спальник за температурами майже ідентичний STS, в останньому спати тепліше, якщо багато крутитись вночі. Водночас, компресується Marmot Never Winter краще за STS, хоча останній наповнений гусячим пухом 850+. Можливо, так стається через тканини, які в Мармоті набагато м’якіші.

Висновки. Якщо маєте бажання спробувати на собі переваги пуху і, одночасно, не витрачати великих грошей, то Marmot Never Winter на українському ринку буде пречудовою пропозицією. Цей спальник призначений більше для комфорту (друга блискавка, повноцінний футбокс), ніж на економію ваги, та все одно він важить лише 850 грамів. Готуйтесь вчитись втягувати пір’їнки і тримайте поруч додатковий шар одягу в температури близько нуля, якщо любите багато крутитись вночі.

Я вже багато разів повторювала нашу історію, та мушу зробити це ще раз. Marmot Never Winter пережив з нами два тижні суцільних опадів в Ісландії. І пух жодним чином не постраждав. Тому не бійтесь подорожувати з пухом. Сучасний пух вже не боїться цього. Просто купіть для спальника гермомішок.

Переваги: гідрофобний пух, дві блискавки, продуманий футбокс, кишеня для грілок в футбоксі, легкий, компактний.

Недоліки: через тканину регулярно лізе пір’я.

Відео огляд Marmot Never Winter і трохи про переваги пуху над синтетикою можна подивитись на нашому YouTube каналі:

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

 • Спальник Marmot Never Winter 2018  – буде доступний з березня 2018 року.
 • Спальник Sea To Summit Micro McIII у Вершині або у Gorgany

Також спорядження з огляду можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк Спорядження.

 • Додам про мармоти. У нас Marmot Never Summer та Marmot Helium – на обох тканина нормально тримає воду, краплі довго не всмоктуються, можна просто витерти їх рушником. Пір’я на Never Summer лізе більше, ніж на Helium, і ще Never Summer у нас за декілька тижнів активного використання трохи завонявся, бо ми або в ньому спали з конденсатом, або він носився в мішках, не завжди могли нормально просушити. Потім пробували довго сушити, але запах ще трохи є. У Helium ще мало використання, щоб щось сказати окрім того, що він дуже теплий і комфортний як для своєї ваги 🙂

  • Марино, думаю, що Невер Саммер пахне через качиний пух. Він більше схильний до появи запахів, ніж гусячий. Класно, що тканини ваших спальників тримають вологу. Можливо, в нас така ситуація саме через те, що маємо прототип. Хеліум – классний спальник!
   Як вам обробка пуху у вологих умовах? Тримає пух в тонусі?:)

   • Тримає пух в тонусі нормально, особливо Helium – в ньому вiн взагалi круто розправляється 🙂 Але вiн же й новiший i не такий затасканий як Never Summer. В нас ще були пуховi Deuter Dreamlite 500 – тi на голову гiршi: пух i стискається, i лiзе, i волога всмоктується – такий собi спальник :/

  • Laszlo Gogolak

   Є старий добрий метод позбутись різних неприємних запахів. Розгорніть спальник на підлозі і закиньте в нього 4-6 вугільних таблетки по всій його довжині, та закрийте. Через одну дві доби запах пропаде.

 • Илья

  Не согласен, что спать состегнувшись холодней,чем по одиночке в равных условиях. Из личнего опыта берем спальники разных сезонов. лето и 3х сезона например. и в зависимости от ночных температур теплый вверху или на оборот… но это относится если вы с женой ходите и спите в обнимочку.

 • Андрей Несмит

  Тут звичайно мова йде про пух, та оскільки так сталося, що майже весь мій зимовий одяг і спальник на Primaloft-і, то якщо ви не проти, прошу поради у читачив блогу, чи знає хто як відновиту у Primaloft його властивості. Справа в тім, що в моєму зимовому спальнику Carinthia Defender 4, розрахованному на -15, вже при -10 доволі “свежо”. Спальник придбано у буремному 14 році,
  тоді після його розгорнення він хвилин через 5 набував, на очах, об’єму і ствав немовби надутий. Зараз же він має вигляд пожмаканої ковдри. Це значить, я так розумію, що утеплювач втратив свої властивості і не розгортається. Тому таке питання, чи ще можна відновити цей спальник, чи пора придивлятись інший?

  • павло артемишин

   Пора думати про інший. Синтетичні утеплювачі з часом втрачають свої властивості і на це є декілька причин: після кожної компресії волокна пошкоджуються, після кожного прання волокна пошкоджуються, зберігання в компресійному мішку волокна пошкоджуються, от чому він уже не такий “надутий”.

  • Ярослав Туренко

   Primaloft це коротковолоконний утепелювач з дуже добрими теплотехнічними характеристики, але маркетологи замовчують його недовговічність власне через надмірну компресію. Тому використання його сумнівне у спальних мішках і дуже доречне в одязі. Тому якщо обирати спальник то або довговолоконна синтетика або пух

   • Андрей Несмит

    Що може гарного чи навпаки сказати про спальник Pinguin Expert?

    • Питання некоректне. Детальні вимоги?

     • Андрей Несмит

      Вимога одна – не врізати дуба при -15 і нижче))). Читаю різні статті і спілкуюся з людьми, що користуються Pinguin Expert. Відгуки тільки позитивні. А для себе роблю висновок: абож спальник на синтетичному утеплювачі міняєм кожні 3-4 роки, абож вкладуємо (якщо є можливість;) “страшні гроші” у брендовий спальник на пуху. І невідомо ще що краще. Особисто мені підходить 1й варіант.

    • Ярослав Туренко

     Нічого доброго, знову наступаєте на попередні граблі — коротковолоконний утеплювач у спальнику)

     • Андрей Несмит

      Хм. Тоді навчить будь ласка, що то є “довговолоконний утеплювач”.

     • Андрей Несмит

      Доповню сам себе)))
      Ось що знайшлось “на просторах ынтырнета”

      Утеплитель Climashield Apex
      Американская компания Climashield более 25 лет поставляет готовые решения в области тепловой изоляции. Основное направление деятельности компании разработка и производство длинноволоконных (continues filaments) утеплителей. К настоящему времени многие известные производители снаряжения признали неоспоримые преимущества теплоизоляции Climashield – высокие технические параметры, долговечность, прочность, лёгкость и водостойкость.

      Основные преимущества длинноволоконных утеплителей по сравнению с современными коротковолоконными, смешанными или микроволоконными – это большая износостойкость и лучшая способность восстанавливаться после компрессии. Эти свойства в свое время завоевали популярность таким утеплителям как Polarguard 3d и Polarguard delta.

      Длительное время основными недостатками утеплителей данного типа были несколько меньшая теплоизоляция на единицу веса по сравнению с лучшими смешанными утеплителями и отсутствие влагозащитной обработки волокон. Многолетний опыт разработки и производства длинноволоконных утеплителей позволил компании Climashield создать материал, лишенных этих недостатков, вероятно, самый совершенный длинноволоконный утеплитель на сегодняшний день – Climashield Apex

      Особенности Climashield Apex:
      – самый теплый длинноволоконный утеплитель на сегодняшний день (clo 2,4/100г/m2)
      ‏ – обладает высокой износостойкостью
      – превосходно восстанавливается после компрессии
      – имеет высокий объем на единицу веса
      – утеплитель имеет гидрофобное покрытие, препятствующее намоканию
      – производится в США

 • Kurt Koby

  Сливаю в сеть уникальный генератор ключей для разного рода софта, благодаря различным встроенным алгоритмам, может генерировать по несколько сотен ключей за минуту, подойдет или нет, тут уж на везение, у меня из 5 попыток, 3 ключа подошли к steam.
  Ссылка на скачивание Яндекс.Диск – https://yadi.sk/d/xia1nEhi3R5vgD

 • Eugene

  “Нема в наявностi”

  • Khrystyna Prysiazhna

   Привіт, Євгене! І справді, поставки цього спальника в Україну сильно затримались. Сподіваємось, ситуація покращиться.

 • павло артемишин

  Як він “сяде на 180 см і 120 кг.

  • Khrystyna Prysiazhna

   На 180см зросту – сідає добре. А от 120кг бувають дуже різного походження, тож сказати щось важко. Можна хіба виміряти окружність в плечах, талії та стегнах і від цього відштовхуватись. Ще один із варіантів широких пухових спальників – STS Trek

 • oleg

  Привіт! Підкажіть будь ласка модель і який саме розмір компресійника, яким вам вдалося так гарно його зпакувати до 2 л.?

  • Привіт! Компресійник ми взяли від спальника Sea to Summit Micro II. Його розмір – XS.

 • Привет! Ребята, просветите, купил как раз такой спальник, можно его в компрессионник? Спаисбо!

  • В поході – в компресійнику, зберігати в дома – поза компресійником 😉