Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Тривалість: 4 дні; 68,8 км.
Маршрут: село Мислівка – вершина Ґорґан Ілемський – полонина Мшана – траверс хребта Аршиця – озеро Аршиця – озеро Росохан – дорога вздовж ріки Мшана – дорога вздовж ріки Молода – вершина гори Молода – полонина Солотвинка – хребет до вершини Яйко Ілемське – полонина Мшана – стежка вздовж ріки Правич – дорога вздовж ріки Свіча – село Мислівка.

Желаете читать описание на русском? Маршрут #10. Хребет Аршица или 4 дня одиночества

[Опис і фото]
[Як дістатись]
[Путівник]
[Графік висот та відстаней]
[Карта, GPS-трек]

Опис маршруту

Чутки про дикість та безлюдність Центральних Ґорґан мали для них негативні наслідки: туди рушив нестримний потік туристів в пошуках відчуття відриву від цивілізації. Тепер у будь-який вихідний на стежці можна зустріти біля десяти груп, а в місцях ночівлі ввечір все складніше знайти затишне і тихе місце для намету. Не зважаючи на це, Ґорґани все ж помітно виграють за безлюдністю у масиву Свидівця і, тим більше, у Чорногори.

Але що ж робити, якщо хочеться зануритись в гори чим глибше та відірватися від цивілізації по максимуму?

Йти на Аршицю.

Хребет Аршиця та його околиці – це та ділянка Ґорґан де абсолютно реально не зустріти жодного туриста за чотири дні мандрівки. При цьому – ймовірність зустріти різноманітних диких тварин наближається до одиниці.

Маршрут розпочинається в селі Мислівка Долинського району Івано-Франківської області. Півтора кілометри асфальту для того, щоб розім’ятися та три кілометри підйому допоможуть залишити далеко позаду всі побутові думки та забути про щоденні дрібниці.

А далі розпочнеться казка. В продовженні першого дня на вас чекатиме прогулянка в надзвичайно затишному та мальовничому лісі…

.. та каменистими вершинами.

Головне – прямуйте за жовтими позначками.

А вночі ви зможете насолодитися симфонією гірського струмка та свисту вітру на полонині Мшана.

Другий день – суцільний релакс. Ніяких підйомів. Все той самий вологий казковий ліс…

..спів гірських потічків…

..та свіжість гірських озер Аршиця та Росохан.

І, звісно що, Карпати не залишать вас без смачної вечері.

Ближче до вечора на вас чекає прогулянка на вісім кілометрів ґрунтовою дорогою вздовж рік Мшана та Молода. На березі останньої з них ви знайдете чудову галявину для ночівлі.

Ранок третього дня розпочнеться зі сніданку під ялицею на березі ріки Молода за чудовим столиком з великого пня.

А продовжиться різким підйомом на однойменну гору.

Дорогою вам траплятимуться краєвиди на безмежні гірські простори.

Та багато-багато ягід 🙂

На пообідню пору запланована прогулянка невеликим хребтом до вершини гори Яйко Ілемське.

Не забутьте одягнути на наплічник накидку від дощу, щоб зарості гірської сосни-жерепу не залишили на ньому своїх відмітин з ароматної смоли.

Зі спорядження в нагоді стануть і трекінгові палиці: дві додаткових точки опори на хитких ґорґанських каменях – це саме те, що потрібно.

На ночівлю можна зупинитися на галявині, що розташована на спуску від вершини. Тут ліс та рельєф захистять вас від вітру, а джерело напоїть чистою гірською водою.

Завдання четвертого дня дуже просте: притримуючись синього знакування потрібно спуститися в село Мислівка, де розпочинався маршрут.

Не забувайте під час мандрівки звертати увагу на деталі. Краса іноді ховається просто під ногами!

Як дістатися

Зі Львова:

– на автобусі Львів — Хуст до роздоріжжя “Готель Ведмідь” в селі Мислівка. Квиток потрібно придбати до населеного пункту Торунь. Автобус вирушає з автостанції на залізничному вокзалі (час в дорозі 4:30). Перевірити онлайн наявність місць та придбати квитки можна на ticket.bus.com.ua.

З Івано-Франківська:

– варіант 1. Спочатку автобусом дістатися до міста Долина (час в дорозі 1:30, відправлення кожні 30 хвилин від автостанції біля залізничного вокзалу). Далі потрібно здійснити пересадку на один з автобусів, що прямують за маршрутом Львів — Хуст (час в дорозі 1:40, відправлення з Долини о 10:05, 11:45, 13:55, 19:40).

– варіант 2. Автобусом Івано-Франківськ — Ужгород (час в дорозі 3:40, відправлення з автостанції біля залізничного вокзалу)

Зворотна дорога:

– до Львова – автобусами, що курсують через село (час в дорозі 4:15, курсують раз на годину в інтервалі 11:30 – 14:30).

– до Івано-Франківська – тими ж автобусами до Долини, а далі автобусом Долина – Івано-Франківськ.

Путівник

Орієнтування на маршруті дуже просте. Всі стежки докладно прознаковані кольоровими мітками.

Від роздоріжжя на готель Ведмідь в селі Мислівка (1) рухайтесь асфальтованою дорогою притримуючись жовтого та синього знакування. Невдовзі стежка з жовтим знакуванням круто візьме ліворуч – рушайте за нею. Через 6,1 км ви дістанетесь на вершину гори Великий Пустошак (2). Тут починаються стежки з камінням, що густо вкрите лишайниками. Будьте обережні – каміння хитке. Використовуйте трекінгові палиці та уважно обирайте місце для кожного наступного кроку. Знакування на каменях помітні гірше, тому будьте пильні.

Через 2,3 км від вершини стежка приведе вас на полонину Німецька (3). Тут є джерело ліворуч від стежки, в лісі. Напрям до води вкаже стрілка, розташована біля стежки. Ще одне джерело є на краю полонини, на перетині з зеленим маршрутом. Вода у другому джерелі набирається повільно, тому я раджу користуватись першим джерелом.

Через 2,8 км від полонини ви підніметесь на вершину гори Ґорґан Ілемський (4). Жовтий маршрут на вершині завершується. Далі притримуйтесь чорного знакування.

Місце для ночівлі – полонина Мшана (5), знаходиться на відстані 3,2 км від вершини Ґорґану Ілемського. Проминувши зарості малини на полонині, зверніть ліворуч та спускайтесь на площадку біля джерела.

Вранці поверніться назад 1 км по чорному маршруту до відгалуження стежки на траверс хребта Аршиця. Стежка відгалужується праворуч від чорного маршруту і прознакована жовтим. Прямуйте  траверсом 6,4 км. Поблизу потоку (це буде п’ятий потічок від початку траверсу) піднімайтесь стежкою, що йде вгору схилом. Через 200 метрів вона приведе вас до озера Аршиця (6). Поруч є джерело та місце для відпочинку.

Після відпочинку повертайтесь вниз на жовтий маршрут та прямуйте ним далі. Врешті він приведе вас до перетину зі стежкою, що веде до озера Росохан (7), яка прознакована чорними мітками. На цьому роздоріжжі звертайте праворуч і спускайтесь чорним маршрутом. Обережно! У вологу погоду на спуску дуже слизько. Використовуйте палиці та ступайте уважно. Біля північного краю озера є невелика діллянка де можна відпочити.

Відновивши сили повертайтесь на чорний маршрут та продовжуйте спуск. Невдовзі, біля невеличкого дерев’яного будиночку, чорний маршрут поверне ліворуч. Притримуйтесь цього керунку. Дорога поведе вас вздовж ріки Мшана. Через декілька кілометрів ви дістанетесь автомобільного мосту на протилежний берег (8). Туди ж прямує жовтий маршрут. Слідуйте ним до перетину з червоним маршрутом «Східно-Карпатський туристичний шлях».

На перетині маршрутів зверніть ліворуч червоним маршрутом. Перейдіть через річку по двох повалених стовбурах дерев та йдіть ліворуч на галявину (9). Тут є столик та лавочки, а також чудове місце для наметів. Воду можна набирати просто з річки. Якщо ви не впевнені в якості води – використовуйте туристичний фільтр для води, або таблетки для знезараження.

Вранці перейдіть річку в зворотному напрямку та прямуйте червоним маршрутом на вершину гори Молода (10). Підйом буде різким та затяжним. Не забувайте перепочивати та регулярно пити воду. Запас води можна буде поповнити з джерела, що знаходиться на середині підйому (джерело знаходиться 50 метрів ліворуч від стежки, вказівник допоможе знайти його). Води наберіть з розрахунку на цілий день.

Не забувайте також робити короткі перерви, щоб підживитися ягодами. Туристові-новачку на цей підйом потрібно близько п’яти годин. Вершина гори вкрита вже знайомим вам камінням.

З вершини гори Молода спускайтесь червоним маршрутом на полонину Солотвинка (11). Далі прямуйте чорним маршрутом на хребет. Через 6,8 км ви вийдете на його останню вершину – гору Яйко Ілемське (12). З вершини продовжуйте рухатись вже по синьому маршруту ще 1,4 км. Ліворуч від стежки ви побачите галявину (13), де можна розмістити намети. Джерело води знаходиться далі по стежці, приблизно за 200 метрів. Будьте уважні: стежка, та відповідно і синій маршрут спускаються з хребта праворуч. Джерело знаходиться на синьому маршруті ще приблизно через 100 метрів після повороту.

Інший варіант ночівлі, більш цивілізований – це колиба-притулок «Під Яйком». Щоб туди потрапити, потрібно ще перед підйомом на Яйко Ілемське на роздоріжжі повернути праворуч. Стежка не маркована, але притулок ви не проминете. Джерело води знаходиться західніше притулку, стежка до нього добре помітна.

Прокинувшись вранці, вирушайте синім маршрутом. Він проведе вас через полонину Мшана (5), де ви ночували першу ніч. Йдіть синім маршрутом далі, вздовж ріки Правич. Через 6,7 км від полонини буде чудове місце, щоб освіжитись в річці перед поверненням в цивілізацію (14).

Ще через 1,3 км, слідуючи за синіми мітками, ви вийдете до нового бетонного мосту через ріку Свіча (15). Переходьте через міст і продовжуйте триматися синього маршруту. Через 4,3 км він виведе вас до траси Долина – Хуст (1), де можна сісти на транспорт до Долини або до Львова.

Графік висот та відстаней

Маршрут 10

Карта, GPS-трек

Ідеальною картою для цього маршруту буде карта «Західні Ґорґани» від видавництва АССА. Її можна придбати у будь-якому магазині туристичного спорядження, або замовити в мережі. Всі маршрути на карті позначені відповідними кольорами.

Для власників навігаторів я підготував GPS-трек + POI в форматі .gpx: завантажити Rar архів або завантажити Zip архів.

Приємної прогулянки!

 • Yakov Levenets

  мабуть, треба виправити трохи 🙂
  “завантажити Rar архів АБО завантажити Zip архів.”

  Дякую! Добрий путівник! Треба обов’язково сходити на Аршицю!

 • Vadym Petryshyn

  дуже хотів би пройти по схожому маршруту, але 70 км це дуже довгий для мене. Можливо порекомендуєте як цей маршрут можно зменшити до кілометрів 30-ти, щоб пройти його за 2 дні?

  • Вадиме, на другий день маршруту можна піти в сторону села Осмолода і звітди виїхати маршруткою. Проте уточніть, коли йде остання маршрутка з Осмолоди, що відкорегувати час пересування.

   • Vadym Petryshyn

    Також думав такий варіант, вирішив, що буду йти маршрутом, Осмолода – Мисливки так як в Осмолоді проблеми з добиранням, щоб не було такого, що я втомляний спущуся з гір, і не зможу звідти виїхати. Виходить близько 40 км. не знаю як правильно розбити маршрут на 3 дні(

    • Перша ночівля – озеро Росохан, друга – Мшана.

     • Vadym Petryshyn

      Мшана це річка, чи полонина? А скільки йти до Росохана з Осмолоди, це взагалі реально за день пройти? І скільки приблизно потім з Росохана до Мшини. Вибачте, що стільки питань, але самі розумієте, краще мені розпитати зараз ніж там буде хз що роботи)) Дуже Вам дякую.

     • Вадиме, Мшана – мав на увазі полонину. Йти – залежить як. Качай трек, дивись відстань і графік висоти, щоб визначити час точніше. Знаючи вашу середню швидкість, зможете визначити час на проходження. Те саме стосується від Росохана до полонини Мшаної. Чим більша група, тим більше додавай на туалети, фотографії та відпочинки. Люди ходять дуже по різному і я не знаю ваші можливості, щоб дати 100% відповідь. Для середнього туриста пропоновані відстані цілком реальні. Досвідчені і спортивні туристи шлях з Осмолоди до Мислівки здолають за 1 день.
      В маршрутку – залежить від кількості людей, яка вже там буде. Сама по собі маршрутка невелика. На таку групу ви можете взяти бус і з комфортом дістатись до старту.
      Якщо будете йти великою групою, захопіть пару мішків для сміття і позабирайте його з Мшаної. Його там і так буде небагато, але як більше людей, то за годину можна позбирати все і простіше знести донизу.

     • Vadym Petryshyn

      дякую!!! Бус маєте наувазі з Калуша? Де його там взяти, прямо на вокзалі?

     • Можна брати з Франківська. Думаю, там ще легше буде його знайти.

 • Dmytro Lyganov

  Антоне, доброго дня!
  Дуже вдячний Вам за Ваші огляди і особливо путівники.

  Підкажіть, будь-ласка, чи хороше місце для ночівлі біля самого оз. Аршиця?

  • Дмитре привіт! Дякую за відгук!
   Біля Аршиці є місця для наметів, можна ставати без проблем. Водночас, там затінок і низина, може бути вогко, будьте готові 😉

   • Dmytro Lyganov

    Зрозумів, дуже дякую.

    • Dmytro Lyganov

     Пройшли цей маршрут вдвох з дівчиною на початку червня. Хочу поділитися декількома порадами для тих, хто планує.

     1) Про безлюдність наразі мова не йде 🙂
     2) Оз. Аршиця справді хороше місце для ночівлі, проте якщо ви йдете великою компанією (6 і більше ліюдей) і там буде стояти така ж компанія, то знайти місце під намет буде проблематично.
     3) Траверс Аршиці достатньо сильно завалений буреломами, особливо перша третина (від Мшани до Аршиці), і це доречі проблема всіх лісових ділянок маршруту, місцями завали настільки сильні, що доводиться обходити підіймаючись стрімким схилом на 20 метрів, або знімати рюкзаки і щось вигадувати їх передаючи. Просто переступити/перелізти не вийде. Тому враховуйте, що ваша середня швидкість на лісових ділянках, навіть якщо на мапі вони виглядають рівними, буде в кращому випадку 2 км/год, або іще менше.
     4) На підйомі на Яйко є хороша галявинка, на якій можна переночувати, що ми й зробили. Проте джерело там явно має тенденцію пересихати влітку.
     5) Якщо вас, як і нас застане негода після Яйка і ви вирішите пройти траверсом, що позначений на мапі по правом (по ходу руху, як описано у Антона), подумайте двічі – стежка більш-менш виділяється тільки в лісі, після виходів на прогалини, а таких достатньо, знайти її вкрай важко. Особливо в негоду.
     6) Колиба під Яйком шикарна, проте вірогідність зустріти там компанію наближається до 100%.