Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Тривалість: 4 дні; 68,8 км.
Маршрут: село Мислівка – вершина Ґорґан Ілемський – полонина Мшана – траверс хребта Аршиця – озеро Аршиця – озеро Росохан – дорога вздовж ріки Мшана – дорога вздовж ріки Молода – вершина гори Молода – полонина Солотвинка – хребет до вершини Яйко Ілемське – полонина Мшана – стежка вздовж ріки Правич – дорога вздовж ріки Свіча – село Мислівка.

Желаете читать описание на русском? Маршрут #10. Хребет Аршица или 4 дня одиночества

[Опис і фото]
[Як дістатись]
[Путівник]
[Графік висот та відстаней]
[Карта, GPS-трек]

Опис маршруту

Чутки про дикість та безлюдність Центральних Ґорґан мали для них негативні наслідки: туди рушив нестримний потік туристів в пошуках відчуття відриву від цивілізації. Тепер у будь-який вихідний на стежці можна зустріти біля десяти груп, а в місцях ночівлі ввечері все складніше знайти затишне і тихе місце для намету. Не зважаючи на це, Ґорґани все ж помітно виграють за безлюдністю у масиву Свидівця і, тим більше, у Чорногори.

Але що ж робити, якщо хочеться зануритись в гори чим глибше та відірватися від цивілізації по максимуму?

Йти на Аршицю.

Хребет Аршиця та його околиці – це та ділянка Ґорґан, де зустрічається чи не найменше туристів. При цьому ймовірність зустріти різноманітних диких тварин наближається до одиниці.

Маршрут розпочинається в селі Мислівка Долинського району Івано-Франківської області. Півтора кілометри асфальту для того, щоб розім’ятися та три кілометри підйому допоможуть залишити далеко позаду всі побутові думки та забути про щоденні дрібниці.

А далі розпочнеться казка. В продовженні першого дня на вас чекатиме прогулянка в надзвичайно затишному та мальовничому лісі…

.. та каменистими вершинами.

Головне – прямуйте за жовтими позначками.

А вночі ви зможете насолодитися симфонією гірського струмка та свисту вітру на полонині Мшана.

Другий день – суцільний релакс. Ніяких підйомів. Все той самий вологий казковий ліс…

..спів гірських потічків…

..та свіжість гірських озер Аршиця та Росохан.

І, звісно що, Карпати не залишать вас без смачної вечері.

Ближче до вечора на вас чекає прогулянка на вісім кілометрів ґрунтовою дорогою вздовж рік Мшана та Молода. На березі останньої з них ви знайдете чудову галявину для ночівлі.

Ранок третього дня розпочнеться зі сніданку під ялицею на березі ріки Молода за чудовим столиком з великого пня.

А продовжиться різким підйомом на однойменну гору.

Дорогою вам траплятимуться краєвиди на безмежні гірські простори.

Та багато-багато ягід 🙂

На пообідню пору запланована прогулянка невеликим хребтом до вершини гори Яйко Ілемське.

Не забутьте одягнути на наплічник накидку від дощу, щоб зарості гірської сосни-жерепу не залишили на ньому своїх відмітин з ароматної смоли.

Зі спорядження в нагоді стануть і трекінгові палиці: дві додаткових точки опори на хитких ґорґанських каменях – це саме те, що потрібно.

На ночівлю можна зупинитися на галявині, що розташована на спуску від вершини. Тут ліс та рельєф захистять вас від вітру, а джерело напоїть чистою гірською водою.

Завдання четвертого дня дуже просте: притримуючись синього знакування потрібно спуститися в село Мислівка, де розпочинався маршрут.

Не забувайте під час мандрівки звертати увагу на деталі. Краса іноді ховається просто під ногами!

Як дістатися

Зі Львова:

– на автобусі Львів — Хуст до роздоріжжя “Готель Ведмідь” в селі Мислівка. Квиток потрібно придбати до населеного пункту Торунь. Автобус вирушає з автостанції на залізничному вокзалі (час в дорозі 4:30). Перевірити онлайн наявність місць та придбати квитки можна на ticket.bus.com.ua.

З Івано-Франківська:

– варіант 1. Спочатку автобусом дістатися до міста Долина (час в дорозі 1:30, відправлення кожні 30 хвилин від автостанції біля залізничного вокзалу). Далі потрібно здійснити пересадку на один з автобусів, що прямують за маршрутом Львів — Хуст (час в дорозі 1:40, відправлення з Долини о 10:05, 11:45, 13:55, 19:40).

– варіант 2. Автобусом Івано-Франківськ — Ужгород (час в дорозі 3:40, відправлення з автостанції біля залізничного вокзалу)

Зворотна дорога:

– до Львова – автобусами, що курсують через село (час в дорозі 4:15, курсують раз на годину в інтервалі 11:30 – 14:30).

– до Івано-Франківська – тими ж автобусами до Долини, а далі автобусом Долина – Івано-Франківськ.

Путівник

Орієнтування на маршруті дуже просте. Всі стежки докладно прознаковані кольоровими мітками.

Від роздоріжжя на готель Ведмідь в селі Мислівка (1) рухайтесь асфальтованою дорогою притримуючись жовтого та синього знакування. Невдовзі стежка з жовтим знакуванням круто візьме ліворуч – рушайте за нею. Через 6,1 км ви дістанетесь на вершину гори Великий Пустошак (2). Тут починаються стежки з камінням, що густо вкрите лишайниками. Будьте обережні – каміння хитке. Використовуйте трекінгові палиці та уважно обирайте місце для кожного наступного кроку. Знакування на каменях помітні гірше, тому будьте пильні.

Через 2,3 км від вершини стежка приведе вас на полонину Німецька (3). Тут є джерело ліворуч від стежки, в лісі. Напрям до води вкаже стрілка, розташована біля стежки. Ще одне джерело є на краю полонини, на перетині з зеленим маршрутом. Вода у другому джерелі набирається повільно, тому я раджу користуватись першим джерелом.

Через 2,8 км від полонини ви підніметесь на вершину гори Ґорґан Ілемський (4). Жовтий маршрут на вершині завершується. Далі притримуйтесь чорного знакування.

Місце для ночівлі – полонина Мшана (5), знаходиться на відстані 3,2 км від вершини Ґорґану Ілемського. Проминувши зарості малини на полонині, зверніть ліворуч та спускайтесь на площадку біля джерела.

Вранці поверніться назад 1 км по чорному маршруту до відгалуження стежки на траверс хребта Аршиця. Стежка відгалужується праворуч від чорного маршруту і прознакована жовтим. Прямуйте  траверсом 6,4 км. Поблизу потоку (це буде п’ятий потічок від початку траверсу) піднімайтесь стежкою, що йде вгору схилом. Через 200 метрів вона приведе вас до озера Аршиця (6). Поруч є джерело та місце для відпочинку.

Після відпочинку повертайтесь вниз на жовтий маршрут та прямуйте ним далі. Врешті він приведе вас до перетину зі стежкою, що веде до озера Росохан (7), яка прознакована чорними мітками. На цьому роздоріжжі звертайте праворуч і спускайтесь чорним маршрутом. Обережно! У вологу погоду на спуску дуже слизько. Використовуйте палиці та ступайте уважно. Біля північного краю озера є невелика діллянка де можна відпочити.

Відновивши сили повертайтесь на чорний маршрут та продовжуйте спуск. Невдовзі, біля невеличкого дерев’яного будиночку, чорний маршрут поверне ліворуч. Притримуйтесь цього керунку. Дорога поведе вас вздовж ріки Мшана. Через декілька кілометрів ви дістанетесь автомобільного мосту на протилежний берег (8). Туди ж прямує жовтий маршрут. Слідуйте ним до перетину з червоним маршрутом «Східно-Карпатський туристичний шлях».

На перетині маршрутів зверніть ліворуч червоним маршрутом. Перейдіть через річку по двох повалених стовбурах дерев та йдіть ліворуч на галявину (9). Тут є столик та лавочки, а також чудове місце для наметів. Воду можна набирати просто з річки. Якщо ви не впевнені в якості води – використовуйте туристичний фільтр для води, або таблетки для знезараження.

Вранці перейдіть річку в зворотному напрямку та прямуйте червоним маршрутом на вершину гори Молода (10). Підйом буде різким та затяжним. Не забувайте перепочивати та регулярно пити воду. Запас води можна буде поповнити з джерела, що знаходиться на середині підйому (джерело знаходиться 50 метрів ліворуч від стежки, вказівник допоможе знайти його). Води наберіть з розрахунку на цілий день.

Не забувайте також робити короткі перерви, щоб підживитися ягодами. Туристові-новачку на цей підйом потрібно близько п’яти годин. Вершина гори вкрита вже знайомим вам камінням.

З вершини гори Молода спускайтесь червоним маршрутом на полонину Солотвинка (11). Далі прямуйте чорним маршрутом на хребет. Через 6,8 км ви вийдете на його останню вершину – гору Яйко Ілемське (12). З вершини продовжуйте рухатись вже по синьому маршруту ще 1,4 км. Ліворуч від стежки ви побачите галявину (13), де можна розмістити намети. Джерело води знаходиться далі по стежці, приблизно за 200 метрів. Будьте уважні: стежка, та відповідно і синій маршрут спускаються з хребта праворуч. Джерело знаходиться на синьому маршруті ще приблизно через 100 метрів після повороту.

Інший варіант ночівлі, більш цивілізований – це колиба-притулок «Під Яйком». Щоб туди потрапити, потрібно ще перед підйомом на Яйко Ілемське на роздоріжжі повернути праворуч. Стежка не маркована, але притулок ви не проминете. Джерело води знаходиться західніше притулку, стежка до нього добре помітна.

Прокинувшись вранці, вирушайте синім маршрутом. Він проведе вас через полонину Мшана (5), де ви ночували першу ніч. Йдіть синім маршрутом далі, вздовж ріки Правич. Через 6,7 км від полонини буде чудове місце, щоб освіжитись в річці перед поверненням в цивілізацію (14).

Ще через 1,3 км, слідуючи за синіми мітками, ви вийдете до нового бетонного мосту через ріку Свіча (15). Переходьте через міст і продовжуйте триматися синього маршруту. Через 4,3 км він виведе вас до траси Долина – Хуст (1), де можна сісти на транспорт до Долини або до Львова.

Графік висот та відстаней

Маршрут 10

Карта, GPS-трек

Ідеальною для цього маршруту є карта “Західні Горгани” видавництва “Україна. Відпочивай активно”. Всі кольорові маршрути, згадані в описі, позначені відповідними кольорами на карті. Вона також існує в ламінованій версії, яка живе набагато довше.

*Якщо ви купите карту за згаданими посиланнями, ми отримаємо невелику комісію без додаткових витрат з вашого боку.

Також ви можете завантажити з нашого гугл-диска GPS-трек з усіма важливими точками маршруту у форматі gpx – для навігатора, kml, kmz – для смартфонів: завантажити.

Для візуалізації маршрута ми склали гугл-карту:

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

 • Yakov Levenets

  мабуть, треба виправити трохи 🙂
  “завантажити Rar архів АБО завантажити Zip архів.”

  Дякую! Добрий путівник! Треба обов’язково сходити на Аршицю!

 • Vadym Petryshyn

  дуже хотів би пройти по схожому маршруту, але 70 км це дуже довгий для мене. Можливо порекомендуєте як цей маршрут можно зменшити до кілометрів 30-ти, щоб пройти його за 2 дні?

  • Вадиме, на другий день маршруту можна піти в сторону села Осмолода і звітди виїхати маршруткою. Проте уточніть, коли йде остання маршрутка з Осмолоди, що відкорегувати час пересування.

   • Vadym Petryshyn

    Також думав такий варіант, вирішив, що буду йти маршрутом, Осмолода – Мисливки так як в Осмолоді проблеми з добиранням, щоб не було такого, що я втомляний спущуся з гір, і не зможу звідти виїхати. Виходить близько 40 км. не знаю як правильно розбити маршрут на 3 дні(

    • Перша ночівля – озеро Росохан, друга – Мшана.

     • Vadym Petryshyn

      Мшана це річка, чи полонина? А скільки йти до Росохана з Осмолоди, це взагалі реально за день пройти? І скільки приблизно потім з Росохана до Мшини. Вибачте, що стільки питань, але самі розумієте, краще мені розпитати зараз ніж там буде хз що роботи)) Дуже Вам дякую.

     • Вадиме, Мшана – мав на увазі полонину. Йти – залежить як. Качай трек, дивись відстань і графік висоти, щоб визначити час точніше. Знаючи вашу середню швидкість, зможете визначити час на проходження. Те саме стосується від Росохана до полонини Мшаної. Чим більша група, тим більше додавай на туалети, фотографії та відпочинки. Люди ходять дуже по різному і я не знаю ваші можливості, щоб дати 100% відповідь. Для середнього туриста пропоновані відстані цілком реальні. Досвідчені і спортивні туристи шлях з Осмолоди до Мислівки здолають за 1 день.
      В маршрутку – залежить від кількості людей, яка вже там буде. Сама по собі маршрутка невелика. На таку групу ви можете взяти бус і з комфортом дістатись до старту.
      Якщо будете йти великою групою, захопіть пару мішків для сміття і позабирайте його з Мшаної. Його там і так буде небагато, але як більше людей, то за годину можна позбирати все і простіше знести донизу.

     • Vadym Petryshyn

      дякую!!! Бус маєте наувазі з Калуша? Де його там взяти, прямо на вокзалі?

     • Можна брати з Франківська. Думаю, там ще легше буде його знайти.

 • Dmytro Lyganov

  Антоне, доброго дня!
  Дуже вдячний Вам за Ваші огляди і особливо путівники.

  Підкажіть, будь-ласка, чи хороше місце для ночівлі біля самого оз. Аршиця?

  • Дмитре привіт! Дякую за відгук!
   Біля Аршиці є місця для наметів, можна ставати без проблем. Водночас, там затінок і низина, може бути вогко, будьте готові 😉

   • Dmytro Lyganov

    Зрозумів, дуже дякую.

    • Dmytro Lyganov

     Пройшли цей маршрут вдвох з дівчиною на початку червня. Хочу поділитися декількома порадами для тих, хто планує.

     1) Про безлюдність наразі мова не йде 🙂
     2) Оз. Аршиця справді хороше місце для ночівлі, проте якщо ви йдете великою компанією (6 і більше ліюдей) і там буде стояти така ж компанія, то знайти місце під намет буде проблематично.
     3) Траверс Аршиці достатньо сильно завалений буреломами, особливо перша третина (від Мшани до Аршиці), і це доречі проблема всіх лісових ділянок маршруту, місцями завали настільки сильні, що доводиться обходити підіймаючись стрімким схилом на 20 метрів, або знімати рюкзаки і щось вигадувати їх передаючи. Просто переступити/перелізти не вийде. Тому враховуйте, що ваша середня швидкість на лісових ділянках, навіть якщо на мапі вони виглядають рівними, буде в кращому випадку 2 км/год, або іще менше.
     4) На підйомі на Яйко є хороша галявинка, на якій можна переночувати, що ми й зробили. Проте джерело там явно має тенденцію пересихати влітку.
     5) Якщо вас, як і нас застане негода після Яйка і ви вирішите пройти траверсом, що позначений на мапі по правом (по ходу руху, як описано у Антона), подумайте двічі – стежка більш-менш виділяється тільки в лісі, після виходів на прогалини, а таких достатньо, знайти її вкрай важко. Особливо в негоду.
     6) Колиба під Яйком шикарна, проте вірогідність зустріти там компанію наближається до 100%.

 • Boris

  Антоне вітаю, буду вдячним за інформацію про покриття мобільним звязком на маршруті. Борис

 • Юрій Пристаєцький

  Доброго дня!)Минулого тижня пройшли з дружиною цей маршрут!)
  На сьогодні, протягом усього маршруту , дуже багато нелегальної вирубки,буреломів і просто заросших жерепом ділянок. Через що проходження треку досить уповільнюється, як і писав вище Дмитро Луганов.
  Початок треку досить закритий і перше місце де можна щось розгледіти це невеличке вікно між вершинами мал.Пустошак і вел.Пустошак)Далі пол.Німецька – чудове місце для ночівлі – відкрите, є джерело гарний краєвид!)Вершина Горган Ілемський – вкрита жерепом, ала частково проглядається.)На спуску до пол. Мшана є дуже красива оглядова ділянка з розсипами горганського каміння, на г.Яйко Ілемське!Тут варто затриматися!) На пол. Мшана найкраще місце під намет – одразу коло джерела – гарний вид і доступ до води зроблять ваш вечір незабутнім)Проте місце тільки одне, тож враховуйте це якщо мандруєте компанією.
  Траверс хр.Аршиці це дійсно дуже складна ділянка через завали,але ліс – просто казка!!!Як в “Нарнії” чи “Володарі кілець”!))Він постійно змінюється, і через кожні 3-7 км ти ,наче, потрапляєш у новий край!)Різкий і досить складний спуск до оз. Росохан, не поспішайте і бережіть коліна, трек палки – обовязково!
  Окреме питання комарів і всіляких мошок!)Поки йдеш – все добре, а от тільки уповільнюєшся, чи стаєш на обід – починається масове піршество!)Особливо на усіх ділянках коло водоймів, озер, і закритих вологих місцин. Будьте обережні і одягайтесь)
  Місце ночівлі ,що вказано у вас, Антоне, перед виходом на г.Молоду, сьогодні нажаль не можливе. Дерева чи то змило, чи може хто вкрав!)Але перейти річку ,у вказаному вами місці – змоги немає. Але дорогою до тієї позначки, трапляються декілька добрих ділянок для ночівлі. Тож, з табором проблем не буде)
  Вихід на г. Молода – це справді випробування не для слабких!Ми йшли 4 години! І хочу вам сказати, що вершина абсолютно того варта!))Розлога, відкрита з неймовірним оглядом!)
  Далі все добре до виходу хребет вершин Укерня – Яйко Ілемське !)До підніжжя Яйка стежка настільки заросла жерепом , що доводиться продиратися наче в диких джунглях!)Що не додає радості і задоволеня на маршруті. Але то все дрібниці коли ви зрештою виходите на Яйко Ілемське – найкрасивішу вершину маршруту!!!Там ви про все забуваєте, бо простір і велич гір тут – НЕРЕАЛЬНІ!)
  Останню ніч вирішили знову провести на пол.Мшана, коло води і гарного виду на гори)Бо на пол. Довге поле дуже далеко до джерела, і перепад висот чималий між табором і водою, тож Мшана значно вигідніша з цих міркувань. Але враховуйте, що спуск буде досить крутим і складним!
  Останній день – це вихід в село Мислівка!)Ми їздили на автівці і залишали ї в готелі Ведмідь) Хороше, привітне місце, де можна смачно поїсти і прийняти душ перед дорогою до дому!) Душ обійдеться вам у вартість номеру – 400 грн, а обід – ну то вже хто, як зголоднів!)Але теж недорого!)
  Підбиваючи підсумки, я би радив не ходити частину маршруту – траверс Аршиці- г.Молода -Яйко тим, хто надає перевагу відкритим хребтам і простору, а йти після пол. Мшана одразу на Яйко Ілемське і повертатися назад у с. Мислівка!)А тим, хто любить “джунглі”і продирання крізь хащі , йти так, як описано тут в маршруті!)Впевнений кожен знайде те, чого прагне!)
  Дякую вам , Антоне, за цей маршрут!)

  • Величезне дякую за розгорнутий і корисний коментар!

 • Олег

  Здравствуйте! Подскажите, пожалуйста, можно ли пройти от поляны “Немецкая” до о.Росохан не траверсом, а по вершине хребта, чтоб обойти завалы. Если пройти можно, то сократит ли этот маршрут время?

  • Привіт, Олеже! Думаю, годин 15.

   • Олег

    Спасибо! Планирую пройти за 11-12, если не успеем, будем ночевать возле о.Аршица))) Маршрут отличный, очень гибкий; на его основе можно составить доп. маршруты на все случаи жизни. Спасибо за Ваше описание маршрута.

    • На здоров’я:) Зважай, що озера зараз можуть бути вже сухими 😉

 • Anna Rusanova

  Антон, спасибо большое за маршрут и такое развернутое описание!
  Мы сходили его на Независимость. Безлюдными те места не были, но и не удивительно – самое время ходить в походы в Карпатах, к тому же погода способстовала. Впрочем, к третьему дню куда-то люди испарились.
  Для нас, середнячков, маршрут показался довольно сложным, мы успевали пройти все участки до темноты, но времени расслабиться и полюбоваться красотами особо не было.
  Несколько комментариев:
  1. Если вас небольшая компания, то в первый день можно не идти на полонину Мшану, а пойти сразу на траверс Аршицы. Там возле первого и второго ручья есть места под одну-две палатки.
  2. Полонина Солотвинка между Молодой и Яйком совершенно волшебное место! Я очень хотела бы переночевать. От нее до Мысливки идти 7 часов, поэтому если вам можно в четвертый день вернуться в Мысливку довольно поздно вечером, то можно остановиться на Солотвинке. Единственное – до воды от Солотвинки приходится ходить несколько сотен метров.
  3. Полонина Довга. Очень красивое безлюдное и цветущее поле! С морем малины и черники! Но! Мошки! Это что-то страшное!!! Если поужинать мы решили на улице, то завтракали мы уже в палатке. А лоб так искусан, что на работу теперь ходить неудобно:) В общем, если и вы там застанете мошек, то может стоит напрячься и спуститься к полонине Мшана. Там мошек не было.

  И еще есть вопрос: по дороге к Горгану и на спуске с него мы видели несколько наблюдательных пунктов иили огневых точек. Просто любопытно чьи они? Первая или Вторая Мировая война? А может бандеровцы?

 • Максим

  Антоне, дякую за цікаву інформацію про маршрут.
  Збираємось піти ним у листопаді, підкажіть, чи є на маршруті інші колиби окрім “Під Яйком”? Бо ночівля в наметі в цю пору року — не дуже велике задоволення 🙂
  дякую!

 • Bohdan Latiy

  Гарний маршрут. Пройшов ним травневі свята із задоволенням. Дякую

  • Денис

   Богдан, приветствую. Планирую тоже пройтись по этому маршруту с 9 мая. Хочу уточнить: как сейчас (после зимы) выглядит маршрут, подсохла земля? И сколько заняло по времени?
   Спасибо.
   С ув. Денис.

   • Bohdan Latiy

    Доброго дня, Денис.
    Не очень приятными были 2 отрезка.
    1. От Малого Пустошока до перемычки (место первой ночевки). Там деревьями завалено тропу. Приходилось пробираться чагарями:)
    2. Жереп от Сивани до Поганця. В шортах лучше не идти.
    По времени так как в описании маршрута 3,5 дня. Шел в коротких кроссовках без проблем.
    Замечательное место для второй ночевки отметил в фото.
    Хорошего путешествия!
    https://uploads.disquscdn.com/images/96b67edc5d4e1a633e7a7f100aa6431244b466510cace55bdc516ff4593f5150.png

 • Сергій

  Доброго дня Антоне. Плануємо 26.06-30.06 йти цим маршрутом. Як там ситуація з питною водою зараз, може щось чули. Чи потрібно на собі постійно носити воду? Дякую.

  • Khrystyna Prysiazhna

   На Мшаній та полонині Німецькій вода була, в червні зазвичай джерела ще не встигають пересохнути.

 • Олександр

  Доброго дня. Хочу після другої ночівлі відвідати озеро Синевір, а потім повернутись на маршрут)) Підкажіть будь ласка чи це можливо, є промаркований маршрут, скільки часу займе (встигну за два дні)?

  • Привіт! Маркований є, але ним за 2 дні не встигнути. На карті він позначений.

   • Олександр Семенцов

    Дякую за відповідь. Запланую тоді 3 дні)))