Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Тривалість: 5 (3) днів; 39,9 км.
Маршрут: село Осмолода — хребет Матагів — г. Висока (1803 м) — г. Ігровець (1804 м) — перевал Боревка — г. Лопушна (1772 м) — г. Велика Сивуля (1836 м) — г. Мала Сивуля (1818 м) — полонина Рущина — полонина Боярин — р. Салатручіль — р. Салатрук — село Бистриця.

 

[Опис і фото]
[Як дістатись]
[Путівник]
[Графік висот і відстаней]
[Карта, GPS-трек]
[Фотографії з маршруту]

 

Опис маршруту

Вершини Ґорґан не такі неприступні, як це може видатись недосвідченому мандрівникові на перший погляд. Тутешні стежки промарковані на «відмінно», і знайти на вершині чергову позначку зовсім не складно, навіть при обмеженій видимості. Єдине, що вимагатимуть від вас ці гори – увага і обережність, оскільки рухатись доведеться по гострому камінню, вкритому лишайником. Таке покриття не завжди залишається стабільним.

Так виглядає типова ґорґанська стежка над рівнем лісу:

Із набором висоти розмір каменів зростає і на Великій Сивулі вони стають більшими за людський зріст.

На таких каменюках знадобиться вміння правильно вибирати місце для кожного кроку.

Нагородою за подолання цих перешкод стануть чудові гірські пейзажі, свіже повітря і хороший настрій.

Тренування витривалості почнеться вже на другому кілометрі маршруту, коли після проходження підвісного мосту почнеться недовгий, але крутий підйом на хребет Матагів. Частина шляху вгору також пролягає по камінню.

Після виходу на хребет на вас чекатиме легка прогулянка звивистою стежкою.

Згодом ліс відступить і стежка попрямує через зарості гірської сосни (жерепу).

Перша вершина на маршруті – гора Висока (1803 м). Далі – гора Ігровець (1804 м). Вершини обох гір не мають рослинності. Замість неї – гостре каміння, покрите яскраво-зеленим лишайником.

Зі схилу Ігровця відкривається розкішний вид на хребет Сивуля із домінуючою вершиною Велика Сивуля (1836 м). Здалеку її гострий пік видається недосяжним.

Насправді ж, підйом на Велику Сивулю з перевалу Боревка займає всього кілька годин. І скоро вершина Сивулі опиниться відчутно ближче.

Стежка на Велику Сивулю пролягає через дві вершини хребта: гору Боревка і гору Лопушна. На останній збереглись військові укріплення і, навіть, вимощені кам’яні сходи.

Після Великої Сивулі стежка поведе до Малої Сивулі, далі – вниз, на полонину Рущина, де бере свій початок річка Бистриця Солотвинська.

Від полонини Рущина шлях прямує повз урвище Пекло. В ранкову пору на нього відкривається особливо гарний краєвид.

Далі дорога починає спуск до села Бистриця повз полонину Боярин. Це чудове місце, щоб намилуватись нескінченним каскадом вершин.

За полониною спуск стає відчутно крутішим, і, незабаром, стежка вийде до гірського озера і невеликого водоспаду. Вода в озері на диво прозора.

Це місце є непоганим варіантом для ночівлі.

На наступний день залишається пройти приблизно 6 км до села Бистриця, звідки є хороше автобусне сполучення із Надвірною. А з Надвірної легко добратись до Івано-Франківська.

 

Як дістатись

З Івано-Франківська:
– на таксі. Від залізничного вокзалу до села Осмолода (вартість сильно залежить від кількості людей і вашого вміння торгуватись. Від 250 грн. за авто, час в дорозі – 2-2,5 години).
– маршруткою. Спершу від автостанції поруч із залізничним вокзалом слід дістатись до кінцевої зупинки в Калуші (10 грн., час в дорозі 40-60 хвилин, відправка кожні 10 хв.). Далі – маршруткою Калуш – Осмолода (24 грн., час в дорозі 2:20, відправка з Калуша 7:50, 10:50, 14:15).

Зворотна дорога:
– відбуття маршруток Бистриця – Надвірна: 6:30, 8:30, 14:00, 17:00 (вартість 10 грн., час в дорозі 1 година). Можна вибратись попутним транспортом до Надвірної. З Надвірної легко дістатись маршруткою до Івано-Франківська (вартість 9 грн., час в дорозі 40-50 хв., відправка кожні 15 хвилин).

 

Путівник

1. Проходження маршруту за 5 днів (для туристів-початківців або досвідчених туристів в повільному темпі).

Від автобусної зупинки в Осмолоді (1) ґрунтовою дорогою прямуйте на південний-захід. Перейдіть автомобільний міст і на роздоріжжі повертайте ліворуч. За 500 метрів із лівого боку побачите підвісний міст (2) через річку Лімниця. Переходьте ним на інший берег.

Будьте уважні. Настил мосту не суцільний, частина дощок – відсутня. Тримайтесь за троси-поручні, але не ковзайте по них руками, лише перехоплюйте!

Починаючи з цього моменту і до кінця походу стежку супроводжуватиме червоно-біле маркування (фото #6). Це маркери Східно-Карпатського туристичного шляху (СКТШ), фрагментом якого пролягає наш маршрут.

За мостом повертайте праворуч і, дотримуючись червоно-білого маркування, ідіть стежкою 1,6 км. Коли побачите вирубку дерев, обходьте її з правого боку і повертайтесь на стежку. Рухайтесь далі, слідкуючи за мітками. За 3,9 км після вирубки, з правого боку, стане видно дерев’яну хатку. Це туристичний притулок (3). Можна заночувати в ньому, або ж поставити намет поруч. Джерело знаходиться за 30 метрів у південно-східному напрямку від притулку.

Від туристичного притулку повертайтесь на СКТШ і продовжуйте рух в попередньому напрямку. Через 3,7 км ви вийдете навпроти вершини г. Висока (4). Стежка проходить траверсом в 100 метрах від вершини. Якщо буде бажання, можете піднятися на самий верх.

Рухаючись маркованою стежкою, через 1,2 км ви наблизитесь до вершини г. Ігровець (5). Стежка також траверсує вершину. Від стежки до вершини – 200 метрів. Якщо вирішите підніматись на верх, запам’ятайте де саме знаходиться стежка. Справа в тім, що з вершини Ігровця спускається дві стежки (одна на південний схід, інша на південь), тому помилитись тут достатньо легко. СКТШ прямує на південь. Ним і продовжуємо рухатись.

Пройшовши маршрутом 2,6 км, ви вийдете на перевал Боревка. Минувши галявину ви опинитесь біля стовпа із картою і вказівниками (6). За 50 метрів звідси розташовані місця для вогнищ і наметів. Тут можна заночувати. Струмок із питною водою протікає за 280 метрів від вказівника. До струмка слід рухатись стежкою, що веде від вказівника праворуч. У цьому ж напрямку продовжується СКТШ.

Після ночівлі продовжуйте похід від струмка по СКТШ. За 1,5 км ви вийдете до чергового щита з картою і вказівниками. Тут червоно-білий маршрут повертає практично на 180° і починає підійматись на хребет Сивуля. Рухайтесь ним. За 2,1 км ви вийдете на гору Лопушна (7).

Слідкуючи за маркерами СКТШ, піднімайтесь на Велику Сивулю (8), а потім переходьте на Малу Сивулю (9). З останньої стежка починає спускатись на полонину Рущина. Рухайтесь нею вниз 1,5 км.

Дійшовши до полонини, ви можете розбити табір на її початку, поряд із руїнами давнього туристичного притулку (10), або ж пройти далі на південний-схід і отаборитись поруч із витоками річки Бистриця-Солотвинська. В першому випадку питну воду можна знайти в джерелі, яке розташоване за 50 метрів від руїн притулку в напрямку 327°. Якщо це джерело буде заслабким, то наступне розташоване ще за 50 метрів на північ від першого. Якщо ж станете на ночівлю коло Бистриці-Солотвинської, воду можете брати із джерел неподалік від броду, де СКТШ перетинає цю річку. Це 600 метрів на південний-схід від руїн турпритулку.

Зранку, слідкуючи за маркуванням, рухайтесь від броду до урвища Пекло (11). Тут розташований інформаційний щит. Від нього повертайте ліворуч і продовжуйте йти по біло-червоних мітках.

За 1,2 км поруч із дорогою ви побачите перше джерело. Ще за 1,6 км – друге. В цей день води на маршруті буде достатньо, тому не набирайте її з собою надто багато.

На відстані 540 метрів від другого джерела, на стежці, побачите огорожу із дерев’яних жердин. Стежка прямує за неї. Сміливо перелазьте через огорожу, відсунувши середню перемичку. Але не забудьте поставити її на місце.

По маркерах СКТШ доберетесь до полонини Боярин (12). Її впізнаєте по загородженому пасовищу і дерев’яних будівлях. На полонині СКТШ повертає ліворуч. Про це повідомляють мітки на деревах з лівого боку. Здалека їх погано видно, будьте уважні.

Після повороту, шлях пролягає розмитою ґрунтовою дорогою. Ідіть нею 3,8 км до розвилки на великій галявині. Тут розташовані декілька давніх дерев’яних споруд і перетинаються кілька второваних ґрунтових доріг. За 80 метрів праворуч від роздоріжжя ви побачите велику галявину для наметів. Можете зупинись на ніч тут. Інший варіант ночівлі трохи далі, коло озера (13), яке розташоване за 200 метрів у напрямку 200°. Воду можна брати із джерела, яке знаходиться відразу за дерев’яним мостом по дорозі до озера.

За озером – водоспад. До нього можна дістатись, обійшовши водойму з лівого боку (з лицевої сторони від водоспаду). Будьте обережними, стежка дуже вузька і слизька.

Зранку повертайтесь на ґрунтову дорогу і рухайтесь нею на південний-схід, дотримуючись відміток СКТШ. Тут вони траплятимуться рідко, але, оскільки дорога до села одна, збитись зі шляху неможливо.

Через 6 км на Т-подібному перехресті в Бистриці поверніть ліворуч. Рухайтесь дорогою 700 метрів і на першому перехресті за залізничним мостом звертайте праворуч. За 50 метрів розташована зупинка (14), з якої автобуси відправляються до Надвірної.

2. Проходження маршруту за 3 дні (для досвідчених туристів).

При проходженні маршруту за 3 дні місцями для ночівлі можуть бути: в перший день – перевал Боревка (6), на другий день – стоянка коло озера (13).

 

Графік висот і відстаней

 

Карта і GPS-трек

Ідеальною для цього маршруту є карта “Центральні Горгани” видавництва “Україна. Відпочивай активно”. Всі кольорові маршрути, згадані в описі, позначені відповідними кольорами на карті. Вона також існує в ламінованій версії, яка живе набагато довше.

*Якщо ви купите карту за згаданими посиланнями, ми отримаємо невелику комісію без додаткових витрат з вашого боку.

Також ви можете завантажити з нашого гугл-диска GPS-трек з усіма важливими точками маршруту у форматі gpx – для навігатора, kml, kmz – для смартфонів: завантажити.

Для візуалізації маршрута ми склали гугл-карту:

 

Ще трохи фотографій з маршруту

Переклад маршруту українською – Богдан Гула.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

  • Iryna Sardak

    Приивіт! Скористались Вашим описом маршруту в минулій мандрівці, за що красно дякуємо! Пройшли за три дні. Мій звіт можна прочитати тут http://www.kivertsi.in.ua/leisure/travels121021.php
    Ще раз дякую від усіх моїх супутників. Гарних Вам стежок і цікавих компаньйонів на них.   

    • Привіт, Ірино! І розповідь, і фото приголомшливі!:) Дяк, що скористалися Пропоходами!
      У вас залишився GPS-трек пройденого маршруту?

  • Iryna Sardak

    Ні, у нас не було ніякої навігації окрім карти і інтуїції.

  • Вія

    Я вчора приїхала! Йшли тим маршрутом, але навпаки – стартували з Бистриці. Купа вражень! Фотозвіт туво: http://lemonist.blogspot.com/2013/05/blog-post.html

    • Привіт! Оповідь і світлини пречудові! Дякую за посилання:-)
      Який маршрут наступний за планом?

      • Вія

        Післязавтра на Боржаву їдем) Але, мабуть, знову задом-наперед, бо з Воловця я дорогу знаю, а з Подобовця шукати нема настрою) Приїду – розкажу)

        • З нетерпінням чекатиму розповіді:-)

  • Андрій

    Привіт усім!
    Пройшов даний маршрут за 3 дні з новачками. Було важко, оскільки попав у важкі погодні умови (дощ та туман). Через, те що приїхали в село Осмолода в 10.40, а вийшли на маршрут в 11.30, ночували на полонині Середня, далі на полонині Рущина. Переживав сильно, що не встигну на автобус на 17.00, трішки поспішав, але всеодно друзі на обіді цілу годину покупалися на водоспаді. Йшли не швидким темпом. В село Бистриця прийшли в 16.15, одразу розпитали про автобус і куди йти.

    Був один провал – не набрав води в селі Осмолода та почав підійматись. Вернувся, набрав у річці. Вода питна, але є трішки малий присмак. Але ми найшли джерело вище, правда воно не сильне, але набрати можна. Коли побачите вирубку дерев, по маршруту потрібно триматися правої сторони, а до води підіть по дорозі, яку там залишили машини, коли рубали, пройдіть метрів 100 м (дорога трохи повертає за пагорб). Там найдете джерело.

    • Привіт, Андрію!

      Дякую за цікавий відгук про маршрут.

      Вода в річці на рівні Осмолоди вже, дійсно, не супер питна, проте, і я колись вимушений був задовольнитися нею:)

      Важлива інформація про вирубку! Наскільки я зрозумів, вона зсунула тропу і тепер маршрут по GPS накладатиметься не зовсім ідеально на реальний ландшафт.

  • Міша

    В селі Осмолода буде де залишити машину??

  • Валентин Демидюк

    Дякую за опис маршруту!
    Пройшов на минулих вихідних. Сідати на маршрутку в Калуші на автовокзалі не варто – приїхала вже забита навіть у будній день.
    В Осмолоду приїхав в 17:00, тому встиг дійти тільки до туристичного притулку (3).
    Питної води там нема! Тому раджу запасатись на початку підйому. Хоча там якраз напередодні почистили ту ямку, тому надалі можливо й знову очиститься вода.
    З погодою не пощастило – 2 дні суцільні тумани. Тому весь маршрут нагадував мультфільм про їжачка :))
    Друга стоянка – Боревка. Третя ночівля була вже біля озера. З ночі почав йти дощ. Прийшлось так під зливою й чалапати до Бистриці. Маршруткою виїхати не вдалось (бо її відмінили на святковий день), тому прийшлось брати таксі.

    • Валентине, дякую за відгук! Бачу, що вражень за похід отримано немало! Яким буде наступний маршрут?:)

  • J?zek

    Pryvit 🙂
    nazhal ne mayu mozhlyvosti pysaty ukrainskoyu, ale mayu nadiu Ty mene zrozumiesh 🙂
    V mene take pytannia – chy realno podolaty ciu trasu za 1, max 1,5 dnia ale z velosypedom(velosyped enduro/DH). Ya rozumiu shcho treba bude trohy rover ponosyty ale yak Ty ociniuesh shans dvoh dosvidchennyh velorideriv? Czy do yakohos miscia marshrutu mozhna doihaty poizdom z np Strya, Lvova, Drohobycha?

    • Привіт!

      Цей маршрут розглядати як велосипедний абсолютно немає сенсу, бо велосипед доведеться тягнути на собі більше половини шляху 🙂 Всюди гостре каміння і вузенькі тропи. І до даного маршруту поїздом дістатись неможливо.

      Я б для велосипедної подорожі розглянув частину Закарпатського Туристичного Шляху. Наприклад, з Воловця до Межигір’я.

      • J?zek

        Pryvit 🙂
        bilshist opysuvanyh Tvoih shlahiv v Karpatah ya vzhe proihav na velosypedi. Nis na sobi i na Petrosa i na Hoverlu vid storony Zaroslaka(proklynav tyh turystiv, zherep i sebe durnoho 🙂 ). Prosto mene duzhe kortyt shchob zalizty na Syvulu z roverom, navit yakshcho marshrut bude tryvaty dva dni. Vuzki stezhky ne tak duzhe strashni – yakyis dosvid mayu. Prosto hotiv zapytaty chy ce bude povnym bezhluzdiam czy tilky na 50% 🙂

        • Андрій

          Був на цьому маршруті 2-4 травня. Автору велике дякую за опис та тлумачення. Дещо знадобилось, дещо не повністю відповідає дійсності. Якщо йти 3 дні то другий день цим треком мій навігатор показав дещо більшу відстань десь 20-22 км, так як в декілька разів втрачав сигнал і не міг впіймати зв’язок. Розклад на вихідних що туди і назад інакший. Дуже важке сполучення з Калуша до Осмолоди. На рахунок їхати цей трек велосипедом мені здається тільки з мітки 10 це можливо, а весь інший час прийдеться нести на собі. Ще було дуже багато туристів і на великих галявинах майже ніде було поставити по зручніше свого намета 🙁 тай погода підвела (дощ, град, вітер, холод собачий).

      • Józek

        Pryvit 🙂
        bilshist opysuvanyh Tvoih shlahiv v Karpatah ya vzhe proihav na velosypedi. Nis na sobi i na Petrosa i na Hoverlu vid storony Zaroslaka(proklynav tyh turystiv, zherep i sebe durnoho 🙂 ). Prosto mene duzhe kortyt shchob zalizty na Syvulu z roverom, navit yakshcho marshrut bude tryvaty dva dni. Vuzki stezhky ne tak duzhe strashni – yakyis dosvid mayu. Prosto hotiv zapytaty chy ce bude povnym bezhluzdiam czy tilky na 50% 🙂

  • Józek

    Pryvit 🙂
    nazhal ne mayu mozhlyvosti pysaty ukrainskoyu, ale mayu nadiu Ty mene zrozumiesh 🙂
    V mene take pytannia – chy realno podolaty ciu trasu za 1, max 1,5 dnia ale z velosypedom(velosyped enduro/DH). Ya rozumiu shcho treba bude trohy rover ponosyty ale yak Ty ociniuesh shans dvoh dosvidchennyh velorideriv? Czy do yakohos miscia marshrutu mozhna doihaty poizdom z np Strya, Lvova, Drohobycha?

  • Катерина Литовченко

    Дуже вдячна автору за чіткий опис маршруту. Скористаюся ним за тиждень. Підкажіть, будьласка, таке: чи з водою в потичках тут така ж сама ситуація, як і на Чорногорі, або ж немає так багато води? Зрозуміло, що на верхах немає. Питання не стосується нанесених на карту струмків. Дякую.

    • Привіт, Катерино. Дорогою по цьому маршруту майже немає потічків, не нанесених на карту. Відповідно до цього, я б формував план по поповненню води згідно карти.

      • Катерина Литовченко

        Дуже дякую за відповідь.

  • Nikolay G

    Хорошая история и красивые фото.
    Очень люблю Карпаты, к сожалению времени всегда не хватает на многодневные походы, остается одно – рассматривать фото карпат.

    Прошу сильно не ругать, поделюсь ссылкой: http://vk.com/if_city_nature

  • Nazro Za

    Доброго дня, підкажіть чи на 1-4 травня реально там пройти по цьому маршруту? Рівень не новачки але і не бувалі))

    • Привіт. Снігу цього року більше ніж завичай, тож пройти можна, але я б радив як мінімум мати снігоступи.

    • Денис Скоморох

      прочитай вот эту тему на тревэле, многие вопросу по весенним Горганам проясняться http://travel.org.ua/forums/viewtopic.php?f=20&t=103183

    • Nazro Za

      Даю відповідь сам: пройти не реально. думаю і 9-10 буде важко. Снігу ще багато, то ж або готуйтесь на тяжкі переходи або вибирайте легші стежки)

  • Taraskins

    Чудово описаний маршрут, дякую за таку корисну працю. Однак дуже просив би Вас відповісти на кілька запитань. Хочемо з дівчиною удвох вирушити по даному маршруту з 12 по 15 червня. В мене є досвід дводенних походів по Чорногорі (ПІЧ, Говерла). В дівчини тільки одноденні виходи. Які в нас шанси вкластися в чотири дні, і чи не буде великих проблем з погодою в таких ранніх числах літа. Ну і можливо будуть ще якісь поради, застереження для не дуже досвідчених туристів. Бужемо щиро вдячні за відповідь.

    • Привіт. За гарної погоди вкластися в 4 дні шанс є дуже хороший. Варто лише визначитись, чи ви в перший день викладаєтесь і йдете до Боревки, чи напружуєтесь після Боревки і йдете до озера за один день.
      З погодою на 100% сказати важко. Дивіться прогноз за 2 дні до виходу. Загальна тенденція тоді вже буде відома.
      Якщо дощі з грозами, то хребет Сивуль можна обійти траверсом з Півіденно-Західної сторони. Краєвиди на тому траверсі фантастичні.

      • Taraskins

        Дуже дякуємо за поради. Власне ми так і планували, зі свіжими силами першого дня дойти до Боревки, але боїмося, щоб вистачило нам снаги на такий довгий перехід. Головне, щоб з погодою пощастило.
        Ще раз дякуємо Вам за відповідь.

        • На здоров’я! Якщо виникнуть додаткові питання – звертайтесь. Правильне зауваження про погоду. Якщо не буде сильних дощів, дойдете.

          • Taraskins

            Ну от, дивлюсь на прогнози погоди і беруть мене сумніви, вирушати з п’ятниці на Осмолоду, чи відкласти похід до кращих часів. Що б Ви порадили, Антоне?

          • Нічого надзвичайного по погоді не бачу. На висоті температура буде на 5-7 градусів нижча, ніж показує прогноз. Грози тільки в понеділок, коли ви вже скинете висоту. Прогноз може змінитись, але зі знаннями про поведінку під час грози – все можна пережити. Та остаточне рішення – за вами;)

          • Taraskins

            Злякалися власне грози, так як на багатьох сайтах прогноз показував дощі з грозами на ці дні. Проте всетаки прийнято рішення завтра вирушати. Отож побажайте нам успіху, приїдемо – відпишусь))

          • Успіхів, Тарасе! Чекатиму вражень з походу!

  • Taraskins

    Ну от ми і повернулись. Маршрут чудовий, красоти неймовірні. Ми йшли чотири дні, хоча реально було пройти і за три. З погодою також дуже пощастило, дощ з грозою падав кожної ночі, однак дні були сухі та сонячні. Дуже дякуємо Вам за поради та чудовий путівник!

    • Тарасе, дякую за відгук! Радий, що погода дала вам можливість сповна насолодитися природою і горами!

  • Stas

    Привіт! Як найкраще дістатися до Осмолоди зі Львова?

    • Taras Mashlyanka

      Якщо пріоритетом є швидкість добирання – то таксі з Франківська, ціна зараз в районі 700-800грн (це ціна за 8ми місний бус, але сумніваюсь що за легкову захочуть менше), час ~2.5-3год. Бюджетний варіант – це маршрутка Калуш – Осмолода, в сам Калуш теж можна доїхати маршруткою зі Львова.

      • Тарасе, дякую за допомогу з відповіддю!

        • Taras Mashlyanka

          Прошу) Перед Осмолодою ще є пластовий табір, можливо в пластунів є якісь лайфхаки з добирання туди?

          • Може, але поки пластуни мовчать:)

    • Павло

      їздили з другом рік назад таким маршрутом:
      Львів – Калуш
      Калуш – Осмолода
      тоді був зі Львова автобус наче о 5й чи пів 6ї ранку і вже о 7:40 були у Калуші
      До Осмолоди маршрутка їхала 3чі в день:
      -приблизно о 8й, 10й ранку і десь біля 1ї години дня

      2ва рази щастило попасти з одного автобуса на інший
      навіть не було часу щоб ноги розім’яти)))

    • Стасе, цілий список варіантів від читачів блогу тут: https://www.facebook.com/propohody/posts/873985182669846

      • Stas

        Дуже вдячний всім за допомогу!:)

    • Олександр Пушик

      Можна ще з Івано-Франківська до Перегінська. А там чекати на автобус з Калуша.

  • Юрій Пристаєцький

    ПривітАнтоне )!У Вас крутезний блог що вам велика подяка))))Хотів запитати у Вас що до харчування на маршруті – яку схему вважаєте оптимальною по вазі і кпд?Що самі використовуєте, і що порадите на похід 5-7 днів?

    • Олександр Пушик
    • Юрій, дякую за комплімент!
      Стосовно харчування мені особисто подобається в перший день балувати себе чимось смачним і важким, а далі мюслі (вівсянка + сухофрукти + горіхи) на сніданок, снікерси, горіхи бутерброди на перекуси і гречка або кус-кус з сирокопченою ковбасою та пармезаном на вечері. Плюс, все цікаве, що мало важить, але є поживним теж беру. Тиму M&Ms, чіпси компактні якісь, типу Прінглс. Також, якщо проходжу через населений пункт, то не пропускаю можливості поїсти в кафешці. Зазвичай це дуже дешево і смачно.
      На 5-7 днів можна особливо не заморочуватись співвідношенням жири-білки-вуглеводи, бо за такий час страшного нічого не відбудеться.

  • Олена Коломієць

    Привіт! Скористались вашим маршрутом. Дуже дякуємо за детальний опис:)
    Пройшли за 4 дні(погода нас таки підмочила). Краса надзвичайна, купа вражень))
    Фотозвіт тут: https://vk.com/album-64073296_199685888
    Дякуємо ще раз!:)

    • Олено, дякую за відгук! Радий, що гори вас позитивно вразили:)

  • Віктор

    Олена Коломієць, я сподіваюсь, що надписи на камнях з назвою вашої спільноти ви після фотографування стерли…Уявіть собі, на що перетворяться Карпати, якщо кожна компанія буде залишати такі автографи.

  • Archibald Chernyavsky

    Спасибо за детальный маршрут! Мы психанули и прошли его за три дня, хотя сами не супер-асы + тащили с собой новичков. Один день топали 12 часов, явный перебор. Дня 4 оптимально. С Великой Сивули уже спускались после заката, с фонариками, ничего, все дошли целыми-живыми.) Отличная сухая погода вышла боком (дождей не было пару недель): ручей рядом с тур.домиком, на который мы так расчитывали, высох и превратился в стоячую лужу с глинистой водой. Пришлось черпать по одной кружке и фильтровать воду и обрабатывать таблетками для очищения. Урочище Рущина – просто бомба! Там можно смело провести дополнительный день, просто поваляться на природе, покайфовать на поляне 🙂 Всем нескучных походов!

  • Олена

    Повернулась кілька днів тому.
    Пройшли маршрут за 2 дні, через погодні умови. Лив дощ і всю дорогу був густий, непроглядний туман. Ночували на перевалі Боревка. Більшість речей змокло, ніч була довга та холодна. Але вражень вагон. Прекрасний досвід. Обов’язково підемо ще раз влітку, щоб сповна насолодитись надзвичайной красою цих місць.
    На полонині Рущина збив з пантелику вказівних на кінець Горган, під яким була мітка маршруту. Одне з другим ніяк не пов’язано, на вказівних не звертайте уваги.
    Опис маршруту чудовий. Дякую.

  • dembitsky

    дуже гарний маршрут по враженням і краєвидам ! Ходили перший раз спішили переживали тому вклались за 3 дні, Якщо є в вас час розтягуйте задоволення 16-17 км в день то трохи важко там дійсно є на що подивитись. https://www.youtube.com/watch?v=e1tLhQFsmFU

  • Вiталiй

    Дякую за детальной опис маршруту! Йшов вдвох з дружиною 5-7 травня 2016 року. Почитавши вiдгуки, вирiшив починати з Староi Гути – набагато простiше добирались з Франкiвська, анiж до Осмолоди, а по вiдстанi i набору висоти практично iдентичний описаному. Маршрутка на Гуту йде з автовокзалу близько 2,5 години. Перша стоянка – пiд Середньою, друга – на Рущинi, третя – бiля озера з водоспадом. Першого дня було сонце, дощ, град, наступного – виключно сонячно, що дозволило загорiти та зробити тривалий перехiд, третьего дня – снiг, град, дощ, туман… Горгани на посадку травня фантастичнi! Погода мiняэться за 5 хвилин))) На пiвнiчних схилах траверсу Високоi лежало чимало снiгу, пiд яким частенько попадалась альпiйка… Трiшки незручно))) Для першого у життi походу в Карпати – рiвень вражень та емоцiй зашкалив! Наступного разу цим же маршрутом у зворотньому порядку))

  • Bohdan Stafeychuk

    Дуже мальовничий маршрут. Пройшли за 4 дні і не втомились.
    Тут фото та відео-ролик з мандрівки:
    http://staf.org.ua/central_gorgany/

  • Dmytro Rudnitskikh

    Сходили по цьому маршруту в червні 2016 року. Було 10 людей, декілька людей перший раз. Маршрут чудовий і дуже різноманітний: багато хребтів, лісу, полонин, вверх, вниз. Були і стоянки як в лісу, так і на галявинах. Єдина проблема маршрути – мало води в перші дні.

  • Volodymyr Pavlyuk

    Якщо я правильно зрозумів з опису, то ділянок з жерепом нема і весь маршрут — це промаркована стежка. А тепер питання: наскільки реально пройти його за один день? Відстаней, набору висоти та каміння я не боюсь, але чи є щось, що могло б сповільнити мене?

    • Привіт. Так, це маркована стежка. За один день, як на мене, реально, якщо раніше бралися подібні відстані і набори висот. Вийде близько 15 ходових годин. Сповільнити може погода. За дощу темп значно впаде, бо каміння стане слизькішим, а спуск від полонини Боярин до озера Салатрук стане глиняною ковзанкою.

      • Volodymyr Pavlyuk

        Мене найбільше хвилює жереп, бо через нього будеш йти повільно, незалежно від фізичної підготовки і погоди. Але оскільки тут хороша стежка, то жереп не є проблемою.

        Маю дурну ідею пройти від Мислівки до Бистриці за два дні. Такі собі горгани-рейс 🙂

        • Тут з жерепом проблем не буде, якщо не вирішиш з Мислівки по самому гребеню Аршиці йти:) Ідея кльова, враження гарантовані:)

  • Swatoslaw Nayda

    Підскажіть будь ласка як зі львова добратися, до воловця бачив є поїзд а звідти не підскажете чи є маршрутки і коли відправляються. Буду дуже вдячний

  • Swatoslaw Nayda

    Підскажіть будь ласка як зі львова добратися, до воловця бачив є поїзд в звідти не підскажете чи є маршрутом і коли відправляються. Буду дуже вдячний

    • Привіт! Як з дстатись з Воловця – не знаю. Зі Львова їхати на Івано-Франківськ, далі маршрутками, як описано в маршруті;) Та, думаю, ціна і час відправлення з часу публікації статті могли змінитися.

  • Настя Бібель

    Є альтернативний шлях добирання. Львів-Стрий (електричка), Стрий-Калуш (електричка), а вже аж тоді автобусом до Осмолоди 🙂 Бо якщо їхати до Франківська і звідти на Калуш, треба буде трохи вертатись назад. Ну і звісно, є прямі автобуси Львів-Калуш, якщо потрібно зекономити час.

    • Настю, дякую за варіант!

    • Oleg Doob

      Це якщо добиратись зі Львова. А якщо з Києва, то тільки на Франківськ як найкоротший варіант.

  • Denis Fedkovich

    привіт… планую на найближчих вихідних іти по цьому маршруту… можливо знаєте які кліматичні умови зараз на горганах…дякую

    • В нас інформація динамічно змінюється навіть залежно від часу доби:) Тому краще за все подивитись добрий прогноз:)

  • Анатолій Мотієнко

    Добрий вечір) Плануємо пройти за 4 дні. Що порадите, пройти з 3 до 10 точки чи з 6 до 13 за один день?

    • Привіт, Анатолій! Я б йшов з 6 до 13. Перші дні – розминка, далі навантаження. Але ще подивіться на погоду. Йти довші відстані краще в добру погоду. Тим паче, що на спуску до озера дуже слизько. Трекінгові палиці не забудьте 😉

      • Анатолій Мотієнко

        дякую за відповідь)

  • Валентина Суровцева

    А какую карту порекомендуете купить?

  • Dany Tkachenko

    Доброго дня! Цікавить ситуація з наявністю мобільної мережі на маршруті. Не підкажете, як там з цим ділом?

    • Привіт! Коли востаннє там був, ловило з Ігровця. Далі – без зв’язку. Але це інформація мінімум 4 річної давнини. Можливо, зараз вже додали вишок.

  • Dany Tkachenko

    Ще раз вітання! Повернулись щойно з цього маршруту. Маршрут з тих сильніших і прекрасніших. Дуже мальовничий і доволі цікавий. Пройшли за три дні. Приїхали до Осмолоди останнім автобусом. Захід сонця нас зустрів ще на високій, проте до Ігровця ще дійшли і там ж заночували. Якщо маєте пальник та невеликий намет(ми мали тримісний), то можна ночувати поблизу вершини в своєрідних кам’яних окопах. Вітер не пропускають, особливо місце для кухні. Спали на камінні з жерепом, але твердо не було. Друга ніч вже аж поблизу водоспаду. Все дуже круто, якби не спека в 35 градусів і фактична відсутність вітру на хребті.
    Дякуємо за чудовий опис, став у пригоді!
    Всім гарних подорожей!

    • Привіт! Дуже дякую за відгук! Радий, що похід сподобався!

  • Володимир МДС

    Добрий день! Ваш інструктаж прочитав, карту Центральні Горгани видавництва Асса купив. 🙂 Разом з кумом на вихідні до Дня Незалежності плануємо повести дітей в гори. Планували дводенний похід з однією ночівлею. Хочемо піднятись з Осмолоди на Сивулю і потім повернутись назад в Осмолоду. Прошу підказати чи реальний план з огляду на те, що в поході будуть приймати участь двоє дорослих і восьмеро дітей (вік від 8 до 19 років). Всі учасники марш-кидка – відверті чайники, хоча ніби в більш-менш придатній фізичній формі. 🙂 Чи достатньо маркований маршрут? Чи можна вирушати самим без провідника? Якщо б були тільки старші в поході – питань немає, якось дали б собі раду. З того огляду що будуть приймати участь діти (колись же ж треба починати) – хотілося б зібрати максимум інформації. Наперед вдячний.

    • Привіт! Бачу, що вже не актуально, та все ж відповім. З дітьми, особливо коли їх декілька, варто бути готовим до будь-чого. Я в такому випадку не можу давати рекомендації, бо не можу передбачити поведінку дітей і їх реакцію на перший похід в гори. Я б аж на Сивулю на два дні не йшов.

  • Denis Fedkovich

    привіт…) підкажіть будь ласка, на ділянці від полонини Рущина до с.Бистриця є будиночок щоб переночувати…? приблизно в районі полонини Боярин або ближче до водоспаду…)

  • Лена Михалёва

    Привіт. Дякую за інструкцію. Пройшли цей маршрут з 28.04.18 по 01.05.18 за 4 дні. Ми поєднали день 3 та день 4, тобто з точки 6 до точки 13 пройшли за день. Рівень навичок- початківці.
    Дорога промаркована, але у звязку з завалами дерев та розростанням жерепу маркування не видно, тому радимо для тих, хто вперше у цих краях, не поспішати і відслідковувати маркери. Стежки ще не чистили від завалів, тому дереваинеобхідно перестрибувати, підлазити або обходити.
    На північних схилах є сніг, тому при підйомі на Високу після жерепу є відрізки шляху зі снігом та після руйн перед сходженням на Сивулю.
    З Калуша перший автобус до Осмолоди їде в 07-45, їхати 2 години.
    Дуже гарно. Раджу.
    Пригоди чекають…

    • Khrystyna Prysiazhna

      Дякуємо за відгук! Тим, хто вперше йтиме цю частину маршруту буде корисно 🙂

    • Клим

      Доброго дня. А не підкажите з Бистриці автобуси у котрій годині йдуть і куди. Чи як ви з Бистриці добирались

  • Анатолій

    Доброго дня, скажіть, чи можна пройти з Бистриці на малий Горган, Синяк?

  • Nicolas Cageee

    Доброго дня! Плануємо пройти за 4 дні(3 ночі). Склали маршут таким чином: 1-3, 3-6, 6-10, 10-14. Чи є кращі комбінації? І ще питання про воду, всі джерела наявні, які описані в місцях про ночівлі, підскажіть будь ласка! Дякую