Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Якщо сьогодні ви зайдете в будь-який український магазин туристичного спорядження і запитаєте, які килимки кращі для походу, надувні чи самонадувні, то скоріше почуєте перелік переваг і недоліків кожного виду без чітких висновків про лідерство. Часто продавці, орієнтуючись на свій обмежений досвід, чи за браком інформації, схилятимуть вас до покупки самонадувного килимка, мотивуючи цей вибір більшою зносостійкістю і надійністю. І дуже рідко ви почуєте беззаперечне «надувні кращі».

Саме в тому магазині, де продавець скаже вам, що надувні килимки кращі, я б рекомендував лишитися постійним клієнтом. Або принаймні заходити до них на консультації.

До аргументації свого твердження я хочу зайти з незвичної для пересічного туриста сторони: не розбирати зі старту всі ‘за’ і ‘проти’ (хоча, згодом доберемось і до них), а спершу проаналізувати тенденції у нових колекціях лідерів з виробництва туристичних килимків, розповісти про особисте спілкування з виробниками і, насамкінець, добити вражаючою статистикою продажів окремих брендів.

Therm-A-Rest on sunny beach in Croatia 2013

Для тих, хто вперше стикнувся з такими поняттями як ‘надувні’ та ‘самонадувні’ килимки, я коротко поясню, що воно таке.

Самонадувний килимок заповнений всередині пружнім матеріалом. Якщо дуже приблизно, то цей наповнювач схожий на губку для миття посуду. Щойно ви відриваєте клапан на здутому килимку, як матеріал розпрямляється і повітря засмоктується в новоутворений об’єм, заповнюючи килимок. Далі, до потрібної пружності килимок надувається ротом чи спеціальними аксесуарами.

Надувний килимок потрібно з нуля надувати ротом або аксесуарами. Він не має пружного матеріалу, але, для збільшення теплоізоляції, може мати всередині додаткові перегородки, синтетичний утеплювач чи пух.

Існують килимки-гібриди, де пружній матеріал займає менше половини об’єму килимка. За задумом виробника його кількості достатньо для певної міри самонадування і теплоізоляції.

А тепер подивимось на тенденції у колекціях виробників. І почнемо зі святая-святих, самонадувного гіганта, ірландської компанії Therm-a-rest.

Therm-A-Rest on Outdoor Show 2015

Чому ‘самонадувного’? Бо в них навіть лого до недавнього часу вихвалялося лише самонадувними килимками в колекції.

Therm-a-rest

Але час пройшов, технології оновилися, і, що ви думаєте? На наступний рік у Therm-a-rest жодної самонадувної новинки. Один надувний NeoAir Camper SV та гібрид BaseCamp AF. Отакої.

Therm-A-Rest on Outdoor Show 2015

Далі подивимось на інноваційну австралійську компанію Sea To Summit (маю її пуховий спальник Micro MCII – суперова річ). Австралійці цього року вирішили доповнити свій асортимент килимками. Як думаєте, скільки самонадувних моделей з шести наявних в каталозі килимків? Жодної.

Sea To Summit on Outdoor Show 2014

Ідемо далі. Exped – швейцарська компанія килимкам якої, замість Therm-a-rest, останнім часом віддають перевагу українські туристи.

Exped 2016 Catalog

Новинок на наступний сезон – три, всі надувні. Загальне співвідношення надувних до самонадувних килимків в колекції – 24:11. Українські туристи полюбляють Exped як раз за успішні моделі надувних килимків Synmat та Downmat.

Американський Nemo Equipment – поважний молодий виробник.

Nemo on Outdoor Show 2015

На наступний рік в килимках п’ять новинок. З них самонадувних… правильно, нуль.

Nemo on Outdoor Show 2015

Більш того, якщо зараз ви зайдете на їх сайт, то побачите, що майже всі самонадувні килимки чомусь на розпродажі. Причина проста: вгадайте, скільки моделей самонадувних килимків лишилось у Nemo в каталозі 2016-го року? Один сиротливий килимок.

Big Agnes. Всі новинки – надувні. Самонадувайок в колекції лише дві. Надувних килимків – вісім.

Big Agnes on Outdoor Show 2013

І т. д…

А ви ж не думаєте, що всі передові килимкові фірми стали б позбавлятися від самонадувних варіацій, якщо б вони були дійсно кращим рішенням?

Nemo кажуть, що туристи, врешті-решт, зрозуміли, що за недолугі самонадувні властивості їм доводиться розплачуватись значним підвищенням ваги виробу, який вони несуть в гори на своїх плечах. А `недолугі` – бо жоден самонадувний килимок не надується сам на 100%. А дешевші ще й втрачають цю недо-само-надувальну властивість доволі швидко, перетворюючись на килимок, який лише чинить спротив надуванню.

Exped, кажуть, що у самонадувних килимків немає майбутньоно і єдиний аргумент до покупки такого на сьогодні – це порівняно низька ціна.

А коли розмова доходить до цифр, починається найцікавіше. Andrew Milkovits, керівник виробництва Nemo Equipment, говорить, що на ринку США продажі самонадувних килимків за останні роки скоротилися на 90(!) процентів. Де-в’я-но-сто!

Nemo 2016 Catalog

Exped зазначає, що у них в десятку найбільш успішних по продажах килимків не входить жодного самонадувного.

Досвід показує, що хвиля, яка зароджується на заході, згодом докочується і до нас. А значить, скоро і ми будемо ретельніше замислюватись, над сумнівними перевагами самонадувних килимків.

Далі поговоримо саме про них і, водночас, розвінчаємо найпопулярніші міфи.

Коли хтось агітує за самонадувний килимок, то основними аргументами зазвичай є такі:

#1. Самонадувний килимок має міцніші тканини, тому він надійніший. Величезна помилка цього твердження в тому, що міцніші тканини підвищують зносостійкість килимка, але ніяк не стійкість до проколів. Зносостійкість потрібна, якщо на килимку ви збираєтесь кататись по снігу або тягати його навантаженим по шорсткому камінню. Якщо ж на ньому просто спати, то стійкість до проколів є суттєво важливішою. А вона залежить не від товщини тканини чи нитки, а від виду плетіння та якості просочення. Тому надувні килимки, виробництво яких основане на сучасніших процесах, мають меншу вірогідність бути пошкодженими в поході. Для прикладу, мій самонадувний килимок протримався лише рік, в той час як надувним я користуюся вже три роки, і він досі живий.

#2. При проколі, самонадувний килимок, завдяки наявності піни, буде зберігати тепло. Часткова правда яка аж ніяк не рятує від необхідності заклеїти килимок якнайшвидше. В разі пробиття, самонадувний килимок стиснеться в тих місцях, де на ньому лежить турист. З піни вийде повітря, а саме воно забезпечує термоізоляцію. Килимок трохи підігріватиме в місцях, де піна не стиснена, але частини тіла, що притискаються до землі, все одно швидко промерзатимуть. Це змусить постійно крутитися, впираючись в холодну тверду землю, і спокійного сну вже не буде.

Якщо трапився прокол, то у випадках з обома видами килимків, якщо не хочеться вночі шукати дірку, можна кинути під ноги рюкзак, під тіло – речі, що не вдягнуті, і проспати до ранку. Клеїти і самонадувайки, і надувні килимки абсолютно однаково. А от недоліки самонадувних килимків нікуди не подіти. І головні з них – вага і об’єм.

Як не боровся Therm-a-rest за зменшення ваги і об’єму піни в своїх килимках, все одно найкращим способом досягти успіху виявився один: позбавитись від піни. Звідси виникла гібридна модель EvoLite, де піна займає лише частину килимка, формуючи ‘скелет’, який відповідає за самонадувні та теплоізоляційні властивості.

Therm-A-Rest EvoLite

Але навіть такий крок не зміг наблизити самонадувайки по вазі та іншим характеристикам до надувних моделей. Для прикладу, надувний Therm-A-Rest X-Lite важить 350 грам, має товщину 6,8 см та R-value (показник спротиву тепловтратам, більше = тепліше) 3,2 од. При цьому займає в рюкзаку дуже мало місця.

Therm-A-Rest X-Lite

В свою чергу, гібридний EvoLite має вагу 480 грам, товщину 5,0 см, R-value 2,1 од. та відчутно більші габарити.

Самонадувні властивості дуже сильно залежать від температури та вологості. В суху та теплу погоду самонадувайки будуть працювати відносно добре. В холодну вологу погоду більшість роботи доведеться виконувати вашим легеням, в той час як піна буде чинити спротив. До того ж, чим дешевший килимок, тим гіршими будуть його самонадувні властивості.

Якщо ж вам не сподобається, що ваш килимок слабо надувається, довести що це брак – неможливо, бо жодних конкретних параметрів самонадування ніхто не дає. Такі от справи.

В надувному килимку все просто: під’єднав спеціальний гермомішок, тричі випхав з нього повітря в килимок – і готово. Здувати надувні килимки теж швидше і простіше, ніж самонадувайки, бо відсутня піна, яка прагне розпрямитися і заважає скручуванню килимка.

Exped Fast&Light

На останок. Сьогодні велика кількість українських туристів після іжевського килимка чомусь прагнуть придбати самонадувний килимок. Та це лиш невдала спроба наздогнати прогрес, який, насправді, вже забув про самонадувайки і полетів далеко вперед.

Оперуючи статистичними даними сучасного ринку туристичного спорядження, споглядаючи плани виробників на майбутнє та детально знаючи всі ‘за’ і ‘проти’ ви маєте можливість перескочити через покоління і зрівнятись з передовими технологіями сьогодення. Бо купувати зараз самонадувний килимок – це все одно, що прокладати в дім міський телефон, в той час, як всі навколо користуються мобільниками.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

 • Олександр Пушик

  Привіт! Довго не було тебе чути. Де пропадав?
  На рахунок самонадувних килимків повністю згідний. Купувати річ вагою в 600-800 г коли є її анлоги вагою 350 г і навіть 260 г, це щонайменше нерозумно. Знайомий з Klymit Inertia X Frame? Чи буде ширина в 46 см достатньою?

  • Привіт!

   Причини пропадання позитивні:)

   Klymit бачив неодноразово на виставках. https://flic.kr/p/BNcww3

   46 см для мене буде мало. Принаймні, коли я сплю на 51 см зараз, то не бачу, що можна щось сильно зрізати.

   • Олександр Пушик

    А розташування фотографій на flickr це твоя ініціатива чи це WordPress так зробив? Вже не один сайт на WordPress відвідую і бачу таке саме. Наскільки це зручно? Економія місця на хостингу?

    • Flickr – то моя ініціатива. Причини:
     1. Економія місця значна.
     2. Можливість завантажувати фото у повному розмірі, щоб всі могли розгледіти найменші деталі.
     3. 1TB простору безкоштовно.
     4. Зручна організація світлин.

     • Олександр Пушик

      А на Flickr ти заливаєш фото в повному розмірі чи зменшуєш?

     • В повному. Допоки я завантажу безкоштовний 1ТВ, вони зроблять безкоштовними ще 5 🙂

     • Олександр Пушик

      Ти через якийсь плагін вставляєш чи напряму через html?

     • Напряму, без жодних плагінів 😉

 • Шкар

  1 Самонадувайки таки надійніше. Після проколів друге слабке місце (а може і перше) це шви між секціями. І цього на відміну від проколу вже ніяк не пофіксати
  2 Порівняння ваги взагалі некоректні. Привязка має бути. І тоді вже покажіть, скільки важать надувайки тої ж ціни і з тим же рейтом. Різниця, якщо і буде то мінімальна
  3 Факт того, що чогось не роблять сам по собі ні про що не говорить. Якісне їдло майже перестали виробляти. Певно тому, що так краще?))) Тільки кому краще?
  4 Надування здування по часу особливо не різниться. Мав різні
  Я не кажу, що самонадувайки кращі, але аргументація в статті якось не дуже)

  • Привіт!
   Дякую за відгук, завжди цікаво почути думку, засновану на досвіді!
   1. Стосовно швів я такої думки: якщо в пошкодженому шві турист не винен (перевантаження чи перегріву закритого килимка не було) – то це гарантійний випадок і виробник має килимок замінити.
   2. До ціни я не прив’язувався спеціально, бо мова йде про різні покоління продуктів. Чим далі розвиватимуться технології, тим дешевше будуть надувайки.
   3. Тут маю заперечити, бо виробники витрачають немало коштів на дослідження, тому рішення зупинити чи почати виробництво певного продукту завжди обмірковане і аргументоване. Про їдло я до кінця не зрозумів, про що саме мова? Субліматів смачних вистачає: Real Turmat, Voyager, Lyo Expedition.
   4. Чи пробував плоскоклапанні Sea To Summit та, приміром, Exped? Там різниця разюча. Бо в Therm-A-Rest клапан, що загвинчується, не дає відчути різниці. Добре, що вони на 2016 рік вони переглянули підхід до клапанів хоча б на одному килимку.
   Ідея статті – показати іншу сторону, над якою, зазвичай, мало хто замислюється, бо ця інформація доступна обмеженому колу людей. Sharing is caring 🙂

   • Шкар

    Гарантія
    – Вона здатна завершуватись
    – Сервісів, авторизованих представників в нас нема
    Деякі виробинки в нас взагалі не прдествлані. І давайте по чесному багато людей в нас англійську не знають і речі куплені через посередників
    – Якщо таке сталось посередині місячного походу – радості з гарантії негусто
    Ціна.
    -Таки вважаю, що зараз її гіноррувати не можна. От коли подешвшають – можна говорити. А поки надувайки бють цінові рекорди і перевалили 300 вічнозелених
    Рішення перейти на випуск
    Те що рішення обмірковане не зперечую. Але це не означає завжди тільки добро для клієнтів. Як не крути головнаціль будь-якого бізнесу то гроші.
    +Це можа вважати свідченням того, що технологія самонадувайок відкатана і доведена до ідеалу, а надувайки поки в процесі встановлення)

    Їжу мав на увазі в цілому, не туристичну. За останній час якість їжі знизилась. Рентабільеність і мала ціна перемогли якість.
    – Надування
    Зараз маю Exped, був Therm-A-Rest. З гермою Exped надувається швидко. Без герми результати схожі

    Ще як контраргумент додам, що поки дуже мало справді хороших наудвайок. Особливо якщо хочеться прямокутної форми, а не завуженої.

    • Дійсно, в нас є проблема в тому, що асортимент, аналогічний Європі чи Штатам, відсутній. Та, сподіваюсь, ринок зрозуміє правильний вектор руху і відкриє себе для цікавих сучасних брендів.

     В довгі походи далекі від цивілізації я б не радив брати ані надувні, ані самонадувні килимки. Там, де не можна здійснити ремонт найближчим часом чи безпечно зійти з дистанції, кращим вибором буде Z-Lite.

     Представники брендів, серед перелічених в статті, в нас наявні Therm-A-Rest та Sea To Summit. Гарантійні питання вирішують лояльно до покупця. Зауважу, що гарантійні сервіси на всі бренди, що я згадував, діють у форматі worldwide. Будь-який магазин, що офіційно їх представляє, може і має здійснювати роботу з рекламаціями незалежно від місця покупки товару. Пам’ятай, що нікому не хочеться псувати свою репутацію, тому, якщо немає явного механічного пошкодження товару, магазин буде лиш радий допомогти клієнтові вирішити питання на його користь і заробити собі бали лояльності;)

     Про англійську не зрозумів. Але всім, хто не знає, раджу гугл-перекладач. Я за його допомогою читаю статті навіть японською, що час від часу репостить Locus Gear.

     З ціною сперечатись не буду. Дуже суб’єктивний показник, тому його чіпати не хочеться.

     По прямокутним надувайкам радив би звернути увагу на Exped Synmat UL та Nemo Tensor і Tensor Insulated (буде доступним у 2016-му).

 • volyniak

  А який саме надувний килимок ти би порадив купляти?)

  • Привіт!
   Не маю права радити, бо не маю повноцінного досвіду з усіма тими брендами, що я перелічив у статті. Я багато роздивлявся їх на виставках і спілкувався з виробниками, на деяких спав пару ночей, але не бігав з ними по горах аж так довго, щоб радити:) Багато хто зараз обирає Exped, думаю не дарма, Nemo та Sea To Summit теж цікаві.

 • Igor Luzhanov

  Цікаво, чи призводить при низьких температурах (-15 до -30) можливість повітря пересуватися всередені надувного килимка до більших втрат тепла?
  Інтуїція мені підказує, що це так, але наскільки серьозно?

  • Думаю, якщо килимок має всередині перегородки або утеплювач, то вони стримуватимуть рух повітря. Якщо ж він однооб’ємний і порожній – то буде страшенно холодним і для холодної погоди точно не підійде, про що свідчитиме і його показник R-value. На Therm-A-Rest X-therm чи Exped Downmat через холод скарг не помічав.

   • Pumukli

    Я бы, так категорически не отзывался о самонадувайках. Пользуюсь TAR NeoAir All Season, подруга TAR ProLite Plus. Да надувастик: легче,толще,теплее,удобней но если прокол – то все, изоляция ноль! А вот, дырявый ProLite будет изолировать процентов так на 25. Все таки лучше чем ничего ! Это во-первых, а во-вторых – можно купить ProLite Plus размер “S” весом в 400 г, под ноги рюкзак, под голову куртку – и тепло, удобно, надежно и на много дешевле.

    • Привет!
     Категоричность в этом вопросе исходит от спроса, который влияет на продвинутых производителей. Я уверен, что у брендов формата “копипаст” самонадувайки будут преобладать в коллекциях, пока на них не упадет спрос в Восточной Европе, что случиться, к сожалению, не скоро.

     По размеру ковриков, комфорт S-ки не сравниться с полноценным размером, как ни крути:(

     Скажи, пожалуйста, сколько раз у тебя случались проколы надувного коврика, что приходилось спать до утра без изоляции? И были ли проблемы с ProLite Plus?

     • Pumukli

      Пользуюсь больше года, ни одного прокола. С ProLite тоже ни каких проблем. Кстати ProLite выдержал 2 месяца Африки ( ЮАР ) !!!

     • IT527

      Этим августом в Крыму, проводил первое использование нового Klymit Static V Luxe. На третью ночь, коврик стал спускать за полчаса. Найти прокол не удавалось, приходилось вот так мучаться, спать, хорошо хоть в те ночи была стоянка на песочке. Прокол удалось выявить только дома в большой ванне. Он оказался в головной части, за правым плечом можно сказать. Естественно там давления особого не было, больше похож на заводской брак, ибо совсем у места спайки материала. Сфоткал, снял видео, написал письмо производителю, они выслали по гарантии новый, ещё едет. Но напрягла меня данная ситуация, купил Термарест Про Лайт Плюс большой, лучше облегчусь в чём нибудь другом, чем по вине ненаходимого в полевых условиях прокола (или брака производителя), спать на земле.

 • Роман

  Внесу свои 5 копеек, в это дело ), у меня были и самонадувающиеся коврики так и надувающиеся, хотя понятия самонадувающиеся условное, все равно приходилось дуть, что я могу сказать, самонадувающиеся Therm-a-rest надежные, но расплачиваться приходится объемом, не слишком большой толщиной и плюс в концепцию Fast&Light не вписываются. Надувающийся Therm-a-rest NeoAir XTherm мне не понравился, шелестит как будто на целлофановом пакете спишь, плюс известная проблема с отслоением фольги, в итоге нашел самый лучший, как мне кажется, вариант в виде надувающихся ковриков Sea to Summit, очень компактные в сложенном состоянии, вес приемлемый, и самое главное фишка, это то что они надуваются с двух сторон, в итоге, если даже одна из сторон и проткнется, то все равно останешься спать на второй стороне, т.е. на голой земле не останешься, в отличии от других надувающихся ковриков. Один только минус кроме цены, это то что, нужно выбрать ту модель или модели которая больше подойдет под конкретную ситуация, т.к. там 6 моделей, каждая из который рассчитана на свой сезон, т.к. отличие по весу и объему между ними существенны (самые легкие модели рассчитанные на лето и не имеют двухстороннего надувания, но летом и не страшно остаться на земле).

  • Привет! Спасибо за отзыв. Коврики STS действительно интересные. Однако, двусторонний надув есть только у самых толстых, это модели Comfort Plus и Comfort Plus Insulated. Остальные четыре – по одному клапану.

 • Вія

  Давненько нічого не писав)

  Я ще не дійшла до роздумування про придбання космокилимка, бо якось я завжди глибокі дебрі шукаю в лісі і кладу там свій карімат денебуть… Іноді біля вогнища.. Загалом вкласти певну немалу суму в надувайку щоб швидко її знищити я шось поки не готова… Але коли воно все подешевшає, бо ажіотаж спаде то буду знати що купувати)

  П.С. Питання стосовно Nemo) Там на фоточці їхнього стенду намет. Я тут останнім часом поглядаю в бік їхнього http://www.nemoequipment.com/product/?p=Hornet+2P
  Може то він (бо зовнішньо схожий) Коштує не дешево, тому цікаво шо скажеш про враження від виробника, і від того намету, якшо це він. Ну і може десь бачив аналог в такій ваговій категорії і на два тамбури, але дешевше?

  • Олександр Пушик

   Дивися в сторону Tarptent. Мені імпонує їхня модель Rainbow.

   • Вія

    дякую! Гляну!

  • Привіт. Від команди NEMo враження лиже позитивні. Хлопці поринули у справу з головою і добре знаються у ній. На стенді саме той намет, що тобі сподобався. Один з його конкурентів – це MSR Freelite 2, що з’явиться навесні. Якість у обох добра. Тканини, звісно, дуже тонкі:)

 • Якщо вже використовувати аналогію з телефонами, скажу, що, маючи мобільний (і не один), страждаю від неможливості провести у нову квартиру стаціонарний телефон. Тобто просто повірте, що у людей, і не найдурніших, можуть бути різні міркування.
  Повертаючись до килимків: про проколи в польових умовах тут уже писали. Це одна з основних причин, чому наступним килимком купуватиму, скоріш за все, або Z-Lite (у нас з дружиною було два, один брав з собою на фронт і там він і залишився), або самонадувний, але не “чисту надувайку”.

 • Sergey Levandovski

  Вот, нашел – http://www.outdoorgearlab.com/Sleeping-Pad-Reviews/ratings

  Для себя пока остановился на Klymit static V lite insulated.

  • Шкода, що в порівнянні немає Exped Synmat Hyperlite. Цікаво, де б він був, на думку АутдорГиарЛаб в тому списку:)

   Хотілося б почути твій відгук про Klymit static V lite insulated, як вже матимеш сформоване уявлення про килимок. Зустрічався з цим виробником багато, але ніколи не користувався його килимками.

   • Александр Александр

    Антон подскажи какой коврик взял бы в этом году или все равно остановился на Thermarest?

    • Привет. В этом году взял для пробы Exped Synmat Hyperlite в размере М и Exped Synmat UL 7 в размере LW. Думаю, к концу апреля на основе походов уже сложу про них какое-то мнение и поделюсь им.

   • Sergey Levandovski

    Пока был один раз в Карпатах, очень комфортно. Спал и на спине, и на боку, без дискомфорта. На утро остался таким же надутым. Думаю, нельзя надувать до предела, будет неудобно.

    Небыло возможности протестировать в суровых условиях, но утеплитель сразу чувствуется – только ложишься, сразу в спину приятно тепло.

    Короче, буду дальше пользоваться и возможно корректировать мнение, но сейчас очень доволен )

    На очереди покупка ботинок… та еще эпопея )

    • Спасибо за ответ! Klymit фирма очень интересная. А по обуви – главное качественно и долго примерять, чтоб нигде ничего не мешало. Иначе будет сплошная морока.

 • Валера

  Ми вже давно всім своїм знайомим радимо надувні килимки ) у фаворитах Exped та Big Agnes. Дякую за статтю!

  • Завжди радий. Власне, ви посприяли укоріненню думок про перевагу надувайок:)

 • Dmytro Dmytrenko

  Ви б не могли порадити “китайський” бренд надувних килимків? Дуже рідко вибираюсь в походи, та і тільки влітку, придивлявся до Naturehike, може ви маєте ще якісь рекомендації?

  • Дмитре, тут я не зможу допомогти, бо китайцями не користувався. Згаданий вами має бути ок, але на 100% я не берусь запевняти.

 • Robert Walker

  Спасибо, очень интересный обзор и мнение. Впервые даже задумался взять в прокатприобрести протестировать надувной коврик. А как с жесткостью у надувных ковриков? В моем представлении это что-то похожее на пляжный надувной матрас или гамак 🙂 Для меня в идеале (даже дома) спать на пене на полу – люблю на твердой поверхности спать. По моим наблюдениям в европе пена до сих пор популярна, а если в Карпатах понаблюдать так 90% туристов идут с пеной. Да и сам ее очень люблю в силу ряда причин:
  > Практически не убиваема и актуальна даже в минусовую температуру.
  > Можно использовать как подкладку под дно палатки для защиты ткани и одновременно будет спину греть и слегка армортизировать
  > Полежать на привале, использовать как столскатерть для обеда или для раскладки вещей
  > Утром и вечером на ней можно поделать разминку и растяжки

  Есть ли уже хотя бы прототипы типа надувных пен? Чтоб меньше объема занимали, но были так же прочны (возможно из кевлара) и универсальны?

 • Orest Fedyshen

  Доброго дня. Можлив безглузде питання, але все-таки:
  Як правильно зберігати надувні килимки? Здутими чи надутими? Буду вдячний за допомогу і відповідь)

  • Оресте, зберігати краще здутими, розправленими і з відкритим клапаном 😉