Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Два роки тому я вже складав подібний список, але, з плином часу, мій підхід до необхідного спорядження дещо змінився, тому я оновлю інформацію до сезону 2016. Тим паче, що перед початком сезону багато читачів будуть переглядати і удосконалювати свої набори спорядження і, можливо, деякі з моїх порад можуть стати в нагоді.

Основне, що я твердо зрозумів за останні роки: мистецтво легкоходства не в тому, щоб брати щось конкретне, а в тому, щоб не брати зайвого. Інакше кажучи, рюкзак можна відчутно полегшити без жодних капіталовкладень, достатньо викинути з нього зайві речі. Адже метою є більше захоплюючих кілометрів в горах, а не кількість спорядження.

Водночас, я полюбляю комфорт, тому, в деяких моментах, віддаю перевагу невеличкому збільшенню ваги, якщо натомість отримую значне зростання зручності.

Спорядження

Отже, що я раджу взяти в похід Карпатами або схожим гірським районом в теплу пору року:

Намет. Я пробував різні види укриттів, та намет, все ж таки, виявився найкращим з точки зору комфорту та простоти експлуатації. Верхня межа ваги – 1 кг на місце. Тобто двомісний намет вагою 2 кг – це максимум. Краще – легше. Від намету слід лишити вдома всі зайві кілочки та відтяжки. З ремкомплекту взяти лише патрубок для ремонту дуг.

Футпрінт до намету. Дуже і дуже корисна штука: подвоїть захист дна намету від води, збереже намет від пошкоджень і бруду. Зранку суха спальня намету пакується в рюкзак, а футпрінт, якщо він брудний, промивається в струмку і кріпиться ззовні до рюкзака. За годину висихає і пакується всередину. За потреби, футпрінт можна використати в якості невеликого тенту над входом в намет. З деякими вдосконаленнями його можна використовувати замість рейнкавера на рюкзак.

Спальник-кокон. Бажано з пухом, що не боїться вологи. Потрібного температурного режиму, а не зимовий з аргументацією «про всяк випадок».

Компресійник для спальника потрібен, якщо важливо зменшити об’єм спальника до мінімума. Якщо ж в рюкзаку достатньо місця, спальником можна заповнювати порожнини між габаритними речами. Тоді компресійник не потрібен.

Килимок. Надувний, звісно:)

Ремкомплект до килимка. Аби швидко полагодити пошкодження в поході

Чохол для килимка.

Рюкзак. Його варто обирати в останню чергу, коли вже видно, що він має вмістити.

Накидка від дощу на рюкзак (рейнкавер). Добре захистить не тільки від опадів, але й від бруду в транспорті або смоли в жерепі.

Інтегрована система для приготування їжі (Jetboil, MSR Windboiler). Економніша, компактніша, швидша і суттєво зручніша за окремі казанок і пальник. Натомість трохи важча, ніж може бути окремі казанок з пальником. Їсти готові страви можна одразу з системи. В ній вони довше залишатимуться теплими завдяки ізоляційному чохлу. Або ж заливати сублімати і їсти їх з пакетів.

Газ для системи. Без захисного пластикового ковпачка.

Запальничка. Лише в тому випадку, якщо інтегрована система не має п’єзопідпалу.

Ложка. Найзручніша по всіх параметрах титанова Light My Fire Spork Titanium. Якщо хочеться максимальної компактності, то зверніть увагу на Esbit Titanium Spoon FS18-TI

Горнятко. Wildo Fold-a-cup. Суперлегке, компактне і дешеве.

Ємність для води Platypus Softbottle 1L. Потурбуйтесь про довкілля: придбайте собі пару таких і назавжди забудьте про пластикові пляшки.

Ніж з вбудованими ножицями. Victorinox Climber або однолезовий ніж + компактний Victorinox Classic. Я не усвідомлював всю зручність ножиць, допоки не став користуватись ними. Всі поранення та пошкодження шкіри чи нігтів в поході набагато простіше впорядковувати саме ножицями.

Ліхтарик. Зараз користуюсь Travel Extreme Colibri, але він боїться дощу. Подивимось, що там випустить Black Diamond цього року.

Трекінгові палиці. Дуже і дуже бажано. Якщо ви до цього не ходили з палицями, будете вражені їхнім впливом на комфорт пересування і економію сил.

Рушник з мікрофібри без ворсу. Cocoon Ultralight Microfiber Towel розміру М мені дуже сподобався.

Легкий гермомішок для одягу. Osprey Ultralight Drysack добрий по вазі та має зручну петельку на дні, щоб швидко дістати його, якщо, раптом, він опиниться догори ногами. Об’єму 20 літрів вистачає на весь одяг і спальник. Однак, спальник в гермомішок я складаю лише в тому випадку, коли синоптики передбачають довготривалі опади.

Навігатор із запасними акумуляторами. Не покладайте функцію навігатора на смартфон. Він не зможе дати точність навігатора, і в режимі роботи з GPS його батарея помре за лічені години.

Паперова карта. За наявності – ламінована. Аби бачити загальну картину, визначити назви вершин навколо та краще запам’ятати район подорожі.

Мобільний телефон. Простіший – кращий. Я беру в походи Nokia X1. Дешевий, тримає заряд більше тижня, чудово ловить сигнал там, де смартфони його вже не бачать.

Фотокамера, запасні акумулятори та карти пам’яті. Бездзеркальна камера – чудовий вибір для походів. Компактна, легка, з широкими можливостями і змінною оптикою. Якщо збираєтесь в якості камери використовувати смартфон, потурбуйтесь про додатковий акумулятор для його зарядки.

Сонцезахисні окуляри. Якісні, аби яскраве світло та ультрафіолет не завдали шкоди очам.

Гігієна: зубна щітка, пробник зубної пасти, готельна пляшечка шампуню, туалетний папір, сонцезахисний крем в пробнику, люстерко.

Несесер і аптечку пакую в Deuter Washbag Tour: містка, зручна, легка.

Посвідчення особи.
Банківська картка.
Трохи готівки.

Водонепроникний чохол для документів, грошей і телефона. Дуже вдалий варіант – Sea To Summit TPU Guide Accessory Case розміру М. Абсолютно водонепроникний і прозорий, важить лише 25 грамів і дозволяє працювати з сенсорними екранами не виймаючи їх назовні. Останнє стане в нагоді, якщо ви візьмете в гори смартфон.

Склад аптечки – в наступній статті.

Одяг

З одягу, з весни по осінь, беру в гори наступний комплект незалежно від тривалості походу:

Термобілизна з тонкої вовни мериноса – 1 комплект
Тонка флісова кофта або тонкий пуховий светр – 1 шт.
Штани з флісу або товстої вовни – 1 шт.
Мембранна куртка – 1 шт.
Трекінгові штани, які швидко сохнуть – 1 шт.
Легкі шорти – 1шт.
Футболка з вовни мериноса – 1 шт.
Шкарпетки теплі (товста вовна) – 1 пара
Шкарпетки трекінгові (тонка вовна) 1-2 пари
Шапка або вовняна пов’язка – 1 шт
Легкі рукавиці – 1 пара
Спідня білизна
Взуття – 1 пара

В гарну погоду з цього списку на мені будуть футболка, шорти, шкарпетки і кросівки. Тоді решта займатиме трохи більше половини 20-ти літрового гермомішка.

Одяг в гермомішку

І все. Жодних сокир, зайвих тарілок, дублів взуття «про всяк випадок» і трьох светрів «а раптом». Речі, що промокли, можна висушити в спальнику вночі, шкарпетки і спідню білизну можна прати і сушити на рюкзаку. До речі, білизна і шкарпетки з вовни мериноса дуже довго не набирають запахів і добре регулюють температуру тіла влітку. Саме тому вовна переважає в моєму походному гардеробі.

Якщо ж відбудеться апокаліпсис і промокне абсолютно все без можливості висушитись, чи загубиться половина всього, чи станеться ще щось непереборне, можна завжди перервати похід і повернутись в цивілізацію. Врешті-решт, мета походу в гори – це задоволення, і, коли воно закінчується, йти далі нема сенсу.

Звісно, цей список для жодного з вас не буде досконалим через різне сприйняття гір і форматів походу, але, принаймні, від нього можна відштовхуватись, складаючи власний ідеал. А я завжди готовий вислухати ваші думки і подискутувати про окремі позиції.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.