Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Тривалість: 3 дні; 34,2 км.
Маршрут: Ангарський перевал — Долина Привидів — вершина Південна Демерджі — водоспад Джурла — плато Північна Демерджі — плато Тирке — Водоспад Джур-Джур — селище Генеральське.

 

Желаете читать описание на русском? Маршрут #1. Демерджи и водопады. Крым

 

 

[Опис і фото]
[Як дістатися]
[Путівник]
[Графік висот і відстаней]
[Карта, GPS-трек]

 

Опис маршруту

Маєте три вільні дні і жодних конкретних планів? Що скажете про похід гірським Кримом? Гайда в маршрут #1 сайту «Про Походи»! Уявіть собі світанки і заходи сонця на природі, свіже повітря, смачнючу джерельну воду… А краєвиди! Ех…

Починається подорож із Ангарського перевалу на трасі Сімферополь – Алушта. Крізь затінений буковий ліс прямуємо неквапливим кроком в Долину Привидів. Ось вона, на фото:

Ролі привидів тут виконують величезні кам’яні солдати. Ними заповнений весь західний схил Південної Демерджі. Подумайте, що вам нагадує цей пейзаж? Натякну кадром із фільму:

В Долині Привидів знімали частину сюжету «Кавказької полонянки». Ось горіх, на якому ховався Юрій Нікулін, вичікуючи Ніну. Минуло більше 40 років після зйомок фільму, а горіх досі в хорошому стані.

Що ж, настав час трохи попрацювати. Крутою стежкою нам потрібно піднятись на Південну Демерджі. Проте за пару годин найскладнішу частину маршруту ми залишимо за плечима, і перед нами постануть просторі кримські пейзажі. Один з них на першому фото; це – краєвид зі скелі Катерина на Алушту і Чорне море. Кримськотатарською ця вершина називається Хой-Кая, «Овеча гора». На наступному фото – плато Чатир-Даг:

З вершини Південна Демерджі ми спускаємось до водоспаду Джурла і обираємо зручне місце для намету. Ось так виглядає водоспад Джурла:

Далі в планах – смачна вечеря, можливо, вогнище (якщо не полінуєтесь його розвести), купання в прохолодній воді, споглядання краєвидів ущелини Джурла. І здоровий міцний сон 🙂

Другий день походу починається з підйому на плато Демерджі. Дорогою потрібно запастися водою на весь день. На плато води немає, а наступне джерело зустрінемо тільки ввечері.

Підйом плавний і легкий. Без особливих зусиль виходимо на плато і намагаємось охопити поглядом його безкрайні простори. Важко повірити, що ми на висоті більше кілометра – довкола степ і невисокі скелі.

Це відчуття кардинально зміниться, коли дійдемо до урвища з краєвидом на ущелину Хахпал. Стрімкі скелі  нагадають нам, що ми, все таки, на значній висоті.

Нитка маршруту поведе нас далі вздовж круч на плато Тирке, а звідтіля – спуститься в ліс до джерела Сулух-Оба і турстоянки. Настає час вечері та відпочинку.

Ранок третього дня починається зі спуску крізь буковий ліс. Час від часу ми опинятимемось на галявинах з видами на море чи скелі.

Вузька і звивиста стежка виведе нас на дорогу, якою ми потрапимо до освіжаючого водоспаду Джур-Джур. Весною він особливо красивий і повноводний.

Від водоспаду можна пройти вгору за течією річки Улу-Узень і помилуватись каскадами менших водоспадів. Біля води в тіні букових дерев хочеться довго сидіти на камені і дивитися на плин річки.

Але раніш чи пізніш потрібно повертатись назад до водоспаду і, перейшовши дерев’яний місток, спускатись в селище Генеральське, де маршрут завершується.

 

Як добратися

Із Сімферополя: від автостанції, що знаходиться поруч із залізничним вокзалом, на маршрутці Сімферополь – Ялта до Ангарського перевалу (18 грн. + 2,5 грн. за багаж, відправлення кожні 15 хв., час в дорозі – 50 хв.). Квитки продають мінімум до Алушти. Попередьте водія, щоб зупинився на Ангарському перевалі.

 

Путівник

Від Ангарського перевалу (1) по ґрунтовій дорозі, яка починається за постом ДАІ, прямуйте на схід (маршрут 128 на карті Криму). За 1,4 км на роздоріжжі, де одна з доріг звертає круто ліворуч, тримайтесь правого боку. За 0,5 км ви побачите металеві бочки. Це джерело Версі (2). Далі від джерела рухайтесь дорогою на південний схід. За 570 метрів вийдете з лісу.

Продовжуйте рух на південний схід, тримайтесь дороги, що йде вздовж лісосмуги. Далі, за 650 метрів, повертайте на стежку, що тягнеться строго на схід. Перейдіть струмок і знову змініть напрямок на південно-східний. Стежками пробирайтесь крізь зарості кущів до второваної дороги. Праворуч будуть руїни фортеці Фуна. Ідіть дорогою вздовж схилу гори на південний схід. На перехресті знаходиться джерело Демерджі (3). Коли побачите велике і огороджене горіхове дерево (горіх Нікуліна) (4), звертайте на стежку, яка відходить від нього в бік схилу.

На каміння і дерева вздовж стежки нанесено білі мітки. По ним піднімайтесь на відкриту галявину з великими валунами (5). Від галявини стежка продовжує йти вгору, оминаючи з лівого боку скелю, що нависає. За 1,4 км ви вийдете до скелі Катерини (Хой-Кая) (6).

Від скелі ґрунтовою дорогою рухайтесь на північ до перевалу Демерджійське сідло (7) (там буде перетин ґрунтових доріг). З перевалу звертайте праворуч, донизу. За 320 метрів з правого боку буде озеро. На південь від озера знаходиться джерело (8). Тут є декілька зручних місць для наметів.

Щоб потрапити до водоспаду Джурла (9), рухайтесь стежками вздовж струмка, що витікає з озера. За 1,2 км ви вийдете до водоспаду.

Далі маршрут пролягає на плато Демерджі. Щоб туди дістатись, слід спочатку повернутись до перевалу (7), поповнивши дорогою запаси води в джерелі поруч із озером. На плато води немає.

Від перевалу по второваних дорогах рухайтесь на північ. Орієнтуючись за цим напрямком, ідіть ґрунтовими дорогами через все плато Демерджі. За 4,9 км після перевалу, з правого боку, ви побачите невеликий пагорб. Якщо зійдете зі стежки і пройдете по пагорбу 350 м, ви вийдете до урвища, з якого відкривається безкрайній вид на ущелину Хапхал. Повертайтесь на дорогу, беріть попередній напрямок на північ і рухайтесь на плато Тирке. Коли порівняєтесь із вершиною Тирке (10) (буде ліворуч від вас), дотримуйтесь північно-східного керунку.

За плато дорога спускається до лісу і вже за 850 метрів виводить до джерела Сулух-Оба (11). Довкола багато зручних місць для наметів. Тут можете заночувати.

Продовжуйте свій шлях від джерела, рухаючись дорогою вниз у південному напрямку. За 16,6 км дорога різко поверне на північний схід. За 350 м від цього повороту звертайте праворуч на вузьку стежку в ліс. Стежка часто мінятиме напрямок, будьте уважними. Через 130 метрів за невеликим білим сарайчиком, з якого виходить металева труба, стежка піде праворуч від труби вздовж схилу. Не проґавте цю зміну напрямку. Йдіть вниз стежкою ще 1,3 км до турстоянки. Від стоянки, по ґрунтовій дорозі в західному керунку, ви дістанетесь до КПП Хапхальського заказника. Прохід до водоспаду платний. Станом на 2012 рік ціна складає 30 грн.

Від КПП рухайтесь далі по ґрунтовій дорозі. На металевій трубі побачите вказівники «Водоспад» і «Каскади». Спершу відвідайте каскади менших водоспадів (12), а на зворотній дорозі поверніть до водоспаду Джур-Джур (13). Від водоспаду Джур-Джур переходьте дерев’яний місток і рухайтесь по стежці. Вона виведе вас до нижнього КПП, а звідти старою асфальтованою дорогою ви вийдете в селище Генеральське (14).

Від Генеральського можна дістатись маршруткою до Алушти, а звідти – до Сімферополя. Поїздка від Генеральського до Сімферополя в активний туристичний сезон займає орієнтовно 3 години. В міжсезоння маршрутки їздять дуже рідко і не щодня. Можливо, доведеться добиратись попутками чи на таксі.

 

Графік висот і відстаней

 

Карта і GPS-трек

GPS-трек + POI в форматі .gpx: завантажити

 

Приємної прогулянки!

Якщо ви вже бували в цих краях і маєте красиві фотографії, прошу дуже, діліться ними в коментарях.

Дякую, що мандруєте з блоґом Про Походи!

Цей маршрут описано за підтримки магазину туристичного спорядження gorgany.com.

Переклад українською – Богдан Гула.