Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Тривалість: 2 дні; 25 км.
Маршрут: село Стара Гута – водоспад Кузьминець – гора Ігровець (1804 м) – полонина Середня – село Стара Гута.

[Опис і фото]
[Як дістатись]
[Путівник]
[Графік висот і відстаней]
[Карта, GPS-трек]

 

Опис маршруту

Я добре розумію, що в сучасному світі похід в гори багатьма сприймається як подія, на яку завчасно береться відпустка чи переносяться вихідні. Водночас, з мого досвіду, для гарної перезарядки, споглядання незрівнянних краєвидів Карпат і відпочинку від цивілізації вам буде достатньо і вихідних. Навіть, якщо ви живете в Києві.

А для того, щоб ви менше зусиль витрачали на підготовку такої мандрівки, а більше на переконання друзів приєднатись до вас, ми знову підготували для вас цікавий маршрут з путівником і порадами.

Більше того, ми детально перевірили його разом з 50-ма читачами, яких запросили з собою в гори на похід в HikeYourOwnHike форматі.

Для мандрівки ми вибрали мою улюблену частину Українських Карпат – масив Ґорґани. Він не такий багатолюдний, як Чорногора чи Свидовець. Його пейзажі з різноманітного за розміром і формою каміння, яке захопили лишайники – унікальна картина, що в Карпатах більше не зустрічається. А пересуватись по цьому камінню – окрема цікава пригода. На додачу, масивні та свіжі смерекові ліси і пречудова галявина для ночівлі.

Добирання до маршруту від Івано-Франківська займає менше двох годин автобусом. Хоча ви без проблем можете їхати машиною, бо маршрут кільцевий і вам не потрібно буде шукати способи повернутись до власної автівки.

Оскільки 50 людей розмістити по машинам вельми проблематично, з допомогою одного з учасників походу ми винайняли автобус, який довіз нас до селища Стара Гута, Богородчанського району, Івано-Франківської області. Вже дорогою до старту ми вирішили, що підійматись будемо шляхом позначеним чорними мітками, щоб в перший день подолати складнішу частину маршруту, яка, водночас, є і видовищнішою. А для спуску на другий день обрали синій маршрут, простіший і коротший за інші.

Аби зрозуміти, про які маршрути йде мова і для доброї навігації в цьому районі радимо придбати карту Центральні Горгани (звичайну чи ламіновану) видавництва АССА.

Перш ніж повернути з сільської грунтовки в гори, ми відхилились від стежки на 200 метрів і поглянули на невеликий водоспад Кузьминець, де набрали води для денного переходу.

І, після повернення на маршрут, почали підйом по затишному буковому лісу.

Оскільки ми рухались незалежно, кожен в своєму темпі, було приємно час від часу пересікатись і спілкуватись з різними мандрівниками нашої компанії.

Дуже швидко картина лісу змінилася, і з-під буків стежка втекла до височенних смерек.

Дорога згодом вивела нас на полонину Плайок з прохолодним джерелом (в серпні пересихає) і захоплюючими краєвидами на сусідні хребти. Це відмінне місце для перепочинку і перекусу.

Далі нас чекав крутий підйом серпантином лісової стежки, що вивела до першого ґорґанівського каміння, а потім, поміж жерепом, побігла до Ігровця.

Пласка вершина Ігровця – місце постійних вітрів і казкових краєвидів. В добру погоду звідси видно всі Західні Ґорґани, а з іншої сторони – Східні Ґорґани аж до вершини Хом’як.

Дві гострі вершини на півдні – це Велика і Мала Сивулі, найвищі вершини масиву Ґорґани.

Наступну гору на маршруті, Висока, ми обійшли траверсом, щоб за нею повернути на стежку, яка веде до полонини Середня.

Діставшись полонини, ми розклали на ній свій яскравий табір і поринули у обговорення найрізноманітніших тем: гори, спорядження, мандрівки, бізнес.

А природа в той час продовжувала дарувати нам все нові і нові можливості для гарних фото.

В якийсь момент нам довелось повернутись по дівчат, які збились з дороги і заблукали в жерепі на схилі Високої. А по поверненні в табір ми ще довго спілкувались в затишному колі, доки всі, по одному, не розбіглись по власним наметам в пошуках сну і відпочинку.

Зранку ті, хто мав бажання і сили, збігали на гору Середня. А ми з Христиною присвятили вільний час збору брусниці, якої на схилах тамтешніх гір просто безмежна кількість.

Пообіді склали своє житло і рушили вниз, до цивілізації.

Зворотня дорога до села синім маршрутом поділяється на два етапи. Перший – крутий спуск по лісу, без особливих перешкод. Другий – полога ґрунтова дорога з п’ятьма-шістьма бродами, на яких варто бути вкрай уважними, перебираючись через річку по вологому камінню чи по перекинутих через русло стовбурах дерев.

Після швидкоплинного спуску ми дочекались автобуса на травичці в затінку дерев і рушили до Франківська, звідки всі знову порозбігалися по своїм містам і роботам.

Отаку кількість прекрасного можна побачити лише за два вихідні дні. І аж таку кількість мандрівників можна витягти в гори, надавши нічого більше крім елементарного приводу вибратись з дому.

Запрошуйте друзів в гори. Даруйте друзям гори. І вчить друзів відпочивати в горах. 

І обов’язково розкажіть їм про культуру поводження в горах #LeaveNoTrace. Пам’ятайте, після вас в горах має лишитись ще менше сміття, ніж було до того, як ви розпочали власний похід.

 

Як дістатись

З Івано-Франківська:

– автобусом Івано-Франківськ – Стара Гута. Відправляється з автостанції #3 (вул. Гетьмана Івана Мазепи 162). Час відправленя 08:20, 10:20, 11:00, 12:50, 14:50 (крім Сб), 15:50 (крім Нд), 17:30, 18:30. Час в дорозі – 1:40, вартість на травень 2018 року – 47 грн. Уточнити розклад і купити квитки онлайн можна тут. До автостанції #3 від залізничного вокзалу можна дістатись автобусом #28 (відправлення з зупинки через дорогу від залізничного вокзалу кожні 15 хвилин, час в дорозі 30 хвилин, вартість 4 грн).

Зворотня дорога:

– автобусом Стара Гута – Івано-Франківськ. На шляху туди, в Старій Гуті, уточніть години виїзду до Франківська. Час в дорозі 1:40, вартість на травень 2018 року – 50 грн.

 

Путівник

Увага! Частина маршруту #13 проходить відкритим хребтом. Уникайте перебування на відкритій місцевості в грози. Перевіряйте прогноз погоди і знайте, як реагувати на наближення грози.

Початок маршруту – кінцева зупинка автобусу Івано-Франківськ – Стара Гута. Біля неї є магазин, де можна докупити продуктів. Від зупинки прямуйте грунтовою дорогою, що йде на південь. Через 1,6 км синій маршрут повертатиме праворуч. Ігноруйте цей поворот і йдіть далі ще 300 метрів. Тут праворуч повертатиме чорний маршрут. Але не поспішайте йти і туди. Попереду на грунтовці побачите міст. За десяток метрів до мосту ліворуч є спуск до водоспаду. На спуску будьте дуже обережні, він завжди слизький.

Набравши води повертайтесь на грунтовку і рушайте маршрутом з чорним маркером. Через 3,7 км тропа виведе вас на полонину Плаєк. Тут в 150 метрах на північ є джерело. В серпні воно може бути сухим. Якщо вода є, можна поповнити запаси або замінити нагріту прохолодною.

Продовжуйте рухатись за червоним маркером. Через 3 км від полонини Плаєк, після стрімкого підйому лісом, стежка поведе до вершини Ігровець вже по горганівському камінню. Будьте дуже обережні. Часом воно нестійке, тому рухайтесь акуратно і користуйтесь трекінговими палицями як додатковими точками опори. Після дощу каміння може бути слизьким.

Від початку кам’яної стежки до вершини Ігровець – 2,5 км. Дійшовши до вершини, продовжуйте рухатись ще 350 метрів на північний-захід. Тут ви вийдете на маршрут з червоним маркуванням. Йдіть ним на північ.

Вершину Висока обходьте траверсом ліворуч. Можна забігти і на саму вершину, тоді після сходження, поверніться на стежку, як і заходили.

Після траверсу вершини Висока побачите вказівник. Від нього йдіть праворуч, по жовтому маршруту на полонину Середня. Стежка місцями слизька і осипається. Пам’ятайте про палиці і рухайтесь обережно. Те саме стосується і ділянок, де стежка проходить крізь чагарник.

За 1,5 км, праворуч від стежки, побачите джерело. Зважайте на погоду. Якщо в Карпатах сухо, воду варто набрати тут, бо джерело біля полонини може пересохнути.

За 500 метрів від джерела ви вийдете на полонину Середня. Будьте уважні, жовтий маршрут не заходить на саму полонину, тому слідкуйте за треком чи картою і вчасно поверніть праворуч, нагору. Обирайте місце для ночівлі і ставте намет.

На полонині джерело з водою розташоване в 170 метрах по синьому маршруту.

Вранці, в якості розминки можна збігати на вершину гори Середня, що північніше від полонини. Далі повертайтесь на полонину й починайте спуск синім маршрутом. За 2,5 км від полонини він виведе вас до річки Кузьминець Великий, вздовж якої ґрунтовою дорогою прямуйте 5,9 км до перехрестя з іншою ґрунтовкою. На перехресті повертайте ліворуч і йдіть до автобусної зупинки, звідки починався маршрут.
 

Графік висот і відстаней

 

Карта и GPS-трек

Для проходження цього маршруту ідеально підходить карта “Центральні Горгани” видавництва “Україна. Відпочивай активно”. Всі кольорові маршрути, згадані в описі, позначені відповідними кольорами на карті. Вона існує в паперовій і ламінованій версіях. Ламінована живе набагато довше.

*Якщо ви купите карту за згаданими посиланнями, ми отримаємо невелику комісію без додаткових витрат з вашого боку.

Також ви можете завантажити з нашого гугл-диска GPS-трек з усіма важливими точками маршруту у форматі gpx – для навігатора, kml – для смартфонів: завантажити.

Для візуалізації маршрута ми склали гугл-карту.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

  • Victoria Schipskaya

    Хотела бы пройти этот маршрут. А как можно присоединиться к следующему HikeYourOwnHike формату?

  • Sanya Sanya

    А не підкажете, де машинку можна лишити там? Бажано, щоб колеса залишилися на місці))

    • Привіт! Приїжджаєш в село і йдеш в найближчу хату, яка тобі видається доглянутою і гарною. І питаєшся поставити в них на пару днів за 100 грн. Відмовляють вкрай рідко. Якщо таки відмовили – хат в селі багато 🙂