Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Тривалість: 3-4 дні; 40,9 км
Маршрут: с. Осмолода — г. Грофа (1748 м) — г. Пареньки (1735 м) — г. Мала Попадя (1598 м) — г. Попадя (1740 м) — г. Коретвина (1671 м) — траверс г. Петрос — р. Петрос — р. Лімниця — с. Осмолода.

 

[Опис і фото]
[Як дістатись]
[Путівник]
[Графік висот і відстаней]
[Карта, GPS-трек]
[Фотографії з маршруту]

 

Опис маршруту

Найважче завдання на цьому маршруті – дістатися до його початку, села Осмолоди Рожнятівського району Івано-Франківської області. Але щойно ви потрапите сюди і почнете пішу частину походу, всі проблеми зникнуть, лишивши пособі ледь помітний відбиток в глибинах вашої свідомості.

Навіть орієнтування на місцевості, яке, зазвичай, потребує зосередженості та прийняття відповідальних рішень, не вимагатиме великих зусиль, адже шлях на маршруті маркований більш ніж просто добре.

Наприклад, в перший день походу ви зустрічатимете на частині шляху такі мітки:

До речі, якщо розмова вже зайшла про дні, то варто зауважити, що їх кількість для проходження дистанції сильно залежить від вашої підготовки та цілей походу. Якщо ви – новачок серед туристів-рюкзачників, або ж просто вирішили розслабитись і нікуди не поспішати, то 4 дні – це ваш час. Якщо ж строки походу обмежені, а у вас наявний відповідний досвід, то шлях можна без зусиль пройти за 3 дні. За умов вибору легкохідного способу подорожування та наявності за плечима з десятка походів є шанс перетворити цей маршрут в похід вихідного дня. Але не переоцінюйте свої сили, плануйте розумно!

Тепер повернімося до нашого шляху.

Вже з перших кілометрів природа почне вас затягувати. Річки, струмки, крутий підйом, найрізноманітніші варіації стежок поглинуть всю вашу увагу і стануть основною темою розмов за вечерею в затишній туристичній хатині між вершинами Грофи та Коня Грофецького.

Такі стежки чекають вас в перший день:

І, звичайно ж, уже з перших сотень метрів підйому вам відкриються красиві краєвиди із сусідніми вершинами.

Підкорити першу гору ви зможете зранку на другий день походу. Це буде Грофа, крутий підйом на яку не дасть змоги сильно розігнатись. З кожним наступним кроком перед вами поставатимуть все нові й нові гірські пейзажі.

Із набором висоти горизонт втікатиме все далі, відкриваючи щораз все більш захопливі пейзажі, а вид із самої вершини перевершить всі ваші очікування. Правда, тільки за гарної погоди:)

Після Грофи дорога спускається на полонину Плісце, а далі знову прямує вгору на Паренки. Вузька вирубка на відрозі хребта і є та дорога, якою вам потрібно підніматись.

З другого дня маршрут пролягатиме Східно-Карпатським туристичним шляхом. Йому відповідає біло-червоне маркування.

Після спуску з Грофи можна влаштувати привал поруч із туристичним притулком на Плісці, розташованим за 400 метрів від стежки. Вказівники не дадуть пройти повз нього. Поруч із притулком ви знайдете джерело.

Для ночівлі є непогана місцина між вершинами Пареньки і Мала Попадя. За водою до найближчого джерела доведеться прогулятись 900 метрів, дотримуючись такого маркування:

*Важливо! За даними на липень 2017 року від читачів блогу – згаданий струмок пересох. Тому на Плісці запасіться водою на 2 дні мандрівки!

Третій день походу буде найважчим. По-перше, через найдовшу відстань переходу – 12,4 км. По-друге, в цей день доведеться подолати три вершини та одну траверсувати. І, по-третє, води на маршруті не буде аж до місця ночівлі. В принципі, за 750 метрів від стежки трапиться одне джерело, але зайві півтора кілометри нам сьогодні ні до чого. Тому візьміть з собою достатню кількість води вже зранку.

Отож, перша за планом – гора Мала Попадя. Вершина повністю покрита заростями альпійської сосни (жерепу). Проте добре прокладена стежка зекономить ваші зусилля у подоланні цієї перешкоди.

Наступна вершина – Попадя. На ній вперше зустрічається прикордонний стовпчик колишнього Польсько-Чехословацького кордону.

Далі – вершини Коретвини і Петроса, які добре проглядаються із Попаді.

Після траверсу останньої вершини починається тривалий спуск вниз до чорничних галявин і місця ночівлі на березі річки Петрос.

На четвертий день припадає 9,5 км шляху по ґрунтовій дорозі спочатку вздовж річки Петрос, а потім – річки Лімниці. Цією дорогою ви вийдете до Осмолоди, завершивши тим самим маршрут.

 

Як дістатись

З Івано-Франківська:
на таксі. Від залізничного вокзалу до села Осмолода (вартість сильно залежить від кількості учасників походу і вашого вміння торгуватись. Від 250 грн. за машину, час в дорозі 2-2,5 години).
– на маршрутці. Спершу від автостанції, яка знаходиться біля залізничного вокзалу, доберіться до кінцевої зупинки в Калуші (10 грн., час в дорозі 40-60 хв., відправка кожні 10 хв.). Далі маршруткою Калуш – Осмолода (24 грн., час в дорозі 2:20, відправлення з Калуша о 7:50, 10:50, 14:15).

Зворотна дорога:
– відправлення маршруток з Осмолоди в 10:20, 14:00, 17:00.

 

Путівник

Від автобусної зупинки в Осмолоді (1) прямуйте на південний-захід по ґрунтовій дорозі. Перейдіть автомобільний міст і на роздоріжжі поверніть праворуч. За 1 км з лівого боку ви побачите табличку «Джерельна вода», за 15 метрів від неї знайдете джерело (2).

Набравши води, продовжуйте рухатись ґрунтовкою наступні 570 метрів до роздоріжжя. Тут ви побачите вказівник із напрямками маршрутів. Оберіть крайню ліву дорогу (зелений маршрут на гору Грофа). Не сплутайте потрібну дорогу із тією, яка ліворуч вказівника бере різко догори! Вам потрібна та, яка відходить від роздоріжжя ще лівіше. Рухайтесь нею 3,2 км.

Подолавши цю відстань, ви потрапите на наступну розвилку. На дереві праворуч будуть чергові вказівники маршрутів. Виберіть той, який має назву «Екологічна стежка навколо г. Грофа» і прямує дорогою праворуч.

Перший кілометр підйому буде дуже крутим. Під час сходження нагору доцільно робити періодичні зупинки для відпочинку. Згодом стежка зробить різкий поворот праворуч, потім ліворуч і далі потягнеться плавним підйомом. Після згаданого лівого повороту буде роздоріжжя. Маркування поведе вас потрібною лівою стежкою.

За 1,8 км ви вийдете до дерев’яної хатини. Це туристичний притулок «Під Конем Грофецьким» (3). Тут можна залишитись на ніч. Якщо хатина буде зайнята, то за 130 метрів у північно-східному напрямку розташована галявина, на якій можна розмістити намети.

За водою найкраще спуститись до струмка (4), який знаходиться в північному напрямку за 600 метрів від хатинки. Іти потрібно стежкою з червоно-білим маркуванням. Поруч із самим притулком також є два джерела (позначені на карті і на треку як «слабке джерело» і «слабке джерело 3»), але вони дуже слабкі і вода в них застоюється.

Після ночівлі починайте підйом на Грофу (5). Для цього потрібно рухатись стежкою із червоно-білим маркуванням на південь. Відстань до вершини становить 1,4 км і дорога займе близько години часу.

З Грофи спускайтеся дотримуючись того ж червоно-білого маркування. Стежка із вершини прямує на південь. Пройшовши нею 920 метрів, ви вийдете на роздоріжжя. Ліва стежка виведе вас до туристичного притулку «Плісце» (6). Якщо ви втомились і хочете зробити привал, то спускайтеся 400 метрів до притулку, слідкуючи за відповідними вказівниками. Поблизу є столики і джерело, де можна поповнити запаси води.

Після відпочинку повертайтесь на Східно-Карпатський туристичний шлях (стежка з червоно-білими позначками) і продовжуйте рухатись нею в південно-західному напрямку. За 2,2 км від розвилки ви вийдете на гору Паренки (7).

Не звертаючи нікуди з «червоно-білої» стежки, йдіть 2,5 км. Вийшовши на полонину (8) з місцями для вогню і наметів, залишайтесь на ніч. Питну воду ви знайдете в струмку (9), до якого від місця ночівлі всього 900 метрів. Стежка до струмка прямує в південно-східному напрямку і промаркована біло-синіми символами (десяте фото з опису маршруту). *Важливо! За даними на липень 2017 року від читачів блогу – струмок пересох. Тому на Плісці запасіться водою на 2 дні мандрівки!

Зранку наберіть води з запасом на весь день і знову виходьте на Східно-Карпатський туристичний шлях. Рухаючись ним, ви вийдете на вершину Малої Попаді (10), а потім – Попаді (11).

Через 1,3 км від Попаді ви вийдете на перетин стежок. Якщо необхідно поповнити запаси води, рухайтеся стежкою в північному напрямку. За 700 метрів вона виведе вас до потічка. Якщо ж води достатньо, ідіть біло-червоним маршрутом прямо, повз невелику відкриту місцину для наметів (12) в напрямку гори Коретвина (13).

Перехід від гори Коретвина до гори Петрос відбувається практично без зміни висоти. Петрос залишиться праворуч від вас, а стежка почне спуск донизу. Не забувайте слідкувати за біло-червоними мітками, вони знову з’являться, щойно стежка зайде у ліс.

Незабаром ви опинитесь коло вирубки лісу з лівого боку від вас. Тут слід уважно стежити за дорогою. Щойно ви вийдете з лісу і побачите відкриту галявину праворуч, звертайте до неї. На замітку: внизу, за галявиною, ви повинні побачити злиття річок Петрос і Студенець, а за ним – початок ґрунтової дороги. Вам потрібно перейти вбрід обидві річки (влітку вони досить мілководні) і рухатись далі по дорозі. Якщо ж ви пропустите вказану галявину і продовжите рух, не звертаючи на неї, вам доведеться двічі переходити вбрід більш повноводну річку Згонилів.

За 750 метрів від початку ґрунтової дороги, ліворуч, поруч із річкою, буде гарне місце для ночівлі (14). Розбивайте свій табір тут.

Зранку продовжуйте рухатись ґрунтовою дорогою, орієнтуючись за маркуванням маршруту. За 5,1 км ви вийдете до Т-подібного перехрестя. Повертайте ліворуч.

Пройшовши 3,2 км, праворуч від дороги ви зауважите підвісний пішохідний міст (15). Навпроти мосту, з іншого боку дороги, розташований інформаційний щит із картою маршрутів. В цьому місці Східно-Карпатський туристичний шлях звертає через міст на протилежний берег річки. Тоді як нам потрібно триматись попереднього напрямку. Ґрунтова дорога незабаром виведе нас до знайомого автомобільного мосту і автобусної зупинки в Осмолоді (1), звідки починався маршрут.

Якщо ви вирішили подолати маршрут за 3 дні, то зручними місцями для табору будуть притулок «Плісце» (6) для першої ночівлі та невеликий майданчик (12) в сідловині між Попадею і Коретвиною на другу ніч.

 

Графік висот і відстаней маршруту

 

Карта та GPS-трек

Ідеальною для цього маршруту є карта “Західні Горгани” видавництва “Україна. Відпочивай активно”. Всі кольорові маршрути, згадані в описі, позначені відповідними кольорами на карті. Вона також існує в ламінованій версії, яка живе набагато довше.

*Якщо ви купите карту за згаданими посиланнями, ми отримаємо невелику комісію без додаткових витрат з вашого боку.

Також ви можете завантажити з нашого гугл-диска GPS-трек з усіма важливими точками маршруту у форматі gpx – для навігатора, kml, kmz – для смартфонів: завантажити.

Для візуалізації маршрута ми склали гугл-карту:

 

Ще трохи фотографій з маршруту

Переклад маршруту українською – Богдан Гула.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

 • Олексій

  Після стоянки під Малою попадею і аж до р. Петрос питної води по маршруту немає.

  Краще ночувати перед підйомом на г. Мала Попадя, але потім махнути за один день три вершини (г. Мала Попадя (1598 м) — г. Попадя (1740 м) — г. Коретвина (1671 м) ) і спуститись вниз важкувато.

  • Олексію, чи ти ходив на струмок, до якого веде стежка ліворуч з перехрестя після Попаді? В липні минулого року там була вода.

   Маршрут г. Мала Попадя (1598 м) — г. Попадя (1740 м) — г. Коретвина (1671 м) і спуск вниз дійсно вимагає раннього підйому для тих, хто не любить швидко ходити по горах:) Але цілком можливий для проходження протягом одного літнього дня.

   • Олексій

    Струмка не знайшли, на карті позначок не було, та і на маршруті цей струмок не промарковано (

    • Дядя Вітя

     Підтверджую струмок пересох станом на 15 липня 2017 року.

 • Вія

  Ну, майже по маршруту. Але може комусь буде цікаво почитати, або подивитись фото з тих країв http://lemonist.blogspot.com/2014/07/blog-post_19.html

 • Роман Слюсар

  Доброго дня, скажіть будь ласка де взяти карту цього маршруту(і яку саме(назву))

 • Александр

  Здравствуйте, в этом году хочу сходить с дочерью в поход по Карпатам. Подскажите подойдет ли этот маршрут для путешествия с ребенком 8 лет. Меня смущает участок с подъемом на 3 вершины. Можно ли его как-то разбить на 2 этапа.

  • Александр, все зависит от физической подготовки ребенка. В походах бывает так, что дети скачут впереди всех взрослых, а бывает, что с ними довольно сложно передвигаться в горах.

   Я бы для начала советовал более легкий маршрут, т.к. на этом подъем к седловине между Конем Грофецким и Грофой, подъем на саму Грофу и подъем на Паренки – крутые и усложняются корнями деревьев и камнями.

   Если цель – Горганы, можно прогулятся из Осмолоды через хребет Матагив на вершины Игровец и Высокая, спуститься на перевал Боревка и оттуда вернуться в Осмолоду. Ночевки: 1 – у приюта на хребте Матагив, 2 – перевал Боревка.

   Будь готов, что на вершинах Игровец и Высокая идти придется по каменным насыпям.

   • Александр

    Спасибо за ответ, возможно и выберу другой маршрут. Я с ребенком в Карпатах ходил только в однодневные походы. Самым сложным был подъем на г. Хомяк, один раз поднимались со стороны лесничества, второй от колыбы котороя на перекрестке.
    Скажите пожалуйста, крутость подъемов по этому маршруту сильно отличается от подъема на г. Хомяк со стороны колыбы?
    Если не сильно то май ребенок это преодолеет.

    • Угол подъема похож, но на выбранном маршруте больше препятствий в виде поваленных деревьев, корней, неустойчивых камней. Гора Хомяк – это популярная вершина, где все преграды относительно быстро чистят. А район Осмолоды – самая дикая часть Горган. Но пробовать всегда можно. В крайнем случае, сократите маршрут: поднимитесь до приюта “Под Конем Грофецким” на седловине, а оттуда обойдете грофу по траверсу до приюта Плисце (там проходит маркированная эко-тропа). От Плисце можно спуститься назад в Осмолоду.

 • Ігор

  Доброго ранку! Чи немає можливості поновити графік висот та відстаней? Дякую

 • Артем 89

  Отличное описание. Спасибо. Отличный блог

 • Тина

  Алексей, добрый день! Мы собираемся с 18 по 22 пройти по этому маршруту. Смотрели на разных походных сайтах , погода от дождя до солнечных дней. Не подскажете какой-нибудь наиболее достоверный сайт про погоду.Не появились ли более удобные способы добраться до Осмолод ? Поезд из Киева теперь ходит до Рахова. Спасибо))

  • Привет. В осмолоду по прежнему добираться сложно. Раховский поезд в этом случае комфорта не добавляет. Прогноз погоды смотреть еще очень рано. Я рекомендую глянуть на него за 2 дня до похода, но все равно ориентироваться на синоптиков стоит лишь в общих чертах. В горах погода может меняться быстро и кардинально. Защиту от дождя и теплую кофту взять нужно обязательно.
   Обычно смотрю погоду на Sinoptik.ua, но скорее на ее пороги в рамках нескольких дней, а не на конкретные показатели на день.

   • Тина

    Спасибо большое, Антон))

  • Денис Скоморох

   вот ресурс с прогнозом прямо на вершине Грофы http://www.windguru.cz/ru/index.php?sc=242094&sty=m_spot

   • Тина

    Ух ты! Именно о нем мне говорили, но никто не мог точно сказать как найти. Спасибо))

 • Тина

  уточняю с 18 по 22 июня 2015 ))

 • Тина

  Привет! Сегодня позвонила по объявлению, хотела узнать стоимость трансфера из Ивано-Франковска в Осмолоду. 900 грн. в одну сторону. Потому что дорога из Калуша до Осмолоды отсутствует, сразу заложены деньги на ремонт. Придется отказаться от этого маршрута. Сейчас ищем другой на 3.5 дня с метками и таким же замечательным описанием. Очень вам благодарны за такую работу, заботу о нас , неопытных туристов, стремящихся в горы )))

  • Денис Скоморох

   Мы в прошлом году ехали Львов – Калуш на автобусе (около 80 грн.), потом в Калуше думали пересесть на маршрутку до Осмолоды, но её не оказалось (пятница вечер) поэтому ехали на такси за 350 грн. Дороги там действительно нет. Общественный транспорт или общественный транспорт + такси не рассматриваете?
   Маршрут офигенский: три колыбы, красивые вершины, разные маркированные тропы (и в лоб и траверсом вершины), относительная доступность по транспорту, отсутствие толп матрасников и туристов…

 • Юля

  Підкажіть, будь-ласка, яка ситуація з ресурсами для багаття на цьому маршруті :)? Є чим розпалити чи потрібно з собою носити спеціальні пристрої для приготування їжі? 🙂

  • Олександр Пушик

   Та в зоні лісу завжди є що палити. Але чи не легше купити газовий балон? І не псувати земляний шар лісу.

   • Юля

    Я просто чула, що на великих висотах ростуть лише хвойні кущі (ялівець чи щось таке), які не піддаються розпалюванню. А так я не дуже зорієнтувалася, в яких місцях на цьому маршруті будуть ночівлі (1300-1400 м – це ще не високо? 🙂 )
    Чи не могли б Ви порадити мені, який саме балон можна купити і що ще до нього потрібно (для приготування їжі для невеликої кількості людей)?
    Дякую!

    • Олександр Пушик

     Якщо подивитися на стоянки, які позначив автор в супутниковій проекції, то видно, що всі вони знаходяться в зоні лісу. Справді, на деяких хребтах (напр. Чорногора) крім жерепу(гірської сосни) не росте більше нічого. І деякі групи “туристів”(я б назвав їх інакше, але буде не культурно) роблять кволі спроби розвести вогонь з нещасного куща. Через таких горе-туристів потерпає і озеро Несамовите:”Несамовите в останні роки інтенсивно заростає осокою. Туристи часто залишають на березі або кидають у воду сміття, що сприяє швидкому забрудненню екосистеми озера і росту водяних рослин”. Від себе додам що не раз був свідком, як певні суб’єкти мили свою посуду прямо в озері. В ОЗЕРІ КАРЛ!!!! Просто брали і виливали туди залишки макарону, каші і інших залишків трапези. А якщо подивитися на Свидовець, то взагалі страшно стає. Ті безногі джипери поорали його весь. Там в деяких місцях є по 4 колії. ЧОТИРИ!!!
     Газовий балон можна купити в будь-якому туристичному магазині. Бувають різних об’ємів: 100, 230 і 450 гр. 450 грамового балону вистачає на 3 тижні на двох при умові замочування крупи, 3 кип’ятіннях в день повного jetboil’ла.

     • Юля

      Дякую, Олександр! 🙂
      Будемо шукати)

 • volyniak

  Йшов цим маршрутом 23-26 липня 2015. Похід вдався на славу. Тепер по-порядку.

  Тим, хто добирається зі Львова: найліпший, напевно, варіант – це сідати на перший автобус до Калуша (з Головного вокзалу о 6.15). Ним їхати до повороту на Рожнятів, там пересідати на маршрутку Брошнів-Осмолода (чекати на неї хвилин 5), цим вбивається цілий виводок зайців: ви економите собі нерви, гроші і, найголовніше, купу часу. Таким чином можна бути в Осмолоді вже до обіду.

  Ми йшли чітко по маршруту, який описав Антон (дуже добре, до речі, описав). Підйом до першого притулку (під Конем Грофецьким) дійсно непростий – добре хоч не надто довгий. Оскільки ми хотіли пройти маршрут за 3 дні, то біля першого притулку перекусили і рушили підкорювати Грофу. Підйом на неї здався легшим, ніж підйом до притулку. Переваливши Грофу заночували в притулку Плісце.

  На наступний день, поснідавши, почали збиратися в дорогу. Мій друг потім розказував, що просив Б-га, щоб той дав йому сили нормально пройти (він був вперше). Б-г сил не дав, але дав грозу на півдня )))

  Оскільки другий день ми провели в притулку, а ідея спускатися по кількасот метрів по воду нас не радувала, то на третій день ми мали пройти “трошки” більше. Вийшовши о 8.00 з Плісця, ми о 17.00 були біля місця ночівлі (14).

  Трохи складно було підніматися на Коретвину – стежка там добряче заросла (порівняно з шосе на Грофу))) і доводилось витрачати багато сил не лише на ходьбу, але й на те, щоб прибирати з дороги гілляки жерепу.

  Починаючи з Попаді, нас постійно підганяв грім, який лунав все ближче і ближче.

  Після переходу річок (зовсім неглибоких, до речі) ми пішли по грунтовці і мало не прогавили місце ночівлі. Через кількасот метрів після річки, зліва буде видно велику галявину, яка, щоправда, непридатна для ночівлі, бо вся заросла високою травою і поорана глибокими коліями, які залишила техніка. Не знайшовши там підходящого місця, пройшли трохи далі, проте безрезультатно. Вирішили повернути назад (біля того місця де переходили річку, було місце для стоянки), і знайшли таки місце для ночівлі. Невелика галявина з кострищем та імпровізованим столиком знаходиться з краю великої зарослої галявини. Стежинка туди знаходиться під кутом 45 градусів до грунтової дороги, томи ми її й не помітили спочатку.

  Зранку під дощем пройшлися до Осмолоди і там на нас чекав сюрприз: маршрутки, на яку ми сподівались, не було. Довелося викликати з Перегінська колегу)))

  Підсумок походу: завжди беріть до уваги погоду і памятайте – ви можете більше, ніж думаєте !)

  З.І. Сайт – шикарний!

 • Oleg

  15-17 жовтня йшов по цьому маршруті, ночував «Під Конем Грофецьким» (3), а на другий день майданчик (12) в сідловині між Попадею і Коретвиною, дуже засмутило те що на галявині було дуже багато сміття і що в нас час ще стільки не свідомих людей ходить в гори. Напишу на рахунок маршруток може комусь допоможе. маршрутка з Калуша в Осмолоду відправляється майже без змін, з вокзалу о 7:50, 10:50 і 14:30 ( в дорозі 2 г. 30 хв., ціна 40 грн.), але краще поїхати на посьолок (або ПТУ теж саме) звідти починає рух машрутка, набирає людей по місті і вже потім їде на вокзал, тому якщо ви хочете нармально сісти, краще їхати туди, бо навіть якщо ви придбаєте квиток, а машрутка приїде вже заповнена ви будете стояти (хоча по дорозі багато людей виходить, але і заходить не менше), маршрукти звідти відправляються на 10 хв. швидше ніж з вокзалу. З Осмолоди маршрутки їдуть о 14:00 та 17:00 (хоча водій сказав шо о 14:00 часто маршрутка не їде, особливо вихідні, я також прийшов о 14:00 на маршрутку вона приїхала, а назад не їхала, тому прийшлось чекати наступної) так само з Калуша може не їхати о 10:50, хоча в більшості випадків вона є.

  • Oleg

   помилився 14:40 з вокзалу, 14:30 з посьолка.

   • volodymyr

    як добратися до того посьолка (ПТУ) з вокзалу?

    • Oleg

     з вокзалу в Калуші? з вокзалу туди їздять маршрутки по місту, просто підійдете до любої, запитаєте

     • volodymyr

      дякую. так, я мав на увазі з вокзалу в калуші. якшо є можливість зійти біля посьолка при переїзді маршруткою з франківська – то було б ідеально

     • Oleg

      Я так і їхав з франківська, здається кінцева маршрутки була на посьолку. Правдка не знаю чи всі так їдуть.

     • volodymyr

      дякую. попитаю водіїв, після поїздки відпишуся. скільки раз їздив в осмолоду, а про таку корисну фішку не знав!

     • Oleg

      будь ласка. гаразд, пишіть, можливо шось змінилось)

    • Володя, я, нажаль, не знаю. Може, хтось з читачів допоможе.

    • m0t1k

     з ВОкзалу можна сісти на маршрутку “6” а якщо їдете з франківська на маршрутці, кінцева зупинка якраз і буде початковою щоб їхати на Осмолоду

 • Елена

  Добрый день. Мы прошли по вашему маршруту прекрасный поход с детьми. отличный маршрут подробно описан. Хочу узнать как вы строите график. Мы пишем отчет по походу и хотим защитить его. Кроме этого маршрута мы захватили хр. Матогив с вершинами Высокая и Игровец. Как нам их добавить в график???

  • Привет! График составляется в фотошопе вручную. Ничего сложного с базовыми знаниями программы.

 • Мапа Пригод

  а коли найкраще туди потрапити? хто що знає?

  • Привіт. Найкраще з Червня по Вересень.

 • Мапа Пригод

  організованих операторами турів туди, я так розумію, нема?

  • Привіт. Є і доволі багато. Можна в пошуку забивати Похід Грофа.

 • misha philypchuk

  Ходив цим маршрутом 21-23, #знайдено 22.08 коричневу сумку(фонарік, свічка, компас ітд. ) у підніжжя г.Попадя. Якщо ви власник або вам відомо хто загубив, прошу звернутись.

  • Сподіваюсь, власник знайдеться.

 • Roman Lavryk

  Та я зі своїми учнями це проходжу за 2 ночівлі, Старт 11 в Осмолоді, підйом на Плісце, підйом на Грофу, спуск на маршрут і ночівля на Пареньках, зранку підйом всі вершини по маршруту, спуск на дорогу і годинка 18-19 вечора ми уже в Осмолоді і ночуємо біля моста (2 ніч). Якщо б свій транспорт то ще б виїхали звідти до ночі і без другої ночівлі, а так треба чекати на маршрутку яка біля 11 години зранку їде :))))

  • Roman, ви молодці. Можна і менше дня на цей маршрут витратити, але тоді про відпочинок мова не йде.

 • Роман

  Привіт! Підкажіть щодо маршруту орієнтовно на початок травня. Як зазвичай з погодою, на що розраховувати?)

  • Романе, слід дивитись прогноз. Може бути сніг тільки на вершинах, а може по пояс в ньому доведеться йти:) Ближче до травня буде видно загальну ситуацію по Карпатам.

 • Cergii Viniskii

  Доброго дня. Підскажіть будьласка чи можна по ходу маршрута розводити костри? Звичайно із збереженням техніки потипожежної безпеки. Передивляючись карту я помітив що частина маршруту знаходиться на тариторії заказника. Нехочиться псувати відпочинок виясняючи стосунки з місцевою владою. Дякую.

 • Герман

  https://uploads.disquscdn.com/images/4ca24b8b6f2e4fdf989bf84fe5f2afe7422631c7a58393d2e49189090d6ea888.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/b454c3ddc8b9c9c81900106f1ac51d8e1a34755acbe0b4c3ec5a0cba8d86c728.jpg
  https://uploads.disquscdn.com/images/59880f4b435aeaa8f6c008638411179d1cbc0bca0e083d982543f23b2f24b89d.jpg День добрый!
  Вот только сегодня с поезда вернулся с Вашего маршрута!
  Очень здорово описано, спасибо Вам!)
  Напишу пару моментов, о которых в основном спрашивают в комментариях:
  -До Осмолоды проблем добраться нету! Маршрутки на Калуш от ЖД вокзала каждые 20 минут ходят, а там на автобус успеть. Или такси 750 грн. и вы сразу на месте
  – От Осмолоды первый день двигать вообще не сложно. Если идти за 4 дня, а не как я за 2, то останавливаться на колыбах и спать себе в тепле и под крышей – очень таки прилично)
  – Набор высоты на г. Грофу и г. Паренки – выматывающая часть маршрута, но останавливаясь по чу-чуть на передых без проблем вы покорите эти вершины.
  – Самая сложная часть маршрута, как оказалось были не подъёмы, а тропка вверх после г. Попади на г. Коретвина – тропка проходит через дикие кустарники горной ели, которая впивается вам в рюкзаки, ноги, лицо, колени и т.п. В некоторых местах реально приходилось ползти на четвереньках с рюкзаком, что бы пройти дальше)
  Это, конечно экшн! Так что берегите свои карематы, навешаные снаружи – ель к ним нещадна!
  – В более тёплую пору, когда нету снега, спуск с г. Петрос вы преодолеете без проблем, сейчас же там можно немного сорваться и прокатиться на заднице вниз по склону) Так что стоит быть поаккуратнее и не спешить.
  – Да-да, в мае ещё можно устроить себе горно-карематный сезон, и покататься на карематах с прекрасных заснеженых склонов горы Паренки =)
  Так то не сомневайтесь, покоряйте этот маршрут!
  Он того стоит 😉

  • Іван Федоришин

   Доброго дня. Збираюсь йти наступного тижня цим маршрутом. На вершині багато снігу, потрібно черевики брати чи можна спокійно в кросівках?

   • Герман

    Вечер добрый!
    Снега было мало, и то местами. Немного на самой вершине Грофы, на подьёме на Паренки(мы там на карематах катались), и по дороге на попадю тоже немного. В кроссовках без проблем пройти, ибо снег если и лежит, то на краях склонов, где не успело солнце его ещё растопить.
    Но горы есть горы, мокрая трава, мох, холодный ветер и всюду присущие заросли можевельника!! Дают своё. Поэтому в ботинках маршрут будет все же лучше и комфортнее преодолевать.
    Не ориентируйтесь на тепло в ваших городах в Украине, там – своя атмосфера)

    • Іван Федоришин

     Ну в кросівках все таки зручніше, а від мокрої трави бахіли візьму.

    • Герман, дякую за відповідь!

     • Герман

      Антон, спасибо за хорошее описание! Встретил пару групп туристов, которые шли по описанию с Вашего блога!)

 • Ігор

  Доброго дня! Маршрут зацікавив, планую пройти ним в кінці червня. Хотів дізнатися, чи є ще якісь варіанти доїхати до Осмолоди маршрутками? або ж чи хтось може порадити дешевого перевізника (для 4 осіб десь до 400 грн в сумі)? Проблема в тому, що маршрутка з Калуша о 10:50 у вихідні дні не їздить (так мені повідомила в телефонному режимі оператор з автостанції), а я там буду 28 червня на день конституції, от боюся попасти в просак. Виїжджати о 14:15 – трішки запізно, а на 7:50 можна не встигнути, бо перший рейс з Івано-Франківська в Калуш о 7:10. Хто може щось порадити?

  • Привіт. За 400 грн – навряд. Там дорога відсутня. Швидкість мінімальна. На паливо тільки така сума піде (

   • Ігор

    ок. Дякую) А які варіанти є на 4 дні, щоб мінімально запар було з добиранням до точки старту? просто я вперше йтиму самостійно, до цього я лиш був учасником в комерційних походах (а там в нас завжди автобус заказаний з Івано-Франківська був), от вирішив, що час прийшов самостійно з друзями сходить)

 • Ігор

  Доброго дня! Сьогодні повернулися з походу за даним маршрутом. Хочу подякувать автору за детальний опис, даний маршрут, дійсно, вражає своєю красою. Тепер трішки про саму подорож. В моїй групі було 4 людини, які вперше були в поході, для них ця подорож видалась трішки складною (ми йшли 4 дні), тому раджу підходити до цього маршруту серйозно і не розраховувать на просту прогулку. Ми попали у період сильних дощів, тому була ще одна проблема, якість води, на першій стоянці проблем не було, а от на 2-й, пройшовши 900 метрів ми побачили воду на колір, як бензин, це зрозуміло, що причиною були саме дощі, які вимивали породу, але все ж трішки стрьомно було її використовувати. А в цілому все дуже круто, маршрут вартий того, щоб по ньому пройти)
  Маленька примітка: добирались туди автобусом з Івано-Франківська в Брошнів і з Брошніва в Осмолоду – в дорозі сумарно провели 3,5 години, сидячих місць не було, стояли. Тому назад найняли трансфер, обійшлося це задоволення нам у 1000 грн на 6 чоловік, але воно того варте.

  • Ігоре, дуже дякую за розгорнутий відгук! Щодо води, я раджу для будь-яких походів, навіть для Карпат з огляду на такі випадки, мати з собою легенький і ефективний фільтр для води. 50 грам в рюкзаку будуть непомітні, а користь відчутна. Katadyn BeFree 😉

 • Дядя Вітя

  УВАГА на даному маршруті є проблеми з водою – відсутня або зайвих 800-1800 м ходьби)
  Струмок, до якого веде стежка ліворуч з перехрестя після Попаді пересох (відсутній як такий) станом на 15 липня 2017 року. Рекомендую запасатися водою на два дні біля хатини на плисці.

  • Дякую! Вніс зміни в маршрут і в путівник.

   • Олег Колесник

    Станом на 10.08.2017 струмок між М.Попаддею та Пареньки був потужний. Стежка гарно прорубана після вытровалу

 • Ірина Васильєва

  Велика дяка за маршрут! Ми його пройшли з 24-го по 27 серпня!. Йшли за вашим треком та описом. Хочу повідомити, що вбрід переходити річки вже не треба, там побудували місток.

  • Привіт! Дуже дякую за відгук! Місток – це чудово, особливо після дощів:)

 • Irmchen Von Bergen

  Привіт! Пройшли цей маршрут на цих вихідних, 16-17 вересня. За цим описом склалося враження, що цей маршрут достатньо складний через набір висот та горганське каміння. Проте насправді він виявився легкою приємною прогулянкою по чудово маркованим стежкам. У нас була 1 дівчинка вперше в поході, навіть їй було не важко.
  Маю зауваження щодо довжини маршруту – 41 км це з усіма заходами до струмків. Без заходів – 36.5 км за нашим навігатором, 37 за вказівниками Стежок. Майте на увазі, що від Осмолоди до стоянки під Малою Попаддєю не 19 км, а менше 16. Щодо струмка на цій стоянці – йти 800 метрів, але треба сильно скинути висоту, краще йти по воду з трекінговими палками. Струмок потужний, вода нормальна на смак, але жовтого кольору.
  Загалом – раджу всім пройти цей трек. Мабуть, найкрасивіший в Горганах, при цьому стежка ідеально маркована і доглянута.

 • Roman Kovalenko

  Доброго дня. Пройшли цей маршрут 27-28 квітня. Помітили гарні притулки біля Грофи. Під Малою Попадею вже були втомленими через значний набір висоти за день, тому вирішили не спускатися так далеко за водою, натомість плавили сніг, якого ще вдосталь в цей час. Якість стежок задовільна, сподобались так звані екологічні стежки, вони були чистими та мальовничими. Проте, підйом на Коретвину дуже занедбаний, він заріс жерепом і там тяжко проходити з рюкзаком. Спуск з Петроса був сильно засипаний снігом і стежка з позначками була прихована. Тут блукаючи, ми втратили десь годину часу, хоча і мали навігатор та карту. Також, стежка на спуск з хребта до річок була значно завалена впавшими деревами. Шлях пройшли десь за 16 годин ходу (тобто, без врахування блукання, зупинок чи перекусів), але ми готувались до походу і йшли тільки вдвох. Тут я не погоджуюсь з попереднім коментатором: шлях загалом не можна назвати легким, якщо йти два дні, і якщо є новачки, то варто розбивати на 3 чи 4 дні.
  Походом дуже задоволені, дякую за опис.

  • Khrystyna Prysiazhna

   Дякуємо за відгук!

 • Oleg Mordach

  Пройшов за 3 дні з 28 по 30 квітня. Погоджуюсь з @disqus_2SI4yypSi5:disqus, весною цей маршрут легким я б не назвав)). Маршрут дуже цікавий і красивий. Проте варто добре розрахувати власні сили перед стартом.

  1-ий день, стартував в 13-00 в спокійному темпі (зелений маршрут) Осмолода – Плісце – розбили табір – Ґрофа – Плісце і ночівля 1.

  2-ий день (червоний маршрут): Плісце – Паренкки – під Малою Попадею пішов за водою (і це була помилка, йти далеко, стежка завалена буреломом, вода в струмку коричнувата, краще топити сніг) – Попадя – ночівля 2 на місці де червоний маршрут перетинається з синім.

  3-ій день: натопив снігу і підйом на Коретвину (стежка дуже заросла жерепом, йти можна але дуже вповільнює) – траверс Петроса ( на спуску з Петроса дійсно все засипане снігом, маркування не видно, не знаю скільки б там блукав якби не зустрів в тому місці людей з GPS) – далі спуск мальовничою стежкою серед лісу, бурелом є але не багато – і від річки ~10 км по дорозі до Осмолоди, 17-00 вже в там.

 • Kateryna Myronenko

  Пройшли маршрут за 3 дні з 28 по 30 квітня.
  1 день. Стартували десь о 14. Маршрут Осмолода – під Конем – Грофа – притулок Плісце (ночівля). Перший день був відносно легким з розчищенною дорогою та невеликою кількістю снігу. Під Конем воду ми так і не знеайшли, і довелось 3 години йти “в суху”.
  2 день. Плісце – Паренки – Пападья. Ночівля 2 на перетині синьго та червоного маршруту. Воду шукати далеко не пішли та прийшлось топити сніг на вечір та на весь наступний день. Місце для ночівлі було достатьо для 1-2 палаток.
  3 день. Погоджуюсь з попереднім автором @olegmordach:disqus йти по Коретвиній та траверсувати Петрос була ще та задача. Так як шлях весь заріс, крім того по снігу шукати стежку було нелегко. Дякуючи тому, хто йшов попереду, орієнтувались на сліди. Близько 18.00 ми вже прийщли в Осмолоду.

  Не знаю, як ходити по цьому маршруту влітку с такою кількістю води і відсутністю снігу.)))

 • Roman Razduy

  Підкажіть, будь ласка, а як щодо води, якщо йти маршрут навпаки? Тільки в Осмолоді брати, чи десь є струмки, джерельця?

  • Привіт! Щонайменше в річці Лімниця перед підйомом. А далі – подивись, будь ласка, по треку.

   • Roman Razduy

    Дякую, трек бачив, просто був не певен, наскільки в річці чиста вода)

    • Сильно залежить від опадів. Якщо дощі сильні, вона мутніє.

     • Roman Razduy

      Дякую, то вже по погоді побачу)

 • Привіт. Ми пройшли цей маршрут 4-5 серпня. Суперські краєвиди, дуже дякую за його опис 🙂

  Влітку подолати цей маршрут за 2 дні – це неймовірно важко, тому що там дууууже багато ягод і ще десь наприкінці здоровенний малинник 🙂 Довелось виховувати силу волі.

  Біля “місця для наметів 5” вода є, потужний потік, вода була гарна, без ніяких кольорів, але треба тільки до неї дійти (20 хв в одну сторону). Як зазначила Irmchen, краще йти з палками. На цьому “місці для наметів” комахи жерли нещадно, незважаючи на спрей 🙁 Ті, що були в Конча-Заспі – то просто ніщо в порівнянні з цими.

  Також є вода неподалік від “Місце для наметів, Відкрите”, яке після г. Попадя, але там малесенький потічок, треба довго цідити, і теж йти хвилин 20. Там розвилка на синій маршрут направо, а до води наліво. Цей струмок є на мапсмі, але подалі від червоної стежки, ніж там намальовано.

  • Привіт! Дуже дякую за відгук! З ягодами – таак, то можна ледь не все різноманіття зустріти на різних висотах 🙂