Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Ера надувних килимків в моєму туристичному житті почалася три роки тому з придбанням Therm-a-rest NeoAir X-Lite. Вибір килимка я здійснив доволі швидко, довірившись тому бренду, який мав сильну історію і представництво в Україні на випадок гарантійних звернень.

Therm-a-rest NeoAir X-Lite в Хорватії

Час показав, що мій вибір був не найвдалішим. Через конструктивні особливості, при будь-якому русі килимок видавав страшенно гучне шарудіння, тому сон, за виключенням ночей після виснажливих навантажень, був неспокійним.

Також, на мою думку, помилкою виробника стало застосування в надувному килимку такого самого клапану, як і на самонадувайках Therm-a-rest. Бо надувний X-lite має всередині набагато більший об’єм повітря, а клапан чинить помітний опір його випусканню. Тому на скручування килимка треба трохи часу. На останок, я втомився щовечора надувати його легенями. Віддавати $30 за чохол-надувачку бажання не з’являлося, тим більше, що він додав би ваги до рюкзака, бо виготовлений з цупкого матеріалу.

До мене дійшли чутки, що з 2016 року в Україні з’явиться офіційне представництво швейцарської фірми Exped. Я щороку стикався з їхнім спорядженням на виставках, колись мріяв про їх рюкзак, та від друзів і читачів блогу неодноразово чув як позитивні, так і негативні відгуки про цього виробника.

Спробувати було цікаво. Тим більше, що Exped відомий як один з найкрутіших виробників надувайок, а повертатись до самонадувних килимків після усвідомлення переваг надувних, мені абсолютно не хотілося.

І на початку 2016 року з виставки ISPO у Мюнхені до мене приїхав килимок Exped Synmat Hyperlite розміру М та аксесуари до нього.

Килимок, гермік-надувачка та насадка-душ

Конструктивні особливості

Ідея утепленого надувного килимка у Exped суттєво відрізняється від ідеї Therm-a-rest.

В останнього, для досягання необхідного показника R-value, внутрішній простір розділений перегородками, аби холодне повітря від землі не змішувалось з теплим повітрям від тіла. Додаткові нахилені перегородки дозволяють зробити килимок ще теплішим і тримають необхідну форму виробу.

mat_illust_tricm

Крім того, на внутрішній поверхні перегородок нанесено алюмінієве покриття, що теж позитивно впливає на теплоізоляцію, але, як показав мій досвід, з часом воно відшаровується і осипається.

Therm-a-rest NeoAir X-Lite. Відшарування алюмінієвого покриття

Exped пішов іншим шляхом. Килимок вони розділили на повздовжні трубки і в кожній з трубок заклали утеплювач.

Exped ins

В килимку Exped Synmat Hyperlite, як видно з назви, утеплювач синтетичний. В асортименті Exped є і килимки з пуховим утеплювачем, що будуть значно теплішими, але й дорожчими.

Синтетичний утеплювач закріплений клеєм до нижнього і верхнього покриттів килимка. Тому, коли килимок надувається, утеплювач розтягується по всьому об’єму трубки, забезпечуючи необхідний рівень теплоізоляції. Доречі, коефіцієнт R-value у килимка Exped Synmat Hyperlite ідентичний килимку Therm-a-rest X-lite і дорівнює 3,2 одиниці. Якщо перевести це в сезони, то з таким килимком можна сміливо гуляти з весни по осінь, та, навіть, взимку, уникаючи морозів нижче -15°С.

Увага. Цей температурний показник визначений особисто мною шляхом порівняння. Виробник рекомендує використовувати килимок Exped Synmat Hyperlite M за температур -6°С і вище.

На R-value та тому факті, що Exped Synmat Hyperlite та Therm-a-rest X-lite є надувними – закінчується спільне в цих продуктах. Далі самі відмінності.

Почнемо з початку. З надування. До всіх надувних килимків Exped, що продаються в Україні, можна буде докупити за половину вартості отакий цікавий аксесуар.

Килимок Exped Synmat Hyperlite та надувачка Exped Pumpbag UL

Це є ультралайтовий гермомішок об’ємом 40 літрів з силіконізованого нейлону 15D, який вдень може захищати від води ваші речі, а ввечері допомагати наповнити повітрям килимок. Все що треба – приєднати «ніс» гермо мішка до клапана килимка. Далі – захопити гермомішком повітря, закрити його і стиснути.  Exped Synmat Hyperlite надувається за півтора гермомішки і менше хвилини часу. Без жодних зусиль з боку легень. Якщо ж купувати цей аксесуар окремо, то його вартість становитиме близько $30.

Приєднання надувачки Exped Pumpbag UL до килимка Exped Synmat Hyperlite

Наступний момент, в якому Exped має перевагу – його клапан. Він є зворотнім і не випускає повітря, що потрапляє всередину килимка при накачуванні. Тобто, немає потреби чим швидше закручувати клапан, як в більшості килимків. Спокійно від’єднуємо надувачку і закриваємо кришку клапана.

Закритий клапан Exped Synmat Hyperlite

Клапан килимка Exped Synmat Hyperlite

За необхідності, килимок можна піддути ротом, якщо вам буде здаватися, що герміком не вдалося наповнити його до потрібної пружності. Та надування килимка ротом веде до потрапляння вологи всередину, що негативно впливає на теплоізоляцію. В умовах зимових походів цього слід уникати.

Exped Synmat Hyperlite має схожу анатомічну форму з Therm-a-rest X-lite, але є продуманішим на крок вперед. Справа в тому, що надувні килимки Therm-a-rest неможливо покласти один до одного без зазорів, отже, створити добре подвійне ліжко з них не вийде. В Exped бічні грані є прямими, тому поєднати два килимки можна без проблем. Для цього є простий аксесуар Mat Coupler Kit, який також можна виготовити самостійно зі стропи та липучки velcro.

Вкладання двох килимків Exped Synmat Hyperlite

Інша перевага деяких надувних килимків Exped в тому, що вони мають трохи більші в діаметрі бічні трубки, які відіграють роль обмежувача, що не дозволяє впасти з килимка. Це рішення далеко не завжди дієве, адже на розмірах М та менше анатомічні килимки є вузькими, а довжина крайніх трубок занадто маленька, щоб бути повноцінним обмежувачем. У прямокутному ж надувному килимку Exped Synmat UL7, яким мені теж довелося користуватись в декількох походах, обмежувачі працювали помітно.

Знизу надувний килимок Exped має протиковзне покриття, аби не мандрувати по намету при найменшому ухилі.

Протиковзне покриття Exped Synmat Hyperlite

Але, якщо килимок таки рушає з місця, наприклад, коли ви перевертаєтесь на ньому вночі, протиковзне покриття видає скрип, що не можна вважати снодійним. Щоправда, гучність скрипу різниться від намету до намету. В старіших, де покриття підлоги вже запилене, його не чутно. Після Therm-a-rest рівень шуму здається меншим, але до абсолютної безшумності не готуйтесь.

Малюнок у вигляді сот, який дозволяє швидко впізнати Exped серед інших, багато хто вважає армуванням тканини типу rip-stop. Насправді ж, це є просто малюнок і до rip-stop він не має жодного відношення.

Малюнок-соти на килимку Exped Synmat Hyperlite

Зранку, після комфортного відпочинку, килимок час спускати і тут Exped має абсолютну перевагу. Діаметр його клапану дозволяє швидко випустити повітря і спакувати килимок за хвилину з лишком. В гіперлайт серії, де клапан для надування і здування використовується один і той самий, спустити килимок можна двома способами. Перший – вставити під силіконовий клапан елемент, яким відкривається кришка клапана.

Здування килимка Exped Synmat Hyperlite. Варіант 2

В другому способі достатньо потягнути за відгалуження силіконового клапану і «вивернути» його назовні. Мені цей спосіб здається простішим і швидшим.

Здування килимка Exped Synmat Hyperlite. Варіант 1

Після здування і збирання килимка, силіконовий клапан пальцем проштовхується в середину.

В складеному стані Exped і Therm-a-rest майже однакові за об’ємом (Exped трохи виграє завдяки меншому чохлу). Заявлена вага в них теж ідентична – 350 грамів в розмірі Medium (183х52).

Exped Synmat Hyperlite та Therm-a-rest NeoAir X-Lite

Exped Synmat Hyperlite та Therm-a-rest NeoAir X-Lite

При пакуванні килимка простежується певна перевага чохла Therm-a-rest. Він є вільнішим і килимок складати в нього легше. Водночас, в чохлі Exped є окрема кишенька для ремкомплекту. Якби я мав таку в чохлі Therm-a-rest, то не загубив би свій ремкомплект в одному з перших походів.

Кишеня для ремкомплекту в чохлі Exped Synmat Hyperlite

Комфорт сну на надувайці, як я вже писав в інших статтях, не можливо порівняти з тонкою самонадувайкою і, тим паче, з пінкою. Це абсолютно інший рівень відпочинку, коли дійсно спиш з вечора до ранку, не зважаючи на нерівності під наметом. Водночас, надувні килимки потребують дещо більшої уваги при встановленні намету. Слід обов’язково перевірити поверхню, аби не пробити його гострим каменем чи уламком скла.

На цьому можна було б і завершити розповідь, та Exped має ще один цікавий аксесуар до комплекту, про який я хочу згадати. Він важить 35 грамів і перетворює гермомішок-надувачку на походний душ.

Насадка-душ Exped

Набрав води, підвісив на дерево, потягнув за лійку і можна митись. І лише 35 грамів! Щоправда, з мого досвіду, я б радив для душу використовувати гермомішок-надувачку з товстішої тканини, а не з серії ультралайт.

Душ Exped в дії

І ще. Упаковка аксесуарів виконана таким чином, що викидати її аж ніяк не хочеться. Прозорі сумочки на блискавках добре підійдуть для перевезення документів, дрібниць чи планшету, адже сенсорні екрани здатні працювати без витягання приладу назовні. Вважайте, ще й отримуєте в гаманець в подарунок. В більшому я звик транспортувати пауербанки.

Функціональна упаковка аксесуарів Exped

І ще #2. Exped може похвалитися розміром килимків, який відсутній в лінійці Therm-a-rest. Це розмір MW або Medium Wide. Килимок такого розміру має стандартну висоту 183 см, але ширину не 52, а 65 см! Тобто, якщо ви не бажаєте шукати компромісів у вазі-об’ємі-комфорті – беріть розмір MW і матимете килимок ще ширший за стандартну пінку, але лиш трохи важчий і об’ємніший за регулярний розмір надувайки. Якби я уважніше роздивився каталог і робив би замовлення сьогодні, то віддав би перевагу розміру MW, а не М. До того ж, в асортименті Exped є класні подвійні килимки для пар, Duo, яки виключають необхідність з’єднання килимків додатковими аксесуарами і формують суцільне двоспальне ліжко.

Exped Synmat Hyperlite в Карпатах

Висновки. На сьогодні я можу з впевненістю сказати, що абсолютно радий своєму Exped. Він менш шумний, ніж Therm-a-rest, швидко надувається гермомішком, миттєво здувається, його чохол має кишеню для ремкомплекту, в наявності додаткові зручні аксесуари із крутою функціональною упаковкою. Що я на сьогодні не можу оцінити – його термін служби, адже поки мій досвід користування килимками Exped обмежується шістьма походами, загальною тривалістю 20+ днів.

Крутий походний диван з Exped Synmat Hyperlite та Therm-a-rest NeoAir X-Lite

Переваги: тихіший за Therm-A-Rest, має обмежувачі від падіння (умовні в розмірі M серії Hyperlite, дієві у більших розмірах і прямокутних килимках Synmat UL7), в Україні отримуєте ультралайтовий гермомішок за 50% вартості (з функціональною упаковкою), швидко надувається і здувається завдяки продуманому клапану, супер-легкий і компактний, теплий, можна поєднати два килимки без зазорів.

Недоліки: часом ускладнене пакування в чохол через замалий діаметр останнього, протиковзне покриття скрипить в свіжих наметах (схоже, буде усунене знизу в килимках 2017 року, а з’явиться на верхній площині килимка).

Exped Synmat Hyperlite в Карпатах

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

 • Надувний килимок Exped Synmat Hyperlite M – головний герой огляду – у Вершині або у Gorgany
 • Надувний килимок Exped Synmat Hyperlite MW – розширена версія стандартної довжини – у Вершині або у Gorgany
 • Гермомішок-насос Exped Schnozzel Pumpbag UL М – у Вершині або у Gorgany
 • Насадка-душ Exped Shower Schnozzel for Schnozzel Pumpbag – у Вершині або у Gorgany

Також схоже спорядження можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк Спорядження.

 • Alexandr Sapranov

  Добрий вечір. Я також маю схожий килимок, Synmat UL5, питання як його правильно зберігати?

  • Привіт. Я зберігаю свій повністю розправленим з відкритим клапаном. Важливо добре просушувати після походів.

   • mwchief

    Тільки де знайти місце щоб тримати його у квартирі розправленим)

    • Андрей

     между стеной и шкафом)

     • Alexandr Sapranov

      Я свій килимок не випробовував.
      Простір між стіною та шафою є, однак тоді килимок буде висіти а не лежати.
      Чи не буде наповнювач через це спускатися донижу килимка?
      Я думаю його розкласти на шафі і накрити чимось від пилюки.

     • Можна розкласти на шафі, а можна під диван/ліжко покласти.

    • mwchief

     Дякую всім за ідеї)

     • Roman Klyuchnyk

      а чому важливо зберігати килимок розпрямленим? я свої sea to summit тримаю скрученими, на сайті і на них зокрема не написано, щоб зберігати їх розпрамленими.

     • Я не думаю, що це аж надважливо, адже в Експеді утеплювач приклеєний і розтягується примусово. Якщо б не був приклеєний, то менше стиснення утеплювача веде до кращого і швидшого його відновлення в поході. Так само, як і зі спальниками.

 • В мене навпаки – перейшов з Exped на Термарест. Сподіваюсь ваш килимок не помре як мій (і ще 2х друзів) і служитеме довго.

  • Михайле, дякую, буду перевіряти довговічність. Що сталося з тими килимками? Роздулись?

   • Оці повітряні трубки, які йдуть вертикально по килимку, рвуться десь всередині і роздуваються, отак:

    • 190$ у смітник за рік часу – не дуже приємно.

     • Зрозуміло. Дякую за інфо!

     • Мирон

      привіт.чому всі помішались на надувних килимках.може я старомодний але пінополіуретановий не гірший за надувний.один недолік габаритність. і то при великому літражі рюкзака його впихаєш всередину і робиться /бочка/ і тоді речі можна класти як завгодно.

     • Volodymyr Pavlyuk

      Я б не сказав, що помішалися, просто хочуть комфорту, який тепер став доступним, якщо дивитися з вагової та габаритної сторони.

      При тій самій вазі пінка програє надувайці у всьому, крім надійності та готовності до використання. Пінка:
      1. Холодніша при тій самій масі
      2. Твердіша
      3. Займає багато місця, коли складена
      4. Вимагає старанного вибору місця для кемпінгу.

      Я не вважаю, що є один килимок, який працює у всіх умовах, тому і пінка і надувайка мають місце в арсеналі сучасного туриста. Але певний час надувайки фактично були недоступні для нас і ними мало хто користувався. Зараз просто вони займають свою нішу на ринку, бо умови, в яких вони добре працюють, були завжди, просто із-за неможливості піти і купити найкращий інструмент для даних умов, туристи викручувались як могли.

    • Volodymyr Pavlyuk

     Може ти його занадто сильно накачував?

     • Його неможливо накачати занадто сильно. Врахуй що потім на нього лягає 80кг людина і тиск сильно виростає. Я не робив з ним нічого такого що б не робив з термарестами, які вже купу років служать (декілька штук). Наразі юзаю Термарест thermarest xtherm max (сірий такий) – задоволений як слон.

     • Я сподіваюсь, що рік за роком йде робота над клеєвими сумішами і довговічність килимків росте.

     • Volodymyr Pavlyuk

      Можливо. Людина, якщо лежить, рівномірно тисне на килимок і тиск слабо виростає. Якщо ж килимок вже накачатий сильно і його точково стиснути, то ефект такий як в гідравлічному домкраті.

  • Шкар

   +1 до статистики зіпсутих експедів. В мене прослужив десь 2 чи 3 сезони. Інші поки живуть. Але вони новіші. Якщо ще один здохне так само – поставлю хрест на даному бренду. І по барабану, що їх зручно надувати. Ціна 2-3 бакси за ніч – то явно зажирно

   • Уточню для статистики. 2-3 сезони – скільки прибл. ночей?

    • Шкар

     Зараз вже важко порахувати. Думаю 40 ночей буде

 • Роман

  Добрый день. Прошу прощения за развернутый комментарий )) Я как и автор, все ищу золотую середину среди ковриков, тоже был в свое время Therm-a-rest , в итоге, продал его по той же причине, хотя с его надуванием вопрос несколько решен с помощью насоса на батарейках, потом перешел на коврики Sea to Summit, но на коконообразных все время съезжали ноги, а прямоугольных широких, но при этом не длинной модели у них нет, в итоге купил Exped UL 7MW, широкий прямоугольный и не длинный, к лишними весу коврика подошел философский, лучше взять на 200гр тяжелее, зато нормально выспаться, но, есть у Exped одна неприятная деталь, которая рано или поздно даст о себе знать, серия UL и Hyperlite делается из ткани 20D – это очень мало, в итоге, в случае прокола или истирания ткани, скорее всего маленькой дырочкой не отделаемся, и т.к. напор воздуха под давлением просто разорвет то место, в итоге заклеить потом его вряд ли удастся, и ладно если это случится летом, но так как коврик позиционируется на более низкие температуры, то если такое случится в минусовую температуру это будет очень неприятно. У фирмы Exped есть и обычные модели, не из серии ультралайт, там материал используется гораздо лучше, но вес коврика уже становится запредельным. В итоге, поискав по просторам интернета, я вроде как нашел для себя ту самую золотую середину, для меня важно было как я писал выше, чтобы коврик был прямоугольным, широким но при этом не длинным, по весу был в пределах 600гр, и чтобы материал был не менее 40D, а лучше 75D, в итоге, вышел на фирму Klymit, заказал, сейчас жду когда приедет, чтобы испытать в полевых условиях. материал там иcпользуется 75D, по весу летняя модель весит 550гр, зимняя 700гр, тяжелее чем ультралегкие Exped, но это не то оборудование, на котором стоит экономит ценою его надежности.

  • Роман, привет. Огромное спасибо за развернутый комментарий. Klymit мне тоже интересен, жду, когда же в Украине появится его представитель.

   • Олег Спелек

    Добрый день, вот представители Klymit в Украине: http://prof1group.ua/brand/klymit

    • Олег, спасибо за наводку.

     • Олег Бідонько

      Гарантія на надувайки Klymit в Україні – лише 2 місяці. Чи варто довіряти цьому бренду?

     • павло артемишин

      Бренд серйозний, а гарантія дивна.

     • Олеже, уповноваженого представника Klymit в Україні немає. Якщо Профі Груп заявляють, що є офіційними дистриб’юторами – це їхня фантазія. Думаю, вони беруть товар не напряму в Klymit, а десь в іншого ближчого дистриб’ютора, наприклад, в Польщі. Відповідно, маєму ту гарантію, яку бачимо.

  • Alexander Melnichuk

   Спасибо за идею!

 • У меня были разные самонадувайки, которые потом хз почему стали сдуваться, несмотря на бережное отношение, поэтому скептически отношусь к всяким надувастикам. Особенно когда он начал сдуваться в начале 10-дневного похода 🙁 Интересно, есть у кого-то успешный опыт использования надувного каремата хотя бы ночей 50, или лучше 100?

  • Vasyl Letsyn

   У мене вже пішло за 50 ночівель (Exped DownMat Lite 5) . Ніби все ок , тьфутьфу. От що хотів би це легкий насос гермомішок. Але його ціна в сьогоднішніх реаліях просто фантастична. Ну і на звичайний килимок я вже не перейду

  • Пора помочь твоему отношению к надувайкам измениться в более лояльную сторону:)

   • Пока что подожду развития технологий и увеличения количества позитивных кейсов :р

    • Значит, предлагать тебе что-либо попробовать из моего арсенала смысла нет?)

     • Спасибо за предложение 🙂 Я в курсе, как хорошо спать на надувном 🙂 У меня и сейчас надувной, но то уже обстоятельства заставили, мы были оч сонные и пропотеряли один каремат в аэропорту, и пришлось срочно брать что есть, а в Латинской Америке вообще с турснарягой туго :

      Оффтоп: какие сейчас самые классные треккинговые кроссовки? Мои salewa ws fire trail не выдержали суровую перуанскую действительность, я там купила более суровые зимние, а сейчас нужны летние. Или купить такие же и не мучиться выбором? 🙂

     • Volodymyr Pavlyuk

      Salewa Firetrail не є трекінговими кросовками, це так звані approach shoes, але необізнаність покупця і хороший маркетинг роблять дива 🙂

      Я купив Salewa Ultratrain, які позиціонуються як бігові для бездоріжжя, і дуже задоволений ними. Дуже легкі, підшва м’яка, але не продавлюється гострим камінням, підошва тримає на грунті, болоті, камені і снігу, швидко мокнуть і швидко сохнуть. Salewa Ultratrain – це LaSportiva UltraRaptor чи Salomon Speedcross, але з набагато кращою підошвою.

     • Я не такой эксперт, поэтому для меня все, что высокое и тяжелое – это ботинки, а легкое и низкое – кроссовки 🙂 Этим летом с женскими кроссовками какой-то кошмар – мало моделей и все каких-то вырвиглазных цветов, пришлось побегать по магазинам, и еле купила себе что-то условно подходящее за многоденег 🙁 Salewa WS MTN Trainer

      За наводку на Ultra Train спасибо, муж как раз что-то подобное искал ))

     • Привет! Я, как всегда, опаздываю с ответами. Salewa MTN Trainer мне нравятся, они достаточно жесткие даже для острых камней, а обрезинка на них дает хорошую защиту. Интересно, как они показывают себя во время долгих прогулок по городу? Удобно ли с такой жесткостью?

     • Привет! Ждем подробных отчетов из Румынии 🙂 Пока только сходила в них в один мини-поход по Горганам, жестковатые, но на камнях как раз было ок.

     • Мирон

      привіт.якщо не таємниця за скільки купила черевики.я для себе цікавлюсь і порівнюю які за кордоном.бо у нас ціни як за рідну маму.гарне порівняння /вырвиглазные цвета/

     • привіт. я вже не пам’ятаю цiну 🙂 щось мiж 3500 i 4000 (вмене ще була знижка магазину 10%). черевики норм, i по мiсту ходили теж, але замша дуже забруднюється, i як на мене, слабкувата пiдтримка голеностопа, на минулих салевах була краще.

 • павло артемишин

  Користуюся 2 роки попередньою версією ось такого http://www.cascadedesigns.com/therm-a-rest/mattresses/trek-and-travel/neoair-all-season/product Купляв б/у на ібеї. Потім докупив помпу (зараз йде до нього в комплекті!!!) http://www.cascadedesigns.com/therm-a-rest/mattresses/accessories/neoair-mini-pump/product . Ніяких нарікань (міг би бути трохи ширший). Не скрипить, не ковзає. У термареста чохли всі більші, тому що вони є і надувачками для матраців. Використовую круглий рік.

  • Dmitriy Sukhockiy

   Щось в мене NeoAir Mini Pump не може надуть NeoAir X-Lite.

   • павло артемишин

    Він і не має надути його, чим більше він його накачує тим більший стає тиск в середині коврика і приходить момент коли тиски вирівнюються і все, треба йому допомогти. Щоб коврик дзвенів треба ще зробити 2-3 хороших видохи, думаю це не критично, бо надути його ротом повністю, то можна заробити гіпервентиляцію легень ))

    • Dmitriy Sukhockiy

     Він зовсім не може надуте.

     • Може, є брак в помпі чи в клапані?

     • Pumukli

      Я думаю срок жизни у NeoAir Mini Pump не продолжительный, у меня он прожил от силы два года.

 • Volodymyr Pavlyuk

  Маю Synmat UL 7 MW і дуже ним задоволений. Брав тому, що ніхто інший не робить широких прямокутних килимків з хорошим R-value і малою масою.

  Не знаю як хто, а я сплю на боці або на животі, тому всі вузькі та/або тонкі килимки приносять тільки страждання. До експеда я ніколи добре не висипався в горах і навіть склалось враження, що в горах взагалі неможливо нормально спати. Зараз рівень комфорту з цим килимком та квілтом замість спальника майже як на ліжку. Навіть якщо експед помре, то куплю такий же, бо для моїх індивідуальних особливостей кращого на ринку просто нема.

  • Alexandr Sapranov

   Незнаю, чому тобі невдавалося висипатись у горах. Я навіть на іжевському килимку добре сплю. Зазвичай я слю на животі чи боку.
   Про Exped донька сказала, що наньму як на дивані і вона його собі.
   На наступному тижні буду випробовувати Exped.

   • Volodymyr Pavlyuk

    Є така річ, як індивідуальні особливості 🙂

 • Max Biednov

  Привіт. В мене exped synmat UL 7 M, поки 10 ночей. Спати дуже зручно, надувати нормально (17-18 видохів), а здувати трохи геморно. Виходить так, що треба випустити повітря через deflate клапан, закрити його, розкрутити, скласти втричі, скрутити і ще раз випустити повітря. Сам процес займає багато місця в наметі і часу. В мене ще airpillow до нього. Надувається за 1.5 видохи, вага 65 гр, комфорт неперевершений, ніякіх сумнівів чі нарікань.

 • Taras Taday

  Також маю гіперлайт М. В плані комфорту так, надувайки поза конкуренцією. Але в плані практичності я без пінного каремату як без другої пари ніг, занадто він в мене задіяний для різних справ, зараз би мабуть вже не придбав надувний каремат :). Не задумуючись не кинеш його куди попало, каші не звариш, біля вогню не посидиш, на ньому вазаглі не дуже можливо сидіти, стола на перекусах з нього не зробиш, речі на ньому не поскладаєш, швидко не розкладеш/складеш, можна довго продовжувати. Як на мене занадто багато геморою заради комфорту.

  • Volodymyr Pavlyuk

   Кусок ізолону товщиною 5мм і розміром 50х100см важить 100г і виконує всі ті функції, які ти описав.

   • Taras Taday

    ну для того щоб нормально лежати потрібно не 100см а хоча б 180, це щоб перекрити ще опцію лежати де хочу і не боятись за проколи, ну і це все додаткова вага/об”єм від якої як би навпаки намагаєшся позбутись, а в результаті все одно не виходить

    • Volodymyr Pavlyuk

     В мене є футпрінт до намету, який я ношу завжди, бо він міцний (70D taffeta polyester) і багатофукнціональний. На стоянках вдень футпрінт+ізолон дозволяють розкласти всі речі, їсти, вздрімнути під деревом (100см достатньо для торсу) . Тому серед дня нема змісту надувати килимок, а вночі його знизу захищає дно намету та той же футпрінт. На ізолоні можна спокійно сидіти біля вогню, а ще я його кладу в намет біля килимка — приємніше на нього (на ізолон) ставати босими ногами, ніж на холодне дно.

     Футпрінт+ізолон важать разом приблизно 300г — просто смішна ціна за комфорт та багатофункціональність.

     • Андрій Базів

      А у вас футпрінт який спеціально до вашої платки підходить, чи він універсальний? Якщо універсальний, порадьте будь ласка де його прикупити?

     • Volodymyr Pavlyuk

      В мене футпрінт спеціально для мого намету від виробника того ж намету. Універсальних футпрінтів не існує, бо будь-який фунпрінт має бути трохи меншим від розміру дна намету і розтягнутим за кути, тобто розмір футпрінта залежить від розміру дна, яке в різних наметів є різним.

      Футпрінт легко пошити самому, якщо є швейна машинка, або замовити пошиття в якомусь ательє. Найкращим за співідношенням ціна/якість матеріалом є тафета поліестер 40-70D з поліуретановим покриттям, але згодиться також і тайвек.

     • Андрій Базів

      Дякую за відповідь!

     • Володимире, крутий підхід! 300 грам за абсолютний спокій для багатьох будуть гарним рішенням.

  • Привіт, Тарасе! То чи знайшов для себе рішення, як мати і комфорт і спокій за килимок? Чи береш з собою щось додаткове, чи ходиш з надувайкою?

   • Taras Taday

    Поки ходжу лише з надувайкою, бо рахую кожен лишній грам, якщо я прикуплю до нього ще якийсь ізолон/футпрінт то по вазі вийде занадто розкішно, +300г для мене важать дуже багато, враховуючи що сама надувайка 360г(з чохлом), тому сенсу в цьому не бачу. Мені простіше взяти звичайний пінний каремат в такому випадку, хоч і втратити на комфорті але виграти на практичності(імхо).

    • Дякую за відповідь. Завжди хочеться знайти вихід по комфорту і вазі-об’єму, який може підійти початківцям, що недовірливо ставляться до надувайок. То перепитую про різні можливі варіанти.

    • Volodymyr Pavlyuk

     Тарасе, а можна поцікавитись, в чому причина рахування кожного грама? Можуть бути проблеми зі здоров’ям, можуть бути довгі переходи між точками поповнення запасів, тому треба нести 5 кг їжі, тому треба щоб все решта було максимально легким. Об’єктивних причин зробити спорядження максимально легким є багато. Цікаво яка в тебе?

     • Taras Taday

      Причина сама примітивна, просто мати легкий наплечник, а тут вийшло навпаки, купив легший каремат, а в результаті щоб отримати той самий рівень функціоналу треба нести більше ваги, бо всеодно треба нести якийсь “імітатор” пінного каремату :). Я наприклад звик зранку витягнути з намету спальник прямо з карематом і дати йому трохи “провітритись”, потім повитягати на нього всі речі з намету, включаючи рюкзак, і на ньому ж їх потім і поскладати/спакувати, і в самому кінці вже скрутити каремат. Просто для мене мабуть функціональність важливіша за комфорт і поки для себе рішення не дуже бачу, лише якісь “костилі”.
      Але зараз як звикну до сну на надувайці, ляжу на пінний каремат і скажу, “як я на цьому раніше спав, краще я буду ще футпрінт носити ніж на пінці спати” :).

     • Volodymyr Pavlyuk

      Якось Ендрю Скурка (http://andrewskurka.com) вирішив встановити рекорд проходження Colorado Trail. Він так облегчив свій рюкзак, що не взяв спальник. Вся затія провалилася, бо Ендрю просто не висипався вночі, був на грані гіпотермії і мусів зійти з маршруту через кілька днів.

      Я веду до того, що вага спорядження має бути похідною, а не ціллю. Якщо щось не виконує свою функцію, то пофіг скільки воно важить. Якщо тобі комфортно з пінкою, то нема змісту її міняти на надувайку. Але якщо ти набагато краще відпочиваєш на надувайці, бо може кілька додаткових сотень грам — це невелика ціна?

      Тут нема правил і кожен вирішує для себе. Наприклад, для мене основним показником є “продуктивність” мого спорядження — це така нечислова величина, яку я вимірюю в своїх папугах. Продуктивність з надувайкою в мене більша, ніж з будь-чим іншим, тому ходжу з надувайкою. Маса тут нерелевантна взазаглі.

     • @volodymyrpavlyuk:disqus Це сильна філософія підходу до вибору спорядження. Мені дуже подобається.

 • Євген

  Добрий-день. Ви не могли б мені порадити, який краще обрати розмір та форму при зрості 180 см., вазі в 65 кг. і схильності спати на боку та животі?

  • Привіт! Якщо полюбляєш крутитись уві сні, я раджу розмір MW.
   Він дає суттєво більше простору з лиш невеликою додатковою вагою.
   Прямокутна форма дасть ще більше свободи, водночас, збільшення ваги буде вже помітним.

   • Євген

    Антон, дякую. Як ви думаєте, чи є сенс розглянути розмір LW, враховуючи мою манеру спати? Також, буду використовувати квілт – чи це якось впливає на оптимальний вибір розміру та форми?

    • Volodymyr Pavlyuk

     Євгене, в мене ріст 171 см і вага 74 кг і якщо повністю витягнусь, то з мінімальною подушкою (одяг з мішку з під квілта) займаю якраз всю довжину коврика Exped Symnat UL7 MW, тобто всі 183 см. А все тому, що витягнуті носки додають ще 10 см до росту. На боку із трохи зігнутими ногами краю килимка не нащупую.

     Найкраще було б полежати на килимках М та L і для себе визначити, який зручніший. Або, якщо вага допустима, то відразу брати довший килимок і не паритися, але однозначно треба брати широкий варіант.

     • Євген

      Володимире, дякую.

    • Євгене, чомусь моя відповідь не загострилася, але Володимир добре все розписав. Я писав наступне:
     Євгене, я думаю, що LW – це забагато. Навіть якщо пів ступні не поміщатиметься на килимок – нічого страшного.

     Квілт має відповідати за розміром килимку. Інакше він не дотягнеться до потрібної висоти.

     • Volodymyr Pavlyuk

      @propohody:disqus от про квілт трохи не згоден, бо він має відповідати росту, а не довжині килимка. Деякі виробники показують, що можна обмотати квілтом килимок, але на практиці це не працює і можна пошкодити квілт. Якщо хочеться якось закріпити квілт до килимка, то найкраще рішення покищо в EE, але ніхто не забороняє спопіювати його 🙂
      https://www.youtube.com/watch?v=mHznRpNJpxU

     • @volodymyrpavlyuk:disqus кльоев рішення для кріплення квілта!
      Я килимок завжди всередину запихав.

     • Volodymyr Pavlyuk

      Пропоную зробити вилазку в гори і порівняти намет+спальник vs. тент+квілт. Такого на ПроПоходи ще не було

     • Я – за! В травні матимемо час на це 😉

     • Євген

      Антон, дякую.

 • Victor Korshunov

  Антоне, что користувалися ви і моделлю 2016 і 2017? Чи знаєте ви , яка в них принципова різниця?

  • Вікторе, основні відмінності дві: протиковзний шар перенесли з нижньої тканини на верхню і додали до килимка гермомішок-надувачку. Також Exped обіцяв поміняти клей, що стримує перегородки і тканини на більш надійний, щоб було менше проблем з роздуванням килимків, проте я не знаю, чи це вийшло зробити.

   • Victor Korshunov

    Дякую! А шо обереш зараз Exped чи STS?

    • На сьогодні для частого використання – STS, бо жорсткіший, тканини міцніші і наявне армування, клапан зручніший в роботі. Готовий за це носити зайву вагу. Водночас, Термарест цього року цікаву новинку випустив з новим способом надування, я б її теж протестував.