Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Якщо ви раніше користувалися Jetboil’ом, або йому подібним, забудьте все, що ви знали про інтегровані системи. Нова модель MiniMo від Jetboil розширює уявлення про цей вид кухні для походів.

IMG_7339

Власне, назвати будь-яку інтегровану систему кухнею раніше не повертався язик. Так повелося, що першопочатково вони були призначені лише для кип’ятіння води і заливання нею субліматів або чаю. Через відсутність плавного регулювання, непропорційну форми посуду та занадто м’яку ручку готувати в них було можливо, але катастрофічно незручно.

Особливо коли справа доходила до макаронів або каш, приготування перетворювалось на нон-стоп спостерігання за вогником під казанком, який час від часу згасав, і доводилося розпалювати його наново.

IMG_7379

А через надмірну чутливість регулювального вентиля, при будь-якій спробі трохи збільшити полум’я, з пальника вилітав потужний факел, і виникав ризик спалити вечерю.

В новому Jetboil MiniMo картина кардинально змінилася на нашу користь.

IMG_7282

Площу клапана регулювання подачі газу збільшили в декілька разів в порівнянні з попердніми моделями. Це дало змогу отримати надзвичайно плавне регулювання полум’я. Тож тепер не доведеться змагатися у ювелірній майстерності, а можна сміливо крутити вентиль, не боячись загасити пальник або, навпаки, занадто його розбудити.

IMG_7366

Про загальні переваги автоматичного клапану я вже згадував в огляді Jetboil Sol Ti v2.0. Якщо коротко, то він забезпечує потужне полум’я незважаючи на температуру повітря та кількість газу в балоні аж до -6°С.

Вентиль в новій системі робить повні чотири оберти. Раніше було два з половиною. Але головна відмінність – в діапазоні регулювання. Якщо ви маєте будь-яку інтегровану систему, то, мабуть, помічали, що різниця між мінімальним і максимальним полум’ям лише в чверті оберта вентиля. А в Jetboil MiniMo зону впливу розширили майже до двох повних обертів, тобто збільшили у 8(!) разів.

Ця особливість нового Jetboil дозволила готувати у ньому найвибагливіші до слабкого полум’я страви, тобто всі види каш, які, на сьогоднішній день, є основою меню для туристів.

Разом з тим, швидкість закипання води для вашого улюбленого чаю ані трохи не зменшилась. Вже через 2 хвилини 13 секунд після клацання вбудованим п’єзопідпалом ви матимете півлітри окропу, витративши при цьому близько 4-ох грамів газу.

Позитивних змін зазнала і конструкція ручок. Вони відтепер металеві і прикріплені до казанка. В порівнянні з попереднім варіантом – небо і земля! З жорсткими ручками маніпулювати всією системою, наприклад, зливаючи воду з макаронів, чи підтримуючи систему під час перемішування каші, можна набагато впевненіше і акуратніше.

IMG_7396

Аби користувач не обпікав руки об гарячий метал, виробник вкрив ручки захисним шаром.

IMG_7387

Якщо ж в холодний день, навпаки, хочеться погріти руки, казанок ненадовго можна брати за неопреновий чохол. Але через те, що його висота зменшилася, з’явився ризик доторкнутися до гарячого металу.

IMG_7415

Загалом, чохол тепер відіграє єдину роль – запобігає зайвим втратам тепла через стінки казанка. І зняти його для прання складніше, ніж в інших моделях, адже для цього потрібно демонтувати металеві ручки.

IMG_7582

Форма алюмінієвого казанка в Jetboil MiniMo має співвідношення діаметру до висоти близько одиниці, відповідно, прогрів страви відбувається рівномірніше, і зменшується імовірність ситуації, коли біля дна їжа вже пригоряє, а зверху ще й близько не готова. До того ж, така форма полегшує перемішування страв, бо раніше для цього була потрібна довга ложка або паличка. Їсти з казанка, а, особливо, вигрібати залишки їжі з кутів, завдяки тій самій формі, суттєво зручніше.

IMG_7438

Знизу казанка – знайомий всім радіатор та отвори для кріплення до пальника. Зверніть увагу, що на відміну від Jetboil Sol, таких отворів лише одна пара. Тож, покрутити казанок в руках, шукаючи місця з’єднання, доведеться на секунду довше.

IMG_7560

Зсередини казанка нанесені мітки об’єму. Якщо заповнити ємність по вінця, матимемо трохи більше літра води. Але кип’ятити, уникаючи розбризкування, можна 500-600 мл.

IMG_7481

Кришка казанка Jetboil Minimo має всі переваги, що й її попередниці: отвір для зливання води, отвір для пиття прямо з казанка та ‘правильну’ силу фіксації.

IMG_7477

Новою особливістю є місце для транспортування підставки під балон. Раніше вона вкладалася під пальник.

IMG_7471

До речі, при транспортуванні, всередину казанка поміщаються всі деталі, ложка (на зразок Esbit FS18-TI) і 100-грамовий балон газу, з яким одна людина може готувати їжу в поході протягом трьох-чотирьох днів.

IMG_7489

При бажанні, в казанок можна покласти і більший балон (230 грамів), але тоді пальник та інші дрібнички доведеться перевозити окремо.

IMG_7501

Аби гострі деталі не подряпали поверхню казанка, їх варто складати у м’який чохол, що входить до комплекту.

IMG_7507

Також в комплекті ви знайдете пластикову чашку, але особливо не покладайте на неї надій. Один-два походи і вона полетить у смітник: занадто крихкий пластик.

IMG_7531

IMG_7514

До цього часу все виглядало майже казково, але час поговорити і про недоліки.

Вага системи не суперлайтова. Повний комплект потягнув на 440 грамів. Це на 125 більше за Sol Ti.

Плавне регулювання, насправді, доступне тільки в спокійну погоду. Якщо ж до пальника діставатиметься вітер, він легко гаситиме слабкий вогонь.

Якість пальника помітно впала. Погляньте на наступні фото:

IMG_7328 IMG_7316

А тепер скажіть, так має виглядати Jetboil за 130 доларів, чи бюджетний Fire Maple за десятку?

Погіршення якості окремих деталей вплинуло і на пальник в цілому. Між стійкою і основою пальника, а також між стійкою і верхньою частиною, можна спостерігати помітний шат. І, якщо на пальнику він не здається суттєвим, то варто лише встановити казанок, і у верхній його частині амплітуда коливань становитиме вже два сантиметра! Раніше Jetboil не дозволяв собі такого навіть у найдешевшій моделі Zip.

Я не знаю, чи то мені дістався настільки невдалий екземпляр, чи бренд невдало змінив фарбрику-виробника, але раджу вам перед покупкою детально перевірити все в магазині.

IMG_7354

Підсумки.

Jetboil дійсно зробив великий крок до розширення можливостей інтегрованих систем. Але дивне зниження якості вельми негативно вплинуло на мої враження про новинку. Мабуть, якби я вперше познайомився з Джетбойлом, то нічого б і не помітив, але ж я добре знаю, на що цей бренд здатен.

Я задаю собі питання: чи стане Jetboil MiniMo моїм основним пальником? І, мабуть, відповім на нього ствердно, бо альтернативи йому поки що немає. Але якщо я задумаю похідне меню виключно з субліматів, то, все ж таки, не проміняю свій перевірений Jetboil Sol Ti v2.0 на новинку.

IMG_7586

Переваги: перша інтегрована система розроблена для повноцінного приготування їжі, надзвичайно плавне регулювання полум’я, вигідні і зручні розміри казанка, супернадійні ручки.

Недоліки: нівелювання переваг плавного регулювання за сильного вітру, зниження якості виробництва.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

 • Інтегрована система Jetboil MiniMo – головний герой огляду – у Вершині або у Gorgany
 • Газ для інтегрованих систем – у Вершині або у Gorgany

Дізнатись детальніше про співпрацю ПроПоходи з магазинами спорядження.

 • Bohdan Stafeychuk

  Дякую за якісний, конструктивний огляд.

 • Vitaliy

  Чудовий огляд!
  Жаль, що якість виробу підвела.

 • Олександр Пушик

  Sol був в набагато кращим(My humble opinion). Вага там відігравала основну роль. Ну і якщо всі Minimo будуть такої якості то нехай йдуть далеко дорогою і я залишаюся на sol. М’ягка ручка це не страшно. І взагалі якщо хочеш багато комфорту – вйо купувати кемпінговий намет, матрац Intex і газовий 5-літровий балон. Зрештою Sol мене задовільняє в усіх параметрах(навіть вишкребувати їжу з кутків:)).
  Огляд дійсно чудовий. Маєш здібність до такого, розвивайся!

  • Привіт. Дякую!

   Добре, що Сол тобі довподоби! І, загалом, добре, що серед читачів є поціновувачі інтегрованих систем! Якість МініМо і мене збила з компліментарного огляду. Варто лише замінити заклепки на гвинти і все кардинально зміниться, не треба буде нічого зрізати і підшліфовувати ззаду. Та й спереду клапан виглядатиме як швейцарський годинник:)

   • Олександр Пушик

    Нехай зроблять легшу версію за Sol(титаннетитан мені всерівно, я не відчуваю з цим ніякого дискомфорту, всерівно замочую крупу) і нехай буде якість, ну це ж Jetboil, це повинен бути еталоном і взірцем для всіх інших виробників. Адже за ним зроблять гіршу якість і Primus і MSR(не дай Бог). Для чого ці всі понти з зручністю використання, повторююся мені зручно з м’ягкою ручкою. Єдина контора яка зробила реально легку систему і дала по зубах всім. А зараз пішла деградація в плані lightweight. Я думаю що їм варто якось апгрейднути Sol і все.
    P.S. В мене були дуже бурхливі емоції після того як вони презентували цю систему, а зараз взагалі бомбить нєпадєтскі:)

    • “Я думаю що їм варто якось апгрейднути Sol і все” – ти абсолютно точно вгадав їхні плани на 2016 рік:)

     https://www.facebook.com/9717813494/photos/a.123425653494.104604.9717813494/10152763334398495/?ENGINE=1&permPage=1

     • Олександр Пушик

      А, ну це вже не погано. На скільки я розумію це буде полегшена версія Flash? Цікаво чи титанова версія буде?? 11 oz=311.8 гр ну не погано))))

     • Олександр Пушик

      З другої строни Sol важить 280 гр(котелок, пальник, чохол, кришка і підставка). Так що буде видно: якщо Sol буде ще жити, то я міняти його не збираюся. До речі як твій Sol?

     • Мій Sol почуває себе ідеально. Правда, одного разу я недогледів, коли варив свіжі гриби в поході, і бульон вилився на чохол. Тепер щоразу під час ввімкнення пальника, маю грибний запах:)

 • Vova Tkachenko

  Спасибо вам большое за ваши обзоры!
  Очень качественно и интересно)

  • Вова, спасибо. Приятно слышать любые отзывы, а положительные – еще приятней:)

 • skadi

  Хорошо бы, если бы язык статей привели к общему знаменателю.

  • Skadi, мне нравится, что блог консолидирует публику, для которой язык изложения не важен. Если цель – узнать информацию, способов сейчас достаточно;)

 • Maxim Miroshnik

  Отличный обзор спасибо!!!! Если будет возможность хотелось бы обзор

  Primus Eta Lite уж очень интересная горелочка)))))) Сразу же вопрос чем лучше

  Primus Eta Lite + Я считаю основной минус Jetboil MiniMo ощутимый шат она же расчитана не просто кипятить воду (((( вобщем жидинькая на долго не хватит((((( а стоимость не маленькая

  • Привет! Да, легкое разочарование по поводу нового Минимо присутствует. Однако, по поводу шата я бы не беспокоился сильно. На срок службы системы это вряд ли повлияет, а скорее его заметят те, кто раньше пользовался другими моделями JB.

   Primus Eta Lite от Primus Eta Lite+ никаких технических отличий не имеет. Насколько я помню, там завязался спор о патенте на название или на какую-то мелкую деталь горелки и Примусу пришлось выпустить новую модель, слегка изменив эту мелочь.

   • Maxim Miroshnik

    Дякую за вiдповiдь. Не мiг второпати нiбыто iнша модель, а рiзницi нема. Да i про мову (развивайтесь ребята,движение жизнь)

 • Цікаво почитати. Висновок – далі чекаю новий MSR Reactor з плавним регулюванням потужності =)

  • оо, це правильний напрямок думок))) Тільки це скоріше буде новий MSR Windboiler:)

   • Такий напрямок бо користуюсь реактором вже 3 роки. Найкращий пальник, який бачив для моїх потреб. Єдиний мінус – нема плавного регулювання потужності. Тому, так – чекаю такого ж але з регулятором від Windboiler 🙂

    • А у Віндбойлері ще й жорстке кріплення казанка до пальника:) Тільки до газу апетит не дитячий(

   • павло артемишин

    http://www.cascadedesigns.com/msr/blog/stoves-101-how-much-fuel-should-i-carry/?utm_source=facebook&utm_medium=social
    у цій статті згадується windburner на 1.8 літра???

    • Привіт. Windboiler на 1,8 літра дійсно буде у 2016-му. Ось свіженьке фото з виставки:)

     • павло артемишин

      Пальник для 1,0 і 1,8 я так розумію ідентичні.?

     • Абсолютно!

     • павло артемишин

      Покупка №1 в спорядженні!

     • Валера

      ну і габаритна ж дура у мср’а вийшла, Башта Смутку ))

     • павло артемишин

      В мене на 1 літр МСР, трохи висока, але все надійно!!!! чекаю на каструлю 1.8

 • І додатково дякую за українську мову 🙂

 • Vasyl Letsyn

  Трохи малуватий баняк буде

  • На двох людей розрахований.

   • павло артемишин

    Привіт. Чи “дружить” пальник мінімо із кастрюлями від сола, сумо?

    • Привіт. Так, посадка казанка ідентична іншим пальникам Jetboil. Тож, на Minimo можна саджати будь-який казанок.

     • павло артемишин

      Чи витримає Сумо?

     • Без сумніву.

  • павло артемишин

   Водному із оглядів віндбойлера “намекували” , що буде більший казанок для нього.

 • Валера

  Дякую за прискіпливий огляд. Користуємось у компанії джетом вже декілька років, дуже не вистачає плавного регулювання, ручки жорсткої та інших пропорцій кастрюлі. Покладав значні надії на minimo але після останніх абзаців дуже задумався над доцільністю )) Також сенсу дибільної супердешевої комплектної кружки не зрозумів.
  Краще куплю собі індивідуальну Fire-Maple, дешево і добротно. Користувався нею в останньому поході.

 • Мапа Пригод

  файна штукенція! треба і собі такою обзавестися! А як щодо безпеки? наскільки безпечно її використовувати?

  • Привіт! Абсолютно безпечно, хоч на ходу в байдарці:)

 • Alexey

  А казанка більшого обсягу на 1,5-2 літра у них немає?

 • Maksimmus

  Я правильно розумію, альтернативи для тих хто в поході любить готувати – немає ? Всі інші системи мають недостатньо плавне регулювання щоб приготувати кашу чи якийсь суп ?
  Ви екперементували із іншшим видом палива у поході ? (Спирт сухий/рідкий, бензин, дрова, інше)

  • Пробували на всьому. Газ по багатьом параметрам для нас зручніший. Крім цієї системи, можна брати MicroMo, Sumo.

 • Антон

  А якi вашi думки про Primus EtaExpress ?

  • Можна посилання на продукт, будь ласка. В прімуса багато продуктів з приставкою Ета і дуже часто користувачі їх плутають.

 • Олександр

  Класний огляд!
  Планую собі придбати першу інтегровану систему. Зі всіх можливих варіантів зупинився саме на MiniMo, бо можна готувати, зручний широки казанок з повноцінною ручкою. А тут ще й виявляється у вас на сайті є огляд. Ну, думаю, точно буду брати цю, аж тут в кінці огляду ця халепа з якістю і шатом. Тепер не знаю, що робити. Це на всіх екземплярах таке, чи можливо то якийсь заводський брак, що тільки на вашому екземплярі? Маю на увазі, можливо знаєте інших людей, у кого теж проблеми з шатом? Та й не дуже зрозуміло, де саме той шат. Я планую попросити, аби мені привезли подивитися, але не дуже розумію, як мене перевірити, є той шат чи ні.

  • Шат досі зберігся. Багато моїх знайомих користуються MiniMo і дуже ним задоволені. Думаю, якби шат дійсно впливав на комфорт користування, вони б про нього згадали.

  • Якщо хочеш перевірити, чи тобі ок такий шат, просто накрути систему на балон, приєднай казанок і спробуй порухати його вбоки. Тоді побачиш і сам шат і зрозумієш, чи він тобі заважатиме в готуванні.