Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Аптечка в поході, без сумніву, потрібна. Разом з тим, формувати її необхідно виходячи з простого правила: якщо я не знаю, як користуватися тим чи іншим медичним знаряддям, я його не беру. Приміром, якщо ви не вмієте робити ін’єкції, не беріть з собою шприці й ін’єкційні препарати. Інакше в стресовій ситуації потерпілому можна сильно нашкодити.

Я не маю спеціалізованої освіти аби добре і аргументовано скласти аптечку. Тому за допомогою звернувся до Павла Бурбана, засновника турклубу Росомаха. Він за фахом медик і з горами знайомий краще за мене.

Вихідні дані були наступні: турист без медичної освіти, без загартованих навичок надання медичної допомоги, ходить в нескладні походи в умовах близької цивілізації.

Plaster

Врешті-решт ми сформували наступний список, який ліг в основу моєї аптечки з невеликими особистими корегуваннями:

Кетанов – сильний чи травматичний біль

Спазмалгон/Но-шпа/Німесил – інші види болю

Перекис водню/йод – антисептик для промивання ран

Стрептоцид – бактерицидна дія в рані або горлі

Вата нестерильна

Бинт нестерильний

Ніфуроксазид – кишковий антисептик

Активоване вугілля – адсорбент

Регідрон – відновлення сольового балансу

Пантенол – опіки

Тера-Флю/Фармацитрон – слабкість, температура, передхворобний стан

Вітамін С

Барбовал – сердцеве, заспокійливе

Ципрофлоксацин – антибіотик широкого спектру (довгий похід)

Еріус – антигістамін

Дексаметазон + шприць – протишокове, протиалергічне; внутрішньом’язове

Еластичний бинт

Пластир – пара одноразових і шматок рулонного. Рулонний також допоможе при ремонті поламаної дуги намету.

Долобене/Диклак гель – розтягнення

Восковані сірники + запал до них

Воскований папір.

До цього списку варто додати особисті ліки, якщо такі є.

Далі, дуже важливий легкохідний момент: не варто брати таблетки цілими пластинками. Виходьте з тривалості походу і кількості туристів, якщо аптечка спільна. Виріжте з пластинки лише потрібну кількість таблеток, але прослідкуйте, щоб на зворотній стороні лишилась назва препарату або щоб пігулки були легко пізнавані.

Якщо не знаєте напам’ять призначення і дозування певних препаратів, скопіюйте його з медичних сайтів в окремий документ разом з назвою препарату. Впорядкуйте препарати за алфавітом і роздрукуйте дрібним шрифтом. Покладіть листок із дозуванням препаратів в аптечку. Це вбереже від можливих помилок при лікуванні і позбавить необхідності носити з собою купу окремих інструкцій і упаковок.

Ходіть в походи і не хворійте!

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

 • Sergey Glushakov

  Как показала жизнь, к аптечке надо еще иметь и краткое описание что в ней, зачем и как применять. Более того – хорошо иметь краткую памятку по оказанию первой помощи. Можно на телефоне, а еще лучше и распечатанную. А то сколько говорено-переговорено про те же ожоги, а стоило парню опрокинуть себе на ногу кипяток – сразу же кинулись ему “облегчать жизнь” мазями из аптечки… Я вожу с собой вот это https://dl.dropboxusercontent.com/u/3296532/firstaid.doc – комментарии приветствуются.

  • Роман Немчук

   На Google Play є багато програм з анотаціями ліків (по суті копії вкладок від ліків, що присутні в упаковках). Особисто я використовую програму з назвою Аптечка. Тут є все, що треба і “важить” небагато

  • Спасибо за ссылку!

 • Олександр Пушик

  Щось дуже велика. В мене вона складається з 5-8 пунктів. Звичайно якщо ти не йдеш в автономний похід по Паміру чи Тянь-Шаню.

  • Легко вміщається в Deuter Wash Bag Tour II. Разом з гігієною:)

   • Олександр Пушик

    а пантенол в спреї чи в сухому стані? Антисептик в сухому вигляді? Ну і по вазі що виходить?

    • Антисептик – перекис водню – в ємності від готельного шампуню. По вазі хіба перед наступним походом зважу, коли доукомплектую нестачі. Пантенол є спрей, але ємність 130 грам завелика. Хочеться меншої, а пробників я не зустрічав.

     • Пантенол можно заменить бепантеном, он продается в маленьких тюбиках.

 • Sanya Burs

  Епічна тема… Ніяк не можу для себе до кінця в ній розібратися. Причому чим більше дізнаєшся тим більше заплутуєшся, коли стикнувся з тактичною медициною виникло бажання багато чого звідти запозичити для похідної аптечки, але знайти компроміс по вазі і об’єму доволі тяжко. Все ж універсального складу досягти нереально, таки треба коригувати залежно від ситуації.
  Конкретно по статті:
  Здивував перекис, ти в якому вигляді його береш? Я би ще додав пасту теймурова або іншу мазь для ніг та якусь дієву антисептичну мазь зовнішнього застосування типу “мефенат”, або навіть з антибіотиком – “левомеколь” для обробки ран.
  І короткий мануал що для чого обов’язково, колись клеїв стікери і на кожному засобі писав для чого він.

  • Саме тому ця тема і цікава:)
   Перекис водню в пластиковій пляшечці, аналогічній готельному шампуню. Антисептичну дію, замість мазі, має виконувати стрептоцид.

 • Мы таскаем аптечку в пластиковом контейнере, потому что в рюкзаке таблетки вечно выдавливаются из блистеров. Нелегкоходно, зато надежно.

  А вообще, всем любителям походов я бы рекомендовала пройти курсы первой помощи. Это всего два выходных дня, но знаний дают массу! Мы проходили их в savelife.org.ua (сейчас это http://police911.org.ua/), и у них еще есть чудесный однодневный курс по аптечке скорой помощи (а вот их курс по спасению из высотных зданий был отстойным)

  • Действительно, без жёсткого чехла таблетки у меня долго не живут. Спасибо за ценную наводку на курсы. И не привязываясь к походам, курсы первой помощи всегда полезны.

  • Александр Александр
   • И как, не выдавливаются? Я пробовала скотчем – не помогало. С лейкопластырем отличная идея!

    • Александр Александр

     Фото Михаила Ярина Он утверждает что помогает )

  • Sergey Glushakov

   Проблема с этими курсами – рано или поздно все из головы выветривается – поэтому и вожу с собой собственноручно составленную (это важно!) “инструкцию по оказанию 1-й помощи” – см. выше. Но главная польза от таких курсов – в критической ситуации знаешь, что помочь можно и действуешь решительно.

  • Alexey

   А эти курсы проводят только в Киеве?

   • Привет! Проще будет им позвонить и узнать. Может, посоветуют что-то в других городах.

   • Думаю, лучше у них спросить или погуглить. Если собрать группу, то они могут и в другой город приехать.

 • Олександр Пушик

  Також до аптечки можна додати таку річ як ізотонік. Класна штука, допомогає при підвищених фізичних навантаженнях: як в залі, так і в горах. http://www.chainreactioncycles.com/mobile/ua/ru/изотонический-напиток-high5-zero-в-растворимых-таблетках/rp-prod42650

  • Александр Александр

   изотоник можно изготовить из тоже регидрона и сахара

   • Олександр Пушик

    Можна, але легше таблетку кинути в пляшку з водою)

   • Sanya Burs

    Довольно противная на вкус комбинация 🙂

 • О моя любимая тема!
  Если наслушаться лекци спасателей и о тактической медицине, то на фактор “а вдруг” прийдеться литров 25-30 грузить медсредствами. Поэтому лучше честно прикинуть, что может случиться и с чем вы реально готовы справиться, а все остальное оставьте спасателям и профессионалам )
  Я свел аптечку к минимуму, считаю что горы не место для лазарета и если заболел или травмировался – вали с маршрута на лечение, лекарств должно хватить чтобы добраться до ближайшего населенного пункта. Для легких недомоганий и травм много не надо, все остальное лечится не на маршруте.

  Мой список:

  – Бетадин (отличная штука в удобной упаковке, за счет меньшей концентрации йода можно использовать на слизистой)
  – Сорбекс Ультра (именно ультра) (3-6 штук, зависит от количества дней)
  – Лоперамид/лопедиум и т.п. (от диареи, зависит от ваших ожиданий, беру до 6-8 таблеток)
  – Но-шпа/дротаверин (6-8 таблеток)
  – Ибупрофен (противовоспалительно, простуды и подобное. 3-6 таблеток, зависит от дозировки)
  – Диклофенак (тяжелое противовоспалительное, обезболивающее, хорошо при травмах. 3 таблетки. Лучше не поскупиться и взять немецкий, отечетвенный оставляет желать лучшего)
  – Пластыри (5-10 штук, тут как кто любит и как часто режется)
  – Пластырь рулонный тонкий (можно и толще брать, гравное сплюсните, избавившись от кольца в центре)
  – Спунжики ватные (6-10 штук, удобнее ваты и из них можно добыть вату)
  – Бинт 5Х10 (если более 5 дней – можно взять 2)
  – Эластичный бинт 3М (именно 3М, обладает рядом плюсов – компактный, хорошо удерживает, сам за себя фиксируется. В свое время продавался, почему-то, в Эпицентре. Бинт нужен если колени или лодыжки подвержены травмам или на маршруты более 5 дней)
  – Зубная нить (Мясо выковыривать. Для фанатов тактической медицины – можно использовать для сшивания ран, нужна только иголка)
  – Набор из ниток, иголок, спички в воске и чиркалка (от спиченого коробка, не знаю как правильно называется)
  – Регидрон (Обычно выпиваю перед маршрутом, так как валим нормально и потею интенсивно, чтобы соли не вымывались из организма быстро. Редко беру с собой на сам маршрут, более 5 дней имеет смысл.)

  Из особого, индивидуального – я очкарик, поэтому (пользуюсь линзами многодневками):
  – контейнер для линз (в нем все таблетки, кроме сорбекса, храню)
  – пинцет для линз
  – жидкость для линз (10 мл)

  Для вылазок более 5 дней добавляю:
  – клей БФ6 (Вместо пластыря+антисептик, держиться лучше пластыря. Раньше еще был Урго Фильмогель, сейчас он специализированным стал, но баночки от него удобны для использования БФ6)
  – пинцет UNCLE BILL’S SLIVER GRIPPER TWEEZERS (волшебная вещь, лучший для мелких манипуляций)
  – запасной набор линз

  И полезная ссылка о первой помощи:
  http://fithacker.ru/articles/10-opasnyikh-zabluzhdeniy-okazaniya-pervoy-pomoshhi/

  • Sergey Glushakov

   Еще одно применение для зубной нити (она же флосс): вместо суровой нити для всевозможных ремонтных работ – например, если надо скрепить сломанную дугу палатки, трекинговую палку и т.п., когда это можно сделать методом наложения шин (скотч в этих случаях слишком податлив, будет “гулять”) при помощи маркировочного узла

   • Спасибо, хорошая подсказка, буду знать.

 • wakeup5000

  Перекис водню/йод
  Я использую мирамистин, его можно спокойно в пластике возить и применять даже для слизистых тканей. + Перекись вроде для провоза в самолете запрещена.
  Тера-Флю/Фармацитрон
  У них действующее вещество парацетамол, так что лучше купить чистый парацетамол в таблетках (Панадол) и не париться с этими пакетиками, сам раньше Фервекс покупал.

 • Sergiy Zhevzhik

  Старье. К сожалению даже практикующие врачи не следят за новинками

  • Хорошо, Сергей, что сразу предложил свой вариант, более новый и актуальный:)

 • petro grygoryshyn

  Гарний список. Я би ще додав нестероїдних протизапальних пігулок (nsaid) – в очновному для ніг, якщо сильно болітимуть чи з м’язами проблеми. Tylenol/ibuprofen.

 • Віра Волошина

  Дуже хороший список. В моїй походній аптечці лежить щось дуже схоже, лише деякі ліки замінені аналогами і немає шприців саме через принцип “не знаєш, коли колоти – краще не бери”. Щодо перекис водню/йод, все ж йод не годиться для обробки відкритих ран, бо можна замість дезинфекції отримати хімічний опік. Тому одне іншим не завжди можна замінити. Краще брати обидва розчини у маленькій тарі. Йод багато не заважить, а штука універсальна. Йодна сітка при розтягненнях, присушувати різні прищики і подібне їм, доданий у воду із дрібкою солі – полоскання для горла.

  • Привіт! Дуже дякую за аргументований відгук! Дійсно, йод не годиться.
   Актуально на сьогодні – йод замінили на бетадин. Його можна на відкриту рану давати, принаймні, так запевнили фармацевти. Як раз замінили, бо багато хто вказав на недолік цього пункту нашої аптечки.

   • Віра Волошина

    просто звичайний йод набагато універсальніший) про стрептоцид як засіб для обробки ран (є в списку) також скажу. Була справа у Криму, ночували з дуже обмеженим доступом до води, коротше кажучи, хтозна як воно вийшло, але на нозі зробилась велика водянка-пухир і почала гноїтись, кримський клімат моїм ногам взагалі не до душі. На ночівлі уже з водою вимила злощасну ногу, гострими ножицями,проколола пухир, легенько придавила, все видавила. Промила перекисом і засипала роздавленим стрептоцидом. Прийом спрацював на “ура”. Все дуже добре підсохло і за пару днів зажило. Взагалі для тих, хто мучиться в поході від водянок на ногах, то оця схема “проколоти пухир-обробити перекисом-спати по можливості з босими ногами” працює дуже добре. Тільки не можна зрізати цей пухир, бо буде погано. Схема відпрацьована на моїх вредних ногах не один десяток разів:)

    • Ми з пухирцями робимо аналогічно. В Криму могли від рослин опіки в такій формі проявитись.

 • Андрей Несмит

  Цікаво! Та здається я тут один хто “кроме всего прочего” опікується своїм носом. Якщо ніс закладений, то мені навіть заснути тяжко. Тому завжи зі мною Фармазолін))) Це мабуть про те, що у кого болить)))

  • намагався згадати, коли востаннє був закладений ніс в поході і виявилось, що не пам’ятаю такого 🙂
   Віднесемо це до особистих медичних показань 🙂