Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Jetboil Sol Ti, який я придбав 4 роки тому, подобається мені вагою (312 грамів), але в ньому доволі складно готувати. Адже регулювання полум’я можливе, водночас потребує величезної витримки і постійного нагляду. Можна сказати, що ця система зроблена для роботи в двійковому режимі: увімкнена або вимкнена.

Jetboil MiniMo, з яким я грався у 2015-му, вирішив проблему плавного регулювання завдяки оновленому автоматичному клапану. На додачу він мав жорсткі ручки і занижену форму казанка, що теж позитивно впливало на комфорт при готуванні страв. Але ця іграшка важила 440 грам, на що морально вже складніше погодитись.

В подорож на Тенеріфе ми були вельми обмежені в об’ємі і вазі вантажу, але бажання часом ласувати власноруч приготованими стравами не зникало. Тому з собою взяли систему, яка може вирішити дві задачі одночасно. Це одна з новинок від американців, компактна Jetboil MicroMo.

Модель MicroMo – це нащадок двох систем. Від старшої Sol вона внаслідувала казанок об’ємом 0,8 літра і теплоізоляційний чохол для казанка з м’якою ручкою. А від новішої MiniMo – пальник з оновленим клапаном регулювання подачі газу.

Нагадаю детальніше про клапан, завдяки якому ця система перетворилася з кип’ятильника на повноцінну кухню. Вперше, в моделях Sol він був задуманий для того, щоб робота пальника менше залежала від тиску газу в балоні. Тобто, навіть за майже порожнього балону або з пониженням температури, пальник продовжував працювати як ракета. Виключення складали лише випадки, коли залишок газу припадав на пониження температури. Тоді доводилось різними хитрощами підігрівати балон. Але й за таких умов Jetboil Sol вигравав у звичайних пальників. Щоб навчити клапан оперувати плавно, розмір мембрани, в порівнянні з мембраною клапана Jetboil Sol, довелося збільшити. Значно!

Тепер від упору до упору вентиль провертається 4 повних оберти, один з яких – це плавне регулювання. Цього більш ніж достатньо, щоб без зусиль налаштувати полум’я від ледве жевріючого вогника до формату “реактивний двигун”.

Крім того, клапан підтримуватиме виставлене налаштування і вам не треба буде постійно контролювати, що ж відбувається під казанком. Знову ж таки, в розумних межах.

Jetboil MicroMo, як і інші моделі Mo-серії, оснащений пальником потужністю 1,75 кВт. В наших експериментах за ідеальних умов (+20°С і без вітру) на кип’ятіння півлітра води від температури +22°С витрачається лише 2:12 хв і 4,25 грамів газу! Як таке можливо? Бо це інтегрована система. Тут немає чудес, сама фізика.

По-перше, казанок має радіатор або теплообмінник, який Jetboil називає FluxRing.

Мета радіатора – схопити якомога більше тепла за рахунок великої площі його поверхні і передати до казанка. Ця деталь дозволяє прискорювати закипання на 40% в порівнянні зі звичайними казанками і, водночас, економити до 30% палива.

По-друге, казанок вдягнений у неопреновий чохол, який не лише дозволяє довше зберігати напої теплими, а й перешкоджає зайвим втратам тепла під час нагрівання води.

По-третє, перевага будь-якої інтегрованої системи – це можливість точного розрахунку параметрів зв’язки казанок-пальник на етапі проектування. Тобто виробник завчасно знає, для якого казанка має працювати пальник, знає матеріал казанка, його діаметр, форму. Вирахувана потужність пальника і форма полум’я дають в результаті найбільшу можливу ефективність використання палива.

Тому не дивуйтесь, коли у відео з подорожей ми кажемо, що на 12 днів беремо з собою лише 1 середній балон газу (230 грам). З такою системою ми витягуємо з нього до 25 літрів окропу в польових умовах!

Маленька хитрість. Для максимальної ефективності не варто кип’ятити в цій системі більше 0,5 л води за один раз (верхня позначка). Наші експерименти показали, що з точки зору економії палива, краще докип’ятити 200 грам, ніж одразу наливати 700. До того ж, при надмірному наповненні казанка, в момент закипання система нагадує гейзер, під струмінь якого вам треба засунути руку, щоб закрутити 4 оберти вентиля.

Неопреновий чохол на казанку позбавлений недоліків попередніх поколінь Джетбойлів. В першому він був занадто пластичний і, з часом, розтягувався так, що наповнений казанок міг вислизнути під час піднімання системи за ручку. В другому поколінні чохол утримували додаткові стропи, відкривати і закривати які була ціла історія. Тому я не люблю мити свій Sol Ti. У MicroMo чохол достатньо добре охоплює казанок, водночас, за потреби, його можна зняти і одягти за лічені секунди.

Навіть з чохлом, казанок повний окропу не взяти голими руками. Та за декілька хвилин після закипання, коли вода трохи охолоне, гріти руки об теплий чохол в холодну погоду дуже і дуже приємно.

Ручка на чохлі виготовлена з вельми жорсткої стропи. У верхній частині швом відокремлена петля, можливо для підвішування системи (я так і не розгадав її призначення). На відміну від старої моделі Sol, стропу зробили замкнутою, щоб  руки не торкалися гарячого неопрену.

Важливо! Не притискайте ручку до казанка під час роботи системи. Це може призвести до оплавлення її нижнього краю. 

Якщо раніше на етикетці, що розміщується на стропі, вказували технічні характеристики пальника, то тепер це лише попередження про особливості роботи з інтегрованими системами. Тут можна прочитати, що система працює від балонів стандарту EN417, або, як ми їх називаємо, “різьбові” чи “epi-gas”.

Інша деталь системи, що варта уваги – це кришка. Вона виготовлена з м’якого пластику, тому не боїться деформацій.

На кришці, як завжди, декілька зручних дрібничок. З одного боку – отвір для пиття, який доповнений розширенням обідка, аби губи не торкались гарячого металу чи неопрену.

Навпроти – перфорація для зливання води під час приготування окремих страв, наприклад, макарон.

Отвір по центру призначений для кавового пресу. А ми вдало використовуємо його для термометру під час експериментів.

І знову про прив’язування шнурків:) З боку перфорації є ще один невеликий отвір, куди я одразу раджу прив’язати шматок шнура, аби гарячу кришку можна було зняти, не обпікши пальці.

Знизу казанка, окрім радіатора, приварена основа, що дозволяє йому жорстко кріпитись до пальника і, водночас, виконує роль захисту теплообмінника від механічних пошкоджень.

Жорстке кріплення казанка до пальника – ще одна беззаперечна перевага інтегрованих систем. Оскільки виключає можливість скинути казанок з обідом додолу, випадково зачепивши його. Або, з іншого боку, така особливість інтегрованих систем дозволяє користуватися ними навіть в хитких умовах: в електричці, в байдарці, в каное, на ходу в автомобілі чи просто підвісивши систему на гілку, якщо її нема де поставити.

В Jetboil MicroMo з’єднання пальника і казанка відбувається за рахунок однієї пари кріплень. Після моделі Sol, що має три пари, однієї видається замало, оскільки часу на пошуки правильного положення казанка для фіксації витрачається більше. Проте якість фіксації лишилась на найвищому рівні. Випадкового від’єднання казанка можна не боятись.

Ситуація з хитавицею, яку я спостерігав в ранішній версії MiniMo, тут дещо виправлена.

Широкий і довгий вентиль зручний для коригування полум’я. При пакуванні системи він миттєво загортається під пальник.

Підказка: його можна використовувати в якості тримача для ложки, якщо її немає де притулити.

П’єзопідпал в Jetboil MicroMo при холодному старті системи вимагає максимально відкритого вентиля для вдалого запалювання газо-повітряної суміші.

Джетбойл задав добру традицію докладати до інтегрованих систем підставку під газовий балон, яка значно підвищує стабільність всієї конструкції. З-поміж всіх виробників саме джетбойлівська мені видається найзручнішою: легко і зрозуміло розкривається, добре тримає балон, має протиковзні накладки, є яскравою і надзвичайно надійною.

Для перевезення пальник і підставка пакуються всередину казанка. Окрім них туди ж може влізти і 100 грамовий балон з газом.

Мені видається зручнішим перевозити балон окремо, а в систему докладати два горнятка Wildo Fold-a-Cup або Sea To Summit X-Cup і диспенсери з приправами.

Пластикову миску, якою Jetboil комплектує свої системи, я раджу використовувати лише вдома. Адже вона крихка, тому існує велика вірогідність поламати її, притиснувши речима в рюкзаку. Саме так трапилось в моєму випадку ще з системою Jetboil Sol.

Чи дійсно в MicroMo зручно готувати? В своїх мандрах ми не лише кип’ятили в системі воду для субліматів, а й варили равіолі, тушкували різноманітні овочі і фантазували над власними рецептами страв з екзотичних фруктів. Наша коротка відповідь: так, дуже зручно. Детальніші спостереження стосовно користування системою наступні:

 • на малій потужності, що очікувано, система вкрай чутлива до вітру. Тому в неспокійну погоду варто подбати про вітрозахист. Ми його робили з пляшок Platypus Softbottle, встановлюючи їх півколом.

 • малу потужність елементарно налаштувати! Плавне регулювання працює пречудово, жодного контролю чи періодичних підкручувань. Навіть коли казанок переповнений, кипіння можна зробити вкрай акуратним. Якщо до цього ви користувалися системою без нового джетбойлівського клапана, отримаєте купу позитивних вражень.
 • форма казанка передбачає використання подовженої ложки, на зразок нашої Sea To Summit Titanium Long Spoon. З нею дістатись дна і не забруднити руки – можлива місія. Дуже раджу придбати, адже нею і сублімати споживати зручніше.

 • автоматичний клапан здатний не тільки збільшувати потік палива за низької температури чи майже порожнього балону, але й обмежувати його силу, коли температура повітря висока, а газовий балон повний. Додаткова економія палива, якою не можуть похвалитися системи без нового клапана.

Після всіх тестів і експериментів MicroMo посіла першу сходинку в моєму топ-списку інтегрованих систем для неекстремальних умов. Адже вона надає не лише можливість повноцінного готування, а й зменшує об’єм і вагу рюкзака.

Вага складових інтегрованої системи Jetboil MicroMo: пальник – 133 грами, казанок – 125 грам, чохол для казанка – 31 грам, кришка – 18 грам, підставка під балон – 24 грами, пластикова миска – 31 грам. Загальна вага системи 362 грами.

Висновки. Jetboil MicroMo – найлегша і найкомпактніша інтегрована система з плавним регулюванням полум’я із доступних на сьогоднішній день. Готувати в ній – саме задоволення. Як і інші системи з відкритим полум’ям, вона потребує захисту від вітру в погану погоду. Особливо, коли мова йде про роботу на низьких обертах. Для зручності я раджу користуватися довгою ложкою. А замість балона транспортувати всередині казанка горнятка. Якщо більшість часу ви збираєтесь готувати страви власноруч, придивіться до системи Jetboil MiniMo, вона важча, але більше пристосована саме для готування (форма казанка, жорсткі ручки). Якщо ж мета – мінімум ваги і об’єму з усіма перевагами плавності регулювання – MicroMo має бути вашою.

Переваги: надзвичайно плавне регулювання; автоматична регуляція подачі газу в залежності від тиску в балоні; мала вага і об’єм; швидкість, ефективність і надійність, що притаманні інтегрованим системам; функціональна кришка, перевірена роками підставка під балон; колір.

Недоліки: крихка пластикова миска, вітрозалежність.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

 • Інтегрована система Jetboil MicroMo – головний герой огляду – у Вершині або у Gorgany
 • Інтегрована система Jetboil MiniMo – має жорсткі ручки, казанок 1л, але важча – у Вершині або у Gorgany
 • Подовжена ложка Sea To Summit Alpha Light Long Spoon у Вершині або у Gorgany
 • Горнятко Wildo Fold-a-Cup у Вершині або у Gorgany
 • Горнятко Sea To Summit X-Cup у Вершині або у Gorgany

 • Vitaliy Bokancha

  Чудова система. Шкода що мені дісталась трохи бракована – має невеличкий люфт відносно осі кріплень казанка до пальника, тому про надійність кріплення важко говорити. Був сильно здивований коли ти, після подорожі на Кіпр, показував свій Jetboil і він надійно тримався купи. Поки що так і не придумав як акуратно прибрати цей недолік на своєму Jetboil’і.

  • Віталію, дякую за відгук! Скажи, будь ласка, де ти купляв систему і перевір, чи в тебе в верхньому правому кути етикетки на ручці є напис “V2.0”? Як тут: http://propohody.com/wp-content/uploads/2017/02/IMG_1183.jpg

   • Vitaliy Bokancha

    Придбав на Amazon, натрапив на розпродаж і спокусився ціною 107$ (враховуючи доставку в Україну).
    Так, в правому верхньому кутку етикетки є напис v2.0

    • Недолік покупок з-за кордону( Продавець нічого не казав на це?
     Є варіант порівняти в магазині з іншим, щоб вияснити, в чому саме проблема. Можливо, при порівнянні буде видно візуально.

     • Vitaliy Bokancha

      З продавцем не контактував. А якось заходив в “Gorgany” і попросив показати модель MiniMo (MicroMo в наявності не було) – у неї так само був люфт, щоправда трошки менший, тому цей недолік мені здався звичним ділом. Була ідея звернутись до знайомого токаря і просто “доробити” ще одну пару кріплень, перпендикулярну до осі існуючої, тим самим можна прибрати люфт і зменшити час пошуку правильного місця кріплень казанка до пальника. Але ноги ще не дійшли… Та й доведеться домалювати V3.0 на етикетці 😀

     • Ідея з токарем гарна. Може допомогти. Ще не зустрічав, щоб казанки на джетбойлах хитались. Якщо б купувався в Україні, точно радив би звернутись з заміною.

 • Volodymyr Pavlyuk

  В МікроМо казанок титановий чи алюмінієвий? Якщо титан, то тушкувати буде важко через його “пригарні” властивості.

  Маю алюмінієвий казанок з радіатором від FireMaple і в ньому дуже класно готувати і нічо не пригоряє. Але для задоволення свого внутрішнього легкохода маю ще тинановий Toaks 750ml і, як би я не скручував полум’я, без постійного помішування будь-яка густа їжа за 30 сек чіпляється до ширшавого титану. Але для мене суть легкоходства в тому, щоб проходити великі відстані в короткий час, тому просто кип’яточку достатньо, а з цим титан справляється відмінно 🙂

  • Привіт!
   Казанок алюмінієвий, тому з пригорянням немає проблем. Титан, правда, пригоряє, коли погано полірований. Наприклад, в титановому казанку Esbit (теж саме, що твій Toaks) пригоряє значно сильніше, ніж в MSR Titan Kettle. Тому останній – мій улюбленець з титанових казанків:)
   А якщо просто кип’яточок – то що ти їси?

   • Володимир

    Чудовий огляд. Цікаво було б порівняти з Primus Eta Power EF по розміру, зручності приготування їжі і т.д.)

    • Володимир, Primus Eta Power EF – це значно важча і значно об’ємніша похідна кухня. Вона розрахована – 3-4 туристів. В той час, як Jetboil MicroMo – на 1-2. Вони в різних категоріях, тому порівняння буде нелогічним. Скоріше Primus Eta Power EF можна порівняти з Jetboil Joule.

   • Volodymyr Pavlyuk

    В мене є згрубша три основних гарніри: кускус, сухе пюре і мівіна, до яких завжди додаю вершкове масло або оливкову олію та гострий соус. До того всього додаю щось відносно сухе, але багате на жир та білок: салямі, московська ковбаса, твердий сир, тощо. Снеками найчастіше виступає лаваш чи крекери з тою ж салямі чи твердим сиром або ж чимось солодким, наприклад, нутелою чи арахісовим маслом. Ну і шоколад ніхто не відміняв, переважно чорний з великим вмістом какао.

    Мій організм дуже добре метаболізує жир, тому в мене сніданок і вечеря виглядають майже однаково і на них припадає десь 70% калорій. На обід майже ніколи не готую, закидаюсь снеками.

    Якщо планую проходити 30+ км в день, то розраховую на 3000 ккал, а це десь 600-700 грам їжі на день.

    • @volodymyrpavlyuk:disqus , якщо не йду на субліматах, маю аналогічну розкладку, окрім мівіни. Замість неї гречка (з вечора залив, на ранок тільки підігріти). З сирів, за моїм досвідом, пармезан найдовше зберігається. А шоколад у вигляді Снікерсів беру. З горішками смачніше. Давно вже не ходив 30+ в день. Час відкрити сезон пробіжкою)

     • Volodymyr Pavlyuk

      О, треба попробувати замочування гречки.
      Пармезан добре зберігається, але я не можу його багато з’їсти за один раз, тому беру сири з м’якшим смаком. Ще не було такого, щоб звичайний сир не протримався кілька днів навіть в теплу погоду. Бувало, що навіть трохи підплавився, з нього виступив жир, але на смакових якостях це майже не відбилося.

     • Гречка – кльово виходить. Які гострі приправи використовуєш? Щось типу суміш перців чи рідкий табаско?

     • Volodymyr Pavlyuk

      Зазвичай соус типу табаско, але не табаско, це щось на базі перцю хабанеро і дуже концетроване. Маленької пляшечки з-під крапель для очей — десь 5 мл — вистачає на дуже довго.
      Інколи беру сухі суміші всяких трав, але часто про них забуваю.

     • Дякую за підказку про пляшечку з-під крапель для очей!

 • Alexander Melnichuk

  Антон, спасибо за обзор! Подскажите какую систему посоветуете для (тупо) кипячение воды, для 1-2 человек?

  • Александр, есть варианты:
   – если важна дешевизна, а плевать на вес и ограниченную работу на холоде, ветре и почти пустых баллонах – FireMaple X2.
   – если уравновесить цену і вес, но по прежнему избегать работы на холоде, терпеть отсутствие пьезо и защищать от ветра – Jetboil ZIP.
   – если работа в суровых условиях (холод, ветер) или просто не хочется заморачиваться каждый раз с ветроэкраном – MSR Windburner.

   • Alexander Melnichuk

    Спасибо большое за развернутый ответ!

  • Jetboil MicroMo – тоже идеально справиться с кипячением, тем более в холодную погоду или с почти баллоном, но в ветренную погоду потребует защиты.

 • devmind

  Есть смысл взять MicroMo для одного-двух человек, а для редких походов в компании побольше (3-5 человек) докупить большой котелок на 1.8 литра (например, такой)? Или не пытаться сэкономить и брать обычные газовую горелку и котелок побольше.

  • Привет! С моей точки зрения дополнительный котелок для MicroMo – отличная идея. Даже с большой компанией можно брать с собой и большой и малый. В одном приготовили еду (если готовить, а не сублиматить), а в другом – чай. Если чисто сушка или сублиматы, то одного большого хватит, малый пока дома полежит. После пользования системой с горелками уже не так удобно работать. Поэтому я за предложенную схему.

   • devmind

    Спасибо. Будем пробовать 🙂

   • Вдруг пригодится кому. Вчера получил большой котелок для джетбойла (1.8 л). Оказалось, что MicroMo в сборе идеально в него помещается. Если брать оба котелка, то не придется ломать голову как их покомпактнее сложить.

    • Дякую за підказку! Здається, вони пишуть про таку можливість в інструкції. Принаймні, до мого Sol Ti так було 😉

     • ))) Інструкції зазвичай читаємо тільки коли щось очевидно пішло не так ))

     • Перевірив – на упаковці з-під великого казанка пишуть, що вміщує в себе Sol або Zip в зборі.

     • В них з МайкроМо як раз казанки однакового об’єму 😉
      Дякую, що перевірив!

 • Maksimmus

  Ось чого я подумав що micromo з карбоновим казанком ) https://www.jetboil.com/Products/MicroMo-Cooking-System-Carbon/

 • Robert Walker

  Расскажите, пожалуйста, как вы в походе моете интегрированные системы? или просто протираете салфеткой? можно ли их мыть песком?
  За горелками как-то ухаживаете, чистите?

  • Khrystyna Prysiazhna

   Привіт! Якщо просто кип’ятимо воду, то не миємо. Можемо протерти мікрофібровим рушником, щоб суху каструльку в рюкзак пакувати. Якщо готуємо в системі їжу, то миємо травою чи квіточками (польова ромашка добре жир відмиває :). Піском не миємо, бо не хочеться пошкодити анодацію.
   В останньому поході я для себе зробила висновок, що все-таки відрізати шматок звичайної кухонної губки – найкращий варіант. Половинка найменшої важить всього 2 грами.
   Газові пальники не чистимо. Головне їх тримати в сухості.

   • Robert Walker

    Дякую за поради!

 • Robert Walker

  Еще вопрос – насколько чувствительны системы к помешиванию железной ложкой во время готовки или еды?

  • Khrystyna Prysiazhna

   До помішування не чутливі. Анодацію можна пошкодити, якщо, наприклад, намагатись залізною ложкою відшкрябати пригорілу кашу від дна.